T TWEEDE BLAD BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 18 ME11929 Een vrouw vermoord. van het draagkracht toepassing over ae ingezetenen wordt ver- ZUIDERZEEVISSCHERS EN RIJKS- ÏNKOMSTENBEL ASTIN G. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist: lo. Is het den minister bekend, dat, tengevolge van een aanschrijving van den minister van financiën van 4 October 1927, waarbij aan de Zuiderzeevisschers faciliteiten worden verleend in zake hun aanslag in de Rijksinkomstenbelasting, door hen te vergunnen, de inventaris- waarde van hun booten en netten in 8 5 jaar ai te schrijven, in verschil lende Zuiderzeegemeenten het belastbaar inkomen belangrijk is teruggeloopen 2o. Ligt het in het voornemen van de regeering, om het tekort aan inkomsten, dat van deze omstandigheid het gevolg is, uit 's rijks kas aan de gemeenten, die schade lijden, te vergoeden? 8o. Zoo deze vraag ontkennend mocht worden beantwoord, kunnen de ministers dan ook mededeelen, op welken grond niet tot de Zuiderzeevisschers behooren- de belastingplichtige in de Zuiderzeege meenten, uitsluitend ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee, aan een hoogeren belastingaanslag moeten wor den onderworpen? heeft de minister van financiën, mede namens den minister van waterstaat, geantwoord: Vraag 1. Bij de in deze vraag bedoel de aanschrijving zijn aan de Zuiderzee visschers geen faciliteiten verleend. Die aanschrijving handelt over de toepassing van art. 10, tweede lid, der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Het goede koopmansgebruik, waarvan dit artikel spreekt, brengt mede, dat de afschrijving op booten en netten zich regelt o.m. naar den duur van het gebruik. Beper king van den gebruiksduur door de voorgenomen afsluiting van de Zuiderzee heeft tot gevolg een verhooging van de afschrijvingen. Het is den ondergetee- kende bekend, dat hierdoor in enkele Zuiderzeegemeenten het belastbaar in komen der visschers merkbaar is gedaald. Vraag 2. Gemeenten, welke uit hoofde van dalende belastingopbrengst schade Hjden, kunnen uit dien hoofde geen aanspraak maken op een vergoeding uit 's Rijks kas. Vraag 3. Indien tot dekking van plaatselijke uitgaven een zeker bedrag aan belasting moet worden geheven, dat j met I beginsel deeld, zal vermindering van het be lastbaar inkomen noodwendig lelden tot verzwaring van belastingdruk. Dit komt geenszins uitsluitend in de Zuiderzee gemeenten voor, maar zal steeds het geval zijn, indien bij gelijkblijvende uitgaven de draagkracht hetzij van een gedeelte vermindering ondergaat. DE CHRISTEN DEMOCRATISCHE PARTIJ Voorzi. het Oud-Kamerlid A. P. Staalman, verzoekt ons opname van de volgende verklaring. Do Chr. Dem. Partij, vanaf 1905 ge regeld deelnemend, aan de Kamerverkie zingen, gehoord hare afdeelingen, Overwegende re dat de evenredige vertegenwoordiging, ge construeerd op de wijze als thans bij de Kieswet omschreven, de Volks-vertegen- woordiging al meer verlaagt tot een machts instituut in handen van een kleine groep Leiders der groote Partijen, Overwegendie 2e dat deze dictatuur de belangstellng voor den politieken beginselstrijd bij ons volk steeds meer doet afnemen, en in de Tweede Kamer, blijkens de officiëele stemlijsten, leidt tot een geregelde afwezigheid van 25 a 30 procent harer ledten, zelfs bij de behan deling van voor ons volk meest belangrijke Wetsontwerpen. Constateerend dat de kerkelijke, protestante Partijen haar veeljarige, onwaarachtige bestrijding der Christelijke Democratie steeds feller voort zetten, daarbij steun zoekend en vindend in een ten deze onbehoorlijk en sectarisch op treden van Predikanten en andere kerkelij ke ambtsdragers, zoomede van bijna de ge- heele Christelijke Pers. Overwegende ten slotte dat onder deze omtandigheden, bij een kies- deeler van cfrca 30.000 stemmen, het ver krijgen van een Kamerzetel haar, als niet kerkelijke, Christelijk Democratische Partij voor thans onmogelijk is gemaakt, besluit ditmaal geen candid'aten te stellen voor de Kamerverkiezing en, volledig handhavend hare Organisatie, zich voorshands terug te trekken op Staten- en Raadsverkiezingen en als protest tegen de beperkende bepalingen der Kieswet, het machtsmisbruik en de overheersching der groote Partijen, die ver nietigend zullen blijken voor het parle mentaire stelsel, op 3 Juli hare stemmen; blanco uit te brengen. HET CONFLICT IN HET SCHEVENINGSCHE VISSCHERS- BEDRIJF. Voorstellen van den Rijksbe middelaar. Als resultaat van de besprekingen, die Woensdag zijn gehouden tusschen den Rijksbemiddelaar in het derde district, den heer H. A. van IJsselstein, en de ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers ln het harlngvisscherljbe- drijf te Scheveningen, heeft de Rijksbe middelaar de volgende voorstellen gefor muleerd: 1. De staking wordt onmiddellijk op geheven. 2. Het aandeel van de bemanning in de besomming zal bedragen: bij een be somming beneden 30.000 24,5 pet.; bij een besomming van 30.000 tot 33.000 25 pet.; bij een besomming van 33.000 tot 37.000 25,5 pet.; bij een besomming boven 37.000 26 pet. 3. De garantieloonen worden verhoogd van 12 tot 13.50. 