V DE HARDNEKKIGE WINTER. De dienst der Esona. De „Marsdiep" heeft hedenmorgen 7 uur een tocht naar Oudeschild gemaakt en was te circa 10 uur weder in de haven alhier terug. Wegens den zwaren ijsgang op de reede, welke tengevolge van de hedenmiddag invallende eb nog zwaarder zal worden, zal een tweede tocht heden niet meer worden ondernomen. Morgen ochtend hoopt men wederom de verbin ding te kunnen onderhouden. IJSWEDSTRIJDEN ZEE- EN LANDMACHT. le. Hardrijden. 2e. Behendlgheldswedstrijden. TWEE SCHOKKERS GESTRAND. INTREKKING BANKBILJETTEN. OPENBARE LEESZAAL BIBLIOTHEEK. EN Zeekrijgsraad. Wie niet galant ls Jegens vrouwen, Dien zal dit meestal zwaar berouwen. Krijgt een matroos het ln zijn bol, Dan slaat-le leelijk soms op hol. Nog een die voor schulnsmarscheeren Moet terechtstaan voor de heeren. Als Iemand verre reizen doel Dan kan hij wat verhalen. vu vut gulk, voute Breezand. HARDRIJDERIJ SCHOOLKINDEREN. (Donderdagmiddag had hier eeni hairdrij- derjj voor schoolkinderen plaats, met den volgenden uitslag: WEDSTRIJDEN OP HET NIEUWE ZAADKANAAL. Wieringen. lle ALGEMEENE VERGADERING DER GLASVERZEKERING VAN DE MIDDENSTANDSVEREENIGING (Afd. Wieringen). f 251.06 f 282.59 147.47® RINGSTEKERIJ OP SCHAATSEN. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Het ijs was mooi en er was veel publiek. ONBETROUWBARE PLEKKEN. „DE OUDE ZEUG" BEREIKT. Holt. Maatschappij v. Landbouw. slechts zicMzeJven op de manier van de Oos- ■tórscbe fakirs door middel van 'n kristallen bol in trance-toestand bracht, ■werd ons mee gedeeld^ wat de inhoud was der enveloppen. De tweede toeij niet minder interessanti, was de volgende: Op het tooneel stond een koffer, waarin iemand recht) overeind kon staan. Deze koffer was voorzien) van sleuven en openingen, waardoor een groot aantal metalen schotten), lange, scherpe degens en messen kon worden gestoken. Eenmaal ai- dus ingericht, was er binnenin deni 'koffer weinig ruimte over en zeker kon er geen levend mensch in verblijfhouders Winando •had hierbij, de hulp van een vrouwelijk me dium, dat hij in hypnose bracht), vervolgens in een1 zak bond. in den 'koffer plaatste, en deze daarna horizontaal op een paar schra gen legde. Na een aantal passen en streken te hebben gemaakt,, beweerd© hij, dat het medium gedematerialiseerd was, en de kof fer werd, op dte boven beschreven wijze met de schotten, de zwaarden en messen door stoken. Daarna opende hij een luikje in den koffer, haalde er het blauw zijden' overtlrek uit waarin het medium was gebonden, en dat nog met den, ring van een der aanwezi gen was voorzien), maakt© we'dlerom passen,, en toen vervolgens de koffer geopend' werd. kwam, de dame in kwestie er weder onge deerd uit. Opgemeritob moet worden, dat een en andter plaats had onder contróie van eeniige aanwezigen uit het 'publiek. De derde toer was wel' de sterkste. Het zelfde medium werd! wederom ito hypnose gebracht, daarna, op dlrie puntige zwaarden gelegd, waarop zij' bleef liggen. Vervolgens werden twee daarvan weggenomen, zoodat zijl in letterlijken, zin des woord s In de lucht zweefde, slechts rustend' op de punt van een zwaard. Ook dit geschiedde onder con tróie. ,"Wij geven' die feiten slechts zooals wij ze zagen; van massa-suggestie, waardoor het publiek in den waan wordt gebracht, dat de dingen zich' zoo afspelen, was geen sprake, daarvoor waren de meesten veel' te nuchter en te sceptisch Dat niemand er iets van snapte, ook al geloofde hij aam een „truc", behoeft geen betoog. Trouwens. Wlnando zelf had1 gezegd: u kiuntl