De reddingboot van Hoek van Holland vergaan. GEMENGD NIEUWS. Breezand. Wieringen. De uitlevering van Liebermann. Jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Glasverzekering tgemeentegebouwen. Burgerlijke stand van Den Helder Zeven visschers op een ijsschots. 5^;e'rddeeld.a'Bwli^taBe,' overeenstemming te brengen met het be paalde In artikel 9 der rekeringsvoor- schriiten. Aangezien Ged. Staten echter, zooals gezegd, het nut van het vormen van reserves erkennen, zullen zij er geen bezwaar tegen maken als de genoemde bedragen voor de helft voor het in de eerste plaats door hen gcwensohte doel en voor de andere helft voor het vormen van reserves worden aangewend, B. en W. hebben het schrijven van Ged. Staten met bijbehoorende stukken om bericht en raad gesteld in handen van de Commissie van Bijstand voor de Finan ciën, die mededeelt, er bezwaar tegen te hebben aan den wensch van Ged. Staten tegemoet te komen, eensdeels omdat be- drljfsreserveering uitsluitend een zaak is van zelfstandig gemeentelijk beleid en anderdeels omdat de door genoemd Col lege gewenschte regeling al zeer weinig zou bijdragen tot bereiking van het be oogde doel. Met de door de Commissie aangevoer de motieven kunnen B. en W. zich in be De bouw van een woning aan de Zaad- vaart voor den heer A. Buij is opgedragen aan den heer A. A. Schouten, aannerar te Anna Paulowna. FEESTAVOND S.D.1P. Men meldt ons d'at vanwege onze afd. der S. D. A. P. op Zaterdag 19 Jan. as. in „Conoordia" te Hippolytushoef feestavond zal worden georganiseer: ais spreker die heer A. de Vries van Zaan dam. Verder zal de Arbeiders Jeugd Centrale van den Helder hare medewtp. king verleenen met declamatie, zang «J dans. EEN VEBBANDCURSUa Naar wij vernemen zal vanwege de ginsel wel vereenigen, maar toch meenen Arbeidsinspectie alhier een cursus toot zij, dat de conclusie die zij trekt, n.1. dat het verleenen van eerste hulp bij bedrijf®. Binnenland. Wij bebben omtrent de uitlevering door de Finsche regeering van den bij het zwendelproces der Veendammer Hy potheekbank betrokken financier Lieber mann reeds eenige korte mededeelingen gedaan, ontleend aan de dagbladen. Wjj vinden thans in de Telegraaf uitvoeriger berichten, waaraan wij een en ander ontleenen. Men weet, dat Lie bermann de eigenlijke gangmaker was der zwendelarijen; de verschillende finan- tieele transacties hadden op zijn aanr stichting plaats. 1A Hoewel men de directeuren Woltman Sr. en Jr. heeft veroordeeld, was het voor leder duidelijk, en ook de rechtbank voelde dat zoo, dat Liebermann de ei genlijke zwendelaar en oplichter was. Liebermann 'zelf had bijtijds de vlucht aan den wensch van Ged. Staten niet moet i ongevallen worden gehoudlen, welke ge- genomen naar het buitenland, en men waniio0pte hem te pakken te krijgen. Hy heeft een tijdlang gewoond in Riga» en is daarna naar Helsingfors in Finland vertrokken. De Finsche regeering heeft hem tenslotte aan de Nederlandsche uit geleverd, en twee Haagsche rechercheurs zijn daarop naar Helsingfors vertrokken om Liebermann naar ons land te transpor- teeren. Liebermann was Finland binnengeko men, vermomd met zwaren donkeren baard en bril, als theoloog, dr. Gorod- zinsky Dit is de naam van zijn vrouw. Hoewel Finland scherp toeziet op vreem delingen, had men tegen den Letland- schen „geestelijke" niet de minste verden king en liet hem ongemoeid het land in trekken. Argwaan werd evenwel gewekt, toen hij op zekeren dag plotseling ver dween