DE ELFSTEDENTOCHT DOOB FRIESLAND. Allerhande kleedt). Ontzettende kon. Na Dokkum beter. Een afstand van bijna 200 O. 155 van de 303 deelnemers vol brachten den tocht Verschillende rfjders ziek te bed. Groote ellende In de veenstreken. Oproep om hulp. Ultkeeringen van 2 golden per gezin. Een circulaire van het N. V. V. Maatregelen voor de P. T. T.- ambtenaren gevraagd. Maatregelen voor ondersteuning van werkloozen. Tweede post- en passaglers- vlncht n. <L Frlesche eilanden. UITGESTORVEN STEDEN. Voor de warmte thans naar. IJsland. Goedkoope voedselvoorziening ln Amsterdam, Twee borden erw tensoep voor 5 cent. Zeventien koppen koffie! Smeed het flzerals het koud Is! Acht personen op straat flauw gevallen. Van konde omgekamen. Urk geïsoleerd. Beladen vrachtauto's rijden over dien IJsscJ. Door het dronken. gezakt en ver- De koude In het Buitenland. DE KOUDE IN ENGELAND. Geringe stijging van temperatuur verwacht Hevige sneeuwstormen. Dinsdag dé koudste dag te Londen. Temperatuurdaling ln FrankUk. DE KOUDE IN DUITSCHLAND. Vier menschen doodgevroren. De vorst neemt iets of. De konde ln Polen. In Servië. De koude ln Litanen. Twee veerbooten In het ijs. Met 1600 passagiers. ANDERE 80HEPEN IN HET IJ8. 30 schepen seinen om hulp. Frysk bloet, tsjoch up! /oor bet eerst sinds vete «winters heeft Dasdag de elfstedentocht plaats gehad, warblj per schaats de 11 steden van Fri.es- Ifixi worden bezocht. De route is Leeu warden—Doltlkumterug over Leeuwar- dxu naar Franeker, verder Hariingep, Btisward, Wotrkium, Hindeiopen, Stavoren, v& Woudeend naar Sloten, terug vla Vondeend naar Ylst, Sneefe, Leeuwarden. Hij is met ideaal winterweer ingezet; nocót heeft de start van een der vorige Efat eden-tochten een dergelijk; enthousiast ej geslaagd begin gehad, en deze elfsteden^ tcht heeft den vorigen in aantal deelr nme-ra, maar vermoedelijk; ook in -tijden ei reoords overtroffen. 'Het zou de moeite waard zijn, langer stil t staan- bijl de verscheidenheid van cos- t ums, waarin werd gereden. Mannen iin ritte truien of in wollen overcoats, met motorkappen of sportkousen aan, verbei'd- <én met ongeduld het -tijdstip van vertrek, ieils reed1 een postambtenaar in bestellers- kostuum mede en arbeiders waren er in aroelk en vest. Een zeldzaam gezicht, al die vroolijke menschen aan den start. Baanvegers staan er met brandende toortsen, -terwijl de deel nemers ,yzich opbonden™. Spookachtig verglijden de schimmige fi guren in den donkeren morgen* en even voorbijl de Dokkumerbrug leggen zij de handen op den, rug, warit -hier ontvangen rij de eerste tractatle van de stdjjve Ooster- fori-es, die hen eerst goed zal! gaan- kwellen wanneer de huizenrliji ophoudt en -men Dok kum nadert. In -totaal waren 121 deelnemer» voor den wedstrijd ingeschreven, waarvan 108 aan den start verschenen en zijn vertrokken, terwijl er 200 deelnemers aan den tocht meedoen, w,x>. vijf dames. Te Dokkum kwa men er vooral veel uitvallers. Verscheidene n waren door de -kou toe- Tangen. Allen 'klagen over de koude en zij aten -zich warme melk torengen en ook tranteni, om hunne lichamen!, die aan de ranme wolkleeding niet genoeg hebben, er mee toe te dekken. Telkens verdwenen er rijders met den Jastelein in de (fca-mer, waar zijl met warm va ter weer wat werden- opgekalefaterd. Hoe kïud het op den tocht -naar Dokkum- op den voegen -morgen was geweest, blijkt wel uit hit feit, dat velen klaagden, dat -hun liezen Wiren bevroren. Het diuurde geruimen tijd vordat zijl in letterlijken zin waren ont- düoidi en weer m-o-ad kregen om den- -tocht