MIJNHARDT'S GEMENGD NIEUWS Oplichting te Rotterdam. Groote brand te Rossum. Anna Paulowna. Van Ewijcksluis. Wieringen. tabletten Den Oever. en bliksem. Rrrangl De kabouters met enI van het bureau aan die Groote Pauwen- benevens den hoofdman, alsmede het volk j steeg, welke een uitgebreid onderzoek m- in al zijn geledingen sprongen overeind, toen de booze fee met een dubbel-overge^ haalde contra-alt allerlei gruwelijke dingen aan het onnoozele wicht (dat en passant nog een keer was omgerold, tot uitbun dige hilariteit van een juffrouw van de stalles, die zelf bijna van haar stoel rolde: waar een mensch al niet blij mee te maken is, hè?) voorspelde. Ik dacht zoo bjj me zelf: mensch (dat is die booze fee, natuur lijk) hou je maar koest, we zijn in een sprookje, en het lijkt wel heel wat; maar het wordt toch niks, want alles komt op zijn pootjes terechtl Maar laat me diezelfde heks nou in het tweede bedrijf wéér komen, alweer met donder en bliksem, maar zonder dat dit maal de juffrouw van de stalles van d'r stoel rolde. Maar toen was de fee van de bron inmiddels uit een waterval omhoog- gerezen (ze hadden dat in het tekstboekje tenminste voorgeschreven, maar in Har- lingen al die kinderoperettes komen uit Harlingen, een vruchtbaar land is vast en zeker het leidingwater niet zoo duur als hier), en de elfen hadden gedanst. Ze (n.1. de heks) komt zeggen, dat de prins, die onder de hand 19 jaar is geworden, vandaag door haar betooverd zal worden. En pofferdikkie nog toe! Komt ze me in het derde bedrijf weer om het aardige prinsje, dat uit de omgevallen wieg ge kropen was, zich een struisveer op het hoofd geplaatst had, achter de schermen reusachtig veel praats had, maar op het tooneel onder een hoedje te vangen was, ik zeg om dat prinsje te betooveren. En ze doet het ook! Maar gelukkig, er is nog een vierde be drijf. Bovendien was er Ella, het boeren meisje. En hoe het afloopt, raadt u: met driewerf heil voor 't jonge paar. En de heks gaat maar heen- Wat belieft u, is dat geen aardige ope rette? En de vraag is wie meer genoten hebben: de ouders of de kinderen! Boven dien waren de costuumpjes, met zeer be scheiden middelen vervaardigd, alleraar digst. Zoo hadden de fee met haar gezel linnen zich een gewoon laken gedrapeerd en met bloemslingers omhangen, 't geen een sierlijk effect maakte. Tenslotte hier de namen der hoofdver tolksters: de koning Mien HolLestelle, de koningin Tini Bos, de prins Jacob Bourna, de fee van de bron Marie Roomeijer, de heks Mies Denker, Ella, het boerenmeisje, Belia ter Brugge. Een en ander had een vlot verloop, zoo dat te elfder ure de kinderen inclusief een om 9 uur al gapende kabouter in bed lagen. Alle kinderen van Dalcroze Sliepen om elf uur al als rozen, Want ook zelfs de grootste pret Eindigt altijd toch met 't bed. KAMER VAN KOOPHANDEL HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Morgen (Woensdag 8 Mei wordt een openbare ledenvergadering der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier gehouden des namiddags ten 7.30 ure, in het Stadhuis, Langestraat, Alkmaar. De agenda vermeldt om. onder de in gekomen stukken: Eerst .een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin te kennen wordt gegeven, dat de punten, die de Kamer onder de aandacht van den Minister heeft gebracht, betref fende de bestrijding van het mond- en klauwzeer, de volle aandacht hebben. Een voorstel van de Verkeersoommissie om aan het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland te verzoeken den aanleg van de Prov. Weg, bezuiden Alkmaar zoo veel mogelijk te bespoedigen. Een schrijven aan den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Haarlem, waarin de omzetting van een postkantoor te Hippolytushoef, in een hulppostkan toor, wordt ontraden. Een adres van de Kamer, gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt verzocht krachtige maatre gelen te nemen ter beteugeling van het mond- en klauwzeer. Een adres, gericht aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarin wordt aangedrongen op het invoeren van1 5- daagsche abonnementskaarten. En onder de ingekomen stukken: Een schrijven van het Gemeentebestuur van Den Helder aan de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen, inzake de eleotrificatie spoorlijn AmsterdamAlk maar, waarin wordt aangedrongen op eleotrificatie van de geheele lijn Amster damDen Helder, c.q. tusschen Alkmaar en Den Helder enkele malen per dag, be halve de bestaande stoomtreinen, motor- treinen, te laten loopen. Binnenland. Een bankinstelling voor ruim 1700 benadeeld. Op 20 April heeft een jongeman, dlie in gezelschap van een vriend was, bij een bankinstelling te Rotterdam een kwitan tie gepresenteerd over een bedrag van 1725.96. Deze kwitantie stond ten name van een firma alhier, welke meer zaken met deze bank doet. Aan deze kwitantie was niets bijzonders te zien en zij is dan ook uitbetaald. Maar eenige dagen later bleek, dat de afdruk van het factuurstem pel, èn het flatstempel, èn het procuratie stempel, benevens de handteekening van den directeur en den procuratiehouder valsch waren. Hiervan is terstond aan gifte gedaan bij den juatitieelen dienst stelde. Men kwam toen tot de ontdekking, dat een stempelfabriek in de Aert van Nesstraat stempels had gemaakt, in op dracht van een jongen man, die zeide tp komen namens de firma, op wier naam de valsche kwitantie was gesteld. De stempelfabrikant wa<? nog m bet bezit van het desbetreffende orderbriefje. De politie kreeg hierdoor een draad in han den en na lang zoeken, viel de verden king op een 18-jarige meubelmakersleer ling J. H. F. M., die bij de firma werkt, welke geregeld levert aan de firma van de kwitantie. De jongen, die pertinent ontkende, werd geconfronteerd met den stempelmaker, die hem terstond berken de. Ook werd hij door eenige bankem ployé's herkend als te zijn de aanbieder van de kwitantie. Hiji werd opgesloten. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de jongen nog al eens meubelen bit de firma hadi gebracht en dan voor zijn patroon zelf de kwitanties daarvoor had uitge schreven. Op die manier wist hij dus hoe deze firma de kwitanties behandelde en welke stempels hij daarbij1 gebruikte. Op nieuw ondervraagd gaf die jongeman toe, inderdaad de valsche kwitantie te hebben vervaardigd. Maar, zoo zeide hij, hij had het gedaan op verzoek van een onbe kenden man, 'dien hij wel eens in het post kantoor aan den Ooolsingel had' ontmoet en dien hij ook wel eens bij' draaiorgels in de stad -had gesproken. Inmiddels had de politie ook argwaan gekregen tegen: een vriend: van den ver d'achte, den 18-jarigen M. v. S. Ook hi; ontkende ten stelligste iets van de zaak af te weten. Het bleek evenwel -al spoedig dat hij met M. Ln het bankgebouw is ge weest, bjj het aanbieden van de kwitantie. Bij de huiszoeking werd eerst in een chocoladebusje, dat tusschen een hoop rommel verborgen lag, een bedrag van 420 gevonden. Op de vliering is ver volgens een papieren zakje met 1200 