KANNEWASSER De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS A9LTi«JD Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Febr. Z 10 v M 11 D 12 W13 D 14 V 15 Z 16 Maan opond. 7.68 n 16.26 17.43 19.01 20.20 21.38 22.59 8.19 8.36 8.50 9.04 9.18 9.33 Zon Hoogwater opondv.m.: n.m.: 7.27 17.00 9.27 9.43 7.25 17.02 10. 0 10.16 7.23 17.03 10.33 10.51 7.21 17.05 11.09 11.27 7.19 17.07 11.46 7.17 17.09 0. 5 0.24 7.15 17.11 0.45 1. 6 Zaterdag 9 Febr5.29 uur. Zondag 10 5.30 Maandag 11 6.32 WEEKOVERZICHT. Binnenland. D© strijd om het recht. Aldus zou men kunnen noemen de langdurige worsteling, welke met taaie volharding door de Louise Groeve tegen de bureaucratie en haar machtigen aan hang, wordt gestreden. En wij mogen er ons in verheugen dat deze industriel niet moedeloos wordt van de tegenwerking. Dat deze tegenwerking heel groot is, blijkt wel uit het bericht, hoe de heeren Ir. Rosenwald, Prof. Ir. Westendorp en Dr. Ir. Wentholt, drie hoogstaande en bekwame staatsambtenaren, als ondeu gende schooljongens uit de klas zijn ge stuurd. Zooals men zich zal herinneren, heeft het onlangs zeer de aandacht ge trokken, dat deze drie heeren, die een request aan de Tweede Kamer hadden gericht, dit na eenige dagen, plotseling introkken. In dit request werd de na druk gelegd op de voor de Louise Groeve onverdeeld gunstige conclusie, die |de heeren, na een persoonlijk onderzoek door de eerstgenoèmde twee hoofdambte naren gezamenlijk, door Dr. Wentholt zelfstandig ingesteld in hun rapporten hebben neergelegd. Naar thans wordt bericht, heeft de regeering, die den steun, door deze in vloedrijke en deskundige ingenieurs aan de zaak der Louise Groeve verleend, on gaarne zag, hen met ontslag gedreigd, wanneer zij zich verder met de affaire zouden inlaten. Hun is n.1. van regee- ringswege schriftelijk meegedeeld, dat een eventueele bemoeiing hunnerzijds Ingezonden Mededeellng. Ingezonden Mededeellng. <A£ó yuap dwiqt, met de zaak der Louise Groeve, be schouwd zou worden als een verzoek om eervol ontslag uit 's Rijksdienst. Het zijn wel uiterst forsche middelen, waarmede wordt getracht den loop van het recht te stuiten. Het is zeker onge hoord, dat drie hoogstbekwame inge nieurs, die moeilijk door gelijke krachten te vervangen zijn, en op een eervollen staat van dienst kunnen bogen, eenvou dig opgeofferd zouden worden aan de bureaucratie. Vol hoop wachten wfj de ui spraak der Tweede Kamer af; moge zij recht doen in de zaak der Louise Groeve, die een zaak van recht voor alle onaf hankelijke staatsburgers is geworden. Buitenland. Laat ons het buitenlandsch overzicht deze week maar weer beginnen met den burgeroorlog ln Afganlstan, die in iedere krant nog de aandacht vraagt van haar lezers. De gebeurtenis sen in het Oosten zijn dan ook nog ten volle de belangstelling waard, al is het waar, dat er den laatsten tijd niet zoo veel nieuws over de grenzen komt. De strijd is evenwel nog in vollen gang. Habiboellah (Batsja Saquo) zit nog steeds op den troon en de beide troon- pre endenten, de afgetreden koning Amannoelah en de vroegere gouverneur van Kaboel, Ali Achmed Khan een zwager van Amanoella, trekken nog op naar Kaboel, om zich van den troon meester te maken. Hevige gevechten zijn geleverd msschen de troepen van de laatste twee en tal van slaoh offers zijn te betreuren. Met groote spanning zal deze strijd na tuurlijk door Habiboellah gevolgd wor den, die echter niet stilzit en naar de laatste berichten luidden, twee Engelsche officieren heeft gerequireerd, die zullen dienen als militaire adviseurs. Wel doet dit bericht eigenaardig aan, omdat En geland daardoor partij zou kiezen voor Habiboelah en dit wel onwaarschijnlijk lijkt, al zal het zeker niet den wensch van Engeland1 zijn, dat b.v. Amannoelah weer op den troon