KANNEWASSER De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS ALTIJD Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Zenuwsiillend MIÜNHARDT'S zen uwtabletten OOST-INDIË. - N r. 6611 DINSDAG 12 FEBRUARI 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: EO en 412 Woensdag 18 BUITENLAND. ENGELAND. Ingezonden Mededeeiing. DE KONING NAAR BOGNOB OVERGEBRACHT. De reis zonder overmatige ver moeidheid afgelegd. De Koning heeft de reis naar Bognor binnen de 3 uur volbracht en nadat hij eenlge uren gerust had, hebben de dok ters, lord' Dawson en Sir Stanley Hewett, om zes uur het volgende bulletin uitge geven: De Koning heeft de reig zonder over matige vermoeidheid afgelegd en zijn al- gemeene toestand is bevredigend. Gisterenoohtend is op de Huize Craig- weil officieel medegedeeld, dat de koning weer een goeden nacht had gehad en zijn. toestand bevredigend was. Men heeft den patiënt gisteren zooveel mogelijk rust gegeven, om hem in staat te stellen, van de vermoeienis van de reis te bekomen. Behalve de twee dokters, hebben alleen ie koningin en een ambtenaar van het civiele huis hem gisteren bezocht. Tusschen den regen door heeft gisteren af en toe het zonnetje geschenen en elke straal ervan werd opgevangen door de bijzondere „zonnekamer" waar de Koning lig1. Men meent dat de versterkende zee lucht reeds een gunstigen invloed op den patiënt begint uit te oefenen. Uit zijn ledikant ziet hij op zee. De koning heeft, ondanks, het geluid van de branding, beter geslapen, dan daarvoor nog het geval was geweest. DE VLAAMSCHE KLAPROOS. Men berekent dat de opbrengst van de Vlaamsche klaproos, vervaardigd' door invaliden uit den oorlog, ten bate van de oud-gedienden, op den laatsten Wapen stilstandsdag ruim 560,000 op heeft ge bracht, tegen 617,000 in 1927. ITALIË. protocol onderteekend, waardoor het ver drag van Kellogg door Sowjet Rusland, Polen, Roemenië, Estland en Letland eer der in toepassing wordt gebracht. VEREENIGDE STATEN. Ingezonden Mededeeiing. J/Olsrnesn.ve/lAve'ruU'Led&t* FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 67) „Houd goed vast," zeide Witham met een s em die, even schor klonk. ,.Je bent toch niet angstig of duizelig?" „Neen, natuurlijk niet," antwoordde Maud luchtig; juist omdat hij zich ter- wille van haar ongerust maakte vond zij het dubbel noodig om zich goed te hou den. Op hetzelfde oogenblik voelde ze, dat zijn vingers zich met een pijnlijk vas ten greep om de hare sloten en ofschoon ze niet gauw bang of zenuwachtig was, voelde ze zijn krachtigen s eun als iets heerlijk geruststellends gedurende den tocht boven het ravijn, met niets dan twee balken en wat vas ge'immerde plan ken tusschen hen en de gapende diepte onder hun voeten. Het was verwonderlijk, hoeveel rust er van den man voor haar uitging, met hem naast zich zou ze iederen tocht durven wagen, de 'grootste gevaren durven trotseeren. Maar hij 1 Deelde hij haar gevoelens, was hij op dit oogenblik even gelukkig als zij? Tegelijk met de vraag kwam er een verlangen in haar op, om het antwoord te weten. En toen ze na een paar gevaarlijke minuten weer op een De verzoening tusschen Vaticaan en Quirinaal. Het verdrag gefeekend, tegelijk met een concordaat en een finan- cleele overeenkomst. de amerikaansche vloot. Washington, 9 Februari. De wet, die een credieü toestaat van 14.800.000 dollar voor de moderniseering van de slag schepen Penssylvania en Arizona is door den Senaat aangenomen en aan Coolidge doorgezonden. mevr. fokker omgekomen. Mevrouw Viola Fokker, echtgenoote van den vliegtuigoonstructeur