en in een plaatsje nabij Helsing fors een heer opdook, die precies op den theoloog geleek, doch den naam droeg van Joseph Bërliner en zich uitgaf voor koopman. Het was juist in de dagen, dat de door de Nederlandsche regeering in 26 talen verspreide oproep om aanhou ding van Salomon Liebermann zijn wer king deed. De in-uitzicht gestelde beloo ning van 2500 beteekende in Finsche marken) omstreeks 40.000, hetgeen een belangrijke som was voor de Finnen. De activiteit der Finsche politie werd dus extra geprikkeld. De koopman Joseph Berliner werd dan ook op zekeren dag aangesproken door een Finschen detective, die hem, na eenige aanvankelijke mislukking, wist te arresteeren. Den 15en September werd hij in de strafgevangenis van Helsing fors ingesloten. De zwendelarijen met de Veendammer worden voldaan, niet juist is. B. en W, motiveeren dit door de steeds zeer tege moetkomende houding van Ged. St. ter zake van de verantwoording van belas tingopbrengsten. B. en W. geven daar om in overweging door wijziging van de gemeente-begrooting met de betrekkelij ke bedrijfshegrootingen voor 1928 en van de gemeentebegrooting voor 1929, waar mede precies hetzelfde bereikt wordt als wat Ged. Staten wenschen, de kwestie op te lossen. Bij schrijven van 27 December 1928, doen Ged. Staten dezer provincie aan B. en W. toekomen een afdruk van hun ont werp tot herziening der regeling van de jaarwedden der Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers in de gemeenten met een zielental van 15000 en daar be neden. Zij zeggen daarbij van meening te zijn, dat, ofschoon bedoelde jaarwedden wat deze gemeente betreft nog in 1926 werden gewijzigd, in het ontwerp wel licht aanleiding kan worden gevonden, ook alhier tot een nadere herziening over te gaan. Onder mededeeling, dat Ged. Staten aanvankelijk van oordeel zijn, dat de ver houding tot de cijfers van het ontwerp niet onjuist zou zijn indien de jaarwedden voor Den Helder werden bepaald op; 8000 vo:r den Burgemeester, 5800 7000 voor den Secretaris en 8900— 4900 voor den Ontvanger, noodigen zi; B. en W. voorts uit 's Raads gevoelen te vragen en hun te berichten tot welke be- slissinsg een voorstel hunnerzijds zal heb ben geleid. Deze beslissing zal dan als een advies ingevolge de arikelen 73,104 en 107 der Gemeentewet worden opgevat. B. en W. stellen thans voor hen te machtigen aan Ged. Staten te berichten, met de door hen genoemde bedragen ac- coord te gaan zoodat de genoemde jaar wedden met ingang van 1 April a.s. (datum door Ged. Staten aangegeven) zullen be dragen: voor den Burgemeester 8000 voor den Secretaris 58007000, 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 300; voor den Ontvanger 39004900, tweejaarlijksche verhoogingen van 250, een en ander met dien verstande, dat, mede overeenkomstig het ontwerp, deze bedragen worden verhoogd met een be drag, gelijk aan dat der voor pensioensbij drage toegepaste korting. Bij contract dxi. 17 Januari 1924 werd voor den tijd van vijf jaren met de Direc tie der Heldersche Maatschappij tot Glas- verzekering een overeenkomst aangegaan nopens de verzekering van alle glasrui ten der in bedoeld contract nader aange duide gebouwen en inrichtingen, tegen betaling van een jaariijksche premie van 748.25. Op 31 December 1928 is genoemd con tract afgeloopen, in verband waarmede voormelde Directie een aanbieding tot vernieuwde verzekering voor den tijd van vijf jaren doet, waarvoor, met het oog op sedert bijgekomen