—10 tot 0, dus normaal, indien de gron den alkalisch bemest worden. Van 9 was de kalktoestand boven 0. Hoeveel staat er niet bij, want als men in Groningen een kalktoestand aantreft van '/a dan staakt men verder het onderzoek, omdat het als onvoldoende wordt beschouwd. Spr. gaat hierna de verschillende ana lyses één voor één na. De heer N. D. Lont had o.a. gevraagd of zijn grond geschikt is voor bloem bollencultuur. Spr. durft hierop geen definitief antwoord te geven, doch raadt den heer Lont aan zich te wenden tot don Rijkstuir.bouwconsulent te Alkmaar. Spr. meent, dat bloembollen een goeden kalktoestand verlangen en verder grond met een gröven zandkorrel. Zoo is bijv. de zandkorrel in Zijpe te fijn. In Anna Paulowna (Breezand) juist heel goed en ook Koegras schijnt goed te zijn. Spr. deelt ook nog mede dat, als er liefhebberij voor bestaat, er wel kans is dat te Wieringen proefvelden worden aangelegd, waarvan de kosten voorna melijk voor rekening van het Rijk komten. Uit het grondonderzoek is n.1. gebleken dat er ook voor Schagen van de Wierin- ger gronden nog wel wat te leeren is. Spr. raadt de afdeeling aan excursies over het eiland te organiseeren waarbij de stand der gewassen en eventueele gebreken besproken kunnen worden. Bij de bespreking van een kleigrond monster merkt de heer Velders op, dat vooral voor een slechten kalktoestand voor kleigrond gewaakt moet worden, want niet alleen treft dan het gebrek aan kalkv o e d s e 1, doch bovendien wordt de structuur van den grond zeer slecht, veel erger dan bij gebrek aan kalk bij zandgronden. Een der heeren Veerdig vraagt of de vorst nog een gunstigen Invloed uitoefent op de in den bodem aanwezige mest stoffen. De heer Velders zegt 'van niet direct, doch de vorst werkt gunstig op de structuur van den grond. Het in den bodem aanwezige water zet door de vorst uit ('%o wordt n/io)» waardoor de gronddeeltjes van elkaar gaan. Hierdoor kunnen de meststoffen ook beter worden opgenomen. Spr. heeft tenslotte alle analyses be sproken en hij eindigt met het bestuur op te wekken tot het organiseeren van één of meer excursies gedurende den aanstaanden zomer in de gemeente. Dan zouden bv. een paar boerderijen bezocht kunnen worden, waar de veenkoloniale ziekte voorkomt. Spr. hoopt ten slotte, dat deze avonden niet tevergeefsch zullen zijn, doch dat men er de voordeelen van zal trekken. „IK BIN VOL!" Verkeersverbeterlng Wieringen —Den Helder. De ervaring leerde, dat de autobus ondernemer Naastepad, die den dienst tusschen Wieringen en Den Helder onder houdt, onvoldoende bussen tot zijn be schikking had, om op een behoorlijke manier, de vele passagiers te kunnen vervoeren. Bovendien was het materieel niet »flrst plass*, zoodat men vaak langs den weg een bus zag staan, die met pech te kam pen had. Allengs echter is hier verbetering in gekomen. Nadat een splinternieuwe bus in bedrijf gesteld was, zagen wij Don derdag wederom een groote bus rijden. Deze is slechts enkele maanden oud, deed dienst op het traject Utrecht Breukelen en kan 24 passagiers bevatten. Reeds over eenige maanden zal een derde nieuwe bus worden aangeschaft. Wy hopen, dat Naastepad nu geen enkele passagier behoeft te laten staan en hem met den uitroep »ik bin vol" moet teleurstellen. Wanneer de bussen nu nog op tyd aankomen en vertrekken, is de dienst ideaal. VERGROOTING OAFE. De heer N. Metselaar te Den Oever gaat zyn café vergrooten, aangezien dit onmogeiyk den grooten toeloop van Zui- derzeearbeiders kan bevatten. HARDRIJDERIJ OP SCHAATSEN. Uitslag der gisterennamiddag gehou den hardrydery op schaatsen vanwege de IJsclub „Westerland", op de Noorder gracht, voor mannen boven de 85 jaar. Aantal deelnemers 16. Ie prys, 15, de heer A. Duynker. 