OFFICIEELE OPENING VAN HET BADSEIZOEN. VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG t JUNI 1929 N.V. EIGEN STOOMBOOT-ONDER NEMING „ESONA". NV. ZEEBAD HUISDUINEN ZATERDAG 1 JUNI GEMEENTERAAD PREDIKBEURTEN De oudjes van het tehuis aan 'de Oostslootstraat werden 11. Donderdag door den eigenaar van Café „Klein Kras", Ko ningsplein, op roomijs met framboozen getracteerd, waarvoor zij den heer Pluy- laar dank zeggen. RIJKSWERVEN. BJj Kon. besluit van 29 Mei is met in gang van 1 October: a. aan den administrateur bij de Rijks werf te Willemsoord C. J. Poortman, op zijn verzoek, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend; 'b. de griffier bij de Rijkswerf te Wil lemsoord, H. P. Kottman benoemd tot ad- I ministrateiir bij de Rijkswerf te Willems- I oord; c. de administrateur bij de Rijkswerf te Hellevoetsluis M. W. N. de Barbanson be noemd tot griffier bij de Rijkswerf te Willemsoord; d. de commies bij de Rijkswerf te Wil lemsoord J. Stocker benoemd tot hoofd commies, ter standplaats Hellevoetsluis; e. de adjunct-commies bij de Rijkswerf te Willemsoord R. de Kok benoemd tot oommies. GECOMMITTEERDEN EXAMENS ZEEVAARTSCHOLEN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot gecom mitteerden bij de in 1929 aan de van rijkswege gesubsidieerde zeevaartscholen te houden examens. W. Bakker, lid der commissie voor de stuurlieden-examens, te 's-Gravenhage; dr. W. van Bemmelen, lector aan de uni versiteit te Amsterdam, te 's-Gravenhage; C. H. J. van Benthem Jutting, oud-gezag voerder, te Bussum; C. A. G. van der Boom, inspecteur voor de scheepvaart, te Amsterdam; P. Bossen, oud-directeur zee vaartschool, te Alkmaar; G. Botje, oud gezagvoerder te Haarlem; E. Crone, te Aerdenhout; A. J. M. A. ridder van der Does de Bije, oud-hoofdinspecteur der scheepvaart, te 's-Gravenhage; A. J. Gottszen, oud-directeur van het loods wezen, te Amersfoort; C. Goslinga, secre taris der vereeniging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij, te Rotterdam; F. W. J. Groene- booiu, oud-kapitein ter zee, te 's-Graven hage; D. de Grooth, lid der commissie voor d'e stuurliedenexamens, te 's-Gra venhage; J. P. Guepin, oud-kapitein ter zee, te Haarlem; M. H. Halewijn, lid der oommissie voor de stuurliedenexamens, te 's-Gravenhage; R. W. Hartman, oud-lee- raar, te Wassenaar; E. Havinga, oud-ge zagvoerder, te Hillegersberg; Th. A. van Hengel, oud-kapitein ter zee. te Velp, H. Hoekstra, oommies posterijen en telcgra- tihie, te 's-Gravenhage; K. Jasperse, oud- eeraar, te 's-Gravenhage; O. D. Julius, adjunct-directeur van de tiljaalmrichting van het K.N.M.I., te Rotterdam; C. Kruys, oid-kapitein ter zee, te 's-Gravenhage; A. Nanning, oud-lste werktuigkundige gouvernements-marine, te 's-Gravenhage; T. L. Mcllema, inspecteur voor de scheep vaart; W. Moree, officier 1ste klasse M.S.D., in den Helder; G. F. Noordhoek Hegt, lid der commissie voor de stuurlie denexamens, te 's-Gravenhage; mr. U. J. W. van Nooten, te 's-Gravenhage; J. W. van Nouhuys, directeur van het maritiem en ethnologisch museum, te Rotterdam; J. C. de Roever, lid der commissie voor de stuurliedenexamens, te Amsterdam; J. Bteenborg, lid der oommissie voor de ituurliedenexamens, te Haarlem; J. Schottee de Vries, oud-inspecteur bij den Kon. Hollandschen Lloyd, te Bussum; F. D, de Soet, leeraar zeevaartschool, te b-Gravenhage; C. F. E. Smit, oud-hoofd- off. der M.S.D., in den Helder; J. Tissot van Patot, oud-kapitein ter zee, te 's-Gra venhage; W. Turfboer, oud-gezagvoerder, te VGraveïihage; A. C. P. E. Vermeulen, directeur der vlsscherijschool te Vlaardin- ,gen J. Verschoor, oud-hoofdofficier M.SD., te 's-Gravenhage; A. D. Ver- schuar, oud-gezagvoerder, te 's-Graven- hagq L. P. W. van der Wal, lid der com- mlsse voor de stuurlieden-examens, te '8-Gnvenhage, en H. O. Ykema, lid der comrtissie