Radiografisch Weerbericht Anna Paulowna. Breezand. Schagen. Wieringen. Texel. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. gemeentebestuur van Den Helder wel tot een overeenstemming zal komen. Wordt goedgekeurd. Bericht van P. Vos, dat hij zijn verzoek om een stukje gemeentegrond te mogen huren intrekt. Voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling van het vermenlg- vuldigingBcUfer voor de Gemeen telijke Inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1929—1930. B. en W. stellen voor dit cijfer vast te stellen op 3. Ter toelichting wordt mede gedeeld, dat men met dit cijfer waarschijn lijk heel goed volstaan kan. Zelts zou eenige verlaging mogelijk zijn geweest, wanneer men niet enkele buitengewone uitgaven gehad had. Opgemerkt wordt, dat dit cijfer een schatting blijft en de wensch wordt uitgesproken dat het in ver band met de te verwachten nieuwe wet op de financieele verhouding niet lang meer noodig zal zijn. Nadere vaststelling van den pensioen grondslag van mr. D. Breebaart als bur gemeester-secretaris-ambtenaar van den burgerlijken stand. Voorgesteld wordt dezen pensioens grondslag nader vast te stellen op 3225. Wordt goedgekeurd. Nadat eenigen tijd in comité is verga derd wordt de openbare vergadering ver volgd met: Benoemingen. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere scbool met ingang van 1 Mei 1929. De voordracht luidt als volgt: 1. H. J. Schut, te Jubbega (tijdelijk te Wieringen). 2. F. H. Th. Pasperse, te Leiden. B. G. Geurts, te Broek op Langendijk. De beeren van der Plas en Vries wor den aangewezen tot stemopnemers. Uit slag der stemming is, dat alle zes stem men zijn uitgebracht op H. J. Schut, zoo dat deze is benoemd. Benoeming van een derden onbezoldig- den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders G. Baken Jz. Alle zes stemmen worden op den heer Baken uitgebracht, zoodat deze benoemd is. Voorstel tot wijziging van de Gemeentebegrcoting dienst '28. In verband met het in werking getre den bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1928 moeten eenige wijzigin gen in de begrooting dienst 1928 worden aangebracht Verder nog eenige adminis tratieve wijzigingen. Voorstellen tot wijziging van de gem.- begrooting dienst 1929. Van Gedeputeerde Staten is bericht ont vangen dat bezwaar gemaakt wordt tegen het op post 209a geraamde bedrag van 16.10 voor kosten van een huldeblijk, aan een der Wethouders bij dienis huwe lijk geschonken. De Voorzitter merkt op dat bier door de bedoeling, namelijk om dit hulde blijk te doen zijn een geschenk ook van de ingezetenen, die daarmee ten volle in stemden, te niet gedaan wordt. Besloten wordt dat de vergadering nu de kosten van dit huldelblijk zal dragen, waardoor het dus wordt een geschenk van de raads leden. In verband met de inwerkingtreding van het nieuwe bezoldigingsbesluit wordt besloten ook in de begroeting dienst 1929 eenige wijzigingen te brengen. Bovendien komen hierop voor de jaarwedde van den heer Schut en de jaarweddeverhooging der wethouders. Rondvraag. Bij de rondvraag brengt de heer Kruit nog den slechten toestand van den grond bij den heer P. Mooij, op den hoek van het Dorpsplein, ter sprake, waarnaar een onderzoek zal worden ingesteld. De Voorzitter deelt nog mee, dat de heer Hollander binnenkort 25 jaar ge trouwd is en biedt den heer Hollander mede namens de vergadering zijn geluk- wenschen aan. Volgt sluiting der vergadering. EEN TWEEDE ONDERWIJZER AAN SCHOOL m. Daar in verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan school III ver sterking van het getal onderwijzers nood zakelijk was, heeft de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen op ver zoek van het Gemeentebestuur goedge vonden m.i.v. 1 April 1929 de rijksver goeding der jaarwedde van een tweeden onderwijzer van bijstand te verleenen. De bouw van het woonhuis voor den heer C. Meeldijk dat ingevolge de land- arbeiderwet zal worden gebouwd aan den Balgweg, is opgedragen aan K. Kreijger, aannemer te Oude Sluis; Door J. Mosch, timmerman alhier, zal voor rekening van den heer R. Huijg aan het bestaande woonhuis, staande aan den Koningsweg, een pakplaats met broei kas worden gebouwd. SCHAGER MARKTFONDS. Het Schager Marktfonds ter verzeke ring van afgekeurd slachtvee verzekerde in het le kw. van 1929 880 runderen, waar van in de openbare slachthuizen 8 geheel en 858 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvangsten bedroegen 4670.86, de uit gaven 7 6188.28. VERGADERING VAN ZUEDERZEE- GEMEENTEN. Daar Wieringen zeer zeker ten nauw ste verbonden is aan het Zuiderzeevraag- stuk, meenen wij in den geest van onze lezers te handelen met plaatsing van het onderstaande Op Vrijdag 26 April j.1. vond in Kras- napolsky te Amsterdam de jaarvergade ring plaats van de Vereeniging van Zui- derzeegemeenten. Op deze vergadering waren een dertigtal vertegenwoordigers van Zuiderzeegemeenten aanwezig onder voorzitterschap van den burgemeester van Edam. Deze gaf in zijn openingsrede een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar werd verricht en gaf tevens een uiteenzetting van het werkprogramma voor 1929. Daarbij wees hij in hoofdzaak op de Zuiderzeesteunwet en meende te mogen constateeren, dat er in vele opzichten reden tot groote tevredenheid was, Vooral bestond er reden tot erkente lijkheid jegens de Centraio Commissie, met uitvoering dier wet belast, inzake de wintersteunregeling, de steun voor opleidingen en tewerkstelling bij deZui derzeewerken. Minder resultaat hadden nog opgele verd de pogingen om schadeloos gesteld te worden wegens vermindering van in komsten en derving van bronnen van inkomsten voor de gemeenten, tengeyolge van regeeringsdaden, zoodat te dezer zake het bestuur nog steeds werkzaam is. Verder wees spr. er op, dat het Gel- dersche Valleiplan, hetgeen toejuiching verdient, gevolgd dient te worden door een hoofdvaartverbinding van groote capaciteit, van Amsterdam langs de West kust van Noord-Holland naar Enkhuizen en uitmondende in het IJselmeer voor de vaart op Stavoren en de Lemmer, inplaats van de vroeger bedachte hoofd vaart, welke den Zuidpolder in twee deelen zou scheiden. Nadat de andere punten van de agenda afgewerkt waren, volgde de rondvraag, waarbij vele belangrijke aangelegenheden ter tafel gebracht werden. Voor vele van deze aangelegenheden bestond bij vele vertegenwoordigers groote belangstelling. NACHTVORSTEN. In de afgeloopen nachten heeft het al hier vrij sterk gevroren, hetgeen voor het gewas zeer nadeeLig is. Hlppolytushoef. EERSTE STEENLEGGING O. L. SCHOOL. Maandagvoorroiddag had de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe openbare lagere school te Hippolytus- hoef. Na de verwelkoming door burgemees ter Kolff van de genoodigden, legde het oudste dochtertje van den burgemeester, mej. Nic. Kolff, den eersten steen, waar na een oorkonde werd geteekend. Van de aanwezigen worden genoemd de Secretaris van Duin, de Wethouders Bosker en Tijsen, de Raadsleden, behal ve de heeren Bakker, Lub en De