Derde Blad BINNENLAND BUITENLAND. T .1. ^%fwieó£ GEMENGD NIEUWS 00ST-INDIË. VAN ZATERDAG 27 APRIL 1929 DIRECTEUR-GENERAAL DER ZUIDERZEEWERKEN. Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 Mei, aan dr. ir. H. Wortman, inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat met verlof, directeur-generaal der Zuiderzee werken, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dien sten, gedurende een reeks van jaren in verschillende betrekkingen den lande be wezen, en is benoemd tot directeur-gene raal der Zuiderwerken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, thans hoofdingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken. SCHUTTEYAER TERUGGEKEERD. Zijn reiservaringen. Dinsdagavond is het stoomschip Nieuw- Amsterdam van de HollandAmerika- lijn met den heer Schuttevaer, zijn reis makker L. v. d. Laan en de reddingboot Schuttevaer aan boord voor de Wilhel- minakade te Rotterdam aangekomen. Aan boord van het schip heeft een verslag gever van de N. R. Crt. den heer Schutte vaer een oogenblik gesproken over zijn ervaringen met zijn boot. Den 20sten Januari is hij: van Plymouth vertrokken met de heer L. v. d. Laan en P. Meyer aan boord en na drie dagen mooie Oostenwind, plenty bries, kwamen de zeilers in de golf van Biscaye, waar zij in echt voorjaarsweer geraakten. Door een verkeerde zee ging het zeil over en daardoor geraakte het beste kompas on klaar. Daarop ben ik aldus de heer Schuttevaer de kust gaan opzoeken, onderweg het oompas zoo goed en zoo kwaad als het ging met koperen schroef jes (ijzer mag men natuurlijk niet gebrui ken) en leer repareerend. Een blikken bus verving onze lichtinstallatie. Toen het oompas eenmaal gerepareerd was, wisten wij niet of het goed wee3 en zoo zijn wij in plaats van te Lissabon in La Coruna aangekomen, waar wij; allervriendelijkst zijn terechtgeholpen door den consul. Van hem kregen wij kustkaarten wij zelf hadden alleen route-kaarten waar mee wij tot Vigo konden komen. Den 13en Januari zijn wij van La Co runa vertrokken en voordat wij Lissabon bereikten hebben wij een stormnacht meegemaakt, welke ik niet weer begeer te beleven. Rotsen en nog eens rotsen voor de kust en wij moesten zeilen om de boot uit de kust te houden. De boot tolde als een watermolen, maar met het ge meenste weer hebben wij geen water aan dek gekregen. In Lissabon hebben wij water ingeno men. Op 18 Januari ging het weer verder. Na twaalf dagen goed weer kwamen wij tengevolge van deining en misschien ook doordat het oompas niet goed wees, 600 M. ten Westen van de Azoren uit. Daarna zijn wij. weer in vreeselijke stormen ge raakt, waardoor de boot naar het Zuiden werd omgelenst. Drie dagen en drie nachten heeft het geduurd, toen wij ten slotte aan het water merkten dat wij Zui delijk zaten» Wij waren al aardig door onze proviand heen. Twintig dagen lang hebben wij zuinig geleefd van wat rijst, in water gekookt. De bruine boonen waren duf geworden, het water was bijna op. Ik kauwde grauwe erwten, rauw, als tabak, en het beviel me best. De jongens hebben het ook geprobeerd. Op 18 Maart pikte de Marqués de Co- millas ons op. Wij konden geen bestek maken, maar later hoorden wij dat wij 470 mijl van de Canarische eilanden ge zeten hadden (27° 14' N.Br.; 23° W. leng te). Het had nog heel wat moeite gekost voor het Spaansche passagiersschip ge praaid was. Wij hadden namelijk een lap in petroleum gedrenkt aan een stok in brand gestoken en toen hadden zij ons eerst voor een brandend olieschip gehou den. Men was bang voor ontploffingen en daarom trachtte men eerst weg te komen. Wij zeilden hen echter na en tenslotte kwamen wij met schip en al aan boord. De