Middag- en Avondconcert DINER a f 2.- het couvert ESONA VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. n.v. ZEEBAD HUISDUINEN Menu van den 19en Mei, den len Pinksterdag Menu van den 20en Mei, den 2en Pinksterdag VAN ZATERDAG 18 MEI 1929 RIJKSGEBOUWENDIENST. De werkzaamheden aan maritieme in stellingen alhier (uitbreiden cantine, ma ken van een keldertje etc., alsmede grond en straatwerk op het vliegkamp „De Koojj"), waaromtrent wij in ons nummer van Zaterdag 11 dezer de aanbesteding vermeldden, zjjn aan den laagsten in schrijver, de firma Gebr. Smit alhier, ge gund voor 30400. GOODWILL DAY. Op 18 Mei 1899 kwamen voor het eerst, zoolang de wereld bestaat, in den Haag tal van afgevaardigden van versohillende landen, groot en klein bijeen, en dezen beloofden elkaar plechtig om zich, voor en aleer den oorlog te verklaren, nog eens ernstig te bedenken. Ter herinnering aan dit feit, zendt de jeugd van Wales nu reeds acht maal op 18 Mei van-elk jaar een vredesboodschap door de wereld. Waren de antwoorden hierop in het begin weinig talrijk, in 1928 zonden 85 landen, over den geheelen wereldbol ver spreid, hun antwoord in. In Nederland is voor het eerst vanuit Den Helder in 1927 het antwoord naar Wales gegaan, verzonden door de jeugd organisatie. In 1928 werd het antwoord verzonden door alle nationale afdeelin gen van jeugd-organisaties en ging toen per radio in 4 of 5 talen. Dit gebeurt ook dit jaar voor de radio door Antoinette van Dijk, a.s. Zaterdag 18 Mei van 1 uur tot 1 uur. 80. Gisterenavond in het gezellige intieme zaaltje van Musis Sacrum was de Goodwill Day georganiseerd. De leidster, mevrouw van Maanen— Martin, heette de aanwezigen welkom. Zij deelde mede, dat in verband met de Pinksterdagen de viering van den Good will Day vervroegd was. Nadat de jeugdmarsch staande was ge zongen gaf mevrouw van Maanen een uiteenzetting van de beteekenis van den Goodwill Day. Door den oorlog werden de uitzendin gen van de vredesboodschap tijdelijk ge staakt, er waren te veel moeilijkheden, de gedaohten waren te veel op den oorlog gericht, doch juist in dien tijd werd meer dan ooit naar vrede verlangd. Kort na den oorlog werden de uitzen dingen echter hervat. De jeugd van Wales beoogt banden van vriendschap te leggen en stelt het zeer op prijs een ant woord op hun boodschap te ontvangen. Zooals wij reeds zeiden, was na een aan vankelijke teleurstelling het aantal inge komen antwoorden zeer groot, o.a. uit Yougo-Slavië kwamen 72 antwoorden, die van verschillende scholen en groepen van menschen afkomstig waren. Over de uitzending per radio van dit jaar heeft men uit de Volkenbondsstad, Genève, een verzoek om inlichtingen ontvangen, Aan alle stations in Europa is toen mede gedeeld, dat de uitzending in 4 talen zou plaats hebben, zoodat op 18 Mei alle lan den van Europa contact met Nederland en met de vredesgedachte hebben. Het is niet genoeg, dat er conferenties gehouden worden, zij zullen niets berei ken, wanneer de geest der menschen geen vrede wenscht, geen enkele wet kan den wensch leiden in de richting die men wenscht. Men moet niet denken, dat de arbeid van een enkeling zoo weinig is, de massa is samengesteld uit enkelingen en als we allen afzonderlijk moeite doen om vriend schappelijk te zijn, dan hebben we iets bijgedragen tot het groote doel. Na deze sympathieke rede van mevr. van Maanen, trad de N.B.A.S. op met eenige reidansen, begeleid door een or kestje. Het tooneel leende zich niet erg goed voor deze uitvoering; voor dergelijke dan sen moet men eigenlijk in de vrije na tuur zijn, eerst dan komen deze dansen goed tot hun recht. De N.B.A.S.