De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA rs-, K: p1 ls«" A113' BS ALTIJD GDEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE WEEKOVERZICHT. Winterteenen BUITENLAND. ZATERDiU 26 JANUARI 1929 67ste JAARGANG „10.21 0.31 10.35 FEUILLETON KLOOSTERBALSEM MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Wordt vervolgd) Nr. 6604 HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant i 1.50; fr. p.p. binnenland 12.- Ned O en W r mp f0 50*10*70* 10 70 i 'l'm M1 landen 13'20' ZouWsblad Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: BO en 412 Post-Girorek^fiine No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 at. p. regel (gnljard) Ingez. meded. (kolombreedte ali redaction tekst) dubbel tariel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) y. 1 t/m 8 regelt 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adret: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en ti|d van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Jan. op: ond. Z 27 v 18.00 n 9.03 M 28 19.26 9.24 D 29 20.47 9.41 W 30 22.04 9.55 D 31 23.18 10.08 V Z Zon Hoogwater opoudv.m.: n.m.: 7.49 16.34 10.13 10.35 7.47 16.36 10.57 11.18 7.46 16.37 11.39 7.4516.39 0. 0 0.20 7.43 16.41 0.39 0.59 7.4116.43 1.19 1.39 7.38 16.45 2. 1 2.24 Ingezonden Mededeeling. Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 26 Jan5.02 uur. Zondag 27 5.04 Maandag 28 5.06 Binnenland. Een groot man is Nederland door den dood ontvallen, Dr. C. Lely was niet alleen een buitengewoon knap en geniaal ingenieur, maar ook een bewinds man met groote capaciteiten. Van hem komt het ontwerp betreffende de droog legging van de Zuiderzee en hij was ook de man van de „ongevallenwet". In drie kabinetten was hij minister, èn door zijn groote en intensieve werkkracht èn door zijn beminnelijke persoonlijkheid, was hij zeer geacht en gezien. Temidden van zijn werk werd hij weg geroepen. Zijn leven was een welbesteed leven dat ten voorbeeld zij aan vele jon geren. De gewezen Dultsche keizer viert Zondag zijn zeventigsten verjaardag en tal van Duitschers zullen hem dien dag gelukwenschen op zijn verbanningsoord te Doorn. Reeds de vorige week Zaterdag kwamen er een zestigtal hooge militaire autoriteiten en deze week zijn nog een groot aantal gasten, o.m. de 19 kleinkinde ren van den ex-ke.zer, te Doorn aange komen. Meer nog dan anders zal deze ge wezen vorst van het machtige Duitsche rijk zijn verbanning gevoelen en er zal heel wat door het grijze hoofd heengaan, als hij zijn vroegere generaals, in stram militaire houding, voor hem zal zien. Eens de machtige vorst, voor wien duizenden zich bogen, nu een banneling, burger van een dorp, waar nauwelijks méér notitie van hem genomen wordt dan van de an dere bewoners. Zoo vergaat de heerlijkheid der wereld. De Unie van Utrecht De herdenking van de Unie van Utrecht gaf als zoodanig geen aanleiding tot na tionale feestviering. Het was echter een nationale herdenking, welke ons allen een dag in één gedachte vereenigde. Immers, op 23 Januari was het drie honderd en Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 60) j „We weten, wat je dien avond van den brand gedaan hebt," antwoordde Dane koel. „Ik zooi gedacht hebben, dat je daar mee tevreden geweest was." „Wel, ik heb me nu aan nog iets ern stigere schuldig gemaakt," zeide Ferris. Als je 't graag weten wilt, wil ik het je met genoegen vertellen." De vingers van Dane sloten zich als een schroef om zijn arm. „Als je 't waaigt," dreigde hij hem, „sla ik je bont en blauw". Het volgende oogenblik werd Ferris van zjjn stoel gelicht en geen tien minu ten later duwde Dane hem den wachten den wagen in, waar hij met een kame- raadschappelijken grijns door een derden man ontvangen