2e prijs, 10, de heer O. L. Mulder. 8e prys, 5, de heer O. Metselaar. 4e prijs, 2.60, de heer Tj. Wigbout. Het ys was prachtig en was veel pu bliek. AUTOBUSDIENST HIPPOL YTUSHOEF—SCHAGEN. Bjj Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld' door M. Geel te Wieringen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland van 22 Axijgustus, voorzoover daarbij afwijzend is beschikt op zyn verzoek om den auto- busdienst HippolytusihoefSchagen uit te breiden tot Den Oever. DE IJSCLUB „VOORWAARTS" TELEURGESTELD. De wedstryd voor jongens ging niet door. Gisteren zouden de jongens aan de beurt rijm om elkaar op de schaats te 'bekampen. De heeiie school 'had vry gekregen en onder elkaar hadden ize het niet anders dan over den wedstrijd, die wederom op den boezem zou wordeni gehouden. Wat hadden ze het druk!1 By'na geen tyd itte eten! ReeÜö vdel te vroeg gingen ze maar de ibaan om wat te oefenen. iMaaa wat was dat?.... De heele baan stond' onder water; hoe kon dat nu? Het dooide irnet eens. Ook vele groote. mensohen Standen voor -raadsel! Sommigen dachten «im kwaad willigheid. Doch dit was geenszins het g eval. Onder normale omstandigheden toch wordlt het water uit den polder door den boezem onder het ys dloor naar zee gemalen. Thans echter door den springvloed was het water in de zee hooger dan in den boezem niet het gevolg, dat door het malen het water niet in zee, maar op het ijs terecht kwam. (Dat dit alles voor het bestuur der IJsclub een groote teleurstelling was, valt licht te begrijpen, maar voor de jongens was het nog veel erger I Enfin, jóngens, vandaag is het misschien beter. Men zal probeeren door het hakken van een hyiti by lagen waterstand' het water te laten verdwynen, eü dan gaat de wedstrijd toch door! Doe. je host! ■Ook het tentje, dat op het ys zou ktamen, is nu 'zoolang nog opgeborgen. Naar wy vernemen, schijnt het land van dien heer Maars niet zoo goed geschikt te zyn voor het aanleggen van een ySbaan. Vermoedelijk 'zal die IJsclub „Voorwaarts" dan ook bij! het oorspronkelijk plan blijven om land aan te koopen in de Oeverscbe I£oog. WEDSTRIJD IJSCLUB „VOORWAARTS". Ringsteken. Al was de dooi ook nog zoo vlug, De vorst joeg hein wieer gauw terug. Was Dinsdagmiddag de yisbaan op den boezem van een flinke laag water voorzien), Donderdag was dit geheel anders. De vorst had! 'het watervlak in een schitterende baan omgetlooverd1. Geenl wonder dan ook, dat zich 65 deelnemers hadden aangemeld voor dep wedstryd in ringsteken voor diames en heeren, die dloor die IJsclub ^Voorwaarts" was uitgeschreven. De wedstryd was zeer interessant; met veel animo en ondier voortdurende toejui chingen werd dan ook getracht om de be geerde ringen te 'bemaeMgen. 'Was er een tentje op het yis geweest, dan zou de ysvreugde het toppunt hebben be reikt. iDe uitslagen waren: le prijs C. Zomer dijk Szru, 10; 2e prijs M. Hegemian Wzm, 8; 3e prijis G. Bakker—Hegemam, 6; 4e prijs O. Tijissen Jzn„ 4; 5q prijs G. Nieu- wenberg, 2, en) 6e 'prijs Jao. 'Bakker Czn., L LICHTRECLAME. De firma Gebr. Bakker,, steenkolenhande- 1,aarts te Den Oever, hebben een rood'-wiltr blauwe Mchitlbeto laten aanbrengen, waarmede reclame wordt gernaalkt voor hiet gebruik van Steenkolen uit de Staatsmijnen. Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Omtrent den uitvoer van' vee en vlleesch in 1928 zyn thans de officieelie cyifeirs ge- ■pubiLoe jrdu Verschillende bladen hebben daarvan) een meer of minder uitvoerig overzicht in hunne kolommen opgenomen, waarvan wy hier,,' bekort iets teruggeven. De hoofdzaak is, dat 1928 een slecht jaar voor onzen vee handel' is geweest. De oorzaak daarvan' is geweest het heensohen van mond- en Wauw- zeer,. Daardoor 'hebben verschillende landen den invoer van ons vee verboden'. Andere, Duitsdhland en Zwitserland, -hebben den doorvoer van -ons vee verboden, waardoor TsjiechoHSlowakye en Italië 'niets meer van ons konden betrekken). Door een en ander daalde de uitvoer van ons vee. In 1927 wer den naar Spanje enl Italië respect. 8800 en 4200 uitgevoerd, in, 1928 was dat 2700 en 1600 stuks. In waarde uitgedrukt daalde het 'totaal van 1-0.9 milioen op 2.6 milioen. Onize belangrijke uitvoer van varkens liep grootendeelk tot een onbeteekenend getal terug. De uitvoer naar Frankrijk Mep tot de helft terug, ni. 22.000, Duitfacblandi Mep- te rug tot 7100, tegen' 1(1j000 in 1927. Het totaal verlies liep terug van 7.57 mfflioen uitvoer tot 6.67 milioen verlies. Schapen en lammeren Iepen! van 13.000 stuks dn 1927 tot 6000 stuks in 1928,, waarde van f 800.000 tot 132.000. MARKTOVERZICHT van 7 Februari 1929. Handel in melkkoeien ls er nog niet, ondanks hev feit, dat er betrekkeMjk weinig was aangevoerd, de koude winter maakt het nog niet aantrekkeiyk om te koopen, in tegenstelling met het vorige jaar, toen om dezen tyd eiken dag het zonnetje er al aardig by was en het de menschen de illusie van de lente gaf. De handel gaat trekkend en is volgens de meeste handelaren nog te hoog genoteerd, prijzen werden besteed tot f 360. De vetveemarkt was niet opgewekt, de prijzen ietslager, wat den handel trekkender maakte, er waren er meer dan de vorige week, wat het zyne er toe bracht om den handel te drukken, het was vanmorgen al gauw bekeken in den vleeschhandel, men merkte al by het doorloopen, dat het minder was prijzen tot f455. De stierenhandel blijft vrijwel vast, er waren een paar aardige stieren aange voerd en er werd tot f 375 besteed. Een betrekkeMjk flinke aanvoer van paarden was er, maar er was nagenoeg geen handel. De boeren kunnen op het land meest nog geen werk verrichten, zoodat ze met aanschaffing Dog iets wach ten, prijzen tot f 375. De nuchtere kalveren komen flink los, en deze aanvoer beïnvloedt den prys in ongunstigen zin, te weten voor den ver- kooper. De prijzen waren iets minder, tot f 22 werd besteed. De graskalverentyd raakt uit, met deze hekkesluiters, welke nog voor de slacht weggingen, was de handel vrij goed, prijzen tot f90. De sc apenhandel is goed, het buiten land vraagt gelukkig steeds flinke kwan- tums en de prijzen schynen daar ook behoorlyk te zyn, prijzen tot f40. BVette varken» werden in flink kwantum aangeboden, wat ook wel wat op den prys I drukte, er was Iets af, tot f 0.85 per pond werd betaald. De biggen zyn tegenwoordig zeldzaam BChaarsch en dientengevolge zyn de prij- zen goed, tot voor f 22 werd besteed, schrammen f40. VEE-UITVOER NAAR HET BUITENLAND. In de maand' Januari 1929 werden na goedkeuring naar bet buitenland! uitgevoerd 1910 keedjen' naar België en 2 naar Zuld- Alri'ka. Naar België gingen 607 varken» en naar het Saargebieé 116. AANVOER EIERENVE3LING OVER 1928. Aan die gemeentelijke Eierentveillling te Schagen werden' In 1928 aangevoerd 2627408 