Radiografisch Weerbericht Julianadorp. ONZE VOORRECHTEN. Stoomvaartberichten. gebeurd», dat de tweede bjj des eerste Drsehtdijk, 'Ia^fpril*teBLoad«. Radio-Rubriek. o.000 r 0. 000Z. o.c 003. verbindt de eene partij zioh, het handels' object in 't bezit van de andere partij te stellen, .terwijl deze partij zich verbindt tot het verrichten van een zeker aantal termijnbetalingen, met dien verstande, dat het voorwerp zijn eigendom wordt, zoodra hij die termijn-betalingen heeft volbracht Uit den aard der zaak is dit systeem al leen geschikt voor verbruiksgoederen met langeren bestaansduur, zooals auto's, meu belen, piano's, radio-toestellen enz. Daar de credietgever ten allen tijde bij niet vol doen der termijnen het verhuurde voor werp kan terughalen, is het goed zelf een onderpand: het crediet berust nu niet meer op persoonlijk vertrouwen, het cre diet kan gegeven worden, onafhankelijk van de positie, en de persoonlijke eigen schappen van den credietnemer. Bijgevolg is het uitermate geschikt, om er door reclame uitbreiding aan te geven. Het crediet kan: a. door den verkooper gege ven worden, b. door een bankinstelling wordenverleend, zoodat de verkooper slechts tusschenpersoon is. Dit laatste kan geschieden, doordat de verkooper den kooper accepten laat teekenen, die hij bij de bank kan verdisconteeren, of de bank stelt het bedrag, dat de kooper te betalen heeft, na aftrek van disconto, contant ter beschikking van den verkooper, gewoon lijk echter maar een zeker percentage. De promessen zijn echter bij onze Ned. Bank niet discontabel. UITVOERINGEN VAN ALBERTO'S REVUE-GEZELSCHAP. Zondagmiddag werd door bovenge noemd gezelschap een Kinder- en Familie voorstelling gegeven in de zaal van het Café .Prins Hendrik", van den heer H. J. Beuneman. Opgevoerd werd de nieuwe revue voor kinderen, getiteld „Bulletje en Boone- staak", in 3 bedrijven. Voor degenen die deze geschiedenis wel eens gelezen heeft, was het natuurlijk gemakkelijk te volgen, maar dat neemt niet weg, dat er om de verschillende daarin voorkomende scène's door het jeugdige volkje onbedaarlijk is gelachen en genoten. 's Avonds werd voor een matig bezette zaal een voorstelling voor ouderen ge geven. Allereerst werd opgevoerd het drama in éèn bedrijf „De Macht van het kind", hetwelk een bekend stukje is, doch steeds demonstreert hoeveel ellende er in een eertijds gelukkig levend gezin ge bracht wordt, als de man zich gaat ver slaven aan den drank. Een en ander werd goed weergegeven en oogstte dan ook veel bijval. Daarna werd met veel succes gezongen, door den heer Nic. Jansen, een paar versjes van Jan Mens, getiteld „Het trou wen van vroeger en nu" en ,,'t Was niet mijn ideaal" en nog een aantal andere coupletten, welke zeer de lachlust bij de aanwezigen opwekten en in den smaak vielen. Tusschen deze voordrachten en zang nummers werden door de medewerkende dames eenige moderne dansen uitgevoerd welke eveneens in den smaak vielen. Tot slot werd opgevoerd de dolle klucht in één bedrijf „Hannes gaat een paard koopen". Onbedaarlijk is er om deze klucht gelachen en dat kon ook niet anders, daar in dit stukje een geduchte vergissing ten tooneele werd gebracht die tenslotte voor Hannes op geheel andere wijze eindigt dan hij zich had voorgenomen, want in plaats van met een paard thuis te komen, komt hij met Jans zijn