HOE DE ANNA PAULOWNA-POLDER ONTSTOND EN TOT GEMEENTE WERD VERHEVEN. Radiografisch Weerbericht GEMENGD NIEUWS. Wieringen. DE OUDE ZEUG PEE BOOT BEREIKT, Het Qs nog ontzettend dik op sommige plaatsen. Gisterenmorgen vertrok om elf uur de directieboot „Zilvermeeuw" van de M.U.Z. uit de haven van Den Oever ten einde te trachten de Oude Zeug te bereiken, om post en brood te brengen aan de twintig nog op de Oude Zeug aanwezige personen en tevens om te zien hoe de vaart op de Zuiderzee zou zijn. DE was geen gemak kelijk werk, daar de dooi het ijs slechts gering in dikte had doen afnemen. De tocht is echter voorspoedig gegaan; de sterke „Zilvermeeuw" wist door het ijsveld heen te komen en behouden de Oude Zeug om half een te bereiken. Om twee uur werd de terugtocht aan vaard. Eerst ging alles voorspoedig, doch daar er een dikke mist kwam opzetten, was het varen zeer moeilijk. Allengs naderde men Den Oever toch, doch bij den sluis- put werd de schroef en het roer ernstig beschadigd, zoodat de hulp van een andere boot moest worden ingeroepen. De H.A.M. 410 kwam daarop te hulp en bracht te on geveer 6 uur de „Zilvermeeuw" behouden binnen. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. UTRECHTSCHE PRIMEURS. Vrijdag werden op de Groenten- en Vruchtenveiling „Utrechtsen Omstreken" de eerste aardbeien aangevoerd door de kweekers Matthysen en Stubenlsky te Harmeien. Zij! brachten van 8154 cent per stuk op en werden gekocht door de heeren Sidler en N. A. Koot te Utrecht. De eerste komkommer van „De Koppel dijk" te Zeist ging eveneens in handen van den heer Koot over. Ingezonden. Geachte Redactie. Met plaatsing van het onderstaande zoudt u mij ten zeerste verplichten. Bij voorbaat hartelijk dank; Aansluiting bij de Heldersche Radio centrale. Ondergeteekende raadt een ieder aan, dat hij, alvorens zich aan te sluiten bij de Heldersche Radio Centrale zich volkomen op de hoogte stelt, van de rechten, welke mijnheer Mensink zich toeëigent, en van welke rechten de aangeslotene in de toe komst de dupe zou kunnen worden. Het onderstaande moge als voorbeeld dienen. Ondergeteekende heeft zich ongeveer een half jaar geleden aan laten sluiten bij de Centrale op een zoodanige conditie, dat door hem betaald moest worden 15 voor den aanleg, welk bedrag dan ook door on dergeteekende is voldaan. De heer Mensink zegt nu, men betaalt geen 15.voor den aanleg, maar wel 15 voor inleg- of entréegeld; dit is na tuurlijk de reinste onzin, waar ik straks nog wel even Op terugkom, In hoofdzaak wilde ik de geachte lezers en lezeressen het volgende onder 't oog brengen: Door omstandigheden in mijn familie en mede in verband, met een mo gelijke plaatsing in het buitenland, ben ik genoodzaakt geweest mijn woning te ver laten. Nu zijn er in mijn huis menschen komen wonen, die familie van mij zijn, met de bedoeling, dat die menschen mijn huis bewonen, gedurende den tijd dat ik in het buitenland vertoef. Deze menschen stelden het op prijs, om aangesloten te blijven bij de centrale, waarvoor dan 0.50 per week betaald zou moeten worden. Mis, zegt de heer Mensink, ik knip je draadje door en als je nu muziek wilt hebben, dan sluit ik het weer even aan, maar voor dat even aansluiten betaal je opnieuw 15. Maar nu zijn wij er nog niet. Toen ik den heer Mensink vroeg, als ik nu uit 't bui tenland terugkom, bijvoorbeeld over 3 maanden, en ik weer in dit zelfde huis kom te wonen, welke willekeurige maat regel hij dan weer op mij toe zou passen, antwoordde hij mij, dat ik dan ook weer 15.moest betalen, maar, zeide