-ers heb ben echter een goeden indruk achter gelaten, wanneer zij maar goed oefenen, kunnen we Dalcrose nog wel eens uitnoo- digen om te komen kijken hoe wij het hier döen. Hierna trad op mej. Roggeveen, die een tweetal liederen zong, met piano begeleiding door mej. de Groot. Zoöwel zang als begeleiding waren het aanhoo- ren ten volle waard. Hierna kregen wij het hoofdnummer van dezen avond, een tooneelstukje in drie bedrijven, getiteld „Kinderen van een Vader", gespeeld door eenige leden van T.A.V.E.N.U. met twee leden van het Goodwill Day Comité. Het is het .verhaal van twee broers, een aardt geheel naar zijn vader, vaderlands lievend, direct gereed om in den oorlog te trekken, geheel verschillend van zijn broer, die slechts het wreede van den oorlog ziet en als gevoelsmensch, daar tegen in opstand komt, doch gedwongen wordt om ook in den krijg te gaan, waar BADPAVILJOEN Ie en 2e Pinksterdag Chef d' orchestre S. BATAVIER. hij, opgezweept, zichzelf vergeet en on danks de belofte aan zijn moeder, toch moordt en door zijn dapperheid, welke hij later vervloekt een medaille verdient, de prijs, die zijn vader gesteld had. Later, na den- afloop van den oorlog, komt hij thuis, hoort dat zijn broer ge sneuveld is, dat zijn moeder gestorven is op den dag, waarop hij zijn nu ver vloekte medaille verdiende. De rollen in dit stukje waren in han den van mevr. DijkshoornThieman en de heeren Dijkshoorn, Metzelaar, de Wijn, Ekkers, Joustra en Boonen. Vooral de heer Ekkers viel op in de laatste acte, mooi is zijn spel, wanneer hij de jobstijdingen verneemt. Het spel van de overige leden van Tavenu was, zooals men dat van leden van deze vereeniging kan verwachten; terwijl de heeren Joustra en Boonen hun kleine rol verdienstelijk speelden. Na af loop was het applaus zoo langdurig, dat het doek nog eens gehaald moest worden. Tusschen het eerste en het tweede be drijf zongen de padvindsters eenige lie deren, terwijl tusschen het tweede en derde bedrijf Ds. Smidts een fragment voorlas uit het in den laatsten tijd be roemd geworden boek van Erich Maria Remarque". Van het Westelijk front geen nieuw" (lm Westen nichts Neues). Het zou ons te ver voeren den inhoud van het gelezene weer te geven, wij raden een ieder aan dit boek te lezen, het bevat een felle aanklacht tegen den oorlog, het is vlot geschreven en boeit van begin tot het eind. Mevr. van Maanen dankte tenslotte al- lep. die medegewerkt hadden om dezen avond te doen slagen, zij hoopte, dat men niet alleen de herinnering aan een pret- tigen avond zou meenemen, maar dat in alle harten de wil aanwezig mocht zijn om voor den vrede te werken, want de vrede komt niet vanzelf, hij moet ge maakt worden. Na het zingen van het Vredeslied ging deze zeer goed geslaagde vergade ring uiteen. De marine-vliegbooten naar indië. De burgerijl van Sabang heeft Donder dagmiddag naar Aneta meldt, de beman ning van de twee Dornier-Wall-vlieg- booten gehuldigd. Een nader bericht van Aneta meldt, dat de vliegbooten gisterenochtend van Tandjong-Pinang zijn vertrokken. HET VLIEGONGELUK TE BAGDAD. Nadere mededeellngen minister Lambooy. aan GEREFORMEERDE ZANGVEREEN. „HALLELUJA". Bovengenoemde zangvereeniging gaf Donderdagavond in de Gereformeerde Kerk, in de Spoorstraat, een openbare uitvoering, met medewerking van een strijkorkest, en de heeren Dito (viool), van der Vliet (piano) en Asma (orgel), verder nog