DERDE EN LAATSTE BLAD VAN DINSDAG 5 MAART 1929 Wieringen. Besprekingen over de oprichtint van een zoetfabriek. Anna Paulowna. COURANT Zaterdagmiddag twee uur werd door de gezamenlijke besturen der vier kaas fabrieken een vergadering belegd in Hotel Lont te Hippolytushoef, ten einde besprekingen te houden omtrent een eventueel op te richten zoetfabriek. Ruim 50 personen zijn aanwezig, als de lieer Jn. Doves, voorzitter der ver- eenigde fabrieksbesturen, de vergadering opent met een woord van welkom aan de aanwezigen, speciaal aan den heer G. Nobel uit Lutjewinkel, voorzitter van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noordholland, die over het te behan delen onderwerp een inleiding zal houden en aan den heer van Buren, leeraar technicus van dien Bond, die daarna nog eenige toelichting zal geven. De heer Nobel spreekt er zijn genoe gen over uit, dat hij hier dit onderwerp mag behandelen. Hij wijst er in de eerste plaats op, dat voor de verwezelijking van dit plan, om in de toekomst een groote zuivelfabriek te krijgen, een goede samen werking nommer één is. Een nieuwe zaak moet goed overdacht worden. Of dat nu een paar maanden korter of lan ger duurt, komt er niet op aan; de zaak is alleen maar, dat het dan goed gedaan wordt. Voorkomen moet worden, dat er ver keerde dingen gebeuren. Daarmee bedoelt spr., dat de bestaande fabrieken zouden gaan reorganiseeren. Het resultaat daar van zou zijn, dat er vier fabrieken kwa men, die te kostbaar zouden worden en toch niet aan de eischen voldeden. Alleen door samenwerking kan iets bereikt worden. Wat zijn nu de redenen, waarom men een groote fabriek gaat stichten Op de bedrijven heeft men doorgaans te kort hulp en dit is een factor, die dringt in de richting van een fabriek, waar de melk volledig wordt verwerkt. Naar spr. meening is de toestand op Wieringen in dit opzicht evenals elders. Ook het vervoer naar de plaatselijke fabriek brengt kosten en tijd met zich mee. Ook daar wil men van af. Nu bestaat er doorgaans vrees voor het stichten van een groote fabriek. Doch de ervaring leert, dat die vrees ongegrond is. Een groote fabriek, voorzien van alle technische hulpmiddelen, voldoet beter dan de kleinere. Ook de concurrentie op de wereldmarkt noopt tot een technisch zoo goed mogelijk bedrijf. Als men een fabriek wi) stichten, is de eerste zorg het uitkiezen van de geschikt ste plaats. Ten bate van aan- en afvoer moet gelet worden op de ligging ten op zichte der verkeerswegen. Te Wieringen zou men rekening moeten houden met de toekomstige spoorbaan. Nu de cijfers. Bij goed overleg zou te Wieringen een bedrijf kunnen worden gesticht met drie tot drie en een half millioen K.G. melk per jaar. Er kan verder gerekend worden op uitbreiding door de droogmaking van de Wieringermeer. In den proefpolder bij Andijk is een schit terende grasgroei en de algemeene ver wachting is, dat in de Meer heel veel grasland zal komen. Als men alle veehouders weet samen te krijgen, wordt de zaak niet te kostbaar. Zoo'n fabriek zou kosten, technisch goed ingericht, 100.000 gulden, ruim geschat nog 10.000 gulden meer. Voor rente en afschrijving moet 10*/o worden gerekend, dat is 10 tot 11 duizend gulden. Omge rekend over de genoemde hoeveelheid is dat 0.3 cent per kilo melk. En dat acht spreker niet te hoog. De ervaring leert b.v. in sprekers woon plaats, dat het veel verlichting geeft, als men thuis de melk kwijt is. Ook is wel gebleken, dat men niet bang behoeft te zijn voor minder goed product. Bij reorganisatie van de 4 fabrieken