leende. Als de he6r De Graaff dit we*t, zou hij dan niet denken, dat het voorzich tiger is voorloopig alleen het kleine plan, zooals de heer Van Os het voorstelde, te aanvaarden? Dit kan zonder bezwaar ge schieden, daar men het groote plan er niet mee schendt De heer De Nijs wil allereerst het College danken voor de wijze waarop het tegemoet is gekomen aan de door spr. ge houden interpellatie in November 1928. Toen de heer Bok bij die gelegenheid toe zegde met spoed met voorstellen te zullen komen, heeft spr. nog eenigen twijfel uit gesproken en gezegd, dat hij eerst eens een daad wilde zien. Die daad is er thans, waarvoor spr. dank zegt. In November heeft hij den toestand scherp belicht, en Bpr. zou thans de raadsleden wel hoofd voor hoofd op hun geweten af willen vra gen of zij het niet noodig vinden, dat er full speed gebouwd wordt, dan wel of zij de bevolking met smalle beurzen nog lan ger wil laten loopen zoeken naar een wo ning. In November heeft spr. cijfers mede gedeeld, en wat de heer de Graaff toen schreef een aanklacht genoemd tegen de woningvoorziening. Nu zijn we 7 maan den verder, en nog wil men de voorzich tigheid betrachten en het plan halveer en. Ik kan me voorstellen, dat zij, die zelf belang hebben bij den bouw, dit plan niet wenschen, maar het ontgaat mij ten eenenmale, dat er raadsleden zouden zijn, die niet volmondig zouden moeten erken nen, dat hier woningtoestanden bestaan, die niet mogen worden bestendigd. Het is zelfs zóó schandelijk, dat al zou hier een overschot bestaan, daarmede nog niet is gezegd, dat de woningtoestand is zooals het behoort. De toestand is schrij nend erg, maar ik kan me voorstellen dat eigenaars van krotwoningen dit plan tegenhouden De heer Biersteker: Dat is een Insinuatie! De heer De N ij s: Inderdaad, meneer de Voorzitter, dat woord accepteer ik. De heer Van Os heeft den vorigen keer ge zegd, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat er niet zoo'n groot tekort was. Spr. zet uiteen, dat tengevolge van de vlotten de bevolking hier telkens weder nieuwe groepen menschen komen zoeken naar een woning, die er niet ia De bestaande woningschaarschte is mede oorzaak, dat er ten opzichte van de huren schandelijk wordt gehandeld. Er zijn dan ook huizen, die sterk in huur zijn gestegen.... Geroep: Zooals die van Volkshuisves ting! De heer De N ij s: De goedkoope wo ningen van Volkshuisvesting zijn op in stigatie van de regeering zelve in prijs verhoogd. De particuliere bouwer even wel gaat op eigen initiatief de huur ver- hoogen teneinde meer winst te kunnen maken. De kleine huisjes aan den Ru.vgh- weg met de keuken aan de straat, doen op het oogenblik al 7.20 huur. De feiten spreken, dat de woningtoestanden hier slecht zijn. Er worden Inderdaad wonin gen bijgebouwd, maar het zijn niet die waaraan behoefte is. Voor de kleine men schen is er een groot tekort; ieder kan er zich van overtuigen, en als men van over heidswege tracht in dit tekort te voorzien, doet men niet meer dan zijn plicht. Den Helder is een van de plaatsen, die het minst uitgeeft aan volkshuisves ting; het is op 5 na de laagste in de rij. Als raadslid is men verplicht te zorgen, dat de bevolking een behoorlijk onderdak heeft. Alle menschen, die hier komen, staan steeds maar weer voor dezelfde moeilijkheid: dait ze geen woning kunnen krijgen. De heer De Boer wil niet gerekend worden tot hen, die niet aan ieder inwo ner een behoorlijke woning toewenschen. Maar als men staat voor het nemen van een bepaald besluit, zal dat toch op goede waarnemingen moeten berusten. Waar de bijlage spreekt van een over schot van 27 leegstaande woningen, daar