Spanjaard bracht ons naar Porto-Rico en vandaar zijn wij met de San Lorenzo naar New-York gebracht. En te New- York bleek dat Meyer een aanbevelings brief van den consul als souvenir had weggegeven aan iemand te Porto-Rico. Daarom moesten wij met het eerste het beste schip naar Nederland terug. Meyer is in Amerika achtergebleven: v. d. Laan en ik zijn met de Schuttevaer terugge komen. TWEEDE KAMER Finantieele verhouding tusschen en Gemeenten. Senomen een amendement-Kampsohoer, at f 700.000 ongeveer zal kosten. Had de regeering willen uitkeeven 50 °/0 der jaarwedden van burgemeester en secre taris tot een maximum van f 2500, nu wordt het 75 °/0 tot een maximum van f 3000. De beroemde „tooverformule" ónder ging ook een materieele wijziging, door dien aan de gemeente wordt overgelaten te bepalen in welke klasse zij worden gerangschikt. Hetgeen de belasting in een gemeente ten gevolge van haar rang schikking in een hooge klasse meer op brengt dan zij volgens het tarief van de eerste klasse zou hebben opgebracht, zal niet in het gemeentefonds worden ge stort, doch rechtstreeks ten goede komen aan de gemeente van aanslag. de jongste nota's van wijziging, alleen de heeren Staalman en Arts steunden hier- bij de sooiaal-demooraten en deze poging mislukte. Het amendement-Ter Laan, dat uit ar tikel 0 de limiet wilde verwijderen, kreeg geen anderen steun dan dien van de soc.- defhocraten en den heer Arts, en het amendement Van den Tempel, dat de clas sificatie uit het ontwerp wilde doen ver dwijnen, werd evenzeer verworpen, hier kregen de sociaal-democraten hulp van de katholieken, Veraart, Kuiper en Loerak ker, den katholiek-democraat, en den „wilde" Staalman. In art 12 wordt het tarief van de grond belasting vastgesteld. De heer Oud zag een poging mislukken, daarvoor in de plaats te stellen het tarief van de rijks inkomstenbelasting. Bij art. 14 dat 75 van de hoofdsom der grondbelasting toedenkt aan de ge meente die ze heft, verdedigde dr. Van den Tempel een amendement dat den ge meenten 90 wilde laten. De minister verklaarde het amendement, dat de rijks schatkist volgens de berekening van den heer Van den Tempel zelf een 3 millioen zou kosten, onaanvaardbaar, waarop het werd ingetrokken. Dinsdag de groote veldslag over het maximum aantal opcenten; wellicht loopt de behandeling van het ontwerp dien dag nog af. (HdbL) De Tweede Kamer zal 17 Mei a.s. uit eengaan. Vergadering van Vrijdag. in Rijk De Kamer is Vrijdag blijven steken een debat over de artikelen 15 en 19 van de wet, die gezamenlijk werden behan deld in vereeniging met daarop ingedien de amendementen van de heeren Korten- horst, Oud en De Wilde. De beide artikelen in quaestie bedoelen vast te stellen, welke belastingen de ge meentebesturen zullen kunnen heffen na afschaffing der gemeentelijke inkom stenbelasting (naast die waarvan de hef fing krachtens bijzondere wetten ge schiedt). Tot de aan de gemeente blijvende belas tingmogelijkheden behoort de zakelijke bedrijfsbelasting, die in 1927 nog in een 75 gemeenten werd geheven. De heer Kortenhorst stelde voor deze belasting te doen verdwijnen, en vond steun bij den heer Snoeck Henkemans, maar werd bestreden door den heer Oud met de practische overweging, dat af schaffing dezer belasting zou leiden tot verhooging van andere nog schadelijker; den heer Vliegen, die het natuurlijk acht te, dat de gemeente een dergelijke belas ting heft, omdat vestiging van een bedrijf kosten met zich brengt; den heer Smeenk, die de gemeente niet verder wilde beper ken in haar belastingbevoegdheid, en den heer Van Gijn op argumenten, aan de gemeentelijke autonomie ontleend. De minister noemde