S. A. KANNEWASSER ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE Koord-Hallandsche van S. Krom. [HEEREN-BM1 BUITENLAND. ■■i Nr. 6662 ZATERDAG 18 MEI 1928 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Mei op: ond.: op: ond: v.m.: n.m.: Z 19 16.06 8.86 6.01 20.50 6.49 7.16 M 20 16.22 8.47 4.69 20.51 7.42 8.06 17.86 8.59 4.58 20.68 8.26 8.46 W 22 18.50 4.12 4.66 20.64 9.08 9.21 20.04 4.26 4.66 20.66 9.88 ë.54 V 24 21.17 4.44 4.54 20.57 10.10 10.27 Z 26 22.27 6.06 4.62 20.68 10.48 11.00 voor Zaterdag 18 Zendag 19 Maandag 20 Mei 9.18 uur. 9.20 #.21 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Een vlaaeherastaklng te Seheve- nlngen. Onder de Scheveningsche haringvis- Bchers ia deze week een staking uitge broken, tengevolge van een loonconflicL De oorzaak is in bet kort deze: voor eeni- ge jaren hebben de Scheveningsche ree ders hun bedrijf gemoderniseerd, zeillog- gers werden omgebouwd in motorloggers, nieuwe netten werden aangeschaft enz. enz. Een en ander kostte natuurlijk een enorm bedrag, terwijl de reeders bet risi- oo liepen, dat de vangsten misschien niet eens belangrijk zouden verboogen. Zij meenden toen dat de visschers, voor deze moderniseering, waarvan zij toch ook di rect profijt hadden, een steentje bij moes ten dragen en brachten twee jaar geleden het percentage, dat de visschers van de besomming ontvingen, van 26 procent terug op 24 procent De visschers stem den hierin toe, moesten hier in toe stem men, omdat hun organisatie niet krachtig genoeg was zich ertegen te verzetten. Nu na twee jaar gebleken is dat deze moderniseering veel grootere besommin gen geeft, meenden zij dat de reeders hun aandeel daarvan wel weer konden bren gen op 26 pet, temeer waar hun loonen zeer laag zijn. Het gemiddelde loon be draagt n.1. niet meer dan 16 a 17 gulden, en het behoort tot de uitzonderingen als er meer verdiend wordt De reeders ech- ters voelen er niet veel voor, omdat, zeg gen zij, de kosten van het onderhoud van de motorloggers ook veel grooter is dan van de zeilloggers. Zij waren geneigd het percentage te verhoogen tot 241/, pet., waarmee de Chr. Bond geen genoegen nam en haar leden adviseerde, het werk neer te leggen. De Moderne Bond, die in Scheveningen weinig te beteekenen heeft, heeft dit voorbeeld gevolgd en zoo is de •taking algemeen. Een conferentie, met den rljksbemiddelaar, had Woensdag geen resultaat, zoodat de staking voortduurde. De Scheveningsche visschersbevolking li van een zeer gemoedelijk slag men- KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Qegarandeard Wasch-, Zon- en llchtecht FE UILLETON door „Is hij uw pachter?" „Ja." „Waarom Jaagt u hem dan niet weg? Ik zou geen man op mijn land willen heb ben, die klemmen zet" Hij keek zuur en zijn toon werd zeer ongeduldig. Hij had blijkbaar genoeg van het gesprek. „Ik kan niet. Hij heeft een contract voor verscheidene jaren. Goeden mor gen." „Goeden morgen, mijnheer Deville." Hij keek over zijn schouder. „U weet mijn naam?" „Zeker. Weet u den mijnen niet?" „Neen." „Laat ik me zelf dan voorstellen. Ik ben Miss Ffolllot de bleeke Malloot, weet u," voegde ik er boosaardig bij. „Mijn var der is de nieuwe dominé." Ik stond voor hem, met de handen ach ter den rug gevouwen en voelde bijna het scherpe licht uit zijn donkere, vurige oogen, toon zijn blik mij trof. Ik kon mij niet van hem afwenden. Er was een merkbare verandering in zijn geheele uiterlijk. Ten laatste be schouwde hij mij dan nu met ongeveinsde belangstelling. „FfoUJot?" herhaalde hij JMoiliotv Boe spelt u 4a*r schen en veel merkt men dan ook niet ln het