WESTSTRAAT 17 TWEEDE BLAD MANTELS en MANTELCOSTUMES VELLEN Z0MERB0NT GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 6 APRIL 1929. Binnenland. ERNSTIG ONGELUK IN EEN LIFT. 'Dinsdag wilde de ongeveer 65-jarige mevrouw de wed. ds. Rudolph uit Leiden een kennis in het Gereformeerde rusthuis voor ouden van dagen aan de Hooigracht te Leiden bezoeken. Zij zou met een lift naar de tweede verdieping worden ge bracht. Op de eerste verdieping werd haar verzocht even in de lift te wachten, daar het mogelijk was, dat haar kennis zich op deze verdieping bevond. Mevrouw R. wil de echter toch uitstappen en nam uit eigen oeweging de pen van de lift, die nog niet vast stond, af. De lift schoot naar boven, waardoor mevrouw R. in den liftkoker om laag stortte. Zij werd naar het Diaoones- senhuis overgebracht, waar zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, Donderdag avond is overleden. Mevrouw R. deed te Leiden veel aan sociaal werk. DE DOODSLAG TE VIERLINGSBEEK. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd Donderdag de geheele dag in beslag genomen door de behandeling der zaak tegen J. H. R., 25 jaar, landbouwersknecht te Vierlingsbeek, verdacht op 25 Deo. 1928 te Vierlingsbeek opzettelijk M. C. Arts met een scherp voorwerp in den hals te hebben gestoken tengevolge waarvan deze kort daarop is overleden. Er was een feestje bij Cornelissen waar alles er vroo- lijk naar toeging. Er werd flink gedron ken en ten slotte ontstond' er ruzie en een algemeene vechtpartij volgde op straat. Waarom? Dat wist verd. niet Ook verd. had een steek gekregen maar niet van Arts want'diens mes was door een anier afgenomen. To'en verd. een steek in den rug had gekregen, heeft hij tot verweer zijn mes getrokken. Binnenshuis werd de vechtpartij voortgezet. Verd. heeft daarbij naar zekeren Bömers gestoken doch over de verwonding van Arts weet hij niets. Deze was ten slotte met verd. alleen ge bleven en bleef opeens dood in een stoel zitten. Aldus vertelde verd. en liet aan de rechtbank het lidteeken zien van een ver wonding aan de hand die hij bij de vecht partij had opgeloopen. Bij het vroeger ver hoor had hij daarover niets gezegd. Vol gens verd. moet de doodelijke steek aan Arts zijn toegebracht tijdens de algemeene vechtpartij. Dr. Mettrop verklaarde dat het lijk van Arts acht wonden vertoonde. Een in den hals was doodelijk en had den slagader geraakt zoodat het slachtoffer is dood gebloed. Dr. Reders uit Vierlingbeek had bij verschillende vechtenden verwondin gen geconstateerd doch geen gevaarlijke. Getuige had niet den indruk dat de men- schen dronken waren. De rijksveldwachter Hamelink vertelt, dat de ruzie zou ontstaan zijn omdat Arts geweigerd had een sigaret van verd. aan te nemen. Het O.M. eischte wegens doodslag 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. baron van Hu- genpoth, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling van verd., welke door de rechtbank geweigerd werd. De uitspraak werd bepaald op 18 April. INBRAAK IN HET GEBOUW VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TE HAARLEM. De dader op heeterdaad betrapt Men meldt uit Haarlem: Woensdagnacht liep een Haarlemsch ingezetene langs het Naussauplein, toen hij bij het gebouw van de Kamer van Koophandel iemand een raam zag open schuiven en naar binnen stappen.. Oogen- blikkelijk liep hij naar het politiebureau op het Stationsplein om te waarschuwen, waarna eenige agenten en een rechercheur met een politiehond zich naar het Nassau- plein begaven en daar inderdaad het raam van de voorkaiper zagen openstaan. De politie belde aan en nadat de conciërge had opengedaan, ging men naar binnen Op de tweede verdieping in het gesloten kantoor van mr. Bouman trof men een man aan. Deze bleek in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen. Hij had een aantal plakzegels weggenomen, alsmede eenige sigaren, toebehoorende aan den secretaris van de Kamer van Koophandel. Het is zeker,'dat de inbreker de kamer van den secretaris reeds bezocht had. Hij had verschillende sleutels bij zich gesto ken, o.a. van de kluis, welke op de kamer van den secretaris staat. De aangehoudene is J. O., 41 jaar, ge domicilieerd te 's-Gravenhage. Nader meldt men: De man heeft om half één met een nieuw groot breekijzer het raam van de kamer van den