«EIDEME COURANT GEMENGD NIEUWS Derde Blad BINNENLAND VAN ZATERDAG 18 ME11929 IXH K1JKSMIDDELKV OVER APRIL. Terwijl de eerste twee maanden Tan dit laar een zeer goed figuur maakten tegen- ever de overeenkomstige van 1928, kun nen wij de laatste twee maanden een da ling in de ontvangsten der schatkist waarnemen: Maart gaf een opt>rengst van 88,8 tegen 89 unillioen en April 1929 geeft een totaal van 40.127.738 tegen 1 42.416.846 in April 1928. De daling is zeker niet verontrustend, indien men zioh even de belastingver lagingen van het vorige jaar te binnen brengt, die nu pas goed doorwerken. Tooh zijn deze niet die oorzaak van de daling. De oorzaak van de lagere opbrengst ligt bij den Gedistilleerd accijns, den Sui- keraocijns en die Successierechten, welker opbrengst te zamen niet minder dan 4 millioen lager was dan in de overeenkom stige maand van het vorige jaar. Samenvattende mag de opbrengst der middelen in de afgeloopen maand niet ongunstig genoemd worden. De ontvangst der directe belastingen geeft alle reden tot tevredenheid, die der Invoerrechten eveneens, terwijl de daling van enkele Aocijnsen aan bijzondere redenen is toe te schrijven. Hiertegenover staan daaren boven enkele mooie accressen. De andere indirecte belastingen zijn naar hun aard aan allerlei schommelingen onderhevig, maar over het geheel genomen was ook de opbrengst hiervan bevredigend. HET CONFLICT IN HET HOUT BEDRIJF TE ZAANDAM. Stakers maken nachtrumoer. Donderdagavond heeft een aantal sta kers getracht, contact te krijgen met de Spakenburgers, die op het eiland van de firma Pont gehuisvest zijn. Terwijl de Spakenburgers reeds in diepe rust waren, heeft een aantal stakers met een schuitje van de Havenstraat af getracht het eiland te bereiken en toen zij Eet dicht genaderd waren hebben zij door schreeuwen en joelen de Spakenburgers uit (hun slaap gewekt. Toen dezen begrepen wat er aan de hand was, hebben zij aanstonds maat regelen getroffen om zich te verweren. Het tumult had echter ook de aandacht getrokken van eenige op het eiland ge- •tationneerde rijksveldwachters, die op het schreeuwen afkwamen. Dezen hebben de stakers gesommeerd zioh te verwijde ren en ter waarschuwing twee revolver schoten in de lucht gelost De stakers zijn toen verdwenen, waarna de rust spoedig wes teruggekeerd. Met de lossing van de hqutbooten gaat men geregeld voort Op het oogenblik lig gen er drie booten met gezaagd hout, die alle tegelijk door werkwilligen aange voerd, door de scheepvaartvereeniging Noord worden gelost Extra-uitkeerlng met de Pinksterdagen. Aan de stakende houtbewerkers zal ln verband met de Pinksterdagen een extra- uitkeering worden gedaan. De stakers, aangesloten bij den Centralen bond van transportarbeiders ontvangen boven hun gewone uitkeering 2.50. De katholieke bond geeft aan de gehuwden 8 en aan de ongehuwden f 2.50. De Federatie en de Christelijke bond geven aan ieder lid 2.60 extra en de ongeorganiseerden krijgen resp. 2 en 1. De centrale en christelijke bond geven bovendien aan iederen staker 5 sigaren. DE VISSCHERSSTAKING TE SCHEVENIN GEN. Het besluit om de volgende week de sta king ook voor de treilvisschers te proöla- meeren, Is genomen door de besturen van beide organisaties, de christelijke en de moderne, na gepleegd gemeenschappelijk overleg. TWEEDE KAMER Begrooting Zuiderzeefonds. In de avondvergadering van Donderdag wordt voortgezet de wijziging van de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 en 1929. De heer W e i t k a m p (ah.) sluit