KUHH BERICHT! STOFFEN ALG. COÖPERATIE HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. Onis nieuw» oolleotie voor het a.t. seizoen ont vangen. Zij bevat meerden 1000 verschillende dessins voor blauwe- en faniasie- eostuums. Voor U eldor» stoffen koopt vraagt eorst onzo staleoeoltootla tsr Inzago. Prijzen uiterst laag. %1e klas afwerking. PRIMA PASVORM. KONINGSTRAAT 9 TEL. 60 la, groote voldoening over h©t optreden van dezen inspecteur en adjunct-inspecteuri. De minister is van. oordeel, dat meerge noemde inspecteur en adjunct-inspecteur bun -hij .tfitetek moeilijke 'taak met den noo- digen tact en bezadigdheid verrichten en dat zij voor hun functiën ten volle geschikt *öm Hij1 acht het dan ook niet noodig, een anderen ambtenaar aan het hoofd van de inspectie te Helevoetsluïs te plaatsen. Tot een gezamenlijk optreden van de op- geroepenen, als in een der vragen bedoeld', bestaat niiet de minste aanleiding. Mocht het door verkeerde voorlichting daartoe komen, dan zou dit slechts tot moeilijkheden voor da opfceroepenen leiden. EEN BEWOGEN VERGADERING, Kamille Hnysmons sprak te Amsterdam over het militaire verdrag. De strijd over de beweerde vervalsching van het door bet Utr. Dagblad gepubli ceerde geheime militaire verdrag tue- schen Frankrijk en België, waaromtrent men elders in dit blad nadere bizonder- heden vindt, is nog heftig aan den gang. De Federatie Amsterdam der S.D.A.P. had haar partijgenoot, het Belgische Ka merlid en oud-minister Kamille Hysmans gevraagd naar aanleiding hiervan eene rede te komen houden en deze had daar aan gevolg gegeven. Het resultaat ervan was een tot den nok gevuld Cèrró-gebouw, en, in het begin, een tamelijk rumoerige vergadering, dank zij de aanwezigheid van andere elementen, die blijkbaar wa ren gekomen om de vergadering te ver storen, doch die successievelijk door het publiek werden verwijderd. De heer Oudegeest merkte op, dat de publicaties niet uit onverdachte bron kwa men, en dat, indien zij echt waren, de vrede ernstig in gevaar was. De S.D.A.P, heeft meer vertrouwen in haar voorman nen dan in officieele dementi's en heeft daarom den heer Huysmans gevraagd zijn standpunt hier te komen uiteenzetten. Deze wees er op, dat het annexionisme, zooals dat in België vóór den oorlog be stond, dood en begraven is, doch dat er in Holland thans een annexionisme be staat, dat spr. gevaarlijke politiek noemt. Men wil daar namelijk Vlaanderen aan Nederlan<f$ieehton. Er is niets anders ge beurd, zoo zeide hij, dan het sluiten van een verdrag tegen een eventueel nieuwen aanval van Duitschland, en er wordt in behandeld de eventueele troepenverplaat sing van België, meer niet. De socialisti sche ministers hebben de stukken gezien en gezegd, dat er niet meer in staat. Wij konden onze oogen niet gelooven toen wij het document lazen, noch minder dat het beroering zou geven. In 1929 is er op de regeeringsbanken in België geen mensch, die zich met een intrige tegen Nederland zou inlaten. Zelfs Italië heeft het doou- znent ironisch opgenomen: de eerste maal, zoo zegt spr. onder hilariteit van de aan wezigen, dat de fascisten verstandige po litiek voeren. De Belgische minister van Oorlog beschouwt het als humbug, en het zal niet lang duren of de feiten zullen dit bewijzen. De gansche zaak is vervalscht van a tot z. De Nederlandsche regeering dient vast te stellen wat te Utrecht is geschied. Het heeft spr. voorts verwon derd, dat men aan het stuk geloof hechtte, nog meer, dat de Nederlandsche regee ring den schijn aannam alsof het echt zou zijn. De schriftvervalscher is een geniale kerel, omdat bij de psyche van bet