HOE DE ANNA PAULOW EN TOT GEMEENTE NA-POLDER ONTSTOND WERD VERHEVEN. Het ongeluk In de mijn Maria. Spoorwegramp in Japan. De hongersnood in China. Hevige ontploffing. Burgerlijke stand van Den Helder C. A. Spring 'in *t Velt. VisscherIJberlchten. hotel1 door don druk van het water zou zdjm ingestort, terwijl homdierden personen, diie in het hotel gevlucht waren, dch op de bo venste verdiepingen bevonden. Een der weinige personen, wien het ge lukt is zich in veiligheid1 te brengen, deelt mede, dat het nog niet vast staat of de dijk van de Pea-rivier is doorgebroken, maar het snelle stijgen van het water doet ver moeden, dat dit wel het geval is. Captain Thomipson van de nationale garde heeft ge rapporteerd, dat bij hiet reddingswerk vier man dezer garde zijn verdronken doordat bun boot omsloeg. In een dorp in de nabij heid van Elba werden drie personen van een dak gered, terwijl 82 anderen verdron ken, aangezien er geen plaats meer was in de boot. Het reddingswerk wordt met mo torbooten voortgezet aangezien kleinere booten den druik van bet water niet kunnen weerstaan. Men neemt aan, dat in totaal reeds tusschen de 160 en 200 personen zijn omgekomen. 'Te Geneva, een plaats ten Zuiden van Elba, staat het water 7 M. hoog in die straat. De aanleiding van dien hoogen waterstand daar is dat de rivier Chootawhatchee buiten haar oevers trad De ca 3500 Inwoners van Geneva zijn echter gered. IJlt Madison Park (Alabama) wordt nog gemeld, dat de AJaibama-rivier het land tot zes mijil ter weerszijden van de rivier heeft overstroomd Er staat op sommige plaatsen 18 M. water. Er verkennen vliegtuigen bo ven het overstroomde gebied, die levens middelen en geneesmiddelen laten vallien op de daken der huizen. Het Roode Kruis neemt maatregelen op groote schaal ter voorkoming van ziekten in de vluchtelingenkampen. Uit een vluchtelin genkamp ten Noorden van Elba wordt reeds het uitbreken gemeld van een maz"- len-epld'etmie. We hebben dezer dagen met enkele woorden melding gemaakt van een ern stig mijnongeluk in het Donetsbekken, waarbij 27 arbei'derB zijn omgekomen. Het blijkt, nu we een uitvoeriger bericht in de Prawda lezen, dat het ongeluk reeds op 4 Maart heeft plaats gehad. Het blijkt uit bet bericht niet, waarom het tot den 18den geduurd heeft, vóór de groote Russische bladen er ruchtbaar heid aan gaven. Toen op den dag van het ongeluk in de mijn Maria, te Gorlowka, de tweede ploeg afgelost werd, is een lift, met de zich daarin bevindende mijnwerkers naar beneden gestort. De onmiddellijk ont boden reddingsoommando's vonden op den bodem van den put nog slechts twee arbeiders in leven27 waren omgekomen. Naar de oorzaken van het gebeurde werd een onderzoek ingesteld door een bijzon dere regeeringscommissie met den plaats- vervangenden volkscommissaris van ar beid Piskaref aan het hoofd. De schacht, waarin het ongeluk gebeurd is, is voor een maand gesloten, totdat voorloopige herstellingen uitgevoerd zijn. Het kringcomitó van de communisti sche partij te Artemofsk heeft zich met een brief tot de arbeiders gewend, waarin het zegt, dat als het blijkt, dat er schul digen zijn, deze zwaar gestraft zullen worden en de arbeiders opwekt zich niet te laten meesleepen door „mogelijke schan delijke pogingen van duistere en opdrin gerige elementen om de catastrofe te ge bruiken voor een misdadige agitatie tegen de sowjetspecialisten". Het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat er onder het draaien iets met de schijf gebeurd is, waarover de liftkabel liep, met het gevolg dat hij met een vaart terugliep en ten slotte brak. Als ver moedelijke schuldigen zijn de chef van de liftafdeeling, twee opzichters en een monteur in hechtenis genomen. Op 12 Maart heeft de begrafenis van de slachtoffers plaats gehad. 