aangetroffen. Ook is verdenking gevallen op de verloofde van M., de 17-jarige G. O. H. Zij zeide van niets te weten, maar bij fouiileering werd een bedrag van 100 op haar gevonden, welk geld zij van haar verloofde hadl gekregen. De vriend en zij zijn eveneens aangehouden en op gesloten. Tegen M. is proces-verhaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte, tegen den vriend op grond van medeplichtig heid en heling en tegen het meisje we gens heling. Een en twintig hulzen afge brand. Een vrouw ernstig ge woud. Het Geldersche dorp Rossum is gister middag door een hevigen brand geteisterd. Omstreeks 2 uur werd 'hij in de boerderij van T. H. de Leeuw aan den dijk ontdekt. In een minimum van tyd breidde het vuur, aangewakkerd door een hevigen wind, zich uit. Een vonkenregen kwam neer op de rieten daken der nabijgelegen woningen die oogenblikkelijk in vlam stonden. Bin nen het uur lagen tien kleine huizen tegen den grond. De brandweer van Rossum alleen ver mocht weinig tegen het vuur uit te rich ten. De hulp van de brandweer te Zalt- Bommel, te Kerkdriel en te 's-Hertogen- bosdh werd daarom ingeroepen. Die van het meer nabijgelegen Zaltbommel en Kerkdriel waren spoedig ter plaatse en begonnen het vuur krachtig te bestrijden. Zij slaagden erin kerk en postkantoor te redden. De groote motorspuit van Den Bosch arriveerde om 4 uur op het terrein van den brand. Het vuur had zich toen reeds zoodanig verspreid, dat ruim twintig woonhuizen en schuren een prooi dér vlammen waren geworden. De groote uit gebreidheid van bet terrein veroorzaakte de brandweer bjj het blusschingswerk groote moeilijkheden, daar nu bier, dan daar weer de vlammen oplaaiden. Soms sprong de 'brand eenige huizen over om dan weer verder zijn vernielingswerk te verrichten. Om 6 uur kon men zeggen het vuur in bedwang te hebben, al sloegen ook toen nog telkens vlammen uit de stapels hooi op. De huisvrouw van Th. de Leeuw heeft ernstige brandwonden gekregen. Haar toe stand is ernstig. Verdere persoonlijke on gelukken zijn voor zoover ons bekend niet voorgekomen. Een paar varkens zijn ver brand. Het meeste vee was in de weide. (N. Rott. Crt.). FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Gistermiddag heeft in de Albert Cuyp- straat te Amsterdam, in het perceel 222, een felle brand gewoed, waardoor vier ge zinnen hun woning en bezittingen in nau welijks een kwartier tijd volkomen ver woest zagen. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan. Drie hoog achter woonde de 50-jarige mej. Van Beek met haar 88-jarige' moe der; beide vrouwen heeft de brandweer met behulp van reddingladders met' moei te langs den achtergevel van het branden de huis kunnen redden, zonder dat zij let sel hebben gekregen. BRAND TE UTRECHT. Oude man in de vlammen om gekomen. Zondag heeft in een van Utrechts ver- afgelegen buitenwijken, n.L in perceel Hoogelanden (Roode Brug) nr. 38 een brand gewoed, die betrekkelijk kort hedft geduurd, maar zoo verrassend snel om zich heen greep, dat de ruim 80- jarige be hanger Jansen het perceel is in tweeën bewoond geen kans zag, het huis te ontloopen, zoodat hij den dood in de vlam men vond. Vermoed wordt dat de oude man zich 's namiddags in de bedstede te ruste heeft gelegd en achteloos een sigaar heeft weggeworpen. POGING TOT DOODSLAG. Te Assen is Zaterdag gevankelijk bln nengebracht de landbouwer H. N. te Rui nen, verdacht van poging tot doodslag op zijn vader aldaar. