TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD De opening van het nieuwe hotel-pension te Huisduinen. VAN DO.DEf.DAli 16 Mrl .629 CONCOURS WEST-FRIESCHE BOND HARMONIE- EN FANFARECORPSEN. DEPARTEMENT HELDER DER MIJ. TOT NUT VAN T ALGEMEEN. TRACTATIE VAN DE MELK- CENTRALE. De marine-vliegbooten naar Indië. Alles wel aan boord. CENTRAAL COMITÉ VOOR DRANK BESTRIJDING. Afdeeling Den Helder. FAMILIE HOFMANN IN CASINO. Notulen. Ingekomen stokken. Grondbedrijf. W onlngstlchtlng. Water- en Lichtbedrtjven. Schenking grond. Wegenbelasting. Onderwijs. Begrooting. Benoeming. Een bélangrljke dag. De ontvangst ten raadhuize. By de gisteren gehouden stemming voor drie Hoofdingelanden voor den pol der het Koegras, werden gekozen de hoe ren G. W. Jimmink Wz., P. Visser Gz. •n P. de Beurs Gz. Naar wij vernemen wist onze stad genoot, de heer Joh. van Glabbeek, op 1 et Zondag. 12 Mei gehouden conoourg van den Westfriesehen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen een len prijs met 156 punten in de 2e afdeeling Harmon'e te behalen en 's avonds in den Eerewed strijd een 2en prijs met 80 punten. Tevens verwierf hij! nog een prijs voor het hoog ste aantal punten in hun afdeeling! Een flink succes. De Zondag te Winkel gehouden mu- ziekwedstrijden, uitgaande van bovenge- noemden Bond en die jaarlijks in een der plaatsen van Holland's Noorderkwartier worden gehouden (ze dateeren van 1912) hadden het volgende resultaat Afd. Harmonie. 2e afd. »De Een dracht* Kolhorn, le prijs 158 p.»Con- cordia* Breezand, 8e pr. 117 p Afd. Uitmuntendheid. «Crescendo* Me- demblik, 2e prijs 147i p. Afd. Fanfare, le afd. 'Exoelsior* Warder, le pr. 165 p.'Willen is Kun nen* Lutjebroek, le pr. 1614 p. Afd. Uitmuntendheid. 'Andante* Oost huizen, le pr. 171 p.»H.U.G.O.« Heer Hugowaard, le pr. 170 p.»Ons Ge noegen* Wijdenes, le pr. 168 p.»Con- cordia* Abbekerk, 2e pr. 134.. p.»Con- cordia* Hoogkarspel, 2e pr. 131 p. Eere-afdeeling. 'Kunst na Arbeid» Zuid-Scharwoude le pr. 1774 p.'Onder Ons* Dirkshorn, le pr. 165 p.»West- Frisia* Twisk, le pr. 1641 p.'Oefening Kweekt Kunst* Oostwoud, 2e pr. 135 p. De Wisselprijs werd gewonnen door 'Kunst na Arbeid* Zuid-Scharwoude. De eere-wedstrijd bracht de volgende winnaars Harmonie. 'Winkel's Harmonie* Win kel, le pr. 82 p.»De Vriendschap* Schoorl, 2e pr. 75 p. Fanfare. 'Onder Ons*. Dirkshorn, 1e pr. 88 p.»De Eendracht* Kolhorn, 2e pr. 80 p.'T.A.V.E.N.U.* Opperdoes, 3e pr. 80 p.'Excelsior* Warder, 4e pr. 78 p. Hemelvaartsdag had het eerste gedeelte van het Concours plaats. Teneinde nog meer bekendheid te geven aan den cursus, welke door boven genoemde Maatschappij gehouden wordt, n.1. om jongens handigheid te leeren in het gebruik van diverse gereedschappen voor het bewerken van hout, wordt eene tentoonstelling der gemaakte voorwerpen gehouden op Zaterdag 18 Mei a.s. op de bovenzaal van bet Militair Tehuis in de Spoorstraat, des namiddags van 34 uur. Deze tentoonstelling is voor ieder toe gankelijk. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Centrale, werden alle bewoners van het Verpleeghuis aan de Kerkgracht en de oudjes van „Liefdadigheid naar Vermogen" getracteerd op melkchocolade en gevulde koeken in verband met het 10-jarig jubileum. De oudje» zeggen daarvoor hartelijk dank. Blijkens een bij bet departement van defensie ontvangen telegram zijn de Ne- derlandsche vliegbooten gisterenochtend om 12 uur middelbare tijd Greenwioh (pl.m. 5Va uur pl. tijd) naar Sabang ver trokken en daar te 5.11 uur aangekomen. De étappes, die tot werden, zijn Den Helder—Bordeaux BordeauxMarseille