kipeieren eri 228176 eend'eieren, welke te zamen 166.876.78 hebben! opgebracht. •Over 1927 bedroeg <te uitvoer 2108011 stuks. Het jaar 1928 bracht dus een vooruit gang van '652618 stuks. KAASFABRIEK OMGEZET IN EEN ZOETFABRIEK. De kaasfabriek aan de Loet te Schagen wordt in een zoetfabriek omgezet. Vele kleine fabrieken worden thans aan hare eerste bestemming onttrokken. Dirkshorn, Scbagerwaard eni Oudestais 'ziyln Sdhagen reeds voorafgegaan. MELKPRIJS OVER JANUARI De melkfabriek „Uollandla"' te Furmerend betaalde voor de melk in- Januari aan haar filiaal' te "t Zandt Zyipe, ontvangen) 9.68 per 100 KG. uit. ELECTRIOITEITSPRIJS. De Raad van Schagen besloot in zyne vergadering van Donderdagavond by de berekening van den prys van eleotrlsoh licht het vastreoht ln te voeren, dat wil zeggen den gemiddelden prys van de laat ste 8 jaar tot grondslag te nemen. Tot ondërwyzeres aan dé school te Scha gen werd benoemd mevr. J. KriekBaas te Sint Maartensbrug, wachtgeldster van de school te Valkoog, gem. St. Maarten. Anna Paulowna. MASKERADE OP HET IJS. De IJsclub is toch maar een boffert! Terwyi hier byna nergens goed ys ge vonden wordt, zyn de banen van «Een dracht maakt Macht*, van zoodanige con ditie als de meest veeleischende yssport- minnaar ze zich maar wenschen kan. Zelfs de dooi van Dinsdag is het ys nog ten goede gekomen, vaat de enkele scheuren die de opeenhooping van men schen had veroorzaakt, bleken Woensdag, tengevolge van het water dat er had ge staan, weer prachtig dichtgevroren. De ysclub heeft dezen winter dus wel geluk en geen wonder, dat op haar banen, als vrijwel de eenige goede gelegenheid zoo we reeds zeiden, dagelyks druk gereden wordt en dat niet-leden er gaarne hun entrée voor over hebben. «Eendracht maakt Macht* is onder die gunstige om standigheden, ondanks het feit dat onze Gemeente 20% op alle vermakelykheden meent te moeten heffen, nochtans een vereeniging die veel kan en veel doet. De wedstrijden en andere ysvermakelyk- heden zyn dan ook, om zoo te zeggen, niet van de lucht, het één is nog niet voorby of het bestuur denkt al weer aan iets anders en steeds is er belangstelling. Zoo werd Donderdagmiddag een Maske rade op het ys gehouden, by welke ge legenheid de banen zyn bezocht door niet minder dan 2000 bezoekers. Het bestuur was dan ook zoo royaal, om 100 gulden uit de kas ter beschikking te stellen voor behoeftigen. De jury voor deze maskerade bestond uit den heer en mevr. Dekker, den heer en mevr. Van Huit en den heer en mevr. Tuinman, allen van Schagen. Er vielen drie rubrieken te beoordeelen, n.1:: Enke lingen, Paren en Groepen. De uitslag luidde als volgt: Enkelingen. le pr. Wintersport, mej. Nel de Haan, Anna Paulowna; 2e pr. Sohoollei, mej. De Vries, Oudesluis; 8e pr. Cowboy, de heer P. Harder, Anna Paulowna; 4e pr. Russisch Oostuum, mevr. J. Dekker, Anna Paulowna; 5e pr. Ekster, mej. A. Kooi, Wieringen 6e pr. Vogelverschrikker, de heer Keppel, Anna Paulowna. Paren. le pr. Wieringer paar, omstreeks 1780, H. Wills en mej. G. Mosterd, Wieringen 2e pr. Beer met leider, W. Verhage en Koegras3e pr. Oude Tyd, mej. A. Porte en mej. Smit, Deventer; 4e pr. Zwerversleven (met kind),| H. P. Jacobi en J. Wiegman, Anna Paulowna. Groepen. le pr. Snel prikken, mevr. H. Wilms, mevr. Jb. Geerligs, mevr. D. Rezelman en mevr. Jb. Waiboer, allen te Anna Paulowna. In de zaal van «Veerburg* had de prijs uitreiking plaats, die met een dansje werd besloten. RINGRIJDERIJ VOOR PAREN. Vrijdagmiddag wierdl door de IJscM) „Eendracht maakt Macht" een ringrijderij gehouden voor paren), waarvan de uitslag was: le prijs Jih. Geerligs en -ech'tgenoote, Anna Paulowna; 2e -prys A. Schenk, Anna Paulowna en Mej. T. Fluister, Koegras; 8e -prijs N. Kater eni Mej, IM. de Girtoot, Anna Paulowna; 4e prijs E. 