GEMENGD NIEUWS. Laatste berichten. Ingezonden. Binnenland. Moord te '8 Gravenhage. Een Haagsch meisje door een stndent doodgeschoten. De dader gebroken naar lichaam en ziel. Stoomtram-ongeluk. Het drama te Waterlandkerkje. Bovenkerk, u„ 13 Mei te Calcutta. Streefkerk, 13 Mei te Antwerpen. Sommeladijk, u-, 14 Md Gibraltar gep. Holland—O.-AaiLijn. Zo»ma, u., 14 Mei v. Shanghai. Gemima, t., 14 Mei te Shanghai. Alderamln, 14 Mei te R'dam. Ouderkerk, u., paaa. 13 Md Dan gene»». Holland—Australië Lijn. Aagtekerk, 13 Mei v. Sydney. Abbekerk, u., pa»». 13 Md Gibraltar. Arendskerk, t., 14 Md te Antwerpen. HollandWe»t-Afrlka Lijn. Cere», u, 14 Mei Lago». Mar», t„ pa»s. 14 Md Ouesaant. Reggestroom, iï Mei v. A'dam. hchelde&troom, t., 14 Mei v. Grand Popo. Vondel, t., pas». 14 Md La» Palmas. JavaBengalen Lijn. Bali, 13 Mei v. Rangoon. Baron Ogilvy, 12 Mei v. Saibang. Bondowoso, 13 Med v. Java. Jacatra, 12 Mei te Java. JavaChinaJapan Lijn. Tjibodas, 11 Mei te Batavia. Tjileboet, 11 Mei v. Manilla. Tjimanoek, 13 Mei te Chinwangtao. Tjipondok, 12 Mei v. Cebu. Tjikembang, 14 Mei te Shanghai. Java- New-York Lijn. Sanxarinda, 14 M v. P. Said. BJijdendijk, 14 Mei te Singapore. Teucer, 12 Md te Norfolk. City of Florence, 12 Md te Padang. Java Pacific Lijn. Modjokerto, 13 Md v. Manilla. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, t., pass. 14 Md Ouessant. Blitar, t., 11 Mei v. Colombo. Kedoe, u., 13 Md te Belawan. Sibajak, t., 13 Med v. P. Said'. Slamat, u., 15 Mei te Belawan. Soekaboemi, t., pass. 13 Mei Kaap dd Armi. Tabanan, u., pas». 15 Md Sagre». Tosari, u., pass. 14 Mei Ouessant. Tambora, u., 15 Mei te P. Said. Indrapoera, is Mei v. R'dam. Medan^ u., 15 Mei te Belawan. Schouwen, t., 13 Mei Kaap der Armi gep. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algorab, u., 12 Md te B. Ayre». Alhena, u., pass. 13 Mei Ouessant. Alwaki, t-, 12 Md v. Montevideo. Alcor, u., 12 Mei te Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Meriones, pass. 14 Md Dungeness. Phrontis, pass. 13 Md Lizard. Pyrrhua, 14 Mei v. Singapore. Atreus, 14 Mei Perim gep. Diomed, 12 Md v. Vladiwostock. Alcinous, 14 Md te Londen. City of Florence, 13 Md v. Peaang. Trodlus, 15 Md te A'dam. Ajax, 14 Mei v. Batavia. Hector, 13 Md v. Hongkong. Phrontis, 15 Mei te Hamburg. Melampus, pass. 14 Mei Gibraltar. HET VERTREK VAN DE GRAF ZEPPELIN. Frledrlohshafeo, 16 Mei. Hedenmor gen 5.54 uur is het luchtschip de „Graf Zeppelin" voor de tweede vlucht naar Amerika gestart. Reeds tegen 5 uur heersöhte op de werf groote bedrijvigheid, het luchtschip werd voor het vertrek ge reedgemaakt. Te 5 u. werden de groote deuren van de hal weggenomen, waarna de ballastzakken werden verwijderd. In- tusschen hadden alle passagiers hun plaat sen ingenomen en. te kwart vóór 6 wordt het groote luchtschip uit de hal gebracht. Het weer was uitstekend: heel stil. doch een weinig nevelig. De cabines van de „Graf Zeppelin" waren feestelijk versierd; overal waren bloemen aangebracht. Te 10 minuten vóór 6 was alles voor het vertrek gereed. Een laatste afscheidsgroet werd gebracht en te 5.54 u. werd het sein van vertrek gegeven. Langzaam zette de „Graf Zeppelin" zich in beweging. Het luchtschip nam koers in Zuidelijke richting. Tengevolge van den nevel was het luchtschip spoedig uit het gezicht verdwenen. Te 7.20 u. passeerde het Basel. New-York. Het bericht van het ver trek der „Graf Zeppelin" naar Amerika werd hier kort na middernacht ontvangen. Volgens officieele berichten heersoht bo ven den Atlantischen Oceaan, Noordelijke route, uitstekend weet DE RAMP TE CLEVELAND. New-York. De ramp in het zieken huis te Cleveland, Ohio, is veel grooter dan