Vries, de Inspecteur van het Lager Onderwijs te Alkmaar, de architect van het gebouw, de heer Saai uit Alkmaar, het geheele onderwijzend personeel der school te Hippolytushoef, de hoofden van de scholen te Oosterland en Westerland, het bestuur der afdeeling Volksonderwijs en de Com missie van Toezicht op het Lager On derwijs. Nadat de korte plechtigheid geëindigd was is het gezelschap in Hotel De Haan nog eenigen tijd bijeen gebleven waar o.a. nog gesproken werd door den In specteur van het Lager Onderwijs, den heer Dun, door den Voorzitter van de afd. Wieringen en van Volksonderwijs den heer C. J. Bosker en door het Hoofd der School te Hippolytushoef, den heer A. H. J. van 't Hof. behoort, daarom tot den) Bond. Spr. betreur- Voorbijgangers zagen Maandagmorgen de nogmaals het geringe aantal- aanwezigen^ op den wal bij de loopplank, weiKe toe- wamt de kracht moet uitgaan van de stem gang tot die logger verschaft een paa viato de leden; van een zaal met volk. Spr. «kooigoed» staan benevens een paar paa- boofptte, dat de leuze van den Boni: Ik ga jes brood. op voor hen|, wier levenszon ondergaat, door Op het eerste gezicht verwekte uu de aanwezigen gesteund zal worden, door geenzins eenige verwondering of achter- zich aan te sluiten bij de afdeeling van den docht, doch toen een en ander eenigen Boirid, tijd onbeheerd bleef staan rees meer en De heer Bruin uit Alkmaar besprak hier- meer het vermoeden dat den eigenaar na de noodzakelijkheid van -Staatspensöoin- een ongeluk was overkomen, een vermoe- neering. De politieke -partijen- zijn hiervan den dat sterker werd toen bij navraag hoe langer hoe meer overtuigd.. Dit heeft niemand eenige inlichting kon verstrek- meiï op 3 Apri] in Den Haag beleefd, waar ken omtrent zijn verblijf. Men liet er geen gras over groeien en begon direct in de naaste omgeving van den logger te dreggen, terwijl ook de politie, zooals het behoort, van het droevig gebeuren op de hoogte gesteld zou worden. Met grooten ijver en in groote spanning was men bezig met het dreggen, toen plotse ling de brenger van de boodschap kwam dat de voor «doodgewaande» met een sleepboot naar buiten was gegaan en niet meer in de gelegenheid was geweest om de bovengenoemde «eigendommen1 ter bestemder plaatse te bezorgen. Het behoeft geen betoog dat deze vreugdevolle oplossing van dit «mysterie' met groote blijdschap werd ontvangen 6 sprekers van diverse pluimage het eens waren om het recht van de ouden van dagen eenmaal te doen gelden, o. a. de heeren- San nes, Braat-, Boon,. Oudi. Spar. zeilde-, dat de Boind; -voor Staatspensiomeering niet een bond ie van een -bepaalde politieke kleur,, het doel ife alleen poemievrij Staats pensioen te krijgen. Alleen merkt spr. op-, dat de ohristeJijtoem tegenstanders zijn- van Staatspensioen. Het: Heb uw naasten lief als uzelven, wordt daar niet toegepast. En •altijd wordt dit geweten aan de slechte financiën van den Staat. Dit kan echter geen motief zijn, want in- 3 jaar tijd1 was er 15 mffiioen; over, terwijl er maar 10 millioen noodig 'ils om een behoorlijk premie-vrij Staat^enisioen te geven. En m-et de toere kening voor de Zuiderzeewerken ziijn ze nu a-1 20 imillioeni in de war. Dan wordt er ech ter niet gevraagd of het' 'kan, want het geld bomt tor. S-pr. -meende, dat de ohristel-ijk-en bamg zijn, -dat ze h-u-n- macht zullen verliezen!, als het Staatspensioen er 'kwam, omdat de mienschen dan niet meer na-ar -de armenkas sen zouden behoeven- te gaan. Tenslotte droeg de heer Bruin een gedichtje