KANNEWASSER is altijd goedkooper De Indringer Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr. 6609 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1929 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER. Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 80 en 412 Lloht op voor Auto's en Fietsen: Donderdag 7 Febr5.25 uur. Vrijdag 8 6.27 ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Volgens een mededeeling van gisteren ochtend, valt er geen verandering in den toestand van den Koning te vermelden. DE VALERA GEARRESTEERD. De leider der Iersohe republikeinen, de Valera, zou Dinsdagavond te Belfast een vergadering bijwonen en ook als spreker optreden. Bij het overschrijden van de grens van Ulster werd hij echter door twee grenswachters gearresteerd, die hem een voorschrift van 1924, dat nog niet in getrokken was, toonden, waarin hij met name als ongewenschte vreemdeling in Ulster genoemd wordt. De Valera is naar Belfast gebracht en in de gevangenis op gesloten. DUITSCHLANR Ingezonden Mededeeling. waking per salonrijtuig te Moskou aan gekomen. Hij zal in de buurt van de stad blijven wonen, tot hij naar het buitenland vertrekt. Hierdoor worden dus alle ge ruchten over zijn vlucht, zijn schipbreuk in de Zwarte Zee e.d. gelogenstraft AFGANISTAN. 18 PAKETTEN DYNAMIET GESTOLEN Maandagnacht is het dieven, gelukt 18 groote paketten dynamiet en een groot aantal kardoezen uit de bouwloods Lin- derhausen bij Schwelm te ontvreemden; waarschijnlijk moeten deze dienen tot misdadige doeleinden. HET VERDRAG VAN KELLOGG. Door den Rijksdag goedgekeurd. Men meldde gisteravond uit Berlijn: De Rijksdag heeft heden het voorstel tot ratificatie van het verdrag van Kellogg aanvaard met 287 tegen 127 stemmen; tegen stemden de Duitsch-nationalen, com munisten en nationaal-socialisten. ERNSTIGE TOESTAND IN DE TEXTIELINDUSTRIE De toestand in de Duitsche textielin dustrie is sinds enkele dagen zeer ernstig; 200.000 arbeiders hebben geen tarief overeenkomst meer met de patroons en 40.000 hunner staken. Verdere stakingen en uitsluitingen worden verwacht. In het aan den rechteroever van den Rijn ge legen textielgebied hebben de patroons voorgesteld de oude loonen te handhaven tot einde 1929. De vakvereenigingen heb ben dit voorstel echter van de hand ge wezen. Daarop hebben de vereenigingen van patroons hun leden ontslagen van de verplichting de oude loonen verder te be talen. De patroons hebben alle tariefver dragen tegen 18 Februari opgezegd; ze willen de loonen verlagen met gemiddeld 81/, pet. ITALIË. thans tusschen het Vatikaan en de Ita- liaansche regeering een overeenkomst tot stand zijn gekomen. De Italiaansche regeering erkent den Paus als souverein en doet territoriale concessies zoodat de Paus langs een bij zonderen weg weg Rome kan binnen ko men en in de kerk van St. Jan Lateranen de mis kan celebreeren. De financieele regeling brengt de uit betaling van 11 millioen aan het Vati kaan mee. Ter aanvulling op bovenstaande is nog aan de Daily Telegraph ontleend, dat vol gens de overeenkomst, welke tusschen het Vatikaan en de Italiaansche regeering ge sloten zou zijn, de souvereiniteit van den paus erkend zal worden over de huidige bezittingen van het Vaticaan, d.w.z. het Vaticaan zelf, de tuinen van het Vaticaan, de St. Pieter, en al de kerkelijke paleizen in Rome, als de Propaganda Fide, het Se- minario Remano, welke sedert 1870 eigen dom waren van den Italiaanschen staat en waarvan alleen het gebruik aan de kerk gelaten was. Voortaan zullen al deze pa leizen en instellingen deel uitmaken van den kerkdijken staat. Evenzoo zullen het Lateraan en de Scala Santa weer tot den kerkelijken staat behooren. Tusschen Va ticaan en Lateraan zal een weg tot het pauselijk grondgebied gaan behooren waarvan het beheer en onderhoud noch tans voor rekening van de Italiaansche regeering blijven. Zondag teekening van de overeen komst. Een telegram aan de Times uit de on middellijke omgeving van kardinaal Gas- parri meldt, dat de overeenkomst Zondag