MME COURANT TWEEDE BLAD VAN DINSDAG 5 MAART 1929 PLAATSELIJK NIEUWS Den Helder. Den Helder-Urk v.v. N00RD-H0LL. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Kring Consultatie Bureau Helder, Kerkgracht 36. Spreekuur: Woensdags van 10-2 uur. L. J. VAN EMMERIK. (Die lieer L. J. van Emtaerilki, stationschef tiiliier, herdacht Maandag in intieimen iamaiiiekring het feit ajjner 40-jarige amWavervuilling. Wel merkwaardig is, ca; de heer Van Bmimerfki rijn loopbaan bij de Spoorwegen ook1 hier ter stede aanving, hij werd namelijk in 1889 ails leerling hier ge plaatst. Achtereenvolgens was zijn stand plaats Gorinohem, Nijmegen, Hoorn, Rot- terdlaim en Utrecht, waarna hij' te Aalten (GM.) stationschef werd en. deze functie later verwisselde met Scheveningen-Kur- ■tnarn Na de pensionneering van -den heer Haokenitz wendl de heer Vani Emmerik toen, nJL 1 November 1918, naar het station Den Helder overgeplaatst, waar hij thans ruim 10 jaren werkzaam is. Ofschoon van een. otflicieele viering geen spralke is eni de herdenking van dit feit dus in huiaeiüken kring beperkt Keef, waren nochtans in d'e hoven het station gelegen woning van dien heer Van Emmerik vele bloemstukken als getuigen van anderer deelneming in den heugelijken dag, aange bracht. Ook de op het dak geheischen natLo- niale driek.eur deeld den voiike kond van dit jubileum, waarin ongetwijfeld die bevolking,, die onzen chef kent als een uiterst welwil lend en behulpzaam man, gaarne van harte zal willen dedlnemen. Wij1 wenschdn den heer Van Emmerik nog vele jaren toe. Namens het personeel werd in den na middag een bloemenhulde aangeboden, hij monde van den heer Wildschut AFSCHEID VAN DEN HEER SCHLAMILCH. Maandag 4 Maart was't de laatste dag, dat de heer Schlahmilch de school be zocht. Natuurlijk mocht dat voor iemand, die jaren lang zijn beste kracht en energie aan het kind had gegeven, niet ongemerkt voorbijgaan. Spontaan had dan ook de oudercom missie van school 5 stappen gedaan om dat oogenblik onvergetelijk voor den heer Schlamilch te maken. Om half 4 kwamen de oudercommissie, een afgevaardigde van de Commissie van Toezicht en het personeel van school 5 en 6 bijeen en werd den heer Schlamilch een afscheidslied toegezongen door de kinderen. De heer Kamman sprak een woord van groote waardeering uit en bood hem namens het personeel van beide scholen een schemerlamp aan. De heer de Jong was als Voorzitter van de oudercommissie de tolk van de ouders en bedankte den heer Schlamilch voor alles, wat hij voor de kinderen was geweest en hoopte, dat het distributie radiotoestel, wat spr. namens de leerlingen aanbood, het bewijs mocht zijn van groote erkentelijkheid. De heer Smit voerde het woord namens de Commissie van Toezicht. Allen wenschten den heer Schlamilch een vaarwel toe, maar bovenal, met de zijnen, heel veel goeds in zijn verder leven. HET CONSULTATIE-BUREAU VOOR ZUIGELINGEN, Door bijzondere omstandigheden wordt het oonsultatie-bureau voor Zuigelingen niet Donderdag 7, maar een week later, dus Donderdag 14 Maart, geopend. Men zie de advertentie. AANBESTEDING. Door den architect J. J. Schoeffelen- herger werd1 Maandagmorgen alhier aan besteed het verbouwen van perceel West straat 82, alhier. Ingeschreven was als volgt: firma Min- neboo Weiboom f 5645.C. Bot 4750.—, W. J. Braggaar 474.1.—, W. A. Ran 4695.- J. C. v. d. Plas f 4685.—, C. Goes 4625.—, K Pulnk >r 4583.—, A. Dienaar 4297. VERSTREKKING VAN KLEEREN AAN BEHOEFUGEN. Sinds de vorige opgaaf nog ontvangen: N. N. 10.—, N. N. 10.