vlsscherspiaatsje van de staking. Wel geheel anders is het met do staking te Zaandam, die nu al weken duurt en ook zijn invloed doet gelden op de nevenbedrijven, en dat kon ook niet anders, waar de staking van zoo langen duur is. Uit het antwoord dat de patroonsbond deze week aan den rijks bemiddelaar zond, voor het benoemen van een bemiddelingsraad, bleek duidelijk de onverzettelijkheid van de patroons ten opzichte van de eischen van de arbei ders. Het ziet er dan ook niet naar uit dat hier een spoedige oplossing van het conflict zal gevonden worden, temeer waar geregeld meer werklui van buiten aangenomen worden, die het meest nood zakelijke werk kunnen verrichten. Laat ons, nu we toch met „stakingen" bezig zijn, nog melding maken van het arbeidsconflict bfj die Zuiderzeewerken, waar een 90 grondwerkers op de „Oude Zeug" het werk hebben neergelegd. Ten gevolge van de groote werkloosheid onder de Zuiderzee-arbeiders hebben de mees ten het echter weer heel spoedig opge nomen, omdat ze bevreesd waren ontsla gen te worden. Van eenige stagnatie in het werk, tengevolge van deze staking is dan ook geen sprake geweest Buitenland. De Itallaansche staat en het Vatlcaan. Dinsdag j.L heeft de Itallaansche Ka mer met 357 tegen 2 stemmen het ver drag tusschen het koninkrijk Italië en het Vaticaan goedgekeurd en daarop met al- gemeene stemmen het concordaat en de daarmee samenhangende wetten aanvaard. Bij deze gelegenheid heeft Mussolini eenige vriendelijkheidjes gezegd tot den Paus, maar hij heeft tevens te kennen gegeven dat het vaticaan nu geenszins moet denken dat de kerk nu souverein is, alleen de Italiaansche staat is souve rein en de katholieke kerk heeft zekere loyaal en vrijwillig erkende voorrechten. Op geen enkel gebied zal de fascistische staat de leiding uit handen geven.ook de vorming en opvoeding van de jeugd zal het fascisme aan zich houden, teneinde de godsdienstige opvoeding aan te vullen met de moreele krachten van het fascisme en zijn idealen. Dat de Paus met een dergelijke ver klaring niet erg ingenomen kon zijn is te begrijpen. De katholieke bladen gaven, dan ook geen enkel commentaar op de rede van Mussolini, die door de niet- katholieke bladen met gejuich werd be groet. De Paus heeft zijn ontevredenheid over de speech van den dictator niet onder stoelen of banken gestoken. In een rede voering, die hij Dinsdag hield voor de leeraren en leerlingen van het Jezuïten- college te Mondragone, die het Vaticaan bezochten, heeft hij gezegd dat de opvoe ding in de eerste plaats was de plicht en de taak van het gezin en niet van den staat, daar het gezin er is vóór den staat. Wel behoorde de staat daar bij te sprin gen waar particuliere krachten bij de opvoeding en het onderwijs te kort scho ten. Af te keuren was het als de staat Imperialistisch onderwijs gaf, daar ook andere staten dit zouden kunnen doen en aldus de algemeene vrede geschaad zou worden. Vervolgens zei de Paus (wij achten het belangrijk genoeg om deze passage geheel over te nemen): „Op één punt zullen wij nooit met den staat kunnen meegaan: wanneer de staat het recht, dat God en de natuur aan het gezin en de kerk hebben toebetrouwd, om de kinderen op te voeden, miskent. Op dit punt zijn wij intransigant. Weliswaar be schikken wij niet over materieel midde len, maar de Waarheid en het Recht heb ben die niet noodig, daar zij in zichzelven een onweerstaanbare kracht hebben." Op beslisten toon wist dus de Paus de opvatting van Mussolini, omtrent de opvoeding van de jeugd, van de hand. Commentaar werd dan ook niet door de pers geleverd op deze redevoering, die