De Indringer S. 1. KMHI i ZL NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. GRATIS. Nr. 6628 ZATERDAG 23 MAART 1929 57ste JAARGANG ZIJ, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers Maan Maart op: Z 24 16.66 M 26 D 26 W 27 D 28 V 29 Z 80 18.18 WEEKOVERZICHT. Binnenland. VerMeadngSktanken. IDe verkiezingen voor de Tweede Kamer naderen. Da eer-ite week van JuU zullen we onze schreden ter stembus moeten richten, om onze stem uit te brengen op den candidaat, die naar onze overtuiging, het best de belangen van volk en vader land dient. Er zijn al van die teekenen, die aan iedere verkiezing voorafgaan, waar te nemen. In de eerste plaats wel de speeches, die in steeds grooter getale over ons worden losgelaten en waarin de spre kers die beste zijde van zichzelf en van hun partij belchten. gescheidenheid" is over het algemeen niet veel in die ver kiezingsredevoeringen te vinden en voor den onpartijdigen beoordeelaar is het wel zeer moeilijk, om dö „beste" uit al die goeden te kiezen. FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING (Een goed besluit B4) De Schuttevaer Buitenland. Maarschalk Foch. De strjjdl In Afganlstan AAMBEIEN AKKER'. KLOOSTERBALSEM De sterfte onder de troepen In het Rijnland De burgeroorlog In China Ingezonden MededeelIng. Om jong te blijven. (Wordt ▼•cnrolgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65- binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.2a Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0 70 f 1 Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p'. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donde Redacteur-Uitgever: 0. DEJ Bureau: Koningstraat 29 Poet-Giro reken iag- en Zaterdagmiddag )ER Jr., DEN HELDER Telefoon: 60 en 412 No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst jdubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau d. blad en imet br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct v. ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Zon Hoogwater 17.17 18.34 19.50 21.06 22.21 23.84 ond. 6.50 6.05 6.18 6.31 6.44 6.68 7.14 op: 6.66 5.53 5.51 5.49 5.47 5.45 5.42 ond: 18.16 18.19 18.21 18.23 18.24 18.26 v.m.: n.m.: 8.21 8.40 8.58 9.15 9.32 9.48 10.04 10.20 10.36 10.52 11.08 11.24 11.41 11.68 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 23 Maart 6.45 uur. Zondag 24 6.46 Maandag 25 6.48 Maar daar zijn ook nog andere teeke nen, en die zijn het oprichten van nieuwe politieke partijen, bij het groote aantal, dat reeds in ons land bestaat. Wij zullen geen hard oordeel vellen. Het baantje van Kamerlid is goed gesalarieerd en is ook in andere opzichten zoo kwaad nog niet, al durven we natuurlijk niet, te beweren, dat dit uitsluitend de drang van de op richters is. Maar nóg meer politieke partijen. Het Is om wanhopig te worden. En deze week werd toch de oprichting van tweetal nieu we bekend gemaakt. Uit het Engelsch TOBRALCO Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en llchtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant Nu wie Donderdag de Lente zijn inge gaan en er dien dag ook waarlijk een mil- de-lente-ötemming in de natuur heersohte, is het niet zoo mal, dat wij, op deze plaats al eenige regels gaan schrijven over „de zomervacantie'-' en wel naar aanleiding van het besluit van de regeering, om de burgemeesters van gemeenten, met een zielental van meer dan 20.000, de 'bevoegd heid te verleenen, aan hun gemeen tenaren zelfstandig passen te verstrekken. Voor hen, die met de zomervacantie naar het buitenland trekken, is dit be sluit niet zonder belang. Het vroege aan vragen van een pas, het eenigszins span nend© wachten of hij wel op tijd zal komen, is door dezen maatregel vervallen en dat kan niet anders dan de rompslomp die aan de organisatie, van een reis over de grenzen voorafgaat, verlichten en het vooruitzicht van de reis zelf dus veraan genamen. Ja, ja, het