er over denken zoo als u wilt, als u maar erkent, dat het; won derbaarlflik is. Hetgeen wij gaarne doen. Het was buitengewoon interessant en de aanwe zigen hebben een interessanten avond gehad. De winter geeft het niet op; de telkens plaatshebbende dooi is van weinig be- teekenis en de temperatuur blijft laag, De zware mist, die ook gisterenavond we der optrad, gevolgd door nieuwe vorst, heeft wederom de buitenwereld van een sierlijk, fijngerankt ijzelkleed voorzien, dat een heel bizonder cachet geeft aan de omgeving. De musschen, spreeuwen meeuwen en ander gevogelte hebben het bitter slecht; de steenharde grond veroor looft ze niet wat eetbaars te vinden, en vroeg in den morgen kan men ze zien zit ten bedelen. Verscheidene ingezetenen hebben de gewoonte ze regelmatig van voedsel te voorzien; ze weten het precies en schooieren en kleumen daar dicht bi; elkaar, in afwachting, dat er wederom wat neergestrooid wordt. In den loop van Vrijdag trad een korte dooiperiode in. Deze was evenwel van wei nig beteekenis, de temperatuur steeg niet hooger dan 0.9° en dit duurde slechts twee, hoogstens drie uur. Daarna is, te gen den avond de temperatuur gestadig gedaald. Hedenmorgen 9 uur was zij het laagste, nl. —6°. De wind is Z.Z.O., barometerstand hoog, zoodat althans zen Zaterdag en Zondag nog aan de genoegens kunnen worden gewijd. de de- ijs- Aan de Esona ls het tot nu toe gelukt den dienst gaande te houden, dank zij de uitstekende hulp van den ijsbreker, die voortdurend het vaarwater openhoudt. Ook de vaart AlkmaarAmsterdam, over de Zaan, wordt door dezen ijsbreker open, gehouden. Het is evenwel de vraag of dit a.s. Maandag ook het geval ls, indien de vorst blijft aanhouden. Hedenmiddag ten 1.30 uur zullen ijs- wedstrijden worden gehouden voor alle militairen van zee- en landmacht, op een gedeelte van het terrein van de ijsclub »Het Noorden*. De wedstrijden zullen bestaan uit; a. 200 M. vrije baan; b. 200 M. voor groepen van vier per sonen achter elkaar aan een stok. Bestaande uit het overvoeren van een knikker in een lepel, tonkruipen, enz. De Commissie tot regeling van deze wedstrijden wordt gevormd door de luite nants ter zee le kl. J. O. H. H. Mackaij en J. B. de Meester, en de 2e luit. der kustart. D. W. v. d. Bosch. Tijdens de wedstrijden zal de stafmu- zlek zich doen hooren. Alle militairen In uniform gekleed hebben mot hunne gezinsleden vrijen toegang tot het terrein van de wedstrijden. Indien de wedstrijden niet doorgaan, zal dit worden bekend gemaakt door het hijschen van een blauwen wimpel op de Marinekazerne en zullen wij het voor ons bureau publioeeren. De loodsboot „Amsterdam", welke heden morgen In de vroegte naar Schiermonni koog zou vertrekken met post, levens middelen en passagiers aan boord, ls ten gevolge van den zwaren mist niet afge varen. Zoodra het zicht beter wordt, zal de reis worden aangevangen. Nader bericht men: Hedenochtend half elf is de loodsboot „•Amsterdam" naar Schiemuoiin itooog ver trokken. i Gisterenmiddag zijn ten zuiden van Egmond twee Wieringer schokkers, de Wieringen 7 en 86 gestrand. Een later bericht meldde, dat beide scheepjes op eigen kracht vlotgekamen zijn en hun reis hebben vervolgd. Wij vestigen nogmaals de aandacht van onze lezers erop, dat verschillende soorten bankbiljetten aan den omloop zijn onttrokken. Een gedeelte daarvan is slechts nog in wisselbaar bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, een ander deel kan, tot 29 Mei 1929, nog bij de kantoren der Neder landsche Bank in verschillende plaatsen worden ingewisseld. Uitsluitend nog inwisselbaar bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam zijn 1. Alle bankbiljetten gedateerd vóór 1 Januari 1890. 