PUROL wtdeet* reinigt alles met Ata! Doorzitten Zonnebrand BUITENLAND. Ata behoudt den glans van Uw fornuis en van al Uw keukengerei. Weinig arbeid, en het grootste resultaat aan helderheid, dat is Ata. Alles blijft als nieuw door Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel,schuurt en reinigt alles. OP EN OM HET BINNENHOF. De burgeroorlog. smaakt ah rvorr. Economisch Weekoverzicht de brui aan hot oanfereeren en hot is dus te hopen dat men nu werkelijk tot overeenstemming gekomen ia. De burgeroorlog ln China heeft een ernstiger karakter aangenomen door de oorlogsverklaring van Feng Joe- sjang aan Tb jan g Kal-sjek. Reeds heeft een verwoede strijd om Kanton plaats ge had, die wederom tal van slachtoffers ei sciite. De buitenlandsche mogendheden heb ben beschermingsmaatregelen genomen voor de buitenlanders en do toestand 1b dus weer bijna even verward als het vorige jaar. In handig* »troolfle»»cK«n Prija 13 cent. ATA terug Importeur E Oeterm.nn Co', Handel Mij.. Amiterdan Fabrikant, Henkel Cie A G.. Dü«seldor< AFGAN1STAN. AMANOELLA UITGEWEKEN. Amanoella is in gezelschap van zijn vrouw Saerayya en Inayahoella Donder dagmiddag om 1 uur onverwachts te Oha- man (in Engelsoh-Indiö) aangekomen. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA WAT DE MEXICAAASCHE OPSTAND GEKOST HEEFT. Volgens een bericht uit Mexioo, zou de opstand, die thans als onderdrukt beschouwd wordt, 4000 dooden en 11.000 gewonden hebben gekost, benevens aan uitgaven en verliezen een bedrag van ongeveer 126 millioen gulden. Week-knudck. Den Haag, 28 MeL Ben „klT afscheid. ZfL <He voor-goed gaan. Hopelooz» strijd. Van eene „chose Jugée". CHINA. De strijd om Kanton. Een groote slag en een goede overwinning voor de Kantonneezen. Maatregelen tegen Feng? Het militaire hoofdkwartier te Kanton verzekert, dat de Kantonneezen in een slag, die twee dagen geduurd heeft, bijna het halve leger van Kwangsi gevangen genomen hebben. De troepen uit Kwangsi zouden over bet heele front terugtrekken. Intusschen zijn er versterkingen voor Kanton onderweg uit het Noorden, welke op Woetsjou, de hoofdstad van Kwangsi, aanrukken. Intusschen meldt een bericht uit Nan king, dat het nationalistische bestuur besloten heeft Feng Joe-sjang voor zijn leven uit te stooten uit de Kwomintang en een expeditie oit te zenden, om hem en zijn onderbevelhebbers te tuchtigen. Geen betrekkingen tusschen Feng en het diplomatieke corps De gezanten van Japan, Frankrijk, En geland en de Vereenigde Staten hebben maarschalk Feng medegedeeld dat zij geen betrekkingen met zijn regeering kunnen onderhouden, aangezien zij de Nankingsche regeering de jure en de facto als centrale regeering van China hebben erkend. Het diplomatieke corps te Peking heeft maarschalk Feng bovendien verzocht geen nieuwe telegrammen te zenden, aangezien de gezanten ze toch onbetantwoord zullen moeten laten. Volgens officieele Japansche berichten, bobben de Nankingsche troepen bij den strijd in de nabijheid van Kanton 6000 man gevangen genoemen onder wie den minister van oorlog van de regeering van Kwangsi die bij de gevangenneming werd doodgeschoten. BU1TENLAND86H NIEUWS. DE SCHADEVERGOEDINGS CONFERENTIE. Voegler treedt toch af. Kastl wordt zijn opvolger. Naar in bevoegde kringen te Berlijn verluidt, heeft dr. Voegler verklaard zich terug te trekken als deskundige ter Pa- rijsche