werd, die daarna bij wjjze van voorzorg, vlak naast hem ging ritten. Van de 'boerderij van Ferris tot aan de nederzetting was 't meer dan een een uur rijden, maar ondanks den langen duur van den rit werd er bijna geen woord gesproken en toen ze het kleine plaatsje bereikt hadden, bleef es:*, van de mannen voor het hotel, waar re hem soq lang ondergebracht hadden, op wacht vijftig jaar geleden, dat ons vaderland werd geboren. De 16e eeuw is een tijd van groote his torie geweest: de worsteling om de vrij heid, waartoe alle Nederlanders zich tegen Spanje vereenigden. Doch er ontstond ver deeldheid, en naarmate de verdeeldheid in Nederland grooter werd, groeide de Spaansche macht. De nood drong, de Spaansche geesel diende te worden uit gedreven. En zoo kwam op 23 Januari 1579 de Unie van Utrecht tot stand. De Unie van Utrecht was een oorlogs verbond, waarbij men in eenheid en orga nisatie kracht wilde zoeken. Zij wilde den strijd tegen Spanje organiseeren in een defensief verbond. Als zoodanig heeft de Unie van Utrecht den grondslag ge legd voor den Nieuwen Staat, en tege lijkertijd daarmede voor een glar.speriode van 't Nederlandsche volksbestaan. Want het verbond bracht niet alleen de glorie van den opstand en een grooten culturee- len oogst, maar tevens na de bevrijding een periode van schitterenden bloei. Die bloei en die glorie zijn voor allen, die zich Nederlander voelen, aanleiding om de Unie van Utrecht te beschouwen als het moment, dat voor eeuwen lang de rich ting der verdere ontwikkeling van ons Vaderland bepaald heeft. De postvlucht JavaNederland is tof een goed einde gebracht Na nog eenige dagen oponthoud te Praag is het vliegtuig, met zijn kranige bemanning, Dinsdagmiddag op Schiphol geland, on der de toejuichingen van een talrijk pu bliek. En dat was verdiend. Wezen we er in ons vorig overzicht reeds op dat deze postvlucht in het meest ongustige jaarge tijde plaats had, de sprekers, die Dins dag het dappere drietal huldigden, heb ben daar in het bizonder nog eens den nadruk opgelegd. De prestatie blijft er daarom te knapper om. In de maanden van gedwongen rust, die nu volgen, kan de K. L. M. er nog eens rijpelijk over denken, op welke wijze het beste een geregelde en snelle luchtver-j binding tot stand kap worden gebracht. Tot op heden liet een en ander natuurlijk nog wel te wenschen over, maar dat komt omdat men nog in een begin stadium is en er tal van moeilijkheden waren en zijn, die nog overwonnen moeten worden. Wij begonnen de vorige week ons over zicht met „een drama aan de kust", in dit overzicht moeten wij melding maken van een drama op het platteland, dat zijn weerga in de annalen van de cri- mineele historie niet vindt. Onwillekeurig moesten wij bij het lezen van het afschu welijke drama te Grootegast denken aan de woorden van den grooten Duitschen filosoof Schopenhauer, die zegt dat de mensch een tijger is, wanneer hij niet gebonden is aan de wetten van zedelijk heid en fatsoen. Er schuilt een diepe waar heid in dit woord, al is het niet vleiend voor den mensch. Bij dezen Wjjkstra, die volgens zijn zeggen had afgedaan met godsdienst en zedelijkheid, openbaarde zich den tijger, die zijn belager beloert en die geniet van zijn dood. Vier menschen werden slachtoffer bij de vervulling van de hun opgelegde taak. Wij huiveren nog bij het lezen van een dergelijk drama. Goddank, gelukkig dat wij ons nog gebonden weten aan de zede lijke wetten. Een heel wat betere eigenschap, dan dien van den tijger of hyena, heeft een zeer groot deel van ons Nederlandsche volk getoond bij de hulp voor de slachtoffers van de ramp bij Hoek van Holland. Het doet ons goed de groote offervaardigheid van ons Nederlandsche volk te zien. Hon derdduizend