de eerste berichten deden gelooven. Tot mi toe zijn er 95 dooden en meer dan 100 gewonden te betreuren. De ramp ont stond in de kliniek van den door de bloeds- overdracht-methode bekenden arts Crille door ontploffing van een film van een X- stralentoestel, 'dat in de benedenverdie ping stond. In het ziekenhuis waren vol gens betrouwbare inlichtingen 860, meest nlet-bedlegerige patiënten, wier redding tengevolge van gassen, die zich ontwikkel den, buitengewoon moeilijk was. Het zie kenhuis is totaal afgebrand, slechts de muren zjjn blijven staan. Ook verscheidene artsen en leden van het verplegend per soneel moeten in de vlammen zijn omge komen. Het zoeken naar de lijken en de gewonden in de puinhoopen wordtx nog steeds voortgezet. DE TOCHT DER 2 VLIEG BOOTEN. Uit Saibang wordt ons d.d. 16 Mei ge seind: Wij hadden een zeer goeden overtocht met zuiver kloppend bestek en komen waarschijnlijk Zaterdag in Batavia aan. Verdere berichten zendt Aneta. IK VERGISTE MIJ. Geachte Redactie, In de eerste plaats mijn dank voor de ruime gelegenheid die u verstrekte, in zake de gedachtenwisseling over het „Grondbedrijf", tusschen den heer De Zwart en ondergeteekende. Nogmaals doe ik een beroep op U, deze gelegenheid in de overtreffende trap te mogen zien toe gepast, door nogmaals bijgaand te zien geplaatst. Ik had mij voorgenomen het te laten bij mijn laatste ingezonden stuk, doch daar, waar de heer De Zwart mij in meerdere mate besehuldlgt van mislei ding, daar dient mijnerzijds een woord van protest Mijn levensopvatting is niet van dien aard om het publiek te mislei den, integendeel, ware het voor mijn per soonlijk gestel beter, Gods water over Gods akker te laten loopen. Trots dat, traoht ik het mijne er toe bi] te mogen dragen, de belangen dier gemeenschap te dienen. En dan doet het pijnlijk aan, dit in twijfel te zien trekken door iemand als de heer De Zwart en.... laat ik het er maar aan toe voegen, de zijnen. Het schijnt nu eenmaal tot de onmogelijkheden te be- hooren, een rustig debat te kunnen voe- met een Helderschen sociaal-democraat. Ter zake: Mijnheer de Redacteur, de heer De Zwart met zijn minder lange epistel dan het mijne (het verschil in lengte is niet zoo groot, J. J. S.) traoht daarmede mjjn beweringen en becijferin gen als misleidend weer te geven, waar in en waarmede hij zoo slecht is geslaagd, dat daarin duidelijk blijkt de toepassing van het spreekwoord „de kat in de be nauwdheid". Hij geeft toe dat het bedrag ad 13000 voor de Donkere Duinen uit de gewone middelen wordt bekostigd, maar voegt er aan toe: waarom noemt hij: dan niet alle kosten van onze plantsoenen in onze gemeente? Omdat onze plantsoenen in de eerste plaats buiten het uitbreidings plan liggen en in de laatste jaren eerst zijn ontstaan van publieke weg tot plantsoen en dus hun finantieele stempel drukken op de uitgaven van Publ. Wer ken, mijnheer De Z. en dus met het uit breidingsplan waarover het gaat, niets heeft te maken. Van misleiding gespro ken. Maar de nog straks aan te leggen plantsoenen, welke wel in ons uitbrei dingsplan zijn geprojecteerd, drukken of komen er wel op te drukken. Dan tracht de heer De Z. zich te bepalen, door de werkelijke verliezen aan te geven en komt dan met 5 stuks, zegge en schrijve 5 stuks volgnummers, uit de begrootingen: 1928, '24, '25, '26 en '27, totaal 2.772.85. 