I Derde Blad WEET U DE HEVIGE KOUDE IN ONS LAND. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 INGELAND. Dl ZIEKTE VAN DEN KONING. Een goede dag. Officieel wordt gemeld, dat Donderdag het bericht is van Donderdagavond de'Koning een goede dag heeft gehad. Hoe koud het ook was, toch zat de zieke op een stoel voor het open raam in de zon. donau-landen. WAPENS GEVONDEN BIJ DE SOCIALISTISCHE SCHUTTERIJ TE WEENEN. Om te komien tot ontbinding van die socialistische scherpschuttersvereeniging heeft de Weensohe (staats-) politie Don derdag een huiszoeking gehouden in het partijgebouw van de Weensche socialis ten, waarin o.a. ook de drukkerij en de kantoren van de Arbeiterzeitung zijn ge vestigd. De huiszoeking duurde den ge- heelen dag. In den kelder stieten de on derzoekers op een afgesloten gedeelte, waarvan de sleutel onvindbaar bleek. Toen zij daarin waren doorgedrongen, vonden zij er dertig, machinegeweren, eenige honderden geweren en een groote hoeveelheid (men spreekt van ongeveer 80,000) patronen en ontplofbare stoffen. De scherpschuttersvereeniging had on langs van de Weensohe gemeentelijke overheid vergunning gekregen materiaal voor het schijfschieten voor haar leden beschikbaar te stellen, zoodat men in zekeren zin opnieuw te doen heeft met een conflict tusschen het socialistische Weenen en die anti-socialistische bonds- regeering. De Weensche bladen zijn natuurlijk vol over de ontdekking en putten zich uit in commentaren. De Neue Freie Presse zegt, dat thans het masker voor een deel van de socialisten is afgetrokken. Hun leiders oropageeren naar buiten den vrede, doch naar binnen stapelen zij wapens op voor eigen gebruik. Zoo is hun opvatting van het ontwapeningsvraag- stuk. Het Neue Wiener Tageblatfc vindt in de ontdekking aanleiding om nogmaals te verklaren, dat binnenlandsche ontwa pening noodzakelijk is. Nu men midden in Weenen een socialistische wapenberg plaats heeft gevonden, klemt dit eens te meer. De Arbeiderszeitung is natuurlijk ver ontwaardigd. Het socialistische blad zegt, dat Seipel op stelselmatige wijze de kal mere stemming van den laatsten tijd heeft willen verstoren. Thans is samenwerking met de burgerlijke partijen buitengeslo ten. De uiterlijke gevolgen van een en ander zullen spoedig aan het licht treden. In Seipels borst heeft de fascistische ziel gezegevierd over de democratische. De communistische Rote Fahne vindt zelfs in deze gebeurtenis een motief om de socialisten de les te lezen. Niet, natuur lijk, omdat zij er geheime rustkamers op na houden, maar omdat zij bij deze huis zoeking het proletariaat niet ter verdedi ging hebben opgeroepen. Het blad be schuldigt de leiders der socialisten voor de zooveelste maal van verraad van de proletarische zaak en wekt allen op tot den revolutionairen klassenstrijd, zooals alleen de communisten die voorbereiden. in Afganistan verwacht. Zijn aanhangers in het land nemen met den dag toe. In offlcieele kringen te Londen heeft men berichten uit Afganistan ontvangen, waarin de vernietigende nederlaag van de strijdkrachten van All Achmed Chan in Dzellalabad wordt bevestigd. Daaren tegen is het tot nu toe onbekend, waarom de Sjinwari's en de andere staramen, die hem tot nu toe steunden, zich plotseling tegen Ali Achmed Chan gewend hebben. Een nieuwe troonpretendent. Uit Angora wordt gemeld, dat Nadir Khan uit Europa te Pesjawar is aangeko men om zijn aanspraken op den Afghaan- schen troon te verdedigen. Hy zou Habib Oella hebben voorgesteld te zijnen gunste troonsafstand te doen en in zyn dienst te treden. Volgens andere berichten zou de stad Ferzabad door aanhangers van Ali Achmed Khan zyn uitgeplunderd en in brand' gestoken. Volgens geruchten zou den honderd inwoners der stad om het leven zqn gekomen en Ali Achmed Khan zou zyn gedood. ITALIË DE MILITAIRE SALARISSEN. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt, dat de regeering het eenstemmige advies van de commissie voor het georg. overleg, betreffende de militaire salarissen heeft goedgekeurd. HET TELEFOONVERKEER MET INDIE. De uren zullen vermoedelijk •erlang aanmerkelijk vroeger gesteld kannen worden. Dezer dagen gehouden proeven op een golflengte van 16.4 16.5 M. met een kortegolftelefoniezender van derijkstele- graaf te Kootwyk hebben tot resultaat gehad, dat reeds des morgens half-zeven Amsterdamschen tyd goede telefonische gemeenschap met Indië werd verkregen. De proeven worden voortgezet en wet tigen do verwachting, dat de uren voor het telefoneeren met Indië eerlang aan- merkeiyk vroeger op den dag kunnen worden gesteld, waarmede behalve vele particulieren, ook vooral het handels-en bedrijfsleven gebaat zal zyn. DE SALARISSEN VAN BURGEMEES TERS, ENZ. IN NOORD-HOLLAND. Zoo als men weet, hebben1 Gedep. Staten van Noord-Holland onlangs 'aan alle ge meenteraden in die provincie advies ge vraagd over een door hen voorgenomen nieuwe regeling (verhooging) van de sa larissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Verschillende gemeente raden vereenigden zich met de voorgestel de verhooging, anderen gingen nog daar boven uit, maar ook waren er, die het voorstel afwijzend ontvingen, omdat een paar jaren geleden de salarissen reeds waren verhoogd en de meeste gemeenten een nieuwen financieelen last niet zouden kunnen dragen, vooral niet, nu: de begroo tingen reeds zyn vastgesteld. De gemeenteraad' van Harenkarspel maakte zich tot tolk van de opposanten en stelde een commissie in, die actie zou voeren tegen het voornemen van Gedepu teerden. Deze oommissie ontwierp een adres, dat aan alle raden werd verzon den, waarvan er zich 29 bij het protest aansloten;' 26 berichtten er niets voor te gevoelen en 50 lieten niets van zich hoo- ren. 'Donderdag heeft te Alkmaar een ver gadering plaats ~ehad van de opposante gemeenteraden, waarvan 27 vertegenwoor digers hadden gezonden. Aan het slot van de vergadering werd besloten, dat een oommissie uit de oppo santen' hun meening mondeling by Gedep. Staten zal toelichten. Toi leden dezer oommissie werden benoemd de heeren Kramer te Zuid-Scharwoude, Boor te Huizen, Maas te Hoogkarspel, Groot te Sehennerhorn en De Vries te Harenkar spel. handhaving der algeheele afsluiting. Ook raadsleden werd toegang tot het terrein geweigerd. Het uur van overbrenging was strikt geheim gehouden, zoodat slechts weinigen vermoedden, welk een kostbare inhoud de verhuisauto inhield. Zonder eenig in cident is de lossing geschied, die te onge veer halfeen geëindigd was. Zoowel by het stadsbestuur als by de ingezetenen heerscht groote vreugde over het feit, dat dit althans gered is kunnen werden. Merkwaardige vondsten. Frappante vondsten worden in de puin- hoopen gedaan. Zoo is er midden uit de ruïne een fiets, die in een bergplaats was neergezet, geheel onbeschadigd te voor- schyn gehaald. Ook zyn er kleedingstuk- ken van ambtenaren onbeschadigd gevon den. Een nieuwe volkstelling? De tot dusver gevonden bescheiden o.m. het volledige geboorteregister van 1928 zyn voornamelijk registers van den Burgerleken Stand, waarvan afschrif ten berusten by de rechtbank in Den Haag. Van de mutaties van 1 Januari 1929 af is nog niets teruggevonden, ook al is er een klein kansje, dat ook van die be scheiden iets te redden zal zyn. De plaat sen, waar dezen stukken zyn geborgen, zyn als ys-heuvels te zien te midden van de puinhoopen. Als zeker mag worden aangenomen dat het bevolkingsregister in zyn geheel ver loren is gegaan. Een nieuwe Volkstelling is naar de meening van den heer Diebeis, chef van de afdeeling Burgerlyke Stand ter gemeente-secretarie, de eenige moge- Ujkheid om de betreffende gegevens weer te verzamelen. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN VATICAAN EN QUIRINAAL. Naar men te Rome verzekert zal in de nieuwe Italiaansche strafwet op aanslagen tegen den Paus de doodstraf worden ge steld, geiyk dat ook reeds voor aanslagen op leden van het Koninkiyk Huis en op den minister-president het geval is. De kardinalen zullen by offlcieele gele genheden in rang met prinsen geiyk- gesteld worden. Binnenland. AFGANiSTAN. DE STRIJD OM DE MACHT. De verwoesting van Dzjellalabad bevestigd. De byzondere correspondent van de »Daily Telegraph» te Pesjawar meldt, dat hy tijdens een bezoek aan de Indisch- Afgaansche grens uit Dzjellalabad be vestiging heeft ontvangen van het bericht, dat de stad totaal verwoest is. De ont ploffing in het arsenaal was zoo groot, dat zelfs de fundamenten dit elkaar ge slagen zyn. Dzjellalabad bestaat volgens de verklaringen van betrouwbare per sonen niet meer en is geheel verlaten. Het sehynt dat de stammen den terug keer van Nadir Chan naar Afganistan varlangaa. Nadir Chan wordt binnenkort De schade „een-en-drle-kwart mlllloen". De schade van den Leidschen Stad huis-brand valt natuuriyk niet in cyters uit te drukken. Het verlies van het mooie historische stadhuis met al zyn kunst schatten is onherstelbaar en niet in cyfers te waardeeren. Men weet, dat de gemeente voor een klein millioen op beurspolis was verzekerd; een ontstellend laag bedrag volgens velen. Een der experts van de verzekeringsmaatschappyen schatte het door die maatschappyen als schadevergoe ding uit te keeren bedrag op een-en-drie kwart millioen. De belendingsschade van het galanterie-magazyn der firma Bayer en Goddijn werd maar even geraamd op 126 180.000, de waterschade in het modëmagazyn der firma Alb. Timmer mans op een kleine 40.000. GROOT HEERENHUIS IN VLAMMEN. Felle brand te Den Bosch. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is een felle brand uitgebroken in het groote heerenhuis van den heer H. Grasso, groot industrieel te 's-Hertogenbosch. Het vuur dat in de hoogste verdieping woedde, greep zeer snel om zich heen. De groote koepel, die het fraaie gebouw Biert, stort te ineen nog voor de brandweer aanwezig kon zyn. De brandweer was spoedig met de autobrandspuit en verder materieel ter plaatse, doch het blusschingswerk werd in den aanvang zeer vertraagd doordat de brandsluitkranen byna alle bevroren waren. Militairen van de nabygelegen artillerie-kazerne verleenden hulp. Het gebouw is verzekerd voor 100.000.- de Bossche Brand- en Waarborg My. by DE NADEELEN VAN DE VORST. 't Is nu eenmaal niet anders: allemaal üyiden we onder dë buitengewone kou en bet is dan ook ie begrijpen, dat alle kranten van vóór tot achter vol staan met beriohlten op die kou betrekking hebbende. En op een andene plaats hebben wij, het al eens gezegd1: we leven hier waarlijk nog in Abra ham?» schoot, al Üjkt het ook niet zoo. De Heldersche temperatuur da, dank rij; onze trouwe Noordzee, altijd een paar graden boven pari, en ook wat armoede, ontbering en wat meer de gevolgen van zoo"® ver schrikkelijke kou, als we thans beleven,, bet heft, hebben wij het óók nliat aOI te erg. 'Wij geven hieronder een bloemlezing van allerlei narigheden, die andere plaatsen moeten ondergaan. Het scheepvaartverkeer te Rotterdam. Dit) is natuurlijk eveneens geheel ont wricht. De Ryinivaart is gestremd, de 'kol'en- aanrvper uit het Ruhlgebded ligt stil. Ge volg: een oplbopen van de prijizen' van bun- toerkolen, waiaotvoor thans al 12.50 per ton wordt gevraagd. De vooruitrichten voor de haven van Rotterdam zyn dan ook niet zeer gunstig). TREIN VERTRAGINGEN. Hoe het spoorwegpersoneel ploetert. Van het spoorwegpersoneel wordt in 'deze dagen bet uiterste gevergd en het ver richt linderdaadi het uiterste. Wat op de rangeerterreinen van de koude geleden wordt, is moeoiyk te beschrijven. Want daar blaast ongehinderd de snijdende Oos tenwind, over de