geteekend zal worden, waarna de Paus op 12 Februari, den verjaardag van zijn troonsbestijging, ©en toespraak in den St. Pieter zal houden over dit onderwerp. SPANJE HET VATIKAAN EN ITALIË. De verzoening beklonken? Londen, 2 Februari. Volgens een bericht uit Rome aan de Daily Telegraph, zou DE KONINGIN-MOEDER OVERLEDEN Maria Cristina, de moeder van koning Alfons, is gisterenacht te Madrid aan een beroerte gestorven. Volgens berichten uit Madrid zou de koningin-moeder zich over de politieke gebeurtenissen van de laatste dagen zeer geagiteerd hebben, zoodat men haar on- verwachten dood hiermede in verband brenrgt. Maria Cristina is ruim zeventig jaar oud geworden. HET MISLUKTE MILITAIRE OPROER. Sanchez Guerra aan boord van een oorlogsschip weggevoerd. Volgens een telegram uit Céret aan de Echo de Paris zou er in Spanje nog een zeer verwarde toestand heerschen. De zoon van wijlen den Spaanschen schrijver Blasco Ibanez, die veel in Frank rijk heeft gewoond, is Maandagmorgen, toen hij van Menton te Valencia terug keerde, in hechtenis genomen. Generaal Sanjurjo heeft bevel gegeven Sanchez Guerra, den vroegeren minister president, aan boord van een oorlogs schip te brengen en hem naar een be stemming te vervoeren, welke niet bekend is gemaakt. Queipo de Lfano, de vroegere minister van oorlog, en Piniez, de vroe gere minister voor openbare werken, zijn eveneens in hechtenis genomen. Tenslotte maakt het telegram er nog gewag van, dat .achttien regimenten toe gezegd hadden aan den opstand deel te nemen. De rust teruggekeerd? Volgens een verklaririg van Primo de Rivera zou de rust in geheel Spanje zijn weergekeerd, zoodat de voor de veiligheid van den staat genomen maatregelen weer tot normale afmetingen zijn terugge bracht. De positie van Primo de Rivera ernstig verzwakt Volgens den correspondent van het Ber- liner Tageblatt te Madrid is wel is waar een nieuwe actie tegen de dictatuur niet zeer spoedig te verwachten, maar de po sitie van Primo de Rivera is ernstig ver zwakt. De dictator heeft steeds beweerd, dat het geheele volk, althans een groote meerderheid, hem toejuicht, om niet te reppen van het leger, dat hem in elk op zicht getrouw was. Thans is duidelijk gebleken, dat de toe stand in werkelijkheid geheel anders is. Niet minder dan zes generaals zijn gevan gen genomen. Een verklaring van de regeering. D© iptr^istidlenjt vani den ministerraadi heeft de volgende verklaringen afgelegd: Zekere persagentschappen en dagbilaecotrresp-an- aenten, dile1 bericht, hebben, <iat er in Spanje opstanden onder de troepen eni gevechten hebben plaats gevonden, hebben op brutale wjjize de waarheid verdraaid. Geen geweer schot os gelost, noch door de rebellen, noch door de trouwgebleven troepen. Alle troepen nebben zich trouwens loyaal gedragen met uitzondering van ©enige artillerie-of fioieren, ■die, te Olutdad Real, de onder hun' bevelen staand© troepen bevolen -hebben hun ka zerne te veria-ten en te Val-encia, de kazerne niet te veria-ten, bevelen, die door de troe pen- zijn opgevolgd! totdat -bleek, dlat dieze orders oniwettig waren. Het land) zal1 niet kracht optreden tegen deze officie-ren, -die zich met schande en vïëfachtfhg hebben -be laden- tegen- hen alleen. Het echec van San chez Guerra is groot. De kapitein-generaal van Valencia echter, da© niet -diligent ge noeg, noch energiek genoeg is ge-weest iin net arresteeren van Sanchez Guerra, is te ruggeroepen en zal voor den Krijgsraad verschijnen. De Guardia- CM!, de karabiniers, de vei ligheidstroepen hebben geen oogenblik op gehouden aan- die zjjid© van de -regeering te -staan. Zij: hebben een- onwankelbare trouw getoond, zonder zich te laten verleiden door politiek© samenzweerders en andere onte vreden elementen, welker aantal in het ge heele land misschien duizend bedraagt. Dit is de eeni-ge waarheid -betreffende den toe stand in Spanje. Al het andere is verzonnen door hen, die de-ze berichten- -hebben- ver spreid!. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 65) Dane deed, wat hem gevraagd werd, maar hij vond den Silverdaleschen leider nog even sceptisch gestemd als te voren; met een licht-ironischen glimlach luister de hij naar hetgeen de groote zwaar gebouwde kolonist hem te zeggen had. „De woorden zijn van jou, Dane, de ge dachte is van een ander," gaf hij ten ant woord. „Over een poosje duikelt de tarwe natuurlijk opnieuw, dus buitengewoon dankbaar voor zijn goeden raad ben ik Oourthorne niet. Dane begreep, dat hij verstandig zo-u doen, met niet verder aan te dringen; die rest van den dag bracht hij in een onge- wonen staat van gelukzaligheid en tevre denheid, met W-itham en Alfreton tot ge zelschap, in d© straten van Winnepeg door. De -een, die niet -anders gedacht had dan de stad als een geruïneerd man te verlaten, had1 zijn verlies in een kleme winst zien veranderen en de beide ande ren, die hun hoop, tegen kwade voorspel lingen in, hoog gehouden hadden, die ge- ■aaid hadden, waar anderen voor ploegen Mlhi t* b*vr«Md of te ontmoedigd waran, hadden nu d'e zekerheid, dat hun oogst hen op een wijze, die hun stoutste ver wachtingen overtrof, hun durf en krachts inspanning zou vergoeden. Overal waar ze kwamen hoorden ze voorspellingen van nog h-oogere prijzen; als een koorts -klopte en joeg de opwinding door die bezige stad. Het getij was gekeerd; er was weer hoop in het uitgestrekte tarwegebied, waar het bestaan afhankelijk van was. Graham had hun heel wat te vertellen, toen hij dien avond aan de feestelijk ver sierde tafel plaats nam en toen Dane na een minuut of wat zijn champagne uit- noodïgend naar Witham ophief, knikte hij goedkeurend. „Ik houd niet van speechen, Oourthor ne, en als ik 't wel heb, komt jouw smaak daarin met den mijne overeen," zeide de groote kolonist, „maar toch kan ik dezen dag niet voorbij 'laten gaan, zonder jou, als de man, aan wien Silverdale zijn red ding. te danken heeft, hulde te brengen. Voordat jij' kwam stonden we er heel slecht voor wat we nu zijn, hebben we aan jou te dianken, dus daarom v-an dit oogenblik af stellen wij ons in dienst van jou, met lichaam en ziel, met have en goed!" Bij 't hooren van dien toost stond Alfreton met zijn glas in zijn hand op, zijn oogen schitterden en zijn hand, waar in hfj de kelk omhoog hief, trilde ver- d'acht. toen hij even met zijn gastheer aan stootte. ,Jk hoef je niet te vertellen, hoe de menschen thuis over je zullen denken, als ze hooren, wat je voor me gedaan hebt," zeide hij. „En wat mezelf aangaat pro- beea jij ma ta vergeven, wat ik mezelf DE STRIJD OM DE MACHT. Een oproep van Ali Achmed. Volgens berienten uit Afganistan heb ben tusschen K-andahar en Ghanzi nieu we gevechten plaats gehad tusschen troe pen van Amanoella en Ali Achmed. De verliezen zijn aan beide zijden aanzien lijk. Ali Achmed heeft te Dzjellalabad een kabinet gevormd, waarin hij zelf de functie van minister-president bekleedt. Hij heeft een oproep tot het Afgaan-sche volk gericht, waarin hij belooft geen belastin gen te heffen en slechts die hervormin gen vön Aimanoella te zullen uitvoeren, die te vereenigen zijn met de leer van de Koran. Hij is bereid, een onafhankelrik Afganistan te beschermen en een zelf standige politiek te voeren tegenover En geland en Rusland. Engelsche officieren aangekomen. Uit Termez wordt gemeld, dat twee En gelsche officieren op uitnoodiging van Habiboellah te Kaboel zijn aangekomen in de kwaliteit van militaire adviseurs. EGYPTE ONRUSTBARENDE BERICHTEN. Volgens te Athene ontvangen telegram men zijn er in Egypte belangrijke gebeur tenissen op til. De havenautoriteiten van Alexandrië hebben het Egyptische gezant schap te Athene last gegeven het verlee- nen van visa aan buitenlanders onver wijld te staken, daar de regeering te Caïro verboden heeft, dat vreemde passagiers in Egypte aan wal gaan. Het Atheensche filiaal van de Koninklijke Egyptische Scheepvaartmaatschappij, die den dienst tusschen Pireus en Alexandrië onder houdt, geeft geen billetten meer. De kabel verbindingen van Griekenland met Egyp te zijn verbroken. TEREENIGDB