gulden werd aanvankelijk gevraagd, en ziet, ia enkele dagen tijds was er meer dan 200.000 gulden binnen gekomen. En nog duurt de stroom voort en Donderdagavond was reeds bijna het bedrag van 300.000 gulden bereikt. Bij de Zuid-Hollandsche Maatschappij voor het redden van drenkelingen is het zeker in goede handen en het bestuur zal het geld nuttig weten aan te wenden, tot heil van de menschheid. Veel groote giften, van 1000 gulden en meer, zijn er ingekomen, maar ook dui zenden kleinere gaven. Er was het goud van den kapitalist en het penningske van de weduwe. Holland op zijn schoonst, of ferend hun gaven voor hun lijdende mede burgers. Bulten! nd. O Uit Aflganlstan. Wij eindigden de vorige week ons over zicht, betreffende de gebeurtenissen in Afganistan, met te zeggen, dat naar het verdere verloop daarvan, met spanning mocht worden uitgezien. Voor die span ning hebben Amannoella en Habib Oellah, wiens plebejische naam Batsja Saquao is, gezorgd. Wie dacht dat Amannoellah voor goed de plaat had gepoetst, heeft zich vergist, want in Kandahar, waarheen hij gevlucht was, heeft hij berouw gekregep. van zijn overhaast aftreden en met man en macht zal Amannoellah trachten het bestuur over Afganistan weer in handen te krijgen. Daartoe heeft hij bulletins uit vliegmachines boven Kaboel laten rond strooien en nu hoopt hij maar dat het volk, dat op het oogenblik gebukt gaat onder een enorme prijsstijging van de levensmiddelen en een groot gebrek daar aan, zijn kant zal kiezen. De spanning naar de ontwikkeling van de gebeurtenissen is dus gebleven. Wat zal ons de volgende week brengen? Moeilijkheden tusschen Enge land en Irak. Tusschen Engeland en Irak is een con flict ontstaan over de verdediging van Irak, die het aftreden van de Iraksche eerste-minister tengevolge heeft gehad, terwijl de onderhandelingen met Enge land zijn afgebroken. „Dit schept een moeilijken toestand," schrijft de N. R. Crt. „Het tractaat van 14 December 1927, waarbij Engeland Irak als „een onafhankelijken souvereinen staat" erkende, maar niet metterdaad, om dat het zich voorbehield er op zijn langst nog 23 jaar het mandaat ingevolge op dracht van den Volkenbond te blijven uitoefenen, is namelijk nog niet geratifi ceerd en Engeland zal daar niet toe over gaan, vóór de militaire en financieele overeenkomsten tot zijn genoegen hun be slag hebben gekregen. Bij dat tractaat waren de netelige militaire en financieele vraagstukken niet geregeld; in artt. 12 en 23 was bepaald dat dit bij nadere over eenkomsten zou geschieden. De uitlating van den Irakschen eerste-minister betee- kent dus dat de onderhandelingen over die overeenkomsten spaak zijn geloopen." Ingezonden Mededeeling. D» gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'» zuivert - verzacht geneest ,Geen goud -oo goed ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Naar de Britsche draadlooze dienst meldt, wordt verwacht, dat de Koning over twee weken naar Bognor zal gaan. De koningin zal reeds de volgende week vertrekken om toezicht te houden op de voorbereidingen voor de ontvangst van den koning. RUSLAND. „De Engelsche stelling dat Irak nog DE MAATREGELEN TEGEN DE niet in staat is, de inwendige orde te hand- OPPOSITIE, haven en buitenlandsche aanvallen af te weren, heeft pas steun gevonden in een Trotski niet gevlucht incident aan de grenzen van Irak en het rijk der Wahabieten. Daar is in de woes- Uit Moskou wordt gemeldt, dat de be- tijn een Amerikaanscb zendeling door j richten betreffende de vlucht van Trotski stroopende Wahabieten op Iraksch gebied I i jj-w-hb— vermoord." Ingezonden Mededeeling. Ingezonden mededeeling. staan, tot de rookpluim' van den sneltrein voor Montreal boven de boomen van de inzinking, op