groot opzien baarde. De rost ln China is alweer sedert lang verstoord, en de toe stand wordt in het Hemelsche rijk, waar voor de naam „Helsche rijk" meer toe passelijk was, met den dag erger. Zooals men weet rukt het leger van de provin cie Kwangsi momenteel op tegen Kanton en tegelijkertijd wordt voor communisti sche muiterij onder het Ohineesche gar nizoen van Kanton gevreesd. De toestand wordt op het oogenblik zoo ernstig geacht, dat de Engelschen te Hongkong troepen in gereedheid houden. Bovendien zijn er nog generaals in an dere deelen van het geweldige rijk, die ook een gevaar vormen voor de rust Daar is b.v. generaal Feng, waarvan men niet weet wat hij in zijn schild voert en voor wien men ook bevreesd is en zoo blijft er onrust en onvrede in het Ohineesche rijk, dat behalve door burgeroorlog ook gere geld bedreigd wordt door hongersnood en besmettelijke ziekten. ENGELAND. DE KONING GEHEEL HERSTELD. In antwoord op een vraag van den bur gemeester van Durham heeft de prins van Wales gezegd: „De Koning maakt het verwonderlijk goed, en zijn gezond heid! is beter dan in de twee jaar die aan zijn ziekte vooraf zijn gegaan, het geval is geweest" RUSLAND. „Zooals u maar wilt, wanneer u slechts de dubbele F. niet vergroot Gewoonlijk zoo: Dubbele F. O. dubbele L. L O. T. Wjj vinden het nogal een aardigen naam, ofschoon hij: u niet schijnt te bevallen. Ach, daar zie ik mijn vader aankomen. Blijft u niet even, om kennis met hem te maken?" Mijn vader kwam uit de kerk terug met zijn toga onder den arm. Het had zijn aandacht getrokken, dat een vreemde ling met mij stond te praten, en hij kwam naar ons toe. De heer Deville draaide zich snel om. De beide heeren stonden tegenover elkander, mijn vader waardig, correct, ernstig, Bruce Deville slordig, slecht gekleed, met duister, knorrig ge laat en oogen, die vuur schenen te spran kelen. Toch was er een zekere waardigheid ln zijn houding en hjj. ontmoette mijn vaders bMk resoluut. „Ik heb geen introductie aan den heer Ffolliot noodig," zeide hij barsch. ,Jk vrees, dat ik u geen welkom kan bieden in Northshire. Dit komt onverwachts." Mijn vader nam hem ijskoud van het hoofd tot de voeten op. „Wat mjj betreft, mijnheer, ik verlang geen welkom van u," sprak hij. „Indien ik geweten had, dat ik u onder mijn naaste buren zou vinden, dan had ik voor zeker inijn verblijf hier niet gevestigd." „Die gevoelens", merkte de heer Devil le op, „zijn geheel wederke-erïg. In ieder geval kunnen wij elkandeT zoo weinig mogelijk In den weg loopen. Ik wensch u goeden morgen". Hij nam zijn pet af, waarschijnlijk voor mij', ofschoon hij niet in mijn richting keek, en ging heen, met groote stappen, en zonder de minste oonsideratie over onze bloembedden heen loopend. Mijn vader sloeg hem gade. Een don kere schaduw bleef over zijn gelaat ver spreid. Hij legde zijn vingers op mijn arm en door mijn dunne japon heen voel de ik hun aanraking als vuur. Ik keek hem in het stille, kalme gelaat, en ik was verbaasd. Het was verwon ierlijk, dat iemand zulk een masker kon dragen, „U hebt hem gekend", zeide ik zacht „Waar?W'e ls hij?" MljD vad.r haalde liep adem tusschen zijn opeengeklemde tanden. ,Die man", zeide hij langzaam, de oogen gevestigd houdende op de reeds ver verwijderde gestalte, „stond in nauw, in zeer nauw verband met den ongeluk- kigsten tijd uit mijn leven. Het was alles afgeloopen, voordat jij oud genoeg was, om er iets van te begrijpen. Het is jaren, jaren geleden, maar toen hij voor mij stond was het, of het eerst gisteren ge beurd was. Het is jaren geleden, maar het doet nog pijn het doet