komt. Deze toch laat zich te veel in met. Rusland enwaar Afganistan een bufferstaat is tusschen Rusland en Britsch-Indië, zal Engeland liefst zien, dat de vorst van dit land, zich zoo weinig mogelijk gelegen laat liggen aan de Sowjet-Unie. Aan voorspellingen over het verloop van den srijd wagen we ons niet en. zoo stappen we dan over naar een ander on rustig land, wij bedoelden Spanje, waar die Ruhe nog geenszins is hersteld. Het militaire oproer, waarvan wij de vorige week in ons overzicht melding maakten en dat toen reeds onderdrukt zou zijn, blijkt van veel ernstiger aard geweest te zijn, dan aanvankelijk werd gedacht. Het feit, dat er een zeer strenge censuur heerscht, was oorzaak dat de be- FEUILLETON richten, .die over de grenzen kwamen, maar de halve waarheid gaven. Er blijkt nu, dat er niet alleen troebelen zijn ge weest te Cindad Real, maar ook in ver scheidene andere plaatsen en de omstan digheid, dat de vroegere minister-presi dent, Sanchez Guerra, zich aan de zijde van de opstandelingen had geschaard, maakt den toestand zeer ernstig. Van verschillende kanten gelooft men dan ook, dat de dictatuur van Primo de Rivera heeft afgedaan. Was men hier mee ik het begin zeer ingenomen, in den loop der jaren is het volk de teleurstel ling niet bespaard, dat Primo zoo goed als nie's uitvoerde en dé laatste vijf jaren is dan ook niets georganiseerd op het gebied- van instellingen. Hoe lang zal Primo de Rivera nog dictator zijn? Waarschijnlijk is dat een vraag, waarop het antwoord niet zoolang meer uit zal blijven. Een vredelievend gebaar van de Sowjets. Donderdag zou te Moskou onderteekend worden het pact voor het Oosten, dat tot strekking heeft, het tracaat van Kellogg, bij onderlinge afspraak, alvast voor Rus land en het meerendeel van zijn buren in werking te stellen. De onderteekening is een tweetal dagen uitgesteld en heeft dus heden plaats; oorzaak van dit uitstel is het treuzelen vah de regeeringen van Letland en Estland, die de namen van hun vertegenwoordigers nog steeds niet gepubliceerd hebben. Voor de Sowj et- Unie is deze onderteekening een succes, dat haar van harte gedund zij, daar de vrede er slechts bij gebaat kan zijn. Zes staten zullen order het stuk hun naam zetten, n.1. de fjW'et-Unie, Polen, Roemenië, Litauen, Lotiand en Estland. „Van het meeste belang is, dat Roeme nië tot de onderteekenaars behoort", schrijft de Nw. Ro:t. Crt. „Tusschen de Sowjet-Unie en Roemenië bestaan geen diplomatieke betrekkingen, wat, gelijk men weet, in het geschil over Bassarabië zijn oorzaak heeft. Meskou heeft de uit gemaakte zaak van de inlijving 'bij dit gewest bij het Roemeensche koninkrijk nooit erkend en erkent haar ook nu niet, maar heeft door zijn bereidwilligheid om Roemenië onder de onderteekenaars van het pact toe te laten, te kennen gegeven dat het de grens aan den Roemeenschen kant niet met gewelddadige middelen ge wijzigd zal trachten te krijgen. Het Roe meensche geschil heeft daardoor veel van zijn scherpte verloren en er bestaat nu een goede kans dat de diplomatieke be trekkingen tusschen Moskou en Boeka rest opnieuw aangeknoopt zullen worden." De Romelnsche kwestie. De onderhandelingen tusschen de Ita- liaansche regeering en het Vatikaan, over wat men noemt, de Romeinsche kwestie, schijnt resultaat te hebben ge had. In ons nummer van Donderdag hebben wfj onder „Italië" gemeld wat de oplossing financieel voor het Vatikaan beteekent en ook welk© uitbreiding van grondgebied het Vatikaan zal krijgen. Wat de overeenkomst voorts voor den Paus en voor Italië beteekent schrijft de Nw. Rott. Crt. o.m.: Voor Italië liggen de voordeelen van een verzoening met het Vatikaan voor de hand. Het zal zich voor het nrijsgeven van een klein stukje gebied, met een groote versterking van zijn