aan staande levensgezellin bij zijn vader thuis Een daverend applaus was hiervoor het loon. Een en ander werd met een gezellig bal besloten. de school ter hand namen. En Inderdaad Is dat op bezoek was, en deze, een huishoudelijk ook de beste manier den kinderen iets te laten man, onderbrak het vriendschappelijk ge leeren, door hen spelenderwijs het onderricht Sprek een oogenblik door telefonisch be- bij te brengen. De firma Rijwielindustrie F. stellingen op te geven voor den maaltijd, en J. van Werven te Meppel heeft dit begre- Achteloos bestelde hij spijzen en dranken, pen en heeft het aardige denkbeeld gehad een die vQOr zyn onfortyinljjken gast onbe- gezelschapsspel verkrijgbaar te stellen dat den reikbflre lekkernijen vertegenwoordigden. K^Zoo gdïr?z'ul1enrzeeze niet spoedigEensklaps voelde de gast zich droevig meer vergeten. Het spel is een soort ganze- gestemd; de vreugde om het weerzien nas bord en kan door vier personen gespeeld weg, niet zoozeer om hetgeen, dat hij worden. Het is bij den vertegenwoordiger der thans besefte te ontberen, als wel wijl zijn Germaan-rijwielen, den heer H. Burgers, Ern mastraat 35, gratis verkrijgbaar. Dezelfde firmazond ons ook haar jaar- vrierfd door zjjn achtolooze onkieschheid zulk een gebrek aan liefde verried. Mij stemmen die menschen kregel, die in onzen ontwrichten tijd met zooveel op- DIVERSE UITGAVEN. DE HOND ALS TREKDIER. De federatie van vereenlgingen inzake het gebruik van den hond als trekdier heeft een open brief het licht doen zien aan minister J. B. Kan, waarin wordt ge concludeerd tot het invoeren van een algeheel verbod1, omdat den minister toch de macht ontbreekt de algemeen gesabo teerde voorschriften te doen handhaven. Met tal van voorbeelden, ook met illustra ties, wordt dit betoog versterkt. De fede ratie bestaat uit 55 afdeelingen van de Ned. Vereenlging tot bescherming van dieren, alsmede 12 andere vereenlgingen en bonden. NIEUWE PLATTEGRONDEN AMSTERDAM EN DEN HAAG. Van de bij de firma van Holkema Warendorf te Amsterdam verschenen plat tegronden van Amsterdam en den Haag zijn nieuw-bijgewerkte uitgaven ver schenen, waarop men alle straten, gebou wen, enz. vindt aangegeven. Wij hebben ten vorigen jare beide uitgaven min of meer uitvoerig besproken en kunnen thans met deze aankondiging volstaan. Dat ze voor den vreemdeling onmisbaar zijn, en dat men voorts met behulp van deze platte gronden gemakkelijk den weg kan vinden zonder te behoeven te vragen, behoeft geen betoog. Prijs voor den Haag 1.25, voor Amsterdam 0.95. „UIT KOEKSTAD". Dh is de titel van een boekje met versjes, door Antoinette van Dijk vervaardigd op be kende wijsjes, en bestemd, door vele kinderen te worden gezongen. Alle versjes hebben be trekking op de biscuits van Sluis en in een of anderen vorm worden deze producten erin verheerlijkt. De 6 verschillende versjes zijn geïllustreerd door D. Hl Melck. Het boekje vormt een aardige reclame voor de firma Sluis. Germaan-rij wielen. „Mijn leerea is spelen," celden «nze vader» cil jong waren «a hun leesboekjes voer lijkkhe prijscourant der Germaan-rijwielen, drjngerigheid kunnen pochen op hun hui- l"'* selijk geluk. Zij gevoelen niet, welk een voorrecht zij met hun idylle bezitten; zij achten hun rijkdom een vanzelfsprekende alledaagschheid, een algemeenheid, welke voor ieder bestemd