het amendement onaannemelijk en daarmee was het gevon nist. De heer Kortenhorst trok het in. De heer Oud bepleitte voorts een woon- forensenbelasting, waartegen de regee ring zich moeilijk kon verzetten, omdat nog steeds niet is ingetrokken een wets ontwerp van de heeren De Geer en Kan zelf, uit 1926, tot wijziging van de ge meentewet, dat geheel ligt in de lijn van het voorstel-Oud. Over deze quaestie zal Dinsdag moeten ENGELAND. DE ENGELSCHE GEZANT TE STOCKHOLM, t Aan een feestmaal plotseling overleden. Vaughan, de Engelsche gezant te Stock holm, is gisterenavond, terwijl hij op een feestmaal het wo-ord voerde, plotseling door een beroerte getroffen. De gezant was onmiddellijk dood. EEN BOOM OP EEN AUTO GEVALLEN. Ben boom, die werd omgehakt, la op een auto gevallen, waarin gezeten waren de heer Tieleman uit Langsa en zijn moe der. Deze kreeg den boom op zich en haar hoofd werd verbrijzeld. Zij was op slag dood. De heer Tieleman bleef ongedeerd. De chauffeur brak een been. LUCHTVAART. DE ZEPPELIN WEER THUIS. De Graf Zeppelin is na een goed ge slaagde vlucht Donderdagavond bij zwak ken N.O. wind om 22.24 uur vlot te Fried- richshafen geland. EEN EENMANS-VLIEGTOCHT NIEUW-ZEELAND. NAAR MEXICO. DE OPSTAND IN MEXICO. Een slag ln Jallsco. Uit Mexico wordt gemeld, dat volgens het blad La Prenza 10,000 opstandelingen, die uit godsdienstige overwegingen tegen de regeering in het veld zijn, gedurende de laatste drie dagen in een hardnekkig gevecht zijn gewikkkeld tegen de rege ringstroepen nabij Tepattitlan in den staat Jalisoo. Het aantal dooden en ge wonden heet aanzienlijk te zijn. Generaal Cedillo, de commandant der regeerings- troepen, vertrouwt erop, dat hij de over winning zal behalen^ wegens de over macht van zijn troepen. De opstandelingen staan onder bevel van generaal Goroz tieta, die officier was in het Mexicaansche leger onder bestuur van Huerta. CHINA. TSJANG TSOENG-TSJANG IN KOREA GEARRESTEERD. Peking, 23 April. Maalschalk Tsjang Tsjoeng-tsjang werd bij zijn aankomst in Dairen door de Japansche politie-autori- teiten gearresteerd. Hij had aanzienlijke bedragen in goud en groote voorraden edelsteenen in zijn bezit. Aan de Japan sche pers verklaarde hij, dat zijn nederlaag uitsluitend' te wijten is aan verraad van zijn generaals, die zich voor de som van 100.000 dollar aan de regeering te Nan king zouden hebben verkocht. JAPAN. Lempne (bij Folkestone), 26 April. Frank Nase, een jonge Nieuw-Zeelandsch vlieger, is vandaag va nhèt vliegveld hier in een eenpersoons-toestel voor een tocht naar Nieuw-Zeeland vertrokken. EEN ZEIL VLIEGER VERBETERT HET RECORD. De bekende zeilvlieger Nehrings is Donderdagmiddag om half drie van den Frankenstein bij Malchen opgestegen om, evenals enkele weken geleden te trachten het afstandsrecord te verbeteren. Ditmaal is hij daarin geslaagd en na een tocht van 72 K.M. langs de Bergstrasse 's middags om half vier bij Bruchsal geland. Boven Heidelberg vloog hij nog op een hoogte van 1200 M., zoodat de verwachting gewet tigd was dat hij over de uitloopers van het Zwarte Woud zou kunnen heenkomen. Dat is hem echter niet gelukt. VLIEGONGELUK. Donderdagmiddag heeft op de Weichel tusschen Warschau en Thorn een vlieg ongeluk plaats gehad, waarbij twee Pool- sohe offiiceren om het leven kwamen, Twee militaire toestielen waren op weg naar Thorn, toen zij overvallen werden door een hevige sneeuw- en hagelbui. Ter wijl het eene vliegtuig er in slaagde zon der schade te landen, trachtte het andere vliegtuig, dioht böven de Weichel vlie gend, een geschikt landingsterrein te vin den. Boeren langs den oever zagen hoe plotseling de machine over den kop sloeg en in het water stortte. De beide inzitten den, een majoor en een kapitein zijn ver dronken. De lange-afstand-vlucht Te Karatsjl gedaald na 4130 mijl te hebben afgelegd. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelde gisteravond mede, dat de Engelsche lange-afstand-vliegers gister middag om 1.15 uur Engelsche zomertijd te Karatsji zijn geland. Zij zijn blijkbaar eerst verder dan Karatsji gevlogen, maar door het naderen van de duisternis en gebrek aan benzine teruggekeerd. Hiermede is de eerste vlucht zonder tusschen] anding naar Indië gelukt. De afgelegde afstand bedraagt 4130 mijl, waarover de vliegers 60 uur en 38 min. gedaan hebben, waarbij dan zijn inbe grepen de 2 uur, die ze verder dan Karatsji gevlogen hebben. Men heeft van de vliegers zelf nog geen bericht ontvangen, maar blijkbaar hebben ze na Bagdad met tegenwind te kampen gekregen. Al hebben de vliegers hun doel, het verbeteren van het lange-afstand-record, dat door Frararin en del Pieto wordt gehouden met 4468 mijl van Rome naar Brazilië, dus niet bereikt, hun prestatie mag niettemin be langrijk geacht worden. STOKVIS FABRIKAAT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen R.S. STOKVIS ZONEN Binnenland. berekend wordt, hoeveel aan iedere ge- meente moet worden uitgekeerd uit het worden beslist, gemeentefonds; en de procedure der ver- Bij artikel 6 deed de heer J. ter Laan deeling. een nieuwe poging om verdaging te ver- Daarblj is het ontwerp op twee punten krijgen, opdat kan worden nagegaan, wat Midden-Java is benoemd, tot lid, tevens, voor verdachte, gewijzigd. In de eerste plaats werd aan- voor de gemeenten de gevolgen zijn van voorzitter van den Volksraad. Uitspraak T Mei u DE VLOOT. De onlangs door het Japansche parle ment aangenomen marinebegrooting sluit op 268,000,000 jen, d.i. 6,600,000 meer dan in het voorgaande jaar. Bij de behandeling van de begrooting had echter een der sprekers van de regee- ringspartij onthuld, dat, zoodra de over eenkomst van Washington voorbij zou zijn, Japan 820.000.000 jen zou moeten ten koste leggen aan nieuwe slagschepen en 380,000,000 jen aan kleinere oorlogsvaar tuigen. Wordt het verdrag van Washington dus niet gecontinueerd en ook geen ander verdbag ter beperking van de bewapening ter zee aangenomen, dan zal Japan op reusachtige schaal oorlogsschepen gaan bouwen. VOORZITTER VAN DEN VOLKSRAAD. De heer J. W. Meyer Ranneft benoemd. De heer J. W. Meyer Ranneft, resident ter beschikking van den Gouverneur van VERDUISTERING VAN 85.035. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond Donderdag terecht de 85-jarige kruier, die verdacht wordt vau verduiste ring van twee bedragen, reep. 5300 en 30.635, groot, toebehoorende aan de effecten-handelaars M. P. Out Zonen. Verdachte was als kruiersknecht los- vast in dienst bij een transportonderne ming en verrichtte als zoodanig meer malen boodschappen voor de firma. In den ochtend van 80 Januari kreeg hij twee pakken effecten mee om btj de firma Bosch aan het Rokin en bij de Amster dam sche Bank te verzilveren. Voor het andere pak 80.685 in ontvangst. Op het Rembrandplein zette hij de fiets neer, nam het geld uit de citybag en ging ver volgens aan den boemel. Eenige dagen later werd hij gearresteerd, met nog maar 20 in zijn bezit. Wat er gebeurd is, zegt verdachte niet te weten. Hij geeft toe 's avonds een nieuw pak te hebben gekocht. Uit de stad zegt hij niet geweest te zijn. Een der drie getuigen verklaarden, dat het wel eens gebeurde, dat verdachte grooter sommen voor de firma in handen kreeg. Het O.M., mr. Dulleman, requlreert we gens verduistering, tweemaal gepleegd, doch als een voortgezette handeling be