200 duoden en gewonden. Wolff meldt uit Tokio: 'Volgens hier ingekomen berichten is op de Sanjodo-ilijin een sneltrein ontspoord Bij de ramp, waarover nog geen uitvoerige bij zonderheden bekend' zijn, kantelden vier wagens, waarin veile passagiers gezeten waren. Het aantal dooden en gewonden moet 200 bedragen. Verbasterende getallen (De minister voor het gezondheidswezen, die in opdracht van de regeering een reis gemaakt heelt door de provinciën Honan, Sjiensi en Kansoe, waar hongersnood heerscht, deelt in zijm rapport aan de regee ring mede, dat in' Honan 71/, millioen, in Sjensi 61/4 millioen en in Kansoe 21/, mil lioen imenBchen hongeT lijden. In de drie provinciën zijn dus meer dan 16 millioen menschen haast zonder levensmiddelen Oiver de voorstellen die de minister aan de regeering zal1 doen oim den nood in da be trokken gebieden te lenigen is nog niets bekendi EEN ONGELUK GEFILMD. BJji het opnemen van een film van. de Italdaansche ruiterij viel kolonel Murari in volle galop van zijn paardi, dat over hem heen: rolde. De opnemende operateur draai de koelbloedig venier, zoodat bier een waarlijk schokkend stukje film verkregen werd. De kolonel werd' met een zware hersen schudding naar het hospitaal gebracht. BEROOVr\G VAN EEN ZIEKEN FONDS. Te QuedlinbUrg zijn, Zaterdagmorgen "wee mannen de kasafdeeiing van het alge meen© plaatselijke ziekenfonds binnenge- 1 'origen. Na de aanwezige ambtenaren met revolvers in bedwang te hebben gehouden, stalen zij, 4|200 mark en: ontvluchtten in een auto, waarmede zij' ook waren gekomen. 106 JAAR OUD. Te Nice is Donderdag gravin Erlach ge storven; zij heeft den ongewonen leeftijd van 106 jaar bereikt. Bm.ilie Erlach heeft baar leven grootendeels in Rusland geleefd; tien jaar geleden heeft zij zich te Nice ge vestigd. Volgens de .^Exchange Telegraph" is de oude dame tot het allerlaatst van haar leven toe in het bezit van haar geestvermo gens gebleven. 20 hulzen verwoest Reuter meldt uit Pittsburgh: Te diairton zijn hedenmorgen 20 huizen door een hevige dynamietemtploffing ver woedt en in brand geraakt. Medegedeeld1 wordt, dat twee families onder de puinhoo- pen bedolven zijn. Verder wordt verklaard, dbt men ©en zestal mannen direct na de ontploffing, welke to de nabijheid van een bank plaats had» in een auto heeft zien springen en met een ontzettende vaart heeft zien wegrijden. EEN ONTROUW BANK- AMBTENAAR. De bureauahef van het te Zurich geves tigde foliant der staatsbank is er, na ver duisteringen ten bedrage van 162.000 fran ken te hebben gepleegd, vandoor gegaan. ACHT MIJNWERKERS GEDOOD. Te Hales Owen in Worcestershire zijn tengevolge van een brand in de mijn Cornbswood acht mijnwerkers onder val lend: gesteente bedolven. Hun lijken zijn later gevonden. EEN LICHTSCHIP MIDDENDOOR GEVAREN. De kapitein omgekamen. Het stoomschip City of New York van de Ellerman-lijn heeft gistermorgen bij dichten mist het vuurschip Downs, dat tij delijk op de Goodwin Sands lag, midden door gevaren, zoodat het binnen 2 minu ten zonk. De 6 opvarenden geraakten te water maar vijf werden door de booten van de City of New York gered. Den ka pitein van het lichtschip, Williams, heeft men in den mist niet meer kunnen vin den en hij is verdronken. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat behalave de kapitein ook een lid van de bemanning vermist zou worden. DE MOORD IN DEN TREIN. Een gevaarlijk heerschap. Chcrcheorla-femme. Men heeft gelezen-, dat de dader van d'en moord op den hoofdconducteur Perri-n in den express ParijsEpernay is gearres teerd. Het is de 22-tjarige Adolphe Steffen.s, te Hagenau geboren. De aanleiding tot den mloord en de -toe dracht van het drama vormen een somber verhaal. Steffens was leerling op de am bachtsschool -te Erquelinnes -in België, doch was onlangs wegens wangedrag wegge stuurd. Zonder financieel© hulpmiddelen1 en domicilie zwierf hij sedertdien doelloos rond,. Maandag j.L bevond- hiij zich te Parijs, op zoek naar werk. Toen het niet- lukte, -be sloot hij een grooten slag te slaan. -Met het weinige geld» dat hij- nog over had, kocht hij een revolver en een doos patronen. Hij laadde de revolver, deed de nog restende patronen in zijn valies, dat hij aan de Gare ae 1'Est in bewaring gaf. Toen ging hij eens nadenken welk miisdrijlf hij zou kunnen plegen In een geïllustreerd blad' vond hij een verhaal van een overval op een postwagen in Amerika. Hij nam een penro-nkaartje en ging eens kijken, welke treinen er alzoo vertrokken. Zoo zag hjj, dat men bezig was in den express naar Na-ncy postzakken, te laden. Hij kocht snel een kaartje derde klas -tot Epernay en nam plaats in een comparti ment, vlak -bii' deni goederen wagen. Eenige minuten na het vertrek van den trein drong hij den goederenwagen binnen, waarin de hoofdconducteur bezig was met het ordenen van papieren. Hit loste zes schoten op hem; de hoofdconducteur stortte stervend neer; hij nam snel zijn portefeuille, liep er -mede naar de WijO. en stak- het geld bij- zich. De leege 'portefeuille en- de revolver wierp -hij weg. -Zijn geheel© buit 'bedroeg 40 francs. Te Epernay stapte hü uit en werd kort d'aarop gearresteerd: Er werd een briefje op hem' gevonden van een' danseresje uit -Metz, waarin stond: „Ik heb dolle lust om mij op Halfvasten te vermommen als cham pignon: Ik moet aan deze gril kunnen toe geven. Maar het costuum kost 120 francs. Run-je mij helpen?"... IN ZIJN BADKAMER OVERVALLEN EN BEROOFD. Zondagmorgen is de aannemer Krutwig te Keulen iln zijin badkamer döor twee jon gelieden overvallen, die hem onder bedrei ging met de revolver dwongen, hen een briljanten ring -ter waarde van 120.000 mark, zoomede 700 mark in contanten te overhandigen. Aan- een in de woning aan wezigen heer uit Dusseldorp werd' zijn gou den horloge ontnomen. De daders sloten Krutwig in zijn badkamer op en verlieten het huis. Daar zij zich achtervolgd waanden, losten zij op straat echter eenige schoten, die echter niemand' raakten. De ongeveer 80-jarige daders ontkwamen, zonder her kend' -te zijn. EEN EPIDEMIE. Naar Belga uit Metz meldt, heerscht er in het Lotharingsche Vogezen-dorp Laf- rimbelle een epidemie, waarvan men de oorzaak nog niet nauwkeurig heeft vast gesteld. Reeds heeft de ziekte veertien slachtoffers gemaakt. Wel is er een geval van nekkramp ge constateerd. SCHAATSENRIJDEN EN SCHADE VAN DE KOUDE. De Weensche Ijsclub heeft dit jaar zijn buitenbanen 126 dagen aan een stuk ge opend kunnen houden, een merkwaardig feit, dat nog eens illustreert welk een harden winter wij gehad hebben. Dat blijkt ook, op minder prettige manier uit het cijfer van de schade, welke de vorst aan hulzen, enz. te Weenen heeft aange richt, en dat op 100 millioen schilling wordt geraamd. GERED DOOR MUSSOLINTB TUSSCHENKOM8T. De Italiaan Ciro Gangl uit Torre del Greco aan de golf van Napels