'Muntjawerf en Mej. B. de Vries,. Anna Paulowna; 5e prijs J. W. Metselaar en Mej. N. Asjes, Oudesluis; 6e iprys J. Bakker, Den Helder en Mej. O. de Graaf, Koegras. Van Ewljoksluls. MET EEN AUTOBUS OVER HET IJS. Een rit per autobus over het ys!.... daarvan hadden wij nog nooit gehoord, en het zal ook wel tot de groote zeld zaamheden blijven behooren. Tooh heeft de heer V. alhier Donderdagmiddag zoo'n rit gemaakt, toen hy zich hier met een zijner autobussen op het ijs van het Oude Veer begaf en een reis langs deze wyde watervlakte naar Kleine Sluis en weer terug heeft volbracht Wel was het ys tevoren op dikte onder zocht, doch dé rit op zlohzelf heeft daar enboven wel voldbende aangetoond, hoe betrouwbaar het ys op dit groote water mag worden genoemd. Texel. RINGRIJDERIJ VOOR PAREN. Texel, Oosterend, 7 Febr. 'tWas koud op de ysbaan „De Putten" gisteren, maar de baan was ln prachtige conditie, zoodat nog velen aanwezig waren voor den wedstrijd: „Ringrfjden voor paren". 20 paren bonden den strijd aan. De prijzeneen handwerktasch, een bloem- tafeitje en een drledeelig schoorsteen mantel-garnituur, werden gewonnen door D. Eelman (O. de Kort), Tr. Eelman (Jac. Visman) en Willemina Bakker (G. Bakker). De heeren ontvingen ieder een kistje sigaren. Uitreiking geschiedde door den Heer Steigstra, waarby een toepasseiyk woord. Het platteland en de Telefoon. Nieuwe vooruitzichten: de tele foon dag! en nacht onder lediers bereik. De tyd ligt nog niet zoover achter ons, dat het platteland ln de voornaamste laats bekend was om.... zyn isolement. ien enkel lokaalspoortje en een niet te dikwyis rijdende stoomtram vormden veelal de eenige verbinding met de groote stad. De kleinere plaatsjes en dorpjes en de verder verspreid liggende woningen bleven ver van het stadsverkeer, leefden hun eigen leven en slechts in byzondere gevallen ondernamen de inwoners de tydroovende reis naar de stad. Vooral in de laatste jaren is in dezen toestand wel snel en belangrijk wyziging gekomen. Het vervoermiddel van dezen tyd, de auto, heeft ook het platteland gegrepen in zyn rustelooze snelheids- jacht, het heeft de bevolkingen van stadjes en dorpjes opgejaagd uit hun woningen, de eene verbinding na de andere tot stand gebracht, zoodat reeds thans een net van autobusiynen sohier alle, langs behooriyke wegen bereikbare, plaatsen en dorpjes verbindt, ln snelle en veelvuldige dageiyksche vervoerge- legenheid. Waar de locomotief niet komen kon, is de autobus verschenen. Dit alles heeft zyn vóór en zyn tegen, ai kan men ln het algemeen voor het belang van de bevolking, voor de ontwikkeling van haar levenspeil en haar levensinzicht slechts toejuichen, dat er een verhoogde aanraking is ontstaan met die voor velen onbekende „andere wereld", de groote stad. Die stad leert in haar vele verkeers- mogeiykheden vooral hoe spoedig men schen elkander kunnen bereiken, niet alleen persoonMjk, maar ook met hun stemmen. De telefoon is een onmisbaar instrument geworden voor den stedeling. Schier alle winkels, zaken, openbare ge bouwen en tal van particuliere personen zyn in het bezit van een telefoon, spreken dagelyks met elkander en met personen in andere plaatsen, terwyi zy daarvoor