zou spr. deze cijfers gaarne willen toet sen. Spr. heeft destijds met belangstelling geluisterd naar de interpellatie van den heer De Nijs en ook thans weer. Maar één ding heeft hij in diens betoog gemist: dat er een woningtelling gehouden is, waarop men zich kan beroepen. Spr. stelt voor zoo'n telling te houden die dan als basis kan dienen om het volledige plan uit te voeren. De heer Van L o o ziet met genoe gen, dat de Raad in dezen de voorzichtig heid in acht neemt en dat B. en W. gehoor hebben gegeven aan den wensch der raadsleden, en jhr. de Graaff hier geko men is om de zaak te bespreken. Als wij den heer De Nijs hooren, zou een groot deel van den Raad er tegen zijn, dat hier goede woningen zouden zijn en hij wil ons zelfs op den man af daarnaar vragen. Dat de heer De Nijs die krotwoningen wil opruimen, is begrijpelijk, maar de voor de te bouwen huizen genoemde huren van 3.75 a4.— kunnen ook deze mensehc-n niet betalen. Daarom is ook spr voor hot kleine plan voorloopig. En men bouwe dan woningen voor nog lager huren. Spr. zal geenszins orttkennen, dat zulke wonin gen niet noodig zijn, maar juist omdat hij het voor de nog armeren opnoemt, is hij tegen dit plan, waarmee men hen niet helpt. De heer E y 1 d e r s wil iets zoggen over die krotwoningen. Er is voor deze menschen gezorgd, maar het is de schuld van B. en W. zeiven, dat zij nog in hun krotten wonen. Wat Volkshuisvesting hieromtrent in haar jaarverslag zegt, is een aanklacht tegen het College. Destijds is de heer Van Os met burgemeester Hou wing rondgeweest, en het gevolg was, dat B. en W. ingrepen. In 1920 waren op de Staatsbegrooting gelden uitgetrokken voor woningbouw ter opruiming van krot woningen; Den Helder moest eene opgave verstrekken van het aantal, dat het bezat. Men kwam tot een aantal van.... schrik niet, 87, waaronder er 8 waren, die al on bewoonbaar waren verklaard. Toen is een voorstel gekomen voor 49 woningen van 2.60 huur; gemeente en rijk zouden leder wekelijks 60 cent op de exploitatie ttjpaaatn. Volkshuisvesting bepaalde den huur op 2.75, voor de bewoners van de krot woningen op 1.75, en de Raad besloot met algemeene stemmen die 49 woningen te bouwen. Het plan, in Aug. 1926 aange nomen, werd in Juli 1927 voltooid. Kwa men er krotbewoners in?.. Geen enkele! De heer Bok: Jawel! De heer E ij 1 d e r s citeert het verslag der Woningstichting ten bewijze. Toen de huizen klaar waren, was er geen enkele krotwoning afgekeurd en kon dus ook niet tot bewoning worden overgegaan door deze bewoners. Want de krotten wer den weer door anderen bewoond. Wat had het College moeten doen? Natuurlijk ze onbewoonbaar verklaren. Dat geschiedde evenwel niet en is nog niet geschied. Men is dus in het geheel niet opgeschoten. De nu voorgestelde woningen worden, met inbegrip van waterleiding, 4.26 per week en er wordt gezegd, dat ze bestemd zijn voor hen, wier inkomen een dergelij ke woning toelaat. Dat zijn dus inkomens van circa 28. Is inderdaad vandaag het cijfer leegstaande woningen 27? Volgens de cijfers van de Woningstichting zouden er 198 zijn, die nog staan ingeschreven voor een woning. Maar onder die 198 zijn een groot aantal, die thans wel een woning hebben, doch die gaarne in een andere willen. De heer B o r k e r tHoe weet u dat? De heer E y 1 d e r s Dat zegt het be stuur van Volkshuisvesting. Zij kenden het zuivere aantal woningloozen niet. üp die gronden aanvaardt spr. maar liever eerst het kleine plan. De geraamde huur prijs acht spr. te laag, en als er leegstaan de huizen komen, vindt men die allereerst in het Tuindorp, want men trekt bij voor keur naar de stad. (Interrupties en ont