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Maandag 13 dezer zal de Hoog© Raad behandelen de cassatieberoepen van A. C en M. de S., die in verband met de Culem- borgsche moordzaak wegens meineed zijn veroordeeld door het hol te Arnhem, de eerste tot 5 maanden, de tweede tot 2 jaar gevangenisstraf. EEN PAARD* DOODGESTOKEN. Te Winschoten-Zuiderveen is gisteren een best paard van den heer J. H. Takens doodgestoken in de weide gevonden. AANRIJDING TE NOORDWIJKERHOUT. Met doodeltfk gevolg. Op het kruispunt Schuinsweg en Lange Laan te Noordwijkerhout is gistermorgen de 18-jarige Remmerswaal, uit Oude We tering, die op zijn fiets zat, aangeredén door de auto van den heer C. Alkmade jr. R. werd van de fiets geslingerd en kreeg zeer zware verwondingen. In zorgelijken toestand werd hij naar het academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. OVERREDEN. Zaterdagmorgen kwart over elf is in de Rollandstraat te Haarlem het drie-jarig meisje H. door een aanhangwagen van een vuilnis-auto der gemeente-reiniging aangereden. Het kind was op slag dood. Het wou de straat oversteken en liep toen tegen den aanhangwagen aan. Een wiel ging het meisje over het hoofd heen. Het lijkje werd naar de Maria-stichting over gebracht. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zooals wij destijds gemeld hebben, is op 20 April mevrouw de weduwe Bos uit Sliedrecht nabij het station Lisse uit een trein gevallen. In verband met haar toe stand was het aanvankelijk niet mogelijk, haar naar de oorzaak te vragen. Dit is nu dezer dagen geschied, waarbij zij beves tigde, alleen in de coupé te zijn geweest. Teneinde de bloemenvelden beter te kun nen bezichtigen, was zij voor de coupé deur gaan staan; deze was echter open, waardoor zij haar evenwicht verloor en naar buiten viel. Zij wordt nog steeds in het Diaconessenhuis te Leiden verpleegd. GEBORENGijsbertus, z. v. N. Keppel en van T. Schilderman. Gerritje, d. v. J. van 't Oever en van L. G. Karssen. ONDERTROUWD: Hendrik Bakker, oud 25 jaar, kantoorbediende en Anna Oatharina Noorden, oud 24 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. GETROUWD: Jan Kistenmaker en Anna Dekker. Aan P. de Boer, dienstplichtige der ichting 1929, is bij beschikking van 30 April j.1. voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broeder- dienst. LA ND ARBEIDER SWET. Door A. van der Stelt en M. Ferwerda, wonende in deze gemeente is een voor schot aangevraagd ingevolge de Land- arbeidswet. Beiden hebben een perceeltje land gekocht van den heer A. Tiet, gelegen aan den Schorweg, waarop dan een woonhuis zal worden gebouwd. MEIFEEST S. D. A. P. EN MODERNE LAND ARBEIDERSBOND. Wieringen was opgetreden, ook hier een kort programma zou afwerken. De leider hiervan gaf vooraf een kort resumé van datgene, wat door de A. J. O. wordt beoogd, benevens van hetgeen door haar zou worden vertoond, waarna de werkzaamheden werden aangevangen. Een kort tooneelstukje in vers vorm, »Ontwaking« genaamd en gedicht door G. Bonn, weed allereerst opgevoerd. Ver schillende der hierin medespelenden deden zich hierbij als goede declamators en declamatrices kennen. Hierop volgden enkele zangnummers, daarna weer een aantal der bekende zoo aantrekkelijke A. J; O.