is, die haar slechts wil aanvaarden. En het is, of ze de dui zenden, die, minder bevoorrecht, door de noodlottige slagen van dezen tijd getrof fen, hun ongeluk kwalijk nemen, als ware dit het verdiende loon voor een straf waardig leven. Onze voorrechten, we dienen ze te be seffen. We mogen er ons in verheugen, maar deze verheuging voere ons niet tot brooddronkenheid. Het is een stille vreug de, met weemoed gemengd. Weemoed om onze genooten, die vrijheid, gezondheid, welstand, huiselijk geluk ontberen, en die er toch evengoed aanspraak op mogen maken als wij. Het besef van rijkdom gaat in een fijn gevoelig hart gepaard met de gedachte aan anderer armoede. Wat kunnen wij voor onze minder bedeelden doen? „Strooi vandaag een enkele bloem op uw broe ders pad!" Reik den dorstige een beker koud water. Tracht zachtmoedig te zijn jegens den veroordeelde. Sta den hunke rende een penning af van uw overmatigen rijkdom. Ach, hij is reeds met zoo weinig tevreden. Een kiesch vriendschapsbetoon, een klein bewfls van medeleven, en ge maakt zijn dag goed. Gij hebt zooveel, hij zoo weinig.... Hoe spoedig kunt ge zijn lot deelen! Vergeet nooit, dat uw voorrechten voorrechten zijn. Het zijn buitengewone baten, tijdelijke toegiften. Het levenspad loopt als een smal streepje temidden van een woestijn van ellende. Het is louter toeval, dat ge nog niet te rechter of te lin ker zij 'misgestapt zijt. Het is een onge looflijk wonder, dat ge nog heelhuids uw weg gaat. Eens komt het oogenblik, dat ook gijEn dan denkt ge na over uw ontzaglijken rijkdom, waarvan ge de waarde nu eerst beseft, nu ge hem kwijt zijt. H. G. Oannegieter. volgens de toevoeging op den titel „bet meest volmaakte rijwiel". Het is een sierlijk uitge voerd boekje met afbeelding en omschrijving der verschillende merken, welke in de meest verscheidene modellen en soorten worden ver vaardigd. Agent hier ter stede is de firma H. Burgers, Emmastraat 35. Kroonrijwielen. Evenals vorig jaar biedt de firma Stokvis bij hare bekende Kroonrijwielen wederom eenige prachtig «uitgevoerde kaarten aan Dit jaar van Het Gooi, van Zuid-Limburg en van onze duinstreken. Deze kaarten worden gratis ter beschikking gesteld. De kaart, die duidelijk is en den wielrijder een goed overzicht geeft der route, is tevens een mooi uitgevoerde prijs courant. BURGERS' RIJWIELEN. De firma Burgers te Deventer en Roer mond heeft een keurig uitgevoerde prijs courant het licht doen zien betreffende haar fabrikaat, waarin, naast de verschil lende merken met hunne omschrijving, ook vele photo's zijn opgenomen der nieuwe fabrieksultbreiding. De zaak be staat sedert 1869 en viert dus thans haar 60-jarig bestaan. Door de nieuwe uitbrei ding kunnen jaarlijks 100.000 rijwielen worden afgeleverd, zonder dat dit massa productie wordt. Evenals steeds is ook thans nog «kwaliteit* het parool. Koopers van een rijwiel komen gratis in 't bezit van een stel rijwielkaartjes in étui. (Nadruk verboden.) De waarde van onze schatten beseffen we eerst, nadat we ze hebben verloren. In onze dagen van voorspoed weten we niet, hoe rijk we wel zijn. Rijkdom bestaat niet in de dingen van weelde; rijk maken ons de alledaagsche zaken, waarvan we den zin en de bekoring ons niet bewust zijn, omdat we er aan zijn gewoon geraakt. Rijkdom bestaat niet in het buitengewone, maar in het gewone. Een