De Indringer IS ALTIJD Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR OOST-INDlE. BINNENLAND. 6621 DONDERDAG 7 MAART 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Donderdag 7 Maart 6.16 uur. Vrijdag 8 6.18 VOLKENBOND. HET NIEUWE VOLKENBONDSPALEIS. Het contract geteekend. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft Dinsdag het contract met de vijf architecten, Flegenheimer, Vago en zijn collega's onderteekend, waarbij hun officieel den bouw van het nieuwe Vol- kenbondspaleia wordt opgedragen. De bouwkwestie is dus thans definitief ge regeld. Men verwacht, dat In September tijdens de volkenbondsvergadering de eerste steenlegging zal kunnen geschieden. Redacteur-Uitgeven: q DB BOER Jr„ DEN TïïFTr.TYUR Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 ITALIË. DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME. Rome, 6 Maart. De buitengewone recht bank tot bescherming van den staat heeft vandaag vonnis gewezen tegen de eerste groep Turijnsche communisten, die terecht stonden wegens communistische propa ganda en valschheid in geschrifte. De Zwitser Hofmaier werd veroordeeld tot 15 jaar en 0 maanden gevangenisstraf, de overigen, onder wie een vrouw, tot gevan- ©nflisstraffen, varieerendie van drie tot vijl aar. 's Middags begon de rechtbank met het proces tegen de tweede groep beklaagden. MEXICO. DE TROEBELEN IN MEXICO. Reuter bericht uit New York: Het bericht, dat de president van Mexico, Gil, en eenige invloedrijke per sonen gevangen genomen zijn, is uit de lucht gegrepen. In de Mexicaansche hoofdstad is alles rustig. De Asoocdated Press ontving bericht uit Nogales, de Mexicaansche grensplaats, dat behalve de staat Nayarit, ook Zaca- tecas de party van den opstand zou heb ben gekozen. Dit brengt het aantal sta ten, dat tegen de centrale regeering ageert, op negen. De Amerikaansch-Mexicaansche gren zen zoo luidt een1 V.D.-bericht uit New York! (stad) zijn door de Ver. Staten1 voor Mexicanen gesloten verklaard. De rebellen zijn geheel meester in de staten Vera-Cruz en Sonora en op de landengte van Tehuantepec; het gansche leger is gemobiliseerd, doch de houding der vloot is nog onzeker. Naar President Gil mede deelt, hebben 7 oorlogsschepen radio- telegrafisch om instructies geseind. Daar de rebellen nergens op tegenstand gestuit zijn, is het nog niet tot een treffen geko men. Intusschen is een generaal met een aanzienlijke troepenmacht naar Vera- Cruz gezonden. Van de stad Mexico zijn eveneens versterkingen gestuurd naar het tweede centrum van den opstand, No gales in Sonora. Beide expedities werden door vlieg-eskaders begeleid. Naar uit El Paso bericht wordt, is het Maandagmiddag tot een hardnekkig ge vecht gekomen tusschen een legertje van 5000 man der Mexicaansche bondstroe- pen, onder bevel van generaal Urbalege, en een sterke strijdmacht der opstande lingen. Kerk en Staat Dat in den huldigen opstand in Mexico het geschil tusschen Kerk en Staat een belangrijke rol speelt, blijkt uit een Reu- terbericht nntvangen te Nogales, de Ame- rikaansche grensplaats in den staat Ari- zona. De gouverneur van den Mexicaanschen staat Sonora in welken staat de op standelingen ontegenzeggelijk heer en meester zijn heeft een manifest uitge vaardigd, waarin de Mexicaansche wetge ving op de kerk buiten kracht wondt ver klaard. Monterey in handen der op standelingen. Wolff meldt uit New York: Volgens een telegram uit Nogalas (Arizona) van den opperbevelhebber van de opstandige Mexicaansche troepen, ge neraal Escobar, hebben de opstandelin gen de hoofdstad van Nuevo Leon, Mon terey, ingenomen. Deze stad is de hoofd opslagplaats der oorlogsvoorraden van de bondstroepen. Het gevecht, dat om het bezit van deze stad ontstond, eindigde met een nederlaag van de hondstroepen. De opstandelingen namen 81 officieren, onder wie 8 gene raals, en 560 soldaten gevangen en ver overden 12 machinegeweren en 1000 ge weren. Monterey is