VAKKLEEDING S. I. MUIEN i ZN. De Indringer VERLAAGD TARIEF 20 a 30% Stoomwasscherij „De Lelie", Schagen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S. COLTOF, KANAALWEG Eerste Blad. Leerlingen Ambachtsschool BUITENLAND. Nr. 0634 ZATERDAG 6 APRIL 1929 57ste JAARGANG VemckQut Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoieur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., DEN HELDER Burean: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Wintertijd. Maan Zon Hoogwater April opT^ondTT op: oud: van.: mm.: M WEEKOVERZICHT. Binnenland. Holland—Imflë. Alweer Holland^-Indië? vraagt U. Ja, beste lezer(es), alweer Holland-Indië. Onze eigen vliegers, de vliegeniers, die wij lederen dag met hun „kisten" boven ons hoofd hoorden, hebben de groote reis on dernomen, en al hebben velen het ver trek niet bijgewoond, waarvan ze zeker getuige zouden zijn geweest, als het niet in den nacht had plaats gehad, onder de dekens heeft bijna heel de Helderache be volking, de drie machines, met hun be manning van negen koppen, hooren ron ken over de stad, en in gedachten heeft men de kranige vliegers zeker een goede reis gewenscht. W0 volgen met groote belangstelling het verloop van den tocht. Het is hier niet te doen om een snelheidsrecord te vesti gen of om andere wereldschokkende pres taties. Het doel is door ons vermeld en wij behoeven daarop dus hier niet nog eens terug te komen. Over een maand, zullen we hopen, hébben de vliegers hun plaats van bestemming bereikt Gelijktijdig met het vertrek van de drie Donder Wall-vliegbooten werd bekend, dat de HollandIndië-vluchten, niet vóór September zullen worden voortgezet Zoo als men weet moesten deze vluchten, het vorige jaar, door een maatregel van de Britsche regeering, worden stopgezet. De Engelsehe regeering immers had eenige vliegvelden gesloten, omdat deze nog niet geschikt waren voor geregeld gebruik. SPECIAAL ADRES VOOR FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Nu is deze maatregel opgeheven en met ingang van 1 April kon van de landings terreinen wederom gebruik worden ge maakt Omdat echter in de maanden Juni, Juli en Augustus, op een gedeelte van de route, in verband met de regen-periode, toch niet gevlogen kan worden en voor de organisatie van een techt, minstens een voorbereiding van een maand wordt ver- eischt, besloot het „Comité Holland Indië", tot bovengenoemden maatregel. Op de bres voor de Holland- Bche Industrie. Nu we het toch over Indië hebben, kun nen we het tevens wel eens over een eigenaardig verschijnsel hebben, dat zich den laatsten tijd in Indië voordoet waar de Hollandsche Industrie verdrongen wordt althans op de tweede plaats komt, ten opzichte van de buitenlandsche, in casu de Chineesche en Japansche. De Chineezen zijn niet meer zoo „raar" als wij vaak beweren. En de Japanneezen zeker niet. Dat zijn we nu wel langzamer hand gaan beseffen. Misschien wel een beetje laat. Men denke maar eens aan de concurrentie, die wij van dit Aziatische volk „in volle opkomst" in Indië te ver duren hebben. Met recht klaagt Twenthe daarover. Onze katoentjes raken leelijk in de knel. Uit het Engelach door HAROLD BINDLOSS. Wltham schoof zijn stoel een eind ach teruit maar toen Courthorne opkeek, alsof hij Iets wilde zeggen, boog de man, die schuin achter hem zat, zich voorover en legde niet bepaald zacht, zijn hand op dien arm, onder de witbestoven mouw. „Wees zoo goed, om de eerste tien minu ten uw mond te houden," zeide hij kortaf. „Als Oolonel Barrington uw opinie noo- dig heeft, zal hij er wel om vragen." „Er is niet veel meer te vertellen," be gon Wltham. „Thuis ln Engeland had lk geen behoorlijke levenskans, daarom ben