NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA i S. A. KANNEWASSER ZN. De Indringer Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6643 ZATERDAG 27 APRIL 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Ultgever: 0. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girarakeniag No. 16066. Wintertijd. Maan Zon Hoogwater April op: ond.: op: oud: v.m.: n.m.: Z 28 23.29 6.04 4.37 19.16 11.12 11.29 M 29 6.38 4.35 19.18 11.47 D 80 0.32 7.23 4.33 19.20 0.07 0.28 Mei W 1 1.26 8.20 4.81 19.21 0.60 1.16 D 2 2.03 9.28 4.29 19.23 1.45 2.20 V 8 2.31 10.39 4.27 19.24 3.01 3.46 Z 4 2.62 11.54 4.25 19.26 4.30 5.09 Zaterdag 27 April 7.44 uur. Zondag 28 7.46 Maandag 29 7.48 WEEKOVERZICHT. Buitenland. De ontwapeningsconferentie; Het zag er vooral in het begin van de week niet erg rooskleurig uit met de ont wapeningsconferentie te Genève. Was de vorige week geheel zonder resultaat ge bleven, ook nu had men niet veel hoop, dat de discussiën eenig practisch nut zou den afwerpen. Na het verwerpen van het voorstel van Litwinof, betreffende het evenredig verminderen der bewapening, was er een verflauwing in de discussies ingetreden die niet veel hoop gaf op eenige nuttige bespreking. Door de rede van den Amerikaanschen gedelegeerde, Gibson, is er echter weer leven gekomen in de brouwerij, kwam er ontspanning. Gibsons verklaring, waar van president Hoover op de hoogte was, was een groote tegemoetkoming aan de wenschen van Engeland b.v., ten opzichte van de ontwapening. Er wordt rekening gehouden met de bizondere behoeften der verschillende landen aan bepaalde scheeps categorieën. Hierdoor is Amerika afge stapt van zijn standpunt, dat het innam op de vlootconferentie tusschen Engeland en Japan. Etehter niet alleen voor Engeland is deze tegemoetkoming van belang. Want indien het gelukt, tot een algemeene ver mindering van de vloot te komen, dan kan eveneens, waarschijnlijk op dezelfde basis, de besnoeiing van de land- en lucht macht tot stand komen. In de buitenlandsche pers is het initia- tief van Amerika dan ook ten zeerste toe gejuicht, omdat hieruit immers blijkt dat Amerika een nieuwe politiek wil voeren, niet een van „afzijdigheid van Europa", zooals onder Coolidge, doch een politiek van „samenwerking met Europa". Chamberiain, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gezegd, dat de Engelsohe regeering gaarne een wezenlijke vermindering van de bewape ning ter zee wil. Er was dus wel wat licht gekomen, al is het aan den anderen kant u-rfh. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAIVIA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING FEUILLETON te betreuren, dat er over het algemeen nog zoo weinig openhartigheid is in de openbaarmaking en uitwisseling van ge gevens over de ontwapening. Ook dat is zoo noodig en wenschelijk. Dat niet alle landen staan op het stand punt van ontwapening, al is het dan ook maar in theorie, is deze week weer ge bleken uit de troonrede van den Italiaan- schen koning bij de opening van de Italiaansche Ka mers. Deze rede klonk wat Mussoli- niaansch en hierin werd aangedrongen op versterking van de strijdkrachten, „om dat," zoo zeide de monarch," tot dusver de ontwapening een edel droombeeld is gebleven, waarmede de voortdurende wa pening te land, ter zee en in de lucht in strijd is." Niet geheel van waarheid ontbloot is deze verklaring. Want wanneer men ob jectief de dingen gadeslaat, die in de lan den om ons heen gebeuren, moet men wel tot de erkenning komen dat er ontzaglijk groot verschil is tusschen ontwapening in theorie en ontwapening in practijk. Daarom zeide we hierboven reeds, dat het onderling vertrouwen zoo noodzake lijk is, zonder dat komt men niet tot ont wapening, dat ziet men b.v. aan Italië en ook aan andere landen, die millioenen- bedragen hebben op hun oorlogsbegroo- tingen. De kwestie van de schade vergoedingen is niet nader tot een oplossing gebracht. De Duitschers blijven op hun standpunt staan, dat zij niet meer kunnen betalen en de geallieerden wenschen daar geen ge noegen mee te nemen. Het verschil, tus schen vraag en aanbod, is'dan ook belang rijk. De geallieerden eischen een bedrag van 121 milliard mark, te betalen in 68 jaar, het Duitsche aanbod bedraagt 62 milliard mark, te betalen in 87 jaar. De kloof is dus wel groot. Nu heeft men een sub-commissie be noemd, die de zaak zal hebben te regelen en tot een overeenstemming te brengen. Moge zij daarin slagen. Verkiezing voor het Deensche Folketlng. Deze week is in Denemarken de verkie zing voor een nieuw Folketing gehouden en uit den uitslag, die men elders in dit blad vindt, blijkt dat de liberale regeering moet aftreden. Er heeft een aanmerkelijke verschuiving naar links plaats gehad, waarmee echter nog niet is gezegd, dat er een zuiver socialistische regeering zal ko men. Mogelijk is een coalitie-regeering, tusschen radicalen en socialisten. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 89) Voordat de winter in vollen ernst inzet te, was het gebouw geheel hersteld; de steigers werden afgebroken. Maar nu be gon 't werk van binnen. Dag en naoht was er een gehamer en getimmer en toen de vorst het water bij de groote raderen deed verstarren, werdén de vuren aangemaakt, en werd het werk nu met behulp van stoom voortgezet. Natuurlijk was deze ma nier veel duurder, maar hoe groot de kos ten ook waren, de winst beloofde deze te overtreffen, want de makelaars die met orders uit de Oostelijke provincies vol zaten, vochten in Winnipeg om meel. Veertien dagen lang at Witham onder 't werken door en rustte hij alleen als zijn krachten uitgeput waren; den vijftienden dag stuurde hij een telegram weg en vier en twintig uur later stond hij op het groo te erf, om Graham te ontvangen, die met een aantal genoodigden de fabriek zou komen bezichtigen. Een uur lang leidde hij hen rond, liet hij hen alle machines in werking zien, de groote vliegwielen met de breede, rond-snorrende drijfriemen, de regelmatig heen en weer rollende meel- walsen en eindelijk bleven ze met vuilbe- stoven kleeren bij' het bakje waar het meel doorheen gleed, staan. Onder 't stilzwij gend toekijken van da andaren nam aan van de gasten, een groote, forsche man, wiens opinie, wat dit product betrof, in 't geheele land' toonaangevend was, een wei nig meel tusschen duim en wijsvinger op. Een paar minuten lang zeide hij niets, toen sloeg hij het meel van zijn handen en keerde zich glimlachend tot Graham. „We zullen, omdat 't nu eenmaal ge bruik is, ook nog wat laten bakken," zeide hij, „maar noodig is het niet. 't Is een goede, een eerste qualitedt. Je kunt voor mij, om te beginnen, twaalf honderd tach tig noteeren." Witham voelde zijn knieën trillen, maar Graham maakte aan de spanning een einde, door hem, met een oolijke schittering in zijn oogen, een fiksohen slag op zijn schouder te geven. „Dat had ik gehoopt en om u de waar heid te zeggen, verwacht, heeren," zeide hij. „Niet voor niets heb ik een half do zijn flesschen champagne meegebracht. Maar zelfs dat is nog niet goed genoeg, als ge bedenkt dat iedere witte vlek op uw jas of aan u vingers gelijkstaat met een zeker aantal dollars in uw zak!" In een buitengewoon tevreden en een ietsje te opgewekte stemming keerde het gezelschap den avond naar de stad' terug. Tot het laatste toe hield Witham zijn rol van beleefden en opgewekten gastheer vol, maar toen ze weg waren, ging hij aan zijn bureau zitten, bond een natten doek om zijn hoofd en trok een rol teeke- j ningen naar zich toe. Toen zijn oogen te veel begonnen te steken, haalde hij een papiertje uit zijn zak, dat Graham bij 't afscheid' gegeven had, las de enkele zin nen die erop geschreven stonden, en leg'de zijn hoofd op zijn armen. Om hem heen 1 wae het doodstil; van allen, die dien dag DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Beperking der luchtvloot. De ontwapeningscommissie heeft Don derdag het hoofdstuk van de ontwerp- oonventie met betrekking tot de beper king der luchtvloot behandeld. Graaf Bernstorff stolde voor, uat de conventie een veel meer gedetailleerd onderscheid zou maken tusschen de onderscheiden soorten van militaire luchtvaartuigen dan het ontwerp-oonventie van 1927 gemaakt had. De commissie heeft het denkbeeld van Bernstorff verworpen, daar net moeilijk gaat, zoo als vooral Sato betoogde, een duidelijke scheidingslijn tusschen de ver schillende categoriën te trekken. Do con ventie zal dus, zooals in 1927 was bepaald, alleen onderscheid maken tusschen mili taire vliegtuigen en militaire bestuurbare luchtschepen. In beide categoriën za) de conventie vaststellen het maximum aantal vaartuigen en het maximum aantal paar- dekrachten, terwijl met betrekking tot de bestuurbare luchtschepen zal moeten wor den aangegeven het maximum volume. Een voorstel van Litwinof, dat de com