zou daarmee zeker per stuk f 20.000 ge moeid zijn. Met klem moet hiertegen ge waarschuwd worden, want het bedrijf blijft te klein. In verschillende plaatsen, waar men iets dergelijks deed, had men er later spijt van. De gedachte moet ge concentreerd worden op een groot bedrijf. Spr. vertrouwt, dat ook de tegenstanders van thans wel van gedachte zullen ver anderen. Welke vorm moet dit eventueele bedrijf aannemen Er zijn twee wegen, ten eerste een coöperatieve vereeniging, waar spr. persoonlijk het meest voor voelt, ten tweede een naamlooze vennootschap,waar in ieder aandeelen neemt. Voorlichting bij den bouw zou worden gegeven door de bouwcommissie van den bond, bestaande uit den heer van Buren, drie directeuren van fabrieken, dr. Scheij, Rjjkszuivelconsulent te Hoorn, een inge nieur van het technisch bureau der fede ratie van Ned. Zuivelfabrieken en spreker als secretar-s. Wanneer het zoover komt, kan gegarandeerd worden, dat alles goed gaat. Men stelt er een eer in, de boeren goed te helpen. Alvorens het woord over te geven aan den heer van Buren, voor het geven van cijfers over de uitkomsten, stelt spr. voor, dat enkele leden van de verschillende fabrieken zullen worden aangewezen om een commissie te vormen, die de zaak nader kan bezien. De heer Van Buren wijst er in de eerste plaats op, dat de machineriën voor een groote fabriek betrekkelijk goedkoo- per zijn dan voor een kleine. Een karn b.v. van 500 L. is naar verhouding duur der dan één van 1000 L. Verschillende dagfabrieken zijn in de laatste jaren omgezet in zoetfabrieken, b.v. Middenbeemster, Twisk, Schoorl. Niet altijd gaat alles voor den wind; er zullen tijden komen, dat de zaak wat moeilijk loopt. Dan komt het juist aan op de goede samenwerking tusschen de leden. Eendracht maakt macht, verdeeld heid breekt af. Men zegt wel, dat de menschen aan de boerderij tegen het werk opzien. Als men echter kan aantoonen, dat de uitkomsten aan de fabriek even goed zijn, is dat werk voor niets gedaan, en niemand wil tegenwoordig voor niets werken. Heel in het kort wordt de inrichting van een zoetfabriek uiteengezet. Na de ontvangst wordt de melk eerst gepompt op een melkkoeier, een buizenstel waarin melk en koelwater in tegengestelde rich ting circuleeren. Hiermee wordt een vlugge en diepe afkoeling verkregen Op het koellokaal wordt de melk vervol gens bewaard, tot ze voldoende opge roomd is, dan laat men de melk er onder vandaan loopen en de room gaat naar de botermakerij, na eerst gepasteuriseerd (waarbij door verhitting de bacteriën ge dood worden) en in zuurbassins naar be hoefte opgewarmd of afgekoeld te zijn Dit alles kan een boèr alleen niet doen Een voordeel is ook, dat de fabriek een uniform product levert. Bij de oprichting moet men niét op enkele duizenden zien. Een goede inrich ting is hoofdzaak en vergoedt vaak dubbel en dwars de meerdere kosten. De Wie ringer fabrieken hebben tot heden een goed product geleverd, aan een zoetfa briek zal dat zeker vooral niet minder zijn Door spr. is een vergelijking gemaakt tusschen de uitkomsten van een zestal zoetfabrieken en een gunstig bekende dagfabriek, n.1. die te Dirkshorn. Deze gegevens worden aan de vergadering overgelegd. Uit de becijferingen blijkt in 'de eerste plaats, dat aan de zoetfa brieken gemiddeld f 8.51 per 100 kilo melk wordt uitbetaald. De dagfabriek betaalde uit f 7.11, doch rekening hou dende met de verschillende omstandig heden, zooals die in de overgelegde' be rekening zijn verwerkt (aan een dagfa briek heeft men geen kosten van rijloon