hij, ik zou het dan wel op een accoortje met u kunnen gooien, en u 7.50 laten betalen. Op een door mij gestelde vraag, aan welk reglement of welke bepaling hij een deigelyk recht ontleende, antwoordde hij mjj, dat er daaromtrent geen bepalingen bestaan, en bij informatie door mij ter bevoegder plaatse ingewonnen, bleek in derdaad, dat er geen bepalingen bestaan, die een dergelijke ongemotiveerde winst makerij tegen kunnen gaan. En nu nog even over dat inleg- of entrée geld. Ik schreef dat er geen sprake kan zijn van inleg- of entréegeld, en wel om de volgende redenen: Iemand laat zich aansluiten bij de Cen trale en moet dan volgens den heer Men sink betalen 15 entréegeld. Accoord. Nu doet echter het volgende geval zich voor: Iemand is, laten we zeggen 8 maan den aangesloten geweest, en moet dan buiten zijn wil, zijn woning verlaten, zoo dat de man verplicht is, zich ergens an ders te vestigen. Hij komt in een huis dat reeds' aange sloten is. Nu zult u zeggen het entrée-geld is betaald, dus.... alweer mis; voor het aansluiten moet de man weer 15 beta len of, als hij het met mijnheer Mensink op een accoordje kan gooien, 7.50. Bo vendien moet degeen die in 't huis komt, waar de ander maar 3 maanden van de radio heeft geprofiteerd, ook 16 betalen. Mijn meening Is dan ook, dat de heer Mensink alle mogelijke en onmogelijke motieven naar voren tracht te brengen, Geachte Redactie 1 Gaarne zag ondergeteekende eenige plaatsruimte voor. onderstaande regelen, waarvoor ik u bij voorbaat haitelyii dank zeg. Als bewoner van den Bonselaarswe,, (modderige gedeelte), kom ik thans met het beleefde verzoek aan dé autoriteiten, om eens een kijkje te komen nemen naar den meer dan omhoudibarenl toestand, waarin wij als bewoners vam bovengenoemd ge deelte verkeeren. ilk geloof niet te veel te zeggen, dat wij als belastingbetalende ingezetenen, recht en aanspraak mogen maken op een fatsoen lijke bestrating voor onze woningen. Hopende, dat door deze regelen de oogen der betreffende autoriteiten geopend zulten worden, verblijf ik, mede namens de andere bewoners, afwachten op een afdoende ver betering in deze, voor onszoo benarde positie. >U, M. de R., nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. F. KWAST, Bonselaarsweg No. 22. Stoomvaartberichten. Haven van Nieuwediep Visscherijberichten. naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Maart. Medegedeeld door bet Kon- Ned'erlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 774.5 te Aberdeen. Laagste stand 749.8 te Abdsiko. Verwachting: Zwakke tot matige N.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, nog weinig zachter. Inleiding. Waar thans op het grondgebied van den Anna Paulownapolder een bevolking van bijna 5000 zielen baar bestaan vindt, lag eertijds een wijd gebied van zandplaten, schorren en slikken, ia bet oosten door sneden door talrijke zwinnen, in bet wes ten gevormd tot een meer egaal opper vlak van „slibberige santgronden", zooals aangegeven staat op de kaart van ,,'t Koegras, geleegen tusschen Wierin- gen en Wieringerwaerdt, Zijpe, Callants- ooge en Huijsduijne, gemeeten en getee- kend door Dirck Abbestee, Secretaris in de Heerlicheijt van Callantsooge en in 't kooper gebracht bij Frederick de Wit, Ao. 1672". Bij bet beschouwen van deze kaart valt ons op, dat „Het Veer of Oudt- dieper Swin" (grootendeels bet Oude Veer en Boezem van de Zijpe van thans) een uitlooper van het Wieringerdiep de grootste dier zwinnen was, welke links en rechts vele zijtakken met haar geledin gen de „Waerdt-gronden" liet doorkrui sen. In zuidelijke richting o.m. het Leg gers Zwin, Oude Neel, Resent Swin (Ra zend zwin), en Kneedsswin (Kneeszwin). In noordelijke richting bet Clejjmeer Swin (Kleinmeer), Cruijs Swin (Kruis- zwin), Pietersbuurszwin en Boermans zwin. Oostelijk van Het Veer of Oudt- dieper Swin sproot de Lotmeer uit bet Wieringerdiep voort; noordelijk de Kreeck of Crieck, wier uiteinde door het grond gebied van den tegenwoordigen Anna Paulownapolder liep. Zooals gezegd, werd het westelijk deel gevormd door een meer aaneengesloten breeden strook zand gronden (denk aan Breezand), in het oosten dus grenzende aan de „Waerdt- gronden" met hun vele zwinnen, in het westen aan de hooger gelegen deelen van Het Koegras. Evenals bovengenoemde gronden lag ook Het Koegras nog onbe schut voor de Zuiderzee. Nog eerder, vóór 1610, bood ook de Westzijde geen bescher ming tegen de zee, zoodat Noord- en Zuiderzee ook over deze gronden elkan der de hand nog reiken konden. De veilig heid van de Wierlngerwaard, die in 1608 kwam droog te leggen, vorderde, dat aan de verbinding tusschen beide zeeën, wel ke bij hooge stormvloeden van de Noord zee tot stand kwam, een einde werd ge maakt. Hoe gevaarlijk deze verbinding kon zijn, bewees de stormvloed van 20 Januari 1610, toen de Wieringerwaard overstroomd werd. (In hetzelfde jaar weer drooggelegd). Om herhaling te voorkomen en tevens ter bescherming van den Zijper zeedijk, gaven de Staten van Westfries land last tusschen Groote Keeten (gem. Callantsoog) en Huisduinen een dijk aan te leggen, welke in het jaar 1610 in drie maanden tijds gereed kwam en genaamd werd de Oldebarneveldsdijk, tegenwoor dig bekend onder den naam van Zand dijk, die thans aan de westzijde is aange groeid tot een duinenrij van 500 600 M. breedte. In 1818 kwam de afdjjking van Het Koegras aan de oostzijde tot stand, sinds 1825 na het graven van het Groot Noordhollandsch kanaal zelfs beveiligd door een dubbelen dijk. Vanaf dat jaar werd reeds het gebied van den toekomsti- gen polder dus ten deele begrensd door het Groot Noordhollandsch kanaal en Het Koegras in het Westen, en door den Noorder-Zijperdljk, den Noordwester en Noorderdijk van de Wieringerwaard. Het spreekt vanzelf, dat de gesteldheid van dit gebied, zooals de kaart van 1672 het aangeeft, in voorafgaande tijden ge heel anders ls geweest De overblijfselen van een weg, loopende in de richting van het westen naar het oosten, sporen van vroegere verveningen, waterputten, enz., na de indijking ontdekt, hebben aange toond, dat niet altijd het water hier mees ter was. Ook verschillende plaatsen heb ben in de omgeving gelegen. Hoewel over die tijden meer te vermelden is, ligt het niet in de bedoeling daarover uit te wijden in dit overzicht, dat zich bepalen zal tot het ontstaan van den Anna Pau lownapolder en tot het tot stand komen van de gemeente Anna Paulowna. Hier mede kan de toestand in vroeger eeuwen, die, voornamelijk in het westen van ons land, zoo heel veel veel verschilde met dien van de 17e eeuw, moeilijk in verband gebracht worden. De Inpoldering. Het loont ruimschoots de moeite de be langrijke inpoldering van dit grondge bied, waarbij zoovele moeilijkheden over wonnen moesten worden, in het vervolg van dit overzicht te beschrijven. De voor geschiedenis van de bedijking van een ge deelte dezer gronden dagteekent reeds uit de 17e eeuw. Op 5 April 1640 verleenden „de gecommitteerde raden der Staten van Holland en West Friesland in het Noor derkwartier" toestemming aan de heeren van Callantsoog op hun verzoek om, on der beneficie van het octrooi tot bedijking van Het Koegras in 1629 verkregen, te be dijken „de gronden, beginnende 200 roe den bezuiden de Levaij, gaande voorts op het einde van de Creeck en langs dezelve zooverre als oorbaar zal worden geoor deeld enzoovoorts aan langs Het Veer tot op den Zjjpdijk". 