conferentie. Men neemt aan, dat dr. Kastl tot zijn opvolger zal worden be noemd. VOOR ALGEMEENS ONTWAPENING. Een oproep van Noorsche geestelijken. Een groot aantal Noorsche geestelijken publiceeren een oproep ten gunste van al- gemeene ontwapening. Ze verklaren dat oorlog ln strijd is met de grondbeginselen van het Christendom. Het terugdenken aan dien 17en Mei 1929, toen de Tweede Kamer, in Juli *25 gekozen, zeer waarschijnlijk voor de laat ste maal bijeen was, wekt geen genoegelijk beeld voor mij. jö, er was iets van» reoès-stemming. D.w.z. van het koortsige ongeduld, de gejaagdheid, waarmee men naar de „clóture", het einde, hunkerde. Maar 't rumoerige, dat aan een schoolklasse ge durende een uur vóór het aanbreken van „de groote" herinnerde, had nu een apart karakter". De scheidings-weemoed antibrak den 17eni niet. Wij weten. heel wat „nieuwe gezichten* zulten in het Lagerhuis, dat de Stembus van 8 Juli sa. zal vormen, worden aanschouwd. Heel wat afgevaar digden, onder wie kranig» veteranen en Gedeputeerden van niinder-glorieuse soort, keeren in de nieuwe Kamer niet terug. Ik denk nu den katholieken jurist uit Den Bosch, mr. Van Sasse van Ysselt, den hoogbejaarden celibatair, nestor van de feitelijk reeds gestorven Kamer, die nog maar altijd geen reden kan vinden om op zijn leeftijd van het „otium cum dignitate" te gaan genieten, op een landgoed of in zijn prachtig huis t» 's-Hertogenbosch, waar kunstschatten door hem verzameld zijn. Een paar jaar geleden bedankte mr. Van Sasse er voor, te „verhuizen" van de Tweede naar de I Eerste Kamer. Hij wilde in „de volle be- 1 weging" blijven. Hij voelde zich 't geluk- kigsrt door hard te blijven werken ten dienste van het algemeen belang. En zelfs nu, terwijl zijn carrière als Twee de Kamer-lid achter hem ligt, heeft de heer Van Sasse van Ysselt te kennen ge geven, dat hij bereid is, eenmandaat als senator te aanvaarden! Men zal willen toegeven, dat in dit geval geen sprake kan zijn van eerzucht ln een van haar kleinere vormen I Daar loopt op dien 17en Mei ook rond de tijdelijke leider van den Vrijheidsbond, prof. mr. Van Gijn. Ook deze hooggeleer de en volijverige afgevaardigde zal niet terugkeeren in het Parlement, dat in Sep tember vergadert. De heer Van Gijn is niet van het hout, waaruit partij-leiders worden gesneden, padvinders en voor trekkers in het woud der politiekerij. Hij is op zjjn plaats in de studeer- of college kamer. En hij beseft dat ook weL Daar was op 17 Mei j.L, de vrij kleine figuur van den man met het gelaat van geestige, hoog-intellectueele expres sie, de ondanks zjjn zestig jaren nog gitzwarte haren .en onvergrijsden knevel, mr. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. Hij had reeds bij het aan vaarden van het zware ambt als hoofd van 's lands tweede koopstad ziin mandaat als Kamer-lid willen neerleggen. Zijn po litieke vrienden hebben mr. Fortuyn over reed, aan te blijven tot het zomer-recès. Maar nu gaat hij dan toch voor-goed. De combinatie van Tweede Kamer-lid en bur gemeester van een onzer grootste ge meenten is in dezen tijd onmogelijk voor een, die zijne taak met nauwgezetheid en hoogen ernst opvat, gelijk mr. Droog leever Fortuyn pleegt te doen. Dat de scheiding hem eenige moeite kostte is niet onmogelijk. De heer Fortuyn is een ge- moedsmensch en bovendien figuur van zeer sterk plichtsbesef, die