't Is frappant lezer, wat hebben wij een pracht van een „Gemeentelijk grondbe drijf". Wat een misleiding! Over de las ten en baten welke ik aangaf, zwijgt de heer De Z. Over de krankzinnige methode der waardebepaling van het grondbedrijf, evenzoo. Ik zal het u hier nog even dui delijk maken. In 1928 kwam de schat tingcommissie, buiten de „Donkere Dui nen" tot een bedrag van 1.417.000, ter wijl de boekwaarde bedroeg 1.620.0C0, een verlies dus van 200.000. Zie „Raads- overzicht" in het blad van Zaterdag 20 April j.L, waarin het zeer duidelijk is weergegeven. Wat zegt dat nu en wat blijkt daaruit? dat er met het geheele grondbedrijf een dubieuse weg wordt ge volgd, waarvan elke positieve bepaling ontbreekt en, zooals ik reeds schreef de grondslag is, „camouflage" oftewel „mis leiding?" Er zit zelfs nog een ander ge vaar aan vast, n.1. dat wanneer wij de ge schatte waarde als de zuivere aanvaarden, onze Plaatselijke schuld met 200.000 ver hoogd moet worden. Mijnheer de redac teur, laat ik het hier bij laten, de gelegen heid komt nog wel, hierover in grooter lijnen uit te wijden. Thans bepaal ik mij tot een vergissing, welke door mij werd gemaakt, n.1. deze: dat ik mij vergiste in de pienterheid des heeren De Z. 't geen mij werkelijk spijt Zijn geheele betoog is van een „onwetende" of doelbewuste mis leiding. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Den Helder, 9 Mei 1929. Onderschrift Zoodra ik het opschrift las," dacht ik, dat eindelijk de heer SohoeffeLenberger erkende zich inderdaad vergist te hebben, doch na van den inhoud van zijn stuk te hebben kennisgenomen blijkt, dat het hopeloos met hem is gesteld. Want wat is het geval? Ik zou er geen oogenblik aan hebben gedacht, om op het geschrijf van den heer Soh. over het Grondbedrijf in te gaan, omdat diens uitlatingen te dien aanzien van /zoo (ontzettend weinig konnis van. zaken getuigen, dat eerst een schriftelijke en mondelinge cursus moet worden ge geven, alvorens de mogelijkheid zal ontstaan hem eenig begrip bij; te brengen van het onderwerp waarover hij schrijft. En daar ik mij niet de aangewezen per soon acht, om voor den heer Soh. als leermeester te gaan optreden én wijl ik mijn tijd beter kan, of liever moet be steden, heb ik niets over zijn standnunt ten aanzien van het Grondbedrijf ge schreven. Het eenige wat ik deed, was den heer Sch. een vraag te stellen. Im mers, één zijner argumenten was deze: „De belastingbetalers moeten elk Jaar 30 40.000— belasting betalen, om het tekort van het Grondbedrijf te dek- ken." Ik vraag hem, om de Nos. van de be grooting te noemen. De heer Sch. doet het niet. Kan die niet aanwijzen. Ik noem die begrootingsposten wel. Daaruit blijkt, dat niet telken jare 80 40.000. docht 2 8000.— uit de belasting wordt bijgepast. Nog al eenig verschil. Die cijfers kan de heer Sch. controleeren, en met hem alle Raadsleden en ambte naren van het Gem.Bestuur, die over een begrooting beschikken. - Nu wordt de heer Soh. boos omdat ik hem van misleiding beticht. Waarom meen ik daartoe gerechtigd te zijn? Om dat hij; niet Ingaat op mijn vraag, om zijn eerste bewering waar te maken, en twee- dens er een nieuwe onjuistheid aan toe voegt. Hij toch schrijft in het nummer van 8 MeT: „Laat men mij aantoonen, dat de baten de lasten dekken of zooals het zou moe ten zijn, zelfs overtreffen, want het is Immers in het belang der gemeenschap. Als ik u zeg lezer, dat alleen de „Donkere Duinen" Jaarlijks kost 18.212.14, welk bedrag uit de gewone middelen wordt bekostigd^ hetwelk heelemaal geen baten j afwerpt, alleen na eenige generaties een 1 verwacht „Dennenbosch" dan vraag £k mij af, durft man bet grondbedrijf nog in bescherming te nemen. Laat de heer De Zwart eens waarmaken, dat die kos ten der „Donkere Duinen" verdisconteerd kunnen worden, door de baten van het overig grondbedrijf. En ajg men daarbij nog in aanmerking neemt, dat er van de geheele oppervlakte, zijnde 00 H.A., 18 A. en 88 cJL, eerst 16 H-A., 24 A. en 