2. de volgende biljetten gedateerd na 1 Januari 1890. a. biljetten van f 1000. voorzijde geheel in zwart gedrukt op witten ondergrondboven den tekst in het midden van den rand een afbeel ding van de Nederlandsche Maagd. b. biljetten van f 25. alleen op de voorzijde bedrukt, met oranjekleurige ondergrond. 3. de zoogenaamde hulpbiljetten van f 25.gedateerd 1 Aug. 1914. Tot 29 Mei 1929 zijn nog inwis selbaar bij de kantoren der Ne derlandsche Bank in verschil lende plaatsen, na dien datum eohter ook alleen nog bij de Nederland sche Bank te Amsterdam: 1. de volgende biljetten, gedateerd na 1 Januari 1890. a. f 300.— b. f 200.— c. f 100.— voorzijde geheel in zwart gedrukt op witten ondergrond, boven den tekst in het midden van den rand een afbeel ding van de Nederlandsche Maagd. d. f 60.— alleen op de voorzijde bedrukt met paarsen ondergrond. e. f 40.— alleen op de voorzijde bedrukt met groenen ondergrond. 2. de volgende zoogenaamde biljetten. a. f 100.— gedateerd 1 Augustus 1914. b. f 60.— gedateerd 1 Augustus 1914. f 40.— gedateerd 1 Augustus 1914. f 10.— gedateerd 1 Augustus 1914. hulp- In de maand Januari werd de Leeszaal bezocht door 1412 mannen en 156 vrouyen, totaal 1568 personen. Uitgeleend werden 724 studieboeken, 2310 romans en 2851 kinderboeken, totaal 5885 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Acket: De verborgen schat van 't wijze hartBernink e. a.De tooi der getijdenBrugmansSchets eener be schavingsgeschiedenis van Nederland Van Dongen: Vijf jaar in ijs en sneeuw; Eddington e. a.Sterren en atomenFa- briciusCharlotte's groote reisFueloep, MillerRaspoetin de heilige duivel GonggrijpSchets eener economische ge schiedenis van Ned.-IndiëGrey: Het licht der westersterrenKoperbergRo- meinsohe cultuur; Loosjes: Noord-Hol- 1 and in beeldPauwelsAmbtsgeheim Roelvink: Freuleken; Van Rossem:Een reis naar het hiernamaalsSchalyRaf- flawerk; Wegener: Die Entstehung der Kontinente und Ozeane; Zondervan:Het spel bij dieren, kinderen en volwassen men3chen. Ten geschenke ontvangen: Bordeaux: La neige sur les pas; Oapus: Robinson; Dombre1'Enigme de la rue Oassini Leroux:Rouletabille chez le tsar; Lesueur: Gilles de OlaircoeurMargueritteLes Fabrecé; Rod: Le glaive et le bandeau; TinayreLa consolatriceld.La douceur de vivreHet 175-jarig bestaan der N.V. Douwe Egberts-tabaksfabrieken. Wij ontvingen deze maand één gift van f 10 en twee giften van f 1, terwijl een maandlid ons voor zijn kaart inplaats van f 0.25 »ter navolging* twee gulden betaalde. Hartelijk dank aan de gevers I JAN VAN RIEMSDIJK IN CASINO. Men verzoekt ons nog eens te herinneren ean deni cabaretavond op morgen (Zondag) te geven door den popniatoien 'boeremzangei Jan van Riiemsdiijk en zijn gezelschap. Het belooft eeni „echt oudeirwetsch gezellige avond" ite worden' niet zang aan beide zijjden van het voettiöhl In de „Haagsche Ort." ezen we: „Neen, Jam van Riemsdijk is, on danks zijn trip 'toaair Amerika» zijn vader land nog niiet vergeten. Zaterdagavond strooide hij en de zijtoen in „Diiigentia'" weer op kwiiatlge wijjize zijn VéLuweche leut. toon, <M© zoo vaak door ons Hollanders als boersch wordt geminacht, maar die toch zoo veel schoons herbergt Dat 'toonden Jan van Riemsdijk en de zijnen, zoowel met) hun lied als hun oerkomische samenspraken, zóó uit den mond van den Veduwschen boer opge- teekend". Zitting