T m -j - 1 TWEEDE BLAD VAN ZATERDAG 2 MAART 1929 GEMENGD NIEUWS. Binnenland. ZOLDERSCHUIT MET OOPBA GEKANTELD. MIJNONGELUK. DE ZAAIOLOBO. Buitenland. Gruwelijk gevat van mishandeling. Een koffiehuis te Athene ingestort. }/o2An&^ve/iu>e>n£Utoc£*tc HET IJS IN DE OOSTZEE. De Ingevroren schepen. UIT DE STAD DER MISDADIGERS. DE DIKKE KUITEN VAN JUFFROUW LEGUEN. - In de Schie nabij de Zweth is Woens dagnacht omstreeks 8 uur een met onge veer. 800 balën oopra geladen zolder schuit, van de oliefabriek Calvé Delft, welke door twee sleepbooten word ge trokken, aan een der kanten op het fls geloopen en gekanteld, waardoor de ba len in de Schie terecht kwamen. Het achterechip verdween onder water en bleef aan den grond zitten. De opvaren den wisten zich te redden. Daar het schip in de vaart tusschen het ijs ligt, werd onmiddellijk een nieuwe weg door het ijs gebaand. De scheepvaart kan thans weer doorgaan. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur heeft op de Staatsmijn Hendrik te Brun- sum een steenstortüig plaats gehad. De 88-jarige houwer G. van Voorst uit Heer lerhoide en de arbeider Jacobs, die belden op post 880 van de 687 meter verdieping werkzaam waren, werden door het afval lende gesteente getroffen. De arbeider Jacobs werd slechts licht gewond; Van Voorts echter werd door het afvallende gesteente gedood. Zij, stoffelijk overschot Is eerst tegen 7 uur 't avonds geborgen., Van Voorst laat een vrouw en T^jf kinde ren achter. In den olsoh om schadevergoeding, door den zoon van het bij het spoorwegonge luk bij de Vink om het leven gekomen eohtpnar Lobo tegen de Holl. IJzeren Spoorweg Mij., ingesteld, heeft de Utrecht- sahe rechtbank Woensdag vonnis ge wezen. De rechtbank begroot de. aan Benjamin Richard Lobo toekomende vergoeding op één jaarlijkschen termijn van 1600 en op zes jaarlijksche termijnen van 1900, met dien verstande, dat deze termijnen jaarlijks bij vooruitbetaling telkens op 10 Sept. moeten worden voldaan, indien Ben jamin Richard .voornoemd alsdan in leven is, en dat deze termijnen rente zullen dra gen, berekend naar 8 pet. per jaar, telkens van den vervaldag tot den dag der voldoe ning; en veroordeelt de gedaagde, (de H. DJ. S. M.) in de gediingkogten, met dien verstande dat van de tot deze uitspraak gevallen kosten eósoher zal dragen zijn eigen kosten en 8/4 der kosten van ge daagde, welke laatstbedoeld® kosten tot deze uitspraak worden begroot op in het geheel 888.85 zijnde 8/4 van dit bedrag, mitsdi n 254.18. De Indische Courant heeft een bericht uit Bandjermasin ontvangen, volgens hetwelk te Tarakan een gruwelijk geval van mishandeling zou zijn voorgekomen. De eerste-luitenant v. d. B., die op patrouille was, bemerkte, dat een van de dwangarbeiders uit zijn colonne zijn veldflesch had leeggedronken. Hij zou den dwangarbeider toen een touw aan de voeten hebben laten binden en daarna door militairen door het bosch hebben laten sleepen. Zoolang de patrouille duur de, werd de dwangarbeider lederen middag asn zijn beide groote teenen opgehangen, totdat de man overleden was. Het legerbestuur heeft uit Tarakan bevestiging ontvangen van het boven gemelde geval van mishandeling door luitenant v. d. B., dat den dood van een dwangarbeider tengevolge heeft gehad. Luitenant v. d. B. Is overgeplaatst naar het garnizoen Malang. Het is nog niet uitgemaakt of hij voor den krijgsraad zal terecht staan Achttien lijken geborgen. Het groote koffiehuis Panellinion in de Universiteitsstraat te Athene is Woens dag ingestort. Het aantal menschen, die onder het puin begraven liggen is nog niet bekend, maar men denkt dat er on geveer 20 dooden zijn. Reddingsploegen zijn in de weer om het puin op te ruimen. Over de instorting wordt nog gemeld dat zich op het oogenblik van de ramp ongeveer tweehonderd gasten in het mo numentale gebouw bevonden. Tot Don derdag waren achttien vreeseiyk ver minkte lijken onder het pum vandaan ge haald; het aantal zwaar gewonden is nog niet bekend. De instorting schijnt het ge volg te zijn geweest van het uitgraven der kelders onder het gebouw, waarbij de noodige veiligheidsmaatregelen niet wa ren ge roffen. Hoewel hierbij dynanüet- patronen tot ontploffing werden gebracht had men het niet noodig geacht bet koffiehuis te sluiten. Toen het publiek de ontploffing hoorde, ontstond een paniek in de zalen. De gasten trachtten nog te ontkomen, maar het was reed3 te laat; nauwelijks een seconde later .stortte het gebouw ineen. Alleenverkoopen Gros Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. Ten Oosten van de Deensche