Neder- landsohe volk goed kende, oen anti-mili taristisch volk, dat zooveel wantrouwen jegens het militarismo heeft, dat men het tot alles in staat acht. Spr. waarschuwt tegen het activisme. Activisme beteekent annexionisme, do Vlaamsche zaak is er een van eigen land. Wij hebben uw cultureele en intelloo- tueele hulp noodig, niet uw politieke. Bin- kort zal de gansche kwestie opgehelderd zijn. De militaire besprekingen hebben niet plaats gehad; vermoedelijk is de ge heele boel op touw gezet om in uw land •r militaire wetten door te krijgen. Er werd tenslotte een lange motie aan genomen, waarin wantrouwen tegen het stelsel van militaire bondgenootschappen werd uitgesproken en verklaard werd, dat alle misverstanden slechts door over lag sullen worden opgeklaard. TB VEEL ONDERWIJZERS. Vbor de vacante betrekking van on derwijzeres te Dorst (N.Br.) hebben zich 110 sollicitanten aangemeld. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de bijzondere schooi te Musael- kanssl (Gron.) hebban slab M sollicitan te» aangemeld. De Utrechtsche publicatie toch een falsificatie? VoUodügc bekentenis floo® oen falsaris afgelegd. Zaterdagnacht beeft zich een verras sende wending voorgedaan in de zaak der door het „Ulrechtsch Dagblad" gepubli ceerde documenten, schrijft „De Courant Degeen die van de vervalsching verdacht werd, de propagandist Albert Frank- Heine, is n.1. gearresteerd en heeft vol mondig bekend, de stukken persoonlijk vervalscht te hebben. Wij lezen verder in het blad: De Belgische regeering had zijdelings vernomen, dat Frank-Helne, die zich uit geeft voor een kleinzoon van Heinrich Heine, een gewezen journalist met oen tamelijk welvoorzien dossier bij de justi tie, bij de zaak der vervalscht© documen ten betrokken was. Zij verzocht de recht bank, tusschonbeide te komen. Het blijkt, dat de documenten te Brus sel zijn getypt Frank-Heine gaf ze met papier van het departement van Lands verdediging aan een typiste, met het ver zoek, den haar overhandigden tekst op dit papier over te typen. Hierbij bevond zich behalve de later door het „Utrechtsoh Dagblad" gepubliceerde documenten ook een stuk, dat tot dusver niet het licht heeft gezien. Om de typiste gerust te stel len omtrent het feit, dat hij liaar zulk een zonderlinge opdracht gaf, verklaarde Frank-Heine, Belgisch officier te zijn en hij liet haar een valsch identiteitsbewijs zien. Den volgenden dag haalde Frank- Heine de stukken terug. Toen nu de pers de onthullingen van het „Utrechtsoh Dag blad" bracht, deelde de typiste een en an der mede aan een ambtenaar van het departement van Buitenlandsche Zaken. De politie deed daarop een huiszoeking in de woning van Frank-Heine, waar zij verscheidene documenten in beslag nam, en onderwierp diens echtgenoote aan een langdurig verhoor. Zij deelde mede, dat haar man zich in Holland bevond en nog denzelfden nacht weer te Brussel zou ar- riveeren. Inderdaad kwam Frank-Heine 's nachts om 12 uur 84 aan het Zuiderstation aan, waar zijn vrouw, die natuurlijk door de politie in het oog werd gehouden, hem opwachtte. Zij had haar hand aan een ket ting bij zich. Toen het dier zijn baas zag naderen, rukte het zich los en snelde zijn meester tegemoet, zoodat de politie niet de minste moeite had, den gezochte te vinden en te arresteeron. Aanvankelijk scheen het, alsof hU zich wilde verzetten, doch toen hij besefte, dat dit hem niet zou baten, ging hij gewillig mede. Eert verhoor. Frank-Heine werd naar het politie bureau in het stationsgebouw gebracht, waar de rechter van instructie hem kwam ondervragen. Na ten verhoor, dat vier uren duurde, bekende Frank-Heine, dat