9ELDERSG1EC001ANI Stelden zich tooneelen af welke men gewoon ie in Carnaval» d te zien. Het schip aan de steigers gebonden door serpentines. TWEEDE BLAD VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 GEMENGD NIEUWS De Batavier III in aanvaring met drie binnenschepen. Sneltrein ontspoord. Viervoudige moord. Bi] Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis De Koninklijke Onderofficieren Schermbond hield Woensdag te Breda zijn 28ste Wapenfeest. Nadat de honderden deelnemers officieel ten stad- huize waren ontvangen werden in de ruime Concordia-zalen scherm- wedstrijden gehouden. Carnaval aan boord. Bij het vertrek van het plezierschip Duce of Atholi van New York naar Zuid-Amerika en Afrika Binnenland. Vier gewonden. Drie schepen beschadigd. De Batavier-lijn is den laatsten tijd wel heel onfortuinlijkDonderdagmorgen heeft de Batavier III pech gehad. Omstreeks half-twaalf kwam dit schip de Nieuwe Maas opvaren. Ter hoogte van den Katendrechtschen dam is het schip in aanvaring gekomen met den lichter S. S. M. 3, van de Scheepvaart- en Steen kolen Maatschappij. Tengevolge van deze aanvaring is de Batavier III dwars in het vaarwater geraakt en terecht gekomen onder den Noord wal, in dit geval dus de Willemskade. Daar voer op dat oogenblik de moterboot De Tijd zal het leeren. De Batavier raakte dit schip aan bakboord, ter hoogte van het stuurhuis. Daarna schuurde de boeg vun het zeeschip langs de roef van de motorboot en vervolgens botste de Batavier tegen de aan den kant gemeerd liggende motorboot Westfalia, van de reederij Koenigsfeid. Deze 700 ton metende boot werd in de midscheeps, ter hoogte van de motorkamer, geraakt. Deze aanvaring is nog met zooveel kracht ge beurd, dat in den stuurboordswand van de Westfalia een groot gat is ontstaan, waardoor het water naar binnen stroomde. In korten tijd stond de machinekamer geheel vol. Met de lenspomp en de pom pen van de sleepbooten Mars en Hector, elukte het, het schip boven water te ouden. De Batavier III is na de driedubbele ainvaring opgestoomd naar de Boompjes. Hetschip is oogenschijnlijk onbeschadigd. Aan boord van de motorboot de Tijd zsl het leeren zijn tengevolge van de ajnvaring, in de roef een brandend petro leumstel en een brandende petroleum kachel omgevallen, waardoor 3 kinderen van den schipper vrij ernstige brand wonden hebben gekregen. De schipper is in de stuurhut gevallen en heeft een hoofdwond gekregen. De vier gewonden zijn naar liet ziekenhuis aan den Cool- sngel gebracht, waar twee kinderen ter aerpleging moesten worden opgenomen. De schipper en een dochter konden, na behandeld te zijn, naar boord terugkeeren. Wij kunnen hier nog bij vermelden, schrijft de Nwi Rott. Crt., dat deze familie wel zwaar wordt getroffen. De schipper H. Lieverds, is een broer van den schip per Lieverds van De Tijd zal hetieeren III, welke schipper verleden jaar in den Blaak alhier met 2 van zyn kinderen is ver dronken, toen hij hen wilde redden. Even te voren is de oudste zoon van dezen schipper over booaai geslagen en ver dronken. Bij de verschillende personen die wy spraken, schrijft hetzelfde blad, en die getuigen waren geweest van de driedub bele aanvaring, heerschte de meening, dat de Batavier in verband met het slechte zicht te snel heeft gevaren. Als bewijs van deze stelling werd o. a. aangevoerd, dat het schip nog met zulk een kracht op de Westfalia is opgeloopen, hoewel het vrijwel stilstaand water was. Bij Dedemsvaart. De machinist van den sneltrein, die Woensdagavond 21.9 uit Zwolle naar Leeuwarden vertrok, bemerkte tusschen de Vechtbrug en Dedemsvaart, dat iets niet in orde was met de voorwielen van zijn machine. Hij minderde zooveel mo gelijk vaart, maar had nog een vrij groote snelheid, toen hij de brug over de Dedemsvaart naderde. Daar bij