GEMENGD NIEUWS. Anna Paulowna. Wieringen. Binnenland. Den Oever. Breezand Een Groene Veiling. Texel. Uit de Land- en Tuinbouwwereid. Visscherijberichten. Groote fabrieksbrand te Amsterdam. Hevige Boschbrand bij Kootwijk. Groote boschbrand bij Oirschot. conflicten bij eigen of verwante rassen veel minder scherp lijn, beier, rustiger, verdraagzamer. De wijze waarop over van Kol Is ge sproken, was niet fijn- Wij leven onder het kapitalistische stelsel en zijn er nu eenmaal aan onderworpen. En van Kol heeft dan toch zijn heele leven het stelsel helpen ondermijnen. Dat hadt ge er bij moeten voegen, maar dan was uw betoog waaideloos geweest, zegt spr. De heer de Zwart sloot onder dank aan den spreker en met een opwekkend woord te 11 uur de vergadering, die goed bezocht was. .Kunst aan *t Volk* zong tot slot nog het fraaie .Morgenrood*. HANDICAP-DRAVERIJ. A.s. Zondag 2 Juni, des nam. 2 uur, zal alhier op 't sportterrein te Kleine Sluis een handicap-draverij (zie advertentie) worden gehouden, waaraan de volgende paarden zullen deelnemen. Nobel, R. van Wieringen, Anna Pau lowna; Laura H, J. C. Slikker, Juliana- dorp; Koosje W, T. Vos, Benningbroek; Pierette, Z. Davidson, Hoorn; Violabei, 5. v. d. Oord, Haarlemmermeer; Kapt. de Braune, W. LJff, Assendelft; Meteoor, J. Vergaij, Purmerend; NelLy Z, G. Vis ser, Zijpe; Petit Ami C, C. Verhorst, Be- verwijk; Quford, J. Schoon, Medemblik; Nell Schoon, J. Schoon, Medemblik; Olga. J. A. Mooij, Wieringerwaard; Queen Esther King, P. Koning, Sint Maarten; Qualiteit, Th. Smit, Alkmaar. Het belooft voor de draverssport een interessante middag te worden. DUITSCHERS IN PLAATS VAN HOLLANDERS. Naar wij vernemen zijn bij de Mij. „Trio", afd. Sluisbouw te den Oever 40 Duitsche timmerlieden aangenomen, waar van reeds een 12-tal zijn tewerkgesteld en de overige binnenkort zullen over komen. Voorwaar een heele teleurstelling voor onze Hollandsche timmerlieden, die, zoo men ons meldt, waarschijnlijk zullen wor den ontslagen. GEEN AANVOER OP DE LAMMERENMARKT. Op de gisteren gehouden lammeren- markt was geen aanvoer. Het schijnt dat de meeste lammeren reeds door de boe ren aan huis zijn verkocht. Hlppolytushoef. TENTOONSTELLING VOLKS ONDERWIJS. Maandagavond is de tentoonstelling van Volksonderwijs, welke in café Scheltus te Hippolytushoef is gehouden, geëindigd. Des middags van 46 uur was ze geopend voor de kinderen. Bijna 200 hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt Toen zijn ook namens de commissie door den heer N. Kaan, de prijzen uitgereikt. Deze waren als volgt: Inzending veldbouquetten. 1. G. Kaan, 2. G. Landolt Jbz., 3. N. Metselaar Cd., 4. N. Kolff, 6. M. Lont Jd., 6. Chr. Duijnker. Rietvlechten. 1. P. Tijsen, 2. S. Minnes, 3. Jn. Klaver, 4. F. Ringers. Teekenen. 1. D. de Waard, 2. S. Minnes, 3. J. Kla ver. Handwerken. 