kust zijn drie Deensche ijsbrekers en een Zweed- sche kruiser bezig om volgens een geza menlijk ontworpen plan de ingevroren vaartuigen te bevrijden. Dezer dagen zullen zij hulp krijgen van den grooten Russischen ijsbreker „Lenin", welke ma chines heeft met een capaciteit van 8000 P.K. Voorts wordt gemeld, dat de Botni- acbe Golf geheel is dicht gevroren, zoodat men zoowel van Finland als van Zwe den naar het eiland Aland over het ijs kan komen. Men heeft daarom besloten een geregelden dienst voor het passa- giersverkeer te openen met autos van en naar Abo. (De onderstaande berichten werden reeids in een gedeelte van ons vorig num mer opgenomen). Chicagn. De groote stad aan het Michiganmeer is nog altijd in agitatie over den moord in de garage. Men weet dat op 14 Februari acht lieden van verdacht allooi door een bende bandieten waren overvallen en in een garage dood geschoten. De daders wisten te ontkomen. Maar niemand die de bandieten bad gezien, had aan de politie verklaard, dat de man die naast den be stuurder van de auto, waarmede de daders waren weggereden, gezeten was, een voortand miste. Hierop herinnerde zich een tandendokter dat hij den dag voor den moord iemand een voortand had uit getrokken. Hij deelde dit aan de politie mee, die hem een aantal foto's van sus pecte lieden voorlegde en hij haalde het portret van den man, dien hij geholpen had, er uit. Deze verdachte is dan ook door de politie ingerekend. Maar hiermee was de zaak niet afgeloopen. Toen de tandarts, zekere dr. Tacher, op straat liep, werd hij door vier mannen aangeval len en bewusteloos geslagen. Men heesch den bewustelooze in een auto en reed met hem naar Detroit, waar hij in een- der buitenwijken uit den wagen werd gegooid. Thans is Tacher weer in Chicago terug. Hij wordt door geheime politie-agenten bewaakt. Ook andere getuigen in deze moordzaak worden door de politie be schermd. De rechter heeft juffrouw Leguen, thans toch gehuwd, gelijk gegeven. Men zal zich de kwestie herinneren. De juf frouw vond, toen ze op punt van trouwen stond, dat haar kuiten te dik waren. Ze Ze vond een chirurg om door een operatie de beenen wat slanker te maken. Eerst werd het eene been onderhanden geno men en de operatie mislukte: het been moest worden afgezet en juffrouw Leguen diende tegen den chirurg een eisch tot schadevergoeding in tot een bedrag van vijfmaal honderdduizend frank. De recht bank te Parijs heeft haar in het gelijk ge steld, echter de schadevergoeding op twee honderdduizend frank gesteld. TER DOOD VEROORDEELD! VROUWEN. In de gevangenis te Parijs wachten, wij hebben het onlangs reeds verteld, drie ter dood veroordeelde vrouwen op de uitvoe ring van haar vonnis of op de wijziging daarvan in levenslange dwangarbeid. Van twee hunner heeft de president Doumer- gue inderdaad het leven bestendigd door de doodstraf in dwangarbeid te verande ren en men verwacht, dat ook aan de derde vrouw, gelijk dat in Frankrijk vrij wel gebruikelijk is geworden, den gang naar het schavot zal worden bespaard. Een groot IJsfeest. Te Holwerd in Friesland werd Woensdag een groot ijsfeest gehouden, waar o-a. een keuring plaats had van spannen tuigpaarden voor arreslee. Als prijzen waren zilveren kunstvoorwerpen en medailles uitgeloofd. Friesland's beste paarden kwamen bij deze gelegenheid uit. Een verhuiswagen die de brug over moest van de Oostdokkade naar de Piet Heinkade was te hoog voor de ijzeren overkapping. De wagen is toen met de kap daartegen opgereden. De verhuis- kar geraakte bekneld en de kap van den wagen werd ernstig beschadigd. Do Genie Ie naar Lobith gerequireerd om hulp te verleenen bij het kruien van bet ijs. Volkstelling te Lelden. Op 26, 27, 28 Febr. vond te Leiden de volkstelling, die door den brand van het Stadhuis te Leiden noodzakelijk was geworden, plaats. Wij maakten een aardige foto tijdens deze telling in het zigeuner dorp 'te Leiden. Zooals men ziet was politegeleide in het zigeunerdorp noodzakelijk. Felle brand te Lelden. Woensdag woedde een felle brand in de Steenstraat te Leiden eu brandde een sigaren- en een V chocoladewinkel geheel uit. Door het Rijk worden de kampbewoners van het zigeunerdorp ts Lelden gratis voorzien van brood ©n andere levensmiddelen. Zooale men weet worden deze menschen momenteel vastgehouden en zijn hun papieren In beslag genomen. In verband met de hevige koude is het thans een noodmaatregel, dat men hen van levensmiddelen voorziet, die uitge reikt worden door de militaire-politie te Leiden.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5