eenige datnes en heeren solisten. Na het zingen van psalm 138 vers 1 en het openingsgebed van den heer Weijland, sprak deze een kort woord ter inleiding. Het is een waagstuk, zoo zeide de heer Weijland, om in dezen tijd van het jaar een uitvoering te organiseeren. Niet alleen de tijd, doch ook de tijdsomstan digheden waaronder we léven, maken een uitvoering niet gemakkelijk. «-De radio toch, maakt dat de menseden voor be trekkelijk weinig geld te kust en te keur van muziek kunnen genieten. De uitvoeringen gaan gepaard met flnantieele opofferingen. Deze uitvoering zal ook wel geen voordeel opleveren, de leden der zangvereeniging moeten in de portemonnaie tasten, dit is echter niet zoo heel erg. Het programma van dezen avond is met bijzondere zorg samengesteld. De nummers zijn hoofdzakelijk aan de psalmen ontleend. Deze en verschillende geschie denissen uit de Heilige Schrift leenen zich zeer goed hiervoor. De heer Weijland heet vervolgens allen hartelijk welkom, in het bijzonder de dames en heeren die hun medewerking hebben gegeven qhi den zang te bege leiden, den heer Dito, die als solist eenige nummers op de viool ten gehoore zal brengen en de solisten. De verschillende nummers werden zeer goed ten gehoore gebracht, het koor zong verdienstelijk, de solisten zongen hun partijen uitstekend, de dames mej.Riek- wel (sopraan) en mevr. GünthertBreet, dié reeds meer haar gewaardeerde mede werking heeft gegeven, hebben een goed aandeel in het succes van dezeu avond. Ook de heeren solisten komt een pluimpje toe. De heer Dito gaf eenige viool solo's ten beste, welke een aangename afwisse ling vormden op het programma. Men miste echter het spontane applaus, dat den heer Dito voor zijn vioolspel anders ongetwijfeld ten deel was gevullen. Verder noemen wij nog de piano-bege leiding van den heer van der Vliet, in het prachtige orgelspel van den heer Feike Asma. De heer Weijland dankte tenslotte nog maals allen die hun medewerking hadden verleend en|vooral den directeur, den heer Asma, die zich op dezen avond en op zoovele vorige avouden, geheel heeit gegeven om de uitvoering te doen slagen. Met een dankgebed werd deze uitvoe ring, die vrij goed bezocht was' gesloten. DE OPENING VAN HET NIEUWE HOTEL-PENSION TE HUISDUINEN. Een nabetrachting. Is het noodig een nabetrachting te hou den? Wij meenen van wel. In ons ver slag zijn alleen zakelijke dingen vermeld, en wij meenen, dat de beteekenis van de zen dag voor onze gemeente zeer groot is. Wij hebben nu het genoegen gehad de medewerking te krijgen van de groote pers, en, laat het ons maar eerlijk -beken nen: wij hebben die medewerking heel De minister van defensie, de heer Lam- j erg noodig. Meerdere malen, en ook bij NIEUW! NIEUW! Laat Uw Schoenen iedere gewenschte kleur verven, volgens nieuw Spultsysteem. Gegarandeerd beslist goed. NIEUW! NIEUW! Alléén bijCORN. C. DITO, Modernste Electr. Schoenmakerij, Schoenhandel, booy, heeft Dinsdagochtend in het depar tement bezoek ontvangen van den heer Ettl, vlieger op de Junkerlijn tusschen Teheran en Bagdad, die onmiddellijk na het vliegongeluk met de Dornier-Wal vliegboot D. 22 te Bagdad ter plaatse aan wezig was. De heer Ettl, die bij zijn bezoek aan den minister vergezeld was door den heer Plesman, directeur van de K.L.M., deelde den Minister als nadere bijzonderheden mee, dat het ongeluk waarschijnlijk het gevolg was "van een motordefect, waar door het vliegtuig gedwongen werd op het water te dalen, en daarbij tegen de electrische draden is