KA N N E WASSER ihans HEERENBAAI GRIEP! ABDU5IM0P NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. ECHTE FRIESCHE Weer OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. 00ST-INDIË. tir. 6019 ZATERDAG 2 MAART 1920 67ste JAARGANG 1.66 WEEKOVERZICHT. e Visser en baron de Vos van SteenwtJk, ïeapsstieveUJk als mede-hooldredaeteuz VivpUp stoppen meteen, D'EHeerenbaai die, ut kwaliteit minstens gely/cisaan andere duurdere merken tabak, {Probeert maar eensi 9 B PAARS-ZEGEL Jnplaats van gewone tabak! AKKER'5 Voorde Borst. DE STRIJD OM DE MACHT. De priesters van Habiboella. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PEB 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETAUNQ: Bcldcrach* Courant f 1.60; Ir p. p. binnenland ƒ2.—, Ned. O. «n W. Ud»jp.ae«put 12.10, ld. p. mal) en overige landen 18.20. Zondagsblad T«*p. 10 60.10.70,10.70,11.-. Modsblad resp. 10.96,11.26,11.25, 11.86 Loss* nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- ra Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 ra 412 Post-Girorekealnt No. 16006. ADVERTENTIE N; 20 ct. f. rogel (taljard) Incca. meded. (kolombreedte als redaction. tekrt)dubbel tarlel. Kleine adyert. (serreagd, te k«ep, te buur)T. 1 t/m 8 regelt 40 st., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau d. blad sn met br. onder no. 10 et. p. edv. extra). Bewijsno. 4 et Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Haart Z 8 H D W D V z Haan opond. 0.89 9.12 1.51 9.87 2.69 10.09 4.00 10.52 4.51 11.47 6.81 12.68 0.01 14.06 Zon Hoogwater op: ond: 0.43 17.88 0.41 17.40 0.88 17.42 6.36 17.44 6.84 17.46 6.82 17.48 0.80 17.50 v.m.: n.m.: 1.11 1.30 2.67 4.27 6. 0 7.09 7.57 2.23 3.40 6.16 6.88 7.36 8.15 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 2 Maart 6.06 uur. Zondag 8 6.08 Maandag 4 6.10 Buitenland. Een opzienbarende onthulling. De publicatie van het militair-verdrag tuaachen Frankrijk en België is zeker de meest opzienbarende gebeurtenis van den laatsten tijd. Voor wie een groot vertrou wen heeft gehad in de eerlijke vredesbe- doelingen, van de bij den Volkenbond aangesloten landen, moet het wel ont nuchterend zijn geweest, dat achter de schermen van dezen vredesbond, op een dergelijke .wijze is geknoeid en gekon keld. De beide landen, die den stoot heb ben gegeven tot de oprichting van den volkenbond, hebben door het sluiten van dit verdrag, voorgoed het vertrouwen in de goede bedoelingen, van de diplomaten, die eenige malen per jaar bijeenkomen, om de vredeszaak te bepleiten, geschokt. Als het mogelijk is, dat een z.g. bij den Bond geregistreerd verdrag, een dergelijken inhoud kan hebben, als het nu gepubli ceerde, waar is dan het nut van den Vol kenbond, die immers bedoelt den vrede te bevorderen? Natuurlijk is het verdrag als „valsch" gekwalificeerd, dat was vooruit reeds te zien en onze Zuidelijke buren hebben deze gelegenheid tevens aangegrepen, om Nederland bovendien nog te blameeren en te beschuldigen van felle haat tegen België, terwijl zij de publicatie niet an ders beschouwden, als om roet in het eten te gooien van de zoo goed vlottende on derhandelingen. Dat er van deze onder handelingen voorloopig niet veel terecht zal komen is te begrijpen en men zal wel een hartig woordje spreken, voordat over eenstemming zal worden bereikt, als deze tenminste ooit bereikt zal worden. Het geeft niets of de Belgische diplo maten al beweren dat het gepubliceerde verdrag een grove falsificatie is, of de Belgische pers al met dikke woorden gaat schermen, daarmee wordt niet be wezen dat het verdrag werkelijk onecht is. De eenigst afdoende manier, om aan te toonen dat de Nederlandsche pers het slachtoffer is geworden van een lugubere grap, is de publicatie van het verdrag, dat gesloten is tusschen de Belgische en Fransche generale staven. En met deze publicatie is men nog niet