zal begre pen hebben, hoe hij in ons Lagerhuis nu en dan nog goed werk had kunnen doen. Daar dribbelt in de zaal rond de vrien- delijk-joviale, zeer kundige heer J. B. van Dijk, de Amsterdamsche „zakenman". Hij heeft zijn kaartje-p.p.c. gezonden naar de groote Perstribune en komt op de kleine dito zelf afscheid nemen van de parlemen taire journalisten, met wie de heer J. B. van Dijk steeds op den besten, aange- namsten voet stond. En wij zien prof. Ver aart, den katholieken St Michaëlist, wiens terugdenken aan de periode, ge durende welke hij lid der Kamer was,'„ge mengde gevoelens" in hem moeten opwek ken rondstappen, handen in broekzak ken, met somber gelaat. Het „plaatsver vangerschap" op de lijst der Katholieke Staatspartij heeft hij, weet men ver smaad. In tegenstelling met zijh party- genoot Bulten, die door de „gros bon- nets" van zijn politieke groep ook werd verplaatst van het Kamer-lid maatschap naar de functie van „remplagant", doch 7 h deze „degradatie" liet welgevallen, op hoop van zegen die misschien spoedig voor hem zal volgen?.Voor de buiten wacht zijn de motieven, welke de lakens- uitdeelera van de Katholieke party er toe brachten om de heeren Veraart en Bulten „achteraf" te schuiven, niet kristal-hel der. Bij de Kamer waren pedanteske fi guren nooit ofte nimmer in-den-pas. Dat het zéér-zelfbewuste, dat de beide laatste lijk genoemde heeren in sterke mate ken merkt, een factor zou zijn geweest van zóó veel kracht dat deze den doorslag gaf bij de Rjst-formatie is moeilijk te gelooven. Er zijn nog andere afgevaardigden, van mindere beteekenis, die niet zullen terug keeren. Vrijwillig of onvrijwillig. Op hen zij, in figuurlijken zin, het milde „de mortius nil nk bene" toegepast. Ik herhaal: de vergadering van 1*» Mei j.L liet een min-genoegelijken indruk bij mij, en vele anderen, weet Ik zeker, achter. Ik heb al heel wat „laatste dagen vóór groot-recès" meegemaakt. Noodt ofte nimmer kwam t voor, dat de President, wanneer dan het gansohe „lijstje* was af gewerkt, niet ten slotte een gemoedelijk- hartedijk woordeke tot de hooge vergade ring richtte, waarin hij iets „vlocht" van hartelijken wensch, dat de parlementaire vacantie den leden veel genoegen en her stel van krachten na de vele uren van in spanning aan 's lands belang door hen gewijd, zou brengen. Ook Vrijdag j.L wachtten wfj op dat traditioneele speechje. Edoch, t kwam niet! Nadat hij verklaard had, dat de Kamer tot nadere bijeenroeping werd ge scheiden, stond mr. Oh. Ruys de Beeren- brouck haastiglijk op uit zifn enormen, monumentalen presidialen fauteuiL En richtte zich naar een der uitgangen in de zaai Dat was vreemd en deed, gelijk door verschillende bladen is erkend, kil aan. Juist ln de huidige omstandigheden had men een „slotwoord" van Praeses ver wacht. Aan den anderen kant ls niet te ontkennen, dat zulk eene rede hare moei lijkheden met zich bracht.A bon entendeur mi-mot suffit!En daarom doe ik er dan ook verder het zwijgen toe. 't Overgroote deel der vergadering van Vrijdag 17 Mei was „gevuld" door dé be handeling van het initiatief-ontwerp-Duys c.s. tot wijziging van de Zuiderzeesteun- wet. Feitelijk was in den avond van Donder dag 16 op Vrijdag 17 dezer reedis beslist over dat ontwerp, weet men, min. v. d. Vegte bad geweigerd in te gaan op het voorstel van'mr. Duys om het Regee- rings-ontwerp den 17en op de presidiale tafel te deponeeren, in welk geval de heer Duys zjjn ontwerp zou hebben inge trokken. En dé Kamer haar plan om den 17en Mei uiteen te gaan, had moeten prijs geven. 