KANNEWASSER De Indringer S ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DANIES-CONFECTIE GRIEP ABDIJSIROOP Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Lloht op voor Auto's en Fietsen i Dinsdag 5 Maart0.12 uur. Woensdag '0 0.14 VOLKENBOND. DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDfiRAAD. De opening. De Volkenbondsraad Is gisterenmorgen te Genève, onder voorzitterschap van den nieuwen raadspresldent Scialoja, zijn 54ste bijeenkomst met een vertrouwelijke zitting begonnen. De zitting diende, zooals gewoonlijk, voor de definitieve vaststelling van de agenda. De Raad) is in een rustige atmosfeer zijn warfaraamheden begonnen. Behalve met be- treWkffing tot de bescherming der nationale minderheden staat niets op de agenda, dat tot moeilijke discussies dreigt aanleiding te geven. ENGELAND. LU CHTV AARTCREDIETEN. De credieten voor de luchtvaart, die voor 1929 zijn uitgetrokken, beloopen 16,200,000 of 60,000 minder dan het vorige jaar. De minister van luchtvaart deelt mede dat twee bestuurbare luchtschepen tegen het begin van het begrootingsjaar gereed suilen zijn. DUITSGHLAND, HET DUITS CHE KABINET. Berlijn, 2 Maart. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de rijkskanselier heden aan den rijkspresident verslag heeft uit gebracht over zijn bemoeiingen tot de vorming van een kabinet op breedere basis. Na onderhandelingen met de be trokken groepen heeft hij moeten con- stateeren. dat een dergelijke verandering van de rijiksregeering niet mogelijk is. De rijkskanselier heeft daarom den president voorgesteld, de rijksregeering in haar huidige samenstelling te handheven. Pre sident von Hindenburg ging hiermee acooord. DE BALKANLANDEN. Een nieuwe moordaanslag van Woetsitjerna. Ia engst 8 mensehen gedood. Men meldt uit Belgrado: Zya Woetsitjerna, de knecht van den Albaneesohen gezant, Cena Beg, die den moordenaar van zijn meester, Bebi, in de rechtzaal te Praag doodschoot en juist dezer dagen op grond van een dokters verklaring, dat hij voor zijn daad niet ver- antwoordeljjk kon worden gesteld, uit de gevangenis was ontslagen en over de Tsjechische grens is gezet, heeft opnieuw van zich doen spreken. Zaterdagochtend vertrok hij met den sneltrein uit Belgrado in de richting van Koesowo. Het compartiment, waarin hij reisde, was vrijwel geheel bezet Aanvan kelijk had men geen aandacht aan hem geschonken, doch later werd hij onrustig en begon in het Servisch en Albaneesch in zichzelf te praten. Toen de trein het station Janowitsj naderde, groeide zijn on rust tot opwinding. Hij trok plotseling een repeteerpdstool en begon blindelings op de passagiers te schieten. Een afdee- lingschef van het ministerie van binnen- landsche zaken, Savjetsiz, een reiziger en een soldaat met verlof werden gedood. Vier andere menschen werden zwaar ge-" wond. Toen een zich toevallig in de wagon bevindende gendarme Woetsitjerna met groote moeite had overmeesterd, riep hij uit: Sla me dood, sla me dood. Nader wordt bericht, dat Woetsitjerna naar het station Uuskuup werd gebracht en daar ter beschikking is gesteld van den prefect. In zijn gezelschap bevond zich nog zijn broer Jasar, die eveneens is gearresteerd1. Dezelfde trein bracht de drie dooden naar Uuskuup. Woetsitjerna ver klaarde op het bureau van de prefectuur aan een vertegenwoordiger van de Politi- ka, dat hij, met zijn broer over een brug over de Wardar liep, toen een onbekend Albaan op hun toetrad met de woorden: Ik ken je, wij weten wat je gedaan hebt en hoe je onzen naam hebt te schande gemaakt. Je uren zijn geteld. Verder dan Kazanik kom je niet. Woetsitjerna was zeer geschrokken en ging met zijn broer dadelijk naar het sta tion terug. Tot zijn ontsteltenis bemerk ten zij, toen zij in de