1. H. Witvliet, 2. M. Lont Dd., 3. T. En gel, 4. N. Metselaar, 6. G. Halfweg, 6. A. Scheltus, 7. T. v. Bloemendaal. Hierna hebben de kinderen eenige ver snaperingen gehad. Des avonds is de verkooping gehouden. De belangstelling bleek wel niet zoo groot als bij vorige dergelijke gelegenheden. De besteedde prijzen maakten echter veel goed, zoodat de verkooping wel als ge slaagd kan worden beschouwd. Hierna werd bekend gemaakt de naam van de pop. Deze was „Cornelia", het welk was geraden door mevr. KolffVan Heum en den den heer S. Hegeman. Het aantal krenten in het krentenbrood bedroeg 553. Dit was door niemand gera den, doch het dichtst erbij was de heer J. Greveling. Na afloop dankte de voorzitter van Volksonderwijs, de heer C. J. Bosker, de aanwezigen voor hun belangstelling, welke getuigde van sympathie voor de vereeniging. Spr. bracht verder dank uit aan de dames van den handwerkcursus, dat waren de dames Witvliet, Bosker, Mulders- en Dito voor Hippolytushoef en Schut, Bakker en Metselaar voor de Oost, De commissie, bestaande uit de heeren Kaan, Semenis, Jongkind, v. d. Slikke en Duijnker, kwamen toen aan de beurt, ter wijl ten slotte alle anderen, die aan hét welslagen der tentoonstelling hadden megewerkt en met name mevr. Witvliet, de Koornschoof, mevr. Kolff en mevr. van Beek, alsmede de muzikanten werden ge noemd. De voor Volksonderwijs zeer geslaagde tentoonstelling werd hiermede gesloten. VERGADERING VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE KIESVEREEN. Afd. Wieringen. Woensdagavond, 8 uur, in hotel De Haan, te Hippolytushoef gehouden. Aanwezig zijn ongeveer 40 personen. Spreker is het Tweede Kamerlid Mr. Oud. De voorzitter der afd. opent om half negen de vergadying met een woord van welkom en een korte inleiding. Spr. hoopt, Doorzitten Stukloopen PU ROL Zonnebrand dat deze vergadering vruchtdragend zal Mr. Oud bespreekt het contact tusschen de kiezers en de afgevaardigden onder het \roegere districten-stelsel en het tegenwoordige stelsel van verkiezing, dat der evenredige vertegenwoordiging. Som migen meenen, dat onder laatstgenoemd stelsel de band tusschen kiezer en afge vaardigde verslapt is, doch spr. bestrijdt deze meening. Hier hebben de vrijzinnigen altijd veel stemmen behaald, doch tot voor kort was er geen afdeeling. Spr. bepleit de oprichting daarvan. Om te geraken tot een behoorlijk con tact tusschen kiezer en afgevaardigde is organisatie noodzakelijk en spr. hoopt, dat de afdeeling hier zal groeien. Spr. gaat hierna den politieken toe stand, waarin we verkeeren, na. Dit is een hoogst ongewenschte, omdat hierin niet tot zijn recht komt het hoofdbeginsel, dat wetgeving en Staatsbestuur rusten op den door het volk uitgesproken wil. Getracht moet worden het parlementaire regee- ringsstelsel te herstellen, zoodat dus de ministers het regeeringsbeleid bepalen in overeenstemming met den wil van de meerderheid van de Kamer en dus ook met den wil vn de kiezers. Tot zijn leed wezen moet spr. verklaren, dat er niet veel uitzicht op bestaat, dat de kiezers op 3 Juli een dergelijke uitspraak zullen geven.> Dat komt doordat 4 van de groote poli tieke partijen, met name de R.-K., de A.-R., de Ohr.-Historisohe en de Vrij heidsbond, weigeren klaren wfln te schenken. Zij laten in het midden met welke andere partijen zij eventueel zullen samen werken om tot een meerderheids regeering te komen. Spr. gaat de handelingen van de verschillende coalitie-ministeries na en^komt ten slotte tot de groote omme keer welke na November 1918, de revolutie dagen van Troelstra, in het kabinet Ruys de Beerenbrouck te ronstateeren viel. Spr.'zet het standpunt van den V.D. bond tegenover de revolutionaire beweging van Troelstrain diedagen uitvoerig uiteen. Niets heeft spr. meer verheugd, dan dat de S.D.A.P. later zelf erkend