en botermakende waarde van enkele bijproducten als wei is bij een dagfabriek iets grooter), moet dit bedrag zuiver worden gesteld op f 6.77. Hieruit blijkt dus, dat alle leveranciers der dagfabriek gemiddeld per jaar per 100 K.G. melk 1.74 aan botergeld moeten maken, wil len ze gelijk staan aan de gemiddelde uitbetaling der zoetfabrieken. Verschillende personen meenen, dat er meer wordt uitgehaald dan f 1.74, doch spr. gelooft dat niet. Ook Dirkshorn be vestigde, dat het bedrag lager was. Aan de hand van cijfers toont hij aan, dat het nooit hooger kan zijn. (Gesteld100 K.G. melk met een vetgehalte van 3.15 en een gehalte der kaasmelk van 2.45. Voor de boter blijft dus over 0.7 K.G. vet, wat bij een vetgehalte van de boter van 0.84 en een uitkarningsgraad van 97 op levert 37/84 X 0.7 K.G. 0.8 K.G. boter. Bij een boterprijs van gemiddeld f 2. is de opbrengst dus f 1.60 of per K.G. melk 1.6 cent). Hij wijst er verder op, dat de grootste zoetfabrieken verhou dingsgewijs de laagste onkosten blijken te hebben en deelt naar aanleiding van enkele gestelde vragen nog mede, dat in de onkosten het vervoer, alsmede de rente en afschrijving zijn verwerkt. De heer Nobel zegt, dat nu de hoofd zaak is, de kwestie in de commissie te overwegen. Voor de toekomst zou men ook moeten denken aan de afwikkeling der bestaande fabrieken, doch hij neemt aan, dat de nadeelen daarvan niet heel groot zouden zijn, daar de gebouwen een andere bestemming zouden kunnen krij gen. Overijling is niet noodig, maar binnen afzienbaren tijd is stellig een goed inge richte fabriek te verwachten. De heer K i s t e m a k e r uit Wieringer- waard zegt, dat vele personen aldaar ook eerst tegen een zoetfabriek zijn ge weest. Later, toen ze eenmaal moesten meedoen, vonden ze hun vroeger stand punt zeer onverstandig. De heer Nobel zegt, dat de «Aurora» in Wieringerwaard toen opgeheven is. De «Volharding» bleef, al was die eigenlijk te klein. Men zou er nu veel meer melk kunnen krijgen, dan verwerkt kan worden. Dat is voor Wieringen alweer een vinger wijzing om een eventueel bedrijf ruim op te zetten. De directe voordeelen zullen misschien in het begin niet zoo groot zijn doch er wordt een massa werk weggenomen. Speciaal ook voor de vrouwen is dit van belang. De heer N. Mulder Dz. zegt gehoord te hebben, dat de kaasverkoopers liever van dag- dan van zoetfabrieken koopen wegens het hoogere vetgehalte der kaas. De heer Jn. V e e r d i g antwoordt hier op, dat hij naar de fabriek Julianadorp is geweest om eens informaties te nemen. Uit de bescheiden is hem gebleken, dat de kaasprijzen daar geheel of bijna geheel de hoogste markt waren. Bovendien wer den er b.v. in één week nog 600 stuks buiten de markt om boven den hoogsten prijs verkocht. De heer Nobel zegt, dat hij als voor zitter van het kaas contrölestation met deze zaken goed op de hoogte is. Een dagfabriek beheerscht niet zoo goed het product als een zoetfabriek en moet dus aan de veilige kant blijven, wat vetge halte betreft. Echter zijn er nog meer factoren, die den prijs beheerschen, zoo b.v. de smaak, die in verschillende streken zeer afwisselend is. DeNoordhollandsche kaas brengt meer op dan eene gelijke hoeveelheid Friesche. De hoofdzaak is het product hooghouden. Hij vraagt dan, of er bezwaren bestaan tegen de door hem voorgestelde com missie, die dus zou bestaan uit twee leden voor iedere fabriek, te benoemen via de besturen. Daar geen der aanwezigen hiertegen bezwaar heeft, wordt aldus besloten De commissie zal met de sprekers van dezen middag