aangevlogen, welke op ongeveer 80 meter hoogte over de ri vier de Tigris gespannen zijn. Het vliegtuig is daarna goed op het wa ter neergekomen, maar met nog zooveel vaart, dat het tegen de een 100 meter ver der liggende vlotbrug aangekomen is met zooveel kracht, dat de neus ingedrukt werd, tengevolge waarvan de luitenant vlieger 2e klasse Everts het leven ver loor. De heer Ettl bevestigde, dat luitenant Everts den volgenden dag met militaire eer begraven is, waarbij de geheeele af- deeling van de Royal Air Force aanwezig was DE A.S. KERMIS. In afwijking met andere jaren zal de jaarlijksohe kermis, die van 1 t/m 7 Juli in onze gemeente plaats heeft, in hoofd zaak geplaatst worden tusschen de Post- brug en het Westplein. De -groote inrich tingen op of nabij het Westplein en de kramen of tentjes langs den Kanaalweg en de Kerkgraoht. Bij de gehouden verpachtingen is aan de navolgende exploitanten der groote inrichtingen een standplaats verleend t.w.: J. W. Janvier met gtoomcarousel annex golfbaan; J. G. en A. G. van Dam met kinder- en fietsencarousel; O. M. Vermolen met Davo^baan, Tête queu, autodrome en Berg en Dalbaan (rups- caroussel); J. Dobber met zweefmolen; W. Logger met wafelkraam; J. Boltini met doolhof; N. J. van Dam met luchtschom- mel; J. Groentenman met kijktent; Th. W. Jongemaats met beignetskraam; N. Roos met danstent; S. Delmonte met schouwburgtent en J. Breek met een turksche schop. Inderdaad zullen wij dit jaar een groote kermis krijgen, wat in hoofdzaak te ver klaren is iiit het feit, dat het geheel mee® wordt geconcentreerd. deze gelegenheid weer, is in redevoerin gen betoogd, dat de autoriteiten veel te weinig medewerking aan Den Helder be- toonen. Zelfs zijn er symptomen, die er op wijzen, dat men in den Haag onze stad eerder tegenwerkt in haar poging zich om hoog te werken. Dat nu, bij de opening van dit eerste hotel, een aantal groote bladen, ja, wij mogen gerust zeggen, de toonaangevende bladen in ons land, vertegenwoordigd waren, stemt tot vreugde. Zij ook hebben begrepen, van welke groote beteekenis de opening van dit hotel, het eerste in Huis duinen, voor de ontwikkeling en den bloei der gemeente moet worden, en dat zij Den Helder willen helpen in zijn po gingen zich omhoog te werken, stemt tot groote dankbaarheid. ,,De Telegraaf", een invloedrijk orgaan juist in de kringen, die in de toekomst onze badplaats zullen moeten frequentee- HOTEL-PENSION Restaurant la carte gedurende den geheelen dag. ren, zond een oud-stadgenoot, mr. de Wit, iemand, die een zevental jaren hier lief en leed gedeeld heeft met de inwoners, die een warm hart heeft voor de ontwik keling der stad en haar badplaats. „Wie had dat kunnen denken," zoo zeide hij tot ons, toen wij voor het nieuwe hotel stonden, „dat ik dit nog eens zou mee maken, dat hier te Huisduinen een nieuw hotel geopend werd." Diezelfde welwillen de, van een onverwoestbare Jutterliefde getuigende houding want per slot van rekening komt ieder, die hier eenige ja ren woont, onder den invloed van het open, eerlijke, door de zilte zee geconser veerde karakter der bewoners vinden den we ook in zijn artikel in het Ochtend blad van Vrijdag terug. „Onze jongste zeebadplaats," schrijft de heer De Wit er, met koeien van letters, boven, om dan aldus te vervolgen: „Huisduinen in op komst"; en na eene irdeiding, waarin hij eenige historische bizonderheden omtrent de wording der plaats mededeelt, geeft hij een zakelijk en wewillend verslag van het verloop der feestelijkheden. „Men weet