kenningen). Spr. hoopt, dat als er weer voorstellen komen waardoor men krot woningen wil ontruimen, men eerst met voorstellen voor onbewoonbaar verklaring zal komen. Want wat thans is geschied, in de Vischstraat was een vuurwerk, niet meer. De heer Bok heeft met verwondering naar de verschillende betoogen geluisterd. Met de meeste sprekers is spr. het niet eens. Spr. is van oudsher met woningtoe standen hier bekend. Hij is van den aan vang af lid en zelfs aandeelhouder ge weest van Volkshuisvesting. Er is thans een serieus onderzoek ingesteld en h°t deed spr. genoegen, waar hij er den vori gen keer niet was, dat toen nog geen be sluit is genomen. De heer Schoeffelen- berger noemde het Tuindorp een toe vluchtsoord. Maar vele inwoners zouden er gaarne willen wonen; de afstand tot de stad is niet verder dan naar den Ouden Helder. De zaak is ernstig onderzocht en wij houden ons geregeld op de hoogte van het aantal aanvragen. Verleden week waren er 205, daarvan zijn er hoogstens 50 afgevallen, en dat zijn zij, die niet meer kunnen betalen dan 3.—. Spr. is het met den heer De Nijs eens, dat do overbevol king der krotwoningen schrikbarend is. Inderdaad wonen er in deze goedkoope woningen tal van menschen, die wel meer zouden kunnen verwonen, maar ook het omgekeerde is het geval. Spr. adviseert dan ook tot den bouw over te gaan. Wel iswaar is de particuliere bouw thans wat meer op gang, maar dat betreft meestal woningen voor hen, die met wat opge spaard geld een eigen huis kunnen koo- pen, en die huizen zijn alle duurder dan f 3.75. Er zijn vele menschen, die geen voor hen geschikte woning kunnen krij gen. Er zijn hier nog ééngezinswoningen, en deze menschen kunnen nergens een woning krijgen. Dagelijks komen er men schen hiervoor opspelen. De Voorzitter wijst de beschul diging aan het adres van B. en W. van den heer Eylders af. Ook aan spr. zijn deze feiten bij zijn komst hier in de ge meente gemeld, en hij is ten volle voor stander van dit woningplan. Eerst nadat betere woningen zijn gebouwd, kan men tot onbewoonbaarverklaring overgaan. Het woord is thans aan jhr. DeGraaff. Het komt wel meer voor, zoo zegt hij> dat de inspecteur van de volksgezondheid in een gemeenteraad tegenwoordig is, maar het is hier voor het eerst, dat spr. aan wezig is. Zijn taak als rijksambtenaar is zich op de hoogte te houden van den toe stand der volkshuisvesting. Persoonlijk belang heeft spr. niet bij de aanvaarding of verwerping dezer voordracht, maar hij wil constateeren, dat de gemeente Den Helder op bedroevende wijze tekort is ge schoten in haar taak ten opzichte van wo ningbouw. Nu heb ik hier vanavond wel uitroepen gehoord van „insinuatie" e.d., maar ik ga van de veronderstelling uit, dat de raadsleden uitsluitend het belaag der gemeente op het oog hebben Spr. is verscheidene malen op het bu reau van de Woningstichting geweest. Van een geregeld gesprek met den heer Ornée kwam meestal niets, want voort durend kreeg hij menschen aan de tele foon of persoonlijk op het kantoor, die vroegen om een woning. Het was zóó erg, dat ik den heer Ornée vroeg: Maar wat zijt gij dan voor een vereeniging, dat gij de menschen geen woning kunt geven? Zooiets heb ik nog nooit meegemaakt. En steeds was het antwoord van den heer Ornée: Inderdaad, ik heb geen woning voor hen. Nu weet ik wel, zegt spr., dat het in de natuur van de mensohen ligt om te kla gen, maar zoo erg als hier is het toch ner gens. Ik heb dan ook gezegd: Dat is te gek, er moet wat gebeuren. Ik ging naar burgemeester Houwing en besprak de zaak met hem. Hij moest toegeven, dat het inderdaad erg was, maar, zeide hij, wij kunnen niet