200 Roeden bezuiden de Levaij was een punt, gelegen aan den Ol debarneveldsdijk, thans Zanddijk, van waaruit in rechte richting van den kerk toren van Hippolytushoef, door het Koe gras een denkbeeldige Hjn getrokken werd, welke geacht werd de noordelijke grens aan te geven van het grondgebied van de heeren van Callantsoog. Deze lijn liep over de uitmonding van de Creeck of Kriek (in den aanvang genoemd) in het Wieringerdiep. Het gebied der bedijking zou dus loopen langs genoemde lijn tot die uitmonding, vandaar de Creeck of Kriek volgende, vervolgens op Het Veer (of Oudt-dieper Swin) aan en langs dit Zwin tot den Zijperdijk. Ook aan het einde der 18e eeuw werd aan droogmaking gedacht in verband met havenplannen te Nieuwe Diep. Voordat de bedijking van den Anna Paulownapolder tot stand kwam, was reeds een terrein, gelegen aan den Koe- graszeedijk, omdükt welk gedeelte in An na Paulowna thans nog bekend staat als het Lanserpoldertje en waarvan het al- sluitdijkje nog gedeeltelijk aanwezig is. Waarschijnlijk heeft dit zich indertijd voortgezet over de schorgronden, waarop thans de Balgzandpolder gelegen is, om dat voorheen duidelijk sporen van vroege re cultiveerfng, als greppels enz., aan wezig waren. Voor het land, dat in het Lanserpoldertje gelegen is, behoeven dan ook geen polderlasten opgebracht te wor den. Pas vanuit het midden der 18e eeuw dateert een plan, voor welks uitvoering door de vereeniging „Geerligs, Oudhoff Oo." te Haarlem in 1848 ooncessie werd aangevraagd. In plaats dier vereeniging trad vervolgens op de „Maatschappij tot indijking van den Westerwaard", die, na de aan haar verleende concessie bij Kon. besluit van 29 Juli 1844, naar en met toestemming van de toenmalige Konin gin herdoopt werd in „Maatschappij tot indijking van den Anna Paulownapolder". Het bestuur dier Mjj. bestond uit de hee ren J. D. Zocher, O. J. L. Portman, G. H. Geerligs, L. P. Zocher, P. Langeveld Tzn. en J. O. de Leeuw. Voor de som van f 20.000.verkreeg deze Maatschappij de beschikking over een oppervlake van 5000 H.A. domeingronden; Tot uitvoering van het door haar ondernomen werk werd op 1 Juli 1845 met de heeren Kerkhoven Sl Oo. te Amsterdam een geldleening van 6 's jaars gesloten, groot 1.200.000,— onder hypothecair verband van het groot ste gedeelte van den tè vormen polder. Van het grootste gedeelte, want bij een overeenkomst van 29 Januari 1846 werd reeds door 30 personen een som van 600.000.— bijeengebracht, waarvoor zij eigenaars zouden worden van 1000 bun ders „best kleiland", gelegen langs het Oude Veer in het eerst te omdijken wes telijk deel der gronden. Zoo had dus de Maatschappij de beschikking over een ka pitaal van 1.700.000,— waarna de indij king krachtig werd aangevangen. Reeds in 't zelfde jaar, in 1845 dus, werd 't weste lijk deel tusschen het Koegras en het Oude Veer voorloopig omdjjkt (Balgdijk, Lage- dijk). „Wat de werken van den Anna Paulownapolder aangaat", zoo vermeldt het Provinciaal verslag van Juli 1846, „wordt aangemerkt, dat, terwijl in de maand Junij van 1845 de voorloopige in sluiting van het westelijk deel des polders was bewerkstelligd, inhoudende ongeveer 3200 bunders, onmiddellijk daarop een aanvang is