STATEN. HET AMERIKAANSCHB VLOOT- ONTWERP. Washington, 6 Febr. De Senaat heeft het wetsontwerp to-t het bouwen van 15 nieuwe kruisers en één moederschip voor vliegtuigen aangenomen. BRITSOH-INDIE RUSLAND. TROTSKL Nog steeds ln Rusland. Het persbureau Vaz Daas verneemt uit Moskou: Woensdag is Trotski opder strenge be ni-et vergeven kandat -ik in 't begin tegen je geweest ben." Witham knikte ernstig; toen de glazen leeg op tafel stonden, gaf hij1 alle drie de mannen een hand. „We hebben een tijd van niets dan strijd achter den rug en nu krijgen we de belooningwe zijn aan de winnende hand; maar ondanks dat zijn er redenen, die jullie naderhand- wel zul len begrijpen, waarom datgene, wat jullie me aanbiedt, me niet gelukkig maakt." „Toch is en blijft het je eigendom," zeide Dane, „we nemen niets terug." Witham glimlachte even, maar tegelijk kwam er iets verdrietigs in zijn oogen toen hij de verbazing en -lichte teleurstel ling op drie zoo sterk verschillende ge zichten om de tafel zag. „Goed," zeide hij toen langzaam, „dan zal ik meteen beginnen met jullie toe wijding op proef te stellen. Ten eerste dit: ik stel er prijs op om- te verklaren, dat ik feitelijk de inzichten van Colonel Barrington wat betreft speculeeren deel. In gewone omstandigheden is het uit den booze.alleen, omdat ik zag, dat Sil verdale geld noodig' had, heib ik gedaan, wat nu -zulk een succes geworden is. Maar nu datgene, wat ik u zeggen wilde. Als wij als graan boeren succes willen hebben, is het zoo goedkoop mogelijk aan de markt brengen van ons graan in de eer ste plaats noodig en dat kunnen we berei ken, wanneer we een brug over het ravijn biji Silverdale hebben. Nu heb ik er hier een in teekening en een kostenberaming van balken uit Britsch Oolumbia voor alles wat we verder noodig hebben kun nen da barken uit de inzinking dienen. Ik Onlusten in Baroda. Een herleving; opzettelijk uit gelokt tegen de Patbans. De onlusten in het district Bombay zijn Dinsdag weer opgelaaid', doordat de ver volgde Pathans, die van den kinderroof beschuldigd werden, zich te weer hebben gesteld en hun aanvallers te lijf zijn ge gaan. Er zijn twaalf personen gedood en 70 gewond. De opwinding blijft groot, of schoon eenige duizenden arbeiders Dins dag weer aan het werk z|jn gegaan. Men gelooft, dat het geheele verhaal vai. den kinderroof opzettelijk uitgestrooid is om een voorwendsel te vinden de streng-ge- loovige en gehate secte der Pathans, die den laatsten tijd in het district Bombay aan invloed gewonnen hadden, aan te vallen en te verdrijven. 18 dooden en 110 gewenden. Een nader bericht meldt, dat het aan tal dooden tot 18 en dat der gewonden tot 110 gestegen ia. De politie heeft intus- schen hulp van militairen gekregen, die op alle kruisingen van hoofdwegen ma chinegeweren hebben opgesteld om de nadering van groote troepen volk te beletten. Een politiebureau ln brand ge stoken. Bij de onlusten werden drie personen gedood. De bevolking deed een aanval op een politiebureau en stak het in brand. Gewapende politieagenten, gezeten op een brandweerwagen, kwamen op de plaats van den brand aan en losten ver scheidene schoten. Gisterenochtend zijn de ongeregeld heden in den omtrek van Bombay op nieuw begonnen, hoewel de troepen in de straten wacht hielden. Verscheidene men schen werden weer aangevallen, er werd met steenen naar tramrijtuigen geworpen en deze werden beschadigd. Verdere bij zonderheden ontbreken nog. De bloedige relletjes te Bombay waar Mohammedaansche Pathans door Hindoes, naar het schijnt zonder schijn of schaduw van bewijs, beschuldigd worden kinderen gestolen te hebben om die in de funda menten van een brug als offers te metse len, wordt te Londen algemeen als een nieuw bewijs beschouwd, dat Indië voor volledig zelfbestuur nog niet rijp is. En verder, dat indien de Indische politici hun zin zouden krijgen, de Indische geschiede nis een langeaaneenschakeling van bloe dige twisten tusschen de twee gezindten zou worden. Aan de Indische nationalistische leiders zullen