wae wegens moord in de Ver. Staten tot den eleetri- sehen stoel veroordeeld. Zijn wanhopige moeder wendde zleh tot Mussollni, over tuigd van haar zoons onsehuid en voegde er de verslagen van de rechtzitting enz. bij. Mussolini bestudeerde de zaak en vond termen aanwezig om den Italiaan- sehen consul te New York stappen te laten doen bij den goeverneur te Brooklyn. Dit had ten gevolge dat het proces herzien werd en dat dezer dagen de verheugde moeder bericht ontving van de vrijspraak van haar zoon. De moeder heeft dRarop aan Mussolini een brief gesehreven, waarin zij o.a. zegt, dat hij haar zoon heeft hergeven, gelijk hij de Italianen aan Italië hergeven heeft. „Gij, zoo gaat zij voort, zijt de Mensoh, die de Voor zienigheid ons gezonden heeft als een kostbare gave. Dat God u besoherme, u zegene en u de kracht 'geve het dage- lijksche werk, dat Gij ontvouwt ten bate van ons land voort te zetten. Ik beteeken niet veel en kan niets voor u doen, maar ik omhels u, gelijk ik Ciro omhels, dien gij gered hebt." De bladen geven den brief van de dankbare moeder in extenso weer en vertellen erbij, dat de goede afloop van het geval te Torre del Greco groote vol doening heeft gewekt. POMON Ar-MOMUS I 'k Weet nl-et wie of Pomona ia, 't Weet niet, wie is Momus. Wel weet ik dat die kifterij Een- beetje idioot ia. Wij kennen nu toch allemaal De dwaasheid van deez' tijden, Waar groot en klein, eni jong en oud Aan schoonheids waanzin lijden. Maar Tc hen het met Pomona een-s, 't Is niet het uiterlijk schoon, Maar 't is het Innerlijke van d-en rnenach, Dat ik naar waarde loon. JAN MENS. Pomona was een schoone maagd, Beschermster onzer tuinen, En Momus had een zotskap op Zijn maag*ren dwazen s-potterskop, En wandelt in de duinen. Pomona was wat appelzuur, En Momus was wat bitter, Maar is Jan Mens on„mens"chelijk, En was het heusch onwenscheüjk?. Miss Helder, wel die zit er! Zij is tot schoonheidskoningin In allen ernst gekozen Zij heeft nu ook den ,.konlngs"plicht (En die is zeker niet zoo licht), Te bloeien als de rozen. De roos, der bloemen koningin, Heeft uiterlijke gratie, Inwendig bloeit uit teeren knop De schoonste onzer bloemen op Tot sieraad voor de natie. Zoo groeie en bloeie onze miss En blijve lang miss Helder! Een stad, die jeugd en gratie eert, Angstvallig niet de Schoonheid weert, Die gaat niet naar den kelder! Redactie. vian 1-6 tot en met 18 Maart. ONDERTROUWD: J. Sijbeama en M. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Atelier EISELIN. 6o Polderweg 6a GEHUWD: J. M. Buitink en B. L. Brouiwer. •BEVALLEN: E, WesterveldWeiboom, z. C. LatfeberHolman, 4 T. Schouteni— Hoogvorst, 4 SL SartonVermeulen, z. P. J. van HoekBakhuizen, a. OVERLEDEN: J. Visser, 59 Jaar. A. dte Kramer, 18 jaar. 16 Maart. Aangebracht door korders: 160 tongen p. st. 0.400.35 100 kleine tongen O.150.10 6 kisten schol I p. k. 14.00~12.00 34 kisten schol II 7.353-90 8 kisten schar 4.003.00 Door garnalenvisschers: 1610 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.26O^a Door haringvisschers: 1430 tal haring p. tal 7.254.70 17 Maart. Aangebracht door haringvisschers: 930 tal haring p. tal 5-304.80 18 Maart. Aangebracht door haringvisschers: 1456 tal haring p. tal ƒ5.804.60 Door garnalenvisschers: 1145 kg. gekookte garnalen p. kg. „0^30.18 Zoo&ls uit de aanhaling uit het Provin ciaal verslag blijkt, was reeds ln 1846 het westelijk deel verkaveld en waren in Juli van dat jaar aan de 80 personen, die de som van 500.000.— bijeengebracht had den, de 1Ó00 bunders, waarop zfl aan spraak hadden, uitgeloot. 