S. A. WASSER ZN. Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE Roos doodt het haar BINNENLAND Nr. 6656 DINSDAG 28 MEI 1829 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever; O. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Dinsdag 28 Mei 9.82 uur Woensdag 29 9.84 DUITSCHLAND. „DUITSCHLAND HEEFT EEN WEER MACHT NOODIG". Volgens het program der sociaal-democraten. De programma-commissie van de soci aal-democratische partij heeft eenige veranderingen aangebracht in het pro gram, waardoor thans in paragraaf 8 wordt gezegd: De beste bescherming der Duitsche republiek ligt in een buiten- laDdsche politiek, die streeft naar ver zoening en handhaving van den vrede. Nóg dreigt echter de machtpolitiek van imperialistische en fascistische staten, met contra-revolutionnaire interventies en nieuwe oorlogen. Duitschland kan ais opmarschgebied misbruikt en tegen zijn wil in bloedige verwikkelingen betrokken worden. Zoolang deze gevaren bestaan heeft de Duitsche republiek een weer macht noodig ter bescherming van haar neutraliteit en van de politieke, econo mische en sociale winsten der arbeiders klasse. Over de ontwapening wordt thans gezegd: Een verplichting van de Duitsche republiek, die haar opgelegde ontwapen- ingsbepalingen onafhankelijk van haar politieke en. militaire doelmatigheid na te komen, erkent de partij niet. Zij verlangt een stelselmatige vermin dering van Duitschlands bewapeningen en wel uit eigen wil, rekening houdend met de politieke, economische, sociale en flnancieele verhoudingen. De partij verlangt verder, dat de Rijksdag de contröle zal hebben over alle rijksweerkwesties en over alle ver dragen en overeenkomsten van het leger bestuur. Deze wijzigingen zijn met groote meer derheid goedgekeurd. BELGIS. De Kamerverkiezing. Belgis heeft Zondag volgens 'het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, een nieuwe Kamer en 93 nieuwe senatoren gekozen. De aftredende Kamer bestond uit 78 katholieken (met inbegrip van 3 christen democraten), 78 socialisten, 28 liberalen, 0 leden van de frontpartij (Vlaamsch- nationalisten) en twee communisten. De regeering bézat dus in de Kamer een meerderheid van 15 stemmen over de ver- eenigde oppositie van socialisten, com munisten en fronters. Volgens den voorloopigen uitslag, waar mee men echter bij het stelsel van even redige vertegenwoordiging voorzichtig moet zijn, omdat latere narekening nog wel veranderingen in het beeld van den toestand kan brengen, hebben de katho lieken eeitig terrein verloren, maar niet veel, de liberalen ten koste van de socia listen winst behaald, is de frontpartij vooruitgegaan en zijn de communisten vernietigd. Dit geldt de samenstelling van de Kamer. Van den Senaat, waarin enkel FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's' OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING tle. De liberale partij is 3e ware overwin ster van den dag: zij wint vijf of zes ze- 1 tels, hetgeen onder E. V. veel ls, Het kabinet-Jaspar blijft aan het Ce- wind en minister Hymans behoudt Bui- tenlandsche Zaken. ITALIË. de drie groote partijen (katholieken, libe ralen en socialisten) vertegenwoordigd zijn, zal de constellatie nauwelijks wijzi ging hebben ondergaan. De verrassing van deze verkiezing zou zijn (indien de voorloopige uitkomsten door de definitieve bevestigd worden, dat de liberalen winst behaald en de socialis ten dienovereenkomstig verlies geleden hebben. Alles te zamen genomen, mag men aan nemen, dat de katholiek-liberale coalitie öénigszins versterkt uit de verkiezing te voorschijn zal komen en dus aan het be wind blijft. Voor ons land is dit van be lang, omdat het de voortzetting van de buitenlandsohe staatkunde van minister Hijmans zal beteekenen. UX. Rott. Ort"). Ward Hermans te Mechelen gekozen. Van Vlaamsche zijde wordt gemeld: Ward Hermans is gekozen te Mechelen; Vos te Antwerpen; de