4. Het ziekengeld wordt uitgekeerd gedurende 6 weken inplaats van 6 weken. 5. Het z.g. graailoon wordt gebracht van 18 op 20. 6. Er zullen geen rancunemaatrege len worden genomen. De Rijksbemiddelaar heeft partijen ver zocht, hem vóór Vrijdagochtend 12 uur te berichten of zij deze voorstellen voor hun ledenvergaderingen willen verdedigen. De werknemers nemen hei voorstel aan, de patroons doen een tegenvoorstel. Donderdagmiddag hebben de besturen van de werknemersorganisaties, betrok ken bij het conflict in het Scheveningsche haringvisscherijbedrjjf, vergaderd en be sloten, de ledenvergaderingen aan te be velen, het bemiddelingsvoorstel van den heer Van IJsselsteyn te aanvaarden. Daarna is een vergadering van den Bond van chr. fabrieks- en transportarbeiders in Scheveningen gehouden, welke het be stuursbeleid heeft goedgekeurd met alge- meene stemmen. Ook deze vergadering kon zich met het voorstel vereenigen. Ten aanzien van dit voorstel hebben de reeders vergaderd in bestuursvergade ring. In deze bijeenkomst heeft men het volgende tegenvoorstel opgesteld: besom ming tot 35.000 241/a pet., daarboven tot 40.000 25 pet., boven 40.000 26 pet. Het garantieloon wordt 181/». Het is waarschijnlijk, dat de rijksbemid delaar een nieuwe conferentie zal bijeen roepen. Binnenland. En zestig gulden gestolen. Uit Amstelveen wordt gemeld: Aan de nieuwe Meerlaan alhier staat een kleine boerderij, die bewoond wordt door den heer Hoogeveen. Bij hem in woonde de 66-jarige juffrouw G., die voor hem het huishouden waarnam. Hoogeveen was tegen half tien Donder dagmorgen naar het gemeentehuis ge gaan om belasting te betalen. Bij zijn thuiskomst vond hij juffrouw G. in de woonkamer op den vloer liggen met een touw om den hals en met gebonden han den. Zij bleek geworgd te zijn. Een ont boden geneesheer kon geen hulp meer bieden. De toestand van de kamer wees uit, dat aan de misdaad een worsteling was voor afgegaan. Ook het lijk droeg daarvan teekenen. Aan de marechaussee alhier werd van het geval kennis gegeven en de opper wachtmeester ging daarop dadelijk naar de boerderij. Bij onderzoek bleek, dat het geld, een bedrag van 60, was verdwe nen. Donderdagmiddag is ook het parket uit Amsterdam ter plaatse geweest. Het lijk van de vrouw is in beslag genomen en naar het gemeentehuis overgebracht. Een jonge man werd gearresteerd, maar later weer vrijgelaten omdat hij zijn onschuld volkomen kon bewijzen. Donderdagavond zijn echter in Amster dam twee mannen gearresteerd, in wie men de vermoedelijke daders meent ge vonden te hebben. Zijn zijn nog dienzelf den avond naar Amstelveen overgebracht. DOOR EEN GOEDERENTREIN GEDOOD. Te Halfweg is Donderdagmiddag de hoofdwerktuigkundige der Nederl. Spoor wegen ir. J. J. de R., uit den Haag, door een goederentrein aangereden en gedood. GELEEN TOT VORSTENDOM UITGEROEPEN. Door mr. Leufkenal Mr. F. J. Leufkens, bekend om zijn vermeende aanspraken op het kasteel Amstenrade, heeft van Godesberg a. d. Rijn uit een manifest verspreid, dat tot opschrift draagt: Staatsregeering van het vorstendom en het graafschap Geleen. Hy betitelt zichzelf: Vorst en graaf van Geleen. Nu zijn vermeende rechten op het kasteel Amstenrade door de Maastricht- sche rechtbank niet erkend zijn, en ook het hof in Den Bosch zijn eischen niet ontvankelijk heeft verklaard, heeft mr. Leufkens Geleen tot souverein vorsten dom uitgeroepen. Hij deelt in de in Duitschland verspreide proclamatie ver der nog mede, dat hij den 20sten April het nieuwe vorstendom onder de bescher ming van den Volkenbond gesteld heeft De landelijke rl|vereeniging te Eist organiseerde gistermiddag een welgeslaagd ruiterfeest. Een fraaie sprong door J. Monsing op „Juro". Op den achtergrond de toren van Eist. Het Permanenthof van Internationale Justitie te 's Gravenhage kwam gisteren in 16e (buitengewone) zitting bijeen in de groote zaal van het Vredespaleis tot het behandelen van twee leeningskwesties en het installeeren van een nieuwen rechter, Oh. Evans Hughes. V.Ln.r. om de tafel de rechters Fromageot, Beichman, Pessoa, Altamira, Nyholm, Huber, Arzilotti, (Loder voorzitter), De Bustamante, Oda, Hughes, Negulesco, Novacovitscn en Hemmerskjoold. Huisduinen als badplaats. Op feestelijke wijze werd Woensdag het nieuwe hotel-pension der N.V. „Zeebad Huisduinen" geopend. Exterieur van deze nieuwe aanwinst onzer Noordzeekust. Frans Hulleman, de bekende literator en voordrachtskunstenaar wordt 27 Mei a.s. 50 jaar. In het stadion te Amsterdam werden gisteren de jaarlijksche school- athletiekwedstrijden gehouden, waaraan door de jeugd met groot animo werd deelgenomen. De 18-jarige Anne Onno, die het nummer balwerpen won, in aetie. Het drama te 's Gravenhage. Te 's Gravenhage heeft een vreeselijk drama plaats gevonden. Mej. B. werd bij het verlaten van een bijeenkomst door een jongeman doodgeschoten. De plaats des onheil». (Inzet) De dader de student O. de O.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13