—, H. L. 2.50, R. 2.50, N. N. een pak kleeren ter waar de van 10. Wie volgt? Giften worden gaarne in ontvangst genomen bij den heer W. de Boer, Loodsgracht. Op de vorige verantwoording stond vermeld kleederen van de firma de Bar- banson. Deze firma was evenwel de leve rancierster, de goederen waren door een onbekende geschonken. MANDOLINE-GEZELSCHAP „ARS ET LABOR". Directeur de heer J. J. W. Hertsworm. Op het* Groot Nationaal Mandoline Conoours, uitgeschreven door den Alge menen Bond van Mandoline-gezelschap pen op 3, 10 en 17 Maart in Bellevue te Amsterdam, had bovengenoemde Man dolineclub het genoegen j.1. Zondag den len prijs te behalen in do 8e afdeeling. CHR. GEREF. J. V. NATHANIEL. Door bovengen, ver. tig :n samonwerkllrg met de Ohr. Gerei Jangea. Ver. „Wees oen zegen" oen openbare vergadering be legd op morgen (Woensdagavond) 8 uur, in die Ohn. Gerei kerft, waar als spreker optreedt Ds. H. Janssen, leger- eni vloot- predikant i. a. d. (Voor hizonderheden zie tnien de adver tentie in dit nummer. VERGADERING BOND VAN NEDER- LANDSCHE ONDERWIJZERS. Donderdagavond' jJL had die afd. Den Hel oer van bovengenoemaleni Bonld, hij de Wed. R. van (Je, Konkngspieliin), een vergar üering belegd, waar de Bondsvoorzitter, de heer J. J. namers», het woord voerde ever hooifdienbenoetming naar anciënniteit». De vergadering werdl geopenld (Hoor den héér R. Gravémaker. In 't 'bijzonder velr- weUkiomde hij de ledten van het Gemeente bestuur, Mevr. Delkker—KJik en ide heeren Bok en De Njj®. Spr, druikt er rijm spijt over ukt» dat nliet mie er hoof een van scholen aanwezig rijn. Laat men toob eens begrjj- peni, hiat onze strijd niet tegen personen is gericht. De hteer Laimers, het woord verkrijgende% begint te herinneren aan de actie deir Am- sterdaimSche afd'. In toijlnfi alle groote bladen lis olver deze actie geschreven. De eisch: benoeming van bevoegde onderwijzers tot hoofd,, naar dén leeftijd,, zoodat de oudsten het eerst) iini aanmerking komen, heetft dn 'breede lagen van de onderwijzerswereld weerklank gevonden. Deze eisch was een gevolg van een toesluit 'hiertoe genomen op die jaarvergadering in 1927. Toen B. en W. van Amsterdam voor eenigen tijd' sollicitan ten opriepen ter vervuiling van toooftien- vacatunes, was meer dan 80 der Aimater- clamsche onderwijzers bereid) niet te eo.la- teeren». Zij toekenden een verklaring, dat rij slechts een hoofdenlbenaenhlng naar an ciënniteit verlangden. 'Spr. behandelt dian de oorzaken van het sterke verlangen naar deze. 'benioemllngis- wljlze. Hiji schetst hée vroeger op het platte land bij' vertrek van den bovenmeester de oudste toevoeg:® onderwijzer in dén rege» werd benoemd, Men kende den man en hei was logisch, De vergelijkende examens, die vaak een ■uitvloeisel' waren van de onmogalij'kheid om tot overeenstemming te geraken bij (het opmaken van ce voordracht, worden door _en heer Lamers dluchiig ondier handen ge nomen. DaadbÜj werd een onderwijzer hoof: die een Piet was in Mstorilsche feitjes of een andere tak vanl quasi wetenschap. Met de qualiteit ails onderwijzer had|den deze .examens niets te maken. De historische Piet Keef als hoofd even goed of slecht eermleeis.er als hij» in rijn1 onderwijzers- functie was. AfgeZien van de vernedering der vergelijkende examens, waren dieze voor menischen, clle toch hoofd- en lager- acte haiddten behaald!, uit idem booze. Spr. zet dön uiteen de taak van het hoofd'. Naast omidérwijzer iln zijn eigen klasse is deze de administrateur der school. En dat administratieve