ik hierheen gekomen met als bedrijfska pitaal honderd pond, die een ver familie lid me geleend had. Zooals u allen wel bij ondervinding weet, is dat een bedrag, waarmee iemand hier niet ver komt dat merkte ik toen ik na een jaar van ■werken bij anderen, voor mezelf begon met een paar paarden en een stuk regee- fingsland. Over de jaren, die daarop ge volgd zijn, jaren van hard werken, op on voldoende voeding, behoef ik niet veel te vertellen, ofschoon ze er natuurlijk het hunne toe bijgedragen hebben, om mijn houding van naderhand te bepalen. De pat» jaar had lk tegenslag op Wie dat nog niet wist, leze maar eens de reisindrukken van den heer Van Heek Jr., welke o.a. in de Nw. Rott. Ort. van 17 Maart zijn opgenomen. De heer Van Heek is persoonlijk dén toestand in Japan en China in oogenschouw gaan nemen. On getwijfeld de juiste manier om zich te overtuigen. De Chineezen werken er zich aardig in. Heel handig heeft men de kunst van de Engelschen afgekeken en toen zelf fabrie ken ingericht. Met behulp van de Japan neezen, die er in China nog goed inzitten. Maar de Engelschen hebben er geen kans meer. En in Indië? De cijfers toonen maar al te zeer aan, dat Japan ons daar van de eerste plaats heeft afgedrongen. Twenthe staat nu nummer twee. Wat daar tegen te doen? De heer Van Heek Sr., die we nu maar eens voor geheel Twenthe aan het woord zullen laten, zegt in een woord, dat hij aan de brieven van zijn zoon heeft toege voegd, uitdrukkelijk en luid: help ons, regeering, maar in vredesnaam niet door protectie. Er zijn immers zoovele andere wegen, meent de Enschedésche groot industrieel. Als wij dan die Japannertjes en Chineesjes zoo hard zien ploeteren voor een hongerloontje, spreekt het dan niet van zelf, dat onze jongens en meisjes wel wat harder kunnen werken voor een goed loon. Iets harder, misschien zijn we er dan. Wat van Heek zegt, klinkt als een ver maning tot 't jonge geslacht in Nederland. Zou 't waar zijn, dat bescherming met hooge rechten de betrokken industrie-tak, die er van profiteert, met lamlendigheid bedreigt? Hoe dit ook zij, het andore klinkt flinker: zelf aan den slag, in het zweet des aanschijns weer veroveren, wat wij misschien door al te gemakkelijke levensopvattingen hebben verloren. Een Arbeidebemlddellngswet? Onlangs is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling der openbare arbeidsbemiddeling. Deze open bare arbeidsbemiddeling wordt tegen woordig in ons land nog uitgeoefend door de districts- en de gemeente-arbeidsbeur zen en de plaatselijke correspondentschap pen, terwijl er een Centrale Rijksarbeids beurs in Den Haag is gevestigd. De Minis ter van Arbeid wenscht deze vrijwillige openbare arbeidsbemiddelingen om ver schillende redenen een wettelijken grond slag te geven, in de eerste plaats, omdat dan de gemeenten, die daarvoor in aan merking komen, verplicht zijn een ar beidsbeurs in te stellen. Verder kan dan organisatorisch verband tusschen deze bemiddelingsorganen gelegd worden^ kan een behoorlijke verdceling van de kosten terzake tusschen Rijk en Gemeenten wor den verkregen, kan aansluiting worden verkregen met buitenlandsche bemidde lingsorganen, kunnen particuliere bemid delingsinstellingen onder toezicht gesteld worden en kan men ten slotte alle begin selen, waarnaar de bemiddeling zich moet richten, uniform vastleggen. Overigens baseert het zich vrijwel geheel op den be- staanden toestand en stelt het eenige voorwaarden met betrekking tot de be middeling door particulieren. Tenslotte mag nog opgemerkt worden, dat de betee- kenls van het ontwerp ten zeerste ver minderd wordt, door het feit, dat het. vrij zeker niet meer vóór de verkiezingen zal