alle documenten van A tot Z vervalscht waren. Het document, zoo zeide hij, is aan het „Utrechtsoh Dagblad" ter hand ge steld door een journalist, werkzaam aan een extremistrisch Vlaamsch blad te Ant werpen. In den loop van het verhoor ver telde Frank-Heine, hoe hij bij de verval sching te werk was gegaan. „Ik heb daar toe een oud verdrag gebruikt", zeide hij, „dat lang voor den oorlog tusschen twee landen (noch België, noch Frankrijk) is gesloten. Eenige wijzigingen waren vol doende om het bij de speciale situatie van Frankrijk en België aan te passen. De notulen der besprekingen tusschen de generale staven vond ik eveneens in de bijlagen van een oud verdrag". Ik geloof niet, zeide Frank-Heine, dat ik een groot misdrijf begaan heb. Ik ver ried België noch Frankrijk. Ik heb slechts mijn kooper beet gehad, en dat is ten slot te slechts gewone oplichting. Frank-Heine overhandigde den officier van justitie Louage spontaan het origi neel van het door hem vervalschte stuk. De cijfers omtrent kanonnen, tanks enz. had hij zoomaar uit zijn duim gezogen. De namen van de officieren vond hij in het militair jaarboekje. De handteekenin- gen schreef hij zonder meer onder het stuk; een studie van de nabootsing had hij niet gemaakt Frank-Heine werd na afloop van zijn verhoor naar de gevangenis overge bracht. Zijn eohtgenoote, die ook gear resteerd werd, is later weer vrijgelaten. Frank-Heine is een zoon van een Belgi schen vader on een Duitsche moeder. Hij koos indertijd echter de Duitsche natio naliteit en heeft zelfs bij de Duitsche marine gediend. Een jaar geleden was hij in dienst van de Duitsche legatie te Brus sel. In dien tijd publiceerde hij ettelijke pamfletten, gericht tegen vooraanstaande Belgische personen. Een onderhoud met den falsaris. De speciale oorr. van de „Soir" had te Amsterdam een onderhoud met Heine, waarin deze met een zekere opgewektheid en humor vertelde van de vervalsching. Hij verhaalde ojn. hoe in de laatste da gen van November 1928 zekere Hermans, redacteur van het Antwerpsche blad „De Schelde", toevallig bij hem het befaamde document-Galet had gezien, dat eenige dagen tevoren naar Duitsohland was ge zonden. Hermans had reeds twee of drie we ken voordien bij Heine aangedrongen op een afschrift van het militair Fransch- Belgisch verdrag van 1920 of van den brief, dien Vandervelde dienaangaande aan de Brouokère geschreven zou hebben. H. drong zoo sterk aan, dat Heine, na eenlg advies te hebben Ingewonnen, be- sloot, hem ter wille te zijn. In de laatste tien dagen van Januari heb ik zoo ver teld* Hein# verder In allerijl da docu menten, welke te Utrecht rijn gepubll ceerd, in elkaar gozet. Die dooumenten heb ik aan H. doen toekomen op 29 Jan. 1029 in het café Theo te Mechelen. H. heoft daaraan niet meer dan 5000 of 6000 francs verdiend, Ujj lei dan ook een idealistl Geen lakzegels. En de fameuze zegels2 vroeg de oor respondent. Alleen het document-Galet is voor zien van een z.g. droog zegel van den ge- neralen staf. Dit was trouwens oen echt zegel. Het stuk, dat onlangs to Utrctcht is gepubliceerd, werd getypt op papier van het departement van Landsverdediging en draagt geen enkel zegel. Op een bijge voegd document echter bracht ik met drukinkt een afdruk aan van een 25 cen times stuk uit den oorlogstijd. Er bevin den zich geen andere zegels op, tenzij H. of de koopers ze erop hebben aange bracht. Wat de handteekeningen betreft, zij gelijken evenveel op de echte hand teekeningen als dr. Ritter op een man met helder inzicht. Neen, wat de waarde van die stukken uitmaakt, dat is, zooals het met merkwaardig inzicht door den