't Was een zotte vertooning! De Kamer zou dan het Regeerings-ontwerp in de af- deelingen hebben moeten onderzoeken, Voorloopig Verslag uitbrengen, de Memo rie van Antwoord afwachten, eindelijk: in openbare vergadering het ontwerp des ministers gaan afdoen. Ruim vijf weken scheiden ons nog van den 8en Juli, den grooten dag. Den 21en hebben de oandi- daat-stellingen voor de nieuwe Kamer plaats gehad, 't Is eene op goede grondien berustende traditie, dat de Kamer geen beslissingen meer neemt, tenzij in zéér- speoiale nood-gevallen wanneer een deel van haar leden door de candidaat- stelling feitelijk „non-actief' is geworden, om 't zoo eens uit te drukken. Boven dien moet er schoon dus de Evenredige Vertegenwoordiging de banden tusschen Parlement en kiezersvolk beduidend ver slapt heeft, „contact" worden gezocht door de hoogedelgestrenge dames en hee ren met Jan Kiezer en zijne Johanna. Reeds om al deze redenen was het denk beeld van mr. Duys vrijwel onuitvoer baar. Toch hield hij voL Boven een initiatief-voorstel heeft voorts een Regeerin gs^voordracht o.m. voor, dat deze product is van voorbereiding, waar bij over meer gegevens kan worden be schikt dan een afgevaardigde vóór zich kan hebben; de kans, dat de Eerste Kamer van zoo'n initiatief-voorstel, zéker wan neer dat geld kost, niet wil weten, in vele gevallen „verre van denkbeeldig" is, terwijl 't óók nog zeer de vraag is, of de minister wien 't betreft, de Kroon in overweging zal geven, hare sanctie aan zulk ontwerp te gevenl. Wij zullen nu maar over de vraag, waarom de heer Duys, na alles nog eens deugdelijk te hebben gewikt en gewogen, zijn ontwerp niet terugnam, niet ver der „piekeren". Het indienen van een ontwerp kan niet, gelijk de heer Duys wenschte la minute" geschieden. En een minister der Kroon kan zich bovendien niet op zulke manier „orders en instructies" doen gevenl Mr. v. d. Vegte heeft aangekondigd, dat zjjn ontwerp zeer spoedig de Kamer zal bereiken. In October zal ons Lagerhuis, tenzij mr. v. d. Vegte's opvolger de wetsvoordracht gaat „verhakstukken", dan gelegenheid vinden om de zaak tête repoaée" te bekijken. Een goed Regeerings-ontwerp is heel wat beter werd terecht op 16 en 17 Mei j.L in de Tweede Kamer gezegd, is heel wat beter dan een gebrekkig initia tief-dito. En dat het „haast-en-«poed- werk" van mr. Duys vérre van volmaakt om 't zeer zacht uit te drukken! was. Hij was een der eersten om dat toe te geven. Slechts zijn partijgenooten en dé man der R.K. Volkspartij, mr. Arts, steunden hem bij de stemming. Toen kwam de zeer-kille wijze van sluiting. Neen, voor de zooveeLste maal:: een genoeglijke wijze van „met groot-verlof gaan" was 't den 17en Mei niet. Nu liggen daar de lijsten, vermeldend de candidaten voor een nieuwe Kamer. Het getal „partijen en partijtjes" dat aan den 8 Juli-kamp wil deelnemen, is grooter dan ooit. Over dien geweldigen aanwas valt *t een en ander te bespiegelen. Aan welken plicht en drang ik gevolg hoop te geven in mijn volgende week-kroniek. Voor 't moment is het „oer-fijne" zomer weer meer lokkend althans voor mjj die de Lagerhuis-campagne pas achter den rg heb en mij dien voor te bereiden op het