gekomen en daarover wordt ook nog niet met een woord gerept en toch is dit de eenigste manier voor België en Frankrijk, om het vertrouwen van de wereld te herwinnen en de goede verstandhouding tusschen de andere landen, in het bizonder tusschen Duitschland, Italië en Nederland, te her stellen. De publicatie van het verdrag heeft ons ook geleerd niet te veel vertrouwen te hebben in een langdurige vrede, want al is het waar, dat nog niet direct een oor logsverklaring zal volgen, een zekere spanning is wel teweeg gebracht, die maar een weinig opgevoerd behoeft te worden, of men kan een oorlogsverklaring verwachten. Oorlog, een woord vol verschrikking, steeds weer zijn er van die teekenen, die ons doen zien, dat de vrede niet blijvend is. Bewapening hier, aanbouw van oor logsbodems en vliegtuigen daar, fabricatie van gifgassen weer ergens anders, het zijn al te gader dingen, die er op wijzen, dat de geest van de volken niet staat in het teeken van den vrede, niettegenstaan de alle getheoretiseer over ontwapening. Wij kunnen niet anders dan met ont zetting denken aan een eventueelen oor log, die van grooter verschrikking zal zijn, dan een van zijn voorgangers en wij hopen, dat wij voor een dergelijke volken vernietiging bewaard zullen blijven, en dat de nationale en internationale rust weer terug zal keeren. De publicatie van dit verdrag heeft ook nog andere gevolgen Ïshad, n.L hst bedanken van dr. J. Th. en commissaris van het Chr. Hist. dag blad „De Nederlander", wegens een ar tikel van den hoofd-redacteur, dr. J. R. Snoeck Henkemans, die er zijn afkeuring over uitgesproken had, dat het „Utr. Dagblad", tot publicatie van het „ge heime" verdrag was overgegaan. Dr. Snoeck Henkemans het Chr. Hist. Tweede Kamerlid, was de meening toege daan, dat het beter was geweest, dat de redactie da regeering met het verdrag in kennis had gesteld en het niet openbaar had gemaakt, terwijl de uitgetredeyen hun waardeering hebben geuit aan de redactie van het Utrechtsche blad, daar zij in de publicatie een nationaal en inter nationaal belang zagen. Het uittreden van deze twee^ personen Dr. Snoeck Henkemans, het Chr.-Hist. groote beteekenis, al is het waar, dat dr. De Visser in Juli toch het bijltje er bij zou hebben neergelegd, aangenaam is het niet, dat hij door een zoo ernstig mee- ningsverschil genoodzaakt was, dit besluit nu vroeger te nemen. De werf te Hellevoetsluls wordt niet opgeheven, althans voorloopig niet. Een nader onderzoek zal moeten uit maken of de werf op een of andere ma nier meer rendabel kan worden gemaakt. Blijkt dit niet het geval te zijn, dan zal het voorstel van minister Lambooy wederom in de Kamer komen en zal het ook zeker aangenomen worden, dat staat wel zoo goed als vast, daar de sociaal-democraten, die nu allen aan den kant van hun partij genoot Hiemstra stonden, die in zijn motie op een nieuw onderzoek aandrong, dan ook voor de opheffing zullen stemmen en met hen, nog verschillende andere Kamer leden. Misschien is dus het aannemen van de motie en het niet opheffen van de werf, uitstel van executie geweest. Voorloopig evenwel behoudt Hellevoet- sluis zijn werf en voor de bevolking zal dit zeker een reden tot vreugde zijn ge weest, daar dit stadje in den hoek het de laatste jaren toch al zwaar heeft moeten ontgelden en het dezen slag zeker niet overleeft zou hebben. Aan voorspellingen betreffende het weer durvén wij ons niet meer wagen, omdat we daar, in den laat sten tijd, te veel bedrogen mee zfjn uit gekomen. Wie 's morgens dooi voorspelt, weet 's avonds niet hoe hij zich bergen moet voor de kou en wie 's avonds denkt, dat de vorst nog wel door zal zetten, ont dekt bij zijn opstaan een lente-tempera tuur in zijn slaapkamer. De vorige week meenden we werkelijk dat de vorst-periode afgeloópen was; een felle koude in de afgeloopen dagen heeft