zioh aan bij degenen, die klagen over de over schrijdingen van de raming van de Zui derzeewerken. De inzichten van den heer Krijger ten deze, die wees op een nadee- lig saldo van de inpolderingen van 220,000,000, acht hij evenwel nog te op timistisch. De drooggelegde gronden zul len z.L, doordat er wegens het pachtstel sel veel afgaat, minder opbrengen dan is geraamd. De heer Van Zadelhof (s.d.) klaagt over de uitvoering van de Zuiderzeesteun wet. De generale oommissie treedt hoogst willekeurig op en laat de belanghebbenden veel te lang wachten, terwijl hun toestand verre van rooskleurig is. Inmiddels ko men de visschers hoe langer hoe meer in het gedrang; zjj worden wel genoodzaakt, zich tot armenzorg te wenden. De uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet geschiedt reeds op een wijze, die aan armenzorg Senst. Er is nu een wetsvoortel-Duys wtj*lging wan de Zuiderzeesteunwet Mshaigfg, ui wetsvoorstel waarin nog slechts de meest dringende maatregelen rijn opgenomen. De heer Van Vuur en (r.k.) «fluit zich aan bij hetgeen in de vorige avonds- vergadering de heer Krijger en thans de heer Weitkamp heeft betoogd. Door een zoo belangrijke overschrijding van de ramingen als heeft plaats gehad, ontvalt aan deze werken de financieele basis, zij het ook, dat dezen minister daarvan geen verwijt mag worden gemaakt. Toch vat de minister die overschrijdingen al te ge moedelijk en luchthartig op. Spr. waar schuwt het departement vffla waterstaat, het niet beneden zijn waardigheid te ach- tent, ernaan te streven, dat naast de eer van onze ingenieurs en de ideëel© motie ven de werken op zoo voordeellg moge lijke wijze worden uitgevoerd. Wat de uitvoering der Zuiderzeesteun- wet betreft, spreker gelooft, dat de in dieners van het initiatief-voorstal den be trokkenen een slechten dienst bewijzen. De initiatief-voorstellers beschikken niet over voldoende gegevens Spreker geeft de voorkeur aan een regeeringevoorsteL De heer Duys (s.d.) vraagt zich af, of de minister van financiën in de kwestie der Zuiderzeesteunwet niet een grootere rol speelt, dan de minister van waterstaat, tot wiens ressort zij behoort Ten aanzien van de Generale Commis sie verwijt spreker den heer Van de Bilt, dat dleze, die aandrong op opneming van meer visschers in de oommissie, indertijd tegen een motie van spreker stemde, die dezelfde strekking had. Indien de regeering alsnog met spoed haar voorstel tot wijziging van de Zuider zeesteunwet indient, dan zijn de voorstel lers van het initiatief-ontwerp bereid, on middellijk hun voorstel in te trekken. De heer Be urn er (a.r.) bestrijdt o.a. de woordten van den heer Drop, die van meening scheen te zijn, dat de subsidies voor do behartiging van de geestelijk© en zedelijke belangen der arbeiders van de Zuiderzeewerken niet op d© juiste wijze worden besteed. Men moet echter- duidelijk onderscheid maken tusschen de gelden voor geestelijk© behoeften en die voor ontspanning. De heer Braat (plattel) vraagt, wan neer de eerste gronden van de droog legging gereed zullen rijn. De minister aan het woord De Minister van Waterstaat (de heer Van der Vegte) behandelt eerst de kwestie van de overschrijding van de ramingen. Het zou zeker vreemd zijn, in dien deze kwestie niet ware aangeroerd. Zoowel de regeering als dte Kamer mag zich indachtig zijn, dat vroeger nooit gepretendeerd is, dat de werken voor de bedragen van de ramingen van destijds 1923/'24inderdaad volkomen konden worden uitgevoerd. Men behoeft er zich dan ook niet