-dansen, vervolgens kregen wij een spreekkoor te hooren, om tenslotte het programma met eene dans als toegift te zien eindigen. Met dit alles genoot de A.J.O. veel bijval en wij gelooven, dat velen deze kennismaking met de A.J.C. nog eens gaarne zullen vernieuwen. Het was inmiddels reeds over midder nacht en hoewel het programma van den avond nog niet geheel was afgewerkt, meende het bestuur toch tot sluiting der bijeenkomst te moeten overgaan. Meteen woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt, om dezen avond tot eene zoo prettige te maken, sloot de Voorzitter daarop deze zeer afwisselende en welge slaagde vergadering. WONINGBOUW. Door en ten behoeve van de Directie der Zuiderzeewerken zal naar wij ver nemen aan den Balgweg een blok van drie woningen worden gebouwd. Ingesonden MededeeUng. 667' werken zonder kramp of pijn. Doos 60 cent Loop der bevolking over April. Ingeschreven personen: J. H. Bouman van A'dam; A. Polmans en gezin van Vlagtwedde; B. J. Langes en echtg. van Odoorn; J. M. A. Groot van Alkmaar; A. van de Kreeke en gezin van Wol- haartsdijk; H. Plaggenborg van Oude ekela; P. Oloots en gezin van Woens- drecht; P. A. Wor en eohtg. van Papen- drecht; H. Folkers en gezin van Emmen; S. M. G. Meesters van Zalt-Bommel; J. M. A. Kösters van ©eleen; L. A. van de Laar van Vaals; P. Schepel en gezin van Delfzijl; J. Weidema van Medemblik; G. BoonBtra van DantumadeelJ. Molenaar en gezin van RotterdamM. A. Glim van Den HelderG. en E. Beikes van Anna- Paulowna; J. Blokland en echtg. van Sliedrecht; J. Kool en echtg. van Wie- ringerwaard: J. Speur en gezin van Anna-Paulowna; Mej. H. Iedema van Bloemendaal; J. O. Bril van Ossendrecht; G. Nieland van Wildervank; Mej. W, Holtenga van A'dam; H. Kost en gezin van Odoorn; G. Kamst van Gieten; van der Haven van Sliedrecht; F. Jonk- hart van Landsmeer; J. H. Oudt van Alkmaar; H. J. Schut van Schoterland J. van Dommelen en gezin van Medem blik; P. Kistemaker van W'waardjM. J. Groffen en gezin van Medemblik; A. J. Tempelaars en gezin van Medemblik; T. Jansonius en gezin van Harlingen; H. Joosen en gezin van Medemblik; O. Wieringa van Velsen; J. H. Eden van Den Helder; Mej. N. Maars van Alkmaar; H. van der Schans en gezin van Wedde. Afgeschreven personenO. L. van der siotte nog op de groote oonflicten in Fries- 't oogenblik l1/, millioen meer mannen onder de wapenen dan voor den oorlog in 1914, terwijl er dagelijks weer nieuwe en vernuftige moordwerktuigen worden uit gevonden. Spr. ging dan na hetgeen er de laatste weken in Genève is gebeurd. Daar wordt eveneens over verminde ring van leger en vloot gesproken, maar als de conferentie geëindigd ia, zijn we nog even ver. De kleine Staten willen wel van vermindering weten, maar de groote Staten staan te wantrouwend tegenover elkander. Dat zal niet eerder veranderen, zeide spr., voordat onze partijgenooten genoeg invloed zullen krijgen te Genève en bjj wees ln dat verband op de confe rentie in 1924 toen p.g. Branting, Stau- ning en Mac. Donald hun landen ver tegenwoordigden. Br is toen een stap ln de goede richting gedaan en het protocol van Genève kwam tot stand. Spr. wees op het vertrouwen dat het Deensohe volk in de S.D.A.P. stelt, gezien de prachtige verkiezingsoverwinning 10 dagen ga- leden. Als eerste punt heeft het nieuwe sodaal- Democratische ministerie op het program staan „Nationale Ontwapening". Als de verkiezingen in Engeland, België en Nederland welke dit jaar plaats vinden, ook zoo gunstig zijn, zeide spr., dan zal. er ten opzichte van internationale ontwape ning wellicht Iets bereikt worden. Over de aohturendag, zeide spr., behoef ik u weinig te zeggen. Sinds 1929 hebben we de aohturendag. Hoeveel uwer, vooral in het baggerbedrijf genieten hlervanP Het is tegenwoordig alles overwerkvergunnin- gen. Het ls tijd