geen stap behoeven te verzetten. Men zou zoo zeggen, dat juist de meer afge legen plaatsen en streken nog meer be hoefte hebben aan dit onzichtbare verkeer en dat van elk middel om in gemeen schap te komen met de vele hulpmiddelen, welke de groote steden nu eenmaal op alle gebied bezitten, byzonder gebruik zou worden gemaakt. Met de telefoon is zulks evenwel nog niet het geval. Zeer waarschynMjk hebben de kosten voor een telefoonabonnement hierin altyd een groote rol gespeeld. Van verschillende kanten is er reeds vroeger op aangedrongen om de telefoon aansluitingen voor het platteland en in het algemeen voor de groote groep van hen, die dit verkeersmiddel willen be zitten, maar voor wier gebruik de kosten te hoog zyn, gemakkelyker te maken. Het thans bestaande tarief is aldus, dat men voor aansluiting aan een Ryks- of hulptelefoonkantoor (hoogstens 50 aansluitingen) een vast abonnement, zonder verdere kosten, betaalt van f 35. Voor aansluiting aan een Rykstelefoon- net is verschuldigd le. een bedrag ineens, als bydrage in de kosten van aansluiting, van f 25.in netten van 50—100 aansluitingen en van f50.voor de overige netten. 2e. een vast jaarMjksch abonnements bedrag van f40.tot f80.al naar gelang van het aantal aansluitingen per net. In de kleinste telefoonnetten (van 50100 aangeslotenen) betaalt men thans voor het bezit van een telefoon f 65.—. Het ligt in de bedoeling deze tarieven in den loop van dit jaar belangrijk te herzien en wel door invoering van een zoogenaamd gesprekkentarief, hetgeen hierop neerkomt, dat men behalve een vast grondbedrag per jaar (van f24. tot f48.al naar gelang van het aantal aansluitingen aan het net) een bepaald bedrag (ten hoogste 8 cent) voor eik ge sprek met aangeslotenen van hetzelfde net betaalt. Het bedrag Ineeens als by drage in de kosten van aansluiting wordt afgeschaft ln de netten met niet meer dan 100 aansluitingen en tot f 25.— verminderd in de overige netten. De toestand zal dan deze worden, dat men ln netten van niet meer dan 100 aangeslotenen reed» voor f24.per jaar telefoonbezitter is. De verdere kosten worden dus uit sluitend bepaald door de hoeveelheid gesprekken, welke men voert. Wil men spreken met een aangeslotene in een ander net, dan betaalt men hoogere ver goeding per gesprek, al naar gelang van den afstand. Het la begrijpeiyk, dat de Nederland- sche telefoondienst veel tegenkanting tegen deze plannen ondervindt van de zyde van hen die druk van de telefoon gebruik maken, omdat deze by betaling per gesprek méér zullen moeten betalen dan thans, nu zy, voor een vast bedrag, ln hetzelfde net zooveel kunnen spreken als zy zélf willen. Maar even duldeiyk la het, dat deze „veelsprekers" elgeniyk telefoneeren op kosten van hen, die thans hetzelfde tarief moeten betalen, doch van de telefoon weinig of een spaarzaam gebruik maken. Dit nu is niet billijk, de Rykstelefoon- dienst eikent met de nieuwe tariefsvoor- stellen terecht, dat hy aller belangen moet behartigen, en deze voorstellen hebben de groote verdienste, dat zy in belangrijke mate zullen bydragen om het platteland uit zyn isolement te verlossen, terwyl overigens de telefoon overal onder het bereik van meer gegadigden zal komen. Immers practisch zullen de kosten voor een telefoonaansluiting op zichzelf niet langer meer een bezwaar tegen de aanschaffing daarvan behoeven te vormen en men heeft het verder zelf ln de hand het gebruik naar flnancieele draagkracht en behoefte te regelen. Vermelden we hier nu