vader voort -te zetten. Twee jonge meisjes hebben- bij een val in de schaatsen- van anderen diepe kult- wmden opgeloopen. Ma (Dokkum scheen het ergste léedi te klji geleden. De zon ree® al in haar heeir- lijth-eld boven de klilmime en dompelde het- laadschap onder in breedc vloeiingen van ïi<h-t. Mét den- wind in- den rug gingen de rijlers naar Leeuwarden terug, waar in cifé „Haantje™ de oon-trólepost gevestigd wts. Groote beflangsteUdn-g ondervonden, de rider» onderweg. Waar 's ochtends slechts d* vage omtrekken van huisje® waren- -te ebn, en door de blinden heb schijnsel van h<t roode lamplicht viel, stonden nu wui vende menschen op den kant van den wal, dfc met bewonderende uitroepen de veor- bfschietende rijders moed inspraken. Onder de deelnemende vrouwen verwek te! vooral de forsche streken van mejuf- ftouw Bergsma uit Amsterdam, eerstaar- tcmende danie te Leeuwarden* de bewonr dring. Zit was als toeriste meegegaan. De strijd is uitermate spannend geweest tel Wet laatste oogenlbïïk en men meene mirt, dat de groote menigte alis dat laatste oojenbliki beschouwde het moment, dat de ee'Ste de eindstreep passeerde. Zeker, het M, dat deze winnaar,, O. Leemburg, een w»n> was van Friesland® hoofdsta-d', ver- w&te een storm- van -geestdrift, welke op die massa inwerkte als -een weldadige warm- tefloedi in deze strenge kou-de. Maar men rniiene niet, dat daarmede de belangstelling tom: al die andere dapperen verdwenen wis. Te Stavoren, toen men wederom draaien noest- eni den- wind tegen had, begon het zvaarste deel van- den tocht. iNa Sloten begon er spanning te komen li den tocht. Te Woudeend' en IJlst worden dn eerst aangekomenen- met enthousiasme oitvan-gen. Leemburg, de Fries, was eerste ei in- uitstekende conditie. Onmiddellijk na hem kwam- de Edammer Jongert, die nog vel' te kampen- had' gehad' met allerlei tegen spoed; Felle tegenwind en- slecht Ijs op -het laa-t- rte gedeelte van den -tocht van- Sn-eek naar Leeuwarden. Hoe geweldig heeft Jongert uit Dpendam poot dat dbel: Leeuwarden, zoo mogelijk als a-erste, bereiken, gestreden. Bijl hlet -passee- ren van Woudsend lag hij nog op de twee de plaats met een 'kwartter achterstand op den- teider Leemburg. In 'Sneek) zat hij den Fries reeds op de hielen; toen toedroeg het verschil' nog maar drie minuten! Maar het scheen allsof Leemburg het dreigende ge vaar voelde: hij gooide er nog een schepje op, vergrootte daardoor weer zijn voor sprong en passeerde na een mooie eind;- spurt om 4.07 de finisht Acht minuten na hem Icwami Jongert als goede tweede binnen. Tenslotte volgt hier de volledige uitslag van de 10 eerst a-anigekomenen' In- den wed strijd: 1. Kanst Leemburg ((Leeuwarden), tijd van aankomst 4J27; 2. Jongert (ïlpend'aim), om 4.86 uur; 8. S. Westra (Warmlenhuizen) 6.06 u.; 4. F. va-n der Heiden (Leeuwarden) 6.10 u.; 5. S. Dijkstra (Oornjum), 6.56 u.; 6. M. Meyerink (Elden) 666 ui; 7. S. Kooi- atra (Warga) 6.10 u.: 8. W. Stienstra (Leeu warden) 6.16 u.; 10. Oh, Stiensfcra, 6.16 u. De eerst aankomende deelnemer aan den tocht w«s T. Hégjinga te Domgjum, die om «06 uur aaakwam De officieel genoteerde afstand voor den Elfstedentocht is 19611 KM» maar de ge steldheid van hot Ijs kan dwingen tot om wegen, die hem veel langer maken. (Van de 803 deelnemers hebben 165 den geheelen Frieschen Elfstedentocht vol bracht. De laatste rijder kwam Dinsdag nacht omstreeks half twee te Leeuwarden aan. 