heeft, dat ze een fout heeft begaan. Men kan niet in eens een radicale omkeer bereiken. Dit moet geleidelijk gaan. De conserva tieve groepen verzetten zich echter tegen geleidelijken opbouw, willen integendeel afbreken wat tot stand is gebracht. Later hadden ze dan ook berouw over wat zij in 1918 hadden toegegeven Na de pauze behandelt spr. de tegen woordige politieke vooruitzichten. Geen der rechtsche groepen, noch de Vrijheids bond spreken zich ronduit over de te volgen richting uit; of de coalitie her steld moet worden of niet. Spr. constateert, dat de Vrijheidsbond staat tegenover de democratie, zal hij aan de vorming van een regeering deel nemen, dan kan het alleen een conser vatieve zijn. De groote partijen van rechts en de liberalen laten de kiezers echter in het onzekere met wie zij een regee ring willen vormen. Wil de Vrijz. Democratische partij iets van haar programma verwezenlijkt zien, dan zal dit ook moeten zijn gezamenlijk met andere en wel met democratische groepen als S.D.A.P. en de democratisch denkenden uit de rechtsche partijen. Spr. wijst nadrukkelijk op het verschil in be ginsel tusschen V.D. en S.D.A.P., doch in de practische politiek is samenwerking mogelijk, omdat de S.D.A.P. in de prac tische politiek geen socialistische politiek behoeft te voeren, zooals te zien is in Duitschland en ook bij socialistische burgemeesters, leden van Gedeputeerde Staten en Wethouders. Voor de christelijken behoeft de gods dienst geen bezwaar te zijn, want de V.D. erkennen op dat terrein volkomen vrij heid. Spr. wekt tenslotte op om te stemmen op de V.D.-candidaten. Van de gelegenheid tot debat wordt gebruik gemaakt door den heer Boers- ra a van De Haukes. Deze zegt dat Mr. Oud zich in ongunstigen zin heeft uitge laten over de houding van Mr. Troelstra in 1918. De heer Oud is volgens spr. een karaktervol en eerlijk man. Maar hij voorspelt den heer Oud, dat hij, als hij 60 jaar zal zijn, een even groot revolu- tionnair zal zijn als de heer Troelstra. Spr. komt ook uit Friesland en schetst de toestanden van de plattelandsbevolking daar. Hieraan heeft Mr. Troelstra een eind trachten te maken. Hij heeft er voor gestreden langs parlementairen weg betere toestanden te krijgen, doch bet slot was dat in 1918 de volkswil niet werd uitgevoerd. Toen kon men van Troelstra niet anders verwachten dan hij gedaan heeft. Spr. hoopt dat Mr. Mar- chant en Mr. Oud denzelfden weg zullen volgen. De heer Oud wijst er nadrukkelijk op, dat, indien het de bedoeling van den heer Boersma is geweest de beteekenis en de verdiensten van Mr. Troelstra uit een te zetten, hij de eerste is om zich daarbij aan te sluiten. Spr. heeft alle eerbied voor wat Mr. Troelstra heeft verricht en die o.a. een belangrijke po sitie heeft prijsgegeven om zich te wijden aan de belangen van het volk. Doch het optreden van Troelstra in 1918 acht hij een groote fout. Spr. gaat de gebeurte nissen uit die dagen nog eens na en wijst erop, dat Schaper drie dagen later de zaak heeft moeten trachten goed te pra ten. Het is niet spr.'s bedoeling geweest nogmaals critiek uit te oefenen op het gebeurde in die dagen, doch om te wijzen op het gevaar van die politiek. Getracht moet worden, door samen werking langs parlementairen weg het doel te bereiken. Hoewel er tusschen V.D. en andere democraten groote ver schillen zijn, kan samenwerking toch wel mogelijk zijn. De heer O. J. Bosker dankt namens de vergadering Mr. Oud voor zijn duide lijke rede en den heer Boersma voor zijD debat. Spr. doet een beroep op de aan wezigen zich te laten inschrijven als lid en hoopt, dat te Wieringen het aantal stemmen van de Vrijz. Democraten aan de spits zal staan. Hierna sluiting. DOODSLAG?? Prijs per bed Evt. Diana f 10.