a. h. g. Fokker, is Zaterdagavond om het leven gekomen door een val uit het raam van haar woning op de vijftiende verdieping van een x wolkenkrabber. Mevrouw Fokker was eenigen tijd ziek en had' in een ziekenhuis vertoefd. Sinds korten tijd was zij weer. thuis. De heer Fokker had even voor het ongeval de kamer verlaten. Toen hij enkele minuten later terugkeerde, vond hij het venster openstaan en zag het vreeseljjk drama, dat zich had afgespeeld. raai dier spoorwegen sloeg om. De aanslag bad plaats binnen 24 uur na de terechtstel ling van Torral. DE MOORDENAAR VAN OBREGON TERECHTGESTELD. Torals, de moordenaar van president Obregon, is Zaterdag doodgeschoten. Een menigte van vele duizenden was samengestroomd om de terechtstelling van Torals, den moordenaar van president Obregon, bij te wonen. Het tuchthuis, waar de terechtstelling geschiedde, werd echter door de oolitie afgezet. Er waren ongeveer 80 personen bij aanwezig, meest journalisten. Torals ging met vasten stap naar de plaats tegen den muur en nauwelijks was het peleton van 8 man binnengekomen of de schoten vielen en de jonge moorde naar zakte dood ineen. BRITSCH-INDIE. RUSLAND. HET PROTOCOL VAN LITWINOF ONDERTEEKEND. Op het commissariaat vaa bul tenlandsche zaken te Moskou. Op het volkscommissariaat van buiten MEXICO. AANSLAG OP MEXICO'S PRESIDENT. Dynamiet onder zijn trein. Twee wagons en locomotief ont spoord. lngezenden mededeeiing. Wonden Oetn goatt zoo goed." Ingezonden Mededeeiing. Wij Breien de Aller I zeer netjes voor U Wollen K o landsdie zaken te Moskou is Zaterdag het Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. Ja een tentl" herhaalde se, terwijl se DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Gestadige verergering. Zaterdagochtend vertoonden de onge regeldheden te Bombay nog niet de min ste neiging om te bedaren. Integendeel, er werd vrijwel in alle wijken van de stad gevochten. Op de burgerij drukt de zorg, d'le de in de laatste weken gestadig toegenomen onrust in de gemoederen gaande gemaakv heeft, loodzwaar, en er heersdht ten ge volge van de plunderingen en vechtpar tijen een atmosfeer van argwaan. De troepen hebben Zaterdagochtend weer op twee plaatsen vuur moeten geven Zes personen werden gedood, elf ge wond. In de ziekenhuizen zijn weer veertig ir.cnschen opgenomen. Kort na den middag Is Zaterdag het geweervuur opnieuw begonnen. Totusver zijn tachtig lieden opgepakt. Zaterdagmiddag weer 89 doodien en 221 gewonden; meer troepen; de Invloed op nijverheid en handel De gevechten te Bomibay zijn Zaterdag middag vrijwel in alle inlandsche wijken weer opgeleefd en na herhaalde somma ties hebben politie en soldaten weer moe ten schieten, waarbij 85 personen gedood zijn; niet minder dan 191 zwaargewonden moesten naar de hospitalen worden ver voerd. De gouverneur heeft om 4 uur een ver bod van samerjooholing uitgevaardigd, dat ook tot de Europeesche wijk is uitge strekt, omdat de onruststokers anders ongetwijfeld het terrein van hun opera ties daarheen zouden verplaatst hebben. Meer dan 5 menschen mogen niet te samen staan en van 7 uur 's avonds tot 6 uur 's morgeus is een algemeen verbod van heen en weer loopen over beperkten afstand op straat afgekondigd. De reli- gieuse hartstochten zijn echter zoozeer aangewakkerd, dat te half zeven Zater dagavond reeds weer op een groep Mo hammedanen moest geschoten worden, die trachtten een Hindoeschen tempel te ont wijden. Daarbij werden nog 4 personen gedood en 80 gewond. Handel en nijver heid staan zoo goed als stil; aan de kaden wordt door enkele Europeesche sjouwers