wteric zal door dé bevoegd® onderwijzers zéker ©ven goed gedaan wor den als door wetk hoofd dan ook. iMjjin tégenistanders, aldus de heer La mers, zufflen me tegenwerpen, dat ik de voornaamste functies van toet hoofd ver zwijg. Hij, toch is de leider, degene, die ■het M'tiiatlilef toehoort te nemén, het voor beeld vooral ook voor de onderwijzers. Spr. ■brengt dlan 'in herinnering het preadvies van den toekenden onderwtijtsspecdalist Th. Thlijssen ulitigehracht op het eerste paedla- @o@Jsche congres over de vrijheid van dén onderwijzer, Een der conclusies van dat be toog ziet de school' als een combinatie van eenheden. Elke klas is ooo"n eenheid met een algen leider, een eigen program, een eilgen sfteiér. Het hoofd kan de leiding van cteni onderwijzer niet hein-vloeiden. Hij ds lefiiden in zijn klasse en heeft- daaraan- een Vole taak. Op dezelfde schooltijden als het hoofd arbeiden de leider® voor de andere klassen: De gemeenschappelijke aangèl-e- genhielden d'er, verschilendé klassen, zooals van- -boeken, schtoalreisjes e. d., kunnen heel goéd door de sdhooHver ga dér j,n g behandeld worden. Hierbij zal ook een leider naar voren komen. Dit zal de natuurlijke leider zijn en tanig mliét aTtii-dl Wet hoofd: Deze be hoeft geen extra bezoldiging, té genieten: De extra belooning komt voor *t administra tieve werk. En '-t is een kwestie van billijk heid, de oudsten- helt eerst hiertoe voor te dra-gen: Door «énige aanwezigen worden daarna noig een paar vragen gesteldi, welke zeer ten genoege van de vergadering beantwoord wondén. De qpenlbare bijeenkomst was hiermede teni einde eni de onderwijzers-bondsleden gingen over in huishoudelijke vergadering. GASPRIJSVERLAGING. Tot nu toe werd voor de gaspenningen 5 cent per stuk betaald, welke prijs was gebaseerd op een gasprijs van 18 cent per M3., waardoor bij den van kracht zijnden gasprijs van 13 cent per M3. 0.05 per M3. te veel werd betaald, hetwelk echter steeds bij opname van den meter werd terugbetaald. Thans is de prijs van muntgas evenwel verlaagd en gebracht van 13 cent op 12 cent per M3., waardoor ook de verkoops prijs der gaspenningen kan worden ge wijzigd en op 31/, cent per stuk wordt ge bracht. Als overgangsmaatregel zal men ech ter van de meteropname in deze maand tot die in April alléén 21/» centstukken in den meter moeten werpen, terwijl dan bij de opname van den meter het te weinig betaalde direct zal moeten worden bijge past. De beheerder der Centrale Kas raadt aan om in bovengenoemd tijdvak uitslui tend 21/» centstukken te gebruiken en geen gaspenningen in den meter te wer pen, daar deze bij lediging van den meter in April voor slechts 31/» cent per stuk in ontvangst worden genomen, terwijl hier voor 5 cent werd betaald. Beter kan men alle nog in bezit zijnde gaspenningen b ij de opname in Maart aan den me- teropnemer ter inwisseling aanbieden, waarbij men nog de volle waarde ont vangt De benoodigde 2V» centstukken zullen gedurende dien tijd in voldoende mate verkrijgbaar worden gesteld ten kan tore van de Centrale Kas Weststraat 48 en van de Gemeente gasfabriek. Op nader per advertentie in de Helder- sche Courant bekend te maken datum zul len de gaspenningen wederom en wel te gen den prijs van 31/» cent, verkrijgbaar worden gesteld. Na dien datum la het be slist verboden raa 2 centstukken (ge bruik te maken. R.