coupé stapten, den Albaan, dien zij op de brug gezien hadden, en verder passagiers, die Europeesch ge kleed waren. Een tijdlang verborgen zij zich op de retirade en toen zij daaruit eindelijk te voorschijn kwamen, kwam de Albaan weer naar hem toe en fluisterde opnieuw: Je uren zijn geteld. In vreese'.Jj- ke opwinding trok Woetsitjerna toen zijn wapen, aldus de Polltlkla. Het station Ka- zanik evenals het station Janowltsj liggen op het traject Uuskuup-—Pristjina der dan de vorige. Een groot aantal offi cieren en manschappen van de infanterie maken met de ontslagen artilleristen ge meen e zaak. Men twijfelt er aan of de re geering in staat zal zijn ook ditmaal door inhechtenisneming de beweging te onder drukken. RUSLAND. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSa 70) „Neen," antwoordde Dane, „dat heeft hjj niet gedaan, en dat weet je ook web Maar een van zijn knechts was juist pe zig om een paard, dat hij gekooht had, af te rijden en als ik me niet vergis of- sohoon me dat eigenlijk niet aangaat is Maud Barrington er ook bij geweest. En nu.je moet niet denken dat ik sta te preeken, dat is de bedoeling niet. maar wat ik wou zeggen is dit: er zijn hier verscheidene lui, die op 't oogenblik een voorbeeld aan je nemen en daarom sou ik niet graag zien, dat je meer van dat soort aanvallen had, te meer niet, om dat ik zeer zeker niet van plan ben, om hatelijkheden of ongepaste aardigheden over jou te dulden. En dan, wij tweeën zijn over den leeftijd van zulk soort din gen heen, maar er zijn hier jongens, die Je graag zouden nadoen. En wat dit ver haal betreft kun je dat niet tegen spreken?" Met een strakken, verbeten trek op rijn gezicht keek Witham naar hem op. „Maar nu een paar woorden voor jou alleen: vindt Je mij het type man, dat riek aag zulk soort dingen te bulten sou De politieke strijd. Naar via Kowno uit Moskou gemeld wordt heeft de oppositie met Boecharin aan het hoofd geweigerd een vergelijk te sluiten met Stalin. De oppositie ver langt verder het onmiddellijk aftreden van Stalin uit het ambt van algemeen secretaris van de communistische partij. Door deze weigering van Boecharin om met Stalin een vergelijk te sluiten, wordt de politieke toestand in Sowj et-Rusland zeer verscherpt. VEREENIGDE STATEN. 4 MAART. CooIIdge en Ho>ov«r. Gisteren, 4 Maart, trad te Washington president Coolldge af, en gaf het hoogste ambt in de Republiek Over aan Hoover, den voormaligen internationalen mijn ingenieur, die als voedselregelaar voor het geteisterde Europa in en na den oor log een wereldreputatie verwierf en die sindsdien als Amerikaansch minister van handel een knap administrator en regeer der bleek, UITSTEL VAN DE NIEUWE IMMIGRATIE-WET GEWEIGERD. New-York, 8 Maart. Het voorstel om de nieuwe lmmigratiewet,, waarbij het aantal immigranten in Amerika, dat voor elk land is toegestaan, belangrijk wordt ver laagd, een jaar uit te stellen, Is door den Amerikaanschen Senaat verworpen. Wan neer de Senaat niet nogmaals het voorstel in discussie neemt, wat zeer onwaarschijn lijk is, zal president Hoover, naar men zegt tegen zijn wil, de verordening moe ten uitvaardigen, waarbij de nieuwe wet onveranderd op 1 April a.s. in werking treedt. Door deze wet wordt het aantal im migranten dat aan de versohillende landen is toegestaan, gewijzigd o.a. voor Duitsoh- land verminderd van 51,227 tot 24,908, ter wijl voor Engeland, Schotland en Noord- Ierland het aantal wordt verhoogd van 84,000 op 65,984. Voor den Ierschen Vrij staat wordt het aantal Immigranten even eens verminderd van L ,567 tot 17,724. Saenz, de gouverneur van den etaat Nueva Leon, heeft bekend gemaakt, dat hij voorloopig van zijn candidatuur voor het presidentschap afstand zal doen en zich ter beschikking