voormaligen chef van den Nederland- schen generalen staf, generaal Snijders, Donderdag j.1. is verklaard; van militair wetenschappelijk standpunt zijn de ont wikkelde projecten te beschouwen als volkomen logisch en aanpassend bij het strategisch doel, dat wordt beoogd. Ge ziet het: ik wil eer bewijzen aan generaal Boem. Nu wil ik bekennen, dat noch mijn rela ties, noch ikcelf in den aanvang vermoed hebben, dat Van Beuningen en zijn spion-, nenclique voornemens waren, het stuk Jte publiceeren. „Een tweede kapitein van Köpenlcfc". Wat denkt ge van al het gerucht, dat er om die publicaties is gemaakt? Ik heb er geducht om gelachen. Stel u voor: interpellaties in vier parlementen, kilometers artikelen, interviews met pre miers, diplomatieke démarches, oorlogs leuzen en sabelgekletter, tandenknersen de burgers, en dat alles, omdat ik op een goeden dag de grap heb uitgehaald, den Duitschers en Hollanders zand in de oogen te strooien! Het is waarlijk een grap, den kapitein-schoenmaker van Kö- penick waardig. Beschouwen wij echter de zaak ernstig, dan heeft zij de uitwerking van een voet stap in een mierennest. Wij hebben noch de Duitschers noch de Hollanders ge zocht, maar zij zijn tot ons gekomen en het was waarlijk niet uit sympathie voor België. Zoo kwam het, dat zij gevangen zijn in hun eigen strik. Dank zij de naieve perfidie van deze personen kan België thans de balans opmaken van zijn vrien den en vijanden, openlijke zoowel als ver borgene." Bij deze woorden stak Frank Heine voor de tiende maal zijn pijp op en wenschte den correspondent „tot weer ziens". Huiszoeking Ml Frank Heine. Het parket heeft een reeks huiszoekin gen gedaan, eerst bij Frank Heine, ver volgens in het bureau van het tijdschrift: Nouveaux Jours; voorts ten huize van Ward Hermans. Er zijn tal van documen ten en boeken in beslag genomen. Er is ook een huiszoeking gedaan bij de ty piste, waar tal van kopieën van het be faamde dokument in beslag zijn genomen. De rechter van instructie heeft gister ochtend nog verscheidene getuigen ge hoord. Ward Hermans is nog niet in hechtenis genomen. Arrestatie-bevel tegen den redacteur van de „Schelde". Het Belgische telegraaf-agentschap meldt, dat tegen Waard Herremans, den redacteur van de „Schelde", die zijn tus- schenkomst verleende bij den verkoop van de documenten aan het „Utrechtsoh Dagblad", een bevel tot arrestatie is uit gevaardigd. Wat Sb Duitsch-natfonalls ten Beuken, De Berlijnsohe Maandagochtendbladen brengen alle het bericht over de arrestatie van Frank Heine. De Hugenbergsche „Montag" levert hier een interessant kommentaar bij. Natuurlijk is het natio nalistisch blad niet bereid zoo maar on middellijk over stag te gaan en zoo maar dadelijk aan te nemen, dat men hier met een doodgewonan bedrieger te doen heeft. Het ziet in de arrestatie van Heine een truc van de Belgische regeering, die haar tegenspraak nu wil versterken door de verklaringen van Heine. Het blad vindt bet feit van zijn arrestatie hoogst merk waardig. Zes en dertig uur voor zijn arrestatie hadden de Nederlandsche bla den reeds gemeldv dat de Belgische justi tie tegen Heine een onderzoek had inge steld. Heine, die in Nederland vertoefde, moet natuurlijk Nederlandsche kranten hebben gelezen. Toch is hij doodgemoede reerd van Amsterdam naar Brussel ver trokken en werd daur onmiddellijk in ar rest genomen. Het blad neemt hier een plompe regie door de Belgische regee ring aan. Heirie is omgekocht om te be kennen. Hfj heeft wellicht ook reeds de valsche dooumenten vervaardigd, waar uit de vnlschheld van de eohto stukken moet blijken. Het woord Is nu aan het „Utrechtsoh Dagblad". Mnur ook de Fran- sohe en de Belgische regeering moeten den tekst van het verdrag van 1920, waar van zij hot bestaan zelf hebben toegege ven, onder internationals controle publl- oeer«&, TEGENSPRAAK VAN GENERAAL GALET, De oorrespondent van de Nw. Roti Ort te Brussel meldt: Generaal Galet, ohef van den Belgi schen generaion staf, heoft ons do vol gende mededeellng gedaan: „Ik heb zoo even kennis genomen van het z.g. proces-verbaal van do Fransoli- Belgische oonferentie tussohon de gene rale staven, die zou plaats hebbon gehad te Brussel van 7 tot 12 September 1927. welk document door het Utreohtsoh Dag blad gepubliceerd wordt. 'Ik verklaar op de meest formeels wijze, dat dit stuk van het begin tot het eind valsch is. „Volgons dit doouiment zou ik in het geheim geniepige combinaties op touw zetten om mijn land in avonturen te be trekken, om een naburigen en bevrienden staat verraderlijk aan te vallen en den vrede te verstoren, die door alle volkeren diep verlangd wordt. Deze manier om mijn persoon voor te stellen is in strijd met alle daden, die ik gedurende en na den oorlog gesteld heb. „Telkens, wanneer het mogelijk was, heb ik voor don vrede gewerkt; in het bijzonder ten opzichte van Nederland heb ik getracht met de militaire autoriteiten op vertrouwen gegronde betrekkingen te houden, zooals het behoort tusschen de vertegenwoordigers van twee kleine sta ten, die van elkaar niets te vreezen heb ben. Overeenkomsten, die voor mijn land internationale verbindingen medebren gen, heb ik nooit geredigeerd of onder teekend. Ik heb nooit militaire maatrege len op het oog gehad, tenzij alleen een verdeer tegenover Duitschland, deze maatregelen dan uitsluitend op ons ge biedl uit te voeren. Hun eenig doel was, een aanval af te slaan, waarmede ik naar aanleiding van de gebeurtenissen van 1914, van welke mijn land! het slachtoffer is geworden, had rekening te houden. „Ik protesteer tegen do lastertaal van het U. D. en behoud mij het recht voor, herstel te eischen van dengeen, die voor deze beleedigende publicatie verantwoor delijk is." HET OORDEEL VAN GENERAAL SNIJDERS. Het stuk draagt dén kennelijken stempel van betrouwbaarheid cn echtheid. In een artikel, getiteld: „Nogmaals: Ne derland en het Fraosch-Belsiich imlMair verdrag", schrijft generaal b.d. O. J. Snij' ders in de avondeditie van het „Vaderland" van Zaterdag o. a.: Wiji hebben) nu te doen met een volledig document van volkomen begrijtpeliijken in houd en logiscben gedachtengang; geen onvolledigheden!, geen tegenstrijdigheden, geen duisterheden imeer! ,Het stuk draagt den kenneijfcen stempel van betrouwbaar heid en echtheid. De Inlichtingendienst van onzen Generaled Staf zal ongetwijfeld1 de j'distiheid veriïieteren van de feitelijke ge gevens, welke i'n 'het stuik voorkomen. Ik zal mij daarin niet begeven, maar wensch toch te verklaren!, dat 'het hiehbedoelde do cument, naar mijn imeenliing, slechts door deskundigen en ingewijden kan zijn samen gesteld1. Het doel en de beteekenfis van het FranScb-Hel'gisch aocoord, gelijk ook de uitwerking hiervan door die generale sta ven), verschijnen ook in hielt nieuwe stuk in geen ander licht dan te voren. Slechts moet de Nederltand'schle lezer met nog grooter ontstieltenlib, verbijstering en verontwaardi ging ervaren, hoe de schending van ons grondgebied in geval van een campagne tegen Duïtschtod, alsook 'bij een afzonder- ijken oorlog van België tegen Nederland, met cynisme beradenheid enl niet het meest geraffineerd© overleg in aMie details zaak kundig worden voorbereidt Het proces-verbaal houd jfc voor echt. Ik kan dit niet