wordt ons wel gemakkelijk gemaakt. De bestrijding van de werkloosheid. Het vraagstuk van de werkloosheid, dat in de landen om ons heen, Engeland en Duitöohland, tot een van de moeilijkst op losbare problemen van dezen tijd behoort, vraagt ook in ons land de volle aandacht door HAROLD BINDLOSS. Barrington glimlachte ironisch. „Dan ben ik met mijn ijver net een jaar te laat, beste kind. Een ander nadoen kan ieder een, maar als we met ons allen gaan «aaien, en de oogst Is goed dan gaat de prijs dientengevolge naar de laagte. Neen, de baanbreker, de man dl© wat aandurft, dlat is degeen, die de winst opstrijken kan". „Het had evengoed een fiasco kunnen worden", mengde miss Barrington zich in 1 gesprek, „dat heeft hij gerisqueerd". Natuurlijk", antwoordde Barrington rustig, „ik zal de laatste zijn om zijn moed en zjjn vermogen, om vooruit te zien, te kleineeren. Integendeel, ik ben zelfs blij, dat hij me door zijn houding tot capitulee- ren gedwongen heeft, want ik heb, vooral in den laatst en tijd, gemerkt, dat ik oud begin te worden. Daarom voel ik 't als een geruststelling, dat er iemand met meer capaciteiten klaar staat om mij te vervan gen 't heeft lang geduurd voordat ik dat wilde toegeven voor zijn komst hier had ik een sterk vooroordeel tegen hem maar ten slotte heeft allee zich ten best wil gekeerd. Wat Lanoa ook gedaan moge hebben hij is van geboorte een heer en goed bloed verloochent zich nooit'*. Het meisje naast hem was zelf van aristocratische afkomst; een jaar geleden zou ze die eenigszins bekrompen uitspraak van haar oom zonder aarzelen onderschre ven hebben; nu twijfelde ze verwon derd vroeg ze zich af, hoe ze in zulk een korten tijd zoo veranderd' kon zijn. „Vindt u die redeneering niet wat ouder- wetsch wat hij gedaan heeft is toch ge noeg waarborg voor zijn karakter en ca paciteiten?" vroeg ze. Met een lichten glimlach wendde Bar rington het hoofd af; oritisoh, met scher pen blik door de ondervinding van de laat ste maanden, keek het meisje naar hem. Zooals hjj daar stond, onberispelijk ge kleed), met een hand in loshangenden zeemleeren rijhandschoenen op zijn heup, met het type dat alleen generatie op gene ratie van aristocratische voorouders aan iemand geven kan, een type, dat van zekere aanmatiging en kwalijk verbergen trots gewis niet vrij te pleiten was, bet- greep ze het een dwaasheid, om van hem sympathie of begrip voor haar veranderde inzichten te verwachten. „Hoor eens, kind", zeide hjj, terwijl hij zich weer naar haar toekeerde, ,,'t moge dan waar zijn, dat anderen ons in vele op zichten kunnen overtreffen, eerste-rangs resultaten bereiken ze tooh nooit. En of schoon ik moet toegeven, dat Lanoe in den tjjd, die achter ons ligt, zich nu en dan te buiten gegaan is op een manier, die zeer zeker afkeuring verdient gewoon- ten, die hij zich in Engeland eigen ge maakt heeft zijn er allicht de schuld van 1 voor mij ia 't lelt, dat hij een Courthor- van de regeering. Gelukkig is de werk loosheid hier te lande, prooentsgewijs, niet zoo erg als in de hierboven door ons genoemde, maar toch tplt ook Nederland duizenden werkloozen en vooral in de groote steden is het aantal enorm. Zooais men zich wellicht herinnert, heeft de regeering het vorige jaar proeven ge nomen, met het uitzenden van werkloozen, uit de groote steden, ,'naar Drente en Overijsel, waar ze als' 'grondwerkers nut tige diensten kunnen verrichten. Deze proeven zijn blijkbaar goed geslaagd, al is er ook van verschillende zijden critiek op geleverd, want ook dit jaar zullen weer een paar duizend werkloozen uit Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, naar de Veenprovincies.gaan, om daaraan het werk te worden gesteld. De eerste en tweede week van de vol gende maand zullen ze er heen ga'an en dam zal ook de grond wel weer te bewer ken zijn, want op het ©ogenblik kan men daar nog niet verder in doordringen