881/» o.A. in exploitatie 1b, dus plan. 1/0 ge deelte met het door mij roods genoemd tekort, dan vraag ik mij al, wanneer de cultuur zich in negatieve richting wendt, of het verantwoordelijk Is, een derge- lijken z.g. socialen maatregel langer te bestendigen." Elk die dit leest, zal daaruit de con clusie trekken, dat het Grondbedrijf een hoeveelheid van 96 H.A., 18 A. en 88 c.A. bezit, waarin dan volgens den heer Sch., wel te verstaan, mede de „Donkere Dui nen", groot ongeveer 40 H.A. zijn begre pen en dat alvast alleen de exploitatie van die Donkere Duinen als onderdeel van het geheele Grondbedrijf, een jaar lijks verlies oplevert van 13212.14. Nu beklaagt de heer Soh. zich er over dat ik hem van misleiding beschuldig. Doch toen de heer Sch. het boven aan gehaalde citaat schreef, maakte hij ge bruik van het staatje voorkomende op blz. 88 van de memorie van toelichting van de begrooting 1929, zijnde bijlage Hl bij de afzonderlijke begrooting van het Grondbedrijf. Welnu, toen hij die gegevens over de oppervlakte van het Grondbedrijf opschreef, kon bij, neen moest hij weten, dat daarbij niet behoorden de Donkere Duinen, en wel omdat in dit staatje alleen worden genoemd de gronden van Groep A, B, C, D en Volkshuisvesting. Al die groepen zijn gelegen binnen de linie. (Voor de benaming der gronden onder A, B, C en D hiervoren genoemd, verwijs ik naar het aan het slot van dit artikel voorkomende staatje.) Desondanks vertelde de heer Sch. aan de lezers van het blad dat de „Donkere Duinen1" wel tot het Grondbedrijf be hoorden en daarvan alleen bet verlies reeds bedroeg 13.212.14, m.a.w. was dit voor hem het bewijs om alvast een aan merkelijk deel van zijn bewering dat er 30 40.000.per jaar uit de belas ting moest worden bij'gepasfc, waar te maken. In mijn onderschrift wijs ik er op, dat de „Donkere Duinen" aangekocht zijn voor Park- en Plantsoenaanleg en dus de deswege ontstSne onkosten jaarlijks uit de gewone middelen moeten worden betaald, evenals dezelfde soort kasten gemaakt en te maken voor het Spoor- plantsoen. Omdat èn het Spoorplantsoen èn de Donkere Duinen/ni et s, maar dan ook totaal niets te maken hebben met het uitbreidingsplan Oost en West Voor dit uitbreidingsplan (waarin dus niet 40 H.A. Donkere Duinen zijn begrepen) is in totaal de door den heer Sch. genoemde 96 H.A., 18 A. en 83 C.A. aangekocht. Daarin is ook een vrij flink plantsoen ontworpen. Bij de kostprijs-calculatie van den productieven grond is evenajs met de stratenaanleg rekening gehouden dat de eerste aanlegkOsten daarvan straks door het Grondbedrijf voor de helft zal moeten worden betaald!, omdat dit tot het in exploitatie brengen van het Grond bedrijf behoort. Daartoe behoort echter niet bet in gereedheid brengen van de Donkere Duinen als park. Wijl de heer Sch. wel die voorstelling gaf, tegen beter weten in, daarom betichtte ik hem van misleiding, Ik meen, geachte redactie, te kunnen voJstaan met er op te wijzen dat ik alleen ben ingegaan op een tweetal positieve beweringen voorkomende in de artikelen van de hand! des heeren Sch, en niet op die artikelen als zoodanig. Nu ik echter tooh aan bet schrijven ben, mag ik wel licht voor het overige deel van den in houd van de artikelen van den heer Schoeffelenberger even verwijzen naar de handelingen van het Raadslidl Schoef felenberger. Immers is op 16 April 1929 in den Raad het voorstel nopens de schatting van de gronden van het Grond bedrijf aan de orde geweest. Het 7e on derdeel van het geheele behandelde voor stel luidde aldois: „7. In aansluiting aan een en ander de totaal-waarde vast te stellen op 1.630.482,71, gespecificeerd als volgt: Groep