de zaak nauwkeurig bezien en dan met concrete voorstellen komen De Voorzitter sluit hierna de verga dering met een woord van dank aan de sprekers voor den leerzamen middag. EEN MOOIE PRESTATIE VAN O.K.K. Onze mandoline-club O.K.K., dir. de heer P. Jongkind behaalde j.1. Zondag op het te Amsterdam gehouden Bondscon cours van Mandoline-Vereenigingen in de 2e afd. den len prijs met 476 punten dat is 26 punten meer dan het maximum aantal dat te bereiken was. Voorwaar een prachtprestatie. Hulde aan directeur en leden. RADIO-CENTRALE. Door den heer directeur-generaal der posterijen en telephonie te Den Haag en door B. en W. alhier is aan den heer J. J. Bosker concessie verleend tot door trekking, per telephoonlijn, van zijn Radio Centrale, naar de wijken Westerland en omgeving. EEN NIEUWE BOOT VOOR BOSKER Naar men ons meldt, is door den heer O. J. Bosker, alhier te Rotterdam een zoo goed als nieuwe stoomboot aange kocht voor zijn Steenlossersbedrijf. De boot moet dienen als sleepboot, waterboot en zoo mogelijk van den zomer dienst doen voor passagiervervoers langs de Zuiderzeewerken. Als kapitein is aange steld schipper Alb. Veerdig Sz., alhier. HET ELECTRISCH GEMAAL IN DE HIPPOLYTUSHOEVER-KOOG. Naar wij vernemen is het gebouw voor het Electrisch gemaal met inhoud, voor het Heemraadschap Wieringen en staande in de Hippolytushoever-Koog gereed ge komen. De aannemers, de heer Hermans alhier en Gebr. Last van Enkhuizen hebben alle eer van hun werk. De zuig- en perspompen zijn geleverd en geplaatst door de Machine fabriek van Gebr. Stork te Hengelo en de motoren gemonteerd en geleverd door »Heemafte Hengelo en de hoogspanning installatie gemaakt door A. W. Berkhout, electricien van de P.E.N. alhier- Zoodra de vorst uit den grond is zal de heer Berkhout voor de P.E.N. beginnen met de ontgravingen, voor het leggen van den ondergrondsche hoogspanningskabel, wel ke kabel van uit het transformatorhuisje te Hippolytushoef, met de motoren in 't gemaal verbonden zal worden. Binnen korten tijd zal men dus het ge maal in werking kunnen stellen. DE LAATSTE WEDSTRIJDEN VAN DE IJSCLUB „VOORWAARTS". Vrijdag vond een estafette-wedstrijd plaats, georganiseerd door de ijsclub „Voorwaarts" te Den Oever. Hoewel het ijs niet best meer was en weinig belang stellenden van den strijd getuige waren, deden de twaalf deelnemers geweldig hun best, zoodat van een geanimeerden wedstrijd gesproken kan worden. De drie tallen: 1. C. van Kalsbeek, S. Metselaar, Sj. van Kalsbeek en 2. J. Tijssen, B. de Jong, P. Gorter wonnen resp. den eersten en tweeden prijs bestaande uit 18 en 12 gulden. Daar de wedstrijd te spoedig ge ëindigd was naar den zin van de deel nemers, werd in overleg met het bestuur besloten nog een wedstrijd in hardrijden te houden. Het was zeer spannend en met ©en on derling gering verschil behaalde J. Gor ter Jzn. den eersten, E. Gorter Szn. den tweeden en J. Poel den derden prijs n.1. 6, 4 en 2 gulden. Zondag j.1. had de prijs uitreiking plaats in het café van den heer N. Metselaar. Gezien den toestand van het ijs en niet te vergeten van de kas, zullen dit wel de laatste wedstrijden zijn, die de ijsclub dit seizoen organiseerde. Met veel voldoening kan „Voorwaarts" op hare verrichtingen terugzien, en wanneer nu gezorgd wordt voor een eigen baan, zien wij het volgen de ijs-tijdperk met vertrouwen tegemoet. MOTORVLET VAN PARLEVINKER KAT DOOR HET IJS BESCHADIGD. Toen Donderdagmorgen de parlevinker J. Kat Mzn. eens ging zien hoe zijn mo torboot, die in de haven van den Oever lag, het