De Indringer S. A. KANNEWASSER ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. 00ST-INDIË. DONDERDAG 11 APRIL 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdags en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 6Q en 412 Llchi op voor Auto's en Fietsen Donderdag 11 April 7.17 uur. Vrijdag 12 7.18 VOLKENBOND. DE AJ3. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Genève, 9 April. Het internationale vredesbureau heeft een petitie aau de voorbereidende ontwapeningsconf erenti e gezonden, waarin gezegd wordt, dat on middellijke ontwapening volstrekt nood- zakelijk is. Als de voorbereidingen nog langer duren, wordt in de petitie gezegd, zullen de volken onvermijdelijk zeggen, dat de Volkenbond en haar instellingen alechta leege voorspiegelingen zijn. ENGELAND. DE LINIE-SCHEPEN NELSON EN RODNEY, De maritieme medewerker van de Daily Telegraph onthult vandaag ben en ander van de geheimen van de twee nieuwste en grootste Engelsche linie-schepen, de Nelson en de Rodney, die nu bij' de vloot in den Atlantischen Oceaan dienst doen. Onder de voornaamste kenmerken van deze twee wonderschepen vallen te ver melden: Een stalen dek dat de zwaarste horizon tale bescherming vormt, welke ooit bij een schip is aangebracht en het daarom bomvrij maakt. Een dikke pantsering beschermt ook den romp en de geschuttorens. In gewone omstandigheden is zij niet door vijande lijke projectielen te doorboren. De anti-torpedo-bescherming is aange bracht in een omvang, zooals nog nooit het geval is geweest. Daarom naderen de twee schepen het ideaal der onzinkbaarheid. De pantsering van het dek heeft een dikte van ruim 16,5 oM.,. die van den romp van 35 cM. en van de geschuttorens van 40 cM. Dank zij de bijzondere bescherming te gen torpedo-aanvallen, zou de Nelson voort kunnen vechten, zelfs na door zes torpedo's getroffen te zijn. Tengevolge van schade onder de waterlijn zou het schip slagzijde kunnen krijgen, maar deze zou spoedig verholpen kunnen wor den door het toelaten van water in de waterdichte afdeelingen aan den anderen kant, tot welk doel een bijzondere pomp en overstroomingsinstallatie aangebracht is. De stuurinrichting van de Nelson is iets geheel nieuws. Wanneer het schip 23 knoopen maakt, kan het roer in dertig seconden van bakboord naar stuurboord gezwaaid worden. FEUILLETON Uit het Engelsch door 92) HAROLD BINDLOSS. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Bij den bouw van de schepen zijn aller lei vernuftige middelen toegepast om het gewicht te verminderen, met zooveel suc ces, dat de Nelson, toen zij voltooid was, een waterverplaatsing van slechts 33.500 ton had en dus nog 1500 ton beneden de grens van het tractaat van Washington is gebleven. DÜ1TSOHLANR HET SUBSIDIE VOOR DE ZEPPELIN- WERF INGETROKKEN. Dr. Eckener pessimist Maandag is officieel bekend gemaakt, dat de rijksbijslag van 4 millioen en het subsidie van den staat Wurtemberg ten bedrage van 2 millioen voor steun aan de Zeppelin-onderneming te Friedrichshafen van de betrokken begrooting geschrapt zijn. Een correspondent van Wolff is daarop dr. Eckener gaan interviewen, die hem het volgende gezegd heeft: „Wij worden door dit besluit In onze levensader getroffen, want de subsidies waren dit jaar bestemd voor den bouw van een nieuwe groote werf en hal, waar in het verbeterde luchtschiptype, dat wij reeds op papier geconstrueerd hebben, op stapel zou zijn gezet. Ik vrees, dat wij deze voornemens nu wel zullen moeten prijsgeven, waarmee te vens de hoop van breede kringen van het Duitsohe