gewerkt en in de katoenfabrieken houden enkele voormannen den arbeid gaande, maar van de 160.000 arbeiders, die er in normale tijden werk hebben, zijn er geen 6COO aan den gang. Weer vele dooden en gewonden. De ernstigste botsing viel Zondagoch tend voor bij een aanval van Hindoes op de begrafenis van een Muzelman en de aanranding van zes Hindoesche reizigers in een tramrijtuig. Tusschen Zaterdagmiddag en Zondag middag werden achtentwintig menschen gedood en twee-en-negentig gewond. Onder de d'ooden waren vijftien lieden die in de ziekenhuizen aan hun kwetsuren bezweken waren. Ingezonden Mededeeiing. langzaam verder liep. „Om er dag en nacht in te leven lijkt me niet een ideale woongelegenheid, is 't wel? En wie kookt er voor je?" Witham glimlachte licht-ironisch. „Aan de ongerieflijkheid ben ik gewend en wat 't koken betreft, dat kan ik zelf," zeide hij. „Je moet niet vergeten, dat voor een beginner hier in Canada een tent een ge wone huisvesting is.toen ik pas hier kwam heb ik zes maanden achtereen erin gewoond op een diëet van rogge brood, een soort van gekleurde suiker, jij zult 't wel niet kennen die drups genoemd wordt en ranzig spek; ik was toen daglooner bij een man op een „sa laris" van tien dollars in de maand. Op den duur wordt eiken dag hetzelfde eten wel wat vervelend, maar als je twaalf uren achtereen prairie gebroken hebt, ben je zoo uitgehongerd, dat je wel stee nen zou kunnen eten naderhand, toen ik voor mezelf begonnen was, toen was de toestand soms minder gunstig; dik wijls heb ik toen zelfs geen geld gehad om 't spek te koopen." Het meisje keek hem onderzoekend aan. Ze had dikwijls gehoord hoe buitenge woon moeilijk de kleine prairie-boeren het soms hadden, hoe primitief en armoedig de bewoners van die huisjes midden in een stuk pas ontgonnen land, soms moes ten' leven. Een oogenblik voelde ze zich geslingerd tusschen verbazing en mede lijden. Dat hij een leven van zelf-ver loochening in den ruimsten zin des woords achter den rug had was duidelijk te zien die verstilde, geduldige uit drukking vu s'n oogen, zooais geen en kele man in Silverdale had, en zijn onge looflijke zelfbeheersching waren er de gevolgen van. Dienzelfden stempel droe gen de kleine boeren, die in hun plaggen hutten, jaar in jaar uit, zwoegden en hon ger leden en de mannen uit Ontario, die al hun geld ln zaaitarwe staken en die na de bewerking van eigen land' zich elders als daglooners verhuurden, om ge durende den tijd tusschen zaaien en oog sten aan den kost te komen. Maar ze wist ook dat het eerste jaar van Courthorne nooit zóó geweest kon zijn, als 't verslag van den zaakwaarnemer van haar oom waarheid bevat had; daarom keek ze hem onderzoekend aan. Maar geen oogenblik kwam er werkelijke twijfel bij haar op. Haar vertrouwen zou een heel wat zwaar dere proef hebben kunnen doorstaan. „Gelukkig, dat je 't nu anders hebt Maar waar heb je zooveel verstand van bruggenbouwen gekregen? Alleen het be hoorlijk leeren gebruiken van een bijl duurt al jaren 1" Witham begon te lachen. „Mij heeft het vier jaar gekost, maar bij iemand, die geen geld heeft, gaat 't gewoonlijk heel wat vlugger dan bij een ander, ze moeten zelf erachter zien te komen, hoe ze een werktuig gebruiken moeten. En wat deze brug betreft daar ben ik maar niet 'zóó aan (begonnen 1 Ik heb er heel be- hoorlijk in Winnipeg teekening van laten maken. En dan is 't hier in Silver dale prettig werken je vrienden heb ben me zoowel met hun handen als met hun belangstelling gesteund. Behalve heel in 't begin, is hun houding steeds vriend- 1 