voor en hij toesloot zijm rede met de woorden.: Veel te zijn ds niiet ieder gegeven, maar wat we allen' ku-n-nen doen is vechten voor een Staatspensioen. De Mla-ndoltoecliub gaf n.og twee ■numtmetr- tjes, waarna reeds vóór 10 uur het bal, dat ook hier n-iet mocht ontbreken, toom aan vangen. UITVOERING O. K. K. In de zaal van den heer C. Scheltus, te Hippolytushoef, gaf de Mandolineclub O. K. K., dir. de heer P. Jongkind, j.1. Zon dagavond een openbare uitvoering. Eerst werden een drietal muzieknummers ten gehoorde gebracht, daarna volgden een tweetal tooneelstukjes, getiteld „Levens dwang", drama in een bedrijf, en „Het Dragonderpaard", militaire klucht in een bedrijf. Muziek en tooneel werden goed weergegeven en vielen, bij de vrij talrijke aanwezigen, in goeden smaak, zoodat het een rechtgezellige avond was, die met een dansje werd besloten. EEN BILJART-SEANCE. In het café „Conoordia", van den heer Jb. Bruul, te Hippolytushoef gaf prof. D. Meereboer van Amsterdam j.1. Zondag middag een biljart-seance, welke door veel publiek werd bijgewoond. Verrassen de staaltjes liet de heer Meereboer de aan wezigen op het biljart zien. De heer A. van der Walle, van den Oever, waagde het een partijtje van 500 punten, met hem te spelen, waarbij hij 250 punten voor kreeg. De heer Van der Walle, ook een goed- biljarter, wist te winnen, tegen 890 punten van Meereboer. Voor biljartliefhebbers was het een zeer gezellige avond. AUTO VOOR ZEEKENVERVOER. Door den heer Jb. Bruul, auto-verhuur der alhier, is een nieuwe luxe Buick-auto aangekocht, welke speciaal is ingericht voor ziekenvervoer. OPENING NIEUWE ZAAK GEBRS. RASCH. Oudeschlld. Emmabloemcollecte. De verkoop van het Emmabloempje heeft hier 27 opgebracht. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. iZateoidagiavonld vergaderde in de zaal vian den beer Jb. Bru-ul 'te Hippolytushoef de Bond- voor St&atspensionneenin®, afdeeling Wieringen-. -De vergadering, wielke tegen acht uur was uitgeschreVeni, begotn om ruim half n-egeni, toen,, -behalve eenSge jongelui, die vermoe delijk voor het- na de vergadering te houden toai gjetoome.ni wanen, een -twintigtal- belang- stellenden aan-wezig waren. De Mandoline club „O.K.K." van Westerland' bracht eerst tw©|e numimers tten gehoore, waarna de heer De Vries van Dirtoshorn namens het be stuur van de afceeing Wieringen en van de federatie van Hollands Noorden de aan wezigen! welkom- heette. Het speet spr., dat bet get-ai aanwezi-gen niet -grooter was, dtoch spr. zei-de: Die er zijn, rifn- meest jonge menschep, waarop onze hoop gevestigd Is Spr, bracht- verder dank uit aan de Man !o- llnecluib en aan de vertegenwoordigers van de -pers. Spr. mem-oreerde dat hier eenigen tijd geladen een vergadering is -belegd met het dioel een nieuwe afceeling. van den Bond op te -richten. Het resultaat was, dat 13 leden-toetraden. Dat is -niets in een plaats waar vroeger een afdeeling 'is geweest met meier dain 200 leden. Het bestuur heeft ge- mieend toch- de pogingen voort te zrten door het houden van een propaganda-avr-r,d, waarom de heer Bruin uit Alkmaar, dien spr, hartelijk welkom heette, is uitgenoo- tiugd voor het houden van ©en rede. Reedt? 