pijn als een dolk steek". Hij hield de hand tegen dé zijdie ge drukt Zijn gelaat was bleek sporen van de overspanning van gisteren schenen té zijn gebleven op die ingevallen wangen en al te glinsterende oogen. Ik was bewo gen, ofschoon ik tamelijk hard van natuur schijn te zijn. Ik legde mijn hand op zijn schouder. „Het is alles voorbij, van dien naren tijd", fluisterde ik zacht „Ik zou er dan ook maar niet meer over denken". Hjj keek mij een oogenblik stil aan; vaal en bleek waren nog zijn magere in- Ïezonken wangen en zijn oogen brand en als ruur. Het was wel het gelaat van STALIN'S ZEGEPRAAL. Te Moskou verluidt ln politieke krin gen zeer stellig, dat Preobrazjenski, tege lijk met Trotski uit de communistische partij gestooten, thans verlof gekregen heeft, te Moskou voor zich en zijn poli tieke vrienden Radek, Smilga, die vroe ger een hooge functie in de staatsplan- nencommissie had, en den gewezen volks commissaris van posteryen Smirnof de wedertoelating in de partij voor te berei den. Daarmee zouden alle leiders van de Trotskiïstische oppositie, behalve Trotski zelf en Rakofski weer vrede met de par- tyieiding gesloten hebben. Reeds verluidt, dat Preobrazjenski, direct na zyn weder toelating in de party, tot een hoog ambt geroepen zal worden. BUITENLANDSOH NIEUWS. samengesteld door Sir Josuah Stamp en vergezeld wordt door de reserves van dr. Schacht by de aanvaarding van de getal len van Owen Young, is hedenmiddag aan de belanghebbende delgaties toegezonden. Het documentis zeer lang en in het Fransch en Engelsch geredigeerd. LUCHTVAART. VLIEGTOCHTJES VOOR SCHOOL KINDEBEN. In een groot Dehavilland-toestel is Sir Alan Cobham gisteren op een reis van drie maanden door Engeland vertrokken, welke ten doel heeft in allerlei gemeenten belangstelling voor de luchtvaart op te wekken. Behalve de vliegtochten, die aan de plaatseiyke autoriteiten aangeboden worden, zal Sir Alan vliegtochtjes aan honderdduizend schoolkinderen aanbie den. Hij is hiertoe door een onbekend schenker in staat gesteld. Sir Charles Wakefield' heeft het vliegtuig van Cob ham met den haam „Youth of Engeland" gedoopt. DE SCHADEVERGOEDINGS CONFERENTIE. Het rapport aan de delegatie overhandigd. Parijs, 16 Mei. Het raipport van de schadevergoediingsoonferentie, dat ls iemand, die een geheim wist te bewaren. Ik beek hem aan en een gevoel van on rust beving mij Was dat geheim, waarop hy doelde, en waarvan by en Deville slechts schenen te weten, geheel iets dat tot het verleden behoorde, of was het iets, dat nog steeds voortwerkte? Hoe kon ik het weten? Myn vader werd byna het raadsel van myn leven. „Ik kan niet nalaten, er aan t9 denken", zeide hy langzaam. „Ik zal nooit ophou den er aan te denken.tot. „Tot wanneer?" fluisterde ik. „Tot het einde 1" riep hy heesoh, „en God geve, dat het niet lang meer duren magl" HOOFDSTUK IV. Onze geheimzinnige buren. Het bovenstaande is een getrouwe en nauwkeurige beschrijving van myn eerste ontmoeting met de eerste van onze twee buren, die volgens de mededeelingen van Lady Naselton geheel en al buiten de kringen van het plaatsje bleven. Merkwaardig genoeg had myn ontmoe ting met de tweede reeks den volgenden middag plaats. Wy stonden tegenover elkander by een bocht van het 'boschpad, op eenige meters afstand' van haar eigenaardige, kleine huls, en de verbazing benam mij byna den adem. Kon dit de vrouw zyn, door de geheele streek tot afzondering veroordeeld de vrouw die de schuld droeg van Bruce De- ville's maatschappeiyken ondergang? Ik keek in heldere, donkere oogen, die de mijne ontmoetten zonder een rroem van