secretaris jhr. Mollerus, opengewerkt. Hij ging naar binnen, door snuffelde de kamer en haalde uit een lade de sleutel van de kluis, waarin een belangrijk bedrag geborgen was. Voorts ging hij op de eerste étage het kantoor van den heer A. van Lennep binnen. Daar was in een open kast een bedrag van on geveer 3000 aanwezig, betrekkelijk zóó voor het grijpen. Maar de inbreker kwam er niet aan toe. Hij hoorde beneden ge rucht en stemmen en hij begreep, dat de politie in aantocht was. Reeds had hij' ver schillende sleutels van kluizen en safes in den zak. Hij besloot het huis., aan de achterzijde te verlaten, zoo mogelijk over stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 cent. PUROL het dak. Toen hij echter de trap opliep naar de bovenste étage, werd hij verrast door een stem. Hij liep toen snel naar de tweede étage terug en sloot zich op in de kamer van mr. Bouman. Hij schoof het raam aan de achterzijde open, maar het plat was 4 a 5 meter diep gelegen en hij durfde den sprong niet aan. Ware hij één verdieping lager geweest, dan had hij kunnen ontsnappen door de tuinen van het huis aan de Nieuwe Gracht. In deze omstandigheden was hij echter in de val. De man heeft al verscheidene misdaden op zijn geweten. Hij heeft zeven jaar ge vangenisstraf achter den rug. De politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij door de arrestatie van dezen inbreker de hand gelegd heeft op het individu, dat op Goeden Vrijdag op den Duinweg bij Kijkduin twee dames heeft aangerand. GAS CORRUPT IE TE ARNHEM EN ZUTFEN. Droevige gevolgen. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag in hooger beroep terechtge staan G. A. S., gasdirecteur te Winters wijk, die in eersten aanleg door de recht bank te Zutfen bij vonnis dd. 15 Juni 1928, was veroordeeld tot 200 boete of 1 maand hechtenis. Het O. M. en de verdachte waren tegen het vonnis in beroep gekomen. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in strijd met zijn plicht steekpenningen nad aangeno men van fabrikanten, die aan de gas fabriek te Winterswijk leverden. De verdachte bleef ontkennen steekpen ningen te hebben aangenomen. De directeur der Wilson-fabrieken ver klaarde, als getuige, dat vele gasdirecteu- ren steekpenningen aannamen. Getuige verklaarde zijn vertegenwoordiger K., die de steekpenningen moest overhandigen, ten volle te vertrouwen. Getuige K. verklaarde in 1926 en 1927 de gelden aan den verdachte te hebben overhandigd. Nooit heeft getuige gelden, die verdachte zou geweigerd hebben, in zijn eigen zak gestoken. Verdachte had zonder eenige aarzeling telkens het geld aangenomen. Verschillende getuigen decharge ver- Waarden wel eens den indruk te hebben gehad dat getuige K. niet eerlijk handelde bij het uitreiken der steekpenningen, ter wijl enkele andere getuigen nog een gun stige verklaring aflegden omtrent ver- dachte's betrouwbaarheid. De proc.-generaal mr. Cnopius eischte bevestiging van het vonnis a quo met ver oordeeling van den verdachte tot 200 boete of 1 maand hechtenis. De verdediger mr. de Jonge uit Zut fen wees er op, dat verdachte door deze zaak zeer veel heeft geleden; hij is er tien jaar ouder door geworden; zijn vrouw heeft het ziph zoo aangetrokken, dat zij krankzinnig werd. Door een en ander is de verdachte met zijn geheele gezin te gronde gericht. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak 18 April. Hierna stond voor een zelfde feit terecht de heer A., directeur der gas fabriek te Zutfen. Ook deze verdachte was veroordeeld bij vonnis der rechtbank te Zutfen tot 200 boete of 1 maand hechtenis. Verdachte en het O AL waren ln hooger beroep gekomen. Verdachte verklaarde dat hij geen steekpenningen of andere gelden had ont vangen. Getuige W. en getuige K. verklaarden, dat ook in dit geval steekpenningen wa ren betaald, wat verdachte pertinent bleef ontkennen. Een aantal getuigen decharge uit de vorige zaak werden ook in deze zaak ge hoord. De procureur-generaal, mr. Cnopius, requireerde bevestiging van het vonnis in eersten aanleg gewezen, met veroordee ling van verdachte tot 200 boete subs. 1 maand hechtenis. Mr. de Jonge uit Zutfen pleitte vrij spraak. Uitspraak 18 April. VECHTPARTIJ TUSSCHEN WOON WAGENBEWONERS. Woensdagmiddag passeerde de woon wagenfamilie v. B. met eenige wagens het woonwagenpark, gelegen aan den Rijks weg onder Beek (N.