800 bunders werden aangenomen en ln cultuur ge bracht, doch de overige 200 bunders vol deden niet aan de verwachtingen, welke men op grond van tevoren Ingesteld on derzoek daaraan had meenen te mogen stellen, n.L „best kleiland". Deze gronden werden niet geaccepteerd, doch in plaats daarvan werden de gestorte gelden terug- geëischt Deze tegenslag gaf aanleiding tot een vrij algemeen ongunstigen indruk van den nieuwen polder, waardoor de voortzetting der ondernomen werken een tijd lang zeer ernstig belemmerd werd, en de Maatschappij tot Indijking van den Anna Paulownapolder zich genoodzaakt zag al haar rechten en verplichtingen over te dragen aan een nieuw opgerichte Maatschappij, de Anna Paulowna Maat schappij, welke den polder in exploitatie zou brengen. Daarmede trad een nieuw tijdvak ln de geschiedenis van den polder in. Aan het hoofd van den Raad van Be stuur dier Mij. stond de heer Mr. D. J. van Ewljok van de Bilt, Staatsraad, Gouver neur van Noordholland. Het dagelijksch bestuur werd opgedragen aan drie leden van dien raad, Jhr. Mr. O. van Foreest, J. L. van den Buroh en Mr. A. H. van Wickevoort Orommelin, terwijl de heer Mr. G. de Vries Azn. tot secretaris be noemd werd en de heer J. O. de Leeuw als ingenieur werkzaam bleef. Nieuwe plan nen en berekeningen werden voor de ver dere voltooiing der polderwerken ge maakt In verband daarmede werd het kapitaal der nieuwe Maatschappij be paald op 1.100.000.waarin ln den be ginne voor slechts 600.000.werd deel genomen, doch wat ln 1848 geheel bijeen gebracht werd. Gedurende de jaren 1847, '48 en '49 werden verschillende werken uitgevoerd, zooals het verhoogen en ver zwaren der dijken, het verbeteren van wegen en waterleidingen, het aanleggen van bruggen, het bouwen van 8 water molens en van een steenen gebouw voor de stoommachine en het maken van twee duikersluizen. Van deze duikersiuizen werd de eene geplaatst in den zeedijk van den westpolder nabij de Van Ewljcksluis (thans gesloopt), dienende tot loozing van de hoogere gedeelten van den polder, een oppervlakte zandgronden van ongeveer 1000 H.A. het noordwestelijk deel met een grondslag van 25 c.M. A.P., dat geheel buiten de bemaling gehouden werd in dien tijd en bij eb door deze sluis da delijk op Zee loosde. De andere duiker- sluis werd gemaakt in den dijk bij den Oosthoek voor de loozing vair het binnen water van den Wieringerwaard, waarmede die duiker door een omkaadden boezem in verbinding gebracht werd. De Wieringer waard loosde voorheen door het Razend Zwin op zee. Door de indijking van den Anna Paulownapolder werd bedoelde loo zing verhinderd en zag deze polder zich verplicht een afvoerkanaal voor den Wie ringerwaard aan te leggen langs den bin- nen-berm van den Oostdijk naar den Oost hoek, op welk punt een gunstige water afvoer kon plaats hebben. De Zijp© had steeds haar water geloosd op het Oude Veer. Toen dus de omdijking van den An na Paulownapolder plaats vond en ook deze loozing in gevaar gebracht zou wor den, werd met de Zijpe overeengekomen, dat 't Zuidelijk deel van 't Oude veer als boezem voor de Zijpe dienst zou blijven doen. Het Noordelijk deel zou worden af gesloten, doch daarnaast zou een kanaal gegraven worden. De Zijpe behield zioh het recht voor om door dit kanaal haar water te loozen op de Zuiderzee, ondanks de loozing op het Groot Noordhollandsch kanaal. In bovengenoemde jaren kwam ook dit kanaal de Van Ewjjcks vaart tot stand, zoomede de afdamming in het Oude Veer en de boezemkade tusschen deze afdamming