nog by, dat het in de bedoeling ligt geleldeiyk over te gaan tot auto matiseering van den telefoondienst, ln de eerste plaats op het platteland, waar mede zal worden bereikt, dat men zelf, automatisch, dus zonder tusschenkomst van een telefoonjuffrouw dengene kan oproepen met wlen men spreken wil en dit te allen tyde, by dag en by naoht gelooven wy met reoht te kunnen zeggen, dat er nieuwe en groote vooruit zichten komende zyn op telefoongebied in Nederland. Hopen wy slechts, dat de nieuwe tarlefs- voorstellen spoedig van kracht zullen worden en dat ook de plannen Inzake de automatische telefoon zoo snel mogefijk zullen worden verwezenMjkt! Uit de Land- en Tuinbouwwereid. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Hoofdbestuursvergadering. Id de jongste hoofdbestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, onder voorzitterschap van dr. H. J. Lovink heeft de heer D. de Boar eenige mededeelingen gedaan over de conferentie, welke te Alkmaar gehouden is over de aanstelling van een handels- consulent voor Noord-Holland De ge dachte, dat het kaascontrole station N.- Holland het geld hiervoor zou kunnen geven, ontmoette ter vergadering een parig verzet. Ook het bedrag, dat genoemd werd, alles by elkaar f 4500, werd aangevochten en onvoldoende geoordeeld. De werkzaamheden, welke zoodanige functionaris zal hebben te vullen stond eenigen niet duideMjk voor den geest. Voor de bevordering van den export van zuivel in het buitenland werd gewezen op den handelsconsulent der F.N.Z. Voor de buitenlandsche belangen van alle land- bouw-produoten werd gewezen op het bestaan der Nederlandsche Landbouw handelskamer te 's-Gravenhage en de landbouwconsulenten in het buitenland. Ook achtte men de verhouding tot den handel niet voldoende duideMjk. Besloten werd, over te gaan tot stichting van een veevoederbureau voor Zuid-Hol land en samenwerking te zoeken met het bestaande veevoederbureau in Noord- Holland van Holland's Noorderkwartier en de Vereeniging van oud-leerlingen te Schagen. Het werkprogram van dit bureau kan als volgt worden samengevatkoste loos adviseeren van de veehouders inzake hun voederrantsoenen; bespreking van vraagstukken, de veevoeding betreffende, zooals mengvoeders; opzenden ter onder zoek van voederartikelentoetreden als lid tot het Centrale veevoeder-bureau (C.V.B.)opzetten van proeven in overleg met het C.V.B.voorlichten en contact- zoeken met coöp. aankoopvereenigingen; propaganda voor rationeele veevoeding door publicaties; propaganda voor den coöperatieven aankoop by het centraal- bureau te Rotterdam; jaarlyks een ver slag aan het hoofdbestuur. DE INVOER VAN NEDÈRLANDSOH VEE IN BELGIE. Behoud van de beperkende bepalingen. (Het soclaal-dlemocratiischie KamérMdl voor Luik, Merloti, 'had 'bij den minister van land bouw), Baels, aangedrongen op een wyder openstellen! van de grens vooxi deni invoer van Nederlandse! vee. De betrokken minis ter heeft nu geantwoord, dat de invoer in België van varkens, zonder onderscheid van herkomst, verboden lis met het oog op het groote gevaar voor besmetting, dat uit heit openstellen der grerfib voor dien Belgischen veestapel kan voortspruiten. Het is, aldus de minister., algemeen bekend, dat detze dieren de voortplsanters bij uitnemendheid! zijn van het mon d'- en klauwzeer. Alle eni de voor on middellijke slachting in de quarantainege bouwen 'bestemde varkens uit Nederland, mogen worden 'geïmporteerd.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 15