schouwd, veroordeeling tot 2V« jaar ge vangenisstraf. Mr. F. A. Kokosky, de verdediger, vraagt vrijspraak, subsidiair clementie DE MOORD TE GIESSEN— NEEUWKERK. Naar wij vernemen ,is thans, nadat nog eenige getuigen, o.w. de vrouw van Mein- tjes en de gewezen inspecteur van politie te Sliedrecht, de heer Snijders, gehoord waren, het onderzoek in de meineedzaak tegen de Kroons voorloopig gesloten. De stukken zullen thans, ter bespoedi ging van de behandeling van het revisie- verzoek, naar den Hoogen Raad worden opgezonden, waar deze over eventueele revisie zal beslissen. Later zal waarschijnlijk de instructie in de meineedzaak tegen de Kroons her opend worden. (Volk.) DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. De laak-LIebermann. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, zal de behandeling van de strafzaak tegen Salomon Libermann op 5 Juni voor de vierde kamer der Amsterdamsche recht bank een aanvang nemen. EEN ZAANDAMSCHE STAKINGS KWESTIE. Voor den Haarlemschen politierechter werd gisterenmorgen behandeld de zaak tegen den 24-jarigen zager J. B., te Zaan dam, die terecht stond omdat hij op 10 April j.1. den commissaris van politie te Zaandam opzettelijk heeft mishandeld, door hem tegen het linkerbeen te schop pen. Bovendien heeft B. den commissaris voorover getrokken aan het ambsü«6t,<dat deze droeg. De substituut-officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat B. zijn boekje te buiten is gegaan. De commissaris moest noodzakelijk hardhandig tegen hem op treden, daardoor is B. zeer driftig ge worden en heelt den commissaris ge schopt. Men mag aannemen, dat hij wist, dat hij den commissaris voor zich had. Er was geen misdadig opzet bij hem aanwezig. Veeleer is zijn handelwijze voortgevloeid uit de omstandigheden. De officier eischte drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De verdediger, mr. J. E. W. Duys, uit Den Haag, dankte den officier voor zijn elementen eisch en verzocht mr. Schutte zich daarbij aan te sluiten. Mr. Schutte veroordeelde daarna B. overeenkomstig den eisch tot drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van .twee jaar. Berooving van een banklooper. Op 8 Maart 1926 bi de Lln- naeusstraat te Amsterdam ge pleegd. De 67-jarige, sedert overleden banklooper van de Spaarbank' voor de Stad Amsterdam» standi in' dieni avond van 8 Maart 1926, om streeks negert uur, aan de tramhalte ini de Linniaeussiraat biiji dia Muiderkeirk op de tram te wachten. Hliji wilde van dit vervoer- miiddell gebruik maken om een göM'urommel, inhoudende 6611.32, dilen hHji aan het biijr karttoor aan de LkHideusstiraait in ontvangst genomen) had!, naar .het hoofdkantoor aan dien Singel te 'brengen. Maar 'terwijl hfji daar zender klwaad vermoedert stond, werd hij pilo'tseliing neergeslagen ent werd de trommel met het geld hem ontrukt! Verschillende getuigen hadden den dader en nog een man met dien trommel zien weg- loopert naar het Oosterpark. Daar zagen ze hien op een! hooip steerten, bij het park op getast, klitmmjen, dien trommel overreiken aan iemandl, dlie ln het park zich bevond volgens een andere lezing gooiden zij den trommel over het hek' enl tenslotte zelf in het Oosterpark verdwijnen. jiarerii'ang te naar de personen gezocht, d'ie 'bjj deze 'berooving 'betrokken waren, maar vruchteloos, totdat nu een maand of vier geileden der politie praatjes ter ooxe kwamien, dlie in anarchistische ert anti-miM- tartatteohe kringen liepen. Volgens dlie uit latingen! zoudeni een 33-jarige metselaar, den 28-jarige timmerman en een 30-jarige brochure-handelaar, die eertigen tfljdi na ae 'berooving over veel geld beschikten), meer van