Klerk te Brussel; Romsee in Limburg; in West-Vlaande ren: Butaie (herkozen), van Severen (her kozen) en Leuridan. De mogelijkheid bestaat dat Wies Moens te Gent gekozen is en te Brussel of Leu ven ook nog een tweede fronter. Ook zijn gekozen twee dissidenten, de Lille en dr. Vindevogel, die ongeveer van dezelfde politieke richting zjjn. Zwaar échec der socialisten. De dag van gisteren levert wel een dui delijk socialistisch échec op: de socialis ten verliezen voor de Kamer minstens vijf zetels, de communisten één van hun twee zetels. De fronters winnen drie zetels. De katholieken handhaven vrijwel hun posi- door E. PHILLIPS OPPENHEDL 10) „Je vergeet je positie", zeide zij met kou de verontwaardiging. „Wij hebben de ver halen van anderen, buiten Lady Nasel- ton. Geloof maar vrij, dat er geen rook is zonder vuur. Het komt heelemaal niet te pas van je om met haar gesproken te hebben". „Dat", verklaarde' ik, geheel een kwestie van opinie". „Ik geloof volstrekt niet, dat zSJ een net te vrouw is", zeide Alice beslist. „En ik zal geloovem van wel, totdat ik deugdelijke 'bewijzen heb van het tegen deel", antwoordde ik. „Ik ken haar en jij niet. Ik kan je verzekeren, dat zij heel wat interessanter is dan een van de dames, HET VERDRAG YAN HET LATERAAN. Aangenomen door den Senaat Naar Wolff uit Rome meldt, heeft de Senaat heden de verdragen van het Late- raan met 815 tegen 6 stemmen aangeno men. Een rede van Mnssollnl In den Senaat Het opvoedlngsvraagstuk. Antwoord op critiek. Gelijk wij hierboven meldden, heeft de Senaat Zaterdag het verdrag van 't Late- raan aangenomen met 315 tegen 6 stem men. Vooraf had Boselli, de rapporteur, de kritiek van eenige senatoren beant woord en vervolgens had Mussolini een uitvoerige rede gehouden. De minister begon met een passage uit zijn redevoe ring in de Kamer, die in zekere katholieke kringen misverstand gewekt heeft, nader toe te lichten. Hij had. slechts willen zeg gen, dat Rome voor de verbreiding van het Christendom zeer gunstig is gelegen. Eveneens trachtte Mussolini de eventueele vrees van streng-religieuze kringen met betrekking tot de opvoeding van de jeugd uit den weg te ruimen. Men dient zich op het zuiver praktische standpunt te stellen, dat slechts de Staat in staat is de alge- meene verzorging van het onderwijs, zelfs het godsdienstonderwijs te behartigen. Bij de tegenwoordige economische toestanden kan de familie meestentijds zeer weinig voor de opvoeding harer kinderen doen. Hoe overigens de tegenwoordige regeering over het opvoedingsvraagstuk denkt, be wijst de omstandigheid, dat het fascisme zelfs een katholieke universiteit heeft toegelaten. Een krijgszuchtige opvoeding. Als de huidige wereld niet die wereld was van hongerige wolven,_gelijk wij haar kennen, zouden wij kunnen afzien van onze opvoeding, die w J ten slotte bij zijn waren naam zuilen n< emen, omdat wij aan schijnheiligheid Lm land Lebben, Dat is onze krijgszuchtige opvoeding. Dit woord behoeft geen vrees te wekken. Deze harde en krijgszuchtige opvoeding is noo dig in Italië, omdat eeuwenlang de mili taire deugden van het Italiaansche volk niet tot hun recht zijn kunnen komen. Na de oorlogen van het Romeinsche rijk is de' oorlog van 1915'18 de eerste oorlog geweest, die door het Italiaansche volk gestreden en gewonnen ia (Daverende toejuichingen). Een duurzame verzoening. Aan hen, die gevraagd hebben of de verzoening met het Lateraan duurzaam zal zijn, antwoordt de minister, dat zulks het geval zal zijn, omdat deze verzoening het resultaat is geweest van langdurige, moeilijke en kiesche onderhandelingen en elk artikel van het verdrag noodzake lijkerwijze een compromis beteekent tus schen de eischen van den staat en die van de kerk. niet. Ik kan je verzekeren, dat zij wat interessanter is dan een van de de die ons bezocht hebben". Alioe werd boos. „Je prefereert een interessante