een mijl afstand van het station, zichtbaar werd. Hij werd door de beide mannen naar het perron ge bracht en toen de 'trein met zijn sleep van lange wagens voorreed, nam Dane hem even afzonderlijk. „Dit wou ik je even zeggen we we ten heel goed, dat we door deze manier van handelen met jou een zekere ver antwoordelijkheid op ons genomen heb- gen de moeite om ons dat te vertellen, kun je ons dus besparen. Maar als je 't hierbij niet wilt laten in Winnepeg zijn meer advocaten dan hier, dus ben je daar meteen aan het goede adres en als je mij of Maodonald hebben moet, weet je, waar je ons kunt vinden. En in dien tusschen'jjd, zoolang je hem nog niet verkocht hebt, zullen we er voor zorgen, dat je boerderij behoorlijk bestierd wordt allicht beter en zorgvuldiger dan jij 't gedaan hebt. Ziezoo, dat is ongeveer alles wat ik je te zeggen heb.alleen nog dit: pas op, dat er geen onjuiste le zing over deze quaestie verspreid wordt, want in dat geval krijg je öf met mij óf met Courthorne te doen." Een lang schel fluiten, het sein tot vertrek.... en de trein stoomde het sta tion uit, met Ferris, doodsbleek van ver beten woede en vernedering op het ach terbalkon van den tweeden wagon. Ondanks haar groote lichamelijke ver moeidheid kon Maud Barrington dien nacht den slaap niet vatten. De beschul diging van Ferris had doel getroffen; De Kanaal-tunnel. Al veel vroeger is het plan om Enge land en Frankrijk met elkaar te verbin den, door een tunnel onder het Kanaal, be sproken, en het vraagstuk is van alle kan ten bezien, doch afgestuit op militaire en financieele bezwaren. De laatste weken echter staat dit plan weer eens in het mid denpunt van de belastingstelling, zoowei in Engeland als Frankrijk. En de Engel sche minister-president Baldwin, die er, nauwelijks drie maanden geleden, nog niets van wilde weten, om het vraagstuk in het Lagerhuis aan de orde te stellen, is plotseling van inzicht veranderd en heeft zich bereid verklaard, met de twee leiders van de oppositie-partijen, Mac Donald en Lloyd George, overleg te hou den over de beste wijze van een onderzoek naar den eoonomischen en militairen kant van het plan. Ook van Fransche zijde is men geneigd de zaak ter hand te nemen en tot de noo- dige regelingen mee te werken. Dat de verwezenlijkingn van dit plan van zeer groote beteekenis voor beide landen is behoeft wel nauwelijks gezegd te worden. Er zal echter eerst nog wel heel wat geboomd worden, voor men tot de daad zal overgaan. met een gevoel van schaamte moest ze toegeven, dat hij de waarheid gesproken had. En of ze het zich wilde bekennen of niet, het feit, dat haar telkens het bloed naar de wangen dreef, het feit, dat zij heel wat minder streng en hard geweest zou zijn, als hij in zdjn behoefte aan wraak niet juist den man, van wien ze hield, getroffen had, bleef bestaan. Het viel haar niet licht om zoo iels te moeten bekennen, maar na een hevigen strijd met velerlei excuses als wapens, gaf ze eindelijk kamp. Het ongewenschte ele ment in de Silverdalesche samenleving, het familielid met een obscuur verleden, de indringer in hun prettig gelijkmatig bestaan, had zich een man getoond, de liefde van elke vrouw waardig; en of schoon hij uiterst karig met zijn woorden was, en die weinige woorden dan nog dikwijls van verbittering blijk gaven, voelde ze, dat hij ook van haar hield. Want wat hij ook gedaan mocht hebben en tegen alle verstandelijke redenee ring in, voelde ze, dat het niets slechts geweest kon zy!n hier in Silverdale had hij' bewezen met de besten onder die goe den te kunnen wedijveren; met een ge lukkigen glimlach moest ze 't zich be kennen, dat er niet één was, die naast hem in aanmerking kwam. Maar toen herinenrde ze zich haar terughoudendheid, zijn