over te verwonderen, dat de bedragen van toen nu niet meer kloppen. De heer Krijger (oh.) Maar het ver schil bedraagt wel 70 pctl De Minister: De memorie van toe lichting is ingesteld op grond van de cij fers en gegevens, die toen aanwezig wa ren. De kosten van die baggerwerken zijn in het algemeen sinds 1924 met 50 pot. gestegen. Op grond daarvan' zouden de kosten thans 150 pet. van het bedrag der raming bedragen. Het is echter in wer kelijkheid 180 pet., dus 80 pet. meer, ge worden, als gevolg van de wijze van in schakeling van die werken. Voor den afsluitdijk geldt dit bezwaar in mindere mate, en daarom is de overschrijding voor dien dijk dan ook lager dan die voor den Wieringermeerdijk, welke waarschijnlijk nog dit jaar, althans in het begin van het volgende, gereed zal komen. De Minister sluit zioh gaarne aan bij hetgeen de heer Van Voorst tot Voorst heeft gezegd, al kan hij niet met absolute zekerheid zeggen, dlat voortaan tegenval lers zijn uitgesloten te achten. Met vrij groote zekerheid, en dit is ook de over tuiging van den directeur-generaal kan echter worden vertrouwd', dat de cijfers van de begrooting van thans zullen over eenstemmen met de werkelijke kosten. Spreker betwist dten heer Drop, dat er geen voldoende toezicht wordt uitge oefend. Voor ingrijpen in de arbeidsvoorwaar den acht hij: tot nu toe geen aanleiding aanwezig. De wijze waarop onder veelal1 ongun stige omstandigheden en in het afgele gen gebied de geestelijke belangen der Zuiderzee-arbeiders worden verzorgd, verdient allen lof; die bedragen daarvoor beschikbaar gesteld, worden zee* wèl besteed. Ten aanzien van de Zuiderzeesteunwet heeft spr. in de gevoerde critiek geen enkel staatsrechterlijk argument verno men. Indien de bedoeling van het inge diende Initiatiefvoorstel zou zijn, den minister te oontrarieeren, dan zou spr. zioh daartegen sterk verzetten. Hij heeft evenwel met de Indiening van rijn wets voorstel gewaoht, omdat hij het minder ■tfenschelijk acht, de Kamer voor de keuze van twee ontwerpen te stellen, die het zelfde doel beoogen. De heer D u y s: Voor die keuze kan de Kamer dan niet komen te staan, aange zien ik dan mijn ontwerp onmiddellijk intrek. De Minister: Dat was tot heden avond nog niet te mijner kennis gekomen. Indien evenwel een ontwerp als dat gene, wat thans op sprekers departement gereed Igt, moet worden ingediend, dan moet daaraan voorafgaan de aanbieding aan den minister van financiën, dten mi nisterraad en den Raad van State. Spreker kan dus zeggen: het zal spoe dig worden ingediend, maar dat spoedig kan niet beteekenen: morgen. De omstan digheden, waaraan voor indiening niet valt te ontkomen laten niet toe, dat het ontwerp van spreker nog ln deze zittings periode kam woorden afgedaan. Bij het tweede ontwerp (wijziging be grooting 1929) dient de heer D u y m a e r van Twist (a.r.) een amendement in op de artikelen 16 en 17 betreflende de Zuiderzeesteunwet, om de aangevraagde bedragen van f 87.000 en f 898.000 met resp. f 9000 en f 90.000 te verminderen om daarmede te bereiken, dat de credie- ten slechts voldoende zijn tot September a.s. Dit bedoelt geen wantrouwen, doch slechts een aansporing voor een spoedi ge indiening van het ontwerp van den minister. De heer Duys vraagt, of dit nu het eindresultaat is van de pogingen van de heeren van de rechterzijde om sprekers iniatiefvoorstel weg te werken. De Minister ontraadt de aanneming van het amendement, waarin hij een wan trouwen meent te bespeuren. De heer Snoeok Henkemans (c. h.) betwist dit. Er is in September een andere Kamer, en daarmede moet reke ning worden gehouden. De heer Veraart (r.k.) deelt mee, dat de meerderheid van de commissie van rapporteurs de aanneming van het amen dement ontraadt. De stemming zal plaats hebben Vrij dagmiddag 1 uur. Voorstel-Duys tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet Aan de orde is het wetsvoorötiel'-Duys tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet van 29 Juni 1925. De heer Duymaer van Twist (a.r.) zal, hoezeer hij voelt voor den nood der Zuiderzeevisschers, tegen dit voorstel stemmen, omdat het geen leniging van den nood beteekent, en omdat dit voorstel een afdoende oplossing vertraagt, waar voor hij de verantwoordelijkheid niet op zioh wenscht te nemen. De voorstellers hebben geen eigen denkbeelden uitgewerkt, doch zioh her innerd, dat het centraal comité van de Zuiderzeevisschers in 1925 een adres met een proeve van een Zuiderzeesteunwet heeft ingediend. Spreker ontwikkelt tech nische bezwaren tegen de voorstellen. (Hjj: is door het rumoer in de Kamer uiterst moeilijk te volgen.) De heer Snoeok Henkemains (ah.) acht het voorstel zoo onaannemelijk, dat hij' zich niet kan voorstellen, dat een ernstig man het ter goedkeuring aan de Kroon zou willen voorleggen. De heer v. d. B i 11 (r.k.) vraagt zich af, wat in het belang van de Zuiderzeevis schers het beste is. En dan lijkt het hem het best, af te wachten, wat eerstdaags door de regeering zal worden voorgesteld. Dat is behoorlijk voorbereid, van aüe kan ten hekeken, en zal meer vertrouwen wekken. Wat eraan mocht ontbreken, «al door de Kamer kunnen worden verbeterd. In ieder geval is het bekeken door ver schillende instantiën en zijn de betrok kenen erin gekend. Spreker treedt niet het voorstel zelf. In het voorloopig verslag zijn de bezwa ren voldoende uiteengezet en in de me morie van Antwoord, die, naar hem ter oore kwam al kl^ar was. voordat het voor loopig verslag was verschenen, zijn ze niet weerlegd. De heer Duys: Natuurlijk, we wisten al vooruit, met welken onzin jullie zouden komen.' De heer v. d. Bilt zal vooralsnog niet voor het voorstel kunnen stemmen. De heer Duys ziet in, dat de kans op aanneming van dit voorstel zeer gering is. Hij betoogt, dat het recht van initiatief in 99 van de 100 gevallen gebezigd wordt, als de regeering niet bereid is, het initia tief te nemen. De bezwaren in dit ver band tegen het voorstel geopperd, richten zich tegen het reeht van initiatief. Er is trouwens geen enkele reden voor de regeering, haar ontwerp achterwege te laten bij de indiening van dit voorstel. Het zou niet de eerste keer zijn. Het bezwaar, dat het voorstel niet alles regelt, is een tirade om aan het stemmen voor het voorstel te ontkomen. Het beteekent, dat men de vijf weigert, omdat men de tien niet kan krijgen. De voorstellers zijn zioh bewust, dat de Zuiderzeesteunwet nog op vele punten herziening behoeft. Doch is dat een reden om dit voorstel achterwege te laten? Dan hadden zij indertijd ook niet kunnen stemmen voor de motie Duymaer van Twist, het geen zij echter wel gedaan hebben. Tegen het voorstel zijn bezwaren ge maakt, zooals tegen leder ontwerp ge schiedt. Maar men pleegt dan te trachten door amendementen zoo'n ontwerp te verbeteren. Waarom doet men dat nu niet? Men vertrouwt op hetgeen de re geering zal doen, doch de heer Duymaer van Twist heeft desondanks zijn zoo juist" verworpen amendement ingediend. Spreker betoogt, dat de katholieken herhaaldelijk stemmen tegen wat zij eerst zelf vragen en wat hun eigen menschen willen. Thans heeft de heer v. d. Bilt bezwaar gemaakt tegen de regeling in het voorstel van do credietverleening, dooh die is zooals de r.k. vereeniging haar heeft gevraagd in haar adres. Het geheim van de heele historie schuilt in de woorden van minister van S w a a y in zijn memorie van antwoord, dat men de visschers prijst om hun net heid, tevredenheid en matigheid. Daarom kan men met deze menschen zoo sollen. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen met 60 tegen 20 stemmen. Voor de sociaal-democraten en de heer Arts (r. k. volksp.). Het was aldus heden de laatste Kamer dag van de huidige parlementaire periode. Zeer vele leden zullen na de verkiezin gen weer in de nieuwe Kamer verschijnen, dooh voor een aantal beteekende deze dag tevens het einde van hun parlemen taire loopbaan. Zij, die niet zullen terugkeeren. Figuren als de oud-ministers dr. De Visser «n Van Gijn «n de heeren Van Ingezonden MededeeDng, MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabletten 60 ot Zenuw-Tabletten75 ot Staal-Tabletten 80 ot Maag-Tabletten 75 ot Bij Apoth.en Drogisten Sasse van Ysselt, Droogleerver Fortuyn en J. B. van Dijk, die zich niet meer voor het lidmaatschap' hebben beschikbaar ge steld, zullen wij o.a. niet meer in Kamer van Honderd terugzien. Ook de heeren Veraart, Staalman, Rutten, Van Rijzewijk, Bomans, Bulten en wellicht mr. Bflleveld, en ds. Langman, zullen met September niet wederkeeren, ongerekend dan na tuurlijk nog degenen voor wie de electo rale slag op 3 Juli a.a ongunstig uitvalt. Vooral aan het slot der vergadering had de voorzitter, de heer Ruys de Bee- renhrouck, veler hand te drukken. LUCHTVAART. Een mislukte tocht van de „Graf Zeppelin". De opvarenden urenlang ln doodsnood. De tweede tocht van de „Graf Zeppe- lin", naar Amerika, die Donderdag aan ving, is een mislukking geworden. Reeds Donderdagavond kwam er bericht van Dr. Eckener, dat hij, na een bespreking met de passagiers, besloten had terug te keeren, wegens belangrijke motorstorin gen. Algeiheen werd dit besluit van den leider van den tocht geprezen. Het risico immers was te groot, om tooh door te zet ten en het leven van 18 passagiers, buiten de bemanning, in de waagschaal te stellen. Alzoo werd de terugtocht aanvaard. Wel waren de passagiers teleurgesteld, doch na reparatie zou de Zeppelin direct ver trekken en dus was het slechts een kort oponthoud, dat hen te Friedrichshafen wachtte en kon deze tocht beschouwd wor den als „een generale repetitie", die veel beloofde voor de groote vaart over den Oceaan. Onbeschrijfelijk waren die uitzich ten vanuit het machtige luchtschip. Ont roerend schoon de panorama's, die de passagiers genoten, de wolkgevaarten, die zij aanschouwden, de bergen waarop zij neerzagen. Het luchtschip verplaatste zich slechts 8 K.M. per uur. Tot dezen terugtocht was de reis dus niet anders dan een groot genot geweest en verlangden allen er reeds naar straks de reis naar Amerika mee te maken. Of dit nu nog zoo zal zijn? Wij betwijfelen dat ten zeerste. Want bange uren hebben de opvarenden meegemaakt Het bleek al spoedig dat de vaart van de Zeppelin, die slechts op twee van de vijf motoren vooruit kon komen, belangrijk verminderd was, ja zelfs bij toenemeniden wind niet grooter dan 8 K.M. per uur. De geweldige luchtreus verplaatste zich dus door het Rhóne-dal met de snelheid yan een beetje vluggen wandelaar en men begreep dus al spoedig, dat men zoo nooit Frie drichshafen zou kunnen bereiken, daar men hiervan nog honderden KM. ver wijderd was. Hachelijker werd de toestand nog toen het luchtschip door den steeds ster ker wordenden storm (van 80 K.M. per u.), niet meer vooruit kon komen, doch met den wind afdreef en het luchtschip ook niet meer naar zijn stuurinrichting luis terde, doch bijwijlen als bezeten in het rond tolde. Gisteravond om 8 uur kregen wij nog een telegram van den volgenden inhoud. „Volgens de laatste berichten drijft het luchtschip in Z.O.