voor gtuurliedenexamens, te Delft, (St.ct.) DE INDISCHE MAIL. Hel stoomschip Tjerimai werd heden- ochteid 7 uur te Marseille verwacht; de aanslutende Rotterdam Lloyd Rapide zou van ftiarseille hedenochtend om 11 u. 80 vertrecken, aankomst te Roosendaal Zon dagmagen 7 u. 16. OPENING BADSEIZOEN. Blilhens advertentie in het nummer van heden wordt heden, 1 Juni, het badseizoen officieel geopend. AANRIJDING. Woensdagavond had bij de nieuwe brug, welke te Onrust in aanbouw is, een aan rijding plaats, welke zeer goed is afge- loopen. Een tweetal motorrijders naderden in de lichting van de brug en een der motor lijders, onbekend met de veranderde Baatselijke toestand reed een dame aan de van den noodweg zich op den eigen lijken weg had begeven. Het achterwiel van de flets van de dane werd door den motor gegrepen, wairdoor de berijdster kwam te vallen tn zich niet ernstig aan het hoofd be- leeide. Woensdag 29 dezer werd in het lokaal van de fa. Van Weelde de jaarverga dering van aandeelhouders der „E.s.o.n.a." gehouden, onder presidium van den heer D. H. Grunwald. De voorzitter opent de vergadering met een welkom aan aan deelhouders en doet in zjjn rede uitkomen, dat in aanmerking genomen de ernstige concurrentie, welke de binnenvaart onder vindt o. a. van autobussen, de resultaten van het afgeloopen jaar niet ongunstig zijn geweest. Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd zijn goedgekeurd, wordt de wijziging der statuten behandeld en de voorstellen, na een uitvoerige toelichting door den voorzitter betreffende de wijzi ging van het kapitaal, met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering keurt voorts met alge meene stemmen goed het verslag van den directeur en de balans- en verlies- en winstrekening, nadat door directie en commissarissen wordt overgenomen het voorstel uit den boezem der vergadering en het door het bestuur voorgestelde divi dend è3pct. niet uit te keeren, doch dit te reserveeren en zoodoende de kas-positie der vennootschap te versterken. De heer H. W. Bakker, die aan de beurt is van aftreden als commissaris, wordt met algemeene stemmen herbe noemd. Wij ontleenen aan het verslag van den directeur nog het navolgende: Het afgeloopen jaar was voor onze onderneming, in aanmerking genomen de moeilijke omstandigheden, waarin bedrij ven als de onze verkeeren, niet onbevre digend. De exploitatie-rekening sluit met een hoo- ger batig saldo dan het vorige jaar, wat, in verband met de zware concurrentie, reeds een feit van beteekenis is. De autobusdienst Alkmaar Den Helder deed ons passagiersvervoer dalen. Ook het weer was gedurende den vacantietijd niet mooi, wat het passagiers-vervoer eveneens ongunstig beïnvloedde. De in komsten uit extra reizen waren van de ,,Nieuwediep"mlnder,vande„Arasterdam'' belangrijk beter, zoodat het eindresultaat gunstiger is. Dit is mede te danken aan de Olympische Spelen, waardoor minder booten dan andere jaren voor den verhuur aan vereenigingen beschikbaar waren, wat den prijs ten goede kwam. Wij hopen de aangeknoopte relatie's te behouden. Wij verheugen ons, dat de belangrijkste post van onze inkomsten, het goederen vervoer, op peil gehouden kan worden. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor alle krachten moeten worden ingespannen. Ook buiten ons rayon werden vrachten aangenomen en in December maakte ons m.s. „Helder" zelfs een reis haar Ant werpen. De diensten werden regelmatig vervuld, behalv3 in de eerste week van Januri, toen de vaart door ijs was gestremd. Vooral met den zomerdienst van 13 Juli tot en met 1 September, gedurende welken tijd van beide richtingen een dubbele passagiers- dienst over de Zaan werd gevaren, werden zeer goede vaartijden gemaakt. Hoewel wij bet plan hebben dezen zomer wederom een uitgebreiden zomerdienst te varen, zullen wij voor het s.s. „Amsterdam" 