Marseille—Napels NapelsAthene AtheneAlexandrette AlexandretteBagdad Bagdad—Bender Abbas Bender Abbas—Karatsji KaratsjiBombay Bombayüochin CochinTrincomali Trincomali—Sabang nu toe afgelegd 1445 K.M. 3 April 595 890 1490 1235 925 1075 800 1620 7 11 1260 27 1205 29 945 30 4 Mei 7 9 11 12 15 In het plan ligt verder: SabangPinang 1235 K.M. PinangBatavia 890 Met Pinkster naar ALKMAAR of SCHOORL Retour: iekl.fO.75 2e kl. f 0.50 Kinderen tot io jaar half tarief. Vertrekt 'smorjjens 8 uur. Drankbestrijding! Wat al moeilijkhedén hebben de voorvechters van de drank bestrijding niet te overwinnen. Voor den strijd tegen een euvel, dat al zooveel eeuwen ingeworteld is, is taaie volhar ding en onverzettelijke wilskracht noodig, een nimmer versagen, een ondanks te leurstellingen, steeds moedig volhouden. Langzaam, heel langzaam gaat de drank bestrijding vooruit, wat alleen te danken is aan het arbeiden der leden van de ver schillende vereenigingen voor drankbe strijding. Het Centraal Comité voor drankbestrij ding, Afdeeling Den Helder, had Dins dagavond in Casino, een propaganda- avond georganiseerd, en zich voor dit doel de medewerking verzekerd van het Stedelijk Muziekkorps en de N. B. A. S. De vergadering, welke slechts matig bezocht was, werd geopend door den voorzitter van het Comité, den heer Tuk. Het programma van dezen avond werd geopend door het Stedelijk Müziekkorps dat vodraf een rondgang door de ge meente had gemaakt met eenige pum- mers, die zeer in den smaak vielen. Hierna trad als eerste spreker op, de heer Poppe uit Bergen op Zoom. Er zijn, zoo zegt de heer Poppe, tegen woordig veel menschen, die meenen, dat de drankbestrijding tegenwoordig niet meer zoo erg noodig is, omdat men niet zooveel dronken menschen meer ziet. Als wij echter onze oogen open doen op Zon dag, of op dagen, waarop iets te doen is, dan bemerkt men echter, dat de drank- strijd nog niet uit is. Velen komen met de bewering, dat door alle eeuwen heen ge dronken is, maar het bestaan van eeuwen is nog geen bewijs dat het goed is. Spr. verhaalt dan een en ander uit Sohiedam, waar hij eeriigen tijd bij de belastingen werkzaam is geweest om de distilleerwet beter in toepassing te kunnen brengen in het zuiden van ons land. In die stad zijn thans 165 branderijen, terwijl er eens 500 waren. In Bergen op Zoom echter is een branderij opgericht, die evenveel gedis tilleerd produceert als alle 165 branderij en bij elkaar; deze fabriek heeft een pro ductie van 1300 H.L. per dag, dat is in vroeger iaren nooit het geval geweest. Het aantal bierbrouwerijen is achteruit gegaan, doch er wordt geen liter bier min der verbruikt, terwijl ook het wijnge bruik toeneemt. Vroeger kwam de drank slechts bij uit zondering in het huisgezin, doch thans is hij een dagelijksche gast geworden. Als deurwaarder is spr. ook vele malen met de gevolgen van het drankmisbruik in aanraking gekomen, met menschen, die feitelijk geen menschen meer zijn, omdat de man en de verdienende kinderen hun geld in drank omzetten en zij hierdoor geen geld overhouden voor voedsel en kleeren. In ons land wordt gemiddeld 6 liter sterke drank per hoofd gebruikt; en daar zijn dan nog niet onder begrepen de kin< deren en de onthouders. Volgens de statistieken wordt er in ons land jaarlijks voor 400.000.000 in drank omgezet, dat is meer dan 1.000.000 per dag. Wanneer we dit alles in aanmerking nemen, zien we, dat de strijd tegen bet drankgevaar nog lang niet gestaakt kan worden. In Engeland heeft men arbeidersorga nisaties van onthouders en matigen. De statistieken wijzen daar uit, dat de ont houders slechts 5 dagen per jaar ziek zijn en de matigen 19 dagen. In verschillende landen wijzen de sta tistieken uit dat de toe- en afname van het aantal sterfgevallen onder de T.B.C.