dan ©en spade diep. De gevolgen van den 'win ter doen zich nog gevoelen, in 't bijzonder voor den landman, die reeds maanden van gedwongen rust heeft en er naar verlangt aan het werk te kunnen gaan. De Statendam. Het afbouwen van de „Statendam", in opdracht van de Holland-Amerika-Lijn, vormt een belangrijke' bladzijde in de veelbewogen geschiedenis van het Wil- tonbedrijf te Rotterdam. Immers, het geldt hier het afbouwen van het grootste passagiersschip van de Nederlandsche koopvaardijvloot en het inrichten van dit zeekasteel naar de modernste eischen, als een drijvende stad voor 2500 menschen. Den 2Qstem April 1927 arriveerde het ko lossale gevaarte, dat eens de „Statendam" zou worden, te Schiedam. En thans heeft deze machtige Ooeaanstoomer zijn triom fantelijken proeftocht gehouden. Het spreekt vanzelf dat de belangstelling, die reeds van het begin af voor den reusacb- tigen driepijper heeft bestaan, bij het uit brengen naar zee enorme afmetingen had aangenomen. In de eerste plaats te Schie dam «elf,-- maar ook to Vlaardingen, te Maassluis, te Hoek vöanÉfofland was alles uitgeloopen' om aan den wal met bewon dering op te blikken naar den grooten vaderlandschen zeevaarder en den nieu wen koning der zeeën toe te juichen. Inderdaad biedt de jjStatendam'1 naast een weelderige inrichting en het maxi mum van comfort en verzorging, het ideaal van veilige vaart. Dit schip is niet alleen een aanwinst voor de vloot van de Holland-Amerika- Ljjn, maar tevens een voorwerp van na- tionalen trots, dat den Nederlandschen naam ten goede komt. En deze groote Nederlandsche stoomer, waarlijk niet in de eerste plaats uit winstbejag gebouwd, leert ons opnieuw dat ook ondernemers goede vaderlanders kunnen zijn, wien het welzijn van de natie zeer ter harte gaat. is deze week door een Spaansch stoom schip, 400 mijl ten Westen van de Oanari- sche eilanden, opgepikt en de bemanning is in zeer uitgeputten toestand aan boord van dit schip genomen. Dit zal wel het roemrijk einde zijn van den tocht, van het" Nederlandsche reddingboot)©, over den Oceaan. Wel hebben van het begin af niet veel vertrouwen in de onderne ming gehad', doch kapitein Schuttevaer ne is, beschuldiging en vrijspraak tege lijk". Op dat oogenblik herkende Witham hen. Hij gaf een teeken aan den bestuur der van de machine achter de zijne en stuurde zijn paarden, het stoppelveld in. Het volgende oogenblik was hij van zijn hoog© zitplaats afgesprongen en kwam hij, met zijn jas, die hij door zjjn haast niet had kunnen aantrekken, los om' zjjn schou ders, naar hen toe. „Een goede aanleiding voor me, (om mijn span een paar oogenblikken rust te gunnen, ze hebben* 't hard noodig", zeide hij. „Gaat u even met me mee naar huis, hier kan ik u niets aanbieden". „Neen, beslist niet", antwoordde Bar- rington. „We zijn maar even in 't voorbij rijden uitgestapt. Een mooie oogst, niet?" „Ja", stemde Witham toe, terwijl hij zich glimlachend tot Miss Barrington keerde. „Nog heter dan ik gedacht had en daarbij' gaan de graanprijzen nog steeds de hoogte in. Ik denk dikwijls aan den dag, mevrouw, toen iemand mij hier, bijna op dezelfde plaats waar we nu staan, suc ces toegewenscht heeft. Ik heb 't gekre gen, dank zij dien goeden wensoh!" „Dan hoop ik je dien 't volgend jaar weer te geven", antwoordde de kleine vrouw met het zilveren haar, „ofschoon het eigenlijk overbodig is, want eiken dag elk uur wensch ik je het allerbeste toe. Maar ik begrijp niet, Lance, dat jij zoo bijgeloovig bent, om te veronderstellen, dat 't iets met dit alles te maken heeft". Met een handbeweging duidde ze op het golvende graanveld voor hen uit. Witham glimlachte even, maar meteen gieedl zjjn blik weer naar het jonge meisje naast scheen het er op gezet te hebben, met zijn scheepje den overkant van den Oceaan te bereiken en heeft met onverzetteljjken zeemanswil de reis doorgedreven. Ziehier het