deze relletjes dan ook lang niet welkom zijn. Een aanval van Pathans op Hlndoen-tempels. Gistermiddag is het een bende van- onge veer 5000 Pathans te Bombay gelukt het militaire oordon te doorbreken en twee Hindoe-tempel» binnen te dringen, die van binnen ge-heel verwoest werden. Een poging om de steenen gebouwen in brand' te steken, is echter -mislukt. Biji d© gevechten om en in de tempels zijn 5 Hindoes en 2 Pathans gedoodi -en 25 gewonden zijln later door de militairen naar ©en ziekenhuis vervoerd'. Beide partijen hadden de moesten hunner gewonden echter zelf weggedragen» Het steenen gooien houdt ln verschillende wij ken aan, maar de algemeen© toestand1 was iets beter dian Dinsdag. Met scherp op de menigte geschotenv iGis'termiddlag hebben Muzelmannen een tweeden aanval op de Hindoesoh© wijk po gen te doen, waardoor de politie gedwongen werd) verdere militaire hulp in -te roepen. Twee batailons van het Royal Wa-rwick regiment trokken naar de bedreigde plaats en hebben na dirie sommaties niet -scherp op de menigte geschoten-, waardoor een onbe schrijfelijke paniek ontstond en tal van nieuwsgierigen- zoomede vrouwen en kin-de ren onder den voet werden geloopen. Het aantal' gekwetsten is niet bekend, maar is daar de menigte in compacte massa's -tegen d© -soldaten opdrong^ waarschijnlijk niet onaanzienlijk. ben van plan om de brug zelf te bouwen, maar er zijn natuurlijk kosten en daar het 't tarwe binnenhalen heel wat goed'kooper maken zal, da-cht ik dat jullie misschien zouden willen helpen." Dane bekeek met belangstelling de tee kening voor hem, maar Alfreton, jonger en impulsiever dan zijn landsman, voeld© op dat oogenblik beter de stemming van Witham aan. „Honderd dollars van mij", zeide hij!, „ik ben maar een van de kleine re lui, maar ik wou, dat ik je het viervou dige geven kon". „(Dat zal ik dan doen", viel Dahe in, „en de menschen thuis neem ik voor mdj-n rekening ik zal zorgen- dat ieder naar krachten bijdraagt". Hij zweeg en keek Graham over tafel heen. met een eigen- aardigen glimlach aan. „Hoe doet de man het? Eerst dat ande re en nu weer dit! Iemand die nooit in zaken geweest is!" Graham knikte, „"t Zit hem in 't bloed. Hij kan er niets aan doen. Jij en ik kun nen kansen berekenen en plannen maken maar hij voelt intuïtief wat de juiste weg is. Dien eersten avond op Silverdale dadelijk nadat hij geen tien minuten in huis geweest was, (begreep ik, dat jullie eindelijk den lang-begeerden leider te pakken gekregen had". Witham maakte een einde aan het ge sprek, door met zijn glas in zijn hand op te staan. „Ziezoo, nu is het genoeg geweest. Ik voel me d'oor al het gehoorde ten zeerste gestreeld, maar een mensch kan ook te veel van 't goede krijgen", zeide hij. „Jul lie hebben iemand in j« midden, die meer voor je gedaan heeft, dan ik ooit zou kun nen doen. Financieele welvaart is een heel goed ding, maar bij- hem heb je de ZPker- heid dat hij iets heeft willen bereiken, dat oneindig veel hooger staat. Ik drink op de gezondheid van den Silverdaleschen leider, dat hij nog lang in jullie midden moge blijven I" HOOFDSTUK XVIII. De proef. Stil en gr|js lag de prairie onder de val lende schemering toen Witham op een van d© groote, vierkante palen hij; 't hoofd van zijn b|jna voltooide brug ging zitten. Uit het rav|jn achter hem kwam geen an- dler geluid dan het ruischen en klateren van het ondiepe, snel stroomende rivier tje en het onophoudelijk zeurderig-gonzen van tallooze insecten. Wanneer hij even het hoofd omdtaaide leek het of zich aan weerszijden achter hem een donkere, on doordringbare haag bevond: 't waren de tappen van de ineengedrongen, dwergig- vergroeid-e berkeboomen, waarmede de vrjj steile hellingen op dit punt bezet waren, en voor hem uit lag de eenzame, schemerige grasvlakte, de prairie, met hier en daar, langs het ravijn, een rossigen gloed', waar de kampvuren van de zwaar slapende hrugwerkers nog lagen te smeu len. fWordt vsrvolgd). HELDERSCHE COURANT

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1