vrouw boven een goede vrouw", zeide zij warm. „Ik ga volstrekt zoo ver niet, maar zeer zeker vind i'k het jammer dat de meeste goede vrouwen die wij ontmoeten, zoo wei nig interessant zijn", antwoordde ik. „Goedheid schijnt zoo geheel voldoende voor alles, dat het geen plaats overlaat voor iets anders". Waarop Allee mij in wanhoop alleen liet, en ik mjj van aangezicht tot aangezicht mat zoijn vader bevond. „Je houdt wel wat al te veel van die machtspreuken, Kate", merkte hij koel op. „Ik wil er liever wat minder van hooren". Ik gaf geen antwoord. Er waren dagen, dat fik bijna bevreesd was voor mijn vader, dat een onderdrukte prikkelbaarheid een dun vlies scheen waaronder een vulkaan beefde. Vandaag was dat weer zoo. Ik haastte mij, van on derwerp te veranderen. ,4>e brieven zijn juist aangekomen,1 merkte ik op, hem een klein pakje toerei kend. „Er is er een voor u bij uit een plaats, ergens in Zuid-Amerika, denk ik.*'* 'Hij nam de brieven van mii aan en keek naar het handschrift van den bovenop liggenden. Toen was het mij voor een oogenblik, of ik een ander man voor mij zag. De kalme kracht van zijn beschaafd, naden kend gelaat was verdwenen. Al een blik semstraal flikkerde het licht van een grooten hartstocht in zijn schitterende oogen. Zijn lippen trilden, zijn vingers waren samengeklemd. Voor een oogen blik dacht ik, dat hij den brief onge opend aan stukken gescheurd zou hebben. Met blijkbare krachtsinspanning hield hl zich evenwel in en ging de kamer uit met den brief in rijn hand. Ik hoorde hem den geheelen morgen in de studeerkamer heen en weer loopen. Toen hij kwam koffiedrinken had hl voor het uiterlijk zijn kalmte terugge kregen, maar toen wij zouden opstaan van tafel, deed hij ons een mededeellng, die ons niet weinig verraste. „Ik ga vanmiddag naar Londen," zeide hij' bedaard. AFQ ANIST AR AMANOELLA NAAR F ANKRIJK OF DUITSCHLAND? Naar uit Brltsch-Indië gemeld wordt, heeft Amanoella verklaard, dat hij voor nemens is zich voorloopig te Parijs of Berlijn te vestigen en wel om in Frank rijk of Duitschland een gezondheidskuur te volgen. Uitdrukkelijk voegde hij er aan toe, dat hij Engeland waarschijnlijk niet als woonplaats zal kiezen. Verder heeft Amanoella de geruchten, als zou hij voor de tweede maal afstand van den troon hebben gedaan, ten sterk ste ontkend. Tijdens zijn afwezigheid uit Afganistan, welke naar hij zeide een tij delijk karakter heeft, zal een regent zijn bestuursbelangen waarnemen. CHINA. DE BURGEROORLOG. Strijd dier Nanklng-troepen tegen rooverbenden. Vrijdag kwam het in de nabijheid van Woesoeng aan den mondl van de Whang- poerivier tot een. hevig gevecht tusschen troepen der Nenfcingregeering en eeni pi- ratenvloot. De bandieten waren goed ge wapend en beschikten over een groot aan tal kleine booten. Sedert maanden maak ten rij de Yangtse onveilig en beroofden en ontvoerden rijke kooplieden, teneinde losgelden te verkrijgen. Twintig booten werden in den grond geboord. Meer dan duizend roovers verdronken of werden neergeschoten, terwijl tweehonderdvijftig hunner gevangen genomen werden. BUITENLANDSGH NIEUWS. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. a$i. DE STAND VAN HET HERSTEL- VRAAGSTUK. LONDEN, 27 Mei. De Parijsche cor respondent van de Times maakt er be zwaar tegen dat de Fransohe pers over een mogelijke verwerping door Duitsch land van het laatste voorstel der gealli eerden met verklaarde eenstemmigheid als het verwerpen van het voorstel-Young spreekt. Hij beschouwt dit als een on recht tegenover de Duttsohers, omdat het nieuwe voorstel van het plan-Young aanzienlijk afwijkt. Volgens hem, zijn er de laatste dagen verscheidene aanwijzin gen geweest dat de Britsohe gedelegeer den, liever dan de conferentie te laten mislukken, het verlangen der Duitsohers en Amerikanen zullen steunen om tot de annuïteiten van Young terug te keeren, en daar de percentages