gevangene kijkt met belangstel ling naar het kleine stukje van den hemel, dat door zijn tralievenster te zien valt. Het is maar een heel klein vierkant stukje lucht, maar wat leeft er veel in dat kleine stukje voor den aandachtigen toeschou wer, die zich met dit gezichtsveld moet vergenoegen! Gij meent, dat de lucht slechts één kleur heeft? Maar het stukje lucht, waarop de gevangene tuurt, wisselt van kleur om de minuut, om de seconde. Nu is het grauw, dan weer blauw. Duizend tinten schakeeren het, en die schakeerin gen worden te talrijker en te fijner, naar mate de toeschouwer met dien aanblik uit zijn venster vertrouwd raakt. Het kleine stukje lucht wordt een wereld op zich zelf. Boden uit de groote wereld daarbuiten doorkruisen zijn kleurig gezichtsveld: een dorrend blad, dat voorbij warrelt en hem den geur van het bosch in herinnering brengt; een meeuw, die voorbij wiekt als het symbool van de ruimte en vrijheid der zeeWie kent de geheimen der lucht, zooals de gevangene ze kent? De gevangene is zuinig op zijn karig bezit. Hij weet het te gebruiken; hij weet van zjjn armoede te genieten; van zijn on- noozelen cent maakt hij een- blinkenden gulden. Maar toch: wat zou hij er voor geven, zoo hij eens voor een oogenblik den vollen rijkdom mocht erlangen, dien wij met een roekelooze vanzelfsprekend heid verkwisten. Hoe benijdt hij ons om onze eenvoudige wandeling van huis naar kantoor, om onzen arbeid in hof en veld, om ons zweeten en zwoegen in den strijd om het dagelijksch brood. Het is heilzaam, ons in het bestaan van een gevangene te verplaatsen. Het leert ons, met een weinig meer aandacht en erkentelijkheid onze voorrechten te door proeven, die gewone, alledaagsche voor rechten van den vrijen, gezonden mensch. Beseffen wij, welk een geluk het is, te kunnen loopen? De vreugde, waarmee een herstellende zieke zijn voeten verzet, en pasje voor pasje door het vertrek dren telt, maakt ons indachtig, dat loopen toch niet zulk een gewone zaak is, als waar voor wij het houden. Loopen kan weelde zijn, iets waarnaar men verlangt, vurig, onstuimig; loopen kan een krachttoer beteekenen, om trotsch op te wezen. En wij, gezonden, stappen maar voort, met veerkrachtigen tred; we springen op de fiets en rijden tegen den wind in; we ko men thuis, verfrischt door de weldadige inspanning en we vergeten, hoe we een voorrecht deelachtig zijn, dat duizenden ons benijden. We kunnen met het achteloos gebruik van onze rijkdommen onze minder bedeel den zoo krenken. Zonder het te willen of te weten natuurlijk. Maar gezonde, nor male menschen zijn soms zoo wreed. Het is voor de fjjngevoelheid van ons gemoed, voor de kleechheid van onzen smaak be vorderlijk, zoo niet noodzakelijk, zelf te hebben geleden. Op zijn voorrechten ver heft zioh ten overstaan van den misdeelde sletchts een botterik of een bruut Maar wie nimmer misdeeld ls geweest, kent zijn rijkdommen niet als een voorrecht Hij weet niet, hoe hetgeen voor hem als van zelfsprekendheid geldt, voor den ander het buitengewone vertegenwoordigt. Van twee vrienden was de een tot wel stand gekomen, de andere verarmd. Het Stoomvaart Mij. Nederland. Billitan, 28 April te A'dam. Enggano, t., 27 April v. Gen-ua. Kangean, t., pass. 29 April Perim. Karimoen, t., 28 April v. Batavia. Madoeran, u., pass. 20 April Gibraltar. Koningin der Nederlanden, t., 28 April v. Algiers. Prinses Juliana, u., pass. 28 April Gibraltar. Rondo, 28 April te Hamburg. Rcutti, u., 27 April v. Suez. Riouw, u., 28 April r. Antwerpen. Salabangka, 28 April v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Fla-ndria, u., 27 April te Buenos-Ayres. Maasland, t., 27 April v. Victoria. Salla-nd, t., 27 April te Rio Grande. Waterland, 29 April v. A'dam. Zaanland, u., pass. 28 April Dungeness. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, 27 April v. Valencia. Amazone, 26 April v. New-York. Amsterdam, t., pass. 27 April Azoren. Ares, 28 April te Bourgas. Alkmaar, u., pass. 26 April Dungeness. Agamemnon, 26 April v. S. Domingo. Ariadne, 27 April te A'dam. Aurora, 226 April v. Oran. Almelo, u., 27 April v. Tocopilla. Barneveld, t., 27 April te Antwerpen. Bodegraven, u., 27 April te Curaqao. Breda, 28 April te Antwerpen. Boskoop, t., 25 April v. Guayaquil. Baralt, 25 April te Kristobal. Baarn, u., 27 April v. Guayaquil. Brielle, t., 26 April v. Corral. Celaeno, 26 April te Bullenbaal. Doros, 28 April v. Lissabon. Eo», pass. 27 April Holtenau. Erato, pass. 26 April Brunsbuttel. Euterpe, pass. 27 April Brunsbuttel. Fauna, 28 April v. Hamburg. Fauna, 28 April te Bremen. Ganymedes, 28 April te Constantinopel. Hercules, 28 April te Tarragona. Hermes, 29 April te A'dam. Hebe, 29 April te A'dam. Ilos, pass. 28 April Ouesisant. Irene, pass. 29 April Dungeness. Iris, pas». 29 April Brunsbuttel. Jason, 28 April v. R'dam. Minerva, 27 April te A'dam. Medea, 27 April v. New-York. Merope, April te Melilla. Nereus, éW April te Musel. Notos, 27 April v. Fiume. Nero, 27 April te A'dam. Oranje Nassau, t., 28 April v. Plymouth. Orion, 27 April v. Safcnic-a. Orion, 28 April te Stnyrn-a. Odysseus, pass. 29 April Holtenau. Oranje Nassau, wordt 30 April te A'dam ver wacht Perseus, 27 April te Barcelona. Pluto, 27 April v. La Pallice. Pollux, 28 April te A'dam. Proteus, 29 April te Hamburg. Rhea, 27 April te Kingston. Simon Bolivar, 28 April te A'dam. Strabo, 28 April te Kopenhagen. Saturnus, 29 April te Vlgo. Strabo, 29 April v. Kopenhagen. Theseus, 28 April te Savona. Tritoni, t., 29 April te Havre. Vesta, 27 April te Algiers Venezuela, 27 April v. Cristobal. Vam Rerosselaer, 26 April te Barbados. Zeus, 27 April v. R'dam. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Zeeland, 26 April Thursday I»l. gep. Rokan, pasa. 27 April Guardafui. IJstroom, 27 April v. R'dam. Halcyon Lijn. Stad Arnhem, 27 April te R'dam. Holland—Amerika Lijn. Edarn, 28 April v. Santander. Kinderdijk, pass 26 April Dungeness Leerdam, 27 April v. Havana. Mei9sonier, 25 April v. San Francisco. Nebraska, t., 25 April te Portland (O.). Noorderdijk, 26 April te San Francisco. Rijndam, 26 April v. Halifax. Spaarndam, 27 April v. Boulogne. Rijndam, 28 April te New-York. Statendam, 27 April v. New-York. Veendam, wordt 30 April te R'dam verwacht (behoudens vertraging door mist). HollandAfrika Lijn Billdton, 26 April te Hamburg. Dinteldijk, pass. 28 April Lizard. Klipfontein, u., pass. 26 April Dakar. Meliskerk, u., 28 April v. Suez. Nieuwkerk, t., 28 April v. P. Said. Rijperkerk, t., pass. 27 April Dakar. Rietfontein, t., 28 April te Antwerpen. Springfontein, t., 27 April v. P. Said. Sumatra, t., 28 April te Dar-es-Salaam. Jagersfontein., u., 27 April te Kilindlni. IJstroom, 