bang was, dat hij deze brug niet meer veilig over zou komen, zette hij de Westing- houserem aan. Dadelijk daarop vloog de machine uit de rails van het rechterspoor, dwars over het linkerspoor.' Ook het postrijtuig, de bagagewagen en twee personenrijtuigen werden uit de rails geslingerd. Door den hevigen schok werd de conducteur van het postrijtuig een eind weg geslingerd; hij brak zijn kaak. Bij onderzoek bleek, dat het linker voorwiel van de locomotief geheel ver nield was. Vermoedelijk Is onderweg de wielband gesprongen. Na het ongeluk stond de mtfcliine dwars op de brug over de Dedemsvaart en blok keerde geheel het linkerspoor, terwijl de omgevallen wagens het rechterspoor versperden. Hierdoor was alle spoor wegverkeer met de drie Noordelijke provincies stopgezet. De passagiers van den sneltrein werden met een hulptrein uit Meppel verder vervoerd. Om 9 uur Donderdagmorgen kon de eerste trein uit Leeuwarden op verkeerd spoor passeeren. Het verkeer ondervond Donderdag nog ernstige vertraging. Buitenland. Een 17-jarige jongen de dader? Te Ratzen, bij Uhyst, in het district Hogerswerda, zijn Woensdagavond op het landgoed van den grondeigenaar Wlt- sahas, die tevens hoofd der gemeente was, de lijken gevonden van den heer Wlt- schas, diens vrouw, zijn 24 jaar oude dochter en van zijn 40-jarige zuster. Het lijk van Witschas vertoonde schot wonden, blijkbaar met een jachtgeweer toegebracht, tejjvyl zyn vrouw en dochter doodgeslagen waren. De zuster was in den stal doodgestoken, zoodat men aan- zy vele 'brandwonden, zoodat men aan neemt dat de dader van deze afgrijselijke daad getracht heeft deze door brandstich ting te verbergen. De moorden moeten reeds Maandag ge pleegd zijn, daar sindsdien niemand van de bewoners gezien was. Men neemt aan, dat een 17-jarige knecht, diie gevlucht is, de dader is. De knaap is Dinsdagmorgen te Lippen op weg naar Uhyst gezien en nadien vexdwenen. De oorzaak van dit drama is nog niet be kend. MATA HABI ONSCHULDIG VEROORDEELD? Naar de Berlijnsche correspondent van de New York Herald (Parysche editie) meldt heeft kapitein Gempp, die in den wereldoorlog de leider was van den Duit- sohen verspiedingsdienst, in een tijd schriftartikel een opzienbarende mede- deeling gedaan over het geval-Mata Hari. Men weet dat deze danseres, van Neder- landsohe afkomst (zij heette Marie Zelle en was de dochter van een kapper te Leeuwarden) in 1917 te Vincennes is te rechtgesteld als spion in Duitschen dienst. Gempp verklaart nu alle registers van den Duitschen verspiedingsdienst nauw gezet te hebben nagegaan en daaruit de overtuiging te hebben geput dat de te rechtgestelde nooit iets voor dien dienst heeft gedaan. Hij acht het dan ook bijna zeker dat Mata Hari onschuldig is ver oordeeld en terechtgesteld. ZIJN MOEDER DOODGESCHOTEN. IJen jongen van vijftien jaar uit een boeren-gezin te Chambost-Longessaigne, een dorp niet ver van Lyon, die van zijn moeder oen standje had gekregen, nam een jachtgeweer en legde op haar aan. Het schot ging af en trof de vrouw, moe der van tien kinderen, in de borst. Zij was onmiddellijk dood. Men neemt in de omgeving van het gezin aan, dat het niet do bedoeling van den jongen is geweetst zijn moeder te dooden, maar dat het ge weer is afgegaan vóór hij het wist. COMMUNISTEN ONDER ELKAAR. Na afloop van een communistische ver gadering in het Apollo-Theater te Athene werden de deelnemers op straat aange vallen door communisten van andere richting, waarbij spoedig van revolvers en messen gebruik werd gemaakt. Toen de politie de orde hersteld had moesten 2i personen naar een ziekenhuis vervoerd worden; dertig anderen werden licht ge wond, de nolitie heeft eenige belhamels in hechtenis genomen. AAN EEN GROOTE RAMP ONTKOMEN Te Regensburg zijn Woensdag als door een wonder honderden