internatio nale positie beloond zien. In het binnen land zullen de ltaiiaansche Katholieken voortaan met instemming van het Vati kaan aan den opbouw van den fascisti- schen staat meewerken. Uit de vroegere Italiaansohe Volkspartij, gevormd uit Katholieken, die tegen verbod van het Vatikaan aan het parlementaire leven in den niet door de Kerk erkenden staat wilden deelnemen, is na de invoering van het fascistische selsel de partij der Na tionale Katholieken ontstaan. Deze stelde het gezag van Mussolini boven dat van de Kerk en de Paus heeft nog geen jaar ge leden in een toespraak geklaagd dat deze partij wel den weg naar het Kapitool, maar niet naar hem wist te vinden. Bij een overeenkomst zullen in dit opzicht de Paus en Musso.jiI beiden gebaat zijn." SPANJE. Ingezonden Mededeellng. AFGANISTAN. EEN RUSSISCH ULTIMATUM. Te Pasjawar loopt een hardnekkig ge rucht, dat Rusland een ultimatum tot Habiboella gericht heeft, waarin gezegd wordt, dat tenzij bij ophoudt de schat kist te plunderen en binnen acht dagen aan Rusland 103 miljoen (de munteenheid staat er niet bij, Red.) betaalt voor ammunitie enz., welke aan Amanoella gelevrd zijn, Kaboel gebombordeerd zal worden. VEBEENIQDE STATEN. DE ONRUST IN SPANJE. Een verklaring van Primo de Rivera. Naar aanleiding van dé geruchten oveT de gebeurtenissen in Spanje heeft gene raal Primo de Rivera een verklaring af gegeten, waarin hij zegt, dat de regeo- ring tegenover de geruchten, dat in Spanje bij schietpartijen do-oden gevallen zijn, een som van 100 pond Red.) uit looft voor hen, die de namen kunnen op geven van menschen, die bij dergelijke schietpartijen gedood zouden zijn. De regeering heeft aldoor op de pu blieke opinie gesteund. Op het oogenblik staakt in Spanje geen enkele arbeider. Het naar huis zenden van troepen is een volkomen normale maatregel, die elk jaar om dezen tijd geschiedt. Het aantal gearresteerden bedraagt niet meer dan 60. Ook het gerucht over meeningsverschil- len tusschen koning en regeering is on juist. DE DOOD VAN DE KONINGIN MOEDER. Volgens een officieele mededeeling uit Madrid is de koningin-moeder aan hart- kramp gestorven. Het hof zal gedurende een jaar rouwen. Gisteren vond de begrafenis plaats. Bij het lossen van kanonschoten in ver band met den dood1 van koningin Maria Christina, is te Madrid een toeschouwer te dicht bij den mond van een kanon ge komen. Hij werd door den luchtdruk op zij geslingerd en gedood. DE KRUISERS VOOR DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Naar Reuter d.d. Woensdag uit Wash ington meldde is het wetsontwerp op dén Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. Den tijd van arbeidstilstand, welken ze op het oogenblik beleefden al het prai rie-hooi was binnengehaald en de tijd om te oogsten was nog niet aangebroken had Witham benut om met het bouwen van de brug te beginnen. Wekenlang was hij nu reeds met zijn daglooners uit Ónta- rio aan 't werk, een verspilling van geld en kracht, die de Silverdalesche heereboe- ren met verwonderde oogen deed opkijr ken. Maar ondanks hun verbazing kwa men er eiken morgen twee of drie mon ter en vol goeden wil aanrijden, om hem te helpen; hun ijver duurde tot het tijd voor tennissen of weds rijd-schieten werd: dan namen ze weer even goed geluimd af scheid, waarbij hen uitgeleide gedaan werd door Witham, die hen eiken morgen weer even beleefd bedankte, zelfs Wan neer het werk door hem of door zijn knechts overgedaan moest worden. Waar om hij aan 't bouwen van een brug, waar van hij nooit profijt zou trekken, begon nen was, zou hij niet hebben kunnen zeg gen: in hoofdzaak werd hij gedreven door een lns'lnet, eigen aan mannsn, dia «lch wanneer het lot hen naar vreemd», onbe woonde gewesten roept, als pioniers weten te onderscheiden, om dat