2 reizen vervallen, voornamelijk omdat de vorige dienst te veel van het personeel vergde. Aan het materieel werd wederom al het mogelijke gedaan, om het in goeden staat te houden. Dat gedurende het 83/4 jaar van onze exploitatie de stoombooten wegens machine-defect nog geen reis hebben behoeven te onderbreken, pleit voor de kwaliteit van de machines, doch ook voor het onderhoud. Het s.s. „Am sterdam" werd verbeterd, van een mast voorzien en geheel wit geschilderd. De motorboot „Helder", welke een Avence- motor had, die niet voldeed en veel onderhoudskosten en stagnatie veroor zaakte, werd voorzien van een 60 P.K. Kromhout-motor. Deze voldoet uitstekend en stelt ons in staat de „Helder" regel matig als reserveboot voor de stoom booten te gebruiken, wat in het najaar 1928 reeds is geschied. Het exploitatie-overschot bedroeg: f 14262.55 en is f 2200 hooger dan in 1927. Op de Verlies- en Winstrekening blijft een saldo van f 12195.28 beschikbaar. Bij de beoordeeling van dit resultaat moeten wij niet alleen vergelijken met de resultaten van vorige jaren, die ove rigens voor de jaren 1923, 1926 en 1927 ongunstiger waren, maar moeten wij ook vergelijken met andere zaken ln onze branche. Doen wij dit, dan moeten wij tevreden zijn. Vele van onze zuster bedrijven lijden reeds jaren verliezen en hebben dientengevolge moeite, om het hoofd boven water te houden, tengevolge van een onmatige onderlinge concurrentie, zooals alleen vervoermiddelen, welke niet aan een scherpe kostprijs van hun artikel gebonden zijn, kunnen voeren, tengevolge van concurrentie over den weg door verscherpte activiteit der Spoorwegen, van autotractie en meerdere opportuniteit der Posterijen. Wij stellen voor het saldo der Verlies en Winstrekening ad f 12195.28 geheel te bestemmen tot afschrijving op de be zittingen der Vennootschap en tot ver hooging van het reservefonds. Tentkaarten voor dit seizoen verkrijgbaar aan het Badpaviljoen f 10.— per gezin. POLDER „HET KOEGRA8". De Hoofdingelanden van den polder het „Koegras" vergaderden gisterenmid dag in hotel „Bellevue". Aanwezig waren de heeren Verfaille, Zeeman, Vries, Dito, Blankman, Tromp, Glas, Griii, Jimmink, Sleutel, Jhr. La- man Trip en Hoogschagen. Afwezig met kennisgeving de heer Sluis. De heer Verfaille opende de vergade ring en heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna volgde punt 1 van de agenda, de mededeelingen. Ingekomen waren een dankbetuiging van de Stoombootonderneming „Esona" voor de verleende bijdrage in het onder houd van den steiger aan de Blauwe Keet; verder de goedkeuring van Prov. Staten van de jaarwedde van den Secretaris-Pen ningmeester. De rekening en verantwoording door de heeren Vries en Tromp nagezien en in orde bevonden sluit met een batig saldo van 2.359.17. Hierna was punt 3 aan de orde n.1. het voorstel tot 'het aangaan van een geldlee- ning tot een maximum van 5000, voor het teren van den weg Middenvliet Kortevliet van den KoegrasZanddijk naar de Doggersvaart, af te lossen in 1931 of vroeger. Men stelt zich voor deze lee ning als de vorige leening aan te gaan op de z.g. loopende rekening bij de Raiffei- senbank. De heer Laman Trip is er niet voor om de leening dit jaar aan te gaan, hij vindt het tempo van het wegenteren te snel. Men wijst er echter op, dat het teren der wegen de onkostenrekening op den duur naar de laagte brengt. Het proces, dat voor 't betéren der wegen wordt aange wend, wordt reeds elders nagevolgd, hoe wel het aanvankelijk met tegenkanting had te kampen. Jhr. Laman Trip wil echter het voor stel splitsen, n.1. dit jaar niet aflossen, maar ln 1931, dan behoeft er dit jaar niet geleend te worden. Men stelt zich voor om een stuk weg in den ouden toestand te laten om het voordeel van geteerde wegen boven andere te laten uitkomen. Dit vindt echter bestrijding