— Prins van Oostenrijk 9 34.- Fred. Moore 21.40 La Reine Max 9 26.20 Pelican 33.- Witte Zwaan 9 17.60 La Reine 9 16.90 Dvt. Murillo 29.35 Elt. Inglese Yellow 26.- Moonlight 9 31 Elegance Yellow 9 9.— Retroflexa Maxima 9 14.90 Idylle 9 25.- Dwt. Prinses Elisabeth 9 20.30 Psyche 9 24.40 Hitchcock 9 23.30 Le Nótre 9 31.30 Will. Pitt. 9 31.30 Prins der Nederlanden 9 21.50 Mad. Krelage 25.30 Bartigon 9 37.70 Wil. Copland 9 18.10 Mr. Stanley 19.50 Internationaal 8.50 Brt. Lodewijk XIV 9 28.35 Golden Bronze 28- E.N. Poëticus Ornatus 9 6.30 Homère 80.- Glorie of Sassenheim 33.50 Sir Watkin 9 16.- Holl. Iris Dr. Haringh 9 31.60 Er bestaat een spreekwoord, vooral be kend in den volksmond, dat zegt: De almanak en de krant Brengen de leugens in het land. En hoewel wij het, voor zoover het de „krant" betreft, daarmede natuurlijk niet heelemaal eens zijn, heeft zich uezer dagen een geval voorgedaan, dat bij velen het geloof aan dat spreekwoord toch wel weer eenigszins gesterkt heeft. Men kon Maandag n.1. in verschillende bladen lezen, dat zich aan Den Oever een geval van „doodslag" had voorgedaan. Ofschoon wü het wel eenigszins vreemd vonden daarvan zelf niets gehoord te heb ben, een dergelijk geval zou zich toch immers als een loopend vuurtje door het dorp verspreid hebben, zijn wij op onder zoek uitgetogen, doch ondanks allen speurzin, die wij aan den dag legden, kon den wij nergens eenige inlichting omtrent dezen raadselachtigen „doodslag" beko men, terwijl bij het einde van ons onder zoek ook wel vast kwam te staan, dat er in geenen deele sprake van was, en wij ons schoudersophalend afvragen, hoe men aan die berichtgeving gekomen is. Groote belangstelling en kooplust. Dinsdag 28 Mei werd door de Coöp. Bloembollenveilingvereeniging »Bree- zand* (G.A.) te Anna Paulowna een Groene Veiling gehouden. De belangstelling voor deze veiling was zeer groot, evenals de kooplust. Er werd flink verkocht. De navolgende prijzen werden besteed: CONCERT, te geven door het Held. Fanfarecorps, (directeur Th. Lugtenburg), uit te voeren op Zondag 2 Juni a.s. te Den Burg op Texel. Programma: 1. Haubourdin, Marsch, G. Gadenne 2. Ouverture Romantique, Keler Bela 3. Fantasie Ballet, G. Parès. 4. Antigone, Ouverture, Fern. Rousseai' 5. Marche der Internationale, arr. P. F. van Overbeeke De ledqn jvan de af Jeelingen in de oude veerikoloiipen van den Nederl. Landarbei- dersbond hebben zich in meerderheid uit gesproken tegen het voorstel van de werk geversorganisaties in het landbouwbedrijf om het collectief contract van 1928'29 ongewijzigd te verlengen tot 1 Mei 1930. Naar aanleiding van die beslissing heeft het hoofdbestuur van den Landarbeiders- bond aan de besturen der werkgevers organisaties nieuwe besprekingen voor gesteld. 