-richting naar de bergen. Een laatste bericht van boord van het luchtschip meldt, dat het groot ste gevaar dreigt" In doodsgevaar. Men begrijpt, ook zonder eenige fanta sie, dat de opvarenden ln doodsangst zaten. Zij hadden het verschrikkelijke vooruitzicht straks tegen de bergen te pletter te varen. Landingsterrein was zoo spoedig niet te vinden. Doch het Fransche ministerie van luchtvaart requlreerde op verzoek van Dr. Eckener te Lyon een groot aan tal manschappen, om daar bij een even- tueele noodlanding behulpzaam te zijn. Alle luohtvaartafdeelingen waren gealar meerd en technisch personeel was voor een landing ter plaatse. Een groot gevaar dreigde ook door de bovengrondsche sterkstroomleldingen, die eohter direct werden uitgeschakeld. Ver geefs werd gisterenmiddag nog getracht een noodlanding bij Valence te maken, doch vóór een geschikt landingsterrein was aangegeven, was het luchtschip al weer afgedreven en streed het wanhopig tegen den storm. Het gevaarte hing scEuln in de lucht en maakte een hoek van 45 graden. De redding. Dr. Eckener stevende toen op Cuers aan en daar gelukte het hem om 8 uur gister avond een noodlanding te maken, waar door alle opvarenden van den dood verlost waren. Reserve-motoren. Reeds heden vroeg zouden zoo mogelijk vier reservemotoren van het Maybach- fabrikaat naar Toulon worden verzonden en terstond in het luchtschip worden ingebouwd. Een der motoren sohijntnog intact te zijn. De bemanning en de passagiers hebben geenerlei letsel gekregen. De meeste passagiers hebben| zioh per auto naar Toulon begeven. Telefonische verbinding met het vliegveld te Ouecs is praotiscn niet tot stand te brengen. Binnenland De moord te Amstelveen. Aangaande den moord op de 66-jarige vrouw G., die Donderdag met een strop geworgd is gevonden in het boerderijtje van den beer H. aan den Nieuwen Meerweg te Amstelveen, waar zij huis houdster was (zie ons 2de blad), ver neemt de Nw. Rott. nog het volgende: Van de beide Donderdag in verband met het misdrijf aangehouden personen bevindt zich nog een in verzekerde be waring. Gisteren is hij van Amsterdam, waarheen hjj vervoerd was, weer naar Amstelveen overgebracht, om daar verder verhoord te worden. Deze man is een vroegere knecht van den heer Haan de mogelijkheid, dat hij aan de wandaad niet vreemd zoude zijn, is onmiddellijk gedacht. Toen nu Donderdag eenige arbeiders in den polder, welke de Nieuwe Meerweg doorsnijdt, waren komen mede- deelen, aan de politie, dat zij omstreeks het tijdstip waarop de moord gepleegd moet zijn, twee mannen zeer snel naar den Amstelveenschen weg hebben zien fietsen, heeft de politie onmiddellijk pogingen gedaan, dezen op te sporen. Een dergenen, die bovenstaande mede- deeling had gedaan, wist te zeggen, dat het rijwiel een der beide fietsen, geen reflector op het achterspatbord had, en dat een spatbord van zijn fiets be schadigd was. De gewezen knecht, die onder Amsterdam woont, is daarna aan gehouden, die de twee mannen door den polder met grooten spoed had zien