kunnen worden behandeld. alleen nog gedurende April voor de speelale schoonmaakgoederen zooals Wollen Dekens 80 ct. Molton Dekens 26 ot. Spreien 30, 60, 60 ot. enz. enz. gemangeld. Tegenwoordige eigenaar: W. VAN LEUVEN Depót TEXELi Depót WIERINGEN: Wed. D. SCHUMACHER, Den Burg. T. HENNINK, Beltstr. Hyp.hoef. WEKELIJKSCHE BEZORGING EIGEN AUTODIENST. Buitenland. De strijd in China duurt voort Het besluit van generaal Feng, om zich aan de zijde van de nationa listen te Bcharen mag misschien tot een spoediger beslissing lelden, geëindigd is de burgeroorlog nog geenszins en het ziet er ook niet naar uit, dat het einde reeds spoedig in zicht zal komen. Men leze maar trouw de berichten onder „China", die de voornaamste gebeurtenissen van de beide tegenstanders vermelden. Ook deze week zijn er weer heel wat slachtoffers te be treuren. Ia Mexico schijnt de strijd waarlijk ten einde te loopen, ja, als we de berichten, die over de grens komen, mogen gelooven, reeds geëindigd te zijn. Er werden de laatste dagen al ge regeld successen van de regeeringstroe- pen gemeld en de opstandelingen verlo ren steeds meer terrein en er vielen onder hen steeds meer slachtoffers van den strijd We zullen echter nog moeten afwachten wat er van al deze berichten waar is, daar een weinig voorbehoud, met de berichten die er over de Mexicaansche grens komen, wel gewenscht is. Een kabinetscrisis ln Oostenrijk :a onverwacht gekomen. Bondskanselier Seipel heeft Woensdag het ontslag inge diend van het geheele kabinet, dat door den president is aanvaard. Temeer kwam dit ontslag onverwacht, daar Dr. Seipel nog kort geleden verklaard had, dat men eenige sensatie op politiek gebied niet te verwachten had. De oorzaak van het aftreden schijnt te zijn dat de bondskanselier geen kans ziet om een toenadering tot de oppositie in Oostenrijk te bewerkstelligen en dit is noodig voor het welzijn van het land. Seipel's persoon staat deze samenwerking n den weg, vandaar dat hij het besluit nam af te treden. Zooals men wellicht weet ls dr. Seipel roomsch-katholiek en komt de oppositie van den kant van de sociaal-democraten, die een machtige positie in Oostenrijk hebben. „Met een gematigder man aan het hoofd van de regeering" schrijft het Hbl. „zouden verschillende kwesties, welker oplossing thans door de felle tegenstel lingen niet mogelijk ls, uit den weg kun nen worden geruimd." tegenslag, vooral door het weer, een paar abnormaal droge zomers en een sneeuw storm van een dag of drie, die een punt achter mijn paarden-fokkerij zette, en lk' had niet voldoende geld, om me door dien moeilijken tijd heen te heipen. Maar on danks dat alles en ik kan u zeggen, dat het werken is, om met een en het zelfde span te oogsten, en t graan, al ls t nog zoo weinig,, binnen te halen heb ik 't zes jaar volgehouden; lk denk door de overtuiging, dat lk slagen zou, als ik dcor gunstige omstandigheden één keer een kans kreeg." Overweldigd door zijn herinneringen zweeg hij even; Maodonald schonk een glas wijn in en schoof het op een manier, die duidelijk zijn medevoelen te kennen gaf, naar hem toe. „Je zult het niet gauw opgegeven heb ben, dat weten we na hetgeen we dezen zomer hier in Silverdale gezien hebben," zeide hij. Wltham schoof het glas weg; in kaars- reohte houding, met zijn gebruinde han den ineen op het witte tafellaken, keek hij Oolonel Barrington aan. „Maar ondanks alles," ging hij voort, „had ik tot op den avond, waarop Cour thorne bij me kwam, niets gedaan, dat niet door den beugel kon en alleen de groote geldverlegenheid, waarin ik me toen bevond, noopte me, om zijn aanbod aan te nemen. Want hij kwam men avond met een aanbod. Voor een zeker bedrag als