ons evenwel anders doen zien. En nu we deze regelen schrijven schijnt er weer een lentezon door ons raam en heeft het er weer veel van weg, dat de zonne-warmte het gewonnen heeft van de koude, doch wie weet, hoe het zal zijn, als u deze regelen leest. Wij hopen intusschen dat er een einde aan den winter komt. De huis moeders merken het al aardig in hun por- temonnaie, dat deze langdurige koude- perlode geld kost. Veel kolen, dure groen ten en andere levensmiddelen, vragen van meerderen hun spaarcentjes. Doch laat ons de hoop niet verliezen, we zijn de lentemaand ingegaan, en eens toch zal de zon triomfeeren. Binnenland. Wereldschokkende gebeurtenissen hebben er in de afgeloopen week niet plaats gehad. De buitenlandsche pers werd ook voor een groot gedeelte gevuld met beschouwingen, persuittreksels enz., over het Fransch-Belgiscii militair ver drag, waarvan de pubMcali* in een Ne- derlandsch blad verscheen. Overigens heeft China weer eens de aandacht op zich gevestigd. Na een tijd van vrede, waarin men waarlijk begon te meenen dat de tegenwoordige regeering nu eens blij vend den toestand meester was, is er weer DE SEDERT 1753 Let daartpvf&pdo advertentie in cUT-felgcl varv/ 9 MAART A.S. een burgeroorlog uitgebroken. De na ijver van de bevelhebbers der nationalis tische legermachten, de onderlinge ver deeldheden in de volkspartij, In de Koeo- mdntang, die voor de nationalistische re geering den grondslag vormt, zijn hier van de oorzaak. In Sjantoeng doet de vroegere militaire gouverneur van deze provincie, Tsjang Tsoen Tsjang, een poging om zich van het gezag meester te maken en den natio- nalistischen bevelhebber te verdrijven. Een deel van Sjantoeng moet zich reeds in de macht van Tsjang bevinden en ook uit andere provincies komen berichten van militaire opstanden, zoodat de toe stand er op het oogenblik weer niet bi zonder gunstig uitziet. Daarbij komt nog dat er in een deel van China een hongers nood is uitgebroken, die reeds honderden slachtoffers eischte. Duitschland. De moeilijkheden na de verkiezing van het vorig jaar zijn voor Duitschland nog steeds niet opgelost en het is nog niet mo gen gelukkken, de toen opgetreden re geering op een stevigen grondslag te ves tigen, n.1. van de zoogenaamde groote coalitie. De oorlog in Afganistan duurt nog voort en veel verandering is er sinds de vorige week niet in den toestand geko men, al begint het er op te lijken dat Amannoelah aan invloed begint te win nen en het dus wel eens kon gebeuren, dat de dagen van het koningschap van Habiboellah geteld waren. ITALIË. DE VATICAANSCHE STAD. Uit Rome wordt aan de Vossische Zei- tung geseind, dat de Paus een bepaald doel beoogde, toen hij zijn grondgebied den naam van stad van het Vaticaan gaf. Het zou namelijk in de bedoeling liggen om door een bekenden Itallaanschen archi tect Beltramelli op zijn grondgebied een in elk opzicht moderne stad te doen ont werpen. Deze stad zou door twee groote straten in drie wijken worden verdeeld. Mijn stad!, zou de Paus hebben verklaard, zal de schatten, die zij' bevat, waardig moeten zijn, zonder het heilige karakter, dat haar van alle andere steden onder scheidt, prijs te geven. AFGANISTAN. Alt Gi] Biet mee wilt doen aan de «riep, die Uw vrienden, kennissen en tmllleleden heeft aangetast, neem dan zoodra de eerste verschijnselen dezer lang niet ongevaarlijke ziekte zich la Uw omgeving voordoen, nkele malen daags de bacteriën doodende Akkers Abdijstroop. Een zeer bijzon dere bereidingswijze heeft het moge lijk gemaakt In Akker's Abdijs roop de levende krachten van een aantal ouds bekende geneeskrachtige Van krulden In verschen toestand te bewa ren. De ontsmettende, genezende en versterkende eigenschappen dezer krul den nu doen zich bij het voorkomen sa bestrijden van de griep dadelijk gevoelen na een kort gebruik van Pk koker: 11.50, i 175, f 450 Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens daar uit Afganistan ontvangen berichten het te Kada vergaderende congres van priesters een motie heeft aangenomen waarin o.a. het volgende geëisoht wordt: 1. Amanoella en zijn aanhangers moe ten onmiddellijk uit Afganistan worden uitgewezen. 