-B.), waar de familie G. met haar wagen stond. Er ontstond naar aanleiding van een oude veete een ernstige vechtpartij, waarbij de 23-jarige ongehuwde G. een schot hagel loste uit een jachtgeweer, waardoor de 20-jarige B. in linkerarm en borst werd getroffen. De verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. De hit voor den wagen kreeg echter zoo veel hagel in den buik, dat hij afgemaakt moest worden. De wagens waarvan de rui ten met straatsteenen vernield waren, zagen er danig gehavend uit. De marechaussée van Grave heeft den 23-jarigen G. aangehouden en te Grave in bewaring gesteld. Het geweer is in beslag genomen. WETHOUDER MET EEN BIJL BEDREIGD. Tijdens het spreekuur van den wethou der voor sociale zaken van Arnhem, den heer Meijer, bevond zich onder de men schen, die hem wat te vragen hadden, een berucht individu. Toen deze man met den v ethouder alleen was, nam hij een uiterst brutale houding aan en vroeg om geld. De heer Meijer trachtte hem te kalmeeren, doch de man haalde van onder zijn jas een bijl te voorschijn en dreigde den wethou der daarmede den schedel te zullen in slaan.'Met veel moeite gelukte het den wethouder om den man wat tot bedaren te Dameskleedermaker - Bontwerker in de moderne kleuren brengen en hem met een paar gulden de deur uit te krijgen. Het zeer ongunstig be kend staande individu werd Donderdag morgen door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht Buitenland. ACTIE TEGEN HET HAZARDSPEL TE BOEDAPEST. Naar men uit Boedapest meldt, zijn daar een paar bladen een actie begonnen tegen het kaartspel, dat de minister van binnen- landsche zaken onlangs een gevaar voor de gemeenschap noemde. Vj Nemzedélc onthult, dat er in het geheel in Boedapest, afgezien van de geheime speelholen, 118 wettelijk erkende sociëteiten zijn, die jaar lijks ongeveer zes millioen pengö aan het kaartspel verdienen en die er geëmploy eerden op nahouden, die het inkomen van bankdirecteuren hebben. Het blad wijst er op, dat in de besturen van verschillende dier clubs leden van den gemeenteraad zitting hebben en dat o.a. de voorzitter van de democratische club in de Elisa- bethstad, waar het spel dusdanige afme ting aannam, dat de minister de club liet sluiten, eveneens een lid van dat college was. SNEEUW IN ZWITSERLAND. Naar het Zwitsersch Tel. Agentschap uit Bern meldt, sneeuwt het sedert Woens dag in vrijwel het geheele land. In vele streken woedden sneeuwstormen. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Elf gewonden. Te Troebitz, bij Finsterwalde, zijn ln de mijn Hansa door een ontploffing van kolenstof elf mijnwerkers gewond. Eén van hen heeft een hersenschudding opge loopen, de anderen ernstige brandwonden. die op weg van Australië naar Groot Brittannië met hun vliegtuig Southern Cross bij Wijndaham een nood landing moesten maken en van wie sedert dien niets meer vernomen werd. Catharijnebrug te Utrecht is ten behoeve der dienstdoende verkeersagenten, een soort troonhemel gebouwd, die den politiema n vrijwaart tegen regen, wind en andere minder aangename uitingen van 't Hollandsche ïriimast. bijenmarkt gehouden. Een adspirant ijmker, die het naadje van de kous wil weten. J.J.H. (de groote mode voor het a.s. seizoen) naar maat uitgevoerd in de nieuwste Stoffen en mooie Coupe GROOTE KEUZE De Australische vliegers Kingsford Smlth en Ulm De nieuwe luchtlijn. Dinsdag vond de opening plaats van een nieuwe luchtlijn Rotterdam Praag. De L. B. A. B. B. verlaat Waalhaven voor den eersten tocht. Als luchtvaart centrum is Rotterdam daardoor zeker in beteekenis toegenomen. Utrecht zorgt voor haar politie. Op den Na een droevig ongeluk. Het rijtuig waarmede een drietal per sonen Tweeden Paaschdag nabij Leiden te water reed en jammerlijk verdronk is weer op den vasten wal gebracht, Het gat in den kap werd door den dapperen redder Harland gemaakt, bij zijn ver- geefsche pogingen de slachtoffers tijdig te bevrijden. Een voorjaars-bljenmarkt. Te Tilburg werd Woensdag de eerste groote voorjaars- Mussollnl decoreert. Iri zijn kwaliteit van Minister van Luchtvaart decoreerde Mussolini de vlag v&n het Italiaansche luchtvaartcorps, dat zich bij den jongsten opstand in Tripolis onderscheiden heeft.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5