van 6 Februari. Met gesloten deuren werd behandeld een zaak betreffende ten uitvoerlegging eener voorwaardelijke veroordeeling. De krijgsraad gaf last tot tenuitvoerlegging van de voorwaardelijk opgelegde straf van 6 maanden. De eerste zaak, die in het openbaar werd behandeld, was tegen den kwartier meester J. S. Deze had in een café te VlissiDgen tegen de dochter des huizes, die hem bediende, in het bijzijn van meer dere bezoekers uitdrukkingen gebezigd, waarvan zij niet gediend was. Hij ver keerde eenigszins onder den invloed van sterken drank. Eisch f 10.— boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform dezen eisch. No. 2 waren wat en halfwat, luisterend naar de initialen S. en K. Deze 2 vrienden waren met nog 2 toffe jongens aan het passagieren in Den Helder en kregen het in hun hoofd een bezoek te gaan brengen bij een alleenwonende juffrouw. Toen zi, daar kwamen, vonden de 4 vrienden het huis gesloten en, de luiken er voor. Zij klopten, doch kregen geen gehoor, waarop een hunner de deur, die blijkbaar niet buitengewoon solide gemaakt was, indrukte en naar binnen rolde, gevolgd door een tweeden kameraad. Eenmaal binnen, hebben ze den heelen boel in de woning overhoop gehaald, als maar zoe kende naar de vurig begeerde dame, zon der deze nochtans te vinden. In arren moede gingen ze maar weer weg. Korten tijd later werd een dezer jongelingen door de politie gearresteerd, die hem in het bezit aantrof van een wekker en andere zaken, uit de woning der niet-aanwezige juffrouw afkomstig. Dit grapje was oorzaak, dat beide boven genoemde jongelieden terechtstonden voor huisvredebreuk en een van hen boven dien voor diefstal. De eisch was tegen den een f16.boete subs. 15 dagen hech tenis, tegen den ander, die de wekker bij zich had, 1 maand hechtenis. Bij dezen laatsten eisch was rekening gehouden met reeds eerder bij den delinquent geconsta teerde anti-maatschappelijke neigingen. Uitspraak voor no. 1 conform den eisch; no. 2 werd van den diefstal vrijgesproken en veroordeeld tot f25.boete, subs. 25 dagen hechtenis. De matroos C. K. was in December ziek (zoo beweerde hij althans) naar huis gegaan en na zijn beterschap niet terug gekeerd, maar naar elders vertrokken Daar kreeg hij het, van vele catsjes en biertjes, met de politie aan den stok, en kwam zoo via den Heiligen Hermandad toch weer aan boord terug. De militaire autoriteiten ontvingen hem met open armen. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, van af 29 De cember benevens f 3.boete. Matroos v. O. was twee jaren geleden aan boord van Hr. Ms. »Sumatra« in San Francisco. Hij was nog al avontuur lijk van aard, en ontmoette daar met een kameraad een ex-Hollander, die hem aller lei verleidelijke aanbiedingen deed. Hij zou wel maken, dat ze rijk werden en later als millionair in de Heldersche Courant kwamen (»onze gewezen stad genoot, de in Amerika wonende multi- millionair v. O. heeft aan het gemeente bestuur van de vroegere plaats zijner inwoning een som van een millioen dollars gezonden ter afbetaling van de nog resteerende schulden*, zooiets klinkt wel, nietwaar?). Tezamen met een kameraad waren de beide jongens gedrost en de »Sumatra« vertrok zonder hen naar Hono- lulu. Ach arme! twee jaar later, namelijk begin Januari van dit jaar, meldde v. O. zich weder op het wachtschip alhier. Hij vond het bij de marine toch prettiger dan in de United States, waar ze ieder oogenblik naar z'd papieren vroegen. Onze autoriteiten zijn vergevensgezind en zij nemen een armen, bekeerden zon daar gaarne weder in genade aan. Maar v. O. moet toch vijf maandjes brommen met aftrek der preventieve hechtenis. Hij kan daar nu'zijn dagboek schrijven over zijn avonturen. 