'De riemen van zijn schaatsen waren aan zijn schoenen vastgevroren en moesten worden losgesneden. Het 'bloed stond den rijider in rijm schoenen. Verschillende deelnemer» hadden 'bij aan komst te Leeuwarden' bevroren ooren. De heer -Stlssdorf uit Riga, die als verste deel nemer uitkwam, moest halverwege opgeven en ligt thans te Leeuwarden riek te bed. Nog verschillende andere personen, die aan den wedstrijd hebben- deelgenomen, moes ten eveneens gisteren' het bad houden. De burgemeester van Emmen heeft in verband met den grooten nood, die door de koude in het veengebied is ontstaan, zich per proclamatie tot de burgerij ge wend met een oproep, waarin steun ge vraagd wordt in den vorm van geld, kleeding en levensmiddelen. Reeds heeft een inwoner f 1000 beschikbaar gesteld. Het hoofdbestuur van het Nederland- sohe Roode Kruis heeft aan den burge meester van Emmen uit zijn Roode Kruis- magazijnen te Assen, Groningen en Zwolle duizend dekens ten behoeve van de nood lijdenden in de veenstreken ter beschik king gesteld. Er wordt momenteel weer bitter ge leden in de veenkoloniën rondom het dorp Emmen waar de gezinnen der honderden werkloozen wonen. Sedert acht weken bijna is grondwerk onmogelijk geweest en liggen de groote werkverschaffings objecten stil, wat voor de naar huls ge zonden arbeiders beteekent, dat zij moes ten rondkomen met de uitkeering uit de werkloozenkassen ad f 7.60 plus f 2 bijslag, Voor velen is de uitkeeringsperiode van zeven weken reeds verstreken, voor de meesten loopt zij deze week af. Voor hen, die bij de werkverschaffing waren zullen overeenkomstig de z.g. uitvriesregeling regeering en gemeente de kas-uitkeering overnemen waarbij evenwel de toeslag ad f2 komt te vervallen. De niet bij de werkverschaffing ge plaatst zijnde verzekerden hebben den toeslag nooit genoten en komen, zoodra zij «uitgetrokken» geraken, geheel ten laste van het Burgerlijk Armbestuur, evenals met de niet-verzekerden voort durend het geval was. Waar de flnancieele toestand der meeste Drentsche gemeenten slecht is, wordt iedere steun-aanvrage nauwkeurig getoetst aan den eisch der Armenwet, dat het armbestuur niet anders dan tot taak heeft in den uitersten nood te voorzien, waarbij dan, met name in de gemeente Schoonebeek een uitkeering van f 2 per gezin en f 0.50 voor ieder kind per week voldoende wordt geacht om den honger buiten de deur te houden. Meer loyale gemeentebesturen hebben een steunregeling ingevoerd, die onge veer gelijk is aan de «uitvriesregeling». Hoogere uitkeeringen zijn naar de op vatting der regeering in strijd met de wettelijke bepalingen inzake armenzorg 6d worden niet toegelaten. Waar echter de loonen in normale tijden maar amper voldoende zijn en dus niets gespaard kan worden, komen thans vooral de groote gezinnen zeer in bet gedrang. Het bestuur van het N.V.V. heeft, naar »Het Volk* meldt, den bestuurdersbonden in ons land een circulaire gezonden, met verzoek zich tot de gemeentebesturen in de plaats hunner inwoning te wenden inzake steun, te verleenen aan hen, die tengevolge van de koude reeds weken werkloos zijn. >Het verdient daarom aanbeveling, zoo heet het verder," »nu over het algemeen de uitkeeringen zeer laag zijn of zelfs niet worden verstrekt, en de lange duur der werkloosheid de meeste huisgezinnen heeft uitgeput, aan de gemeentebesturen een adres te zenden, waarin verzocht wordt, uitgebreide maatregelen te tref fen ten aanzien van voeding voor school kinderen, het verzorgen van kleeding en dekking voor die gezinnen, verder door middel van toeslagen of in natura de arbeiders van brandstoften te voorzien.* Het N.V.V.