gemaakt met het bouwen der noodige bemalingsmiddelen, bestaande uit een windvijzelmolen van 23 paardekracht Een en ander heeft het gunstig gevolg ge had, dat de dijken vóór den afgeloopen winter in zulk een staat van tegenweer konden worden gebracht, dat niettegen staande de herhaalde stormen en hooge vloeden, geen noemenswaardige schade aldaar is ontstaan, zoodat met grond de hoop kan worden gevoed, dat deze nieuwe landen een duurzaam en zeker bezit zul len uitmaken. Na de voltooiing van het gemaal konden in dit voorjaar de lan den bijtijds van het overtollige water wor den ontlast, zoodat het graven der molen- en kavelslooten, alsmede het aanleggen van binnenwegen met goed gevolg is ge schied. In den aanvang der maand Juli) zijn ongeveer 1000 bunders land bij lo ting aan de eerste deelhebbers toege wezen, hetgeen alzoo vroeger is geweest dan men aanvankelijk had durven be palen, en is daardoor de gelegenheid ge geven om nog in den loop van dit jaar (1846) met de begreppeling en bearbeiding der akkers een begin te maken. Bij meer deren schijnt dan ook het voornemen te bestaan om tot den bouw van woningen over te gaan, waartoe door enkelen reeds het voorbeeld ls gegeven en te oordeelen naar de hoedanigheid van den grond, mag men het er voor houden, dat de gunstige verwachting ervan zal worden bewaarheid en velen aldaar een middel v(jn bestaan zullen vinden. De omdijking van het oos telijk deel, bevattende nog ongeveer 180Q bunders, meerendeels uitmuntende klaL* gronden, wordt thans met niet minder gunstig gevolg ten uitvoer gelegd. Twee diepe en breede geulen zijn zonder eenige tegenspoed gedicht, de zeesluis is gereed en een groot gedeelte van den Zeedijk is nagenoeg voltooid, zoodat in het volgend jaar ook de verkaveling van deze opper vlakte *zal kunnen geschieden. Men kan zich nauwelijks een denkbeeld vormen hoe in een zoo kort tijdsbestek van ruim 13 maanden eene zoo belangrijke onderne ming is tot stand gebragt kunnen worden en hoezeer de werkzaamheden met den meesten voorspoed zijn bekroond gewor den, moet niettemin aan het goed overleg der Directie niet dan welverdiend lof wor den toegebragt". Tot zoover het Provin ciaal verslag. De voor het doel buitenge woon gunstige zomer van 1846 maakte het mogelijk de bedijking van het oostelijk deel in dat seizoen te voltooien. De geu len, waarvan in het Pr. verslag sprake is, zijn het Oude Veer en Lotmeer. Aan de Zeesluis werd door den toenmaligen Gou verneur van Noord-Holland op verzoek van de indijkers zijn naam gegeven, en Van Ewijcksluis genoemd. Eind 1846 kwam de geheele bedijking gereed. Daar reeds in 1843 de Waard en Groetpolders waren Ingedijkt, was dus in 1847 Hol lands Noordelijkst deel toen al tot zijn te genwoordigen omtrek uitgegroeid. (Wordt vervolgd.) Binnenland. Een ontzettend ongeluk. Vier menschen ander kralend Ijs geraakt en verdronken. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur heeft in de gemeente Varik een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vier per sonen om het leven zijn gekomen. Op de rivier de Waal was de ijsbreker ..Siberië" van de N. V. Nederlandlsche Stoomsleepdienst voorheen P. Smit Jr. te Rotterdam bezig met het breken van het ijs. Op een der kribben bij Varik stonden vijf personen het werk van den grooten ijsbreker gade te slaan. Door het breken kwam het ijs plotseling in beweging on schoof over dé kribben heen. Ook de krib, waarop bedoelde personen stonden, werd onder het kruiend ijs bedolven. Vier van de vijf menschen geraakten onder het ijs