A. (Kanaalgronden) 244.545.99 Groep €5. (Heldersche Polder) 603.184,97 Groep O. (Oude Belt) 111.291, Groep D. (Ruyghweg) 254.205,85 Groep Volkshuisvesting 417.254,90 Totaal ƒ1630.482,71 zoodat, waar de boekwaarde der in aan merking te brengen gronden bedraagt 1.620.170,20Va de meerwaarde is 10.312,5072". Voor dit voorstel, dus ook voor die meerwaarde stemde ook het Raads lid Schoeffelenberger. Als de heer Sch. in dé krant de lezers van dit blad wil inlichten over de groote verliezen van het Grondbedrijf en stem ming tegen dit bedrijf maakt door zijn voorstelling van zaken dan is dit wellicht voor hem een aardig tijdverdrijf. Dooh laat hij dan eerst beginnen het Raadslid Soh. van zijn inzichten te overtuigen. Wellicht stemt die dan niet meer als op 16 April 1929 Is geschied. Of, en dat is ook mogelijk de schrijver Sch. In Uw blad wordt door het Raadslid Sch. be keerd. Doch dèn zullen de lezers van de H. O. zijn artikelen moeten missen. En dat zou toch te betreuren zijn. M.a.w.: zoolang de heer Sch. over dit belangrijke vraag- istuk blijkbaar het met zich zelf niet eens is door n.1. te handelen precies lijnrecht tegenover hetgeen hit 'n de courant be weert, zoolang is het onbegonnen werk om met hem van gedachten daarover te wisselen. Hiermede basta. Hoogachtend, D. C. A. DE ZWART. - JL— Onder „Laatste Berichten" hebben we in een gedeelte van ons vorig nummer reeds melding gemaakt van den moord aanslag, die Maandagavond te 's-Graven hage werd gepleegd. "Wij geven hieronder volledigheids- nogmaals het geheele verslag van het droevig gebeuren. De 20-jarige A. B. te 's-Gravenhage, be gaf zich Maandagavond naar de catechi satie in de Duinoordkerk. Omstreeks 8 uur ging zij van huis, begeleid door den 20-jarigen A. O. J. 8. O. M. O. de O. Onderweg heeft het meisje den jongen gezegd, dat zij zijn liefde niet langer be antwoorden kon en daarom allen omgang met hem wenschte te verbreken. Nadat zij het kerkgebouw was binnen gegaan, ging O. de C. naar zijn woning, waar hij een paspoort haalde en zich van een revolver voorzag. Om 10 uur was de catechisatie in de Duinoordkerk ten einde. De student wachtte ijet meisje in de Adriaan Goed kooplaan op. Weer drong hij aan op voortzetting van de verloving, wat het meisje echter weigerde. Onder het praten wa^en zij de donkere laan van het park Zorgvliet ingewandeld. Op een gegeven oogenblik moet de jonge man zijn revolver getrokken hebben en drie schoten op het meisje hebben gelost. Waarschijnlijk is het eerste schot reeds doodelijk geweest Alle drie schoten trof fen doel. Bijna onmiddellijk was het meisje dood. Twee voorbijgangers zagen den dader zich per fiets verwijderen. Het slachtoffer werd in een huis bin nengedragen en dadelijk werden de po litie en de geneeskundige dienst gewaar schuwd. Na korten tijd heeft de genees kundige dienst het stoffelijk overschot weggehaald. Korten tijd na het gebeurde kreeg de politie reeds een aanwijzing, dat de dader niemand anders kon zijn dan de jeugdige O. de C. Oogenblikkelijk begaven eenige rechercheurs zich naar diens woning, maar zij troffen hem daar niet Het, bleek toen, dat hijs zijn pas meegenomen had. De politie heeft daarop alle grensplaatsen ge waarschuwd. Het bleek echter, dat de jongeman de stad niet verlaten bad; tegen half drie Maandagnacht is hij in de buurt van zijn huis gearresteerd. Hij is naar het hoofdbureau van politie gebracht en daar opgesloten. Bij een voorloopig verhoor heeft hij reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het lijk van db 20-jarige jonge dame is door de justitie in beslag genomen. In het gemeenteziekenhuis is Dinsdagmid dag sectie verricht, teneinde officieel' de