TWEEDE BLAD GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 25 MEI 1929 Binnenland. LUCHTVAART. De terugtocht van de Zeppelin. Motorvermoeldheld de oorzaak der defecten. DE MOORD OP DEN HEER LANS. In de zaak tegen v. O., den1 procuratie houder, die naar men weet, op 11 Juli zal terecht staan voor de rchtbank te Rotter dam, verdacht van moord, subs. dood slag op den heer Lans, en van een aantal verduisteringen, zijn niet minder dan 62 getuigen gedagvaard. Men rekent, dat ze 2 3 dagen in beslag zal nemen. WATERGEBREK OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. Nu de droogte aanhoudt en er sedert maanden eigenlijk geen regen van eenige beteekenis is gevallen, ontstaat er op Schouwen en Duiveland, omdat de regen bakken leeg zijn, gebrek aan drinkwater. In Zierikzee wordt van gemeentewege drinkwater verstrekt, dat met de provin ciale boot en met de trams van de R. T. M. wordt aangevoerd. Ook op de dorpen is gebrek. Gelukkig vorderen de werk zaamheden aan de in aanbouw zijnde wa terleiding goed. In het najaar zal deze vermoedelijk in werking worden gesteld. HEIDEBRANDEN. Woensdagavond is een heidebrand uit gebroken langs de spoorlijn Assen—Gro ningen ter hoogte van het station Vries— Zuidlaren. Een groote oppervlakte heide en een boerderij zijn afgebrand. Uit Nijmegen meldde men ons Donder dagavond: Sedert vanmiddag bericht werd van den heidebrand over 16 H.A. op Heumen- soord, heeft deze zich nog aanmerkelijk uitgebreid. Manschappen van het 15e re giment infanterie, die zich op de schiet baan oefenden, traden bij het zien van den brand onmiddellijk tegen het vuur op, doch zy slaagden door den krachtigen wind er niet in, het te stuiten. Meer hulp werd ingeroepen en ofschoon daarop spoe dde een 600 man van het 11e en 15e regi ment infanterie en de koloniale reserve met gemeentepersoneel alles wat mogelijk was deed om het vuur te dooven, meende men pas daarin geslaagd te zijn, toen het over 40 H.A. had gewoed. Een nader bericht meldde: Na een paar uur was men het vuur meester. Ongeveer 50 H.A. 20- 30-jarig mooi hout is verbrand. Het vuur breidde zich uit tot het z.g. Maldens' Vlak onder de gemeente Heumen en behoorende aan de gemeente Nijmegen, waarvan onge veer 10 H.A., meest heide, werd aangetast. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de brand op het landgoed is ontstaan door vonken uit de locomotief van een trein. VEENBRANDEN. Uit Emmen meldt men aan de N. R. Ct.: Op drie plaatsen in deze gemeente zijn Donderdagmorgen veenbranden uitgebro ken, die zich ernstig laten aanzien. Twee der vuurhaarden liggen bij EmmenErf- scheidenveen, de derde is bij Klazinaveen- Noord. De branden, die zich met groote snelheid uitbreiden, worden met kracht bestreden. Al het in deze gemeente be schikbare brandweer materiaal is naar de venen gedirigeerd. Een sterke wind en felle zonneschijn werken uitbreiding van het vuur zeer in de hand. Men meldde Donderdagavond uit Em men De veenbrand laat zich op het oogen- blik te Emmenerfscheiderveen minder ernstig aanzien dan vanmiddag. Wonin gen loopen thans geen gevaar. De bur gemeester, de heer Bouma, met wien wij zoo juist van een inspectie terugkeerden, oordeelt het echter noodig meer brand weermateriaal tot zijn beschikking te hebben in verband met de kans, dat de wind zuidwaarts zal draaien. Gebeurtdat, dan kan het vuur overslaan op groote hoeveelheden turf en wordt zelfs het doi psgedeelte, dat verleden jaar een prooi der vlammen werd, ernstig bedreigd. In verband daarmee heeft de burgemeester eenige brandspuiten ontboden van de firma van Bergen te Heiligerlee. De hoeveelheid verbrande turf is on geveer gelijk aan die welke Zaterdag en Zondag verloren ging. Voor de brandende streek is het ver boden baggermachines in werking te hebben. Het werk ligt nu stil voor zoover de machinale turf betreft, hetgeen voor vele arbeiders een schadepost beteekent daar zij geen uitkeering ontvangen. De vuurhaard die te Klazinaveen Noord zou liggen, zooals werd gemeld, blijkt toch nog te Emmenerfscheiderveen te zijn. Buitenland. DE GROOTSTE REDDINGBOOT VAN DE WERELD. Te Cowes is Woensdag een nieuwe reddingboot te water gelaten, die de grootste ter wereld is. Zij biedt plaats voor 300 personen en is voor de National Lifeboat Institution, dank zij een ge schenk van 14,500 van de P. O.