'Meisjes van 10 en) 11 jaar: le prijs Anna Koster; 2e prijs Gretha Angevare; 8e prijs Catherina van UzendoOrn. Meisjes van, 12 jaar en ouder,: le prijs Mlaarüje Hoogisehagen; 2e prijs Dora Ad ders; 8e prijs Gretha, Wiggerta. Jongens van 10 enl 11 jaar: le prijs Pieter Kuut; 2e prijs Arenldl de Vries; 8e prijs Jan Hoexum. Jongens van 12 jaar en ouder: le prijs Peter van IJzendoorn; 2e prijs Hermanus v. di 'Werkie.1)!; 8e prijs Willem Raap Azn. Hermanus v„ dl Werken, ofschoon nog geen 12 jaar, deed' in de hoogste groep jon gens maa «n wist den 2en prijs ta bamach- Het foStjlkt zoo langzamerhand; dat toch niet uitsluitend het Zwin op eeni uitmun tende gelegenheid kan roemen. Ook het Nieuwe Zaadkanaal alhier bleek, na den dooi van Dinsdag, heel imool ijs te hebben. Men vond het dan ook. bepaald zonde, ami daarvan gieen gebruik te maken, door er een wed strijd te houden. Maar ja, waar zou het geld' vandaan komen voor de prijzen? Och, wie Breezand' maar eenigszins kenlt zal weten, dat zoo dets geen bezwaar is, zoodra mien er voor een of andere zaak warm loopt. En dat deed men dadelijk, nu bleek, dlat het in de bedoeling lag, een wedstrijd te houden tem bate van behoeftigen. In eem oogenblik had de burgerij dan ook een bedrag voor het goede doel bijeen), een commisSie stelde zich •ter beschikking, rijders 'boden zich gretig aan (al viel' er voor h©nj ipersöonliijk niet an ders dan een kistje sigaren te verwerven, hetzij van 100, 50, 25 of 10) en zoo was de wedstrijd in eem oogenlblik georganiseerd' Er was veel' 'belangsteltend) publiek en met groote ambitie lis er gereden, totdat tenslotte de uitslag was: 'le prijs D. Koppel; 2e prijs J. Blauiwboer Jz.; 3e prijs Jb. Wiggers en) 4e prijs J. van IJzendoorn. Met een toepasselijk woord werden door den voorzitter der oomimissie, den heer C van der Linden, de prijzen uitgereikt. Donderdag werd deze vergadering ge houden in het lokaal van den heer S. Veerdig te Hippolytushoef. Van de thans nog 76 leden tellende verzekering waren aanvankelijk 11 leden aanwezig, toen door den voorzitter, den heer O. C. Bakker, de vergadering met een woord van welkom werd geopend. Voorz. sprak er zijn vreugde over uit dat er nu wat meer leden waren opge komen en hoopte, dat de besprekingen bevorderlijk zouden mogen zijn aan den bloei der vereeniging. De directeur, de heer G. Timmerman, bracht hierna verslag uit van den stand der verzekering over het jaar 1928, doch eerst las hij de notulen der vorige alge meene vergadering, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna' volgde verslag dienstjaar 1928: uitge- 18.35 11.— 21.17 18.99 Aan premiën geïnd 20 °/0 der breuk over het jaar 1927 Polisgelden, nieuw reikte polissen. Premiën tijdens bouw In mindering gebracht aan ver- loopen kwartalen op nieuwe polissen en terugbetaald op een oude polis Netto ontvangen In kas op 31 Dec. 1927 Te zamen f 430.06® Uitgave aan 87 orders voor het vernieuwen van 61 ruiten waar van 6 met overgeschoten glas en inbegrip gratificatie aan den Dir. over 1927 f 25 f 117.31 TractementDir.over'28 50. Porto's over 1928 1.66® f 168.96' In kas op 31 Deo. 1928 f 261.10 Door de heeren O. Grin en P. L. Vroone werd hierna verslag uitgebracht over het nazien der boeken en bescheiden die door hen in volkomen orde waren bevonden, zoodat de rekening wordt goedgekeurd. Thans was