2. Alle Europeesohe hervormingen dlie door Amanoella zijn ingevoerd, moeten onmiddellijk worden afgeschaft. 8. Het congres van priesters te Kada erkent koning Habiboella en zal zijn strijd tegen Amanoella steunen. 4. Alle Europeesohe instructeurs, die In Afganistan wonen, moeten onmiddellijk' het land' verlaten. 6. Het geheele onderwijs voor de Mo- hammedaansche bevolking komt weer in handen van de priesters. Voorts hebben de priesters koning Ha biboella verzocht nieuwe troepen te ver zamelen voor den strijd tegen Amanoella. DE BEDRIJVIGHEID VAN AMANOELLA. De Afgaansche gezant te Lon den naar Kandiahar geroepen. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft Amanoella den Afgaanschen gezant te Londen telegrafisch naar Kandahar ont boden ter uitbrenging van rapport over de betrekkingen van Engeland met Afga nistan. De gezant zal in de eerstvolgende dagen over Rusland naar Afganistan rei zen. Aan deze reis wordt een groote poli tieke beteekenis gehecht. aan pokken. Er is reeds een geval met dood el ijken afloop. Zesduizend personen werden ingeënt. Er is opdracht gegeven door de schoolcommissie, dat in de scho len de leerlingen en het personeel zullen worden ingeënt. Alle kampongs staan on der controle van den Dienst van de Volks gezondheid. DE GRONDSLAGEN VAN DS DEFENSIE. Gera wijziging van die grondsla gen. Alleen verduidelijking ten aanzien van geschilpunten. Batavia, 27 Februari. In antwoord op de vragen van het iid'van den Volksraad generaal-majoor b.du Van der Weyden heeft de regeering verklaard,^at zij met het opperbestuur nader gecorrespondeerd heeft over de zoogenaamde grondslagen der defensie van Nederlandsch-Indië, maar dat deze correspondentie niet heeft geleid tot wijziging van bedoelde grond slagen. Slechts is op enkele punten, ten aanzien van welke meeningversohil be stond, verduidelijking verkregen. Thans is aan de commandanten van land- en zeemacht opgedragen om aan de hand van de verduidelijkte grondslagen schema's te ontwerpen van maatregelen, welke vereiacht zullen zijn. Zoodra hieromtrent overeenstemming zal zijn bereikt met het opperbestuur, zullen de noodige voorzieningen, voor zoover die consequenties hebben voor de begrooting, met volledige toelichting aan het oordeel van den Volksraad worden onderworpen. Naar het oordeel van de reigeering ls er echter geen aanleiding om de bedoelde toelichtingen los van de concrete voorstel len te verstrekken. POKKENVERSCHIJNSELEN TE PALEMBANG. Te Palembang moesten Woensdag ne gen personen geïsoleerd! worden ln ver Wad net veodraklag van ladende te a#x Ingezonden Mededeellng. Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoorissen waarschuwt, dat de niereni het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed fil- treeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt hét spoedig genoeg zelf. uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatisohe pijnen, Ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urlnee- ren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Bradend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig of draderig be zinksel. Elk dezer verschijnselen! kan beteeke- nen, dat uw nieren hulp behoeven. Ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij wórden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren op wekt, de urinelootzing regelt en u 'bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoe- ning. V«rkrijgbaaï (ln glasverpakking met t l.71 pas fiaeon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1