dat daar een eind aan komt en onze regeering de oonventie van Washington ratifioeert evenals België dat dezer dagen zal doen. Als wij over medezeggenschap spreken, zeide spr., dan lacht men ons uit en zegt, de arbeiders zijn veel te dom. Maar als dat zoo is, laat men ons dan beter onder wijs geven. Maar dat is echter niet het ge val, want de arbeidersbeweging exploi teert eenige drukkerijen en boekhandels, welke uitstekend beheerd worden. Spr. wees in dit verband op het wanbeheer der Middenstandsbank, waar de spaarders geen medezeggenschap hadden. Hier ls de regeering met enkele millioenen. bij moe ten springen evenals de Rotterdamsohe Lloyd. Tenslotte zette spreker het stand punt der S. D. A. P. ten opzichte van het Staatspensioen uiteen. Wij zijn het er al len over eens, zeide spr., dat 8 of 6 te weinig is. Het voorstel van Sannes ls premievrij staatspensioen met daarboven een uitkeeiing der invaliditeitswet en daarnaast de gelegenheid om zich vrijwil lig te verzekeren met 1 toeslag van den Staak De Vrijz-demooraten zijn ook voor premievrij staatspensioen, maar willen als iemand zich vrijwillig heeft verzekerd, het Staatspensioen aftrekken. Spr. wees ten Zaterdagavond vierden de afdeellngen Anna Paulowna der S.D.A.P. en van den Modernen Landarbeidersbond het Mei feest in de kleine zaal van »Veerburg«. Deze was tot het einde bezet. Nadat de voorzitter der afd. S.D.A.P., de heer Jb. Raven, de| vergadering had geopend' liet de zangvereeniging »De Stem des Volks* een drietal liederen hooren, welke op den Meidag van toe passing waren. Ook ditmaal toonde deze vereeniging weer, dat zij onder de eminente leiding van den heer Rusting, als zang vereeniging eene waardige plaats weet in te nemen. Door den heer O. Thomassen, van Bus- sum, werd daarop de Meirede uitgespro ken. Na het ontstaan van de Meiviering te hebben uiteengezet en de bedoeling daarvan te hebben vertolkt, werden de verschillen leuzen, waarmee dit jaar den Meidag wordt gevierd achtereenvolgens naar voren gebracht en de noodzakelijk heid harer verwerkelijking aangetoond. Bij de bespreking dezer leuzen, n.1. Ont wapening, Staatspensioen, Aohturendag en Medezeggingschap in de bedrijven, bleek de heer Thomassen de gave te be zitten, ondanks zijne rustige wijze van optreden, toch zijne hoorders en hoorde ressen terdege te kunnen boeien. Vooral waar deze de leuze Ontwapening besprak, waarbij de gruwelen van den oorlog op zoo duidelijke wijze werden aangetoond en de zedelijke verwildering, welke hier van het gevolg is voor hen, die genood zaakt zijn er aan deel te nemen zoo aan grijpend werd gedemonstreerd, wist Spr. de volle aandacht der aanwezigen te trekken. Zijne rede oogstte dan ook een dankbaar en langdurig applaus. »De Stem des Volks* bracht daarna weer opnieuw een drietal harer liederen teri gehoore, waarna de A. J. C. uit Den Helder, welke in den vooravond reeds te per Veen en Echtg. haar Vlissingen; Mw. J. E. Wiegman, geb. Bais naar Terschelling; Mw. P. J. O. H. van der Speek Obreen naar Voorburg; O. J. Rijkeboer naar Velsen; J. H. Visser en gezin naar Bar- radeel; Mei. A. Mikeska naar Duitsch- land; P. Hoving en gezin en A. Koops naar Canada; A. G. J. Schutte naar Ambt Delden; W. Wessels naar Houthem; D. Lucas en gezin naar Zwaluwe; mej. E. R. J. L. van Gorkom naar Alkmaar. GRONDWERK TE EINDHOVEN. Aan de Gemeentewerken te Eindhoven kunnen tegen 15 Mei ajs. geplaatst wor den ploegen grondwerkers, goed bekend met diep rioleerlngswerk tegen een loon van 