28 Mei. Aangebracht door kordera: 645 tongen p. »t 0.40—0.38 275 kleine tongen 0.100.08 45 kisten schol p. k. 6.70—4.S0 16 kisten schar 2.501.90 Door haring- en geepvisschers: 336 tal haring p. tal 2.300.2a 91 tal geep „11.00—4.60 127 kg. ansjovis p. kg. 0.80—10.78 29 Mei. Aangebracht door kordert: 1742 tongen p. it. O.45—0.37 540 kleine tongen 0.150.10 18 kisten schol I p. k. 6.40—5.00 38 kisten schol II 5.00—2.00 12 kisten schar 3.00-^2.25 Door haring- en geepvisKhers: 75 tal haring p. tal 3.80—0.90 58 tal geep 13.10-4.40 Twee verdiepingen uitgebrand. De brandweer te Amsterdam heeft gisteren laHt in den middag in letterlijken zin voor een heet vuur gestaan en een zware taak gehad. I11 de Willebrordus- straat 41-43 bij de van Woustraat aldaar staat een groot fabrieksgebouw, ongeveer 15 meter breed en 20 meter diep, waarin gevestigd zijn de tabakskerverij De Rookende Moor, van de firma Erftenieyty Co., en de stoffeerderij van den heer I. Mendels. Gelijkvloers en de eerste ver dieping zijn in gebruik bij de Arme Ei ï- temeijer Co., de daarboven gelegen yerdieping bjj den heer Mendels. Hoe het gebeurd is weet men nog niet, maar Dinsdagmiddag ongeveer kwart vóór vjjf ontstond er plotseling brand op de tweede verdieping in de stoffeerderij aan den rechter-achterkant van het ge bouw. Snel grepen de vlammen om zich heen. De ongeveer 35 w rklieden, die bij den heer Mendels werken, konden langs den gewonen weg nog vluchten, hun kleeren in het gebouw achterlatn de. Den h^erMendtls zelf zag men plotseling voor en geopend luik staan. Daar hing een hijschtouw uil, en langs uit ioiiw bereikte hij den beganen grond. Het duurde dan ook niet heel lang, of dikke grijze wolken rook bulkten uit ue vensters van de onderliggende ver dieping, waar de tabakskerverij is van de firma Erftemeijer. Dit was een bewi.,8, dat ook het vuur reeds naar die verdieping was doorgedrongen. Ook dat materiaal gaf den vlammen gretig voedsel. Een verstikkende rook hulde de gehecle straat in het duister. De rook was zoo ver stikkend, dat een der straalvoerders onwel werd. Inmiddels was nog een tweede mecha nische ladder opgesteld. Ten slotte werd met twee motorspuiten met negen slangen en een Vechtkraan water gegeven. Het vuur verminderde toen zienderoogen, maar binnen in brandde het na een uur werken nog flink. Zooals begrijpelijk is, bleef er van deze tweede verdieping ten slotte weinig over. De bovenste verdieping brandde geheel uit, en de eerste verdie ping voor het grootste geeeelte. Het gebouw, waarvan de firma Erfte meijer Co. eigenaresse is, is verzekerd voor f60.000, de inventaris voor f 40.000. De heer Mendels is verzekerd voor f 65.000. Dinsdagmiddag is te Kootwijk een hevige brand uitgebroken in de slaats- bosschen. Uit alle omliggende plaatsen is hulp, ook van militairen, ingeroepen. üra 6 uur bereikte het vuur den weg tusschen Stroe en Otterloo, en men hoopte, dat het dien weg niet zou over schrijden. Enkele boerderijen, in de nabijheid gelegen, liepen gevaar, doch men kon ze behoudenslechts een schuur brandde af. In de bosschen smeulde het vuur nog in alle richtingen en men kreeg den indruk, dat de militairen de hoop opgaven, veel van die bosschen te redden, daar het steeds weer op andere plaatsen oplaaide. De soldaten klaagden, geen gereedschap te hebben, b.v. gebrek aan bijlen. Men verwonderde zich er over, dat in de kazernes in de buurt van dergelijke vuurhaarden geen groote voor raad bijlen aanwezig