de zaak af weten. Zij' werden op 8 De cember 11 gearresteerd ert in het Hui® van Bewaring opgesloten, doch de brochure- handelaar werd op 22 Januari op vrije voe ten! gesteld, omidat de Rechtbank geen ter men aanwezig achtte, hem langer ini voor- looptige hechtenis te houden. De bedde an deren' bleven in1 hechtenis), en gisteren stom- den alle drie voor de Rechthart te Amster dam terecht, lalde eerste platte verdacht van Een amendement-Lovink, dat fel om streden is geweest, brengt een andere wijziging. In de „tooverformule" was een der factoren, de jaarlijks ten laste der gemeente blijvende gewone uitgaven voor politie, lager onderwijs, armenzorg en werkeloosheidsvoorziening. Nu betoogde de heer Lovink, dat dit, voor zoover het onderwijs betreft, alleen zou moeten gelden de verplichte uitgaven door de L. O.-wet 1920 op de gemeenten gelegd. Dat wordt een schadepost voor de ge meenten, die, toen de normen tengevolge van de bezuiniginspoliliek der regeering werden gewijzigd, gepoogd hebben het oude peil te handhaven, door het verschil tusschen de verplichte en de feite lijke uitgaven voor hun rekening te nemen De heeren Van den Tempel, Schaper en Ter Laan trokken fel te velde tegen dit voorstel van den heer Lovink. Door aanneming van dit amendement koznt men te staan voor finantieele con sequenties, die niet zijn te overzien. De heer Ter Laan wilde weten, waarop aanneming van dit voorstel zou komen te siaan aan de gemeenten, die in het belang van het onderwijs meenen te handelen, door toen de rijksbijdrage verminderd werd, onverplicht het verschil voor hun rekening te nemen. Het amendement was eerst den vorigen dag ingediend en het was dus voor de regeering materieel onmogelijk deze gegevens te verschaffen. Onaannemelijk wilde de minister het amendement niet verklaren. Links steunde, geholpen door den heer Veraart, maar zonder den heer Van Gijn, de motie Ter Laan tot schorsing der beraadslaging, totdat de Kamer over deze gegevens be schikte. De motie werd evenwel verwor pen, waarna het amendementLovink werd aangenomen. „Het Handelsblad", waaraan wij boven staand overzicht weder ontleenen, meent, dat deze methode om amendementen, waarvan men de flnancieele gevolgen niet nauwkeurig kan berekenen, op het laatste nippertje in te dienen, ver van gelukkig is te achten. Voor de Kamerleden wordt door dergelijke op het laatste oogenblik opgeworpen kwesties de overzichtelijk heid van deze toch al zeer ingewikkelde wet er niet grooter op. Een zeer gecompliceerd debat is gevoerd over de artikelen 6 en 11, gecombineerd met amendementen daarop van de heeren Oud en Ebels, de heeren De Wilde en Smeenk, den heer J. ter Laan, den heer Bulten en den heer Van den Tempel. Twee dezer amendementen werden door den minister overgenomen. Dat geldt een amendementOud en Ebels, om de voor gestelde garantie-bepaling voorloopig slechts te laten gelden voor het eerste 6-jarig tijdperk en een amendement De WildeSmeenk, om bij de bepalingen van garantie en limiet de opbrengst van opcenten op de vermogens-belasting, waar die door gemeenten werden geheven, mee te tellen. De heer Ter Laan wilde de limiet heelemaal doen vervallen, hetgeen even wel voor kleinere gemeenten onbillijk zou zijn. De heer Van den Tempel wilde de classificatie uitscbakelen.;Vrijdag worden over deze dingen beslist. De eerste vijf artikelen zijn Donderdag aangenomen. Zij betreffen de instelling van een gemeentefonds; de vaststelling van de bedragen, die daaruit aan ge meenten worden uitgekeerd ter tegemoet koming in de belooning van burgemeester en secretaris; de formule volgens welke AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9