resultaat, het had erger kunnen afloo- pen en het is nu maar te hopen, dat de kapitein genoeg heeft van zijn over- zeesche tochtjes, met een niet zeewaardig scheepje als dit reddingsbootje. Wjj hebben in ons nummer van Don derdag met een enkel woord melding ge maakt van het overlijden van maar schalk Foch, die in het laatste jaar van den wereldoorlog opperbevelhebber was der geallieerde troepen. Terwille van de plaatsruimte konden wij aan dezen groo ten figuur, uit den vierjarigen krijg, niet meer regels wijden. Hier volgen dan nog enkele aanhalingen uit de N. Rott. Crt., die den persoon van maarschalk Foch be ter belichten. „Het spreekt vanzelf zoo schrijft dit blad dat, wie de levensgeschiedenis van Foch zou Trillen schrijven, tevens de his torie van den grooten oorlog zou te boek stellen. Ware de wereldoorlog niet uitge broken, Foch zou gebleven zjjn wat hij was: een bekwaam Fransch generaal, wiens beteekenis niet tot de wereld zou hebben kunnen doordringen. De wereld oorlog, waarin Foch als opperbevelhebber over de vereenigd© millioenenlegers der bondgenooten den strijd heeft geleid, heeft zijn bizondere gaven in het licht gesteld. „Het tijdstip, waarop Foch's benoeming tot generalissimus over de vereenigde ge allieerde troepen-plaats had, was voor den uitslag van den oorlog uiterst kritiek. Op den 21en Maart 1918 begonnen de Duit- schers hun offensief, de weg naar Parijs lag open, tusschen de Fransche en Brit- sche strijdkrachten was een wig gedre ven. Na midden Juli het laatste Duitscbe •offensief tusschen Reims en Soissons te hebben verijdeld, ontketende Foch on middellijk daarna zijn bevissend tegen offensief aan de Marne, dat het eindJe van den oorlog beteekende: den Hen Novem ber werd de wapenstilstandl geteekend." Wij, kunnen eigenlijk, na bovenstaande, niet anders dan een verzuchting slaken: Ware zijn figuur maar nooit bekend ge worden, nu omzweeft haar altijd de ver schrikking van cteni oorlog, en kunnen we niet aan Foch denken, zonder niet meteen den wereldoorlog voor onzen geest te zien. vraagt ook deze week weer een plaatsje onder ons „w©ekoverzicht',. Amannoelah wint op de opstandelingen en berichten uit Nieuw Delhi maakten er deze week melding van, dat aan de Zuid-Oostelijke provincies en te Jalalabad, Khost en in de streek van Mohmand een kentering van Amannoelah begint te voltrekken. Deze verandering, ten gunste van den afgetreden koning, is wel te danken aan het feit, dat de binnenlandSche toestand in Afganistan, in den laatsten tijd alles te wenschen overlaat en dat de bevolking gelooft, dat Amannoelah waarlijk en pp- rcht berouw heeft van zijn hervormings plannen en dus van de dwalingen zijns weegs is teruggekeerd. Het zal dus waarschijnlijk niet zoo lang meer duren of Amannoelah zwaait weer haar, die met groote belangstelling naar het maaien stond te kijken. „Zeker geloof ik dat en daarbij uw sympathie en steun heeft meer verschil voor me gemaakt, dan u waarschijnlijk be grijpen kunt". De oude vrouw keek hem strak aan. „Lance", zeide ze, „zoo nu en dian is er in je manier van doen, in je type iets, dat me niet recht duidelijk is. Natuurlijk begrijp ik wel, dat je uit beleefdheidi niet veel an ders kon antwoorden, maar 't vreemdsoor tige is, dat 't klonk, alsof Je het meende". ,ylk meende het ook", antwoordde Wit ham, terwijl zijn glimlach iets stars kreeg. „Meer kan ik niet zeggen, 't Is verstandi ger om iemand te weinig dan te veel te vertellen". „Wel, laten we dan maar hopen, dat je over een poosje meer vrij-uit zult kunnen spreken", antwoordde Miss Barrington. „En nu een tegenhanger voor jouw theo rie. Juist toen je naar ons toekwam; was mijn broer bezig met ons ervan te over tuigen, dat je je succes aan je geërfde Co-urthorne-eigenschappen te danken hebt". Een paar oogenblikken lang gaf Wit ham geen antwoord, toen begon hij te lachen. „Volgens mij heeft Oolonel Bar