-K. MARINEY EBEENIGINO J&T. ÜHRISTOPHOBUS". Men schrijft ons: De vereeniging, hierboven genoemd, zal op Zaterdag, Zondag en Maandag 18, 14 en 15 April a.s. te Rotterdam hare jaar vergadering houden. Om het welslagen daarvan te bevorderen en tevens om te doen uitkomen dat ook van de zijde van Roomsch Rotterdam wordt gewaardeerd het missioneerend werk, wat dit handje vol getrouwen, onder aanvoering van hun vlootaalmoezenier, den Zeereerw. heer Majoor H. J. M. M. Alink onder het Roomsche personeel der Nederlandsche Marine heeft gepresteerd, heeft zich een eere-comité geconstitueerd. Naast dit Eere-Comité is een Rege lingscommissie ingesteld. Presidente daar van is mej. J. M. J. A. Meyer, lid van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeente raad van Rotterdam. Penningmeester is de heer C. A. C. van Eijck, Mathenesser- laan 262, Rotterdam. Deze Regelingscommissie heeft tot taak gekregen de voorbereiding van de ont vangst der congresseerende vereeniging en hare leden, alsmede de verzorging van hunne huisvesting, enz. HELDER'S GEMENGD KOOR. Helderis Gemengd Koor geeft a.s. Za terdag zijn 2e uitvoering in dit seizoen. Het heeft zich daarbij de medewerking verzekerd van het „Stedelijk Muziek corps", directeur de heer Jb. ter Hall. Voor hizonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. GEZELLIGE AVOND VOOR DE VISSCHERS. Men schrijft ons: Vrijdag 1 Maart, des avonds 8 uur, werd in het Geheelonth. Hotel en Koffie-, huis aan de Spoorgracht, een gezellige avond gehouden, voor de visschers, waar onder de hier aanwezige visschers uit Breskens. Een dubbel kwartet, uit het Evangeli satie Zangkoor, onder leiding van den heer J. Jongkees Cz., zong een tiental liederen. Tevens werden een tweetal sopraan-solo's ten gehoore gebracht, ter wijl de heer Jongkees zelf een tweetal orgel solo's uitvoerde. Door den heer de Haan werd een kort propaganda woord gesproken, waarin hij de aanwezigen in hoofdzaak bepaalde bij de accijnsverlaging en plaatselijke keuze. Het gebodene werd door de aanwezigen hartelijk gewaardeerd, hetgeen bleek uit de groote aandacht waarmede alles werd gevolgd. Deze avond mag zeker als geslaagd worden genoemd. De visscherlieden gaven te kennen naar een tweeden avond te verlangen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Men schrijft ons: Onder den titel „Gedachten en Gedich ten" komt mevrouw Goemans-Geertsema Beckeringh, van Schiedam, op Donderdag 7 Maart, een voordrachtavond houden voor bovengenoemde vereeniging. Velen zullen nog wel weten, hoe mevr. Goemans ons het vorig seizoen liet genie ten van hare bijzonder mooie lezing over Zuid-Afrika, zóó, dat we haar aanvanke lijk op veler verzoek wilden vragen, die zelfde lezing nog eens te willen houden. Maar als we nu lezen in het Huisvrou wenblaadje van Nijmegen, hoe verrukt men daar was over het gebodene met bovenstaanden titel, waaronder de spreek ster ons zal vertolken Nederlandsche, Afrikaansche en Vlaamsche gedichten, ingeleid en aangevuld door eigen ge dachten, dan zien wij ook dit programma met spanning tegemoet. Nijmegen schrijft daarover: „Mij dunkt, dezen middag was er een, om met gulden letters op de lijst der ge houden bijeenkomsten in te vullen. Door de Presidente ingeleid, gaf mevrouw Goemans eerst een keurige inleiding, waarin zij het betreurde, dat nog aan zoovelen de liefde tot en de heerlijkheid van de poezië voorbijging, terwijl toch haast in ieder mensch de kern er voor aanwezig is. Daarna nam de spreekster als 't ware ons allen bij de hand en voerde ons juichend mee in het rijk der poëzie en hoe kostelijk was het, om ons door haar wil loos te laten meevoeren. De inleiding tot de verschillende gedichten, die