bewijlzen, maar de indruk dringt zich onweerstaanbaar op. Dit liis een stuk van verpletterende reali teit Men zal natuurlik de edhtheid betwis ten; maar dit zal niet baten. Zoo'rn stuik ver zint men niet! iZoo aanvaard' enl 'handhaaf ik dlan ook de meeni'ng omtrent de Fransch-Beigisehe plannen tegen ons landl, zooals fik die in miyn vorig opstel nog onder voorbehoud hteb uitgesproken. En met meer weerzfin dan ooit te varen keer ik imfij af van de vredestouidbjeJnitü der groot© politiek. Het vnlscho stuk. Onder dliit hoofd sobrfijfft „Het Volk" o.m. in het Maandagochtendblad: [De laatste tiweie etmalen hebben thhns ook van Belgisch© en Framlsche zfijde de be- wijlzeni gebracht, dat het door het „Utr. Dagblad" gepubliceerde stuk niet anders dian hlet fabrioaat van een vervalscher flean zijn. Tenzij mlon züofo niet wil Haten over tuigen, kan nielt anders moer aangenomen wordien. M yuap cbvutfti W (Al diezo verkliiartLngen aüjtm niet de echt heid' van het stuk onvereenfigbaar. Hierbij, (komen de zeer positieve verkla ringen van onzeü partijgenoot oud-minister Huysmans. (Zie elders In ons blad. Red. Held. CrL). Waren (deze posttl'eve verteringen fin de deze week gehouden Belgische KamerzliL- tilnig afgelegd!, dan ware daarmee toen reeds de onrust geweken. Dat ze thans in zoo stelligen vorm' zijn afgelegd, verblijdt ons bovenmiafie. dezen W "u t>U ons in Nederland. Daartoe vestigen wüf allereerst de bijzon dere «ainldlaoht op hielt verslag van een vraag- f2Pi,haü ®tan,d<iard" met den Uinreohtscmonl petroleiumprofeösor (ïerret- Sile^tuDBctIel8& Wdn' d« «nti. vï* ^''9KmfyP, Deze deelde mede, dat Wüi het in het „Utr. Digjbted" opgenomen stuk vóór de publicatie gekend heefL In hit varateg l»»»t taan hst vofigauidii, waarbij e©i®t die man van JDe Standaard" aan hlet woord fis: Naar het departement van Buïtentemd- scho Zaken in de pers liet verluiden, was minister Beoteerta door de publicatie vol komen verrast en heeft men hem zelfs den inhoud' vanuit Den Haag moeten over seinen. i— Iridlen zulks werk dijk door Buiten landsche Zaken aan de .pers lis jte aennon gegeven, dsni moet 'Ik verklaren die mede deellng niet tie begrijpen. 'De „Manchester Guardian'", die gewoonlijk 'buitengewoon goed is ingelicht, heeft medegedeeld, dat minister Beeteerts kennis droeg van den Inhoud vóór de publicatie» Acht u dlie medledeefidrg Juist? Be geloof nfiet» dat zij voor tegen spraak vatbaar ia Ik melen inderdaad, dat minister Beelaerts in staat ils gesteld), vóór dë 'publicatie van den inhoud van biet document kennis te nemen, zoodet hij in staat is geweest, iintydö die commissie voör buitenflland'sohe zakenl to te lichten. [Het is mij niet bekend, dat dit laatste ge schied fis. Wat dit laatste betreft kunnen wij mede- deelen, dat de ooanmissde voor buitenlamd- sohe zaken uit die Tweede Kamer pas tegen heden voor bet eerst bijeen 'Is geroepen. Intussohen is hlet niet de eerste imlaal' dat van voorkennis van het Utrechtsche stuk bij minister Beelaerts, zoo nfiet van voor kennis van d'e publicatie, gerept wordt, zij het niet zoo stelfflig en openlijk als door prof. Gerretsou), ten dor Ingewijden in hlet complot. Het zal noodzakelijk zijn, dlat onomwon den), openhaar en zonder demand te sparen, bülijfce wat hiervan aan cis, of minister Bee laerts een rol i'n dezen gespeeld hleeft en» zoo ja» weHke ro/L Nu van Nederlandsche zijde zoo fel' over Belgisch© intrigues en gebeten gewroet gesproken als» mag geen spoor van twijfel omtrent Nederlandsche intrigue en! gewroet ovarbUjveni. Wii be- schuidfigcn niemand, maar eischen volledige opheldering zonder eenig voorbehoud. Mocht de