wiisselveilden, daar bevriest izelfs het water 'in die hulpwerktuigen der locomotieven!, die snuiven en dampen als moegewerkte paarden. En toch klinken daar onafgebroken de hoorns der rangeerders, de fluiten der locomotieven en het gedon der der buffers, die elkaar raken. Wissels rijn- bevroren door de vorst en door de stuifsneeuw, die den wissöltongen verhin dert- haar bewegingen te maken. Men ont dooit zie met behulp van benlzinevlammen en zet ze daarna onder heit vet. Voortdu rend moet dit geschieden, zoodat aller aan dacht to hoog© mate wordt gevergd. Met doeken lappen schutten de machii- nfeten hun cabines zoo goed en zoo kwaad het kan, af. HerhaaideLiji ook doen zich complicaties aan de locomotieven voor. Het tekort aan1 locomotieven door deze - buitengewone omstandigheden wreekt 'zich P18^?1? dat de vermeende explosie van den ketel of het laschapparaat aan de gas fabriek, waardoor vele omwonenden uit hun zoeten slaap zyn gewekt, onder te brengen valt onder de «canards» oftewel fantasieën dat er wel een knal gehoord is en dat wel verscheiden jutters ervan zjjn wakker geworden; doch dat deze knal het gevolg ia geweest van een zoogenaamde valsche explosie in een der gasmotoren, dat by deze motoren, wanneer zfj in kouden toestand worden aangezet, meer malen het gasmengsel niet dadefljk ver brandt, waardoor na-ontsteking plaats heeft, hetgeen met een knal gepaard gaat; dat men dit verschynsel dageiyka kan waarnemen by alle motoren', auto's, motor fietsen en dergeiyke; weet a. dat er wegens de felle kou een marinier was, die in het merkwaardige geval ver keerde, dat een zyner ooren finaal was afgevroren, dat hy, teneinde alle misverstand hier omtrent weg te nemen, bedoeld lichaams deel, gescheiden van den eigenaar, als corpus delict! aan zyn commandant heelt getoond dat dit, in verband met de geldende voorschriften en vanwege den eerbied, door een mindere aan zijn meerdere ver schuldigd, geschieden moest op een pre senteerblaadje; dat bet zeuntje, voor een dubbeltje fooi, voor dit doel een van zyn fraaiste en gaafste presenteerblaadjes heeft alge- staan dat het be- en afgevroren oor evenals wyien het hoofd van Johannes den Dooper aldus als stuk van overtuiging aan den voornoemden commandant werd aange boden dat de vraag wordt overwogen of be doeld lichaamsdeel door middel van gluton weder aan het hoofd zou kunnen worden bevestigd, teneinde althans de geschonden symmetrie in des mariniers aangelaatte herstellen dat als het bovenstaande niet geheel of zelfs in hét geheel niet waar is, wij het óók niet kunnen helpen; Weet u voorts, dat ieder, die in het bezit is van een paar gezonde en stevige beenen, alsmede een paar prima Friesche hardrijders, thans gemakkeiyk .over de Zuiderzee naar Friesland kan komen, vooropgesteld na tuuriyk, dat hij de kunst van het schaatsenrijden machtig is, dat hy geen meisje heeft, dat met hem mee wil, dat een Inwoner onzer stad den tooht aldus zou hebben gemaakt, dat deze meneer vol aangename herin neringen is aan het hobbelen over het Zuiderzee-ys, de tallooze gaten en vallen, en vele andere geneugten, welke zoo'n tocht oplevert en die hem tot een waar DE BRAND IN HET STADHUIS TE LEIDEN. De klnls geheel Intact geble ven. Het geld en andere waarde papieren ln veiligheid gebracht. Gisterenmorgen om tien uur is het, nadat enlcele brandweerlieden metbenzine- lampen de toegangsdeur tot dekluis had den verwarmd, binnen zeer korten tyd gelukt deze met den gewonen kluis sleutel te openen. Het bleek, dat de kluis geheel intact was gebleven, en dat de inhoud in het geheel niets van den brand te lyden heeft gehad, evenmin dat eenig spoor van den brand tot het inwendige van de kluis was doorgedrongen. In een grootên vrachtauto is de geheele inhoud overgebracht naar het agentschap Leiden van de Nederlandsche Bank. Voor de overbrenging waren zeer strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Alle verkeer, ook het stads- en interlocaal tramverkeer was stopgezet. Een wissel- looper die met alle geweld voor 12 uur een wissel by iemand op het afgesloten terrein wilde protesteeren, kon met geen mogelijkheid doorgang verkrijgen. De burgemeester «elf zorgde mede voer de Stagnatie goederenvervoer. Sedert de byzonder sterke vorst is het treinverkeer in ons land in de war en met den dag worden de stagnaties grooter. Tal van ongunstige omstandig heden werken samen om den treinenloop nog verder achterop te helpen. Het begint al 's morgens in de vroegte, als de machines uit de remises worden gehaald, zoo vertelde een van de „man nen van de spoorwagen" zooals zij zich zeiven noemen. Het voedingswater is be vroren. de pompen kunnen niet werken, de olie is te dik om een smeerende wer king te hebben en vele wissels liggen vast. Het gevolg is vertragingen. Een tweede ongunstige factor is, dat het in het buitenland met den treinen loop heelemaal mis is. De internationale treinen komen alle met zeer belangrijke vertragingen binnen. De daarop corres- pondeerende treinen moeten wachten en het gevolg is; nog meer vertragingen. Een derde oorzaak is, dat de aanbie ding van vrachtgoed, nu de binnenscheep vaart stil ligt, zóó groot is, dat men het niet meer kan verwerken. In de vierde plaats heeft men .veel zieken onder het personeel. Bovendien kan men met de vinnige kou niet zoo gauw uit de voeten. Alles werkt veel stroever en moeifijker dan anders en dat juist, nu er zoo verbazend veel van het personeel wordt gevergd. Wanneer de vorst aanhoudt, of als de sneeuwval zwaarder wordt vreest men, dat dit euvel met den dag erger zal worden. Merkwaardigerwys heeft men thans by de electrische treinen veel minder last van storingen. Deze loopen vrij al gemeen op tyd, Ook aan het goederenstation alhier is do achterstand groot. Wat vrachtgoede ren betreft, wordt by de geadresseerden, in verband met het hooge staangeld, dat verschuldigd is, aangedrongen deze per- sooniyk te doen afhalen, waaraan ook vrijwel geregeld gevolg wordt gegeven. Voor zoover noodig, willen wy er hier- by op wyzen, dat tydige bezorging op het oogenblik ondoeniyk is, en dat men dus verstandig handelt door de vracht goederen, waarover men kennisgeving van aankomst ontvangt, te doen afhalen. In verband met den achterstand aan de groote centra bestond gisteren en heden ge<-n gelegenheid tot verzending per vrachtgoed. Bestel- en yigoederen worden evenals gewoon aangenomen. Natuuriyk hebben de goederen veelte lyden van de vorst. Het is al voorge komen, dat van een lading bier een flesch met een geweldige knal is gespron gen. Ook om deze reden verdient het aanbeveling 4e goederen niet te laten •taan. De wjjfcei waarop bot spoorwegpersoneel rijn taak verricht te, naar men van zeer be voegd© zijde verzekerde, boveni allen lol verheVeni Velen) verrichten; lange diensttijden,, zon der klagen eni mopperen en zy beseffen, dat hun werk onontbeerlijk is voor de voed- selvooraienüng. Sommige personenltreinieni hébben minder wagens dan anders: dat komt omdat 'het publiek zich !in deze dagen) ni©t erg aange trokken voelt tot reizen. Van zeer, groot belang is de voaryetnwarming van d© freonen aan de stations. Nood by de arbeiders. dat in Friesland weliswaar gezongen of geschreeuwd wordt «Fryslan boppel» maar dat het tenslotte hier in Nieuwediep ook niet uit te vegen is, vooral niet in deze periode, waarin de sneeuw onder de voetstappen kraakt, zoodat het lijkt alsof alle jutters splinternieuwe schoenen aan hebben of weet u het beter? In de veenstrefcen is dl© nood zeer hoog gerezen. Wij1 deelden hét eenl vorig mba-l aeeds mede. In de streken ten noorden van Vriezenveen wonen een 250-tbri veenarbei ders, in wier gezinnen thans nyipenJd gebrek heerscht. Van 6.per week