gebouwen, enz., een premie van 798.90 per jaar wordt ge vraagd. Alvorens in de richting van herver zekering stappen te doen hebben B. en W. getracht een opgave te verkrijgen van de in de nu nog loopende verzekerings periode geleden glasschade. Deze poging is evenwel mislukt, omdat van het aan tal en de soort der in die periode gebro ken en vernieuwde glasruiten geen aan- teekening is gehouden. Gezien het bedrag der jaariijksche pre mie voelt het College er veel voor om, bij wijze van proef, het risico gedurende het jaar 1929 voor eigen rekening te nemen en alzoo voor dat jaar geen verzekering te sluiten. Na afloop van dat jaar kan dan aan de hand der alsdan bekende gegevens nader overwogen worden in hoeverre het gewenscht is voor de volgende jaren een glasverzekering te sluiten. B. en W. stellen voor in dezen zin te be sluiten. leid zal worden door Dr. J. O. van Hei®, den, oft van gezondheid' te den Helder. Uit alle bedrijven zullen door den Hoofd inspecteur van Arbeid1 te Haarleim eenige personen worden uitgenoodigd aan dezen nutigen cursus deel te nemen. De cursus zal -eens per week des avonds worden gis. houden en door 20 personen kunnen wor den beizocht. WINTERUITVOERINGEN „HARMONIE". De muzlekvereend;glng „Harmonie" te Happolytushoef heeft haar 2e wtntennt- voeringen voor hare kunstlievende leden bepaald op 9 en 10 Februari a.s. in „Oon- oordia" van dien heer Jib. Brtuul. FEESTAVOND R.K. VOLKSBOND. De afdeeling van den R.K. Volksbond bepaalde baar feestavond op 2 Februari a.s. in de bovenzaal van het gebouw van den heer S. Veerdig te Hippolytushoei PRESIDENTE DOOPSGEZINDE ZUSTERKRLNG. Tot presidente van den Doopsgezinden Zusterkring is wegens periodieke aftrei- ding (niet herkiesbaar) van mevr. N. die HaanRempt gekozen mej. Cathr. Poet te Hipoolytuishoef, welke haar benoeming accepteerde.. EEN ERNSTIGE VAL. Het dochtertje van den smid, den heer O. Ornas, kwam' hij het spelen voor die schoot' te Westerland te vallen en viel Hypotheekbank verwekten in Finland juist met baar hoofdje tegen een beton- geweldige sensatie. Voor ons Hollanders nen paal, waarbij rij een! vrij ernstige betrof het „slechts" een zes of acht mil- hoofdwondle opliep. Dr, van der Togt hoen guldens, maar voor de Finnen wa- legde een noodverband, waarna het ren er de duizeligmakende getallen van meisje met een auto naar Dr. Olree te Anna Paulowna werd vervoerd, welke de wond' heeft 'gehecht. Bij informatie ver namen wij, dat de toestand' van het meisje bevredigend Is. DE STORM. De Noordwester storm, gepaard gaande - met hevige sneeuwbuien, richtte te Oos- 'finoever en Möhring door de Amsterdam- terland aan de daken der huizen veel ^he rechtbank^ waren vrijgesproken; men schade aan. De weg lag bezaaid met dak- redeneerde nu in Finland terecht, dat men pannen. Liebermann niet kon uitleveren voor iets, De Oude Zeug werd eveneens door den waarvoor in Holland anderen waren vrij- storm geteisterd. Een gedeelte van de gesproken. Later werd Möhring evenwel 100 millioen Finsche marken meege- moeid, een bedrag, bijna zoo groot als het heele Finsche staatsbudget. Geen wonder, dat de Finsche bladen heele pagina's aan de zaak wijdden! Nu begon de uitleveringsprocedure, en dat Liebermann door de Finsche regee ring werd uitgeleverd, was maar net op het kantje af. Men weet, dat mr. Kor- veroordeeld, en toen was ook Lieber- mann's vonnis geveld, zij het dan, dat de beslissing van het Hooge Finsche Ge rechtshof slechts met drie tegen twee -temmen ten gunste der uitlevering be- autobanldl met veflg; een portemomnaie met postzegels enz.: Liebermann zelf was geheel aan lager kimfeiportemoninMe ^n een wollen wal; al de duiten waren foetgi6j zijn steenglooiing is weggeslagen. POLITIE. Gevonden: een Inlichtingen te bekomen bij gemeentevekiwajdhter. den VERGADERING VOETBALVÈREEN. „SUCCES". Woensdagavond vergaderde de voetbal ver eend ging Succe9 in het lokaal van den1 heer Jt. Bruul met aanwezig 25 leden. Om 8 uur opent de heer D. Oden, voorzitter, met een hartelijk woord de vergadering en geeft het woord aan den heer Bruul, 2e secretaris, ter voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd onder dankzegging worden goed gekeurd. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Volgt bespreking zomercompetitie, welke door den Bond zal worden uitgeschreven. vrouw, geboren Gorodzinsky, heeft nog een klein kapitaaltje, dat zij in dienst heeft gesteld van de verdediging. In de gevangenis in Helsingfors werd Liebermann,. goed, maar streng behan deld. De Finsche autoriteiten waren doodsbenauwd, dat hij misschien toch nog mocht ontsnappen; de uitlevering, nu die eenmaal beslist was, was een eerezaak voor de regeering geworden. Zijn zenuw gestel heeft in de maanden van de op sluiting zeer geleden. De beide Haagsche rechercheurs, de heeren Hoekstra en Van der Mark, die de vorige week, zooals werd gemeld, te Helsingfors zijn gearriveerd, zijn met hun arrestant op reis naar ons land. Per Hiervoor zijn verschillende vereenigingen uit Ktoomboot vertrokken zij naar Reval, van het gedeelte West-Friesland uitgenoodigd. daar per trein naar Riga. Een Finsche Voorzitter leest een schrijven voor van den van 15 en 16 Januari 1929. ONDERTROUWD: A. Verduifn en 'M. Markus. R. O. Bruin en G. Otterspoor. D. van der Haagen en M. S. Schniedewind1. J. B. van RUnsum en A_ Blokker. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Ateller EISELIN, 60 Polderweg 6a BEVALLEN: H. A. Vos—Wanders, z. OVERLEDEN: A. O. Barnsteen, wed. wan H. Tjaaink, 88 jaar. J. Boametoe, 71 jaar. secr.-penningimeester van den N.-H. V. B. en zet een en ander uiteen. Wordt besloten om met het eerste elftal hieraan deel te nemen. Voorzitter zegt er ook over gesproken te heb ben, om, als het mogelijk is, het 2e elftal hieraan te laten deelnemen. Wordt door de geheele vergadering goedgevonden. De heer H. Bugell had liever gezien, dat Succes 2 hieraan had deelgenomen. Voorzitter zegt, dat wan neer de inschrijving niet te groot is, Succes 2 even goed een groote kans maakt er aan te kunnen deelnemen. Er zal dan getracht wor den om met beide elftallen er aan deel te nemen. Volgt rondvraag. De heer Nleuwbuurt vraagt wat er gedaan moet worden met het S-jarig bestaan. De geheele vergadering Is er voor om dit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan', doch dit kan op een volgende vergadering alsnog besproken worden, temeer daar Succes 2 een mooie kans maakt op het kampioen schap is dit meer een punt van latere bespre king. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit detective, dezelfde, die hem in September arresteerde, vergezelt het gezelschap tot aan Reval. Daar komen twee Letlandsche fin één Estlandsche detective zich bij de Nederlandsche politie-ambtenaren voe gen. Uitgebreide bewakingsmaatregelen tij dens het transport zijn genomen; de beide Nederlandsche inspecteurs zijn zwaar ge wapend en Liebermann wordt dag en nacht bewaakt. Hij reist als gewoon pas sagier zonder handboeien; mocht zijn ge drag daartoe aanleiding geven, dan zullen strengere maatregelen worden genomen. De belooning van 2500. De belooning van de Nederlandsche regeering voor de arrestatie van Lieber mann ten bedrage van 2500 gulden is, wo meldt de Tel., voor één derde toege kend aan den Finschen detective Lind- gren; de rest is tusschen verschillende riteit hier. Buiten het station stond het publiek zoo dicht opeengepakt, dat de po litie het geiwenecht achtte het gezelschap door een zijuitgang naar buiten te :oo smu De Nederlandsche vioe-consul, de heer W. EndeL, en de hooge Letlandsche po'iue-auto- niteiten waren' bijl aankomst van' den trein aanwezig.. Liebemmanni is terstond onder strenge bewaking overgebracht naar het commissariaat der politieke politie. Gedurende de treinreis van Reval naar Riga, wedke ruim' 12 uur gedtuurd heeft. heeft het geheele gezelschap in een gereser veerd!, gesloten compartiment tweede k as vertoefd. Ofschoon liebermann natuurlijk gelegenheid had om te slapen, heeft hjj den geheeien nacht geen oog dicht gedaan. Hij klaagde over zware hoofdpijn. Ook' de Ne derlandsche politiemannen moesten! den ganschen nacht wakker Wijven, (Liebeirmann wordt te Riga geconfronteerd mett de in October gearresteerde Rigasche politiedienaren, den' sous-chef Dombrowski en dien inspecteur Bergmans. Geljjk bekend' hebben deze twee zich door Liebermann gedurende zijn vorig verblijf in Riga laten omkoopen om zijn schuilplaats niet te verraden. („De Telegr."). DE 7000 VOOR NEEL De Alkmaarsche schatgraver. Over de som gelds, die eenigen tijd ge leden door een schildersjongmaatje in een onbewoond huis te Alkmaar wetd gevon den met als eenige aanduiding „Voor Neel", is thans tusschen den vinder en den erfgenaam overeenstemming bereikt. Zoo als wij destijds meedeelden, had de vin der geëischt dat de schat van ruim 7000 als „gevonden schat" zou worden be schouwd, terwijl de erfgenaam van de fa milie Corner, die het laatst het huis be woonde, de heer De Bruin te Rotterdam, het geld als hem toebehoorende beschouw de. De kwestie kwam in den gemeente raad van Alkmaar, waar B. en W. voor stelden het geld aan den heer De Bruin uit te keeren. De stemmen staakten toen en de meening werd geopperd, dat aan de kwestie een eind zou komen, als de heer De B. den vinder een behoorlijk vinders loon gaf. Thans wordt medegedeeld, dat de vin der 500 heeft ontvangen en zich daar mee tevreden heeft verklaard, zoodat aan de uitkeering van den schat aan den heer De Bruin nu niets meer in den weg staat. ERNSTIGE AANRIJDING. Een meisje gewond, gedood. een man Maandagavond werden in de Marnix- straat ter hoogte van het Marnixplantsoen te Amsterdam een achttienjarig meisje en een onbekende man door een auto aangereden. Het meisje kreeg een wonde aan het hoofd, de man werd bewusteloos opgenomen. Beiden werden naar het Wil- hclmina Gasthuis vervoerd, hetwelk het meisje, na verbonden te zijn, weer kon verlaten. De man bleek overleden te zijn. Het ongeluk gebeurde, doordat de man, ondanks herhaalde signalen gegeven door den rechtsrijdenden chauffeur, die naar het Haarlemmerplein toeging, toch nog poogde over te steken van het Marnix plantsoen naar de Nieuwe Willems straat. Tevergeefs trachtte de chauffeur nog uit te zwaaien, de man werd aan het voorhoofd getroffen en stortte bewuste loos neer. Het linker achterspatbord raak te daarbij het meisje, dat, zooals gezegd, slechts licht gewond werd. DOODELIJK