neerslachtige woorden als 't gesprek j bij toevalige ontmoetingen op persoonlijk terrein kwam hoe dikwijls had hij dan niet gedoeld op den scheidsmuur, waar van hij alleen 't bes:aan kende; onwille keurig rilde Maud even; met een gevoel van beklemming vroeg te zich af, wat de Het herstel van Witham ging niet zoo voorspoedig als men verwacht had; pas na twee weken van absolute rust mocht hij opstaan en toen hij, nog wat bleek en zwak, de hall binnen kwam, was Maud een van de eersten, die hem kwam be groeten. Ze had echter de voorzorg ge nomen, om haar gedragslijn van te voren vast te stellen', en zoo kwam het, dat zij haar rol van vriendelijke, bezorgde bloed verwante volmaakt spelen kon. Na een poosje van pra en over allerlei kleinig heden, keerde Witham zich opeens na drukkelijk tot haar. „Jij en je tante hebben allebei zoo voor me gezorgd, dat ik graag nog wat langer zou blijven, als ik mijn zin doen kon," zeide hij. „Maar er zijn omstandigheden, die mijn weggaan, zoo gauw mogelijk, noodig maken." „Maar de eerste week nog niet die verantwoordelijkheid zouden we niet op ons mogen neon en," antwoordde het meisje. ,jleb je dingen te doen, die geen uitstel velen kunnen?" „Ja," antwoordde Witham, met een plotseling verstrakken van zijn gezicht, dat Maud niet ontging. „Dingen, die iets met den brand uit te staan hebben?" Witham keek haar met een eigenaardig- onderzoekenden blik aan. „Ik had liever, dat je me dat niet vroeg, Maud." ,,'t Is ook eigenlijk overbodig," ant woordde het meisje, even glimlachend. ,,'t Was niets dan een aanloopje. Ik heb je iet« t» vertellen en je ierta te vragen. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, imet een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Poater's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij ze ker op nierzwakte. En dat is ernstig ge noeg: er bestaat gevaar voor bloedver giftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster*s Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing ka t ernstige gevolgen met zich brengen. Foa- ter's Pillen worden in Holland sinda vele jaren gebruikt en zijn alom 'bekend om hun goede resultaten. Men kent geen be ter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatiek en an dere gevolgen van schadelijke stoffen die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking tnet geel etiket let hier vooral op) bij apo theken «a drogisten 1.75 per flacon. Ferris is uit Silverdale weg, en wat 't ont staan van den brand betreft, moet je me beloven om je van onderzoek te onthou den." „Je'weet het dus?" „Ja," an'woordde Maud' Barrington, „en Dane, Macdbnald en Hassell w ten het ook; maar ten eerste zul je ze niets vra gen en ten tweede zouden ze niets zeggen, ook al vroeg je 't ze." „Je weet 't, ik kan jou niets weigeren," zeide Witham lachend, „maar met een stem, die zijn emotie verried, „Maar. een quid pro quo moet ik hebben. Wacht tot de boerderij van Ferris verkocht wordt en koop jij ze dan mèt den oogst." „Neen, dat kan ik hiet doen. Er zijn be zwaren, die dat onmogelijk maken," ant woordde Maud. Witham keek haar onderzoekend aan; toen, bij een plotselinge gedachte, kleur de zijn voorhoofd zich even, maar toch zeide hij, zoo gewoon mogelijk: „Bezwa ren zijn er, om overwonnen te worden 't Is een gunst die ik je vraag mis schien de laatste „Neen", antwoordde het meisje beslist. „Neen, Alles wat je wilt, maar dat niet. Je moet me gelooven als ik je zeg, dat daar geen sprake van kan zijnl" Met een eigenaardigen trek om zijn mond gaf Witham toe. „Dan zal ik er niet verder op aandringen. En vragen zal ik je nie s. Jij hebt zooveel van mij op goed gelooi moeten aannemen".

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1