van de regaering zal stellen. Naar verluidt heeft een trein met solda ten Mexico (stad) verlaten om zich naar Noyales te begeven, welke stad de op standelingen bezet houden. De trein wordt begeleid door een eskader vlieg tuigen. Met deze strijdkrachten zal ge tracht worden de opstandelingen uit Noyales te verdrijven, Generaal Eseobar opperbevel hebber van die opstandelingen. Naar de Associated Press uit Nogales verneemt, heeft gouverneur Fausto Tope- te van den staat Sonora bekend gemaakt, dat generaal Eseobar uit den staat Coa- huila benoemd is tot opperbevelhebber van de revolutionaire beweging. De opstandelingen rukken op tegen Mexico, Vera Cruz, 4 Maart. De revolutionaire troepen zijn den marsch naar het Noor den, tegen de stad Mexico, vanmiddag begonnen. Laredo (Texas), 4 Maart. Naar verluidt zouden Portes Gil, de president, Luis Morones, de leider van de arbeiderspartij en Jose Amaro, chef van den Staf van het Mexicaansche leger, in Mexico City ge vangen genomen zijn. GHINA. MUITENDE TROEPEN TE PEKING. Te Peking is Zaterdag een muitend re giment van het plaatselijk garnizoen na kort gevecht met andere troepen ontwa pend. Twee soldaten werden gedood en 85 werden gewond. De stad was in paniek, maar is thans rustig. Gearresteerde muiters deelen mede, dat zij gehandeld hadden op bevel van Tsjang Tsoen-tsjang, die den opstand ln SJan- toeng op touw heeft gezet Oths AKKER'* Voord» Borst MEXICO. SPANJE. Een nieuwe samenzwering. Uit Madrid wordt gemeld: De regeering heeft kennis gekregen van een nieuwe samenzwering, uitgebrei Dane begon zacht, vermaakt te lachen. „Wel," antwoordde hij, „smaken verschil len; 't is een verdraaid knap meisje en ten riotte zijn die in de nederzetting alle maal met hetzelfde sop overgoten. Maar wat ik denk of niet denk, komt er niets op aan. We moeten de zaak van een ver standelijk standpunt bekijken. Je blijft bij Je bewering, dat je 't verhaal niet kunt tegenspreken?" „Ik heb je gezegd, dat t me op t oogen blik niet schikt!" „Je bedoelt, dat daar verschil tusschen is?" Witham knikte. „Ja, maar voor t oogen blik moet je tevreden zijn de anderen kunnen, wat mij aangaat, gelooven of niet gelooven, wat ze willen. Als je maar ont houden wilt, dat het mij op het oogenblik niet schikt daarmee zou je me al een groot genoegen doen." Met een eigemaardigen glimlach keek Dane op hem neer. „Goed1 dat is dan voor mij genoeg. Alles la dus weer bij 't oude, als je me tenminste m'n vrijpostig heid niet kwalijk nemen wilt. Alleen denk ik wel eens: wanneer zal ik den man werkelijk volkomen begrijpen." „Te zijner tijd!" antwoordde Witham, bijna stug door d'e poging om niets van zijn gevoel te verraden, want de simpele verontschuldiging van den grooten kolo nist was heel welsprekend geweest. Dane liet zijn paard even de sporen voelen en reed met een vriendschappelijke handbe weging als groet weg. Twee of drie weken later reed Witham laat op den avond met rijn kar naar S11- v ar dal* Grangs, om op «en speataal tsjb- DE TROEBELEN IN MEXICO. Ex-president Gallas wetr op den voorgrond. Wolff meldt uit Mexico (stad): President Portes Gil heeft den vroe- geren president Calles tot minister van oorlog benoemd. Calles heeft zijn functie onmiddellijk aanvaard alsmede het opper bevel over het Mexicaansche leger. zoek van Miss Barrington bij een van de vele réunies daar tegenwoordig te zijn. Het was al donker toen hij het groote erf opreed, want nu in Augustus begonnen de dagen al snel te korten. Maar ter wille van de drukkende warmte waren alle ramen wijd open gezet en slecht» een of twee van de groote petroleum-lampen aangestoken. Het gewone stemmenge gons, dat hem anders op 't erf «1 be groette, ontbrak ditmaal doordat er juist, heel mooi een