van Spa op toe te passen, zoodat ieder land concessies te brengen zou hebben. Zou de commissie het op die bassis over de verdeeling niet eens kunnen worden, dan zal de kwestie aan de regeeringen overgelaten moeten worden, zooals de Duitschers en Britten reeds te voren wenschten, en waarschijnlijk ook Amerika nu wenscht. Echter zou deze procedure een oneenstemmig rapport vermjjdelijk maken, en het is daarom, dat sommige groepen van geallieerden onder leiding der Britsehe delegatie zioh ernstig in spannen om een algemeenen terugkeer tot de annuïteiten van Young te ver krijgen. Volgens dezen correspondent zijn er teekenen, dat de Franschen, wat ver zoeningsgezinder worden, en zou het uiterste, waarop gehoopt kan worden, alleen vaststellen van een cijfer zijn. Iedere aanvaring door de Belgen van een afzonderlijke regeling voor hun gedeprecieerde marken zou den bedoel den terugkeer tot de annuïteiten van Young zeer vergemakkelijken en deze terugkeer zou dan zeker ook de Duit sche instemming verkrijgen, daar er weinig twijfel bestaat dat over de punten van voorbehoud zonder veel moeilijk heden een schikking getroffen zou kunnen worden. DE TERUGKOMST VAN DE KONINGIN. Een hartelijke ontvangst te Utrecht Met den gewonen D-trein is de Koningin Zaterdagmiddag ruim half 5 aan het Centraalstation te Utrecht aangekomen. Eenigen tijd te voren was, zoo goed als ongemerkt. Prinses Juliana per auto naar het station gekomen. Zij vertoefde, in afwachting van de komst van den trein, in de voor de Koninklijke familie vrD gehouden wachtkamer. Toen de trein in aantocht was, begaf Prinses Juliana zich naar het eerste perron Zuid; nadat de Koningin uit het rijtuig was gestapt, vond tusschen Moeder en Dochter een hartelijke begroeting plaats. Toen de Koningin en Prinses Juliana uit het station kwamen, reden zij vlak langs een dichte haag mensohen aan beide kanten van den uitgang, die de Koninklijke familie luide toejuichten. Langs den gewonen weg werd daarop naar Soestdijk gereden. Het verblttf In Zwitserland. De Zwltsersohe correspondent van de Nw. Rott. Ort. meldt: De Tribune de Lausanne van Zondag vertelt naar aanleiding van de terugreis van Koningin Wllhelmina, dat de Ko ningin drie weken lang in het Golf Hotel te Orans boven Slerre gebleven is, langer dan H.M. ooit ln Zwitserland heeft ver toefd. Het blad verklaart, dat de Koningin bij de geheele bevolking der streek een onuitwlsohbaren Indruk heeft aehterge- laten. Zij heeft op de meest beminnelijke wijze afscheid genomen van haar gast- heeren te Orans, en daarbij ln het bijzonder haar voldoening er over uitgesproken, dat zij lederen aag zonder eenige moeite met naar familie ln Nederland heeft kunnen spreken, aangezien er een eigen telefoon met eigen nummer ln haar appartementen waB aangelegd. De Ko- gin heeft talrijke uitstapjes onder- „Naar Londen?" herhaalden wij beiden. „Ja. Er is een kleine zaak daar, die ik persoonlijk moet regelen.*1 Onder de gegeven omstandigheden was Alioe natuurlijk nog meer verwonderd! dan ik. „Maar meneer Hewitt dan?" herinnerde zij hem. „WJJ zouden vanmiddag om vijf uur met hem aan de scholen zijn." „Meneer Hewitt moet wachten totdat ik terug ben", antwoordde mijn vader. „De soholen hebben het tien jaar zonder ven tilators gedaan, dat zal dus nog wel een week zoo kunnen blijven. Wil je mij de cauclsse eens aanreiken, Kate?" Dat was zoo mijn vaders manier om van een' onderwerp af te stappen. Alioe staarde mij aan met weifelmoedig gelaat, maar ik dacht aan iets anders. Ik vroeg mij af, of mijn vader een boodschap voor mij wilde doen. „Gaat u naar Regentstreet?" vroeg ik. Hij dacht een oogenblik na. „Misschien kom ik daar wel in de buurt," zeide hij. Als dat het geval is, dan wil ik wel zeggen, wat je verlangt Maar laat het je niet teleurstellen, als ik het misschien vergeet. Als het van belang ls, dan zou lk liever schrijven."