-beatuur verzoekt verder den bestuurdersbonden te melden, wat er in de plaats hunner inwoning ten aan zien van steunverleening geschiedt. »Wij vragen dit, opdat wij ook langs andere dan bovengenoemde wegen de door u aangewende pogingen kunnen onder steunen.* Het hoofdbestuur van den Oentr. Ned. Ambtenaarsbond heeft den dir.-generaal verzocht, in verband met de strenge koude voo^ het personeel, met den dienst bui ten de kantoren belast, extra maatregelen te nemen, zooals verstrekking van warme hoofd- en handenbedekking en warm drin ken, verkorting van den uur v. d. buiten dienst enz. Dt «dilateer van Aarbriri. Haadel u Nij verheid heeft besloten goed te keuren, dat van wericloozentoassen in bedrijven, die op •het oogentoftik van zeer buitengewone werk loosheid door vorst te lijden hebben, de ui-t- keeringsduur voor tengevolge van de hui dige werkloosheid' udtgetirokikeneK d'le niet onder de uitvrksregeang vani den minister .van 'RLn-neniandsche Zaken en Landbouw vallen, meti 12 dagen wordt verlengd, in dien een daartoe strekkend! verzoek hem van de rijde der toetrokken kassen1 toereikt. Hij richt zich ter zake tot de in aanmer king komende kassenlbesturen. Gisterenochtend ondernam de K. L M. in opdracht van d!e Posterijen een tweede postvlucht naar de Friesche eilanden. Ge tracht zou worden ook op Ameland, waar voor een groote hoeveelheid postl aan wezig was, te landen. Voor de terugreis van Schiermonnikoog hebben rich reeds zeven passagiers opge geven. (Het vliegtuig van die KLM. is na op Ameland te zijn geland en post en één pas sagier- -te hebbeni opgenomen, om 12 uur te Schiermonnikoog geland. Daar zijin- post en 7 passagiers, w-o. de bemanning van de ijs- vlet van Oostmahom, die tot nu toe het eiland -niet kon verlaten, opgenomen. Te kwart over twaalf vertrok toet vliegt ui, weer naar Amsterdam. "s Middags ruim ééni uur is het vliegtuig op Schiphol teruggekeerde De burgemeester van Ameland heeft riji- diens het korte verblijf van het vliegtuig op het eiland den- -piloot öilevis -en beiden mecaniciens een zilveren dasspeld met het wapen van- Ameland! ten geschenke aange boden. Naar men meldt, zal' de K.L.M. heden, Donderdag, eeni vliegtuig naar het eiland Urk zenden. Behalve poft en post en post pakketten zal rnlen -zoo mogelijk een lading bier meenemen. Wiji deelden hierboven mee, dat met de Mie koude onze sitad uitgestorven was, wijl niemand, die het ©enigszins laten kon, zich op straat waagde. -Ook andere steden 'boden natuurlijk dit zelfde beeld van verlatenheid. In Amster dam ontmoette men iin de buitenwijken nie mand, postboden' en dienstboden, die om een boodschap gingen- of haar uitgangs avond hadden, waren vrijwel de een-ige levende wezens, die men zag. Het ambt van postbode is -thans niet te benlijiden! Vooral in de Amsterda-msohe Kaliverstraat viel' d-e leegte op; een -enkele haastige meneer of een op een drafje loopende winkeljuffrouw wanen, -er. Ook in de caflé's, hoewel' die goed verwarmd waren; was weinig publiek. Fiet sers zag men in 't geheel -niet, maar de trams waren voller dian ander». De verkeersagenten te Amsterdam doen met deze koude dagen in plaats van twee uren slechte één uur dienst. Wegens het daarvoor noodige meerdere personeel' zijn eenige posten ingetrokken en vallen -de motoragenten ih. Deze taatsten mogen elk kwartier- in- de posthuizen- verpoozen om zich t e wartm/en. Ook mogen de vaste posten heen en weer loepen. Groot is ook het aantal branden, vooral schoorsteen- en binnenbranden. Maandag w-erd de Amsterda-msohe -brandweer niet minder dan 61 maal' gealarmeerd; (Het eigenaardige geval doet