weg fietsen en hen goed opgenomen had, weet zoo goed als zeker\in den aange houdene een dezer twee te herkennen. Daarna is ook een tweede persoon ge arresteerd, doch of hij de andere van de twee fietsrijders is geweest, zeide bovenbedoelde arbeider met te kunnen verklaren, zoodat deze man weder op vrije voeten is gesteld, Bij verder onder zoek blijkt, dat de aangehoudene in den loop van den middag bij een rijwielher steller onder Amstelveen zijn flets van een nieuwen reflector en een nieuw spat bord had laten voorzien en eenige andere reparaties er aan had laten verrichten, waarvoor hij gezamenlijk f 8.77 had moeten betalen. Dit bedrag heeft hij laten afhouden van een biljet van f 25, daar hij zooals hij zeide, geen klein geld bij zich had. Daar deze man „steuntrek kende" is, gaf het op zichzelf eenlgszins te denken, dat hij een bedrag van bijna f 9 voor reparatie van zijn rijwiel kon missen, en deze betaalde met een briefje van f 25. Verdacht lijkt het ook, toen later zijn vrouw verklaarde, dat hij be taald had met een briefje van f 10, en dat dit al het geld was, dat zij ln huis hadden. Een en ander vormt sleohts een aantal betrekkelijk vage aanwijzingen, die eohter als van genoeg beteekenis worden beschouwd, om het onderzoek ln deze richting voort te zetten. Het onderzoek is bemoeilijkt door het feit, dat onmid dellijk na de ontdekking van het misdrijf de verslagene niet in denzelfden toe stand is gelaten, waarin zij gevonden ia. De strop was haar van den hals ge nomen en men had het lijk zelfs al ge- wasschen, toen de burgemeester met den wachtmeester der marechaussee ter plaatse kwam. Ook waren er in dien korten tijd heel wat menschen ln het vertrek geweest, zoodat een. onderzoek met politiehonden en het Izoeken naar vingerafdrukken geen feitelijk resultaat kon opleveren. De daders hebben bekend en zijn opgesloten. Het parket uit Amsterdam is gisteren den geheelen middag te Amstelveen ge weest voor een nader onderzoek inzake den moord op mejuffrouw G. Daarbij werden twee mannen gehoord, die in arrest zijn. Het zijn een zekere P., die vroeger in betrekking is geweest bij den landbouwer Hoogeveen, en een zekere D., een grondwerker uit Amsterdam. Na dit langdurig en scherp verhoor, hebben de beide mannen bekend. De beide mannen hebben bekend, dat zij het zeer afgelegen huisje met de bedoeling om te stelen waren binnenge drongen, en dat zij vrouw G. daarna, toen deze zich verzette en verdedigde, met een eind touw hebben gewurgd. De mannen zijn thans opgesloten in het huls van bewaring te Amsterdam. Het geld hebben de oeide daders samen gedeeld. Het gouden horloge is beleend, en P. heeft voor een deel van het geld zijn flets laten herstellen. Moord te Breda. In de Nieuwe Bosstraat te Breda woont sedert eenige weken die groentehande laar v. d. E. Een paar dagen na zijn hu welijk is hij hem ingebroken. Gisteren morgen wachtte den .man, toen hij, na met groenten bijl zijn klanten te zijn ge weest, thuiskwam, een vreeselijk schouw spel, Htf vondi rijn vrouw vermoord op een kamer achter den winkel liggen. De moord schijnt omstreeks elf uur bedreven te zijn en is door iemand, die groenten kwam koopen, ontdekt. Dadelijk is toen v. d. E. gewaarschuwd. Bijzonderheden. Uit Breda meldt men nader: De moord in de Bosohstraat alhier op de vrouw van den groentenhandelaar v. 4. E., is gistermorgen door den zwager van de vermoorde vrouw ontdekt Als naar gewoonte kwam hij om half twaalf vra-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 17