aan de orde het periodiek aftreden van een commissaris, n.1. den heer T. Takes Johz.. die met op 1 na algemeene stemmen werd herkozen en zijn benoeming aannam. Hierna volgde het vaststellen der pre mie voor 't loopende jaar. Waar meer dan f 200 kasgeld is gevormd, zoo wordt besloten thans de werkelijk geleden schade over te slaan en procentsgewijze als premie te heffen en dit nu te bepalen op 70 der gewone jaarpremie in tien tallen naar boven afgerond, terwijl voor nieuwe aansluitingen de volle jaarpremie in rekening zal worden gebracht. Thans volgde de rondvraag, waarbij door den voorzitter de vraag werd ge steld; of het billijk is, wanneer iemand reeds lid is, hij voor een nieuw te ver zekeren perceel opnieuw poliskosten moet betalen. Na eenige discussie werd besloten dit vanaf 1 Jan. 1929 af niet meer te laten betalen, doch wel van nieuwe leden, ook bij overdracht te heffen. De voorzitter stelt thans voor, evenals het vorig jaar, het tractement van den directeur te be palen en ook dienovereenkomstig een gratificatie er hij te verleenen. De heer heer O. J. Bosker, stelde voor, gezien de meerdere werkzaamheden aan de functie verbonden, het tractement te stel len op f 76 per jaar; dooh evengoed de gratificatie te verleenen van f 25 voor het afgeloopen jaar. Daar allen zich daar mee vereenigden, werd dit voorstel aan genomen en door den Dir. werd de ver- hooging met dank aanvaard. Niemand thans meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. De ijsclub «Voorwaarts* hield j.1. Don derdag een ringstekerij op schaatsen, op het Ikananl in Polder Waard-Nieuwland waaraan 55 personen deelnamen. De uit slag was: le prijs de heer O. Zomerdijk; 2eprijs de heer Mar. Hegeman8e prijs mevr. Geertje Bakker-Hegeman; 4e prijs de heer O. Tijsen Jz.; 5e prijs de heer G. Nieuwenburg; 6e prijs de heer Jac. Bakker Cz. De aannemer, de heer Van der Valk en de visscherman, de heer H. Breed, waren op het ijs minder gelukkig. Op onbetrouwbare, zwakke plekken geraak ten zij in het kanaal en liepen daarbij een nat pak op, vooral daar de plaats vrij diep is. Breed werd met behulp van vier personen op 't droge gebracht. J.1. Woensdag werd opnieuw geprobeerd «de Oude Zeug» te bereiken, doch't was onmogelijk door het zeeijs te komen. Donderdag werd nogmaals geprobeerd en toen gelukte het met veel inspanning «De Zilvermeeuw» en de «H. A. M. 104» door het ijs te komen en «de Oude Zeug» te bereiken. Reikhalzend had de bevolking naar de komst uitgezien en het meege brachte brood, van bakker Koorn, die ook nog, voor 't geval men in langen tijd niet op «de Oude Zeug» kon komen, 2 balen meel en de benoodigde gist, om zelf te bakken, had meegenomen, aan. Ook werd vleesch, spek, boter enz. enz. afgegeven, hetwelk natuurlijk alles zeer welkom was. Het brood was al eenige dagen op, doch gebrek is er niet geleden, daar er aardappelen en busgroenlen vol doende waren. De zending was voor de bevolking een ware uitkomst. Ook de terugtocht der schepen ging met veel moeilijkheden gepaard, doch ze hadden de groote voldoening «de Oude Zeug»- bewoners weer voor enkele dagen van levensmiddelen te hebben voorzien, en kwamen weer behouden op Wieringen aan. Vrijdagavond ls in Hotel Lont nog een bijeenkomst gehouden van de plaatselijke afdeeling van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, ter bespreking van de analyses der opgezonden grondmon sters, waarvoor de heer J. H. Velders van Schagen, die de vorige malen de cursusavonden had geleid, weder was overgekomen. Hoewel niet zoo