zij ons voorlas, waren gedachten van haar zelf en wij mogen haar gerust een dichteres noemen, om dat die inleidende gedach ten, waarin zij ons op de kunst van an deren voorbereidde, op zichzelf gedichten waren van het schoonste proza en we mogen haar tevens priesteres noemen, die de kunst van anderen dient vol eer bied, die kunst doorvoelt en ze ons als op gewijde handen toedraagt". Verder zullen wij niet gaan met deze waardeerende rencensie, waarvan ons nog vele dergelijke ten dienste staan. Wij hopen en vertrouwen, dat dit vol doende zal zijn om de leden in groote ge tale te doen opkomen en verwachten, dat niemand zich door het weer 'of andere dingen zal laten weerhouden. Laten ook de heeren niet afge schrikt worden door „Huisvrouwen- vereeniging" want deze voordracht- avond ia alat iets apaciaai voor da huis vrouwen. Allen, mannen zoowel als vrou wen, zullen van dezen avond kunnen ge nieten, daar het werkelijk iets heel bij zonders belooft te worden. Leden hebben toegang op vertoon van diploma 1929. Niet-leden kunnen dezen avond tegen een geringe entree bijwonen. „HET OHLNEESCHE LANDHUIS." Wij laten hier, Ingevolge onze belofte van j.1. Zaterdag, eenige kritieken vol gen betreffende het morgenavond op te voeren toon «eist uk „Het Chineesohe Landhui»". „Nieuwe Rotterd. Courant": In dit speelstuk vindt Albert van Dal- sum in den rijken Chinees een rol, waar van veel is te maken, en hij speelt hom ook geraffineerd hier en daar. Ook het slot was uiterst boeiend, het beangstigend zwijgend ineenschrompelen en sterven. .Algemeen Handelsblad": Er werd ademloos geluisterd en in groote spanning volgde het publiek het spel. Van Dalsum heeft voortreffelijk werk geleverd en vond in Nel Stants en bij Eerens zeer goed tegenspel. „Weekblad! van een Amsterdammer": Van Dalsum was als Sing wel heel bij zonder. Hij was de Chinees, in houding en gebaar, in strakheid van lijn van zijn goed geteekend gelaat, waarop niet viel te lezen wat hem beroert en ontroert. Hjj heeft dit figuur tot het einde volgehou den tot zelfs in de houding, waarin hij stervend neerzit. Een beeld, zooals een oude Chineesche of Japansche kunste naar ze maakte, ln vroegere tijden. Het plan om Zondag Urk te bezoeken werd niet met dat enthousiasme ontvan gen als waarmede ik het lanceerde, vooral het vroege uur op Zondag scheen voor enkele tochtgenooten een bezwaar. Maar toen het Zaterdagmiddag zulk prachtig weer bleef werd met algemeene stemmen besloten om niet later dan 8 uur te ver trekken. Het werd natuurlijk later, maar we hadden toch nog het idee vroeg te zijn, daar de straten vrijwel uitgestorven waren. In vlug tempo ging het over de Stolpen Schagen naar Medemblik waar we ovér den dijk de eerste fietsers op het Zuiderzeeijs zagen. Nog voor 11 uur waren we in Enkhuizen en gingen direct naar het eind van de haven. Dit bleek echter afgezet en er mochten geen auto's passeeren, daar men hoog water verwachte en er Zaterdag reeds een auto bij Urk door het ijs gezakt was en verdwenen. Van verschillende zijden vernamen we echter dat het ijs nog volkomen ver trouwd was en er aan de andere zijde van de haven nog een afgang was. Aan di> b kant stonden de optimisten en zagen we juist eenige auto's over het ijs in de richting Urk vertrekken. Om op het ijs te komen was niet zoo eenvoudig, daar de helling waarvan afgereden moest worden erg stijl was, de passagiers werd den raad gegeven uit te stappen en met afgezette motor en de remmen aan gleed de wagen met slechts de bestuurder erin, van