daar de niet beteerde weg minder gebruikt zou wor den, en dientengevolge geen goede ver gelijking zou zijn te maken. De heer Laman Trip wil de 5000 zien verminderd. De voorzitter antwoordt evenwel, dat men niet op een tientje moet beknibbelen, maar de volle 5000 gebrui ken om de wegen in goede staat te bren gen, te meer, daar het goede noodt te vlug kan gaan en omdat er reeds geklaagd is dat het nog wat langzaam gaat. Het voorstel om de leening aan te gaan wordt, na het vertrek van den 'heer Trip, die met den trein mee moest, aange nomen. Hierna is aan de orde het voorstel om na demping te verhuren een gedeelte van de bermsloot achter de huizen aan de Kooy. Na eenige discussie hieromtrent gaat men over tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. De geloofsbrieven werden onderzocht door de heeren Vries en Tromp die advi seerden tot de toelating van de nieuwe leden. In een vorige vergadering was her kozen de heer G. W. Jimmink en geko zen in plaats van den heer J. Zander, de heer P. Visser, en in de vacature ont staan door het benoemen van den heer Zeeman tot heemraad werd benoemd de heer P. de Beurs. Punt 6 was de benoeming van een Dijk graaf wegens periodieke aftreding van den tegenwoordigen titularis. Met 10 stemmen en 1 blanco werd de heer Verfaille herkozen, die de vergade ring voor het hernieuwde (blijk van ver trouwen dank zegde. Hierna was aan de orde de benoeming van een secretaris-penningmeester, daar de heer De Jongh wegens hoogen leeftijd ontslag als zoodanig had aangevraagd. Op de heeren Taylor, Hoogerwerf en Van Meurs werden uitgebracht respect. 10, 1 en geen stemmen, zoodat de heer Taylor gekozen is. Hierna volgde de rondvraag. De heer Dito merkt op, dat het met de verkiezingen heel zuinig is geweest; de aandacht moet op deze verkiezingen wor den gevestigd. De heer Verfaille antwoordt op een des betreffende vraag van den heer Grin, dat hij 'bij geruchte vernomen heeft, dat de mogelijkheid niet uitgesloten ls, dat er voor verbeteringen aan de Doggersvaart van regeeringswege vergoeding wordt verleend. Men wijst er op, dat sommige slooten vol modder zitten, dat er dammen voor de duikers zitten. Wanneer men dezen toe stand echter verbetert kan men wel op bijstand van het Polderbestuur rekenen. De 'heer Vries merkt op, dat de slooten soms erg bevuild worden. Uit gemakzucht deponeert men, wat men graag kwijt wil, maar in de sloot en in de vaart, hijzelf heeft gezien, dat men vuilnis in de sloot deponeerde; hij raadt aan hij de slooten borden te plaatsen met het opschrift „ver boden vuilnis in te werpen". 'De voorzitter, hierna het woord verkrij gende, sprak een hartelijk afscheidswoord tot den scheidenden secretaris, den heer A. J. de Jongh, voor al het keurige en magnifieke werk dat hij voor den Polder had gedaan, speciaal voor het Inrichten van een keurig archief. Hij hoopte, dat de heer De Jongh nog lang getuige mooht zijn van den groei van den Polder en sprak de hoop uit, dat hij nog een enkele maal van zijn belangstelling blijk mocht geven en steeds op de hoogte zou blijven wat ln den Polder gebeurt. De heer De Jongh dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Hij heeft altijd met de 'bestuursleden en speciaal met den voorzitter prettig en aangenaam samengewerkt. Hfl zal dan ook graag van de voorkomende gelegenheden gebruik maken om den Polder te bezoeken en hij zal steeds met belangstelling de gebeurte nissen in den Polder blijven volgen. De openbare vergadering werd hierna gesloten. WAGEN TE WATER. Gisterenmiddag vond op de Bassin gracht een ongeluk plaats, hetwelk bij zonder goed is afgeloopen. Een boerenwa gen, die achter een auto was gespannen, reed door het breken van het touw te water. De vier personen, die op de kar zaten, konden nog juist bijtijds van de wagen af springen, waardoor zij een nat pak en