een belangrijke stad. In normale tijden telt zij 85.000 inwoners. Zij is gelegen in een vruchtbaar dal van de Santa Catarina-rivier, en zij wordt ge roemd als een van de meest vooruitstre vende steden in het Noordoosten van Mexico. Maar bovenal Is zij belangrijk als spoorwegknooppunt. De bet eek® nis van den va! van Monterey. De val! van die stad1 Monterey wordt 'te Mexico officieel' bevestigd. De strijdkrach ten) van de opstandelingen onder generaal Espobais waren, veel sterken dan die negee- ringstroepem. De regeeringstroepen waren na Üardnekkiigeni strijd en nadat hun com mandant gevangen genomen was, gedwon gen onder gpetoote verliezen terug te trek ken. De befeefcenis, die de regeering hecht aan den val van Monterey blijkt wel uit het fel, d!at reeds een concentrische troepen beweging met Monterey als mi'dldelpuint be volen Is om de stad weer 'in handen van' de regeeringstroep en te brengen. Een corps onder bevel van tAlamaizain, dat eerst tegen Verai Outz zop optrekken, is nu naar Nuevo Leon gedirigeerd. Andere troepen zijn mlet hetzelfde doel uit Tamptico vertrokken. De aan de regeering trouw ge bleven troepen aan de MexicaJamseh-Ame- rikiaansrihie grens bijl Texas eni uit Nueva- larB'dla aan de Rib Grande trekken Zuid waarts tegen Monterey op.< FEUILLETON Uit het Engelscb door HAROLD BINDLOSS. 77) Zonder antwoord te geven bleef Witham onbeweeglijk in dezelfde houding staan. In de kamer achter hem werd er zacht tweestemmig gezongen en door de open staande dur zag hij de schemerige prairie met haar overwelving van donker- fluwee- llg indigo, bezaaid met milllarden en mil- liarden flonkerende sterren. Aan een kant van de deuropening onderscheidde hy vaag twee figuren, een Jongeman en een' slank meisje gekleed in 't wit; alsof hetgeen hij- daar zag iets heel bijzonders was, zoo bleef hij naar haar turen. Wat ze daar deden wist hij niet en feitelijk kon hem dat ook niets schelen, maar als afleiding hadden' ze voor hem waarde. Als een noodzaak voelde hij het om zijn gedachten van het meisje naast hem af te trekken, want nu het oogenblik, waarop hij de rol zou moeten neerleggen, die hij maandenlang gespeeld had, aan staande was, werd zijn verlangen, om de taak, die hij, zichzelf had opgelegd, te vol einden, oen steeds sterker behoefte. In geldelijke welvaart wilde hij Silverdale achterlaten en daarom moest hij ten koste van alles zien te blijven, tot alle tarwe De toestand ernstig. New York, 6 Maart. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat de regeeringstroepen Orizaba hebben ingenomen. De regeering wil eerst met 15.000 man den opstand in Vera Oruz onderdrukken en dan tegen het Noorden oprukken waar de opstan delingen na hevige geveohten hun stel lingen iets konden versterken. Oud-pre sident Calles houdt er, na het aanvaarden van het opperbevel, rekening mede dat de regeeringstroepen daar in een ongun stige positie verkeeren. Van beide zijden worden optimistische berichten gelan ceerd. De Mexicaansche regeering geeft toe dat de toestand ernstig is, en dat bijna een vijfde deel van het leger zich aan de zijde der opstandelingen heeft geschaard. Daarbij komt, dat ook op de vloot eenige beweging ten gunste van de opstandelingen viel waar te nemen. Te Mexico (stad) houdt men rekening met een eventueele depreciatie van den munt- standaard. Waarschijnlijk zal men ook over gaan tot rantsoeneering van levens middelen. In een buitengewone zitting van het Mexicaansche Congres zou dit aan president Gii bijzondere flnancieele en economische vol machtén gegeven heb ben. Successen voor die opstandelingen. MesiicQ, 6 Maiait Er worden een aan tal successen van de opstandelingen gemeld uit het, Noorden, "wan Guaymas aan de goltf van OaÉfbrniiëi, dat door de opstandelingen met hulp van oorlogsschepen iin die hlaiven werd genomen tot Oost-Sonora, waar ge ïsoleerde afdeelngen regeetlhgatroepon iri de hergen gevlucht rijn- De federale