ONGELUK. Dinsdagmiddag is aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoomschip Alkera de 32-jarige haven controleur A. A. E., uit de Westerbeek straat, gevallen. Hjj is op het hoofd te rechtgekomen en was op slag dood. SCHAPEN OP HET IJS. Vier beesten verdronken. Toen Dinsdagmorgen een koppel van 35 schapen van den heer Beets uit Mid- den-Beemster naar de markt werd ge dreven, sprong een der schapen op het ijs. Alle 34 andere schapen volgden, zoodat weldra de heele kudde over het ijs wan delde, met het gevolg, dat een groot aan tal schapen in het water terecht kwam Vier schapen verdronken, doch slechts van drie kon het cadaver gevonden wor den. De twee drijvers, die hun best deden de schapen weer op den wal te krijgen sprongen eveneens op het ijs en zakten er beiden door. Zij konden echter door de omstanders worden gered. GASBEDWELMING. Dinsdagochtend is de 74-jarige vrouw te Middelburg, het tweede slachtoffer van de gasbedwelming aldaar, ook overleden. DOOR HET IJS GEZAKT. Op de Weerpadsloot te Oostzaan zijn bij een brug 8 10 kinderen door het ijs gezakt. Allen zijn bijtijds op het droge gebracht. Allen z(jn gered. Door den plotselingen dooi en het was sende water is het ijs rondom Marken gebroken, zoodat alle verkeer met den vasten wal gestremd is. Op het eiland bleek gisteren plotseling, dat de hoeveel heid gist en meel opgeteerd was, zoodat er formeel broodgebrek heerschte. On danks de hachelijkheid van een dergelij ke onderneming, besloten zeven ingezete nen van Marken, bakkers en bakkersge zellen, den overtocht te wagen. Van schots op schots springende bereikten zij Monnikendam. Gedurende hun ver blijf daar ter plaatse trad de eb in en toen zij op den terugtocht waren bemerkten zij op korten afstand van het eiland niet ver der te kunnen. Tot hun ontzetting zagen zij zich op de schots in noord-oostelijke richting naar open zee drijven. Door een langdurig schreeuwen wisten zij eindelijk de aan dacht van de in ongerustheid verkeeren- de eilanders te trekken. Een vlet werd bemand en na een ge vaarlijken tocht temidden der drijvende schotsen wist men de geïsoleerde Mar kers aan wal te brengen. EEN GOEDE VANGST. Een Medemblikker visscher achtte zijn netten, welke door de vorst in zee waren gebleven, verloren; door den dooi kon hij er gisteren bijkomen en bleken zij onbe schadigd te zijn. Hij kon bovendien een vangst van 10.000 haringen ophalen. WAGEN VERSPLINTERD DOOR EEN TREIN. Op den on bewaakten overweg te Heer Hugowaard. De onbewaakte overweg aan den Hasse- laarsweg, te Here-Hugowaard, is weer eens oorzaak geweest van een ongeval. De landbouwer Y. Bruin kwam met twee wagens achter elkaar van de veiling te Noord-Scharwoude en had, door de be bouwing aldaar en den mist, geen vol doende uitzicht op de spoorlijn. Door een passeerenden trein werd de achterste wagen gegrepen en vrijwel versplinterd. De voerman en het paard kwamen er ge lukkig goed af. Telegr. SCHEPEN OP DRIFT. Drie op Schiermonnikoog thuis behoo- rende vrachtscheepjes, van J. Visser, K. Boersma en W. Veninga, zijn in den sneeuwstorm losgeslagen en weggedreven De bemanning van die reddingboot verdronken. Te Riga aangekomen. Liebermann) en: rijn geleiders rijn te Riga gisterenmorgen! half negen per trein van Reval aangekomen. De aanwezigheid van een groote menigte belangstellenden en vele fotografen 'bewezen LiebermaWa pop ma- Hij die zich zelf verloochenen wil, In woorden en in werken, Hij doe het vroolijk,nederig, stil, En