vergoeding stelde hij me voor, om hem, in zijn kleeren en op zijn paard te personifieeren, dan kon hij zijn vrienden bij 1 smokkelen van een partij whisky helpen, terwijl de mareohaussées mij ach terna gingen. Tenminste dat heette het doel van zijn voorsteL Ik ben dien avond weggegaan en heb me veertien dagen lang letterlijk aan onze overeenkomst ge houden dat heeft me Iets gekost, wat ik waarschijnlijk nooit meer terugkrijgen zal, tenzij ik bij het gerechtelijk onder zoek, dat binnenkort, als alles naar wensch gaat, plaats zal hebben, van alle blaam gezuiverd word. Terwijl ik voor hem doorging, kreeg ik een schrijven van uw zaakgelastigde en van dat oogenblik af stond ik voor de keuze: of veroordeeld worden voor hetgeen Oourthorne gedaan had, of doorgaan met de maskerade. Toen lk weg was, had hij mijn paard genomen, en was, gekleed ln mijn oude kleeren, weggereden als de marechaussées hem gezien hadden, of ze zouden mij van het geen hij gedaan had betichten. Geld van u aannemen kon lk niet, maar, ofschoon Oourthorne verdronken heette te zijn, was mijn komen naar Silverdale iets dat ik niet had mogen doen. Maar toen ik hier eenmaal was, leken me de omstandighe den, waarin ik opééns geplaatst werd, de verwezenlijking van een droom, dit was de kans die ik me gewenscht had, mijn eerzucht deed de rest, ik voelde mijn kracht, ik wist, wat ik kon doen." Hier zweeg hij, maar de spanning bleef. Ben jacht ruischen van zijde en een ge mompel hier en daar, waar de aanwezigen uiting aan hun gevoelens gaven, was het eenige geluid, dat de stilte verbrak. Toen ging Wltham even verzitten; hij keek nu niet langer naar Barrington, maar naar de kleine vrouw met het grijse haar en BUBLAND. EEN RUSSISCH-POOLSCH INCIDENT. Een beambte van de Russische handels- vertegenwoordiging te Berlijn, Atanaso- witsj, die zich op reis naar Moskou be vond, had Dinsdag op het station Bara- nowicze den trein verlaten om een op 5 KAL van Baranowicze wonend bloedver want te bezoeken. Daar Atanasowitsj als vreemdeling geen toestemming had zich op Poolsch grond gebied op te houden, werd hij gearresteerd en naar Baranowicze overgebracht, waar r^ffwrairten Mededeling. Waarschuwingen nas nierzwakte. Doffe pijn la den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, ia dikwijls het eerste verschijn» sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna komen urlnestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. De nieren ibehooren tot de teerste orga nen van bet lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nie ren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaar loos zulke waarschuwingen niet! Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het mid del, dat zij noodig hebben. Begin onmid dellijk met het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevor dert de goede werking der nieren', en be schermt u tegen rheumatiek, lendenpijn, iohias en urdnestoornlsson. Mannen en vrouwen uit alle deelen vaa Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het mid del is gegarandeerd zuiver, en het is zoo danig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij we der flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij. apo theken en drogisten 1.76 per flacon. het jonge meisje, die dicht naast elkaar zaten. „Langzamerhand heb lk toen begre pen," ging hij rustig voort, „dat het niet aanging om hier te blijven en u langer te misleiden. Ik dacht dat Oourthorne dood was, van dien kant verwachtte lk geen moeili'kheden; maar het vertrouwen, dat de menschen hier in me stelden, maakte het onmogelijk om met m'n bedrog door te gaan. Maar ook zag lk, dat ik verschel denen van u zou kunnen helpen, dat