missie bovendien thans reeds aan het ont- werp-conventie een noot zal toevoegen, ter bepaling, dat al deze belangrijk lager zouden moeten zijn dan de bestaande be palingen van 1 Jan. 1929, werd verworpen. GIBSON'S REDE TE GENEVE. Meeningen in Japan. Londen, 24 April. Op de eerste princi pieel toestemmende verklaring van de Japansche regeering ten aanzien van de nieuwe Amerikaansohe vlootbeperkmgs- voorstellen, volgen thans ietwat koelere berichten. De Japansche vlootautoriteiten wijzen volgens deze berichten bij een principieel© bereidwilligheid tot vermin dering van de wapening voor alle scheeps- klassen, de verhouding 5:5:3 tusschen Engeland, Amerika en Japan af. ENGELAND. EEN SNELLE REDDINGBOOT. De Engelsche reddingsmaatschappij deelt mede, dat een nieuw soort snelle reddingboot gebouwd zal worden, die 17 18 knoopen zal loopen en bestemd is voor het Kanaal. De kosten bedragen 7 8000 pond en de standplaats zal Dover zijn. Deze boot zal speciaal bestemd zijn voor het redden van de inzittenden van vlieg tuigen, die op zee hebben moeten dalen. De afmetingen zullen 60 bij 14 voet zijn. Er zullen twee hutten aan boord zijn, waarin ongeveer 50 menschen kunnen worden ondergebracht. Het schip wordt voorzien van twee machines, ieder van 375 P.K, en van een draadlooze installatie met zendinrichting. DUITSCHLAND, ARBEIDSCONFLICTEN TE FRANKFORT. Er dreigen 180.000 man te staken. In het district Frankfort a. d. Main zijn ernstige arbeidsconflicten uitgebroken. De tuinlieden hebben den arbeid neergelegd, daar zij geen loonsverhooging hebben ge kregen. In dé chemische industrie dreigt een staking, die nauwelijks schijnt te kun nen worden vermeden, tenzij de industri- eelen zich nog tot bepaalde concessies be reid mochten verklaren. Aan een staking in de chemische industrie te Frankfort en omstreken zullen ongeveer 25.000 arbei ders deelnemen. Daarbij komt, dat tot nu toe gevoerde onderhandelingen in de me taalindustrie geen resultaat hebben opge leverd en dat ook het spoorwegpersoneel te Frankfort zich voor een staking heeft uitgesproken. Sinds een week treft men reeds de noodige voorbereidingen voor den strijd. Indien de metaalarbeiders, het spoorwegpersoneel en de arbeiders der chemische industrie den arbeid neerleg gen, zullen alleen te Frankfort ongeveer 180.000 menschen op straat komen te staan. ■tte/iAx+e+td*- t0o4jfié Het aantal zetels dat de partijen krij gen, bedraagt: Liberale linkerzijde (re- geeringspartij) 43 (47), conservatieven 24. (30), socialisten 61 (63), radicalen 16 (16), rechtsbönd 3 (2), communisten 0 (0), Sleeswjjksche partij 1 (1). De meerderheid, die de regeeringspartij tot dusver, dank zij den steun van de conservatieven, in het Folketing had, is dus verdwenen, zoodat het vaststaat dat het kabinet Madsen-Mygdal aftreedt. ITALIË. DE VATICAANSCHE MUNT. Het Vaticaan heeft Donderdag besloten eigen munten in omloop te brengen en wel gouden munten van twintig lire en zilve ren munten van 5 lire. De toegangsprijzen voor de musea van het Vaticaan en de prijzen van de Pause lijke postzegels zullen volgens den Vatl- caanschen muntstandaard worden vast gesteld. Het personeel van het Vaticaan zal echter zijn salaris in Italiaansche lires uitgekeerd krijgen. DENEMARKEN. DE VERKIEZINGEN VOOR HET FOLKETING. Het kabinet treedt of. Bij de Woensdag gehouden verkiezin gen voor het Folketing hebben alle par tijen, behalve de conservatieven, commu nisten en de Sleeswijksohe partij meer stemmen gekregen dan bij de algemeene verkiezingen in 1926. tot een succes gemaakt hadden, was hij de eenige, die nog wakker was. Maar al waren zijn krachten bijna uitgeput en d staken zijn oogen van vermoeidheid, zijn geest wilde niet van rusten weten. Een reeks van rosekleurige visioenen tooverde zijn fantasie hem voor, visioenen, die wer kelijkheid zouden worden ais de belofte, in de enkele zinnen op het kleine stukje papier vervat, in vervulling zou gaan. En feitelijk was dit een zekerheid, want de genen1, die gewerkt en gezwoegd hadden, om den menschen van de Oostelijke pro vincie brood te geven, zouden voor hun moeite, dit jaar althans, rijkelijk beloond worden. Maar plotseling ging hij rechtop zitten, rolde de teekeningen weer en stond op. „Ja, het lijkt er werkelijk op, dat al mijn wenschen in vervulling zullen gaan", zei de hij half luid. „Maar op 't oogienbtik zijn we nog zoo ver niet, eerst hebben we nog heel wat te doen. Vooruit ermee, kerel, je kunt nog net twee uur slapen, voordat je weer moet beginnen". HOOFDSTUK XXVI. Op de plaats, die hem toekwam. Een jaar nadat Witham de eerste zen ding meel naar Winnipeg afgestuurd had, zat hij op een morgen op hun kan toor met zijn oompagnon te praten. Het was geen gemakkelijk jaar voor hem ge weest, hard werken en veel zorgen is geen oombinatie, die iemand het leven licht maakt, maar de belooning was niet uitgebleven. De vraag naar de producten van de St. Louis meelfabrieken werd steeds grooter en tot dusver hadden se Ingezonden Mededeellng. Versterk uw nieren! Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, ze nuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebhen en deze or ganen bijstaat om het bloed volkoonen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheuma- tiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaasontsteking verlichten en voor komen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit nier middel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. alle bestellingen kunnen uitvoeren. Geen wondér, dat Graham met een tevreden ge zicht zijn post zat door te kijken. Voor het meerendeel waren het zaken-brieven, maar toen hij het stapeltje terzijde schoof en opkeek, lag er een bezorgde uitdrukking in zijn oogen. „We zullen binnen een paar dagen een besluit moeten nemen", zeide hij. „De pro ductie van de eerste zes maanden van de St. Louisfabriek is al verkocht en 't syndi caat is genegen om de zaak, zooals ze nu staat, over te nemen of we er verstan dig aan doen, dat's een tweede. Volgens mij blijft de fabriek ook 't volgende jaar rog rendeerend. Als ik nu maar wist, wat jouw plannen waren dan was 't voor mij veel makkelijker". „Een jaar geleden heb ik je mijn plan nen verteld om in den kortst mogelij ken tijd dertigduizend dollars bij elkaar te krijgen", antwoordde Witham kalm. „Dan ben je klaar, want je hebt ze", zeide Graham. „En bij 't afsluiten van de balans krijg je nog heel wat meer. Nu is de quaestie alleen maar, wat ga je ermee doen?" Witham haalde een brief uit zijn zak, vouwde het dikke ivoorkleurige papier open en stak het Graham toe. Het was een schrijven van Dane. ,,'t Spijt me je te moe ten melden", luidde het, „dat de Oolonel niets beter is. De specialist uit Uruguay, dien we hebben laten komen, gelooft niet dat hij ooit weer de oude worden zal en als logisch gevolg van zijn toestand heeft hij natuurlijk de teugels laten glippen. De een of andere oom of tante heeft Atterley een hoop geld nagelaten die gaat dus naar Engeland terug, evenals Oarshalten, die zich met zijn vader verzoend heeft; hun boerderijen! staan dus te koop en daar zich tot dusver niemand opgedaan heeft, die zich in Silverdale thuis zou voe len, schrijf ik op verzoek van al de lui aan jou, om je te melden, dat ik je kom opzoe ken. Als alles naar wensch gaat, reis ik morgen af". „Wat is er met Oolonel Barrington ge beurd?" vroeg Graham. „Ongeluk met de slede gehad", gaf Wit ham ten antwoord. „*t Ding is omgesla gen, hij heeft een trap van 't paard gehad en 't heeft twee uur geduurd, voordat zijn knecht hem ergens onder dak heeft kun nen brengen". „En zou je na dit alles weer boer wil len worden?" „Ja," antwoordde Witham, „als 't in Silverdale is." Graham trok een leelijk gezicht. „Dat noemen ze 's werelds loop," zeide hij ge laten, „maar een feit is 't, als ik weer zoo'n drama in mijn omgeving meemaak, ben ik dankbaar dat 't bij mij alleen mijn dollars zijn, die een jonge vrouw zouden kunnen aantrekken. Ik geloof wel, dat ze heel nuttig zijn bij wijze van stimulans, om de energie van een man wakker te schud den, en hem aan 't werk te zetten,- maar daarmee moet 't ook uit zijn. Laat de man zich vangen, dan komt in de meeste gevallen 't werk pas in de tweede plaats, en worden er bedragen door 't huishou den opgeslikt, die voor een beginneling een kans om er te komen zouden betee- kenen. Maar wat is er aan te doen. praten geeft in elk geval niets. Wat heb je hem geantwoord?" (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.7a, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE}): 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m S regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: TOBRALCO Is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant Alleenverkoopen Gros Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1