troepen verhezen blijkbaar terrein in den staat Sinaïoa. D« regeerihgs- aimbtenareni hebben iMazatlap, een belang rijke havenstad1 aan de golf, verlaten. ©e toestand.te,Veria Oruz Wlijft zeer ver ward. Volgens hier ontvangen berichten was hedenmorgen een (bataljon rebellen aan hlet muiten geslagen en had dit de helft van "de stad bezet. Men vreest voor die in neming van Juareiz djpbtblij de Ameritoaan- sohle nederzetting. Tot nu toe bebben beide partijen alle vreemde eferfndoinmen ge- eerbiedig,d. De regeerdlng deelt mede, dat generaal Esoober, de .opstandelingenleider in Ooa- heufe, verslagen en op de vlucht is. Een bericht uitAfexioo (stad) meldt dat 1/6 deel van hit leger, dat 60.000 man sterk is, den opstand steunt. Bij de meeste gevechten strijden slechts eenige honder den, op zijn hoogst eenige duizenden. De Mexicaanibhe gezant te Washington heeft verklaard, dat Obregon in 1929 'l1/: jaar noodig heeft gohad voor zijn marsch naar de hoofdstad. Het gevaar voor een spoedigen aanval op Mexico (stad) is daarom niet al te zeer te duchten. Volgens een telegram is de stad San Louis, in den staat Sonora, zonder bloed- verkocht was eerst dhn was hij zeker. Langzaam keerde hij, zich naar haar toe. ,,'t Is niet het vertrouwen van je tante, dat me het meeste hindert." Het meisje keek hem strak aan: hij zijn laatste woorden was haar een lichte blos naar die wangen gestegen, maar ze wei gerde concessie aan haar gevoelens te doen, door haar gezicht van t licht af te keeren. „Lanoe," zeide ze, terwijl er een warme, zachte uitdrukking in de helder-bruine oogen kwam, „We weten dat ons vertrou wen niet misplaatst is. Maar je onver schilligheid!, je omgevoeligjheld hindert ons zoo.'* Met een gevoel van onmacht, dat hem wanhopig maakte, maar daarom misschien uiterlijk des te strakker, ging Witham op den stoel naast den hare zitten. Het meisje boog zich naar hem toe, om hem in zijn gezicht te kunnen kijken, haar zacht geronde, blanke schou<ïer raakte hem aan. Hij rook den geur van heur haar en een oogenblik werd zijn verlan gen, een verlangen zoo sterk dat alle gevoel van vernedering erdoor verdron gen werd, hem bijna te machtig. Maar juist door 't vertrouwen dat ze in hem stelde, waren er dingen, die hij niet kon, niet mocht doen en tegelijk drong het tot hem door, dat hij juist nu in de ge legenheid' was, om zich bij haar voor g°ed onmogelijk te maken. Het type meisje, dat Maud Barrington was, zou zeker geen enkele verontschuldiging hebben voor het soort avontuurtjes, waarvan hj) op dat oogenblik verdacht werd. „Je keurt t af, dat ik datgene, wat je ongetwijfeld gehoord hebt, niet ontken?" vergieten door de regeeringstroepen in genomen. CHINA. TERECHTSTELLING VAN GENERAAL& Dinsdag zijn vijf generaals van Tsjang Tsjoeng-tsjang, leider der opstandelingen in Sjantoeng, in Tientein terechtgesteld, na door een krijgsraad in een korte ritting ter dood: te zijn veroordeeld. Tevens zijn tal van arrestaties gedaan, teneinde een uitbreiding der opstandige beweging te voorkomen. HERVATTING VAN DEN BURGEROORLOG? Troepenbewegingen. Te Londen zijn van Sjanghai weer alarmeerende berichten uit China ontvan gen, die van een onmiddellijke hervatting van den burgeroorlog spreken. De re geering te Nanking heeft den vouvemeur van Hoenan afgezet en dit heeft kwaad bloed' gezet bij den zoogenaamden Kwangsivleugel der partij, die in de pro vincie van dien naam een leger van ten minste 100,000 man tezamen heeft ge bracht. De regeering heeft gister alle verkeer op de rivier tusschen Nanking en Sjanghai stop geszet en op zeven groote Chineesche handelsvaartuigen voor vervoer van troepen beslag gelegd. Zij; heeft voorts ©en troepenmacht van 150.000 man opgeroepen, die van Nanking en de kust uit tegen Kwangsi zal operee- ren. JAPAi. PARLEMENTSLID VERMOORD. Een politieke misdaad. Tokio, 6 Maart.' Yamota, afgevaardigde der Proletarische Partiji in den Landdag, is door