doodsoorzaak vast te stellen. De moordenaar is nog op het hoofd bureau van politie; hoogstwaarschijnlijk zal hij heden ter beschikking van de ju stitie gesteld en naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht. Omtrent den moord in het Park Zorg vliet verneemt de Telegr. nog, dat de ouders van den dader Dinsdagmiddag eqn langdurig onderhoud hebben gehad met de politie-autoriteiten. Gebroken door den slag die hen getroffen had, vroegen zij hun zoon nog even te mogen zien. Nooit hadden zij gedacht, dat hij tot zulk een daad in staat zou zijn. Gevoelsmensch als hij was, had hij groote lipfde opgevat voor haar, die nu zijn slachtoffer is ge worden. Haar mededeeling, dat zij hem toch niet ten volle geven kon, wat hij van haar verwachtte, scheen hem zoozeer ge troffen te hebben, dat hij zich geen reken schap meer gaf van zijn daden. De jongeman heeft een uitstekende op voeding genoten en paste altijd goed op. Bij tal van aanzienlijke ingezetenen in de Residentie kwam hij als vriend aan huis. Thans begint het gebeurde in al zijn zwaarte tot hem door te dringen en zit hij gebroken naar lichaam en ziel in een cel op het hoofdbureau van politie in af wachting van zijn overlevering aan de justitie. Wij behoeven nauwelijks te vermelden, dat het gebeurde diepe verslagenheid heeft gebracht in het gezin van mr. B., die zich op zoo noodlottige wijze een van zijn vijf kinderen ziet ontrukt Een machinist levensgevaar lijk gewond. De stoomtram der maatschappij Zutfen Emmerik, welke Dinsdagmiddag om streeks 2 uur uit Zutfen vertrok, is vóór het Harenberg naar rechts uit de rails ge- loopen. De locomotief reed toen tegen een verhooging van den weg en een heg; zij! sloeg onderstboven en kwam achterste- voren in het weiland te liggen. De ma chinist, B. Steenbergen, uit Doetinchem, kroop door een opening naar bulten en bleef daar liggen in den ontsnappenden stoom. Te hulp snellende personen haal den hem daar deerlijk verbrand onderuit. Een spoedig aanwezige dokter heeft hem voorloopig hulp verleend en per auto naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De man, die zijn bewustzijn niet had ver loren, bleek bij opneming in het zieken huis over het gansche lichaam hevige brandwonden te hebben. Hij kermde voortdurend. Zijn toestand is levensge vaarlijk. De personenwagen reed op de locomo tief; de rechterzijwand en het balcon wer- defi ongeveer 1 M. Ingedrukt, de banken werden ontzet en de deur is afgerukt. Het onderstel werd ook erg verbogen. Eenige inzittende personen kregen lichte ver wondingen: ontvellingen, schrammen, enz.. De eerste bagagewagen liep op den ontspoorden personenwagen en vernielde daarvan het achterbaloon. Deze bagagewagen en de volgenede sloegen beide naar rechts om. Ook deze wagens waren nogal ontzet De laatste bagage wagen bleef op de rails staau. De machinist overleden. De machinist die Dinsdagmiddag bij' de ontsporing van d'e personentraon Zutphen Emmerik ernstig (gewond werd, is Dins dagavond in het ziekenhuis te Zutphen overleden. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 28-jarigen arbeider J. de R. uit Waterlandkerkje, thans gede tineerd, die in eerste instantie bij' vonnis an de rechtbank te Middelburg d.d. 15 Maart is veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloo- pige hechtenis, terzake van den op 18 December van het vorige jaar gepleegden moord op een 17-jarig meisje. Zoowel de verdachte als het openbaar ministerie bij de rechtbank, dat twintig jaar gevangenisstraf had geëischt, had den tegen het vonnis der rechtbank hoo ger beroep aangeteekend. Verdachte bekende volledig. Hij; had in relatie met het slachtoffer gestaan en was