27 April te R'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Drechterland, 27 April te Hamburg. Eemstroom, u., 28 April te Bonny. Kennemerland, 27 April v. A'dam. Orestes, u., 27 April v. Lagos. Reggestroom, 27 April v. R'dam. Vulcanus, t., 26 April te Liberia. HollandAustralië Lijn. Abbekerk, 28 April te Hamburg. Arendskerk, t., 29 April te Alexandriê. Aagtekerk, 28 April te Sydney. Alchiba, u., 27 April te Suez. HollandBritsch-Indlë Lijn. Bovenkerk, u., 28 April v. Colombo. Kieldrecht, u., 29 April te Port Said. Koudekerk, 27 April v. R'dam. Ridderkerk, 29 April te Hamburg. Sommelsdijk, 29 April te Antwerpen Schiekerk, u., pass. 27 April Finisterxe. Streefkerk, 28 April te R'dam, Texel, u., pass. 28 April Perlm. Veendijk, t., pass. 28 April Perim. IJselkerk, u., 27 April te Madras. HollandO.-Azië Lijn. Alderamdn, t., 29 April te Port Said. Oldekerk, t., 2J April v. Manilla. Ouderkerk, 28 April te Bremen. Zosma, u, 28 April te Singapore. Java—Bengalen Lijn. Bali, 26 April v. Padang. Baron Ogilvy, 26 April te Rangoon. Java—China—Japan Lijn. Tjitaroem, 26 April r. Hongkong. Java—New-York Lijn. Djambl, 28 April v. Gibraltar. Palembang, pass. 27 April Azoren. Samarinda, 28 April v. Sabang. Sitoebondo, 29 April te Batavia. Java Pacific Lijn. Bintang, 26 April v. Los Awgeles. Rotterdamsche Lloyd. Alcyone, t., pasB. 26 April Fernando Noronha Blitar, 27 April v. Batavia. Bandoeng, t., 29 April te Marseille. Insulindë, t., 28 April v. Port Said. Kota Inten, 27 April v. R'dam. Kedoe, u., 26 April v. Suez. DE VASTE CONDENSATOR ALS VARIABELE CAPACITEIT. Experimenten met condensatoren,. Onder onze xelfbouwende amateurs zullen er ongetwijfeld velen zijn, welke uit vroegere toestellen een paar oude vaste condensatoren over hebben, die nu ongebruikt in de romrael- doos liggen. Door deze op een bepaalde wijze te scha kelen maken we er een vanabelen conden sator van, welke voor verschillende doelein den gebruikt kan worden. In fig. I is de schakeling afgebeeld. Benoo- digd zijn: 4 vaste condensatoren van 0.0004 Mfd„ 0.0003 Mfd., 0.0002 Mfd. en 0.0001 Mfd., verder 5 telefoonbusjes en een klein plaatje eboniet. De telefoonbusjes worden gemerkt met de letters A, B, C, D en E. Nu kunnen we de condensatoren geheel of gedeeltelijk in serie of parallel schakelen, waardoor zooveel com- binat'es ontstaan dat feitelijk een variabele condensator, regelbaar van 0,001 Mfd. tot 0.00007 Mfd. (100070 c.M.) gemaakt wordt. Deze combinatie-condensator is bruikbaar voor afstemming parallel op een spoel, of alt serie-condensator in de antenneleiding. Wanneer b.v. de antenne bij B en den boven kant van de antennespoel met E verbonden wordt staan de condensatoren van 0.0001 Mfd. en 0.0004 Mfd. met elkaar in serie. De totaal capaciteit wordt berekend aan de hand van de bekende formule: 1 1+1 C ci C2 C~ Cl C2 Cl C2 of C 0.0001 X 0.0004 0.00000004 0.00008 Mfd. 0.0001 0.0004 0,0005 Zetten we de antenne bij A en den boven kant van de antennespoel bij C en D, dan staan de condensatoren van 0.0002 Mfd. en 0.0003 Mfd. parallel. De totaal-capaciteit wordt berekend aan de hand van de volgende for mule C ci ca of C 0.000a 0.0003 0.0005 Mfd. Nu is 't ook nog mogelijk een gemengde schakeling toe te passen, dus gedeeltelijk In serie en gedeeltelijk parallel, b.v. als de an- Kertosono, u., 26 April te Singapore. Kota Baroe, t., 29 April v. Singapore. Kota Gede, 28 April te R'dam. Medan, u., 27 April te Suez. Phrontis, 29 April te A'dam. Rhesus, 28 April te A'dam. Sabajak, t., 29 April v. Sabang. Schouwen, t., pass. 26 April Point de Galle. Tabanan, t., 27 April v. Marseille. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alpherat, 27 April v. R'dam. Alphacca, t., 26 April v. Montevideo. Aludra, u., 26 April te B. Ayres. Bandoeng, t„ pass. 28 April K. Bonefacio. Kota Inten, u., pass. 29 April Ouessant. Sirrah, 29 April te R'dam. Ternate, u., 28 April te Belawan. Vlieland, t., pass. 27 April Gibraltar. Stoomvaartmaatschappij Oceaan Alcinous, pas9. 27 April Perim. Atreus, 27 April v. Liverpool. Antenor, 26 April Penang. Calchas, 26 April te Suez. Demodocus, pass. 26 April Gibraltar. Memnon, 26 April te Marseille. Meriones, 27 April te Singapore. Oanfa, 26 April v. Vladiwostock. Patroclus, 28 April te R'dam. Polyphemius, 27 April te Suez. Priam, 26 April te Port Said. Pyrrhus, 28 April te Cebu. Rhesus, 25 April v. Hamburg. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth, pass. 28 April Finisterre. Jonge Maria, 27 April te Castellon. Jonge Johanna, 27 April te bona. Jonge Jacobus, 28 April te R'dam. VLIEGMANOEUVRES IN DE VER. ST. Op 15 Mei beginnen ln de Ver. Staten de groote vliegmanoeuvres, waaraan alle luchtstrijdkrachten der Unie zullen deel nemen. De manoeuvres zullen een paar weken duren; o.m. behoort er een bom bardement uit de luoht toe, met New-York (stad) als doel. Het zal een nachtelijk bom bardement zijn; en het zal worden uitge voerd door ettelijke hondorden vlieg tuigen. naar waarnemingen verricht in den morgen van 80 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 764.8 te Janmayen. Laagste stand 748.8 te Den Helder. Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige W. tot N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien, Iets kouder. tenne verbonden wordt met C en D en de bovenkant met E en B. De condensatoren van 0.0003 en1 0.0002 Mfd. staan parallel, evenals die van 0.0004 en 0.0001 Mfd. Doch deze twee paren staan weer met elkaar in serie, zoodat we volgens de formule der parallelschakeling feitelijk twee condensatoren van 0.0003 Mfd. krijgen, daar 0.0003 Mfd. 0.0002 Mfd. O.OOOS Mfd. is, evenals 0.0004 Mfd. 0.0001 Mfd. Deze twee paren condensatoren staan 'weer met elkaar in serie, hetgeen uitgerekend vol gens de formule voor serie-schakeling een totaal-capaciteit van 0.00025 Mfd. geeft, want: C ci X C2C 0.0005 X 0.0005 Cl C2 0.0005 0.0005 of C 0.00000025 C 0.00025 Mfd. 0.0001 We hebben nu de verschillende capaciteiten berekend en deze ln een tabel afgedrukt, welke hieronder volgt. Wanneer andere waarden van condensatoren genomen worden, kunnen weder andere com binaties gemaakt worden. Verbindingen. A met BCDE A met CDE A met DEB A met DE A met BCD A met CD A met E A met D CD met EB E met BCD D met EC BC met DE A met C D met EB A met C D met EB D met E C met DE C met E C met BD C met D A met B B met CDE B met EC E met B B met D B met C Capaciteit. 0.001 Mfd 0.0009 0.0008 0.0007 0.0006 o.ooos 0.0004 0.0003 0.00025 0.00024 0.00023 0.0OO3I 0.0002 0.00019 0.0002 0.00019 0.00017 0.00016 0.00014 0.00013 0.00012 0.0001 0.00009 0.000085 I, 0.00008 0.000075 0.00007

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10