plaatselijk nieuws VAN DONDERDAG 14 MAART 1929 Den Helder. Robhtson. Anna Paulowna. Gisteren slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor 't candidaats-examen wis- en. natuurkunde mej. Annie Bruijn. Tot bedrijfsleider van het Bad paviljoen in het Hotel-Pension te Huis duinen is benoemd de heer W.J. Moojj, voorheen te Noordwijk aan Zee. VLIEGKAMP „DE MOK". Maandag 18 Maart, op het tijdstip der Parade wordt het Vliegkamp „de Mok" weder in dienst gesteld. Als commandant treedt op luit. ter zee le kL O. O. F. Jager; chef van den Techn. Dienst is de officier MiS-D. J. Lugtenburg. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Tot sluiting van het winterseizoen bood het Instituut voor Arbeidersontwikkeling haren leden en begunstigers Dinsdag avond een kunstavond aan, die door veler medewerking tot een welgeslaagden avond werd. Nadat allereerst de A.J.O.-ers waren opgetreden en een groot aantal hun ner sierlijke en elegante dansen hadden ten beste gegeven, afgewisseld met eenige declamaties, die door de gezamenlijke jon gelui bij wijze van spreekkoor werden ge geven en deze „massa"-declamatie is over het algemeen boeiender dan de indi- vidueele, waarbij alles afhangt van een persoon, declameerde mevrouw San ders—Herzberg eenige gedichten. Aller eerst een fragment uit Henriette Roland Holst's „De Opstandelingen", en daarna het begin van Gorter's „Mei". Wel frap pant was het verschil tusschen beide frag menten, en de declamatriee deed dit ook goed uitkomen. Henriette Roland Holst, sterke dichterfiguur, heeft in haar verzen in de eerste plaats het revolutionaire ac cent, en de tendenz; in Gorter's „Mei" evenwel is het vóór alles hot lyrische, dat overheerscht: de subjectieve dichterlijke ontroering. Na de pauze kregen we door een vijftal stafmusici, n.1. de beide heeren Stein- roth (waarvan de een de pianopartij op voortreffelijke wijze vertolkte), Strobel, Wolters en van Zandwijk, het z.g. Forel- lenquintet van Schubert. Vooraf had de voorzitter, dr. Ketner, een aardige cause rie uit het leven van Schubert gehouden, waarin hij op vele bizonderheden uit dit korte, rijke leven de aandacht deed val len en vooral wees op Schubert's drang naar vrijheid. Hij heeft die vrijheid, zoo noodig voor zijn kunstenaarschap, ver kregen, maar ten koste van een armoedig, kommervol bestaan. Levendig, beschreef dr. Ketner de wijze waarop Schubert's vrienden met veel moeite tot de uitgaaf van een 12-tal zijner liederen kwamen. En de uitgevers hebben er in den loop der jaren kapitalen aan verdiend! Het Forellenquintet dat we hierna ten gehoore kregen, was voor ons geheel nieuw. Hoewel wat lang en daardoor wat vermoeiend, heeft het vele, echt Schu- bertiaansche bekoorlijke gedeelten, en vooral de pianopartij is vaak buitenge meen geestig en origineel met het „forel- lenmotiefje". Zeer mooi was bijv. het an dante met de variaties, en men mag de heeren musici dankbaar zijn, dat zij ons met dit nieuwe snufje hebben doen kennis maken. Tot slot bracht mevrouw Sanders ons nog in kennis met eenige Nederlandsche humoristische poëzie, n.1. Breeroo, den Schoolmeester, de ietwat lugubere grap pigheid van Piet Paaltjens, Multatuli, en natuurlijk Adama van Scheltema. Daar mee is het repertoir onzer humoristische dichters vrijwel uitgeput, want onze poë zie iis over 't algemeen wat zwaar op d'e hand, zoo zeide zij,. Alles tezamen was dit een mooie avond, die een waardig slot vormde van het win terseizoen. Jammer, dat er niet meerdere bezoekers waren, al was het aantal niet onbevredigend. Aan de voorbereidende commissie voor die Ontwapening, welk© thans