druk als bij de z.g. cursusavonden, was ook deze vergadering goed bezet. De heer Velders zegt, dat het vorige jaar is vergaderd om den toestand van den grond te bespreken. Het resultaat daarvan is, dat 47 grondmonsters zijn ingezonden. Verongelukt zijn er geen, dus zijn er 47 analyses te bespreken. Niet al deze monsters zijn echter op de zelfde plaats onderzocht. Er waren toch verscheidene kleimonsters bij en in 't algemeen strekt het onderzoek zich uit tot zand- en veengronden. In Groningen zijn de monsters gesorteerd, zoodat er 24 zijn onderzocht bij het bedrijfslabora- torium, afdeeling zandgronden en 23 aan de afdeeling kleigronden. In Schagen zijn afschriften van de analyses ontvangen, dus is het voor spr. gemakkelijk geweest een algemeen over zicht samen te stellen. De 24 zandmon- sters heeft hij gesplitst naar het humus- gehalte en heeft ,toen gevonden, dat er geen bij waren met een gehalte van 0—2%, 8 met een gehalte van 24%, 14 van 4Q%, 2 van 68%, geen van 8—10% en van 1012 °/o. In 't algemeen is het humusgehalte dus uiterst normaal, want het varieert van 28 met hoofdzaak 460 o, wat het juiste percentage is voor goede bouw grond. Van 68% is iets naar den veen- achtigen kant. Bij een gehalte van 2—4% mag vooral de stalmest niet vergeten worden, want eigenlijk is het percentage te laag. Het zijn waarschijnlijk groen® gronden, die betrekkelijk jong in cultuur zijn. Hoe staat het nu met het kalkonderzoek. Spr. brengt daarbij in herinnering dat een 0 toestand normaal is; -f is overmaat en is tekort. Als de kalktoestand tot 10 is behoeft men niet zoo heel erg ongerust te zijn voor een maximum opbrengst. Nooit mag men dan echter bemesten met zure mest stoffen, doch met alkalische, dus voor stikstof met Chilisalpeter, kalksalpeter, Norge salpeter en desnoods ook met kalk- stikstof en voor phosphor met Thomas slakken. Nooit echter op zulke gronden met superfosfaat en ook niet met zwavelzure ammoniak. Van de monsters waren er 11 van de 24 waarvan de kalktoestand beneden 10 ag. Dit zijn de patiënten, zegt spr., die noodig hulp behoeven voor volle produc tiviteit. Zij zijn te verbeteren door een behoorlijke kalkgift in den vorm van talkmengsel, welke zich op zandgronden buitengewoon goed eigent. Op grasland bemerkt men den te lagen kalktoestand doordat het hooi onsmakelijk is vanwege het hooge gehalte looizuur. Het is in de analyses verder erg ge makkelijk gemaakt, want er staat in vermeld, hoeveel kalkmengsel voor elk perceel gebruikt moet worden. Verder waren er 4 monsters met een kalktoestand boven 0. Dat is dus 4 van de 24 of 16 Op zich zelf is dit ver- ïeugend, doch te veel kalk kan ook schaden. Zulke gronden moeten naar den 0-toestand gebracht worden door zure meststoflen, zooals zwavelzure ammoniak en superfosfaat. Anders kan men last crijgen van de veenkoloniale ziekte. Bij enkele perceelen is ook aangeteekend, dat zij niet bemest moeten worden met schelpen. Want de kalk van schelpen wordt wel niet direct opgenomen, doch op den langen duur verhoogen schelpen 'ioch den kalktoestand. Uit het onderzoek der kleigronden blijkt, dat het humusgehalte ook daar voor normaal is, want de meesten variee- ren van 4—6 enkele van 68%. Iet is jammer dat de beide afdeelingen |n Groningen den kalktoestand met ver schillende cijfers aanduiden, waardoor het moeilijker is een vergelijking te maken. Van 8 perceelen was de kalktoestand beneden 10. Deze behoeven dus her stelling, 10 hadden een kalktoestand van

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14