was. De brand spuiten uit Apeldoorn en Bari.eveld waren aanwezig, doch konden weinig uitrichten, wegens gebrek aan water, behoudens dan dat liet personeel, dat wel van gereedschap was voorzien, hulp verleende. Tegen den avond werden in alle rich tingen brandwachten uitgezet, hoofdza kelijk bestaande uit militairen, en men hoopte, dat het vuur zich niet verder zou uitbreiden. Vele kijklustigen waren per auto ter plaatse gekomen. Een klein brandje laaide tegen den avond in de nabijheid van Hoog-Soeren op; het werd echter spoedig gebluscht. Omtrent den brand in de Staatsbosschen te Kootwijk meldt men nog, dat het ger vaar, dank zij de krachtige hulp van mili tairen en burgers, tegen acht uur des avonds zoo goed als geweken kon worden beschouwd. Een zeer groot complex prachtige, ongeveer 30-jarige dennen is echter een prooi der vlammen geworden. Het juiste aantal bunders, dat door den brand verwoest is, kor nog niet worden opgegeven. Door gebrek aan water konden de brandweren niets doen, doch de militai ren en burgers, die van schoppen en tak ken waren voorzien, hebben prachtig werk verricht. Een geluk mag het heeten, dat alle tus schen de bosschen staande woningen zijn gespaard gebleven. De brand ls ontstaan nabij een fietspad. Uit een brandend bosch gered. Twee boerderijen verbrand. Maandagmiddag zijn ruim driehonderd H.A. dennenbosch onder Oirschot (N.-Br.) door brand vernield. De schade wordt voorloopig geraamd op 21/» ton. De afge brande perceelen waren eigendom van de gemeenten Mlddelbeers en Vessem en van enkele particulieren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Op dq| plaats, waar de brand vermoede lijk is begonnen, passeerde tien minuten voor het uitbreken van den brand nog de burgemeester van Mlddelbeers met sljn motor. Er vu toen nog geen spoor 1 van onraad te bekennen. Het vuur werd sterk aangewakkerd door den feilen Oos tenwind en verspreidde zioh in tien mi nuten tijds over een afstand van ongeveer een uur loopen. Het toegestroomde pu bliek geraakte in opgewonden stemminn, toetn het gerucht de ronde deed, dat en kele ln het bosch werkzame arbeiders door de vlammen waren ingesloten. Onder lei ding van de politie werd een krachtige poging gedaan om aan één zijde het bosch brandvrij te houden teneinde den inge- slotenen een uitweg te verschaffen. Plotseling verschenen aan den rand van het bosch twee met gekapt dennenhout hoogopgeladen wagens, die in volle vlam stonden. De voerlieden, die naast de wa gens hadden geloopen, werden als het ware door hun angstige paarden meege sleurd. Gelukkig hadden zij geen ernstig letsel bekomen. Tijdens den brand sloeg het vuur over op de boerderijen, bewoond door P. Raay- makers en J. Wouter. Beide huizen brandden tot den grond toe af. Eerstge noemde verloor in den brand vijfhonderd gulden baar geld van hem zelf en onge veer tweeduizend gulden van zijn moeder, welk geld hij in bewaring had, terwijl ook een koe, vier varkens, een geit en eenige kippen in de vlammen omkwamen. Raay- makers was slechts laag verzekerd. De brandweer uit Oirschot en Middelbeers, waarvan de eerste met de motorspuit en schuimbluschapparaten aanwezig was, F'tond vrijwel machteloos tegenover het geweldige vuur. Bij uezen boschbrand is van liet land goed de Rozeniboeve ongeveer70 H.A. bosch, waaronder zwaar