slot van de senatoriale, dat nog héél wat uurtjes dezen zomer zal vergen!, dan het verder bespiegelen over de di verse politieke kansen. Wij hebben daarvoor trouwens nog vijf weekjes in zicht. Mr. ANTONIO. Het is en blijft de Industrieels afdoe- ling, die het leven ter beurze te Amster dam er in houdt. Margarine Unie en Philips vochten dagelijks om de eer van de grootste koersverbetering en van den grootsten omzet. De mededeelingen, ge daan door den voorzitter der Margarine Unie op de laatste jaarvergadering, over troffen de verwachtingen. Gedurende het afgeloopen jaar verkreeg men op zeer voordeelige condities de contróle over een groot aantal olie- en margarinefa- brieken. Zoo werd o.a. overeenstemming verkregen met het Schiet-concern, Har- tog's Fabrieken, Calvé, enz. In de mees te gevallen zullen de winsten, hiermede verkregen, eerst tot uitdrukking komen in de cijfers over 1929. Het Bestuur koes tert de stellige verwachting, dat het pit- gegeven kapitaal zeer goed rendabel zal zijn. De toekomstmogelijkheden voor het concern zijn ontegenzeggelijk zeer groot, doch of men 480 °/0 kan betalen voor een aandeel, is een vraag, welke wel zeer moeilijk is op te lossen. Ter beurze liepen ook weder geruchten omtrent een te verwachten claim, doch dergelijke be richten dient men immer onder reserve te aanvaarden. Philips bereikten een koers van 880 waarmede de claim van f 2200.weder voor de helft ls ingehaald. Inderdaad een schitterende prestatie. Men acht voor deze aandeelen een koers van 1000 °/0 wel bereikbaar. Een groot aantal aandee len zijn in vaste handen, en nog maar steeds blijft de vraag aanhouden. Alleen tegen hoogere koersen kan aan deze vraag voldaan worden. Vast waren ook Calvé, terwijl aandeelen Holl. draad en Kabel gezocht waren op geruchten van een nieuwe emissie. Van Electriciteits- waarden waren aandeelen Aniems ge zocht, in verband met de door de di rectie dezer Maatschappij afgelegde ver klaring omtrent een jaarlijks ter plaatsen emissie van f 1000000.uitsluitend onder de aandeelhouders der Maatschappij. Deze uitgifte zal voor de eerste maal plaats vinden in 1929, pari, plus emis sie-kosten. Op deze wijze zouden aan deelhouders elk jaar een claim bezit ten van ongeveer 20 °/0 gerekend naar den huidlgen koersstand. Het dividend is te rekenen op ongeveer 12 °/0, zoodat men dan ongeveer 32 °/0 maakt. Van buitenlandsche industrleelen wa ren Küchenmeister zeer willig. De claims golden f 1100.—. Fordjes kwamen boven de f 800. Wij schreven hierover reeds ln een onzer vorige week-överzichten, en toen door ons uitgesproken verwacb- ting, als «ouden deze aandeelen wel spoe dig ln vaste handen geraken, en alsdan een koersstijging zou volgen, heeft zich bewaarheid. Kunstzijde-aandeelen lagen verlaten. Meer en meer blijkt, dat de groote uit breiding, welke de concerns hebben on dergaan, de oonsumptie toch niet heeft doen toenemen, en daardoor van prjjs- verhooging geen sprake kan zijn. Petro- leumaandeelen moesten enkele procen ten prijs geven, als gevolg van de ophef fing der restrictie. Later waren echter aandeelen Koninklijke zeer vaat gestemd, op geruchten dat een hooger slot-dividend zal worden uitgekeerd, dan algemeen ver wacht wordt. Tevens zou er een aandee- len-emissie op komst moeten zijn. Per- lakken waren eveneens vast, terwijl Bhells en Marland waren aangeboden. De