gedeelte van Moeder Aarde, waar zij hun leven door brengen, tot het opbrengen van den groo st moigelijken cijns in den vorm van vruchtbaarheid en nuttigheid te dwingen. En dan kwam er bij1 hem nog de wensoh bjj om den Silverdaleschen kolonisten •iets te geven, waardoor ze hem, den in dringer, na zijn vertrek vergevensgezin der zouden beoordeelen èn de behoefte, om zijn geestelijken strijd door onophou- delijken lichamenlijken arbeid te ver lichten. Daar het langzamerhand te donker ge worden was voor het lezen, legde hij het stapeltje papieren, klam en week van den dauw, naast zich op den grond neer en nam zijn pijp, die al een poosje uitgegaan was, uit zijn mond. Met een eigenaardige uitdrukking in zijn oogen bleef hij zoo geruim en tijd naar de onmetelijke grasvlakte voor zich uit staren. Hij had veel gewaagd en moeite noch krachten gespaard en nu wees alles er op, dat zijn streven met vol komen succes beloond zou worden. Eiken dag werd de tarwe duurder en zooals hij zou oogsten was 't zelfs voor Silverdale een unicum. Maar dezelfde man, die voor zijn kennismaking met Maud Barrington slechts weinig scrupules gehad had, wist nu, dat hij binnen afzienbaren tijd alles wat hij bereikt had, uit handen zou moe ten geven. Wat daarna zou komen, wist hij, niet één feit alleen was zeker: bin nen vier maanden, misschien zelfs nog binnen korter tijd, ging hij Silverdale verlaten. 1 Plotseling werden zijn overapinaingan Ingezonden mededeellng. Voor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dan be hoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den (middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden yoor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het ia daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pij nen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urine* stoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nie* ren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te Ui troeren. Als de nieren verzwakt of over* spannen zijn, wordt de bloedsomloop ge* infecteerd en het geheele gestel aange daan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebrui ken van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (In glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. onderbroken door 't geluid van hoefsla gen; hiji stond op; even daarna zag hij de vage omtrekken van iemand te paard door den heiigen gronddamp opdagen. De maan was juist opgekomen; als een groote koperkleurige schijf stond ze boven den heuvel voor hem uit. Even nog verkeerde Witham in onzekerheid, maar toen de silhouet van paard en ruiter een oogen blik zich zwart en scherp tegen het ros- sig-gele schijnsel afteekende, begon zijn hart opeens onstuimig te kloppen. Een paar minuten verliepen er in gespannen afwachten; toen kwam Maud Barrington langzaam naar dé plaats, waar Witham zat, toerijden en hield op korten afstand van hem haar paard in. Als een dunne, lichte dluler hing de twee minuten nadat ik bij de Maodonalds weggegaan was, werd hij kreupel en ik wist dat Macdonald erop staan zou om me thuis te brengen, als ik teruggegaan was om een ander paard, en ik was juist weg- geslipt toen hij in de korenschuur was. Ik kan de brug over?" „Niet te paard", antwoordde Witham. „De planken tusschen de balken liggen hier en daar nog los, maar als 't je niet kan schelen om te wachten breng ik eerst je paard naar den anderen kant en dan help ik jou". Hij moest even lachen: wat vielen die woorden uit den toon, wat klonken ze on beduidend, vergeleken bij de uitwerking, die baar plotseling verschijnen op hem gehad had. Het jonge meisje keek hem echter vra- nevel, nu zilverig doorschenen door de opkomende maan, achter Maud. Withamgend1 aan. zag een glimp van een even verlichten j „Neen, dat doe ik niet", zeide ze. „Ik contour van wang en hals: haar gezicht zou over de oude brug gekomen zijn, als was in 't halfdonker maar de lijn van de j Allardyce me niet verteld had, dat jij hem mooi-gevormde schouders, het slanke mid- vanmiddag over deze had laten rijden." del en het lange donkere rijkleed teeken den zich met een duidelijkheid van een zwarc-en-wit teekening tegen den lichten „Ja.even aarzelde hij.