en' 60 cent toeslag per klindl moeit mlern veelal rond komen. Reeds lis medegedeeld', dat de mi nister, op verzoek van 'het N.V.V., den uit- k'teringsdUur der werkeloozenkassem met 12 dagen heeft verlengd. By tri van ge meentebesturen zijn aanvragen of interpel laties betreffende uitbreiding dér steunbe weging ingekomen Omtrent Den Helder vermelden) wy onder plaatselijk nieuws het verzoek van dén H.BJB. -en bet) reisuïtaat daarvan. Te Rotterdam zal dé éteun van1 Maat schappelijk Hulpbetoon (©en gemeente dienst) miet/ 20 worden verihloogdl Te Utrecht wordt van gemeentewege warim voedsel verstrekt., in Breda extra cokes, in Amersfoort gékJeiyikie uiCkeerilng en' brand stoffen), ln' Zaandijk eveneens brandstof fen, in Gouda is warmtvoedseüvoorziening ingesteld!, d© Bakkersgezellen keeren een toeslag van 20 op all© uitkeferingen uE jn Oldénzaal, Enschedé en tal van andere plaatsen wordt iets gedaan, in vel© andere is iets dn vooifo-ereiding om dén nood te verzachten. Het is wel erg! En het' einde is nog nifet in zicht. Crisismaatregel van de Spoor wegen. Naar de Telegr. verneemt is door de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de verschillende stationschefs mede gedeeld; dat goederenwagons uitsluitend mogen worden beschikbaar gesteld voor het vervoer van levensmiddelen voor mensch en dier, brandstoffen en het ver voer van levende dieren. Deze crisismaat regel zou voorloopig alleen voor gisteren en heden (Zaterdag) gelden. Het betreft hier uitsluitend het vracht- goederenvervoer. Voor yigoederen kun nen wagons beschikbaar worden gesteld. MEDEDEELINGEN VAN HET KON. NED. METEOR. INSTITUUT. 'Hst was Donderdag belangrijk kouder dan Woensdag. T« aoht uur v.m. was ds temperatuur 15,4 gr. O. tegen 10,6 gr. O. Woensdag. Om elf uur was het 12,5 gr. C., dat is kouder dan op een van de vorige dagen dezer week op dat uur. De temperatuur stygt dus overdag slechts langzaam. In het Oosten van het land is het ook veel kouder geworden. Maastricht had —20 gr. C., De Bilt een minimum van 19 gr. C. Temperatuur ln Midden-Europa gestegen, in onze omgeving ge daald. Het filiaal van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut meldt nog: In Midden-Europa over Swinemünde, Dresden en Breslau is de temperatuur sinds Woensdag gemiddeld 8 gr. geste gen, maar toch heerscht daar nog barre winter, te meer omdat het by 16 gr. C. on der nul sneeuwt. In onze omgeving is de temperatuur evenals over Noordwest* Duitschland en byna geheel Engeland ge daald en Maastricht kwam met een nieuw record van 20 gr. O.; in 1895 werd op 8 en 14 Februari 18 gr. O. bereikt. Ten Noordoosten, Oosten en Zuid-oosten van ons land strekt zich een sneeuwfront uit van Hernösand tot Weenen, dat ons zoo goed als zeker ook bereiken zal. Voorteekenen van het einde zyn nog niet in 't zicht Laagste temperatuur overtroffen» Het Kon. Ned; Meteor. Instituut ln D© Bilt meldt: Ten tweedie male is in deze week het record voor de laagste gemiddelde temperatuur in Februari volgens termijn- waarnemingen in De Bilt overtroffen. Maandag was de gemiddeld© temperatuur 12.9 graden onder 0 (16.8 graden, 8.8 gra den, 13.6 graden vorst); hedén, Donder dag, 18.1 graden onder 0 (17.8 gradén, 9.9 graden, 11.6 graden vorst). Het laagst bekend© daggemiddelde voor andere maanden is 14 graden vorst op 22 Januari 1850; dit is echter berekend uit waarnemingen: te 8.14 en 22 uur, terwyi nu dé waarnemingen van 8, 14 en 19 zyn gebezigd. Vervangt men ditmaal 19 door 22, dan wordt het gemiddelde van Maan dag 13.5 gradén vorst. Ook de hoogste temperatuur van Don derdagmiddag 9.7 graden vorst, ls, zoover na te gaan, vroeger nooit voorgekomen. Na de medëdeeling van Maandag zfln nog t* VUantngen «n wellicht to Maastricht Dok aan d© regelmatigheid van d©ni gewo nen passagdersdienst.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9