suikermarkt lag geheel verlaten, daar hier alle nieuws van eenig belang ontbreekt Ook tabakken konden maar matig belangstelling trekken. De rubberaandeelen daarentegen toon den een aanmerkelijke verbetering op grond van de prijsstijgingen van het pro duct tot bijna 1 shilling, welke veroor zaakt werd door de afname der voor raden. In den Scheepvaarthoek waren Nièvelt Goudriaan beduidend lager als gevolg van de aangekondigde dividendpasseering. Van Mijnen zetten Boeton hun zege tocht voort. Er schijnt weer een nieuwe emissie op komst te zijn. De Amerikaansche markt was, op een enkele uitzondering na, flauw gestemd, dank zij het weder duurder geworden geld. Ondanks de schitterende cijfers, door het bestuur der Bethlebem Steel gepubliceerd, zijn deze aandeelen toch teruggeloopen.Een sensationeele wijziging boekten aandeelen Fokker, die het ln 14 dagen tijd van 89 tot 66 °/0 konden brengen op controle-aankoopen. Ons pu bliek kocht dan ook op ruime BchaaL Mogelijk is, dat de controle-aankoopen nog voortduren, in welk geval de rijzing nog verder voortgang zal hebben. De kans bestaat ook, dat bij staking van deze aankoopen een gevoelige reactie intreedt. LEEREN ZIEN. Uit „'t Verloren Hoeksken" van „Het Laatste Nieuws": Ik lees: dat we evengoed blind en doof konden geboren zijn, en met een doode huid, vermits wij, van de milliarden dingen, dewelke in onze onmiddellijke omgeving zijn te zien, te hooren, en te voelen, nog niet het milliardste waar nemen. Wij zijn verstrooid. Wij knoopen, iederen dag, vijftien kee ren onze jas dicht, maar we weten niet, hoeveel knoopen die jas heeft. Wij loopen, eiken ochtend, tienmaal onze huistrap; hebben wij er ooit de treden van geteld? Welk nummer staat er op uw horloge en welk merk op uw zakmes? En, uw dagelij ksche vriend Rigobertus, heeft hij een blonde of een bruinesnor? Heeft hij wel een snor? Zeg me, zonder u te gaan vergewissen, de kleur der oogen van uw moeder, van uw kind, van u zelf! Hoe zag er het tweede huis uit van de vijf, waar ge jaren lang eiken dag aan voorbij zjjt gekomen, maar die sedert acht dagen zijn afgebroken En hoort gij in de stemmen om u heen, in uw familie en elders, de gewijzigde trillingen, door verborgen verlangen of verdriet? Weet ge het wisselen van de geruchten elk uur van den dag en van den nacht, mede het telkens gewijzigd vloeien van licht en kleur, mede het steeds nieuw gezicht van plant en dier? Merkt ge op, hoe er plots rimpels zijn gekomen bij menschen, die u dierbaar zijn, en hoe hun haar is vergrijsd? En let ge op hetgeen er in u zelf om gaat, hoe het daar aldoor anders trilt en werkt en wil? Hebt ge er al ooit aan gedacht te gaau kijken welke ster er boven uw dak staat, wanneer ge gaat slapen, en in welken hoek van uw kamer het eerst licht wordt of het eerst donkert, en hoe de dingen daarin komen te staan, en uw huisge- nooten en gijzelf? En, in de Freudistische kelders van uw ziel, daalt gij er soms in neer, op zoek riaar wat de fantasie daar weeft? Wat kan mij dat allemaal schelen I Ik lees: te letten, alle zinnen, g^est en gemoed oper., op de eindeloosheid van het leven binnen en buiten ons, dat is het begin van het genie. Weet je ook wat George Washington onderscheidde van alle andere Amerika nen? vroeg de onderwijzer op schooi Hij loog niet, meerde Jantje.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2