en werden meegesleurd. Zij zijn nog niet teruggevonden. Het zijn de ongeveer zes tig-jarige Mej. Ballegofen met haar 25- jarige dochter en haar 27-jarigenl zoon, al len afkomstig uit Heesselt (gem. Varik), en een man Kley genaamd. De vijfde toe schouwer, dé ongeveer zestig-jarige Balle- goien kon worden gered. Kort na het ongeval werden dWe lijken der slachtoffers, namelijk van Mej. Balle- goién en haar zoon en dochter geborgen. Het lijk van het vierde slachtoffer, den U voelt dus wel geachte lezp^ en leze res, dat er in geen geval sprake kan zijn van entréegeld. om zijn houding goed te praten, en tijdens mijn gesprek met hem, kreeg ik den in druk, dat hij eigenlijk zelf wel voelde, dat hij door dergelijke maatregelen toe te passen, niet handelde, zooals recht en bil lijkheid ons voorschrijven, te meer daar hij uit zijn mond liot vallen, dat er ten slotte toch een grens moet zijn. Hiermede hoopt ondergeteekende, vele menschen, die aangesloten zijn, of zich willen aansluiten, op de höogte gebracht te hebben, met datgene wat voor hen van belang kan zijn. Hoogachtend, G. HARJER, p.a. A. Kersbergen, Jonkerstraat no. 57. Stoomvaart Mij. Nederland. Salabangka, t., 9 Maart te Belawan. J. P. Coen; u., 13 Maart v. Suez. Kambangan, 13 Maart te A'dam. Krakatau, 13 Maart te A'dam. Poela Roebiah, t., 13 Maart te Suez. Roepat, 13 Maart-v. Bremen. Prinses Juliana, t., 11 Maart v. Sabang. Saleier, u., pass. 9 Maart GibrSltar. Koningin der Nederlanden; 12 Maprt v. A'dam; Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, 13 Maart te A'dam. Eemland, u., 12. Maart te Bremerhaven. Kennemerland, t., 11 Maart v. Paranagua. Kon. Nea. Stoomboot Maatscnappij. Adonis, 12 Maart v. R'dam. Ares, 11 Maart te A'dam. Eos, 11 Maart v. Venetië. Ilos, 12 Maart v. Messina. Merope, 11 Maart te Alicante. Notos, 12 Maart v. Cadix. Stella; 12 Maart te A'dam. Venus, 12 Maart te A'dam. Zeus, 12 Maart te A'dam. Lekhaven, 12 Maart te R'dam. Amsterdam, u., 12 Maart v. Valparaiso. Aurora, 11 Maart te Hamburg. Bennekom, 9 Maart 9 Maart v. Pisagua. Eos, 12 Maart v. Triëst. Ethiopion, 9 Maart v. Carthagena. Pluto, 12 Maart te Bordeaux. Agamemncin, 13 Maart te A'dam. Ajax, 12 Maart v. Gibraltar. Orion, 11 Maart 11 Maart v. Cristobal. Fauna, 12 Maart te Syra. Merope, 12 Maart v. Alicante. Pollux, 12 Maart v. Varna. Pr. Fred. Hendrik, 11 Maart v. Curagaö. Saturnus, 12 Maart v. Cephalonia. Theseus, pass. 12 Maart Skagen. Ulysses, 12 Maart v. Curagao. Clio, 13 Maart te A'dam. Barneveld, u., 11 Maart v. Corral. Boskoop, u., 11 Maart v. Guayaquil Oranje Nassau 12 Maart te New-York. Kon. Paketvaartmaatschappy. Nieuw-Zeeland, 9 Maart v. Batavia. Tasman, 11 Maart te Melbourne. Van Spilbergen, 11 Maart te Melbourne. Mawnawa, pass. 13 Maart Malta. HollandAfrika Lijn. Billiton, u., 3 Maart te Beira. Isleworth, t., pass. 12 Maart Perim. Meliskerk, 13 Maart te R'dam. Nias, 13 Maart v. R'dam. Ryperkerk, t., 12 Maart v. Kilindini. HollandAmerika Lijn. Beemstendijk, 11 Maart te Philadelphia. Burgerdijk, 11 Maart v. Norfolk. Drechtdijk, 10 Maart v. Los Angeles. Leerdam, pass. 13 Maart Ouessant. Rotterdam, 12 Maart te Alexandrië. Spaarndam, 11 Maart te New-Orieans. Lochkatrine, 10 Maart te Vancouver. Dinteldijk, 12 Maart te Portland. Lochmonar, 9 Maart v. Cristobal. HollandBritsch-Indië Lijn. Hendonhall, t., II Maart te Antwerpen. Koudekerk, t., 11 Maart te Suez. Meerkerk, u., pass. 11 Maart Kaap del Arml. Schiekerk, t., 12 Maart te Suez. IJselkerk, pass. 12 Maart Vlissingen. Koudekerk, t., 12 Maart v. Port Said. Ridderkerk, u., 12 Maart te Curachee. Veendijk, u., 13 Maart v. Rangoon. Bovenkerk, 13 Maart v. R'dam. Sommelsdijk, t., 13 Maart v. Colombo. HollandAustralië Lijn. Aagtekerk, u., pass. 12 Maart Gibraltar. Arendskerk, u., 12 Maart v. Adelaide. Abbekerk, t., 12 Maart te Duinkerken. HollandO.