Ingezonden Mededeeling. Nierkwalen maken n spoedig and! Het kamt in den middelbaren leeftyd en daarna maar al te vaak voor, dat mea last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zo- nuwpynen en urinekwalen. Dit is gewoon- Ujk een gevolg van overspanning der nieren hét rijn waarschuwingen van da nieren» dat rij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren oan dé vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zy hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan ln het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpynen en1 rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloedl onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niengruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermage ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver- schynselen. Wek de nieren op en versterk ze met Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking dier blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden hy het gebruik van Fosteria Rugpyn Nieren Pillen. Verkryghaar (ln glasverpakking mét geel etiket let (hier vooral op) by apo theken en drogisten 6 1.76 per flacon. verlegenheid ln zekere mate even be langstellend als ikzelf en het kwam mij onmogeiyk voor. Zy sprak heel vriendeiyk met mij, alsof dat de natuuriykste zaak van de wereld was. ,JEr steekt een verschrikkeiyke storm op", zeide zij. „Wilt u niet voor een paar minuten binnen komen?" U zal wel geen tyd meer hebben, om uw woning te be reiken, en by onweer is het niet veilig on der de boomen". Terwyi zy nog sprak, begonnen de dik ke regendroppels te vallen. Ik nam mijn japon op en liep haastig naast haar voort. „U is wel vriendeiyk", zeide ik, half bul ten adem. „Ik ben heel bang voor een on weer". Een oogenblik later bevond ik my op den drempel van het gele huis. De voor deur gaf toegang tot een laag, vierkant voorhuis, waar ouderweteche gravures hingen tegen een achtergrond van don ker, oud eikenhout. Er lagen kleedjes op de gewreven vloer, en er stonden eenige gemakkeiyke stoelen en sofa's. Een klein vuur brandde in den open haard. Zy legde de hand op den rug van een lagen schommelstoel. „Willen wy hier gaan ritten?" vroeg zy. „Wy kunnen dan de deur open houden en wat naar den storm kyken. Of mis schien wilt u er liefst zoo min mogeUjk van zien?" Ik nam een stoel tegenover haar. „Van binnen af wil ik het wel zien," ant woordde ik. „Zenuwachtig ben ik eigen lijk niet, maar onder de boomen Js het zoo onveilig". (Woedt vasvolgd.) HELDIRSCKE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldertche Courant f 1.50; voor Koegraa, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland f a.Nea. O. en W. Indië p. zeepost a.10, id. p. mail en overige landen 13.20. Zondagsblad resp. f 0.50, 0.70, 0.70, 1. Modeblad resp. 0.93, 1.25, 125, 1.33. Losse nos. 4 et.; £r. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: f 20 ct p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te ihuur)v. 1 t/m 8 Tegels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op* 01 ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). D 21 D 28 Licht op Auto's en Fietsen: TOBRALCO la het meeat geaohlkte en aollede Katoenen weelael voori Verkrijgbaar In een groote keuze deaaina en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken amaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant E. PHILLIPS OPPENKEBL Ruim 3000 hulsvrouwen sturen geregeld hun waschgoederen naar de Is dat voor U geen aanleiding het ook eens te probeeren? ECHTE FRIESCHE 3ê\pf(\C** inknleJ

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9