volk, dat wij een nog beter type zullen bouwen ten grave gedragen wordt Ik zie voorloopig voor ons geen uitweg, maar ik geloof nochtans niet, dat in deze zaak het laatste woord gesproken kan zijn. VEREENIGDE STATEN. DE MARITIEME ONTWAPENING. Het Amerlkaansche standpunt ongewijzigd. New York, 9 April. De correspondent van de Herald te Washington meent te weten, dat de Amerikaansche afgevaar digden naar de voorloopige besprekingen te Genève nopens maritieme ontwapening, de opdracht hebben meegekregen om mee te deelen, dat de Vereenigde Staten alleen dan in een nieuwe conferentie zouden toe stemmen, indien Engeland verklaren wil zich bij alle beginselen neer te leggen die door de Vereenigde Staten op de mislukte drie-zeemogendhedenoonferentie van 1927 ontvouwd zijn. BRITSOB-INDIR. De bomaanslag in de Wetgevende Vergadering. Aan de uitvoerige telegrammen in de Engelsche bladen ovev den bomaanslag in het Britsoh-Indisbtte parlement te Nieuw-Delhi ontleen en wij nog eenige bijzonderheden. De twee bommen werden door twee mannen van de openbare tribune geworpen en toen zij ontploften, vulde de geheele zaal zich met dikken rook. Dadelijk nadat de bommen geworpen waren, schoten de daders pistolen in de lucht af. Een van de twee riep„Ik heb het gedaan. Hier is mijn pistool!" Hij leverde zich aan den sergeant van politie over, zonder verzet te bieden. Zoodra de eerste bom viel, sloot de politie alle uitgangen van het gebouw en liet zij iedereen die zich daar binnen bevond, zich legimiteeren. Dit duurde twee uur. Inmiddels werd de vergader zaal degelijk doorzocht. Onder de leden van de vergadering heerschte groote opgewondenheid en op de openbare tribune onbeschijfelijke ver warring. De bommen die van jam-blikken ge maakt schijnen te zijn, bevatten groote stukken metaal welke in allerlei rich tingen geslingerd werden. Zij vlogen zelfs VRAAGT SPOOR'/ HOSTERD ,JI«eft u nog iets aan uw verklaring van zooeven toe te voegen?" vroeg hij. „Ik heb dezen heeren gevraagd hier te blij ven, om me zoo noodig met raad en daad bij te staan." „Ja," antwoordde Witbanx rustig. „Over een paar uur ga ik uit Silverdale weg, en dlaar er verscheidene dingen nog niet in orde rijn, zou ik graag zien dat u de regeling daarvan op u nam. Ten eerste heb ik hier op schrift mijn overeenkomst met Oourthorne en dit hier is het resul taat van het afgeloopen jaar, geverifieerd door een Winnipegschen accountant. Dan zoo vrjj geweest ben u en Dane tot mijn gevolmachtigde te benoemen. Als zoo danig verzoek ik u Oourthorne het be drag dlait hem toekomt, uit te betalen; van 't saldo zou ik graag duizend dollar af nemen, met uw toestemming dan altijd, die u me eventueel onthouden kunt. Ik heb dat bedrag medegebracht; totdat u besloten heeft, wat te doen,, geef ik het u In handen. De rest kunt u besteden, zooals u goeddunkt, mits het ten voor- deele van Silverdale benut wordt. Oour thorne heeft daar niet het minste recht op." tot de damesgalerij op de eerste ver dieping. De bommen waren blijkbaar voor de zijde van de zaal waar de regeering zat, bestemd. Een ervan viel vlak voor de eerste ministerbank en de andere erachter, waar de officieele whip gewoonlijk zijn plaats inneemt. De man die de eerste bom wierp, riep: Bande Mataram! (Heil, Moeder!) De ander had eerst de verzekering van de bom weg genomen. Reeds Zaterdag meent men een van de twee bommenwerpers op de tribune gezien te hebben, waar hij op een opgewonden manier heen en weer liep. De eene dader Bhagat Singh, die uit Punjab komt, moet de neef van