18 jaren is gestreden voor premievrij Staatspensioen. Doch het wordt zoo, dat men döor gebrek aan medewedkln-g van het publiek\, hle-t bijltje erbij -neer zou leggen. Spr. hiooptei, dat de jonge afdeeling op Wie ringen zooveel) mogelijk gesteund zou wor den'. De bevoMng ié meest democratisch en Zaterdagmorgen j.1. is door bovenge noemde firma in de Hoofdstraat eene tweede zaak geopend in schoenwerken. Reeds lang koesterde deze firma het plan, aan hunne bestaande zaak in de Smidsteeg 4, eene uitbreiding te geven. Het perceel Hoofdstraat, waar voorheen een kruidenierswinkel van wijlen J. Boer- sen was gevestigd, is nu, na geheele ver andering in een keurigen winkel her schapen. Bij het betreden van den win kel, zien we langs de wanden de stellages opgericht voor de doozen met schoenwerk. Een flink pui, met winkeldeur, laat direct zien wat eene verandering dit perceel heeft ondergaan. Een open etalage, met aan weerszijden voorzien van, spiegels, toont u eene keuroollectie schoenwerk. Vooral aan de eischen der dames kan door genoemde firma worden voldaan door een zeer groote keuze op dit gebied. De nieuw ste kinderschoenen vindt u ook in deze zaak. Ruim is d-e firma voorzien van laar zen en waterdicht schoenwerk. Wij raden o.m. de Zuiderzeewerkers aan eens een kijkje te gaan nemen. Naast den winkel bevindt zich de schoenmakerij, waar de reparaties vlug, net en billijk .worden uitgevoerd, evenals in de werkplaats, Smidsteeg 4. Talrijke bloemstukken gaven den win kel een feestelijk aanzien. De vertimmering is uitgevoerd door de firma Gebr. Boersen, aannemers te Hip polytushoef. Het schilderwerk werd op keurige wijze verzorgd door den heer S. Lont, terwijl voor de electrische installa tie werd zorggedragen door den heer P. Duinker, Beltstraat, Hippolytushoef. Naar we vernemen heeft het de Gebr. Rasch bij de opening niet aan belangstel ling ontbroken. Met deze opening is Hip polytushoef wederom een zaak rijker ge worden, wat zeer zeker het aspect der Hoofdstraat zal verhoogen. Wij wenschen de heeren Gebr. Rasch veel succes met deze uitbreiding hunner zaken. Den Oever. ONNOGDIGE ONGERUSTHEID. In de werkhaven van den Oever ligt een logger die dienst doet als logies voor reserve-personeel. ZEGELS-PLAKKEN. In landbouwbedrijven. Het Tweede-Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat er een zeer onderscheiden toepassing bestaat der Invaliditeitswet in dezen zin: dat aan som mige werkgevers in den landbouw toege staan wordt, aan het einde van den loop tijd eener rentekaart daarop de noodige rentezegels te plakken of het daarvoor verschuldigde bedrag te voldoen, terwijl anderen, die niet elke week plakken, des wege een proces-verbaal krijgen? Is de minister niet van oordeel, dat in de landbouwbedrijven, waar de menschen veelal op den akker betaald worden, het geen zeer groote bezwaren oplevert, in wat men noemt weer en wind, zegels op een rentekaart te plakken? Is de minister eveneens niet van oor deel, dat het verkeerd is, om werkgevers, die in het verleden geen grond hebben opgeleverd voor het vermoeden, dat zij zich aan hun verplichtingen pogen te ont trekken, uit oorzaak van hun niet weke lijks plakken te verbaliseeren en dat het voordeel, dat het Rijk misschien heeft bij wekelijks plakken, verre achterblijft bij het nadeel, om op deze wijze de sociale verzekering impopulair te maken? Is de minister bereid een soepele toe passing der premiebetalingsbepalingen te bevorderen en, zoo noodig, door een wets wijziging jaariijksche premiebetaling door landbouwers mogelijk te maken? DE LANDBOUWBEVOLKING DER VEREENIGDE STATEN. Achteruitgang. Volgens een schatting van het Am. De partement van Landbouw bedroeg de land bouwbevolking in de V. S. per 1 Januari j.1. ongeveer 27V2 millioen personen tegen 32 millioen twintig jaar geleden. Gedurende 1928 ging de