er in Silverdale werk voor me te doen viel, dat tot op zekere hoogte een vergoeding voor mijn misslag zou zijn.nu 't ge daan was, stond ik op 't punt om alles op te biechten en dan weg te gaan. Een paar oogenblikken heerschte er een stilte, die door geen enkel geluid ver broken werd.... toen stond Dane op. Eerst wees hij op Couthorne, die met half gesloten oogen Ineengezakt in zijn stoel zat, versuft door den drank en met het stempel van zijn losbandige levenswijze op zijn mager verloopen gezicht; toen keek hij naar Witham, die rustig, be- heerscht aan het andere einde van de tafel zat. Eerst bleef het even stil, toen steeg er van alle kanten een gemompel en gefluis ter op. Wltham bleef onbeweeglijk zitten, maar hij voelde zijn slapen van opwinding kloppen. Hij had Maud alen blo—n. h§ had de oogen van de kleine vrouw met het zilveren haar gezien toen hij vertelde, wat hem tot 't verlaten van Slverdale dwong zij beiden hadden hem begre pen! Toen stond Colonel Barrington op; het werd doodstil in het groote vertrek, maar voordat hij iets kon zeggen, werd de aandacht van alle aanwezigen plotseling getrokken door een geluid,, dat van de prairie kwam, een zwak, rhytmisch dreu nen, dat sterker werd naarmate het dich terbij kwam en waarbij zich tenslotte een tweede geluid voegde, dat door het groot- Bte gedeelte der met inspanning luisteren de kolonisten als het rinkelen van meta len uitrustings-ondërdeelen herkend werd. Zoo versuft als hij was, had Oourthorne het blijkbaar ook gehoord; hij stond met moeite op en liep zwaaiend naar de deur. ,,'t Wordt tijd, dat ik er vandoor ga," zei de hij met een eigenaardigen glimlach. „Ik weet waarachtig niet of de marechaus sées mij of jullie kameraad moeten heb ben". Een of twee van de jongere mannen sprongen op; met een „Ho stop!" liep een van hen hem achterna. Maar het volgende oogenblik werd hij in zijn vaart gestuit, doordat Dane hem vrij onzacht bij den arm greep en in de algemeene verwarring van haastig op staande en naar de deur loopende man nen, klonk opeens gebiedend de stem van den forschen kolonist: „Hier blijven, jul lie allemaal. Laat hem gaan". (WoadA v—lado HELDERSCHE COURANT AbonMmeot p«r s maasden bij vooruitbetaling: Helderache Courant 1 I.jo; voor Koegraa, Anna Paulowna, Brcezand en Wieringen 1 1.65- binnenland f a.Ned. O. en W. Indiè p. zeepost 1 a.10, id. p. mail en overige landen f3.30. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, fo.70, f 1.— Modeblad reap. f 0.95, f 1.35, f i.as, f 1.35. Losse noa. 4 ct.; fr. p'. p. 6 et Op- en ondergang van Zon en Maan en ttjd van hoogwater (Texel). Z 7 4.48 14.18 5.28 18.40 7.22 7.42 8 6.08 16.37 6.21 18.42 7.69 8.16 D 9 6.16 16.58 5.19 18.44 8.83 8.49 W10 6.80 18.21 6.16 18.45 9.05 9.21 D 11 5.44 19.48 5.14 18.47' 9.89 9.67 y 12 6.01 21.16 6.12 18.48 10.16 10.85 z 18 6.20 22.46 6.10 18.50 10.65 11.17 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 6 April 7.08 uur. Zondag 7 7.10 Maandag 8 7.12 NAAST CASINO. ADTSBTXNTIÜN: 30 rl p. reeel (galjerd) Ingea. meded. (kolombreedtes ata raÓMflea- teket) dubbel tarief. Kleine adfrert. (geraagd, te koop, te btrar)T. 1 tlm 8 regel. 40 ct., elke rage) meer 10 et. bi] roorniibetaliog (adrea: Bureau v. d. blad au met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4 al TOBRALCO het meest gesohlkte en «oliede Katoenen weefsel voort Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant 00) „Hoe graag we v en onszelven mis schien eveneens zouden willen sporen, slr," zeide hij, „de waarheid dient onder de oogen gezien te worden. Wie van deze beide mannen hebben we hier in Silver dale noodig?"

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1