„maar toen was het daglicht. Maud Barrington begon te lachen; zijn achtergrond af. Zooals ze daar voor hem gezicht was in het heldere maanlicht zicht- zat, fijn, toer, bijha vergeestelijkt door den baar en door den bezorgden trok in zijn j lichten nevelsluier om haar heen, leek ze oogen had ze de aarzeling in zijn woorden I hem een wezen, even mysterieus als de 1 begrepen. „Is dat alles? Nu is het maan nacht zelve. En ook was het veiliger om j licht". i zo» aan haar te denken dan aan een vrouw „Neen, dat is het niet", zeide Witham i een jonge mooie vrouw, tot wie hij lnnu beslis^, „maar een volledige uitleg is I een oogenblik van overmoed de oogen bad niet altijd goed, dikwijls zeg je te veel jdurven opheffen. Bijna ondervond hij het zal ik je even helpen met afstijgen?" als een verlies, toen haar eerste woorden Maud stak hem haar beide handen toe; de illusie verbraken. een oogenblik later, toen hij zonder een ,,'t Ia al verschrikkelijk Iaat", Beide as, woord te zeggen het paard bij den teugel „maar dat la da «huid r»a Pluta Gaas nam en met net dier da brug overging, bleef ze hem met een eigenaardige uit drukking in haar oogen staan nakijken. Van nietszeggende complimentjes hield ze niet, maar met dezen man was het ieta anders. Dikwijls was het niet alleen haar nieuwsgierigheid geweest, die ze door zijn ijzeren zelfbedwang geprikkeld geweten had en ofschoon ze wist, dat een Doging om te ontdekken, wat hij zoo zorgvuldig verborgen hield, ook haar gevaarlijke zijde had, was de verleiding haar zoo nu en dan toch te sterk. 'Na een minuut of vijf kwam hij met een ernstig, strak gezicht bij haar terug. „Nu is het jouw beurt. Geef me je handi' maar", zeide hij. Maud stak haar hand naar hem uit Als een trilling door al haar zenuwen voelde ze de aanraking van zijn krachtige, eelti ge vingers tegen de zachte warme palm van haar hand. In plotselinge ongerust heid, dat hij Iets van haar emotie bemerkt mocht hebben, keek ze naar hem op; ze zag een beweging van zijn hoofd, of hij haar aan wilde kijken toen, in een plot seling zich-beheerschen, keek hij recht voor zich uit. Het volgende oogenblik, terwijl het leek, of de berkenboomen aan weerszijden opeens wegvielen, ging het voetje voor voetje over de nog los-liggen- de planken, die telkens, onverwacht, ver ontrustend klepperden, vooruit, tot ze aan het gedeelte kwam, waar de brug, de breede opening tusschen de boomen, een donkeren, gapenden afgrond, welke meer suggestief-beangstigend werkte door den ijlen, maanverlichten navel, dia ar over- neen hing, overspande. (Wordt vervolgd.) Nr. 6010 HEL COURANT ABONNEMENT PER S MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderache Courant 11.50; Ir. p. s. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indiê p. zeepost 12.10, Sd. p. mail en overige landen 1 E.20. Zondagsblad resp. 10 50.10.70,10.70,11.Modeblad resp. 10.95,11.25,11.25, 11.3' Losse nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 'et. Post-Giroreb«Bing No. 16006. ADVERTENTIES: 20 et p Tegel (galjard) Ingei. meded. (kolombreedte als redaction tekst)dubbel tarlel. Kleine advert. (gevraagd, te koop. te h»ur)v. 11lm 9 regels 40 ct„ elke régel meeT 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texei). Wintertijd. Licht op voor Auto's en Fietsen: Geen gottd ioo goed." 66)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1