zich thans voor, dat het in- IJsland warmer is dan hier. Aldaar heerscht n.1 een temperatuur van 6 7° CL Wien hlet- hier dus te koud' is, hij reize om rich te wannen -naam IJsland! Het gemeentebestuur van Amsterdam hieeft met de barre koude den uitstekenden maatregel genomen vani goedkoope voedsel- versitrekkiing aan behoeftigen. In verschil lende schoolgebouwen konden zijl voor slecht» -vijf cent tweemaal een portie over- heerTljlke erwtensoep krijgen uit de ge meentelijke keuken; Het is een- Uitbreiding van de -bestaande kindervoeding. Den eer sten dag werden! ruim 1400 porties ver strekt »Denk ook aan de menschen*, schreef het Hbl. dezer dagen. »Geef den melk boer en den groenteboer, wanneer het zoo koud is, een warm kopje koffie*. Velen hebben dezen raad opgevolgd, hebben het wellicht eigener beweging gedaan Enmaar hoor het verbaal van een lezeres. Haar melkboer was niet ver schenen, omdat hij in zijn winkel bezig was zijn voorraad te ontdooien. De chauffeur ging naar een anderen melkboer, die inderdaad het gevraagde leverdede melk in zijn emmers was nog vloeibaar. Macr de melkboer zag er bleek en ontdaan uit. »Zeker bevangen door de kou P« vroeg de chauffeur medelijdend. »Neen«, antwoordde de melkverkooper, »dat niet, wel geheel van streekheb vanochtend aan de deuren zeventien kop pen koffie moeten drinken, welke ik niet aan de dames of dienstmeisjes heb dur ven weigeren*. Ook een slachtoffer van koude. Oaffel- ne-vergiftiging (De Vereenjging voor Vreemdelingenver keer te Gorinchemi adverteert thans in de bladen naar aanleiding van het zeldzame ijs- panorama,, dat de dichtgevroren Me-rwede voor de stad oplevert. Niets voor Den Hélder? Het' Marsdiep is nu ook mooi, bij laag tity. Door den geneeskundigen dienst te 's-GraVenhage werden Dinsdagmorgen acht personen, die ten gevolge van de koude op straat waren flauwgevallen, naar den centralen post vervoerd. Allen kon den na eenigen tijd naar huis gaan. Dinsdag is in den hooiberg van den landbouwer G. J. Takken te Barneveld een landiooper dood gevonden, die van koude was omgekomen. Het eiland Urk is thans geheel geïso leerd. Tengevolge van den feilen Oosten wind is de waterstand van de Zuiderzee zeer laag en zit de postboot „Alting von Geusau" voor de haven van Urk aan den grond, zoodat deze geen dienst meer kan doen. Als de toestand niet veranderde, zou heden (Donderdag) een vliegtuig van de K. L. M. met post en gtet van Amster dam naar Urk vertrekken. Uit Wijhe meldt men: Hier is het vraagstuk van het gestoorde vrachtvervoer over den DJssel op zeld zame wijze opgelost: de auto's rijden rus tig over het ijs in de rivier. Zelfs een zwaar beladen vrachtauto met eieren kon den IJssel passeeren-, gevolgd door een luxe-auto. De auto's rijden van de veel wegen regelrecht het ijs op. Vrachtauto door het fys gezakt. Dinsdag heeft over het ijs tu-ssohen Dordrecht en. Zwljndrecht een gerégeld verkeer van voetgangers, autobussen en vrachtauto's plaats gehad. Om half acht Dinsdagavond is echter opnieuw stag natie in de verbinding gekomen. Een vrachtauto van de firma A., welke firmla -een bodedienst tusohen Dordrecht en Rot terdam onderhoudt, is op weg naar Rot terdam, bij1 het oprijden van den oprit -aan den Zwijndr-echtsohen oever, door de houten stellage gezakt, doordat het ijs, waarop de palen van het door de ponton niers geslagen bruggehoofd rustten, is bezweken. De bestuurder wist zich bijtijds in vei ligheid te brengen. Met heel veel moeite was men gisteravond bezig den auto, die onmiddelilijk in het ijs vastvroor, te