-lijn, gebouwd. De boot is 61 voet lang en 15 voet breed en van dubbele teakhouten planken gebouwd. Zij heeft 15 groote en 110 waterdichte afdeelingen en een water- vorplaatsing van 45 ton. Zelfs als zij 70 ton binnenkreeg, zou zij nog bestuurbaar blijven. De beweegkrackt wordt door twee motoren van 80 P.K. geleverd. De boot, die Princess Mary gedoopt is, heeft twee kajuiten, waarin 50 of 60 geborgen kunnen worden. Aan dek is voor 250 personen plaats. De bemanning zal uit negen tot elf koppen bestaan, al naar het weer meer of minder ruw is. DIEFSTALLEN DOOR ZIGEUNERS. De politie te Parijs heeft een Spaansche zigeunersvrouw in hechtenis genomen, wegens diefstal. Zij behoorde tot een groep zigeuners, die hun kamp met wa gens buiten Parijs hadden opgeslagen en toen de politie daar een onderzoek in stelde, kwam er voor ongeveer een mil- lioen frank gestolen goed voor den dag; damesjurken, groote hoeveelheden schoe nen en laarzen, massa's linnengoed, reis- tassohen, porselein, aardewerk. Al deze artikelen waren in hoofdzaak uit winkel-etalages, buiten-uitstallingen, gestolen en Maria Rodriguez, de aange houden vrouw, heeft aan de politie be kend, dat zij het hoofd was van een die venbende en dat de gevonden goederen de opbrengst van twee jaar stelens vormden. Negen leden van de bende zijn vervolgens achter slot gezet. Maria Rodriguez had een vergunning om op de markten van de Parijsche voorsteden goederen te verkoo- pen; er werd echter meer gestolen dan verkocht en het was Maria's plan om in Spanje een winkel van het gestolen goed te openen. Woensdag is de politie bezig geweest met vracht-auto's de voorraden uit het zigeunerkamp naar het bureau over te brengen. WONDERBAARLIJKE VISCHVANGST Uit Cannes wordt gemeld, dat daar aan de kust sinds eenigen tijd de sardjjnen in overvloed voorkomen. Dagelijks worden er op de reede en in de golf van Napoule duizenden kilo's gevischt. De prijs is, vol gens de Petit Parisien, reeds van twaalf tot twee frank per kilo gedaald en het blad zegt, dat wanneer de overvloed van viseh aan dat gedeelte van de kust blijft aanhouden, de visschers zich in hun vangst zullen moeten beperken omdat zij voor den al te grooten overvloed geen af zetgebied hebben. Er is geen enkele con- serven-fabriek in de nabijheid gelegen. EEN HEVIGE AARDBEVING IN ANATOLIE. 53 dooden, 45 gewonden. In Anatolië heeft 'n hevige aardbeving gewoed. Uit de plaatsen Karahissar, Tsje- bin en Soesjehir worden 53 dooden en 45 gewonden gemeld. Achthonderd hulzen zijn verwoest. TALRIJKE GEZINNEN. Het centrale instituut voor de statistiek heeft verleden jaar een speciaal onder zoek ingesteld naar de talrijke gezinnen in Italië. Hun aantal bedroeg den 80en Juni 1.532.000, waarvan 447.000 met zeven, 377.000 met acht en 278.000 met negen kin deren. Dan verminderen de cijfers snel, maar er zijn toch nog 182 echtparen, die zich in het gelukkig bezit mogen verheu gen van twintig kinderen, 87 gezinnen met 21, 29 gezinnen met 22, 13 gezinnen met 23, 7 met 24 en ten slotte nog 7 met 25 kinderen of meerl De meeste talrijke gezinnen komen on der de boerenbevolking voor, n.1. 930.000, of ongeveer 60 pet. Dan komen de arbei ders in de steden met 325.000 of 21 pet. Niet de rijken, maar de intellectueele mid denstanders zijn het slechtst vertegen-1 De vermoedelijke oorzaak. woordigd. De welgestelden maken met 37.000 talrijke families nog een goed fi- Het ongeluk is vermoedelijk te wijten guur tegenover de ambtenaren met 27.000, aan het feit, dat de trein te hard heeft de fabrikanten en handelaars met 17.000 gereden op een zijspoor. Het hoofdspoor en de vrije beroepen met 9000 talrijke ge- kon door werkzaamheden niet gebruikt zinnen. worden. DE RIJKSTE DUITSCHERS. In Wester mann's Monatschrift schrijft re- geeringsraad Riudolf Martin over 't natio naal vermogen van Duitschland en geeft er een lijstje in van Duitsche rijkaards. Hjj zegt dat de Hohenzollern's nog altijd bovenaan de lijst staan, daar het kapitaal, waarover zij beschikken nog wel 500 mil- lioen mark bedraagt. Dan volgen Jacob Martin Michael (metaal-industrieel) en Ernst en Karl Petscihek (steenkool-mag naten) met 100 millioen, de industrieel Fritz Thyssen en geheimraad V. Bosch van de Farbenindustrie met 50 millioen en de bankiers Franz v. Mendelssohn Jr. en Jacob Goldschmidt met 40 millioen mark. BOMAANSLAG OP EEN GERECHTS GEBOUW. Donderdagnacht tegen 2 uur is te Itze- hoe in Sleeswijk een bomaanslag op het gerechtsgebouw gepleegd. De uitwerking was groot. Alle ruiten in het gebouw en in de geheele buurt werden vernield, als mede een groot aantal deuren. Men neemt aan, dat met een groote, bom is geworpen, welke ihet dynamiet was geladen. De „Landrat" wien de bomaan slag blijkbaar gold, was niet thuis. Don derdagnacht nog is een verdachte gearres teerd. SPOORWEGONGELUK BIJ FULDA. Donderdagmiddag omstreks 4 uur is in de buurt van Fulda de locomotief van een zich in volle vaart bevindende D-trein ontspoord. Twee wagens werden in elkaar geschoven. Vier menschen, waaronder de machinist en de stoker, zijn ernstig ge wond. Omtrent de oorzaak was nog niets bekend.' Met betrekking tot het spoorwegonge luk bij Ful'da wordt nog bekend, dat de 3 ontspoorde wagens geheel in elkaar zijn 'geschoven. De machinist werd be wusteloos onder een hoop steenkolen aan getroffen, terwijl de stoker van de ma chine was gesprongen en naast de spoor rails lag. Aan het feit, dat de D-trein slechts uit 1ste en 2de klasse-wagens be stond en niet druk bezet was, is het te danken, dat de ramp geen grooter aantal slachtoffers heeft gevraagd. GROOTE HITTE TE LONDEN. Reuter meldt uit Londen dat daar Donderdag een hittegolf haar intrede heeft gedaan. In de schaduw was de tem peratuur boven de 27 gr. O. Uit Cuers vertrokken. De Graf Zeppelin is, naar Havas meldt, Donderdagavond om 20.26 uur te Cuers opgestegen. Om 21.40 bevond het luchtschip zich boven Marseille. Aan de reis naar Friedrichshafen ne men 67 personen deel en wel 30 leden van de bemanning, 13 passagiers, die ook op de heenreis aan boord waren, voorts 11 door dr. Eckener uitgenoodigde Fransche marine-officieren en ingenieurs en 8 in genieurs uit Friedrichshafen. Dr. Eckener's dank aan Frankrijk, Havas meldt uit Toulon, dat dr. Ecke ner kort na het vertrek van het lucht schip de volgende boodschap naar bene den liet werpen: Op het oogenblik, dat het luchtschip het vliegveld jCuers verlaat om naar Friedrichtsafen terug te koe ren, stel ik er prijs op Uwe excellentie hartelijk dank te zeggen voor de gast vrije ontvangst, die wij in Frankrijk ge vonden hebben en de daadwerkelijke hulp, die alle civiele en militaire autoriteiten ons bij ons oponthoud te Cuers verleend hebben. Naar de draadlooze dienst te Berlijn meldt hebben de deskundigen, die de defect geraakte motoren hebben onder zocht, met bijna volstrekte zekerheid uit gemaakt dat „motorvermoeidheid" de oorzaak is geweest van het euvel. REEDS 100 UUR IN DE LUCHT. New York, 23 Mei. Het in Texas opge stegen vliegtuig, Fort Wordth, bevindt zich reeds meer dan 100 uur in de lucht. Het innemen van benzine ging tot dus verre voorspoedig in zijn werk. Mr. A. Roest Crollius, oprichter, directeur en secretaris der Haagsche Volksuniversiteit, voor dien makelaar te Dord recht en gemeenteraads lid dier stad is overleden. (Foto rechts). Ook Ma rokko kent zijn vlleg- feesten. Boven het vlieg terrein Cazez had deze week een welgeslaagd luchtfeest plaats, waaraan tal van Fransche en Afrikaansche piloten deelnamen. De Sultan van Marokko (rechts) slaat met bewondering de hooge evoluties gade. Westfiam United, de Engelsche Professionalsvoetbalclub, welke momenteel in ons land vertoeft, speelde in het Olymp. Stadion gisteravond een wedstrijd tegen de Zwaluwen, die op zeer eervolle wijze met 28 werd verloren. Een critiek oogenblik voor Holland's doelv. d. Meulen redt. In het land waar de asperges groeien, Bergen op Zoom's omstreken, is het thans een groote drukte en bedrijvigheid; jong en oud zijn den ganschen dag in het touw, om den asperge-eetlust van Holland smulpapendom naar believen te bevredigen. Een reinigingsauto. Een der enorme nieuwe auto's, welke de Gem. Reinigingsdienst te 's Gravenhage in gebruik heeft genomen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5