plattelandsbe volking eenigszins achteruit, ondanks een geringe verbetering in den algemeenen toestand van den landbouw. In dat jaar verlieten 1.96 millioen personen het land bouwbedrijf, terwijl 1.36 millioen van de stad naar het land verhuisden. Het geboortecijfer op het platteland be droeg 23 per 1000, het sterftecijfer 8 per 1000; dit groote geboorte-overschot woog voor een groot deel op tegen den trek naar de stad, zoodat het „netto-verlies" der landbouwbevolking 188.000 bedroeg, tegen 193.000 in 1927 en 650.000 in 1925. DUITSCHLANDS GR OEN TEN INVOER Het nut der uitvoercontrole. De Duitsche importeurs van groenten en fruit hebben een congres gehouden te Straatsburg en daarbij heeft de voorzitter, dr. E'isner, de wenschen kenbaar gemaakt van den Duitschen handel ten aanzien der Fransche producten wat betreft qualiteit, sorteering, verpakking en transport. Ten aanzien van qualiteit en sorteering achtte hij' het wenschelijk, dat ook Frank rijk, in navolging van Nederland en Ita lië, wier producten door invoering van standaardmerken zeer in vertrouwen heb ben gewonnen, overgaat tot de Invoering van dergelijke merken of van een regee- ringscontrole op den export. Dé heer Eisner stelde ten slotte vast, dat de handel met Frankrijk zeer wordt bemoeilijkt door de vermindering der qua liteit en dat verbetering van dezen toe stand dringend noodzakelijk is, indien het Fransche product zich op de Duitsche markt wil handhaven. Voor ons, Nederlanders, ligt hier weer een aansporing, om nog meer gebruik te maken van het Uitvoer Controle Bureau en meer in, 't algemeen blijkt daaruit indirect de nuttigheid van een wets- ontwerp, als dezer dagen aanhangig is gemaakt. (gbl) UIT- EN INVOER VAN BLOEM BOLLEN. In Maart zijn uitgevoerd 1.208.963 kg. Llen ter waarde v. 1.204.144 tegen 666.899 kg. ter waarde van 062.067 in Maart 1928. Groot-Brittannië nam 468.820 kg. af, Duitschland 457.865 kg. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn uitgevoerd 2.886.722 kg. ter waarde van 2.318.179, tegen 2.012.522 kg. in het eer ste kwartaal 1928. Hiervan ging 1186 ton naar Gr.-Britannië, 567 ton naar Duitsch- land, 92 ton naar Italië en Fiume, 73 ton naar Argentinië, 67 ton naar Frankrijk, 46 ton naar Zweden en slechts 44 ton naar de Vereenigde Staten. De invoer van bloembollen bedroeg in Maart 21.811 k.g. (13.114 kg.), in het eer ste kwartaal 313.622 kg. (262.088 kg.) groo- tendeels uit Japan en Korea. GLADTOLENZIEKTEN EN HOE ER AF TE KOMEN. Hoewel de onderzoekingen in ons land betreffende de ziekten der Gladiolen nog loopende zijn en eigenlijk nog in het be ginstadium verkeeren weten we tooh al wel dat er meer ziekten in voorkomen dan'ons lief is. In September van het vori ge jaar is een ambtenaar van den Plan- tenziektenkundigen dienst uit Canada, n.1. Dr Drayton, in ons land geweest en heeft over de ziekten der Gladiolen eenige lezingen gehouden, en ik geloof wel te kunnen zeggen, dat hierdoor de oogen der Nederlandsohe kweekers geopend zijn want voor dien tijd werd er niet zooveel aandacht aan die ziekten gegeven als wel wen-schelijk was, het gevolg is geweest, dat d-e Gladiolen ten slotte zoo ziek ge worden zijn, dat het een heele toer zal blijken- te zijn er weer af te komen. Dat het nuttig en noodig is er de aan. dacht aan te sohenken zal wel bij Ieder duidelijk zijn en vooral als we er op wij zen, dat door het optreden dezer ziekten de uitvoer naar Canada b.v. practisch gesproken uitgesloten is. De ziekteverschijnselen die de heer Dray ton opsomde