een reactionnair vermoord, die zich zelf bij die politie heeft gemeld UITKEERINGSDUUB VOOR UTTGETROKKENEN. Het bestuur van het N.V.V. heeft, naar Het Volk meldt, den minister van arbeid een telegram van den volgenden inhoud gezonden: „Het 'bestuur van het N.V.V; nam kennis van uw besluit om den uitkeeringstermijn voor uitgetrokken leden van kassen van 12 tot 18 dagen te verlengen. In verband met hot feit, dat het vertvoer- productie en distributie van grondstoffen, enz. zoo danig ontwricht rijn, dat het nog ten min* ste 2 ft 8 weken duurt voor normale toe stand is ingetreden, ook zelfs wanneer de dooi aanhoudt, dringen wij er ten sterkste bij uwe Excellentie op aan, den uitkee- ringstermijn voor bovenbedoelde leden met nog ten minste 12 datgen te verlen gen". DE Kil VKATAU. Batavia, Maart. De Krakatau is thans zeer kalm. Er zijn geen eirupties meer te zien en bevingen worden niet meer ge registreerd. De topograaf van den vulca- nologischen dienst, die heer Petroeschevs- ky, keert vanavond van het nieuw gevormde eiland terug. Opnieuw actief geworden. Batavia, 6 Maart. De Krakatau is van ochtend 7 uur 49 min, opnieuw actief ge worden. Het aantal erupties was ontel baar. De grootst bereikte hoogte was 450 meter. DOODGEVALLEN. Malang, 5 Maart Gisteren is de electro- technische ingenieur J. Pelzer, van de suikerfabriek Semboro van de H. V. A. in Tanggoel, bij een val doodgebleven. vroeg hij rustig. „Maar wat helpt ontken nen, als 't de waarheid is?'* Maud Barrington begon zachtjes te Lachen. „Moet diie vraag als bliksemafleider dienon?" vroeg ze. „N een," antwoordde Witham met een stem, die hij ondanks al zijn zelfbheer- sdhing niet geheel in rijn macht had. Het meisje legde zijn hand' op zijn arm zoo dwong ze hem, haar aan te kijken. „Lance," zeide ze, „voor iemand van jouw type is ontwijken onwaardig. Door de tarwe en de brug heb je te veel in daden van je karakter laten zien." „En toch.wilde Witham weer op nieuw beginnen, maar bij het zien van den eigenaardigen blik, waarmede Maud hem aankeek, zweeg hij. „Heusch je verknoeit tijd en ener gie, ging het meisje voort, „'t Doet me denken aan een tooneelstuk, dat ik jaren geleden in Engeland gezien heb, waarvan de intrige gebaseerd) was op een gebeur tenis uit 't leven van een beroemd acteur. Toentertijd heeft 't diepen indruk op me gemaakt. De hoofdpersoon was iemand, die uit een soort van ridderlijkheid de schuld van allerlei dingen, waarmee hij in werkelijkheid niets te maken had, op zich nam.maar hij deed het niet on handig en behalve de edelmoedige impuls is er tusschen,beide gevallen verder veel overeenkomst., Maar 't doel Ik vraag me af, welk doel jij ermede zou kunnen hebben.gewichtig genoeg om wat Je jezelf en Silverdale verplicht bent geheel naar den achtergrond te dringen." Witham kende het tooneelstuk; de over eenkomst met zijn geval was te duidelijk, MOORD. Batavia, 6 Maart. F., monteur in een auto-zaak, heeft vanochtend in het ge bouw van de Volksgezondheid zijn daar werkende vroegere vrouw, O. A. S., ver moord. Hij stak haar met een broodmes door het hart. ASSISTENT VERMOORD. Medan, 5 Maart Een Javaansche koelie heeft met drie paranghouwen den assis tent H. Arbman Bergh, van de onderne ming Soekaranda, in Langkat, vermoord. De oorzaak van de daad is vermoedelijk, dat de assistent een aanmerking op hei werk van den koelie maakte. Omtrent den moord wordt nog gemeld, dat de verslagene reeds twaalf jaar op Deli werkzaam was en een onbesproken reputatie als planter had. Zijn stoffelijk overschot is onder groote belangstelling te Bindjei begraven. DE ZU I -STEUN WEI'. De Vereeniging van belanghebbenden bij de neven-bedrijven der vissoherij, welke sehade lijden bij de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuider zee, heeft haar jaarljjkeohe vergadering gehouden te Amsterdam, waarin afge vaardigden uit 10 plaatsen rond de Zui derzee aanwezig waren, n.l. van Amster