een be rucht revolutionair leider die thans ver bannen is, zijn. Hij was gekleed als een student. De ander Butukeshwara Dutt is een Bengalees uit Oawnpore. Het verhoor der daders. De beide daders zijn gisteren langdurig verhoord, doch rij weigerden standvastig iedere nadere mededeling. Alleen zei Bhagat Singh, dat het in de zaal geworpen, manifest hun geheele daadl verklaarde. Bhagat Singh is echtergeïdentificeerd als een dergenen, die betrokken waren biji den moord op Saunders, den' hoofd commissaris van politie te Lahore, die vo- rigen zomer is gepleegd HET BELGISCHE KROONPRINSE LIJKE PAAR IN OOÖT-INDIE. In die Molukkcn overal zeer hartelijk ontvangen. De kroon prinses heeft verwon derliUk vlu& Nederlandsen geleerd. Aneta seint uit Batavia: De kroonprins van Belgifl en rijn ge malin hebben onder de namen van graaf en gravin De Rethy hun intrek genomen in het Hotel des Indes alhier. De hooge gasten gebruiken hun maaltijden in een apart zaaltje, maar verkeeren overigens gewoon onder de overige hotelgasten. Graaf de Rethy heeft ln de Molukken een uitgebreide studie gemaakt van land en volk. Overal heeft hij bewijzen van zeer groote hartelijkheid ontvangen. Hij heeft een groote verzameling van planten en dieren aangelegd, die naar Europa zal worden meegenomen. Het hooge gezel schap heeft op Nieuw-Guinea vermoeien de tochten gemaakt, o.a. naar de Ainggi- meren, die men bereikt door 2300 meter hoog te klimmen. Bij die gelegenheid be toonde de kroonprins zich een kranig bergklimmer en een goed woudlooper. Prof. Van Straelen begeleidde den kroon prins op al diens tochten. Overal in de buitengewesten zocht de kroonprins con tact met de daar woonachtige Belgen, zoo- als o.a. te Menado, waar hij zich een ge- pensionneerden soldaat, een Belg, in het bezit van de Militaire Willemsorde, liet voorstellen. De oud-strijder, gebogen on der den last zijner jaren, was zeer diep bewogen, toen hij werd voorgesteld aan den toekomstigen koning over zijn ge boorteland. De oude militair nam afscheid van den kroonprins met de woorden: „Nu ik deze eer genoten heb, kan ik gerust sterven". Het verdient voorts opmerking, dat de taal, die door de hooge gasten voortdurend in hun verkeer met iedereen, dien zij ont moeten, gebezigd wordt, het Nederlandsch is. De kroonprinses heeft het Neder landsch verwonderlijk vlug aangeleerd. Bovendien spreken de kroonprins en zijn echtgenoote thans goed Maleisch. Thans hebben de hooge gasten het voor nemen, nog eenige dagen te Batavia te verblijven en vervolgens een tocht over Sumatra te gaan maken. In de kas van a, boekhouder bij de ge westelijke werken op Madoera, is een tekort van 16,000 ontdekt De justitie heeft de zaak in onderzoek genomen. De opiumrecherche heeft op de Van Heutz, liggende te Belawan, duizend thaü opium aangehaald, vertegenwoordigend een waarde van 80,000. De vendutie van de bezittingen van den gewezen hoofdadministrateur van Sinagar, J., die gearresteerd is wegens verduistering, heeft ongeveer 82,000 op gebracht Daarnaast is nog een actief van 8000 in contanten, alsmede de kans op een uit te koeren tantième, groot 26,000. Het passief bedraagt totaal ongeveer 140,000. ERNSTIGE AANRIJDING. Boekaboemi, B April De zoon van den gemeente-ontvanger, de heer Oohen, is door eigen onvoorzichtigheid aangereden door een auto. Hij kreeg een diepe hoofd wonde en een scheuring van de xnllt Na enkele uren is hij aan de gevolgen over leden: Wortl^ ct crown Al pratend had hij een leereö geldzakje te voorschijn gehaald en voor zich op tafel