bang, dat zij dit zou uitbrengen en dat zijn vrouw het te weten zou komen. Ver dachte vreesde, dat het geluk in zijn ge zin zou worden verstoord en toen is er een zielestrijd bij hem ontstaan. Tenslotte heeft hij besloten het meisje te dooden. In den morgen van den 18en December heeft verdachte die zijn verklaringen onder voortdurend snikken aflegde het meisje op het erf van haar ouders opge wacht en haar met een scheermes, dat hij daartoe hij zich gestoken had, den hals afgesneden. Het slachtoffer is daarna in een sloot gevallen. De advocaat-generaal, mr. Brants, schetste verdachte als een weinig ontwik keld man, die zijn sexueele hartstochten niet meester is. Spr. beschouwde ver dachte meer als een ellendigen zwakke ling dan als een doortrapten misdadiger. Mr. Brants, hoewel het misdrijf van buitengewoon ernstigon aard achtende, meende, dat het met de opgelegde straf van twaalf jaar, gezien de omstandig heden en den persoon van verdachte, vol doende' geboet is. Hij vond geen aanlei ding om mee te gaan met het requisitoir van den officier van justitie en vroeg be vestiging van het vonnis quo. Mr. Kuipers, de verdediger, drong op clementie aan en meende, dat hier met een lichtere straf dan de opgelegde k,an~ worden volstaan. Uitspraak 29 dezer. EEN LIJKJE GEVONDEN. Op een zolder ln deWarmoea- straat te Amsterdam. De vrouw van den exploitant van een bar in de Warmoesstraat had de echte lijke woning verlaten. Zij had een spaar bankboekje en eenig geld medegenomen. De man, die op reis wilde, ging. op zolder een koffer halen. In die koffer vond hij een pakje kranten.-Het bleek hem, dat die kranten een kindergeraamte bevatten. De man, ging naar 't politiebureau en ver zocht hulp om het geld terug te krijgen, dat zijn vrouw had meegenomen. Tevens deed hij aangifte van de vondst. Hij ver moedde, dat de vrouw, die vroeger buffet juffrouw was geweest, een kindje had ge dood. De kranten waren van 1926 en de daad zou dus ongeveer drie jaren geleden gebeurd zijn. De vrouw is opgespoord en op het politiebureau gehoord. Zij vertelde de kof fer drie jaren geleden in bewaring te heb ben gekregen van een vriendin. Zij wist niet wat er inzat. De vriendin, die niet meer in de stad woonde, had later nooit naar de koffer gevraagd. INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL TE AMSTERDAM. Bij den heer G. Wiering, Oude Hoog straat 22 te Amsterdam, die daar sedert enkele weken een .goudsmidswinkel drijft, is Maandagnacht ingebroken. De echtgenoote van den heer Wiering hoorde, in haar slaapkamer, die op de tweede verdieping ligt, gestommel in den winkel. Zij heeft toen haar man wakker gemaakt. Door een kier zag men twee mannen. Men hoorde de winkeldeur open doen en weer sluiten. De mannen gingen naar een auto, waar zij een pakje afgaven. Het echtpaar is toen naar beneden ge gaan, zag de beide mannen voor den win kel staan en op het geroep kregen ze as sistentie van een buurman, zoodat men den mannen kon beletten in een gereed staande taxi te stappen. Weldra kwam de politie opdagen, die de belde mannon ar resteerde. Later is gebleken, dat de in brekers binnen zijn gekomen door het tui melraam boven de deur. Zij hebben een aantal gouden en zilveren horloges, be nevens een aantal gouden ringen, in het eheel voor een waarde van ongeveer 500 medegenomen. Dit pakje is lntus- sohen spoorloos verdwenen. De heer Wie ring was niet verzekerd. BROEDERMOORD. Voor de rechtbank te MaaBtrioht is Dinsdag behandeld de zaak tegen F. H. E., 88 jaar, koopman In lompen te Gulpen. Op 7 Januari heeft verdachte met zijn broer twist gekregen in het Oozenbosoh

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7