te Genève vergadert, werd een telegram van ad- haesle gezonden. Het is wel aardig, in verband met de causerie van dr. Ketner, te vermelden, dat dezer dagen te Berlijn een veiling'van muziekmanuscripten. werd gehouden. Daar werd 20.500 mark (ruim f 12000.betaald voor het manuscript van den „Erlkönig". Als men den pl.m 16-jarigen Franz, toen hij deze ballade van Goethe op muziek zette, had voorspeld hoeveel 100 jaar later zijn handschrift zou opbrengen, zou hij ifc hartelijk hebben uitgelachen. HARIN G VISSCHERIJ. Het is wel laat dit jaar, maar de haring- visscherij is ingezet. Woensdag werden de eerste tallen aan gebracht en tegen een hoogen prijs (f 12.— per tal) vermarkt. Is de haringteelt voor Den Helder steeds van beteekenis, dit jaar kan deze visch- vangst voor onze visschers en dus voor onze plaats van bijzonder belang zijn. Omdat de vischvangst op de Zuiderzee, voorloopig althans, niet kan worden uit gevoerd door het vele ijs, dat zich daar oog bevindt, zal de vraag naar haring, in elk geval tot Paschen zeer groot blijven. Het gevolg daarvan is, dat do prijs der haring zich tamelijk zal hand haven en op een voor dezen tijd onge woon peil zal blijven staan. Den Helder toch zal in hoofdzaak de aanvoerplaats van haring blijven en door deze buitengewone omstandigheid zullen daarvan onze visschers en vischhandel profijt kunnen trekken. Het is daarom te wenschen, dat de aanvoeren gestadig zullen mogen toene men. De achterstand der inkomsten van de haringteelt kan dan voor een deel, wat onze plaats betreft, te niet worden gedaan. De z.g. »kommen« konden door de aan wezigheid van ijs nog niet worden gesteld. Laat ons hopen, dat ook voor die belang hebbenden dat beletsel spoedig zal zijn opgeheven. VERBINDING HAR LENGEN. De eerste booten van Harlingen zijn Woensdagmorgen hier aangekomen om de verbinding van Groningen en Friesland met het zuidelijk gedeelte des lands weer te onderhouden. De „Prins Hendrik" was de eerste, die de reis volbracht: hij arriveerde alhier, met een paar Stanlriesbooten op sleep touw. Er was nog heel wat ijs ontmoet en het spreekt vanzelf, dat met deze baanbre kers nog de geregelde vaart niet is ver zekerd; te meer, omdat zoo goed' als alle bakens van hun plaats zijn verdreven. Er zwerft nog te veel ijs rond, dat door stroom en wind nog heel wat belemmering kan brengen. Nochtans is er weer actie ge komen en de vele booten en tjalken, die hier gedurende weken overwinterd heb ben, maken zich klaar om do trip naar Harlingen te ondernemen. Ruim een tien tal z.g.n. Stanfriesbooten zouden heden morgen van hier naar Harlingen vertrek ken doch de zware mist is oorzaak, dat zij voorloopig ook nu weer blijven liggen. Ze popelen naar het oogenbllk, dat ze de touwen los kunnen gooien om hun be drijf weer voort te zetten. In de schipperswereld is ook veel ach terstand1 in te halen. Velen hebben een slechten tijd doorgemaakt en vele reizen zullen moeten worden gemaakt, wil men het evenwicht in de financiën weer hebben hersteld. Was er onder hen misschien nog geen totale armoede, het begon toch te nijpen. We hopen, dat ook voor hen alle ijs- beletsel weldra zal zijn verdwenen en dat ze hun moeizaam bedrijf weer op pooten zullen kunnen zetten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Februari werd de Leeszaal bezocht door 1366 mannen en 131 vrou wen, totaal 1497 personen. Uitgeleend werden: 672 studieboeken, 2064 romans en 2431 kinderboeken, totaal 5167 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Allen: Zeg uw kind de waarheid; An- ker-Larsen: Heiliging; Bordeaux: Uit den strijd des levens; Cannegieter: Moderne jeugd; van Dam: Schabloneeren; Frede- rick: De denkende huisvrouw; vor der Hake: Wij, onze kinderen en de school; van Hoogstraten-SohochDe steenen pel grim; Istrati: Nerrantsaula; Koning: Ons twaalfuurtje; Kraan-van den Burg: Knot wilgen; van der Leeuw: De zwerftochten van Odysseus; London: Martin Eden; id.: Michael, broeder van Jerry; Meuleman: Van knop tot bloesem; Mulock: John Hali- fax; Prins: Een koning; Ruys: De pad denstoelen van Nederland; Sandberg- Gorter: Uit het slop van Willem Klein; Troelstra: Gedenkschriften, dl. 2: Groei; Westera: Practisch taalonderwijs; Zoet mulder: G eruïneerden. Ten geschenke ontvangen: Galsworthy: - The silver spoon; Ivans: Het Broeken-spook; Rohmer: The myste- ry of Dr. Fu-Manchu; Verslag van de be vindingen en handelingen der gezond heidscommissie ingesteld voor de gemeen te Den Helder gedurende het jaar 1928; Voorloopige lijst der Nederlandsche mo numenten van geschiedenis en kunst BRAND. Woensdagavond te ongeveer half twaalf werd door een ambtenaar van die Werf- polibie aan de wacht van Hr. Ms. „Wacht schip" gemieldi, dat brand was uitgebroken in de bij 't Wachtschip foehoorenide douche- inrichting, staande naast de doksluis aan de zijde van hiet Marimehospitaal. In de ben edenyerd iepi ng van dit huisje is een badtorichting gevestigd, de bovenverdie ping wordt gebruikt als droogzolder. Door den officier van de wacht werdien direct de noodige maatregelen' genomen en de autoriteiten gewaarschuwd. De vraag van de gemeentelijke brand weer of htulp gewenscht was werd bevesti gend beantwoord, in verband mlet het feit, dat de omivang van den brand nog -niet be kend was eni vooral met het oog op het nabijgelegen laboratorium van het Marine hospitaal Gelukkig was er weinig wind, die bovendien nog noordelijk was, zoo dat er maar weinig gevaar voor het laboratorium waar ook nog al wat 'benzine in voorraad lag bleek te 'bestaan. Met de brandspuit van Ht. Ms. Wacht schip en die van de Marinekazerne, alsmede 1 slang pp de waterleiding van Hr. Ms. Wachtschip en twee slangen van de Ma rinewerf, werd hlet vuiur aangetast en de brand spoedig bedwongen. Te 2 uur was alles afgeloopen. De in de benedenverdieping gevestigde badinrichting heeft weinig schade geleden; de bovenverdieping is gedeeltelijk uitge brand. Ook een deel van het dak is vernield. 'Assistentie bij: het blusschen werd' ver leend door officieren en personeel' der Ma rinekazerne, van Hr. Ms. „Van Speyk" en de werf poli tie. Op het terrein van den brand waren' aan wezig de vice-adlmiraal L. J. Quant, burge meester Driessen, de directeur van 's Rijks werf met eenige ingenieurs, de odmman- dant van Hr. Ms. Wachtschip, kolonel Hart kamp, de chef van den staf overste De Graaff en de inspecteur van politie. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid vastgesteld. Men vermoedt dat deze gezocht moet worden in broeiing van de bekleeding yan warmwaterpijpen, het geen een) gevolg zou zijn van een voor kort ln het gebouwtje plaats gehad hebbende overstrooming tengevolge van een defect aan de waterleiding, GENIETEN. Samen waren ze cp stap gegaan. Wel lokte het weer nog niet erg tot wandelen en tot dwalen in de duinen, doch nu de winter, althans oan de schaat senrijders het vaarwel' had toegeroepen, bleef er haast geen andere keus. Moeder was druk aan het redderen in huis, vader deed hopelooze pogingen om zijn spa in den 'grond te stampen om te trachten althans te beginnen met bet zaaien van de spinazie en aangezien de ondergrond nog niet van splijten wilde weten, was het humeur van vader niet in een al te best stadium. Reden