den dijk op het ijs. Het was niet zoo helder als 's morgens bij het vertrek en de auto's die we had den zien vertrekken, waren reeds uit het gezicht verdwenen, er was echter een zeer duidelijk spoor en bovendien was het eerste gedeelte dat zeer slecht was met blauwe vlaggetjes afgezet. We passeerden verscheidene fietsers en schaatsenrijders, die geen gemakkelijk werk hadden in het zachte zeeijs. Het ijs werd nu veel beter en slechts op stukken waar de schot sen over elkaar geschoven waren wer den de passagiers onbarmhartig door elkaar geschud. Na c.a. drie kwartier kwam Urk in zicht en geleek het zoo gezien veel op een burcht welke op een hoogte gebouwd is. Even verder stond een Urker met een vlag te zwaaien ten teeken dat we stoppen moesten, hier bleek de scheur te zijn, waar Zaterdag de vrachtauto in verdwenen en waar een plank er over gelegd was, de passagiers stapten weer uit en ook deze hindernis werd goed genomen. Een der wachters van de val van Urk wilde graag mede rijden tot de haven om een kopje koffie te halen bij moeder de vrouw en werd zichtbaar benijd, door zijn mede-eiland- bewoners welke we onderweg tegen kwamen. Trouwens de animo om auto te rijden bleek zeer groot te zijn en een maal in de haven aangekomen boden tal rijke Urkers zich aan om ons de oprit te wijzen welke aan de andere zijde van het eiland was. Op Urk bleek tot onze teleurstelling alles gesloten, volgens gemeente veror dening, en als eenig antwoord op de vele vragen die hierover aan de Urkers ge steld werden kreeg men tehooren: »'ti& Sundag*. ln een der straten was een ware volksoploop en hier bleek een jongraensch prentbriefkaarten te verkoopen en of schoon de prijs zeker het viervoudige van in de week was, bleek de animo om briefkaarten te verzenden geweldig, we kregen met veel moeite 2 kaarten, maar geen postzegels en geen enkele Urker scheen ze te bezitten. In de haven lag echter een vreemde aak en de eigenaar hiervan bezat, en wat meer was, wilde zijn 2 eenigste postzegels afstaan. Daar ons de raad was gegoven niette laat te vertrekken met het oog op de werking van vloed, vertrokken we spoedig en kwamen nog talrijke auto's en fietsers tegen, bij de haven gekomen beduidde men ons om te rijden daar er reeds te veel water op het ijs stond en moesten we een stukje benoorden Enkhuizen aan land gaan. Hier stonden een drietal auto's waarvan de bestuurd irs op ons afkwamen en naar bijzonderheden vroegen, waarna ook zij vlug vertrokken om nog voor donker terug te zijn. Op den terugweg kwam een dichte mist opzetten en waren wa blij vasten grond onder de voeten te Ingezonden Mededeellng. Consult koeteloos met voorkennis van dsn hulsarts hebben, want de weg MedemblikDen Helder had voor ons geen geheimen meer. Voor zes nur waren we weer terug en hadden we een voorspoedige tocht gehad. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De leden der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier komen in openbare vergadering bijeen op Woens dag 6 Maart a.s., des namiddags 7.80 uur, ten stadhuize te Alkmaar. Van de agenda vermelden wij het vol gende Ingekomen stukken, waaronder: Een bericht van den commissaris der Koningin van Noordholland, dat het Ont vangkantoor der registratie en domeinen te Schagen, voorshands niet zal worden opgeheven. Een schrijven van N.V. v.h. Gebr. Sluijter, met verzoek te willen bevorderen, üat de Directie der Spoorwegen overgaat tot het invoeren van achtdaugsche abon nementskaarten. Verslagen van de zittingen van dan