misschien nog wel erger hebben ont- loopen. De wagen werd uit het water gevischt, weer achter de auto gespannen, en voort ging het weer. Zij slingerde echter op een dusdanige manier over den weg dat het raadzaam werd geoordeeld met het sieepen niet langer voort te gaan; de wielen stonden af en toe dwars over den weg. Dit ongeluk is dus zeer goed afge loopen wij kunnen echter niet nalaten te wijzen op deze zeer gevaarlijke manier van doen. Daar deze karren zelf niet bestuurbaar zijn, slingeren zij, wanneer zij aan een ander voertuig worden bevestigd over den weg en vormen zoodoende een ge vaar voor de voorbijgangers en voor de inzittenden. Dit geval is dus zeer goed afgeloopen. Hadden de inzittenden echter niet de tegenwoordigheid van geest gehad direct van den wagen te springen, dan zoüden de gevolgen wel eens ernstiger hebben kunnen zijn. DAMWEDSTRIJD. De „Heldersche Damclub" verzoekt ons te willen meedeelen dat morgen (Zondag) een ontmoeting zal plaats hebben tus- schen een twaalftal spelers van Texel en 12 spelers van den Helder, op de boven zaal van het café van wijlen den heer Van Os, Koningsplein. De wedstrijd begint om half één. De toegang voor liefhebbers en niet-dammers is vrij. DE AMSTERDAMSCHE KLUCHT SPELERS IN CASINO. Morgen (Zondag) komt bovengenoemd gezelschap (het zelfde dat kort geleden hier nog een opvoering gaf van De Big v. h. 168ste) in Casino een voorstelling geven van de klucht »Corry uit de Pijp*, een lachstuk in 3 bedrijven, dat gedeeltelijk in de befaamde bunrt Y Y« te Amsterdam speelt. „OM HET OUDE GELOOF". Voor eenigen tijd hebben wij de ver schijning als feuilleton in een Joodsch weekblad aangekondigd van bovenstaan- den roman van onzen stadgenoot Levy Grunwald. Het verhaal is thans in boek vorm verschenen en 1.20 keurig ge bonden verkrijgbaar. De heer Pinkhof toekende een pakkende titelplaat. Het boekje ziet er netjes uit; op den Inhoud komen wij binnenkort terug. ZANGERSFEEST TE ALKMAAR. Wij verwijzen naar een in dit nummëï voorkomende advertentie betreffende een groot zangersfeest te Alkmaar op Zondag 16 Juni a.s. in den Sted. Muziektuin te Alkmaar. RECTIFICATIE. In de annonce van den Autobusdienst „Noord-Holland", welke in onze courant van 28 Mei j.L is opgenomen, is een fout geslopen. In de advertentie staat: Vertrek uit Alkmaar 18.10, dit moet zijn 18.50. Vergadering van Donderdag 30 Mei. Tegenwoordig zijn alle raadsleden. Voorts is ter vergadering aanwezig de heer jhr. de Graaff, inspecteur der Volks gezondheid. Deze vergadering is een vervolg van die der vorige week. Zooals men zich her inneren zal, zijn de discussies betreffende den bouw van 106 woningen ln het Tuin dorp wegens het late uur verdaagd. Aan de orde is dus thans weder: Woningstichting. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de Woningstichting voor den bouw van 106 woningen in het Tuindorp. De Voorzitter deelt mede, dat door enkele raadsleden de vraag aan hem is gesteld om, alvorens eene beslissing te nemen terzake van deze voordraoht, eens de meening te mogen hooren van den in specteur der volksgezondheid. Jhr. de Graaff is zoo vriendelijk geweest aan ons verzoek te voldoen en deze vergadering bij te wonen. In verband evenwel met wettelijke bepalingen moeten de bespre kingen plaats hebben ln comité-generaal, zoodat spr. de vergadering schorst. Even wel heeft hij geen bezwaar, zou er zelfs de voorkeur aangeven, indien de pers en ook de stenograaf aanwezig bleven en ver slag van het gesprokene deden; ook de publieke tribune behoeft niet te worden ontruimd. Spr. geeft thans het woord aan hen, die in eerste Instantie hun meening over de voordracht wenschen te zeggen. Jhr. de Graaff heeft van het de vorige week ge sprokene door middel van het stenogram kennis genomen. De heer Schoeffelenberger kan zich niet met de voordracht vereenigen. De plaats acht spr. niet erg geschikt voor den bouw van 106 woningen. Het Tuin- ZONDAG 2 JUNI DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststrant). 