laat zijn strijd niet merken. Een ontzettend) drama heeft zich gisteren middag te Hoek van! Holland af gespeeld. lOmi 10 uur gisterenmorgen is het Let landsche stoomschip „Vaika1" uitgevaren met een deklast cakes. Een uur later kwam draadloos bericht, dat het schip was gestrand op de Maasvlakte, Zuid-Zuidwest van Hoelk van Holland), even ten Westen van het Halkgat, vermoedelijk tengevolge van een1 defect aan het stuur- gerei. Om kwart over elf is 'toen de stoom- redidingiboot „Prins der Nederlanden" van Hoek van Holland uitgegaan. Omstreeks 2 uur kwam plotseling de ont zettende tijding, dat de reddingboot! was om- •gestagen. Van den wal af had iemand met een kijker het gruwelijk ongeluk zien ge beuren. Nog verkeerde men eeniigen tijd' in span ning en in' bangen twijfel, omda^ het moge lijk zou zijn, dat de waarnemer net slacht offer van gezichtsbedrog was geweest. Maar weldra kwam er tijding van de „Valka", dat men aan boond van' dit schip de „Prins deT Nederlanden" had' zien 'kapseizen. Omdat de andere reddingboot van Hoek van Holland, de „President Van' Heel", in reparatie is, in verband met de schade opgie- loopen bijl de redding, van de opvarenden van de ,,'Ohri.stian Michielsenf', in November ji., kon men van hier uit geen hulp zenden. Men heeft daarom de reddingboot van Stellendam' verzocht, uit te gaani Deze boot had groote moeite naar, buiten te komen., omdat zjj in het ijs vast zak Na eenigen tijd werd! te Hoek van Holland bericht ontvanr gen, dat de boot in zee was, en opnieuw eenigen tijd later kreeg men1 tijding, dat zij de „Prins der Nederlanden'" had zien drij ven met de kiel naar 'boven. De namen van de acht opvarenden zijn: Ph. v. d. Klooster, schipper; eerste machi nist Meiboom; 2e machinist Timmers; ma- Verwey en Sterrenburg. In Hoek van Holland) heeft de ontzettende tijding een groote verslagenheid' gewekt Aan den dood ontsnapt De matroos Telgrom, die wel tot de vaste bemanning van de „Prins der Nederlanden" 'behoorde, is niet mee uitgevaren, omdat hij toen het alarmsein kwam:, een eind buiten Hoek van Holland aan het werk was en men geen tijd meer had hem te waarschuwen. In rijn plaats is toen geheel vrijwillig de ma troos Starrenburgj, vader van tien 'kinderen, meegegaan. Ter redding. Kapitein Slis, de schipper van de thans op de heling liggende „President'van Heel" een zusterschip van de „Prins der Ne derlanden" is met vijjtf man, aan het werk getrokken om de vlet No. 2 uit te rusten voor een' tocht naar de Maasvlakte, om te zien), of er nog iets te redden viel. Oliejas- seni, waterlaarzen, lantaarns, reddiingsgor- dels en lijmen werden aan boord van de in de berghaven liggende notedop gebracht. Onder zeer groote belangstelling is de vlet 'tegen 4 uur van Hoek van Holland ver trokken. De motorboot „Fré" sleepte de vlet de Berghaven uit en den Waterweg op. Het lag in de bedoeling, via het kanaaltje door het eiland! Rozenburg maar de Oude 'Maas te gaan. om zoo voor Oostvoorne op' de Maasvlakte te 'kunnen gaan kruisen. Later op den avond1 is te Hoek van Holland be richt onvangen, dat de vlet inderdaad voor Oostvoorne is aangekomen. .Het laat zich moeilijk indenken, wat deze menschen hebben uit te staan. De vlet is een open roeiboot van pl. m. 7 meter lengte. De opvarenden zjjn dus bloot gesteld aan de bijtende 'kou, .db verblindende sneeuw trozan Van Asperen, Meulddjk, De Groot, jacht en het overkomende water.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6