te over dus om de beenen te ne uten en uit de buurt fe blijven van de redderende en grommende machten, die par droit de naissance, nu eenmaal over hen gesteld waren. De bovenlucht was egaal grijs; slechts als een nevelvlek was wazig de zon te zien door het mistgordijn. Langs den grond kronkelden de mistslierten en jak kerden, gedragen door het oostelijk briesje, de wollige, ragfijne vlokjes voort. Die wollige vlokjes plekten op hun pet ten, hun haar en hun ruige bonkertjes en bleven als witte richels, daar op zit ten, zoodat het scheen alsof ze wit be- poeier-suikerd waren. En als je even door de snerping van de klamme vrieslucht heen was, dan was het toch wel heerlijk buiten te zijn. Zondags had je lak aan school en aan al die instanrping van geleerdheid. Vrij en blij kon je gaan waar je wilde zonder aan de klok te denken, die je in de week maar geregeld aan je jasje scheen te trekken,'zoodat je haast geen poot durfde te verzetten. En al kon je, door de mist, nu niet heel ver van je zien, toch had ook dit weer zijn eigenaardige, bijzondere bekoring. Eerstens al dat kronkelend sluipen langs den grond van de warrelende damp- slierten, die den indruk gaven alsof de aarde rookte; dan het vaal-gele licht, dat vloeide door het mistgrauwe als ©ven de zon een scheut bon werpen door de damp- bank. En dan de verschillende geluiden, die van alle kanten zoo krachtig tot je doordringen als je loopt, buiten het stads rumoer, in het open veld. Het is of alles veel Ijler is en of de lucht krachtiger de geluiden voortplant. En toch ook weer is 't, alsof het geluid veel gedempter is, want het is niet lawaaiig en niet hard, het klinkt reiner en subtieler. Er zweeft een fijner stem ming rond, zooals die ook is waar te ne men tijdens het vallen van sneeuw als er geen wind staat. Dat geeft-, wanneer je daarop ingesteld bent, een bijzondere bekoring. Zonder het zichzelf op te dringen, ge noten ze van die sonore geluiden, die van verre kwamen uit de donkere onzicht baarheid. Het bassen van een hond, het knerpen van een opengedraaid hek, het rinkelen van een emmer op een boerderij, het ge- kraai van een haan; het was wonderlijk hoe scherp en hoe ontdaan van allerlei bijgeluiden die klanken tot hen kwamen. Natuurlijk was er ook nog het kansspel op het ijs van de slooten, dat aan de kan ten reeds aardige dooiplekken toonde, doch dat in het midden, waar het ijs als opgebald lag, nog keihard scheen te zijn. Op, af, op, af. Springend over het dooi- gedeélte aan den kant gaf deze sport een fijtne afleiding op de wandeling. Wie niet waagt', niet wint.maar ook niet verliest. En zij waagden wat en ze wonnen, maar ook ze verloren. En dit tweeledige eind resultaat van hun wagen, had toch ook voor hen deze groote genoegdoening, dat er actie was in hun Zondagsche vrij buiterij en ze zonder kommer waren om trent het saldo van den dag. Ze wonnen toch een paar natte schoe nen en kousen en ze verloren hun Zon dagsche aanzien, want de spatten van de modderige wallekanten vlogen tot over bun hoofd en besmeurden de wit-bepoeier- de bonkertjes. Maar dat stond' buiten hun bewustheid; ze genoten met volle teugen en maakten •zich geen zorg over hetgeen daarop nood wendig zou moeten volgen. En dat zou vermoedelijk zijn een warme broek en een paar dtroge kousen, plus de noodige heibel thuis. Après nous le déluge. Dat dachten ze niet, maar als je het tweetal bezig zag, dan scheen het alsof hun gedachtegang zoo was ingesteld. Heerlijke onbezorgde jeugd. Wij, va ders en moeders, toornen zoo vaak tegen die vrijbuiters-uitingen van het kroost, maar zijn wij althans de