neergelegd. Toen hij uitgesproken had, stond hij op en legde het voor Oolonel Barrington neer. Dane nam het op en keek den Silverdaleschen leider aan; na 'n kort knikje van dezen, gaf hij het Wit- ham ongeopend terug. ,,'t Is niet noodig om het te oontrolee- ren. Neemt u de opdracht aan, slr?" vroeg hij. „Ja", antwoordde Barrington ernstig, „ik heb geen keuze als leider ben ik ertoe verplicht. Laten we beginnnen met de overeenkomst". Meer dan tien minuten lang bleef het doodstil, toen hief Dane het hoofd op. „Er zijn prairie-boeren genoeg die zich met het bedrag, dat hij na één jaar werken achterlaat, als bedrijfskapitaal, tot de wel gestelde boeren zouden rekenen". „Als deze overeenkomst, die blijkbaar oorspronkelijk mondeling geweest is, door Oourthorne bevestigd wordt, komt de ge heele winst aan den man toe, die voor dit jaar rijn pachter geweest is", zeide Bar rington. Macdonald knikte toestemmend, terwijl hij Witham oplettend aankeek. „Volgens mij hebben wij geen enkele reden, om de juistheid van deze verkla ring in twijfel te trekken, air", zeide hij rustig. Witham schudde het hoofd. „Ik wil' het werk, dat ik dit jaar gedaan heb, wel be taald hebben, maar duizend dollar is ge noeg. ik accepteer er niet één meer." „Loopen we niet iets te hard van stapel, sir?" mengde Dane zich in dien strijd. „Eerst moeten we uitmaken, of het ver trek van den die «ooveel voor ons gedaan heeft, een noodzakelijk iets is." Met een bitteren trek om zijn mond keek Witham hem aan. „Als u even wacht, krijgt u op die vraag binnen vijf minuten antwoord," zeide hij. Macdonaldi hief zijn hand op, van heel veraf, alleen hoorbaar door de stilte, kwam een zwak, regelmatig geluid, het galoppeeren van een paard. „Marechaussées! En ze bomen dezen kant uit," zeide hij. ,Ja," zeide Witham rustig. „Over vijf minuten zijn ze hier dat is het einde van alle twijfel en moeilijkheden." Dane liep de kamer door; bij oen van de ramen bleef hij staan on trok de ijze ren bout eruit; toen keerde hij zich om en keek Oolonel Barrington aan. Witham wist echter een antwoord te voorkomen door rustig het hoofd te schudden. Dane kleurde tot in zijn forsohen gebruinden hals; snel stak hij de bout'weer in die kozijn-opening. ,Je hebt gelijk, dat la niet de manier," zeide hij. „Boter dat de zaak behoorlijk onderzocht wordt, en dat daarop je vrij spraak volgt." 'Dit was 't laatste wat er over het geval gezegd weid»; zonder een woord te spre ken bleven ze aan de lange tafel met het ontredderd dessert ritten wachten. Na een minuut of tien klonken er voetstappen ln de hall en kwam brigadier Stimson met een vreemden marechausaée achter hem aan, de kamer binnen. Hij liep regelrecht naar Witham en legde zijn handi op diens schouder. „George Frederick Witham, in naam der wet arresteer ik u," zeide hij. .„U weet waarvan u beschuldigd wordt?" ,JV' antwoordde Witham eenvoudig. „Als God! rt wil zal1 ik mijn onschuld' be wijzen. Ik ga met u mee." Toen hij met de beide marechaussées achter zich aan, de kamer uitging, keek Barrington ontsteld van den een naar den ander. „Hoe noemde hij hem. heb ik dat goed gehoord? Dat is de man, die een jaar geleden in Alberta dien jon gen marechaussée doodgeschoten heeft!" Met een bijna verwilderde uitdrukking in zijn oogen keek de oude man hem aan. „Maar hij moet het gedaan hebben", zei de hij, „tenminste....'1 met een geluld, dat iets van een snik weghad, hield hij eensklaps op. „Oppervlakkig was er ge lijkenis en de een bereed het paard van den ander verschrikkelijk!" Dane's oogen waren