heer Beelaerts een bedenkelijke rol in dezen vervuld hebben, dan zou hij niet aan het hoofd der ibuitentend'schle pojll- tiek kunnen blijjyen, zeker niet in een tijd waarin met vernieuwde krocht op een goede verstandhouding mfet België moet worden aangestuurd en waarbij geen gecompromit teerde bruikbaar is. In ,de tweede plaats zafif voornamelijk op ons sodiaafi-democratenl de .plicht vallen, om ai wat in ons vermogen is aan te wenden ter bestrijding van de verfoeilijke anti-BelI|0i- sdh© complOtteurSbende tin ons land. KLAARHEID GEVRAAGD. Dm fat vertrouwen te komen. Het „Handelsblad" schrijft: De zaak van het Fransch-Beltgiscb miltair tractaat blijft ons verrassingen brengen. Eerst kwamen de ontkenningen; toen volg den! mededeeiingen omtrent onwaarschijn lijkheden! i'n het eerst gepubliceerde stuk. Daarna kwamen de feitelijke onjuistheden in het later gepubliceerde volledige stuk. En thans heet het), dat bet geheele document een opzettelijk opgemaakte vervalsching ia, bestemd om aan een Duitsch spibnaxage- bureau fin handen gespeeld te worden. Mat welk doel? Om de Dulitschers om den tuin te leiden? Omi daartegenover Duitsche me- dedeefiingen echte danl te ontvangen? Her lila nog niet drtiideljjk. En aan dit valscbe stuk, zoo opgesteld dat hlet vertrouwen moest wakken en firn zoo ver onjuist, dat rneni het kon desavoueeren door te wijzen op medtedeeüingen in strijd mlet de feiten, zou de Belgisch© staf hebben meegewerkt, anders kon het uit strategisch oogpunt nooit zoo moed zijn geweest, dat militairen fin andere .landen het voor echt hielden» Het duizelt ons eenfigszins. Wij wanen ons een oogenblik terug in de dagen van 'bet Dreyfus-prooes met ai de spionnage, contra-spionnage, vervatechlingen en verra ders waarvan wij toen diagefifijka hoorden. En ais destijds geraken wij in een zee van onzekerheid en twijfel. Zijn deze laatste mededeelingen juist? Er zijn natuur lijk ook hier weer onverklaarbare dingen: -waarom is de man), die mlet het stuk moest werken, en dlie thans te Brussel gearresteerd ia, daarheen teruggekeerd? Zijn er twee exem plaren van het valsche stuk geweest, een voor de IXritischie spion nage, een dat men ons in de maag wilde stoppen? Er blfijft mogelijkheid voor allerlei opvattingen. Zelfs voor deze» die ons genoemd werd en dlie wij ter wille van de volledigheid' ver nielden. dat de Belgische 'staf deze lezing thans zou hebben gegeven om de aandacht, al te lelden van het gepubliceerde stuk, dat dus wel' eobt zou zlfni een onderstelling, die wijl, nog daargelaten de onjuistheden, die in het dan eohte stuk zouden hebben gestaan» eni "de pertinente tegenspraken hiervan, vooral van Engelsch© zijde, zeker niet zoudeni willen aanvaarden. Er zal hier nog veel onderzocht en rechtgezet moeten worden. Maar dit wiüen wij thans reeds met nadruk zeggen: die 'grootst© openhartigheid is thans in deze zaair de eenige redding, het eenige middel om weer te komen tot een zuiveren toestand;, tot betere verstandhou ding, tot vertrouwen. iMenr daartoe zullen geheime tractaten' de wereld uit moeten, zullen spionnagedlen- slen, dfie werkeni met zulke ofilenifige mid delen ate thans weer zlj.n aangewend', die agonts-provocateura noodllg Itebben en ver raders kweekoni, moeten verdwijnen. Wij zieni dat nog niet zoo spoedig gebeuren. Maar daarom mogen wy toch wel eens zeg gen, welk een- ftiloudig bedrijf dit alles is. Geheime traotatm on spionnogedlenston, zeifs onder bondgenooten is er erger be wijs van dan geest v»n wsiitrouwaa, dis iuofi «taads da wsrsfcjj bahsarseht^ e/USaan. <i»v <&ofc*v

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2