maakte, moest hij tot de onaan gename ontdekking komen, dat ijs ster ker is dan ijzer. De geweldige vorst van den laatsten tijd had de boot rondom in het ijs gezet en de vloed had het vaartuig scheef doen gaan. Inmiddels totaal vastgevroren werd bij een volgend© vloed de vlet gedeeltelijk overstroomd en liep het water in de ma chinekamer. Door den druk van het ijs werd het vaartuig zoodanig tegen eeiï paal bekneld, dat het dek sterk werd ge bogen. Met een twintigtal menschen werd de patiënt uit het ijs bevrijd, door rondom het ijs weg te zagen. De schade is vrjj aanzienlijk. Een dergelijk lot ondergingen drievis- schersvaartuigen, toebehoorende aan ge noemden Kat, L. de Jong en M. de Bok. BOND VOOR STAATSPEN SIONNEERIN G. De openbare vergadering, gehouden door de Federatie Hollands Noorden van den Bondi voor Staatspenslilonneering, op Za-ter dagavond in café Bruul, werd door slechts een 15-tal belangstellenden bezocht. Het doel dier vergadering was het opnieuw op richten van een afdeefing, daar de vroeger alhier bestaande twee afdeéliingen (Hippo iytushoef en Den Oever) enkele jaren ge leden wegens gebrek aan. belangstelling en interne kwesties verloopen ziijn. De voorzitter der Federatie, de heer C de Vries van DirüdShorn, opent met een kort welkomstwoord tot de weinige aanwezigen en tot de pers, die d° veile afwezigen za moeten bereiken. Hij memoreert, hoe de vroegere afdeeling met 150 leden teniet is gegaan. De Iedien moeten nu weer bij elkaar gezocht worden en de zaak opnieuw aange vat. Met nadruk moet worden gezegd', dat het nog niiet gewonnen is, als de leden er zijn, er moet ook gewerkt en gestreden worden. De kleine middenstand1 en de ar beiders zullen eensgezind moeten optrekken 'Ondlaniks het feit, dat reeds van 1913 af is 15 jaar lang, voor staatspensioen ge streden is, en de opvolgende regeeringen de kwestie behandeld; hébben, staan we nu toch voor htót- feit, dat reeds 38.000 ouden van dagen uitgesloten zijn van uitk-eering. Nog deze week heeft d:e Tweede Kamer er over beraadslaagd. Een katholiek arbeiders afgevaardigde zei bij dlie gelegenheid, dat steun voor ouldem van dagen wel goed was, doch geep staatspensioen. De heer Snoeca Henfcemans Wilde de oude menschen zelf teteni bijbetalen;; ze zoudien nog wel een spaarbankboekje hiebben! om de achterstal lige premies te voldoen.. De meeste oudjes weten mi-et eens, hoe zbö'n boekje er uit ziet. Mr. Oud pleit voor -een staatspensioen van 3 en 5 voor man en vrouw. De S.D.A.P. wil 3 en 6 voor man en vrouw, met miogellijlkheid van uitbreiding door vrij willige verzekering. De Bond voor S taatspens1 kmneering st-aa op het standpunt, dat aan de -oude men söhen recht moet worden gedaan. De erv-a ring leert, dat alle maatregelen als zegeltjes- plakken e. d'. op niets uitloopen, omdat de menschen, die het noodig Webben, het niet kunnen betaHen. Daar alle aanweZigen toe wensohen te treden, wordt; tot de oprichting eener af deeling besloten. Hoewel verschillenden het beter achten, die bestuuirsverklieizing uit te stellen,, wegenis het kleine aantal I-eden, meenen de meesten toch, nu ook daartoe maar over t)e moeten gaan. Gekozen' wor den dan de -heeren, Jb. Lont Dz. met 12 stemmen, M. Kooiiji (12), H, Wülms (8) en S. Kuijt (7), en bij; een tweede stemming de heer M. Koorm. Tot voorzitter wordt be noemd' de heer Jb. Lont; in onderling over leg tusschen de bestuursleden worden; de heeren S. Kuijt en M. Kooiiji aangewezen resp. voor secretaris en penningmeester. Eenii'ge besprekingen worden verder nog gehouden over propaganda dOor middel van circulaires (z.g. Sluit-UJAan'tj es), ove? een ibimnehkort te houden vergadering rnlet een spréker en medtewerkling van plaatselijke muziek- af zangivereehiglingen en een. op 23 Juni a.s. te organiseeren ringiand'dag. Besloten- wordt tot aansluiting bij de Fede ratie, die ook de afdeeling zooveel' mogelijk zal steunen. 