en den Zijperdijk bij Oude Sluis (de Kneeskade). Het oostelijk deel van den polder werd hierdoor afge scheiden van den Schermerboezem, waar mede het tot in 1848 gemeenschap had en waardoor de lagere punten van dit deel steeds met water bedekt waren gebleven. Ook werd nog in 1849 met de verkaveling van den Oostpolder een aanvang gemaakt. Terstond na hare oprichting had de Anna Paulowna Maatschappij met de oultivee- ring van den Westpolder een aanvang gemaakt, in hoofdzaak door middel van verpachting tegen pachtprijzen, afhanke lijk van de oogstresultaten. Deze resul taten waren gedurende de jaren 1847 tot en met 1849 zóó gering, dat de Inkomsten der maatschappij bij lange na niet vol doende waren de verplichtingen tegenover de hypotheekhouders na te komen. Onder handelingen, welke nog een paar jaar ge voerd werden om door verdeeling der gronden onder de aandeelhouders tot een andere regeling van beheer te komen, leverden geen resultaat op, waardoor op 20 Augustus 1851 ruim 8200 H.A. ln het openbaar ten bate der hypotheekhouders verkocht werden, die ln plaats van de 1.200.000,waarvoor zij verhypothe keerd waren, slechts 258545.— konden opbrengen. In plaats van het geheele te kort kon aan de hypotheekhouders niet meer dan 12874.— uitgekeerd worden, een bedrag, dat de inmiddels ontbonden Maatschappij nog als saldo ln kas had. De 147 aandeelhouders ln de Anna Paulowna Maatschappij hadden tezamen een bedrag van 1.100.000.gestort, waarvan zij bij de ontbinding en vereffening der Mij. nie mendal terugontvingen. Dat ondanks deze tegenslagen van geene mislukking gesproken mocht worden en ln weerwil van alle misrekeningen en te leurstellingen toch een groot en goed werk tot stand gebraoht was, dat eenmaal vruchten afwerpen zou, voelden de leden ;,van den Raad van Beheer der Anna Pau lowna Maatschappij reeds, toen zij in 1852 hun mede-aandeelhoudera het verlies der gestorte f 1.100.000 aankondigden, waar in zij met hun vieren alleen voor een ge zamenlijk bedrag van 68760.— deelden, en die mededeeling besloten met deze woorden: „Wij betreuren het, dat door de zen .afloop der zaak de gestorte gelden voor de deelhebbers verloren zijn; een verlies, waarin door de leden van den Raad, als behoorende onder de grootste aandeelhouders, een aanzienlijk gedeelte wordt gedragen. Dooh bij al de ondervon den teleurstellingen meenen wfl niet uit het oog te moeten verliezen, dat door de indijking van den Anna Paulowna-polder een grootse® onderneming is tot stand ge bracht, die eenmaal vruchten dragen zal voor de welvaart voor het vaderland", een verwachting, welke nadien schitterend bewaarheid is geworden. De overgang van een groot gedeelte der gronden ln handen van andere eigenaars, die den eigendom op veel voord-eeliger voorwaarden verkregen hadden, dan de vroegere bezitters, was gunstig voor de ontwikkeling van de cultuur. Trots nog velerlei tegenslag kwam het aan de zee ontwoekerd gebied geleidelijk tot ontwik keling. Belangrijke uitgaven werden even wel nog gevorderd alvorens de nieuwe in dijking kon gezegd worden een verzekerd en eenigszins rentegevend bezit te zijn. Zoo werd ln 1861 voor verzwaring der dij ken een omslag geheven van 24.