vaders een haar beter geweest? Meestal vertellen we maar niet hoeveel maal we als snoek zijn thuis gekomen. Het aantal keeren is in den regel ook niet bij te houden geweest. Maar als je je dat nog herinnert, dan is toch het resultaat, dat je zorgt voor droge kousen en dat je de „warme" broek ver geet. Er waren nog geen elzekatjes, er waren nog geen doornvischjes, er was nog geen kikkerdril, maar ontbraken die geneug ten al, toch was er nog genoeg dat de aan dacht der jeugd vroeg. Het was een volle, vrije dbg buiten en het genieten was intens. „GELUKKIG HOLLAND". Dat is het opschrift van een berichtje, dat wij vinden in het te Hamburg ver schijnende „Israelitisches Familienblatt", en dit berichtje is afkomstig van onzen stadgenoot den heer Levy Grunwald. Naar aanleiding van de opening der nieuwe Joodsche synagoge had genoemde heer daarover een en ander medegedeeld, en had daarbij vooral het oog laten val len op de verdraagzaamheid der Neder landers jegens de Joden en de blzondere welwillendheid, waaraan de Heldersche Joden blootstaan. Dat bijvoorbeeld de ma rine meewerkt bij de openstelling van een nieuwe synagoge is vooral voor den Duitscher iets buitengewoon merkwaar waardigs. Hoe de toestand in het tegen woordige republikeinsche Duitschland is, weten wij niet, maar onder het keizerrijk kon bijvoorbeeld een Jood geen officier worden, terwijl verschillende betrekkin gen voor hem onbereikbaar waren. Dat men het dus merkwaardig vindt, dat in ons land toestanden bestaan als die waar van Levy Grunwald berichtte, is te be grijpen en van het Joodsche standpunt uit moet Holland wel als een „gelukkig land" worden gekenschetst LEVY GRUNWALD OHNE ENDE. Nogmaals moeten wij het over den heer Levy Grunwald hebben. In het te Amster dam verschijnend >Nieuw Israëlitisch Weekblad» loopt thans een feuilleton van zijne hand, getiteld »om het oude geloof». Het verhaal speelt in Den Helder en het naburige Huisduinen (Duinhuizen) ener komen allerlei plaatselijke bekende per soonlijkheden in voor, o.a. een bekend fruitventer. Verder voert het verhaal ons naar Donker Amsterdam. De >Zwolsche Couraht» noemde het een interessant ver haal, en haalde in een aankondiging een scherpzinnige en origineelebijbel-exegese, welke de schrijver ergens ten beste geeft, als een merkwaardigheid aan. Dit feuilleton loopt thans ten einde en zal bij genoegzame deelname binnenkort in boekvorm verschijnen. Het wordt een werk van 200 250 bladzijden en zal in prachtband, voor den lagen prijs van f 1 franco per post verkrijgbaar worden ge steld, mits men zich bij den uitgever J. L. Joaohimsthal te Amsterdam vóór 1 April a.s. aanmelde. Na dien datum wordt de prijs f 2. Wie er zich voor interesseert, geve bijtijds zijn verlangen te kennen in het bezit van dit werk te .komen. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Feb. 1929. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 123.104.12 en terugbetaald f 75.106.54. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 47.997.58. In het tijdvak 1 Januari1 Maart 1929 werd in het geheel ingelegd f291.145.61 en terugbetaald f 198.292.23, zoodat in dit tijdvak meer werd ingelegd dan terug betaald f92.953.38 Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Februari 96. In het tijdvak 1 Januari1 Maart 1929 werden totaal nieuw uitgegeven 270 spaar boekjes. De lediging in den loop van December van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 1620.71 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari1 Maart werd totaal in de busjes f3.419.11 bespaard. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoorDen Helder en zijn wijkkantoor over de maand Februari 1929. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 90.110.40 en terug betaald f 68.488.94, derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 21.621.46. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 57. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een n'ominaal bedrag van f 2350.en afgeschreven f 5250.—. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 2900.Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekje» bedroeg 1. ALGEMEENE VERGADERING „HET WITTE KRUIS". Dinsdag 12 Maart hield de afdeeling „Anna Paulowna" der Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" een alge- meene vergadering in „Veerburg". Na opening met een woord van welkom door den voorzitter, den heer G. J. Lo- vink, leest de secretaris, de heer O. Lief hebber, de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. 1 Hierna brengt de secretaris het Jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ont- leenen: Het ledental bedraagt thans 930, zoodat dit met;8 is vooruigegaan, waarvan aan contributie is ontvangen een bedrag van 1082.75. Toegetreden zijn 59 nieuwe leden, ter wijl door overlijden en vertrek uit de ge meente 51 leden zijn afgeschreven. Het bestuur onderging geen verande ring. Van het verplegtngsxnateriaal is veel ge bruik gemaakt, terwijl dit voor zoover noodig, werd aangevuld. Aan 247 personen zijn in 394 gevallen goederen in bruikleen afgegeven. Omdat de gemeente van waterleiding is voorzien, waren de regenbakken over bodig, waarom zij zijn verkocht. Op 4, 5, 6 en 7 Mei is door de afdeeling een tentoonstelling gehouden op Witte Kruisgebied, waaraan verbonden was een fancy fair. Deze tentoonstelling is voor de afdeeling een groot succes geweest en dank zij de medewerking van onze leden en o.a. van het Hoofdbestuur, de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, de vereeniging „Het Groene Kruis, de Keuringsdienst voor waren te Alkmaar enz., schitterend geslaagd. De netto-opbrengst dezer tentoonstelling heeft bedragen 1189.02. Minder gelukkig üi de afdeeling ge weest met de bad- en zweminrichting, doordat het uitdiepen der bassins onder zeer ongunstige omstandigheden heeft plaats gehad, waardoor de kosten zeer hoog zijn geworden. Ook over het ge bruik der inrichting kan de afdeeling niet geheel tevreden zijn, hetgeen vermoede lijk hieraan is toe te schrijven, dat zjj nog niet populair is onder de ingezetenen. Het aantal abonnementen bedroeg 62, terwijl het aantal verkochte badkaarten 988 bedroeg. Het aanbrengen van de waterleiding en een douche bleek eén groote verbetering te zijn. De afdeeling mag zich steeds in een groote belangstelling van de ingezetenen verheugen en wordt als onmisbaar be schouwd, waarom een ieder zich dan ook blijkbaar verplicht gevoelt, lid te zijn. Het Jaarverslag wordt, onder dank aan den Secretaris, goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van een Commissie te Schagen, die zich voorstelt een Centrale Tuberculose-vereeniglng van gemeenten rondom Schagen te stichten, waarbij tot aansluiting wordt "uitgenoo- digd. Het Bestuur had gemeend, dat het initiatief van de afdeeling Schagen van het Witte Kruis was uitgegaan. Het bleek echter, dat deze de bedoelde Commissie geen opdracht had gegeven. Hoewel hier reeds veel voor tuberculose wordt ge- daan, zal de afdeeling zich niet onttrek ken, wanneer deze zaak haar beslag krijgt. Besloten wordt, voorloopig een afwach tende houding aan te nemen. Ingekomen is een verzoek, om een ver- bandkist aan 't Westeinde te plaatsen, aan welk verzoek zal worden