-lij- ders en het aantal gevallen van krankzin nigheid gelijken tred houdt met de toe- of afname van het drankverbruik. Wie in de meening verkeert, dat het bier minder schadelijk is, is geheel be zijden de waarheid; een Zweedscb profes sor kwam door proefnemingen op zijn eigen lichaam tot de conclusie, dat het vergif van bier en wijn en dat van gedis tilleerd hetzelfde is. Een treffend voorval haalt spreker tenslotte aan uit België, uit de periode vlak na den oorlog. In alle trams op alle spoorwegen drong de Belgische regee ring er op aan om zuinig op het brood te zijn daar er voor 180.000.000 frank aan graan ingevoerd moest worden. Die 180.000.000 frank aan graan werd echter gebruikt, niet om er brood van te bak ken, maar om er sterke drank uit te stoken. Met het oog op den gevorderden tijd en ook omdat de zomertijd heden in gaat, werd besloten eenige haast met het verdere programma te maken. Te dien einde verscheen Ds. Borger uit Hoorn reeds voor het doek, terwijl men daarach ter bezig was om de decors voor het stuk je van den N. B. A. S. klaar te zetten. Ds. Barger, hier geen onbekende, schil derde ook op treffende wijze de ellende van dronkenschap, het gevaar van slech te vrienden en de degeneratie die door de drank in het huisgezin en in de maat schappij ontstaat. Velen zijn van oordeel, dat er geen gezellig feest kan bestaan zonder alcohol; dit is echter heel wel mo gelijk, de feestvreugde is integendeel veel beter. Na dezen spreker kregen wij de N.B.A. S. de bond die ijvert onder de studeerende jongelui om zich van alcohol te onthou den, met een aardig tooneelstukje en een tweetal zangnummers. Nadat de zangvereeniging D.O.V. zich nog had laten hooren, sloot de heer Tuk de vergadering. Men schrijft ons: Op veelvuldig verzoek zal die familie Hofmann, Duo Hofmann en dochter, den 19en Mei (len Pinksterdag) weer een vroolijiken avond geven in Casino. Er staat wederom veel nieuw* op het pro gramma, zoodat de liefhebbers weer kin nen genieten van de amusmte, vroolijke kunst van de fam. Hofmann. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de adverten tie in dit blad. Agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Don derdag 23 Mei 1929, de» namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 16 April 1929. a. Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwijzeres aan school no. 1 van Mej. D. van Mansum; b. Idem tot onderwijzeres aan Bchool no. 6 van Mej. M. H. Moorman; c. Idem tot onderwijzeres aan school no. 8 van Mej. H. J. A. Lunshof; d. Mededeeling van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat het in zijn voornemen ligt om op de ontwerp-begrooting voor 1930 een bedrag uit te trekken voor het toekennen van subsidies voor nieuw te openen scholen voor zwakzinnigen en dat, als die post goedgekeurd wordt, deze gemeente op een rijksbijdrage kan rekenen; e. Bericht van aanneming der benoe ming tot lid der Commissie van Advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering van A. J. II. van Haaren; f. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 16 April 1929, tot vast stelling der wijzigingsbegrooting, dienst 1928; g. Proces-verbaal van opneming van Kas en boeken van den Gemeente-Ont vanger; h. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot uitgif te van grond in erfpacht aan F. M. F, Fels; i. Idem op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot uitgifte van grond in erf- pacht aan J. Bais; j. Idem op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot uitgifte van grond in erf pacht aan J. P. van Os; k. Idem op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot uitgifte van grond in erf pacht aan J. Geurts en Oh. J. van de Poll; 1. Idem op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot verkoop van grond aan P. Leegwater; m. Idem op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot verkoop van grond aan M. G. Gillesse; n. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van het raadsbesluit van 16 April 1929 tot wijziging der Algem. Politiever ordening; (Voorgesteld wordt de stukken a tot en met n voor kennisgeving aan te nemen). o. Rekening en verantwoording over 1928 der Gezondheidscommissie; p. Idem over 1928 van den Armen raad; (Voorgesteld wordt de beide rekenin gen goed te keuren). W achtgeld verordening. Voorstel tot vaststelling van een wacht geldverordening voor het gemeenteper- soneel. Begrooting. Voorstel tot vaststelling der eerste wij zigingsbegrooting, dienst 1929. Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop Van het erfpachts- recht op een gedeelte duinterrein te Huis duinen aan W. H. Doorman. Voorstel tot verkoop van grond aan J. J. van der Leek. richtingen ter Secretarie, van den Amb- Voorstel tot wijziging der Verordening op de heffing van rechten wegens ver richtingen ter Secretaris, van den Amb tenaar van den Burgerlijken Stand of ten kantore van den Commissaris van Politie. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de Woningstichting voor den bouw van 106 woningen in het Tuindorp. Voorstel tot wijziging der Voorwaarden voor aanleg van water-, gas- en electrici- teitsaansluiting. Begrafenisrechten. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de heffing van begrafenisrechten en rechten voor het onderhoud van gra ven. Voorstel tot overneming van een strook grond om niet van de Gebr. Smit. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek van de bewoners der 8e Emmadwarsstraat in zake ontheffing van betaling der Wegenbelasting. Verzoek om ontslag van mevrouw E. J. ▼an der HulstTates als onderwijzeres aan school 8. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum.) OnderwQs Verzoek om ontslag van F. W. K. de Klerk als leeraar aan de Avondvakteeken- school. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum.) Voorstel tot het doen van af- en over schrijvingen op den dienst 1928. W egenbelasting. Behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in de Wegenbelasting. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie tot voorlichting bij Be roepskeuze. Aanbevolen worden: 1. E. J. Bok. 2. W. de Boer. Ter visie. Ter visie Is gelegd een overzicht van de kosten der ziekenverpleging in de burger- afdeeling van het Marinehospltaai ever het le kwartaal 1929. Grondaankoop. Voorstel tot aankoop van enkele percee- len grond van den Staat der Nederlanden. V ermakelij kheidsbelastlng. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek der IJsclub „Het Noorden" om ontheffing voor de betaling van ver makelijkheidsbelasting. Pensioenen. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van J. P. Hoving om verhooging van zijn pensioen. Onderwijs. Voorstel tot toekenning van een subsi die voor den landbouwcursus te Koegras voor het cursusjaar 19281929 en tot het goedkeuren van de beschikbaarstelling van een lokaal van school no. 1 voor dien cursus. Onderwijs. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Protes- tantsche Vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bij bel te Koegras om afkoop van dé vergoe ding ingevolge art. 205 der L.O.wet 1920 voor de bijzondere school te Koegras. Wegenbelasting. Voorstel tot vaststelling van het 5e suppletoir-kohier der Wegenbelasting, belastingjaar 1928. Samenwerking gemeenten. Voorstel tot het vragen van maohtiging tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Callants- oog met betrekking tot het bezoeken van kinderen uit Callantsoog van de openbare school no. 1. Op de aan den vóóravond gehouden aan deelhoudersvergadering werd door den pres.-oommissaris, den heer Biersteker, reeds gezinspeeld op de belangrijkheid van den dag voor Huisduinen. Het zal niet noodig zijn, meenen wij, daarover hier lang uit te wijden: ieder zal over dat be- 1 ng het wel eens zijn. De toekomstige bloei van onze badplaats, waarvoor blij kens de verschijnselen, zich de eerste symptomen al aankondigen, is met de stichting van dit hötel-pension weder een nieuwe phase ingetreden. De dag begon met een receptie ten raad huize. Te half twaalf hadden alle genoo- j digden zich in de trouwzaal vereenigd; onder 'hen noemen wijoud-burgemeester Höuwing en mevrouw, Z. E. Vice-Adm. Quant met zijn adjudant, luit. t. z. Hetter- sohij, kapt. Doorman, van het Reg. Kust- Artillerie, dr. F. H. ter Poorten, chef van het hospitaal, kapt. Janssen, van de Genie, jhr. Rappard, dir. van 's Rijkswerf, mr. D. Breebaart, burgemeester van Callants oog, de heeren L. C. Kolff, W. B. Oort en G. J. Lovink, burgemeesters resp. van Wieringen, Texel en Anna Paulowna, voorts de heeren W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., Ch. van de Bilt, lid Tweede Kamer, D. J. Schoffel, secretaris, en D. H. Grunwald, lid van de Kamer van Koop handel, J. H. Slicher, secr. Alg. Ned. Wiel rijders-Bond. Voorts het Gemeentebestuur van Den Helder, (de wethouder De Zwart was niet aanwezig), commissarissen van de N.V. Zeebad Huisduinen, n.1. de heeren C. de Boer Jr., E. J. Bok, F. Dekker, H. C. M. Nijpels, de voorzitter van het Dep. Den Helder der Mij. van Nijverheid, de heer J. W. J. Schreuder, de secr. der Ver. „Helder's Belang", de heer Fijting van Walsem, de secr. der Eoon. Commissie, de heer W. Velthuijs, de architect, de heer S. Krijnen, de aannemer, de heer G. Groot, de directeur van Gemeentewerken, de heer A. Dokter. De volgende dagbladen waren vertegen woordigd: „Maasbode", „Telegraaf", „N. Rott. Crt.", „Standaard", „Het Volk", „Alg. Handelsblad". De burgemeester, de heer Driessen, heette de aanwezigen welkom, met de vol gende rede: Admiraal, Dames en Heeren! Laat ik beginnen u allen een hartelijk woord van welkom toe te roepen; in de eerste plaats u, admiraal, dank voor uw komst, welke getuigenis aflegt van uw medeleven in het wel en wee dezer ge meente, welk medeleven van de marine, in het bijzonder van u, vlootvoogd, door het gemeentebestuur op hoogen prijs wordt steld; een bijzonder woord van waardeering aan u, geachte ambtgenoot en voorganger, voor uwe onverflauwde belangstelling in onzen (en voor een goed deel ook nog uwen arbeid); een woord van dank voor de komst van u, afgevaardigden van vereenigingen, werkzaam in het belang van toerist en vreemdeling. Dames en Heeren, Terzelfder tijd, dat door de N.V. Zeebad Huisduinen werd vastgesteld de opening van het nieuwe hótel-pension op 15 Mei te doen geschieden, en de N.V. meende hieraan eenigenluister te moeten bijzet ten, terzelfder tijd stond bij het gemeente bestuur vast, dat wij ons in dezen niet mochten onthouden ook dezerzijds daarin belangstelling te toonen. De reden hiertoe ligt voor de hand. Was tot dusverre de