hout, verwoest. DE BOSCHBRAND TUSSCHEN ZELHEM EN RUURLO. Inzake den boschbrand tusschen Zei- hem en Ruurlo wordt nog gemeld, dat naar schatting 375 H.A. grond zijn verwoest. Hiervan behoorden 270 H.A. ar.n het land goed Slangenborg en de rest aan tien landbouwers. NOG MEER BOSCHBRANDEN. Onder de gemeente Waalré, bij Eind hoven, heeft Dinsdagmiddag langs den Waalreeschenweg een brand gewoed in de bosschen van de heeren Schoonder- berg en Koster. Het nabijgelegen land goed en het daar middenin gelegen woon huis van dr. Holst liepen geruimen tijd groot gevaar. Ook de woningen langs den Waalreeschenweg dreigden een prooi van de vlammen te zullen worden. De bewo ners stonden bij gebrek aan een brand spuit machteloos tegenover het vuur. De hulp werd ingeroepen van de Philips brandweer te Eindhoven. Deze slaagde er in, 11a -nkele uren het vuur te beperken tot de eigendommen van genoemde heeren. Zes hectaren prachtige bosschen zijn verbrand. Din: dagavond heeft onder de gemeente Eindhoven nabij het zoogenaamde Witte Huis langs den Oorschotschendijk even eens een boschbrand gewoed. Door het spoedig ingrijpen van de gemeentelijke brandweer slaagde men er in, den brand tot twee H.A. te beperken. Omtrent de oorzaak van den brand staat niets vast. Men vermoedt, dat hier aan vuurtjestoken van kinderen moet worden gedacht DE DROOGTE EN HET BRAND GEVAAR VOOR BOSCH EN HEIDE. Een maatregel van den min. van defensie. In verband met de langdurige droogte heeft de minister van defensie bepaald, dat, met het oog op brandgevaar, de 011- derdeelen der landmacht in bosch- en heideterrein geen schietoefeningen meer mogen houden met losse patronen en met sein- e.i lichtmunitie. WEER EEN VEENBRAND. Thans kwaadwilligheid bewezen. Dinsdag is te Barger-Compascuum een hoeveelheid van ongeveer 500.C00 stuks turf verbrand op de veenplaats van den heer Groenewold. Met behulp van de brandspuit uit Emmer-Erfscheidenveen is de brand gebluscht voordat hij groo teren omvang kon verkrijgen. De mare chaussees hebben naar de oorzaak een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat hier onmiskenbaar opzet in het spel was. Er werden namelijk in petroleum ge drenkte lappen gevonden, benevens stuk ken van rijwielbanden. De dader is niet bekend. De burgemeester van Emmen, mr. Boumr, heeft thans een veenwabht inge steld, die dag en nacht functionneert. ZWARE BRAND TE SITTARD. Dinsdagnacht omstreeks half twee is een felle brand uitgebroken ln de maga zijnen van den groothandel in koloniale waren de Limburgsche Handelsmaat schappij te Sittard. Alle drie magazijnen werden een prooi der vlammen. De brand weer stond machteloos. Tegen vier uur was de brand uitgewoed. De schade, die op honderduizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. ERNSTIGE BRAND TE TILBURG. Dinsdagnaoht omstreeks één uur ont dekte een voorbijganger, dat er brand waa in een gebouw der naaml. venn. J. van Arendonk's schoen- en lederfabriek aan de Korvelschestraat te Tilburg. De brand weer waa spoedig ter plaatse. De brand scheen echter reeds eenlgen tijd gewoed te hebben, want toen zij kwam stond het heele gebouw in lichte laaie en viel hier van niets meer te redden. Dank zij het krachtige optreden van de brandweer, die het vuur met drie fnotor-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10