ongewoon zacht, toen hij zich tot den grijzen leider over- boog en zijn hand licht op diens schouder legde. „Sir," zeide hij, „als ons aller mede gevoel u iets helpen kan.t is het eenige, wat wij u kunnen geven, verder staan we machteloos. En nu laten we u alleen, we zijn al te lang gebleven." Zachtjes gingen ze de kamer uit. Toen hij alleen was, sloeg Barrington zijn han den voor zijn gelaat en boog zich iets voorover. Zoo, onbeweeglijk in dezelfde houding, bleef hij geruimen tijd aan t hoofd) van de lange, gedekte lafel zitten. Een paar minuten later bracht een van de marechaussées het paard van Witham tot vlak bij de voordeur. Zonder om ritóh heen te kijken kwam Witham het huis uit en steeg op. Het grootste gedeelte van de gasten was al vertrokken, maar op korten ICING pepermunt afstand van den stal stonden nog twee of drie wagens op een paar achterblijvers te wachten. Niemand sprak een woord, maar toen de marechaussées dé hun aan gewezen plaatsen, achter en opzjjde van den gevangene Innamen, steeg er een gemompel van medelijden uit de toe schouwers op. Maar juist toen ztt op het punt van wegrijden waren deed de mare chaussée aan Witham's linkerhand zijn paard omzwenken; het volgende oogen- blik zag Witham Maud Barrington, die blootshoofd naast hem stond. In het maan licht had haar gezicht een eigenaardige, wasbleefce tint, maar dé uitdrukking van haar oogen was heel rustig. „Zoo, zonder een enkel woord, kon lk je niet laten weggaan," zeide ze. „Ik ver wacht je terug, zoodra je onschuld bewe zen Is." Heel eenvoudig en rustig relde ze die paar woorden, maar toch was er iets in haar stem, waardoor ze voor alle aanwe zigen, ook voor de vertrekkende gasten in de wagens, verstaanbaar waren. Het antwoord, dat Witham gaf, konden ze niet hooren, zelf wist ze zich naderhand ook ternauwernood te herinneren, wat hJJ gje- zegd had, maar ze zagen het gebaar, waarmede hij zijn hoed afnam. Toen be seften ze pas goed hoezeer ze te kort ge schoten waren, voelden ze het verschil tusschen de houding van Maud Barring ton, die getoond had dat ze in hem ge loofde en de hunne, die alleen van voor zichtig afwachten blijk gegeven had. Maar het volgendie oogenblik was alle kans voorbij. Brigadier Stimson hief zijn hand even op, en de marechaussées reden met hun gevangene in hun midden weg. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant 1 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieriijgen f 1.65; binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingoz. meded, (kolombreedte als redact! on. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 tl at 8 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en mert br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4 et TOBRALCO Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voort Gegarandeerd Wasch-, Zon- en llchtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant heb ik hier nog een document, waarin ik geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deie worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Op 8 Mei gaan zjj te Belawan aan boord van het stoomschip ,/Ljerimai", van1 den Rotterdamschen Lloyd, om daarmee de terugreis te aanvaarden. KAS-TEKOBT. OPIUM AANGEHAALD. VERDUISTERING. „Neen, gir", antwoordde Dane heel rus tig. Niets en niemand zou me dat van hem doen gelooven". I Bjj de bereiding vnn worden geen kunstmicL delen toegepastvan» daar de fijne, origineel© smaak. ?o no Voor engros bijFa. Jac. Verfallle, Den Helder-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1