waren -bekend genoeg, maar.als de Gladiolen te velde noemde men het meestal maar het vroegtijdig af sterven, b.v. tengevolge van droogte of anderszins. Ook bij de droge knollen be hoeft men geen deskundige te zijn om ze te kunnen waarnemen, maar in dat geval wordt het meestal foutief aangezien voor vreterij van emelten b.v. In hoofdzaak betreft het drie ziekten en wel Sclerotium Gladioli dat men in Cana da Dryrot (droogrot) noemt, Septoria Gla dioli, dat men hardro-t noemt en Bacterium marginatum, dat men- Seab (schurft) noemt. De droge knollen die aangetast zijn door het dryrot geven eenigszins het beeld van een mummie te zien. De knollen ver drogen gedurende den winter voor bet grootste deel er» verschrompelen dienten gevolge meer of minder erg, naar de mate van aantasting. BJj het hardrot nemen we groote, onregelmatige diepe ingevreten stukken'op den knol waar en bij het soab, dat wel het gemakklijkst van d-e drie te herkennen is komen min of meer regel matig ronde inzinkingen voor, die op den bodem glanzend zwart zijn: vooral dit glanzen is typeerend. Wie in -zijn knollen eens een nauwkeu rige inspectie houdt zal al heel spoedig zien, dat er niet veel, of wellicht geen par tijen zijn, die niet een van deze drie of alle drie d-e ziekten hebben. Wil men een werkelijk -goed onderzoek instellen, dan verdient het aanbeveling bij de twijfelaars het buitenste huidje af te pellen, dan krijgt men het beter te zien. Over de besmettelijkheid van deze riek ten heeft men in ons land voor zoover ons bekend geen positieve gegevens, maar men kan gerust aannemen, dat ze erg be smettelijk zijn en dat ze ook den grond in hevige mate besmetten, zoodat men op land, waar eenmaal zieke Gladiolen ge staan hebben dus eigenlijk voorloopig niet terug mag komen wil men tenminste ge zonde knollen telen. Zoo schijnt het in ieder geval in Canada te zijn en er zijn redenen, die doen vermoeden, dat het in ons land niet anders zal zijn. Nu is het wel jammer, dat er op het oogenblik geen afdoende bestrijdingsmid delen bekend zijn; de middelen die aanbe volen worden komen hoofdzakelijk neer op het uitroeien van de zieke planten op het veld, veldkeuring dus, en dan sciijnt spuiten met Bordeauxsche pap tijdens den zomer aan te hevelen te zijn en verder be veelt de heer Drayton aan proevea te nemen met vroeg rooien. Dit doen we im mers ook bij aardappel-en voor pootg»ed. De bedoeling hiervan is, de riekten ri La der gelegenheid te geven tot de knollen door te dringen. Waar het op dit oogenblik echter op nan komt is te zorgen, dat men zoo gezond mogelijk pootgoed neemt om uit te plan ten en dat spreekt eigenlijk vanzelf, maar men moet dan veel strenger toezien dan men ooit gedaan heeft. Deze uitgezochte knollen kan men ontsmetten met Fonna- ime of Suhiimaat (men gebruikt ook veel Uspulun). Nu moet dit zoo veel mogelijk gezonde goed op nieuw land uitg-epllnt worden, wat niet ieder doen kan in ver band met de ruimte. In deze streken kan men het waarschijnlijk nog wel doen maar Ekeiyk ZUid6n gaat dat niet zo° pe" Ter -gelegenertijd komen we hier wtf- licht nogeens op terug. Helloo. VAN HERWIJNEN. naar waarnemingen verricht in den morgen van 80 April Medegedeeld door het Kon. Nederlandse!» Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 764.8 te Janmayen. Laagste stand 743.8 te Den Helder. Verwachting: -Matige, tijdelijk krachtige W. tot N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien, iets koude).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6