voldaan, door het plaatsen van een eenvoudige kist. Mis schien zal dit aanleiding geven, om ook elders verbandkisten te plaatsen, wanneer daartoe aanvragen mochten worden ge daan. Van de afdeeling Anna Paulowna der Nod. Ver. tot Afschaffing van Alcoholi sche dranken is een verzoek ingekomen om een bijdrage tot verspreiding van brochures. De vergadering heeft sympa thie voor het streven der Vereeniging, al is zij niet bepaald overtuigd, dat de ver spreide brochures gelezen zullen worden. Daar echter de gemeente reeds subsidie aan de afdeeling verstrekt, meent de ver- gadering, dat het niet op den weg van de Witte Kruis-afdeeling ligt, om ook een bijdrage te verleenen Ingekomen is een kennisgeving, dat overleden is de heer Bieman, in leven Hoofd-ontsmetter Witte Kruis. Een betui ging van rouwbeklag is ingezonden. De heer dr. Olree, die als bestuurslid periodiek moet aftreden, wordt bij accla matie herkozen. Namens de commissie, belast met het nazien der rekening van den penning meester, rapporteert de heer D. Kaan, dat alles volkomen in orde is bevonden. Overeenkomstig het advies der commissie wordt de rekening goedgekeurd, waarna voorzitter de commissie dankt voor haar moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. Het blijkt, dat van het Witte Kruis de ontvangsten bedroegen 2967.19, de uitgaven 2220.611/», zoodat er een batig saldo is van 746.571/». Van het zwembad sluiten de ontvang sten en uitgaven tot een bedrag van 1710.691/». De begrooting wordt na behandeling, vastgesteld op een bedrag van 1887.671/», met een post van 437.56 voor onvoor ziene uitgaven. Voor de Badinrichting wordt de begroo ting vastgesteld op 1190, waarbij gere kend wordt op minstens 300 subsidie van de gemeente. Met het oog op de nood zakelijkheid tot het aanschaffen van mid delen voor het zwemonderwijs, aan school kinderen zullen n.1. belangrijke uitgaven gevorderd worden en wanneer de verga dering bedenkt, dat in andere plaatsen de kosten van zoodanig onderwijs geheel voor de gemeente komen, dan acht .zij' een dergelijke bijdrage volstrekt niet te hoog. Bij de rondvraag brengt de heer H. Jonker, namens het bestuur der IJsclub „Eendracht maakt Macht" hartelijk dank aan de afdeeling voor het in bruikleen geven van het zuurstof-apparaat, dat ge lukkig niet noodig is geweest. Hierna sluiting, met dank voor de aangename sa menwerking. OPENBARE VERKOOPING. Door notaris J. van der Knaap zal op Vrijdag 16 Maart 1929, des avonds 6 uur, in het Hotel „de Vlas- en Korenbeurs" te Anna Paulowna, ln het openbaar verkocht worden: een huis, verdeeld in twee wo ningen, schuur, erf en grond, aan den Noorder Molenvaartsweg, bij de Drie- bruggen te Anna Paulowna, groot 14 aren, 40 centiaren. Do keuring van dienstplichtigen der lichting 1930 zal voor deze gemeente plaats hebben te Schagen in café «De Posthoorn» op 6 April 1929, voormiddags 9.80 uur. De levering van leermiddelen voor het handwerkonderwijs aan de openbare scholen I, II en III dezer gemeente, ia gegund aan de dames Dokker-Blom en A. Schenk. BOUWVERGUNNINGEN. Gedurènde de maand Februari zijn door B. en W. de volgende bouwvergun ningen verleend: 9 tot het bouwen van een woonhuis; tot het bouwen van een woonhuis met schuur; 1 tot het bouwen van een woon- iuis met bollenschuur; 1 tot het bouwen van een woon-en winkelhuis; 1 tot het rouwen van een woonhuis, stal, wagen- loods, bloembollenschuur en pakplaats; 1 tot het bouwen van een warenhuis; 1 tot het bouwen van een garage; 1 tot het bouwen van een werkplaats; 5 tot bouwen van een bloembollenschuur.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5