lichten. Kermis op het fjs. De vereeniging IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Niedorp heeft besloten op de Rijd «aldaar een kermis te organiseeren, zooais die ook in den «winter van 1917 is gehouden. Dat was toen een geweldige attractie voor de geheele provincie. Gistermdddag is een tot dusver onbekend gebleven -persoon, vermoedelijk: afkomstig uit Voorhout, in een vaargeul op die Kager- miereni onder die gemeente Warmond door het ijs giezakt en verdronken. In opdracht van dén burgemeester van Warmond' heeft zich! gisteravond te 'half zes de gemeente veldwachter Romein, in gezelschap van- den rijksveldwachter Jacobs -en den jachteiige- caar Visch, -per ijsvlet «van laatstgenoemde naar dien overkant der meren begeven, waar in een boerderjjl het lijik was geborgen. Door de duisternis -misleid is deze ijsvlet op een zwakke plaats in dezelfde vaargeul eveneens door het ijs -gezakt. De drie man nen geraakten te water. Jacobs en de heer Visch wisten zich aan de ijsvllet vast te grijpen en rich zoo bóven water te houden. Op -hun hulpgeroep, kwam de heer O. Oop- per uit- Warmond tien minuten la-ter aan gesneld en wist met 'behulp vain ladder® deze 'beide -personen te redden. De 86-jjarige ge meenteveldwachter Romein was evenwel in de touwen van de ijsvlet verward- geraakt en ikwami jammerlijk cm het leven. Hij was gehuwd en «vader «van vier (kinderen. Bet is Dinsdag ia Engeland gemiddeld 8 graden kouder geweest dan Maandag; de naderende depressie uit IJsland is naar den Oceaan afgedreven. Hier en daar zijn hevige sneeuwstormen voorge komen op het eilandl Jersey de herig ste in deze eeuw. Te Newoastle heeft een sneeuwstorm, die 41/, uur aanhield, het werk op de scheepswerven onmogelijk gemaakt en de sneltrein LondenOa-rlisle had 4 uur vertraging. In die parken van bijna alle groote steden weiden dood'e honden, katten en vogels gevonden. Dinsdag was het te Londen de koudste dag sedert 1908 en in geen veertig jaar was het ln de maand Februari zoo koud geweest Dinsdagnacht bedroeg de minimum temperatuur te Londen 21 graden Fahren- heit, maar in de voorsteden en in de pro vincie was het veel kouder. In Schotland en Wales was het allervinnlgst koud. De bittere Oostenwind was echter in kracht verminderd. -Parijé, 13 Febr. De intense -koude, die in de afgeloopen twee dagen ih het Oosten en het centrum van Frankrijk heeft ge- heerschit, heeft zich vandaag ook uitgebreid tot het Weeten en -Zuiden, zoodat het ge- hteele land' thans in den greep der strenge vortt gevangen ia. Da aiinimuimAamper*- tuur te Partje was gisteravond minus 15 gr. en het record «werd betredkt te Le Puy met 26 graden* terwijl in andere steden in het Oosten en het centrum de thermometer tot 14 en 21 graden onder nul daalde. In «het Westen en het Zuiden zijn de tempera turen hooger en varieeren van 2 gr. te Antibes tot 14 gr. te Argenton. (De gevolgen van de groote koude worden steeds xneer bemerkbaar. Bijna alle treinen arriveeaen met groote vertraging en van daag moesten véle avondtreinen, waarmede de bewoners der voorsteden rich naar «h/un woonplaatsen -begeven, uitvallen, omdat de iooomotieven niet op gang konden worden gébracht De Berlijnsche weerdlenst voorspelt dal het voorloopig koud maar mooi weer zal blijven. Het is niet eens uitgesloten dat het nog koudér zal worden. De thermo meter, die Maandagochtend te Berlijn tot 27 graden onder nul was gedaald steeg tegen den middag tot 20 (graden onder nul, terwijl het om 6 uur 's namiddags nog 18 graden «vroor. In de avonduren daalde het kwik