's Morgens 10.30 uur, De. H. J. Witkop, van Schagerbrug. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. B. Prins, van Deventer. Hulpkerkdienst (Miiitair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds, B. Prins, 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.80 uur Leesdienst. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Herst Evang. Luth. Gem. 'e Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Doopsgezinde Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R. C. W. J. Hoek. Chr. Gemeente (Breewaterstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 8 uur, Vrije-Evangelisatie-samenkomst. Donderdagavond 8 uur, Vrije Evangeli» satie-samenkomst. Leger des Hells. 'sMorgens 10 uur, Heiligingsdiensten 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst. HUISDUINEN. 's Morgens 9 uur, Ds. E. R. Damsté. Morgenwijding. Onderwerp: »Gaan tot den Hoogepriester*. JULIAN ADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: »Gaan tot den Hoogepriester*. Zendingsgebouw „Ster der Hope". Zaterdagavond 8 uur, en Zondagmorgen 10 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de Heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 'sMorgens 10 uur en 's middags 2.80 uur, Leesdienst. WIERINGEN. Hlppolytushoef. Ger. Kerk (Beltstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Cand. J. Kroes van Zeist. Vóór- en namiddag busdiensten vanaf Den Oever. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, Ds. K. E. Greve- meijer, van Amsterdam. Den Oever. Ned. Herv. Kerk (Kapel). 'sMorgens 10 uur, J. K. Lofvers, Cand. t. d. H. D. Ned. Herv. Gem. 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek. Westerland. Ned. Herv. Gem. 'sMorgens 10.80 uur, Ds. van Beek. Doopsbediening. dorp beschouwt hjj als een soort toe vluchtsoord. Men moet, als men gaat bou wen, dat doen op plaatsen, waar men ver zekerd is, dat het perceel zijn waarde zal behouden, en het mag niet te ver van het centrum van het werk afliggen. Als men zoo doorgaat, wordt het Tuindorp een dorp apart, en dat acht spr. fout. Als men het percentage leegstaande wonin gen nagaat, moet men tot de conclusie ko men, dat het particulier Initiatief toe neemt. Nu weer zijn in de Beukenkamp straat een aantal woningen gebouwd van 8.75 i 4.Zooveel mogelijk wordt hier de woningbouw door elgenbouwers ter hand genomen. Spr. ls een voorstander van volkswoningbouw, maar ziet ln Den Helder nog niet die vooruitgang, die een plan als dit zou noodig maken. Er ls thans één lichtpunt: de opheffing van de werf te Hellevoetsluis, waardoor er velen naar den Helder zullen worden overge plaatst. Het lijkt spr. verstandiger thans over te gaan tot den bouw van slechts 40 woningen, en later de rest. De heer Biersteker constateert met zeer veel genoegen de aanwezigheid van een deskundige als jhr. de Graaff ln ons midden. Van den aanvang af heeft spr. gevraagd of inderdaad aan deze wo ningen behoefte was. Er moet ln een ge meente een zeker overschot aan wonin gen zijn; ook de heer de Graaff komt in zijn schrijven tot een percentage van 2l/« Hebben B. en W. na dit schrijven van jhr. De Graaff nagegaan hoeveel wonin gen er sedertdien zijn bijgebouwd? vraagt spr. Als er duurdere woningen gebouwd worden, heeft er een opschuiving daar heen plaats. Sedert den brief van Jhr. de Graaff, waarin gesproken werd van een bestaand tekort van 140180 woningen, heeft de gemeente aan erfpacht uitgege ven voor 140 woningen, nl. Beukenkamp straat 65, Krugerstraat (waarbij nog 10 aanvragen) 18, Brakkeveldweg 5, Polder weg 4, Ruyghweg 80, dat ls totaal 142 wo ningen, waarvoor de Raad erfpacht ver-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13