-Azië Lyn. Gemma, u., n Maart v. Suez. Oostkerk, t., 13 Maart v. Marseille. Zosma, 12 Maart v. Hamburg. HollandWest-Afrika Lijn. Ij9troom, 12 Maart te A'dam. Helder, t., 9 Maart v. Freetown. Drechtstroom, t., 10 Maart v. Conakry. Vondel, t., 11 Maart v. Freetown. Oberon, u., n Maart v. Las Palmas. Reggeslroom, u., pass. 11 Maart Las Palmas Scheldestroom, 12 Maart v. Hamburg. JavaBengalen Lyn. Queda, 12 Maart v. Calcutta. Java—China—Japan Lija Tjimanoek, 9 Maart v. Chinwangtao. Tjikarang, 11 Maart te Hongkong. Tjisaroea, 11 Maart te Hongkong. Java—New-York Lija Semibilan, 11 Maart te New-York. Blitar, 13 Maart te Batavia. Bosch dijk, 11 Maart te Singapore. Suiütof Bodfor(b 10 Maart v. Belawan. I ölydendyk, pass. 12 Maart Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd Kedoe, t., pass. n Maart Gibraltar. Kota Baroe, u., 11 Maart v. Suez. Medan, t., pass. 12 Maart Sagres. Menado, u., 12 Maart v. Suez. Patria, t., pass. 12 Maart Ouessant. Ta'banan, u., pass. 11 Maart Point de Galle. Garoet, 12 Maart te R'dam. Kedoe, t., pass. 12 Maart Saipes. Madioen, 12 Maart v. Batavia. Samarinda, u., 12 Maart te Soerabaja. Sibajak, u., 12 Maart v. Tanger. Buitenzorg, t., 13 Maart v. Padang. Tambora, 13 Maart v. Batavia. Slamat, t., pass. 13 Maart Perim. Toba, t., 13 Maart Perim. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alpherat, t., 11 Maart v. Victoria; Alwaki, 12 Maart te Antwerpen. Alcyone, u., 12 Maart te Montevideo. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Achilles, 11 Maart v. Singapore. Prometheu9, 12 Maart v. A'dam. Sarpedön, pass. 11 Maart Perim. Alcinous, 11 Maart v. Belawan. Philoctetes, pass. n Maart Gibralta.r Demodocus, 9 Maart v. Kobe. Polydorus, 13 Maart te A'dam. Teucer, pass. 13 Maart Perim. Automedon, 8 Maart v. Penang. Peisander, 13 Maart te P. Said. Theseus, 10 Maart v. Batavia. Emzetco Lyn. Jonge Anthony, 12 Maart v. Valencla Jonge Maria. Jonge Jacobus, 13 Maart te R'dam. 13 Maart 1929. De sleepbooten „Hector" en „Vlaanderen" zijn beden weder vertrokken; MISS HELDER. Opgeschrikt door 'n advertentie, En een ingezonden stuk, Zagen vele jongedames In dat e e n e haar geluk. Waarom zou ik niet een kansje Op m'n schoonheid wagen gaan? Waarom zou ik niet probeeren, Schoot te gaan met Schoonheid vaan? Een „Miss Helder" moet er komen, En een jury werd gevormd, 't Hooge Noorden bleef niet achter, Musis Sacrum werd bestormd. O, jou diep rampzalig Helder, Met je schoonheidsideaal, Was 't niet beter, dat je schoonheid Zocht in ruwer mat'riaal? Prijst geen opgesmukt gezichtje, Ónder poeder, crème en stift, Prijst de ruw gewerkte handen, Een door kou gehard gezicht. Waarom steeds zoo oppervlakkig, óórdeelt gij slechts naar den' schijn? Waarom de oogen uit te staren Naar een gracieuze lija? Wil men toch de Schoonheid prijzen, Doe het waar zij 't harte geldt, Prijs de innerlijke gratie, Die geen spiegelglas vermeldt. POMONA. 12 Maart. Aangebracht door haringviaschers: 2 tal haring per tal 11.00 Door garnalenvisschers: 430 kg. gekookte garnalen per kg. ƒ03170.3a 13 Maart. Aangebracht door haringvisschers: 40 tal haring fier tal 13.50—9.50 Door garnalenvisschers: 1800 kg. gekookte garnalen p. kg. ƒ0.300.42

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6