26 per week plus 1.86 voor laar- zengeld. Duur van het werk den geheelen zomer. Keeten zijn er niet disponibel wel kosthuizen voor 11.a 12. week. Aanmeldingen kunnen geschieden voor of op 8 Mei ajs. bij de Arbeidsbeurs te Wieringen. Hippolytushoef. VERGADERING S.D.A.P. EN MODERNE VAKBONDEN. Zaterdag 4 Mei werd ln de zaal van Jb. Bruul te Hippolytushoef een vergadering gehouden door de Afdeeling Wieringen der S.D.A.P. en moderne vakbonden, ter viering van den len Meidag, pl.m. 100 personen woonden deze vergadering bij. Voorzitter Lub opende de vergadering. Hierna kreeg de A.J.O. van den Helder gelegenheid haar program uit te voeren. Er werd door hen gezongen, gedanst en gezamenlijk gedeclameerd. Het program der A.J.O. werd besloten door opvoering van het symbolisch spel „Ontwaakt" van den socialistischen schrijver S. Bonn. Dit spel werd vooraf toegelicht door den heer Etman. Na de pauze verkreeg de spreker van dezen avond, de heer Van Aaperen, ■san Wormerveer, het woord. Spreker zette eerst de beteekenis van de viering van den 1 Meidag uiteen en schetste de omstandigheden waaronder de arbeidersklasse leefde, ten tijde dat tot de viering van den 1 Meidag werd besloten te Parijs in 1899. Wij hebben gelukkig veel bereikt, doch zijn nog niet voldaan, zeide spr. Allereerst werd door hem de eisch der ontwapening, welke een der Mei leuzen is, behandeld. Iedereen spreekt tegenwoordig over ontwapening en wil ontwapenen, zeide spr., maar er zjjn op land, in het schildersbedrijf en het Zaan- sche houtbedrijf, en op de belangrijkheid der voorlichting in de pers. Hij waar schuwt de aanwezigen tegen „De Courant" „Het Nieuws van den Dag", welke een ad vertentie der werkgevers opnam, waar in arbeiders werden opgeroepen hun Zaansche makkers ln den rug aan te vallen, door hun werk te verrichten. Gooit deze krant er uit, zeide spr., en leest uw eigen blad „Het Volk". Hierna sloot de voorzitter de vergade ring en dankte naast den spreker en de A. J. C. de heeren Volendammers, welke in de pauze een drietal muzieknummers ten beste gaven en den heer Veldman, die zoo welwillend was geweest een demon stratie te geven met een van zijn moderne radio-toestellen. LEZINGEN OON8TANT8E. Naar men ons meldt, zal Zaterdag 11 Mei a.s. des avonds half acht voor de V.G. (Vrije Groep) in het hotel van den heer M. de Haan, te Hippolytushoef, als spre ker optreden de heer A. L. Constandse van Den Haag met het onderwerp: „De a.s. verkiezingsaffaire". Zondag 12 Mei treedt dezelfde spieker op te Den Oever, om half drie, in het café van den heer Nan Metselaar. MUZIEK EN DANS IN HET LUXOR THEATER. Men zal zicb aan den Oever, sinds het Luxor Theater geopend is, zeker niet meer over gebrek aan afleiding te be klagen hebben. In plaats van de gewone bioscoop had de directie van het theater voor Zondag avond eens een avond van muziek en dans op touw gezet. Voor dezen avond had zij zich de medewerking verzekerd van de bekende harmonica virtuoozen „de Jantjes" een gezelsshap, bestaande uit 8 harmonica spelers en een drummer dat, gezien het flinke applaus na elk nummer, wel tot groote voldoening van de vele aanwezi gen, een ultgabreid repetoire ten gehoore Dracht. ▼arder werd het eerste gedeelte van dezen avond gevuld met muziek van hei strijkorkest, dat aan het theater ver bonden is. Tot slot werd nog de gelegenheid gegeven om een dansje te maken. Van welke geleg. riheid door z er velen ge bruik gemaakt werd.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6