menschen aan een groot gevaar on'snapt. Voor de steenen Donau-brug hadden groote ysschotsen zich opgestapeld tot een jjsbaricade, en op de gladde ijsvlakte aan den anderen kant van de brug bevonden zich honder den menschen op den Donau. Plotseling klonk het geroep, dat het ijs begon te scheuren en dat de ijsbaricade, die het Donau-water in zijn loop had gestuit, begon te bezwijken. In de paniek stoof de menigte, waarondpr vel'e schoolkinde den, van het ijs naar de beide oevers. Met ontzetting zag het publiek van de brug, hoe het ijs met luide knallen en onder geweldig gekraak losssprong en scheurde. Vele menschen bevonden zich nog mid den op de rivier en op het ijs heerschte een onbeschrijfelijke verwarring. Ten slotte gelukte het met veel moeite en met hulp van toeschouwers, allen veilig op den oever te brengen, hoewel versohei denen hunner reeds door het water moes ten waden. Eenige minuten later bezweek de ijsbaricade geheel en werd het ijsvlak geheel in schotsen geslagen en in een woelige, kruiende massa veranderd. EEN WAANZINNIGE. Te Skaryszow heeft een boer, die reeds 17 keer een straf had gehad, in de dorps straat zijn voor hem uitvluchtende schoon ouders gedood. Daarna begaf de boer zich naar de woning van zijn zwager, die hij in bed vermoordde. Thuis gekomen sloeg hij met een hooivork zijn vrouw en zijn kindje van eenige maanden dood. Hij stak het huis vervolgens in brand en vluchtte. Tot nu toe is men er niet ln ge slaagd den vjjfvoudigen moordenaar te pakken. TOENEMING JEUGDMISDADIGHEID. In Amerika. Het Januari-nummer van .School Life" deelt mode, dat de criminaliteit onder de jeugd sinds 1922 vermeerder is met ruim 28 zooals blijkt uit de g gevens ver strekt door 168 van de 173 werkscholen voor misdadige jeugd. Het totaal aantal in gestichten onder gebrachte jeugdigen bedroeg over 1926 1927 ruim 94.006, waaronder ruim 65.000 jongens en 19C00 meisjes. Van de 84000 waren ruim 72.000 blank, ruim 11.000 ge kleurd. EEN LIEFDESTRAGEDIE. Die drie menschenlevens el ach te. Naar Wolff r— de Magyarorszag ont leent, heeft zich -e Sofia een liefdestra gedie afgespeeld, die drie menschen levens eischte. Hadsj Grigowe, eigenaar van de grooste meelfabriek des lands, die jong getrouwd was met een beeld- schoone vrouw en buitengewoon jaloersoh was, verdacht een zijner vrienden, zekere Wassile, rechter aan het hof te Sofia, er van, met zijn vrouw ongeoorloofde betrek kingen te onderhouden. Onder voorwend sel van een reis naar het platteland ver liet hij Woensdagavond zyn huis. In plaats daarvan verborg hij zich echter achter het hek van een aangrenzend huis, waar hij op de loer 'bleef staan. Tegen tien uur 's avonds zag hij, dat de rechter zijn huis binnenging. Grigowe bleef nog even wachten, drong toen zijn woning binnen en betrapte zijn vrouw en flagrant délit. Grigowe trok zijn revolver schoot zijn vrouw en haar minnaar neer en joeg daarna zichzelf een kogel door het hoofd. Toen men hem vond leefde hl] nog. Hy is in stervenden toestand naar het ziekenhuis gebracht Ingezonden mededeellng. Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. Baron von Hühnefeldt, de bekende Duitsche vlieger, die met Hoehl en Fitzniaurice de beroemde Bremen- Oceaanvlucht volbracht is tijdens de narcose voor een operatie, overleden. De Europeesche Schoonheidskoninginnetjes te Parijs verzameld aan een feestbanket in het Paleis d'Orsay. Geheel vooraan r.cbts Miss Hollland. Brand bij Vroom en Dreesmann. In de ateliers van het Modehuis Vroom en Dreesmann aan de Spuistraat te Amsterdam brak Woensdagmiddag brand uit. Dikke rookwolken stgen uit de ramen op. Een watertoren opgeblazen. De toren aan de voormalige gasfabriek aan de Oostzeedijk te Rotterdam, werd Woens dag opgeblazen. De val.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5