echter opnieuw aanmerkelijk. Ih Silerië is tengevolge van de groote koude een beperking van het reizigers verkeer noodzakelijk geworden. Uit het Reuzengebergte wordt een koude van 86 tot 40 graden gemeld. Veel «wild is daar omgekomen. Te Scheuditz bij Hale zijn in den afge loopen nacht twee mannen en twee «vrou wen, die in een met stroo bedékte schuur sliepen, doodgevroren. Het waren bezem binders, die in de schuur een toevludhit tégen de koude hadden igeizooht. De rijnhaven te Karlsruhe ls gehetl dichtgevroren; te Dresiden is het aind» 1868 niet meer zou koud geweest als Maandag. Ofschoon er in geheel Duitsohland nog temperaturen van meer dan 20 graden O. beneden nul worden waargenomen, schijnt volgens Wolff de ergste koude voorbij te zijn, niettegenstaande voorloopig nog op strenge «vorst te rekenen valt. De uit R«u»- 1'and komende Oostenwinden voorspellen ook voor de «volgende dagen nog helder w er; sneeuw is niet te verwachten. In geheel Oost-Duitschland is de tem peratuur iets hooger geworden. De Boven-Rijn dichtgevroren. De Boven-Rijn tusschen Konstanz en Bazel is mede door dén zeer lagen water stand op sommige plaatsen1 geheel dicht gevroren, zoodat men over het ijs van Baden naar Z«witseriand kan gaan. De ontwrichting van het spoorweg verkeer in Polen tengevolge van de koude duurt voort. Vele lijnen zijn door het springen der rails onberijdbaar. Het spoorwegverkeer moet voor het grootste gedeelte worden gestaakt. Naar uit Lemberg gemeld wordt is een vandaar in de richting Warschau ver trokken trein onderweg blijven steken. Daar de telefoon- en telegraafverbindin gen gestoord zijn, is niet bekend waar de trein is blijven staan. Maandag werden te Lemberg meer dan 2000 personen door de koude bevangen. Te Warschau schommelde de tempera tuur die laatste dagen tusschen 20 en 28° O., terwijl Zondag 80° en lager gemeten werd. In Posen, Krakau en Lemberg daalde de thermometer tot 80 gra-dlen on der nul. Het spoorwegverkeer moest tot de helft ingekrompen worden. De telefo nische en telegrafische verbindingen met de provincie rijn voor 90 pet. verbroken; Een aantal trambestuurders is door de koude bewusteloos geraakt. In Servië ligt de Sa-u voor het eerst na 49 jaar tijds weer «geheel dicht. De spoor wegverbinding niet Split (Spal'ato), die al sinds 23 Januari gestremd is, ikón nog niet «worden hersteld. Op sommige plaat sen aan die Sau zijn temperaturen van 81° O. opgeteekendL In Litauen werd' in dien nacht «van Zon dag op Maandég de laagste temperatuur van dit jaar genoteerd. Aan de Oost-Prui sische grens daalde de thermometer tot 40° O. Te Kowno vroor het 88 graden Celsius. Twee der groote veerbooten van Kopen hagen naar Malmö met tezamen 1600 pas sagiers aan boord zijn midden in de Groo te Belt ingevroren en een ter hulp gezon den ijsbreker brak zijn stuur en roer en drijft hulpeloos rond, maar zal ook In vriezen. Zoowel van Zweedsche als Deen- sche kant wordt Dinsdagnacht alles ge daan om de veerbooten te verlossen en oorlogsschepen zullen traohten door het ijs te komen om de passagiers af te halen. In de Oresond liggen op het oogenblik niet minder dan 100 stoomschepen vast. Daar het verkeer tusschen de Deensohe eilanden onderbroken is, zal de post per vliegtuig worden bezorgd. Uit het Westelijk deel van de Oostzee komen verontrustende berichten over een 80-tal schepen, die in het ijs vastzit ten en om hulp seinen. Zij hebben of geen proviand1 meer, M averij gekregen, waardoor ze site «sas meer manoeuvreer#* kunne*.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7