schappelijk en tegemoetkomend geweeet DE KRAKATAU. Van Lang-elland wordt gemeld', dat de toestand van den Krakatau onveranderd! la Het nieuw gevormde eiland is thans 24 nieter hoog. De Krakatau blijft voortdurend in wer king. Er werden van Zaterdag op Zondag 8098 ereupties geregistreerd. De grootste hoogte bedroeg 900 meter. Het nieuwe eiland! is hans 27 meter hoog. Ingezonden Mededeeiing. Staat alles U tegen? en wat dat begin aangaat.veel an ders had ik toen eigenlijk ook niet kun nen verwachten." Maud kleurde even, maar èl te goed! herinnerde ze zich nog haar eigen hou ding ten opzichte van hem. „Zou je dat alles nu niet kunnen vergeten?" vroeg ze met een ongewoon zachten klank in haar stem. „Nü zouden ze toch alles voor je willen doen je in alles willen steunen?" „Och.... een goed geheugen mag na- de elen hebben maar 't heeft ook veel voordeelen en ik herinner me toch het duidelijkste van alles, dat ze me daarna vertrouwd hebben; feitelijk zonder bewij zen, dat zulk een vertrouwen gerechtvaar digd was. Dat heeft toen een groot ver schil gemaakt, en dat zal 't blijven ma ken." Maud keek op. „Vindt je dat werke lijk?" vroeg ze nadenkend .„Ik dacht niet, dat 't zooveel verschil gemaakt had. Vol gens mij zou je gebleven zijn, ondanks alles, zelfs als ze je hadden willen weg jagen." „Ja," antwoordde Witham rustig. „Dat zou ik zeker: maar wat ik bedoel is dit: het feit dat ze een totaal vreemd iemand, die daarbij nog een slechten naam had, in hun midden opgenomen hebben en hem de kans gegeven hebben om te too- nen, wie hij was, heeft me een groote ver plichting opgelegd. Dat en de houding van je tante hebben heel wat dingen mo gelijk gemaakt, die me anders misschien te sterk geweest waren." (Wordt vervolgd.) HELDIRSCKI COURANT ABONNEMENT PER S MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderschc Courant 11.60; Ir. p. p. binnenland 12.—, Ned. O en W Indië p. zeepost 12.10, id. p. mail en overige landen 13.20. Zondagsblad reap. f 0 60,10.70,10.70,11.—. Modeblad resp. 10.95,11.25,11.25, 11.35 Losse nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 ct. Po£t-Giroreb»nlng No. 16066. Licht op voor Auto's en Fietsen: 1 Dinsdag 12 Febr. 6.38 uur. s 6.86 ADVERTENT1EN: 20 et. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte alt redaetion. tekst) dubbel tarlel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 11lm 3 regelt 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewüano. 4 ct ZeAetiagochtend, oip don dasirvoor be paalden 'tül-1 van h>aif elf, is de Koning in een ziekenauto van het paleis van Bucking- ham -uit Lcodleni vertrokken eni naar Huize CraiigweQ te Bogno-r aan de Zuidkust van Engelland overgebracht. Èr was een oniizap'iijtoe menigte samenge stroomd om van 's Komings veiri.refr getuige te zijn. Toen die auto nalderfie, bleef het stil, tot men dien Korf®?, in antwoord op dezen •Éien groet, door het raampje van de auto met even opgeheven, hoofd met de rechter hand zag wuiven. -Op dit «ogenblik ton de menigte haar ge voelens van verlichting over het weerzien van den Koning niet meer bedwingen, en geweldig daverde bet gejuich les, toen de auto door het hek heenreed1. Nog steeds zag misn den Koning teirugwuïven. Van de route, die gevolgd werd, wisten alleen 's Koniings chauffeur en dte leden van het gevolg, maar de koninklijke ziekenauto werd toch overal waar zij langs kwam her kend en od verschillende punten door het publiek begroet. Alleenverkoop en Gros Den Helder en Omstreken jac. verkaille, Den Helder Croothandel ia Tabaksfabrikaten. Rome, 11 Februari. Vanmiddag om