eenige bekendheid, welke onze gemeente genoot die van marine centrum en daarnaast helaas hare hooge belasting, niet zonder bijzondere voldoening kunnen wij er thans op bogen, dat wij in Huisduinen een badplaats in op komst hebben verkregen, niet alleen dank zij de N.V. Zeebad, die naast het aanstonds te openen hótel-pension, een paviljoen en een 13-tal villaatjes exploiteert, maar ook door het feit, dat Huisduinen bij particu lieren begint mede te tellen; wij behoeven om dat te constateeren maar om ons heen te zien, want hier en daar zien we parti culiere villa's verrijzen. Daarnaast staat we mogen er met waardeering op neerzien de opkomende bloembollencultuur met den daarmede ge paard gaanden handel. Huisduinen, onderdeel van de gemeente Den Helder, is eigenlijk ouder dan Den Helder zelve, het begint zich thans te ont wikkelen tot heil van Den Helder, en laten we hopen, dat het een werkelijk goede toe komst zal hebben. Deze redenen, de boop tot ontwikkeling van Den Helder in een andere richting dan marinecentrum alleen, gaven het gemeen- tebestuur de overtuiging van de noodzaken lijkheid de gasten van de N.V. Zeebad op I bescheiden wijze mede te helpen ontvan- 1 gen, opdat het bezit en het bestaan van de j badplaats Huisduinen ook buiten de gren zen der gemeente zou doordringen. Dames en Heeren, Ik wil eindigen; na het welkom, dat ik i u allen heb toegeroepen, wil ik de boop uitspreken, dat de dag van heden u niet zal teleurstellen; ik wil hopen, dat deze dag u brengen zal wat gij ervan verwacht, maar bovenal heeren commissarissen van de N.V. Zeebad, gij, die al uw arbeid koste loos verricht in de overtuiging een goede zaak te dienen, ik wil bovenal de hoop uitspreken, dat uwe verwachtingen ver wezenlijkt zullen worden, en wanneer dat inderdaad in de toekomst zal blijken juist geweest te zijn, dan' kunt gij de overtuiging bij u dragen het waarachtig belang der ge meente te hebben gediend in den vollen zin des woords. Ik dank u voor uw arbeid, ik dank de anderen voor hunne belangstelling. Ik eindig met een hartelijk en welge meend: „Leve Zeebad Huisduinen!" De heer Biersteker, prea.-oomm. van de N.V., beantwoordde deze rede met een woord van dank aan het gemeentebe stuur voor deze ontvangst. Wij gevoelen ons, zoo zeide hij, in de positie van een kind, dat door moeder welkom wordt ge- heeten. Het gemeentebestuur heeft dezen dag tot een dag van beteekenis voor ons gemaakt en spr. dankt daarvoor. Na dit welkom, en nadat eenige ver- verschingen waren rondgediend, werd in een 12-tal auto's de tocht naar Hulsduinen aangevangen, waar de feestelijke opening zou plaats hebben. Het weer, dat zich aanvankelijk niet zeer fraai liet aanzien, klaarde in den loop van den morgen meer en meer op. Hoewel er nog een stevige en tamelijk kille wind woei, besloot men nochtans de openings plechtigheid te doen plaats hebben op het terras van het hótel. Toen allen 'hier verzameld waren, sprak de heer Biersteker het welkomst woord uit, thans in „eigen woning". Hij wijst er op, dat dit een groote voldoening is voor de N.V., die al zoo lang gestreefd heeft naar ©en eigen tehuis, dat haar zal plaatsen in de rij der badplaatsen. Wij verwachten, aldus zegt spr., wel niet Zand- voort naar de kroon te kunnen zullen ste ken, maar wij meenen toch recht te hebben op een eigen bescheiden plaatsje. Het doet ons genoegen, dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan onze uitnoodiging om hier tegenwoordig te zijn. Spr. verzoekt den heer Houwing thans het hótel te willen openen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5