— per H.A. Ook de bemalingsmiddelen bleken reeds spoedig krachtiger te moeten zijn, waarvoor herhaaldelijk nog belangrijke offers zijn en nog worden gebracht. Het polderbestuur, ingesteld ln 1851, heeft steeds getracht de belangen des polders zooveel mogelijk te behartigen en dus ook niet geaarzeld zware offers van de inge- landean te eischen. Dijkgraaf en Heem raden schrijven in een rapport van 12 Maart 1878, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten naar aanleiding van een adres van 70 ingelanden, houdende bezwaren tegen de oprichting van een stoomgemaal en vernieuwing der bestaande stoommachine, waartoe door Hoofdingelanden besloten was, het volgende: „De geschiedenis van dezen polder, waar men van den aanvang der bedijking af niet geschroomd heeft de krachtigste maatregelen te nemen ter ver sterking van de dijken, tot het maken van goede waterleidingen en vaarten, grint wegen en wat dies meer zij, is het bemoe digend bewfls, dat al deze inspanningen en opofferingen niet tevergeefsch zijn ge weest. Die geschiedenis kan hier niet wor den uiteengezet, maar zij is genoeg be kend en wfl behoeven slechts te wijzen op den toestand der zandgronden, gelegen in het westelijk deel. Van deze landen wa ren ln het jaar 1868, toen de polderlasten nog 10.— per Hectare bedroegen, 600 6 700 Hectaren als de lasten niet waaid, aan den polder geabandonneerd. Dezelfde lan den worden nu, terwijl de lasten 14.60 per Hectare bedragen, voor 400.—, 600.—, 800—, ja voor meer, per Hec tare verkooht Toch sohreef men ln 1869 in een heftig artikel ln de dagbladen, waarin de meeste maatregelen door het polderbestuur genomen, veroordeeld wer den: men weet, dat deze landen nimmer de polderlasten waard kunnen worden"." (Wosdt warvolgxL) WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN. DE WAARDE VAN ULTRA-VIOLETTE STRALEN BETWÏBT. Er is in de Engelsche geneeskundige we reld opzien gebaard door de conclusie van de commissie van geneeskundig onderzoek, ingesteld door de Privy Council, dat „er op het ©ogenblik geen reden is waardoor men weet dat kunstmatig licht meer kan uitwer ken om het vermogen van- de bloed lichaampjes om bacteriën onschadelijk te maken dan een mosterdpleister, die onein dig veel goedkoop-er is". Men weet dat bij den koning na zijn ope ratie ultra-violette 9tralen zijn toegepast. Uit interviews blijkt dat niettemin sommige medici in de waarde van utra-violette stra len blijven oellooven, -maar de „mosterd- pJeisteiri'-school heeft ook sterken- aanhang. HET BEWIJS VAN DE ZONDVLOED? Een ontdekking van Engelsche en Amcrlkaanscho archaeologen. In de »Times« van Zaterdagochtend publiceert de h«er C. Leonard Woolley, een archaeoloog die sinds eenige jaren opgravingen heeft geleid te Ur aan'den Eufraat, (niet ver van Babyion), een stuk, waarin hij beweert dat het archaeologische bewijs nu geleverd is. Een van zijn argu menten is het ontdekken van een acht voet diepe klei-afzetting daarin den bodem, die er alleen door een groote overstroo ming gekomen kan zijn, conform de Sumerische traditie waartoe ook het bijbel verhaal behoort; volgens deze traditie is er een overstrooming geweest, die aan de geheele cultuur van het tegenwoordige Irak een plotseling einde maakte. Schr.'s medewerkers, die evenals hij door het British Museum of door de universiteit van Pennsylvanië zijn uitgezonden, zijn het geheel met hem eens. De heer Woolley schrijft, dat het resul taatder ontdekking op geen enkele andere wijze te verklaren is dan door het aanne men van de juistheid der Sumerisohe overlevering. De >Evening Standard*, die zich tot de geleerden van ;het British Museum heeft gewend om nadere Inlichtingen, vernam o.m., dat de heer Woolley een archaeoloog van de grootste bekwaamheid is, aan wiens meening een bijzonder ge wicht moet worden gehecht.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7