eenvoudig, oud-Engelsch lied gezongen werd. Hij gaf de teugels aan een stalknecht en ging de hall in; hij trof het echter ongelukkig, want juist toen hij de groote zitkamer binnenkwam, was het lied uit. Om een „enfcrée de cham bre" te maken zou Witham aan een ander oogenblik de voorkeur gegeven hebben, maar hij vond het te dwaas om als een verlegen schooljongen te blijven wachten. Toch kreeg zijn ernstig gezicht even een warmer tint, toen Miss Barrington even eenvoudig en deftig in zwarte zijde en oude kant als op dien gedenkwaardl- gen eersten keer bij zijn binnenkomen opstond en hem tegemoet kwam om hem op de zachte beminnelijke manier, haar eigen, te begroeten. Hij begreep waarom ze zich zooveel moeite voor hem gaf: door hetgeen er pas in de nederzetting gebeurd was, vonden ze zijn tegenwoordigheid iets dat algemeen verwondering wekte. De woorden, waarin ze haar begroeting kleedde, kwamen er niet op aan ge noeg was het, dat ze hem vriendschappe lijk zonder eenige gereserveerdheid ont vangen had; daarom boog Witham zich met een wam gevoel van genegenheid sa da vitte DE LOOD0DIENBT TE IJMUIDEN. Thans is bepaald, dat de binnenloodsen de schepen, welke zij van Amsterdam of Zaandam naar IJmuiden brengen, ook van daar naar zee zullen loodsen. Tot vóór 1 Maart geschiedde het uitbrengen der schepen door de zeeloodsen van de voorgaats van IJmuiden gestationneerde stoomloodsboot. ONS VELDLEGER IN GEVAL VAN trekken, tot het rijk der fafbelen behoort. Het verspreiden' van deze fabel is niet zon der beteeikenis, omdat rij bijl de ons omrin gende mogendbedlen ongerustheid kan ver wekken, waarvoor geenerlei aanleiding is. Onze weermacht aal1 zeer zeker ook in de grensprovinciën wonden ingezet indien 'zulks noodig ik, ibjv. ter handhaving van onze neutraliteit of uit preventief oogpunt. BELASTINGONTDUIKING. En de Inspectie te Hellevoetslufs. Op de vragen van den heer B r a a t be treffende het optreden van d'en inspecteur en den adjunct-inspecteur d;er directe be lastingen te Hellevoetsluiis antwoordde de minister van Financiën o.m., dat het on juist 'ia, dat bijna elke belastingplichtige ter inspectie wordt ontboden. Het totaal aantal belastingplichtigen, waarvan de aanslagen wordeni vastgesteld! ter inspectie der directe belastingen te Hel- levoetistuig, bedraagt meer dan 15.000, ter wijl ln de jaren! 1927 en' 1928 gemiddeld' per dag niet meer dan drie of vier personen, aangevers of reclamanten, rijn opgeroepen. Aangezien bij het optreden van den te- genwoord'igen inspecteur te HeUevoetslüia enkele gevallen van schromelijke beiasting- ontctiiWing aan hlet Mcht waren gekomen, werd eeni grondig onderzoek naar de juist heid van verscheidene aangiften noodig ge oordeeld. Dit onderzoek vangt in den regel aan imet het stelen van schriftelijke vragen en wordt c.q. gevolgd door een mondelinge behandeling ter inspectie. 'Het hieiiboven bedoelde onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat dn rullni anderhalf jaar tflds pl m. 800 gevallen van belasting ontduiking aan het hebt zijn gekomen, met een gezamenlijk, bedrag aan verzwegen roe rend kapitaal van phia 6,OOOjOOO. Het bedrag aan bijbetaalde ontdoken belasting is tot heden voor de inspectie Heilevoetaluis ongeveer 600.000. Dat bij sommige belastingontduikers aan haat is ontstaan tegen den inspecteur en den adjunct-inspecteur te HeUevoetSluls, is niet uitgesloten. B4J het weldenkende deel der bevolking, en bijl personen, die op ver antwoordelijke posten in de gemeente staan, bestaat echter,, naar den minist^ gebleken OORLOG. „Hst zal sist linie bUJven", ■chtsr da wstsr- Im da Memorie van Antwoord aan' de Eer st» Kamer inzake de defansiehegroöting voor 1929 geeft de Minister van Defensie o. m. de verzekering, dat