half een is de volgende offlcieele meedeeling verstrekt: Heden hebben in het Aposto lisch Paleis van het Lateraan kardinaal Pietro Gasparri, gevolmachtigde namens den Heiligen Stoel, en Benito Mussolini, eerste minister, hoofd van de regeering van Victor Emanuel III, koning van Italië, het politiek verdrag geteekend, waarbij de Romeinsclie kwestie wordt opgelost. Verder is er een concordaat geteekend tot regeling van de positie van de Kerk in Italië en een conventie, bevattende een definitieve regeling van de flnancieele betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en Italië, in verband met de gebeurte nissen in 1870. De onderteekening van het verdrag geschiedde om zeventien minuten over twaalven. Een gtoot aantal autoriteiten woonde de plechtige onderteekening b(j. (Zondagochtend! vroeg is een poging ge daan 'Oin den president van MeoaLoo, Por te s Gril, -te vermoorden door een dynamietaan- siag op zijn trein. De aanslag mislukte. De president werd niet gekwetst, zijin waggon bleef in de rails, maar twee andere waggons en de locomotief ontspoorden en werden ernstig beschadigd'. Een stoker kwam daar bij om. De bom was gelegd op de rails even voor een spoorbrug op het traject tusschen Go- monfort en Riinoonciïo dn. den staat Guana- juato. De ontploffing was zeer hevig. De locomotief viel om. waarbij de stoker on- mlid'delüjjlk gedood werd. Een restauratie wagen werd door de machine meegesleept. Daarin bevonden zich' tal van leden van het reisgezelschap van den president. Ook de particuliere wagen van den diZeoteur-gene- huiduitslag, springen- de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- i zachten en verzorgen met i AKKER'* KLOOSTERBALSEM bijt niet! ijnste Wollen i \ousen aan. JAAP SNOR. hechige'immerd gedeelte gekomen waren, werd dit verlangen zoo hevig, dat ze be sloot tot een list haar toevlucht te nemen. Op een plek waar het maanlicht tusschen twee hooge boomtoppen door als een zil veren driehoek op de brug lag, liet ze een van haar handschoenen vallen. Witham bukte zich en toen hij zich oprichtte, kon ze zijn gedicht in het witte licht duidelijk zien. Ze zag de verlichting in zijn oogen en zonder zich rekenschap te goven van wat ze deed, bleef ze stilstaan en keek hem met haar groote, donkera oogen vol aan. Voor beiden was dat oogenblik een openbaring; maar, al gaf die veelzeggen de blik van haar den man even een schok van geluk, hij wist, dat hij niet toe mocht geven; met inspanning van alle krachten wist hij zich te beheerschen. „Ja"4 zeide hij zocv gewoon mogelijk. „Ik 'ben blij, dat je veilig aan den over kant bent." Het meisje begon te lachen. „Kom, ik geloof niet, dat het gevaar zóó groot ge weest is," zeide ze met een schouderop halen. „Maar vertel me nu eens wat van je brug. Ben je dag en nacht erbij?" „Ja," lantwooróde .Witham, „ik kam peer dan aan den overkant in een tent tusschen de boomen. Je begrijpt, zij moet klaar zijn voor den oogst." Het meisje begreep, waarom hij dit wenscheljjk oordeelde, maar daar de oogst een onderwerp was, dat door be spreking bij verschillende gelegenheden niet veel meer geheimen voor haar bezat, besloot ze zich niet zoo gemakkelijk van de wijs te laten -brengen. en Zenuwsterkend Ie de werking van Glaien Buisje 7$ ct. Bij Apoth. en Droglttea. Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte ipijsvertertng en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpil- len. die uw geheele or ganisme verkwikken, foster's Maagplllerv Alom verkrl|gbaar 6 f 0.65 per Bacon

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1