'Ook koestert de F-ederatie het voornemen, om -te trachteni, de afdeeling te Den' Oever eveneens te doen herleven1. De voorzitter sluit tenslotte de hijeenr- komst mfet een woord van voldoening over het bereikte resultaat. PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDENBOND. Zaïterd'ag j.1, organiseerde de Ned. Biin- denboud -een propaganda-avonld in de groote zaal -van den heer M. de -Haan te Hiippoly- tushoef. Bij afwezigheid van burgemeester Kolff opende omstreeks 8 uur Ds. O. L. van der Veen, namens den Nederlandsehen BEndienbond dezen feestavond, met een hartelijk woord van welkom, De voorzitter hlield daarbij een korte inleiding, waarin hij zedde, dat tot- zijn; spijt Mevr. Sternheim Frank, wegenis ziekte, afweiig was. geluk kig had Mej. Roggeveen van Den Helder ziéh bereid verMaardi om dn de plaats van Mevr. Sternheim eenige liederen te zingen. Voorz. betreurde dé geringe opkomst van 't publiek, maar hoopte toch op een succes- vollen avond. Voorts verwees de voorz. naar het programma. De heer Van den Berg zette uitvoerig het Mlnidenivraagst.uk uiteen-. Spr. achtte hét van- groote sociale foete-ekenis, dat in ons land 4000 Minden zijp, menschen:, die hlet voornaamste wapen missen- in dien strijd om het bestaan. Tot nu toe hebt u zoo zegt spr. medélijden gehad met mdjn- tot- genoot en' en beschouwt ze als stumperds of stakkers, dus mind-erwaar-dlig. Toch hebben wlij niiets aan uw medelijden, -integendeel, Wij zijn ook menschen, dlie meenen recht te hiebben alk ieder normaal -mensch, -op een behoorlijke, onafhankelijke plaats in de sa- PDenlteving. Spr. geeft dian een- -beeld van den mlaltSerieelien -en geestelijken -toestand., waar in tot, heden dé Nederlandsohe blinden léven, om voorts de wegen te wijfeen:, die naar zij n meening, tot een gezonde oplos sing van hét biindenivraagstuk kunnen leiden'. Spr. wenschte dat verschillende betrek- klingen voor de blindém worden opengesteld, zoodat zü zich niét bezig behoeven te hou- dén met uitsluitend minderwaardig werk als stoelen matten, bezems binden,-, etc. De blinden- behooren in een financieel meer onafhankelijke positie tie komen, In de pauze gaven; zich 23 personen; als abonné op de Blindenbode op tot een totale bijdrage van 51. Na de pauze werd1 het programma verder afgewerkt. Alle num mers werden keurig, uitgevoerd en- hadden een dankbaar gehoor. Voor het ten beste gegeven© bracht de voorzitter dank. Tevens bracht de voorz. dank vooir de be langstelling namens dien- Nederlandlschen Blindenbond. Voo-rz. bedankte ook den heer P. Jongkind en de Mandolineclub voor hun kostélooze medewerking. EEN KINDERFEEST. Zaterdag j.1. organiseerde de Ver. -ter bevordering van getrouw Schoolbezoek te Hippolytushoef eeni kinderfeest. Het was Satuurlijk ook iets bijzonders voor de klein es, -waar deze tevens erg op dé versnape ringen gestéld waren. Om 2 uur nam het hardrijden een aanvang. Er was veel be langstelling van- de zijde der moeders. Het werd) al spoedig een harde strijd om een prijs te bemachtigen. Na afloop vielen de prijzen ten d'eel aan: le en 2e jongens- en meisjesfilés: 1. Trijntje Rotgans. 2. Jan-n-ie Rotgans. 3. Anne Oldersma. 4. Jan Boerseu. 5. Dik Veerdig. 