de wel eens ver kondigde meenlng, dat het veldleger in geval van oorlog of dreigende neuitraMteiitisschene ding zich achter de nieuwe Holandlscbe linie, dtus in d« vesting Holland' zal terug- Ingezonden Mededeellng. Gebrek aan eetlust Maagptlleffl Póatar'i Toen richtte hij ricih op en keek haan een oogenblik lang open en eerlijk aan. „Als ik ooit waarachtige vriendschap noodig mocht hebben, juffrouw, dan heeft u me getoond, tot wie ik me dan zou moe ten wenden," zeide hij. Daarna begroette hij diegenen onder de aanwezigen, met wie hij persoonlijk goed bekend was en na afloop daarvan vond hij een plaats bij een groepje oudere kolonisten, die met hun vrouwen om de middelste groote tafel zaten en wier wel kom, zonder den duidelijken wenk in de begroeting van Miss Barrington vervat, allicht heel wat minder vriendschappelijk geweest zou zijn. Maar na een poosje, bij een gedrang om een van zijn buren heen, die een pakje mooie foto's te voorschijn gehaald had en die aan de omstanders liet zien, merkte hij opeens, dat Maud Barrington naast hem stond. Ze keek eerst glimlachend naar hem op, toen dwaalde haar blik veelbeteekenend af naar de openstaande deuren waarvoor een paar van de oudere gasten rustig rookend zaten te praten. „Wat is het hier warm, vind je niet?" probeerde Witham voorzichtig. „Ja," antwoordde Maud. .Laten we naar de hall gaan allicht la het daar wat koeler." Pratend over de foto's liepen ze de ka mer door; in de hall was het schemerdon ker, maar toen Maud ging zitten, was haar gelaat door het schijnsel van de lamp uit de kamer voor den man naast haar Juist zichtbaar. Ze keek zwijgend naar hem op, alsof ze iets van hem verwachtte. „Ja, 't is hier bepaald ve»l koeler," seids kjj at *si pur Maud begon ta lachen1, xnaar tegelijk sloten haar oogen zich half in ongeduld. „Zoo is 't." zeide ze toen ironisch. „Als dit niet goed is, dan een tweede poging," zeide Witham met een ondeu- genrten trek om zijn mond. „Vandaag is de tarwe weer de hoogte ingegaan." Met oogen, opeens groot en schitterend van ongeduld om zijn ontwijken, keek ze hem vol aan. Een paar oogenblikken keek hij zwijgend op haar neer, zag hij haar fijn bleek gezicht met het donkere haar en den zachten glans van parels op haar blanken hals, toen wendde hij zjja gezioht af en keek door de open voor deur naar de lila-schemerige prairie. „Koml" zeide ze met een ongeduldig» beweging van haar hoofd. „Je weet oven goedhals ik, waarom Je vanavond hier Dit was zoo echt een gezegde van haar techtop den man af, in alles! Maar toch waagde Witham 't niet haar aan t» kijken, want er waren oogenblikken, waarop hij voelde, niet op zijn zelfbeheer- sching te kunnen bouwen. „Ja, ik weet, waarom je tante mij zoo voorkomend ont vangen heeft Maar weet jij wel, dat zulk een vertrouwen iemand soms bijna hin deren kan?" „Waarom rechtvaardig je jezelf dan niet, dan is vertrouwen niet noodig. Dane zou graag je voorspraak zijn en meer dai een paar woorden rijn «r niet noodig." (TPmh usjdsIffd). HELDIERSCHE COURANT BUITENLAND. Wij Bratan da Allar Fljnata Wollan Koaaan zeer setje* voor U aan. JAAP SNOR. Voor aiemw werk lijn wij pyimmer Ma. TeL 251. Griep ii vooral gevaarlijk om de complicaties, die ge makkelijk ten gevolge van haar verzwakkenden In vloed op het algemeene gestel kunnen optreden. Wacht dan ook niet langer en Men vandaag nog de versterkende Alleenrerkoopen Grot Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. BINNENLAND «lachte spijsvertering, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, var- stopping, maagpijn tn hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen, het tonische laxeermiddel. Alom verkrijgbaar ft f 0.65 per flacon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1