* „Ik had liever, dat u ging, als het u niet te lastig is," zeide ik. „Er moeten reke ningen betaald worden, en dan behoef lk geen postwissels te laten halen". Ik ging de kamer uit om een briefje te schrijven. Toen ik terugkwam, was mijn vader naar zijn studeervertrek. Ik volgde hem daarheen, en toen ik zonder kloppen binnentrad, vond fik hem over zijn lesser naar gebogen staan. HU keek op en fronste het voorhoofd. Dat benauwde gevod Polter's Maagplllen „Wel, wat ls het?" vroeg hij op scher pen toon. Ik vertelde wat lk wildle, hU nam het briefje van mU aan, luisterde naar de bij zonderheden van zijn boodschap en maak te een aanteekening in zijn zakboekje. „Ik zal het voor je doen, als ik kan,' zeide hij- „Ik wil het liever niet vast be loven, want er rijn andere belangrijke zaken, die mijn gaheele aandacht in be slag nemen. Intussohen ,ik wilde graag een uurtje zonder stoornis alleen blijven, ik heb brieven te schrijven." Ik verliet hem terstond en hoorde, dat htJ achter mij den sleutel in het slot om draaide. Om half drie kwam er een rijtuig van het station en hij versoheen op de stoep met een klein zwart taschje in de hand. „Ik zal terug zijn", zeide hif, „aanstaan den Vrijdag. Tot zoolang Alioe. Dag, Kate." Wij gaven hem een kus, htf stapte in het rijtuig en reed heen. Allee en ik bleven op de stoep staan en beken elkander aan. Wij beiden voelden, dat er iets zeer gehe: moest schuilen achter dat plotseling ver trek. „Heb jij er een idee van wat het te be teekenen heeft?" vroeg zij mij. Ik schudde het hoofd. „HU heeft mf) niets verteld!,'' zeide ik. „Maar heb je niet gezegd, dat hfj heel dik wijls naar Londen ging,, toen Jelui nog ln Belchester woonde?" Alice zette een ernstig gezicht „Ja", zeide zi). „En dat is een van de r'rienen, waarom wij daar zijn wegge gaan. Het beviel den mensohen niet Hij was zeer dikwijls uit d'e stad. De oude Kolonel Dacre heeft er zelfs den bisschop over geschreven." „Hij had zich liever met rijn eigen za ken moeten bemoeien," merkte lk op. „Hij was een beetje bemoeiziek," atem de Alioe toe. „Maar het verwondert mij overigens niet, dat de Bisschop er bU ge haald werd. Er waren veel mensohen, die er over Maagden." En Je hebt er dus geen dienkbeeld van, waarom hU zoo dikwijls naar Londen ging?" „Ik heb er niet het flauwste idee van," verklaarde Alioe. „Ik heb er mij wel eens ongerust over gemaakt en toen wij hier kwamen, hoopte ik, dat het nu gedaan zou wezen. Maar het schijnt dat allee weer van voren af aan begint" „Ik geloof andera," zeide lk, „dat ik wel weet, wat hem vandaag naar Londen dreef." „Zoo?" riep Allee nieuwsgierig. Ik knikte. „Ja een brief." „Dien hij vanmorgen ikreeg?" „Ja." „Morris heeft mij de brieven aange reikt door het venster," antwoordde ik. „Er waren er maar twee bij voor vader. De een was was van meneer Hewitt over de scholen, zooals Je weet - en de andere kwam uit Zuid-Amerika. En door dien brief is hij naar Londen gegaan." ZH keek mij aan met gefronst voor hoofd en een uitdrukking van de grootste onbegrijpelijkheid. (Wo«tt VNWOigd.) HELDERSCHE COURANT Uoht op voor Auto's en Fietsen i BUITENLAND. TOBRALCO la het meeat geaohlkte en aollede Katoenen weefael voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en ilchtechh Verkrijgbaar In een-groote keuze deaalna en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken amaak. Let op den naam TOBRALCO op don zelfkant UÜCi t «UVffWiuuo - Wij Breien de Aller Fijnste Wollen Kousen Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nn en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvri), het haar schoon en zacht en valt niet nit. als gevolg ven slaéhte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Poater's Maag- pillen. het laxeermiddel bi) uitnemendheid. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. „Hoe weet Je dat?"

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1