hier," zoo zegt hij, „de laatste jaren van zaken doen. Verleden jaar hebben wij verteld van de voortreffelijke haven, welke het Nieuwe Diep is, van de ruime industrieterreinen, welke hier aan spoor en water liggen te wachten op de onder nemende zakenlieden, die het zullen aan durven met het puntje van Noord-Holland, dat maar steeds in den roep blijft staan van waaierigheid en hooge belasting. Dan is er de Zuiderzee, die eerlang land zal worden; waarom, zoo redeneert men hier, zou dit voor ons en onze haven ook niet een achterland kunnen worden, dat meetelt." En aan het slot: „Als slechts de helft der aan tafel uitgesproken wenschen in vervulling zou gaan, kan Schevenlngen over een paar jaar wel sluiten.... Toen lk vanmorgen wakker werd, was ik blij, dat de laatste trein gisteravond lang voor het einde van het feestmaal vertrokken was. Een dergelijk uitzicht over het duinlandschap eenerzijds en op de glinsterende zee aan den anderen kant, kan zelfs Amsterdam niet bieden. Daar voor ga men naar onze Noordzeébad- plaatsen. En Huisduinen is waard, spoe dig een eervol rangnummer te krijgen, mits men geen mondaine luxe verlangt." Voor de N. Rott. Courant was aanwezig de heer D. Kouwenaar, de Amsterdamsche redacteur van het blad, een journalist, die in de Amsterdamsche perswereld een be langrijke plaats inneemt Deze ook gal een zeer zakelijk resumé van de gebeur tenissen, en wist daarbij de aandacht te vestigen op wat voor ons van belang is: de afwisseling, die de zee hier biedt. Er was dien morgen een onderzeeër aan het manoeuvreeren, en telkens kwamen tor pedojagers, onderzeebooten en water vliegtuigen voorbij. Beide bladen brengen bovendien een fraaie photo van het hoteL „Maasbode", het groote, invloedrijke katholieke orgaan uit Rotterdam, en „De Standaard", het belangrijke antirevolu tionaire hoofdorgaan hadden eveneens eigen verslaggevers gezonden; „Volk" en „Handelsblad" waren door plaatselijke correspondenten vertegenwoordigd. Eerst genoemd blad heeft een 40-tal regels aan dezen dag gewijd, ook een afbeelding, hot „Handelsblad" ongeveer een halve kolom. Waarlijk, wij hebben geen reden tot klagen over gebrek aan medewerking in deze, en er zijn thans symptomen, die er op wijzen, dat inderdaad deze 15e Mei een historische dag is geweest in de ontwik kelingsgeschiedenis van Den Helder. Schitterend weer. Nog andere factoren hebben daartoe medegewerkt. Leek het aanvankelijk, dat het een vrij koude dag zou worden, wij hadden te weinig rekening gehouden met den juist ingeganen zomertijd, die al les een uur vervroegde. Want eenmaal te Hulsduinen, klaarde meer en meer het weer op. De vrij sterke wind, die voor de PREDIKBEURTEN. DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststraat). Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: Uitstorting van den Geest, Westerkerk (Wostolein). Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10.30 uur, Ds, F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: »De Trooster*. Geref. Kerk (Spoorstraat). Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar. Opeabare belijdenis van nieuwe lidmaten. 's Avonds 5.30 uur, cand. J. D. van Ginhoven' van Middelburg. Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar. Hulpkerkdienst. (Militair Tehuis, Kanaalweg). Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, cand. J. D. van Ginhoven., 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Maandag, 2e Pinksterdag, Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Leesdienst. Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Leesdienst. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht). Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst. Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Leesdienst. Herst Evang. Luth. Gem. Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Doopsgezinde Gem. Zondag, le Pinksterdag, Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Ds. R. O. W. J. Hoek. Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Ds. R. C. W. J. Hoek. Chr. Gemeente (Breewaterstraat), Zondag, le Pinksterdag, 'sMorgens 10 uur, Vrije Evangelisatie samenkomst. 's Avonds 8 uur, Vrije Evangelisatie- samenkomst. Donderdagavond 8 uur, Vrije Evangeli satie-samenkomst. Leger des Hells. Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, Kol. Westergaard. HUISDUINEN. Zondag, le Pinksterdag, 's Avonds 7.00 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: »Tegen over elkander*. Bevestiging van een kerkeraadslid. JULIAN ADORP. Ned. Herv. Gem. Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10.30 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: »Tegen over elkander*. Zang van het Dameskoor. Zendingsgebouw „Ster der Hope". Zaterdagavond 7.30 uur, spreker de heer P. Stam, van Amerika. Zondag, le Pinksterdag, 'b Morgens 10 uur, de heer P. Stam. 's Avonds 7.30 uur, de heer Akse, van Beverwijk. Maandag, 2e Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, de heer J. Groenen dijk, van Den Helder. Onderwerp: »Bijbelsch Communisme*. Woendagavond 7.30 uur, de heer J. Sevensraa, van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). Zondag, le Pinksterdag, 'sMorgens 10 uur, de Heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 u., Ds. M. A. Q. Vorstman Geref. Kerk. Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, Preeklezen. 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. Maandag, 2e Pinksterdag, 'sMorgens 10 uur, cand. Ginhoven WIER IN GEN. Hlppolytushoef. Ned. Herv. Gem. Zondiag, le Pinksterdag, 's Morgens 10.80 uur, Ds. van Beek. Ger. Kerk (Beltstraat). Zondag, le Pinksterdag, 'sMorgens 10 uur en 'smiddags8uur, Ds. Winckel, van Blaricum. Vóór- en namiddag busdiensten vanaf Den Oever. Maandag, 2e Pinksterdag, Geen dienst. Doopsgezinde Gem. Maandag, 2e Pinksterdag, 'sMorgens 10.30 uur, Ds. van Oalcar, van Beverwijk. Evangelisatie (Ned. Herv. GFem.), Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Den Oever, Ned. Herv. Gem. Zondag, le Pinksterdag, 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Kerk (Kapel). Zondag, le Pinksterdag, 's Morgens 10 uur, J. K. Lofvers, Cand. t. d. H. D. Westerland. Ned. Herv. Gem. Maandag, 2e Pinksterdag, 'sMorgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Stroe, Doopsgezinde Gemeente. Zondag, le Pinksterdag, 's Middags 2.30 uur, Ds. P. J. Smidts, van Den Helder. - Brakke veld weg 134rood, Tuindorp. (van 6 tot 8 uur) Salade Italienne Potage la Tortue Fricandeau de Veau la Prlntanlère Pommes de Malte CompOte de Prunes Coupe la Malson au Cholx Pouding Framboise Sc. Vanille Frults. (van 6 tot 8 uur) Consommé Bourgeolse Oeufs pochés la Turque Tournedos la Rosslnl Harlcots coupés Pommes naturelles Marmelade de Pommes Coupe Javanalse au Cholx Pouding Royal Sc. Bourbonnalse Frults. Met Plokster naar ALKMAAR of SCHOORL Retour iekl.f 0.73 2ekl.f0.50 Kinderen tot io jaar balf tarief. Vertrek: morgens 8 uur. ZONDAG 19 MEI, Ie PINKSTERDAG. MAANDAG 20 MEI, 2e PINKSTERDAG 'sMorgeDS 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 21