rington ongelijk", zeide hij. „Elke man heeft eigenschappen, die misschien heel lang, misschien gedurende zijn geheel© leven, latent kunnen blijven, terwijl maar een op de honderd een kans krijgt, door gunstige omstandigheden, om ze te ont wikkelen. En in elk geval is 't niet eed veel grooter voldoening, om te kunnen denken dat je goede hoedanigheden jouw privé-eigendom zjjn, dan dat je ze ais eea Velen, die In hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van een gevolg van de zeer bijzondere ontiseptliche werking van dezen ver zachtenden balsem. den scepter over Afganistan, tot heil van land en volk zuilen we hopen. is oorzaak geweest van een tamelijk hef tig debat in de Fransche Kamer. Tijdens de felle koude in de laatste maanden wa ren er tol van slachtoffers onder die sol daten gevallen, tengevolge van onvol doende beschutting en voeding en door het houden van oefeningen in de buiten lucht, bij' ©en vorst van 10 en meer graden. Het gevolg van een en ander is geweest dat de minister van oorlog ©enige hooge militairen, w.o. een generaal, streng ge straft heeft, zoodat een herhaling van deze droeve gebeurtenissen zeker wel niet meer voor zal komen. dreigt met vernieuwde hevigheid los te breken. De strijd tusschen Hankou en Nanking is verscherpt en met spanning mag de toekomst tegemoet worden gezien, die in dit land van onrust zeker niet roos kleurig is. De dwaze blijft er altoos een, Al hadl hij; honderd wijzen om zich heen: De wijze leert van iedereen, Ook van de dwazen om zich heen. Het feit, dat uw gezondheid te wen-, schen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u d'oor lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zjjt gij een dier noodelooze slachtoffers van een uieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Koek en verbeter de oorzaak tan uw kwaal Tracht weer flink en gezond' te worden. Die pijn in de lendenen, die el lendige Maasstoornissen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel behoeven u niet langer te kwel len. aUa tezamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren veé- zcxrgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen door Foster's Rugpijn Nierenpdhen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zon der uitstel 1 Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontste king of waterzucht. Ook tegen dergelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch vooikomen Is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. bezit van de familie moet beschouwen?" Met een ondleugende schittering in haar o 'gen schudde Mrs. Barrington het hoofd. „Prettiger is 't misschien wel, maar heel, heel verkeerd", zeide ze. „En nu wordt 't onze tijd om té gaan". Een paar minuten later "nam Colonel Barrington de teugels weer op en reden ze weg. Toen ze langs het tarweveld kwamen, zag het meisje dien dag voor de tweede maal het bedrijf in volle werking. Schuin achter elkaar reden de machines ween door d'en grooten rechthoek van golvend koren, da!t voor meer dan een derde al in een geel-bruln stoppelveld herschapen was en weer hoorde ze het knarsend' snijden van de messen met bet doffe stampen van paardehceven en het kletteren van de hou ten armen er tusschen door. Diezelfde ge luiden had ze reeds vele malen eerder ge hoord, zonder zich van hun beteekenis rekenschap te geven; nu echter kende ze het voorspel, wist ze hoeveel moeite en inspanning vooraf moest gaan, wilde dit alles gehoord worden; 't was een samen- klinken van heterogene geluiden, waar bovenuit ze duidelijk één toon hoorde, den jubelenden toon van succes na streven, van volkomen overwinningl Langzaam reed het lichte wagentje ver der, tegen de helling van een heuvel op. Een paar minuten nadat het uit 't gezicht verdwenen was kwam een man te paard met een enveloppe in zijn hand op Wit ham toerijden. i

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1