Spoorwegraad. Vragen van den heer D. H. Grunwald, inzake de intrekking der Rijksdaalder- Zilverbons. Eenige mededeelingen van den Voor zitter van de Verkeerscommissie, inzake het Rijkswegenplan 1929. Verslag van de Zuiderzeecommissie omtrent hare handelingen, sedert de laat ste ledenvergadering. En onder de uitgegane stukken: Een telegram aan den Minister van Waterstaat met verzoek om spoed-audiën- tie, inzake den critieken toestand te Broek op Langendyk, Warmenhuizen en Noord- scharwoude, door het te weinig aantal beschikbare spoorwegwagons. RelzJgerstarieven. In het schrijven der K. v. K. te Tilburg wordt aangedrongen op een proefneming met abonnementskaarten voor vijf dagen tegen een zoo laag mogelijk tarief. SpoorwegrawL In aansluiting op betgeen in ons num mer van Zaterdag is vermeld, geven wij hier nog de voor onze stad belangrijkste punten uit het verhandelde in een drietal vergaderingen van de Oommissie uit den Spoorwegraad. Treinverbinding met Den Helder. Wat de door bemiddeling van den heer Kolster gedane verzoeken betreft, kan worden medegedeeld: dat .trein Den HelderAmsterdam V. 9.54 en trein AmsterdamDen Helder V. 17.61 behouden bleven. Ten opzichte van het verzoek om een vroegere reisgelegenheid naar Den Hel der kan worden vermeld, dat inlegging van een vroegeren trein naar Den Helder vooralsnog niet wenscheljjk werd geoor deeld, omdat deze op een te vroeg tijdstip van Amsterdam zou moeten vertrekken, terwijl bovendien het verkeer naar Huis duinen gering is en geen aanleiding geeft tot inlassching van een vroegen Zondags- trein. Ook tot inlegging van een lateren trein op werkdagen dan trein 2146 werd op 15 Mei j.1. nog niet overgegaande be zetting van trein 2146 was niet van dien •tfard, dat daartoe aanleiding bestondin gaande 7 October is echter op werkdagen trein 2150 Den HelderAlkmaar inge legd (Den Helder V. 21.34). Trein 461 kon niet als sneltrein van Alkmaar tot Den Helder worden doorge voerd, omdat het verkeer op dat baanvak niet van dien aard wast dat daarin aan leiding tot uitbreiding van het aantal treinen gevonden kon worden. Met klem wordt nogmaals aangedron gen op verbetering van de treinverbin ding van Alkmaar en het Noordelijk deel van Noordholland met het Zuiden en het Oosten des lands. In dit verband wordt gewezen op trein 2114, die 19.28 te Uit geest aankomt en na een wachttijd van 32 minuten aansluiting heeft op trein 2246, V. 20.0U. De wenschelijkheid wordt uitgesproken om weder doorgaande rij tuigen Den HelderRotterdam en Enk huizenRotterdam in te voeren. Bij punt 132 a van het verslag der Dienstregeling-Commissie 1927 werd het gewenscht geacht deNederlandsoheSpoor- wegen te verzoeken bij de samenstelling van een nieuwe dienstregeling met de geuite verlangens zooveel mogelijk reke ning te houden. Blijkens de mededeeling van het hieraan gegeven gevolg kon echter in de verbin dingen van Alkmaar en het Noordelijk deel van Noordholland met het buitenland en het Zuiden en Oosten van ons land geen verbetering worden gebracht en werd opgemerkt, dat het verkeer van Alkmaar meer op Amsterdam is gericht en dat de aansluitingen te Amsterdam meerendeels van het toeval afhankelijk zullen blijven. Het verkeer werd niet be langrijk genoeg geoordeeld voorinlegging var. nieuwe treinen, die te Amsterdam op de buitenlandsche en de belangrijke binnenlandsche verbindingen naar het Zuiden en Oosten aansluiten. Aangedrongen wordt op een vroegere treinverbinding op Zondagen van Am-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5