3e eni 4e klasse -meisjes: 1. Teetje*Lont. 2. Jann'ie Lont. 3. Annie Bruul. 4. Ger Doves. 5, Raddie Kort. 3e en; 4e klas jongens: 1. Kees -Slikker. 2. Jaap Kuiper. 3. Simon Lont Gz. 4. Simon Lont Adrz. 5. Jan Kooij. 5e, 6e- en1 7e klé-s meisjes: 1. Mari-e Lo-nit Jd. 2..Sita Koo-ij. 3. Truus Kobt. 4. Neeltje- Kooiji. 5. Manie Kuiuit. -5e, 6e en 7e klas jongens: 1. Ja-ra Baijs. 2. Gerrit Omïs. 3. Marinus Engeil. 4. Piet Barelds. 5. iSimion, Halfweg. 6. Piet Tjjseni. De prijzen bestonden- hoofdzakelijk uit boeken, schriften, ispeelgoediartikél-eni, enz. -eni alle deelnemers kre-geni k-o-efc, chocolade, enz., zood'at de kinderen voldaan naar huis gingen, IJSWEDSTRIJDEN. De ijswedstrijden zijn tegenwoordig niet uit de lucht, en wij laten den uitslag hieronder volgen van: le De IJsclub „Westerland". Hardrijden voor mannen, 46 deelnemers, le prijs, 30, de heer D. Kooij Mz.; 2e pr., 20, de heer J. Koorn Sz; 3e pr., 15, de heer C. Steigstra; 4e pr., 10, de heer D. J. Metselaar; 5e pr., j 5, de heer C. Kooy P.Cz.; 6e pr., 2.50, de heer A. Bugel. De heer J. K. te de Haukes, die de prij zen aan de ijsclub had geschonken, had ook de beleel'dheid een orgel van den heer A. de Wilde uit Alkmaar te laten ko men, zoodat deze wedstrijd door orgel muziek werd opgeluisterd en er begrijpe lijkerwijze veel publiek aanwezig was. De prijsuitreiking in 't café van den heer Jb. Duinker ging ook met muziek gepaard. Zaterdagmiddag en -avond was&het dus wel een vroolijk ijsfeest. 2e. De jeugdijsclub „Ons Genoegen". Hardrijderij voor jongens tot 15 jaar; 16 deelnemers. le pr., 1.50, Jan Baijs Mz.; 2e prijs, 1, Louw v. d. Welle; 3e pr., 0.50, Dirk Lont Jz.; 4e pr., 0.25, G. J. Bruul. Ook voor dezen jeugdwedstrijd was veel animo. Het ijs was, de dooi in aanmerking genomen, overal vrij goed bereidbaar. WONINGBOUW. De heer D. Lont Kz. te de Gest heeft den bouw van een burgerwoonhuis aan den Geestmerweg opgedragen aan de aannemers, de heeren Gebr. Hegeman te den Oever. STEENLOSSERIJ. Naar wij vernemen liggen in Amster dam en elders ongeveer 20 Rijn-aken in het ijs, allen geladen met steen voor de Zuiderzeewerken, welke door het lossers- bedrijf van den heer O. J. Bosker al hier moeten worden gelost. Dat op spoe dige dooi wordt gehoopt ligt voor de hand, daar de arbeiders met verlangen naar werk uitzien. DE INGEVROREN SCHEPEN. In de haven van den Oever is men thans druk bezig de ingevroren booten uit het ijs te bevrijden, terwijl men daar na zal trachten de haven geheel ijsvrij te maken. DE AFVAL-HARDRIJDERIJ. De afval-hardrijderij op de banen van het „Oude Veer" had zóó best voldaan, dat reeds even later weer een tweede der gelijke wedstrijd door „Eendracht maakt Macht" was aangekondigd, die echter wegens het zeer ongunstige weer niet doorging. Maar Zondag is het er dan toch weer toegekomen, ofschoon er door den ngevallen -dooi al vrij wat water op het ijs kwam en het zwaar te berijden was. De haanlengte bedroeg 500 meter en er is gereden om prijzen van 60, 40, 20 en 10 gulden, terwijl bovendien later nog een tweetal troostprijzen werden uitgereikt. Ofschoon de liefhebberij voor het ijs in den laatsten tijd al heel wat verminderd was, waren Zondag toch nog weer een duizend bezoekers op de banen. De uitslag van den afvalwedstrijd was: le prijs C. Pronk, Haarlem; 2e pr. Jb. Kos, Oudkarspel; 3e pr. W. v. d. Oord, Barsingerhorn; 4e pr. A. de Ridder, Bree- zand. le troostprijs: W. Kaptein, Zijpe; 2e troostprijs Jb. Paarlberg, Oudkarspel.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9