dam, Volendam, Monnikendam, Hoorn, Enkhuizen, Huizen, Spakenburg, Harder wijk, Elburg en de Lemmer. Het voornaamste punt, dat besproken werd, was de wijziging van de Zuiderzee- steunwet. Vele leden drukten er hun mis noegen over uit, dat de minister in deze met te weinig voortvarendheid optrad en na ontvangst van het advies van de gene rale oommissie nog weer advies vroeg aan den Zuiderzeeraad, waardoor de on zekerheid nog grooter werd. Eenparig was men van meening, dat de wet in dezen zin behoort te worden gewijzigd, dat daarin opgenomen wordt, dat de kapitaalschade door een som in eens vergoed wordt, en dat in de bedrijfs- en loonschade wordt tegemoetgekomen door een ruimere uitkeering dan nu mo gelijk is. Verder zeiden nog eenige leden ten aanzien van de Zuiderzeefilm van den heer van der Ven, dat deze niet klopte met de werkelijkheid, maar een verwron gen beeld gaf van de Zuiderzeekust. VRAAGT SPOOR/MOSTERD om hetm nog eenige illusies te laten, dat hij 't meisje naast rioh op een dwaalspoor kon brengen; onhandig, verlegen met het figuur dat hij sloeg, keek hij den anderen kant uit. „Worden we niet een beetje te zwaar op de hand?" vroeg hy na een paar opgen- blikken van zwijgen. „Goed dan zullen we er over ophou den," antwoordde Maud opgewekt. „Maar denk er om, dat je me beloofd' hebt els de tijd er is, zul je alles begrijpen!" Witham knikte ernstig. „Dat zul je ook," zeide hy. Na een oogenblik kwam er beweging in de beide gestalten oprij van de deur. Ze Hepen langzaam voort en toen de silhouet van de belde jonge figuren, midden voor de deuropening, tegen de licht-grijze schemring even zichtbaar werd, zagen Maud en de man naast haar, tot hun niet geringe verlegenheid, dat de arm van den jongen man om het middel van het meisje lag. Snel keek Witham opzij, om te zien hoe Maud dit schouwspel opnemen zou; ze lachte, zeker om de situatie te redden. De beide figuren liepen echter langzaam voort, het volgende oogenblik waren ze verdwenen. Voordat de beide toeschou wera in de hall recht van hun verbazing bekomen waren, verscheen het jonge meisje, slank in haar wit japonnetje, maar nu alleen, weer in de deuropening. Toen ze Maud zag, bleef ze verschrikt stilstaan. Witham, die iets meer naar achteren in de schaduw zat, kon ze, met het schijnsel van de kamertamp als een lichtvlak tusschen hen In, niet zien. Maar hij zag, dat ze opeens tot in haar hals bloosde. „Zit je hier al lang?" vroeg ze ver legen. „Ja", antwoordde Mand' Barrington met een veelbeteekenenden blik naandie deur. „Ministens al tien minuten, 't Spyt me, dat ik je gezien heb, maar ik kon er niets aan doen. 't Was binnen1 erg warm en daarbij was Allender aan het zingen". „M aar", vroeg het meisje, met een stem, onzeker door angpt, „maar.je zult toch niets vertellen?" „Neen", antwoordde Maud, „als je me belooft het niet meer te doen". Het meisje boog zich impulsief naar haar toe en kuste haar op die wang, maar toen ze zich oprichtte en Witham zag, deinsde ze met een baUgesmoorden kreet terug. By het zien van haar gezicht be gon Maud te laohen. „Schrik maar niet zoo, kind", kalmeer de ze haar. „Ik sta er voor in, dat mr. Oourthorne ook niets zal zeggen. Maar zoodra ik in de gedegenheid ben, krijg je van mij: een boot-predikatie". Met een tinteling in zijn oogen, die hy niet geheel bedwingen kon, keek Witham het jonge meisje na, dat, na een laatste® venrijtenden bUk op Meud, weggeslipt was, de hall door en de kamer in; toen keerde hy zich weer tot zijn metgezellin, 1 die met een komdsch-wanhopig gericht 'naar hem opkeek. „Nu heb ik me tot medeplichtige van die twee ondeugende kinderen verlaagd, terwijl het m'n dure pUcht was, om één, twee drie haar moeder te gaan waar schuwen", zuchtte ze. I (Wondt vervolgd.) HBLDIRSCHI COURANT Lioht op voor Auto's en Fietsen Voor oogros bij Pa. Jae. Verfellle, Den Helder. i;i x v/i x i

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1