voldoende goedkoopen grond krijgen, die de exploitatie löonend maakt. Maar de heer Houwing gaf toe, dat het stuk achter aan het Tuindorp wel goedkoop te krijgen zou zijn. Evenwel, het gaat tenslotte niet om dien grond, maar om de huizen, die we moeten hebben. Nu is spr. wie zich op de hoogte houdt, zal dat weten in het tijdschrift voor Volkshuisvesting wel een beetje altijd het zwarte schaap, omdat hij meent, dat het niet aangaat maar Bteeds het rijk voor woningen te laten zorgen. Ook het particulier Initiatief moet bij springen. Welnu, dat part. initiatief is ér geweest, en het werd zelfs een succes, dank zij het premiestelsel dat het rijk in voerde. Spr. gaat daar nader op in en toont aan, dat hierdoor enorme verbete ring in den woningtoestand is gekomen. Men moet bedenken, dat wij met het be grip „volkshuisvesting niet slechts be doelen den bouw van arbeiderswoningen, maar eiken woningbouw in den uitge- breidsten zin. Spr. heeft toen aan de gemeente ge vraagd eene opgave van het aantal wonin gen met de leegstaande. Het bleek daar bij, dat van die 27 leegstaande een groot aantal krotwoningen waren. Toen heeft spr. tegen B. en W. gezegd: er bestaat hier een groot tekort. Nu heeft men wel genoemd het cijfer van 21/» als over schot, maar dat heeft een geheel ande re beteekenis, zooals spr. uiteenzet. De woningschaarschte kan niet anders wor den aangevuld dan door den bouw van eenvoudige woningen. Voor 106 wonin gen is hier meer dan ruimte, omdat men een huurwaarde bepaalt, die de particu lier kan noch wil handhaven. De bouw in de Beukenkampstraat ging den goeden kant op, maar de woningen waren te slecht en konden niet voor volkswoningen worden toegelaten. De heer Van Os interrumpeert. De heer De Graaff: Ik begrijp wel, dat het niet gemakkelijk zal wezen de heeren te overtuigen. Ik meen al te heb ben opgemerkt, dat hier de stemming be staat: al praat die inspecteur als Brug man, wij doen het niet. Maar tegen de zulken praat ik hier niet. Spr. is altijd voorstander geweest van eigen bouw. Zelfs in Zaandam, waar steeds gezegd werd, hier is particuliere bouw onmogelijk, worden nu groote complexen door particuliere bouwers ge zet, ondanks, ik zal niet zeggen tegen werking, maar dan toch gebrek aan medewerking van het Zaandamsche ge meentebestuur. Spr. zal nu de verschillende opmerkin gen van de raadsleden beantwoorden. Met den heer Schoeffelenberger heeft spr. nogal eens schriftelijk van gedach ten gewisseld. Spr. begrijpt niet, dat deze heer de plaats niet geschikt vindt. Tien jaar geleden zou ik het met u eens zijn ge weest. Destijds was deze plaats nabij de linie de eenige mogelijkheid om te bou wen, omdat men slechts daar voldoende goedkoopen grond kon krijgen. Eersl daarna is het uitbreidingsplan gekomen waarbij het Tuindorp er buiten viel. Maar spr. acht de plaats volstrekt niet zoo on gunstig. Wat de huur betreft: spr. heefi een ontwerp-berekening met een huur van 3.75. Waarom twijfelt men hieraan? De ondervinding heeft geleerd, dat de ar chitect toch steeds volgens de begroo ting heeft gebouwd. Bovendien heeft di Raad het altijd in de hand indien de aan besteding duurder is, het plan af te wij zen. De heer Schoeffelenberger is ook niet consequent, want als het bouwplan voor 106 woningen te hoog is, is het voor 46 nog veel meer te hoog. En met 46 doen we half werk. Den heer Biersteker heeft spr. al deels beantwoord met het vorenstaande. De be hoefte bestaat inderdaad. De heer Bier steker heeft voorts betoogd, dat er 140 woningen gebouwd zijn hier, maar die op den Ruyghweg al zijn alle van 6.50 a 6.—. Men spreekt over „opschuiving", maar dat is een vlag, waarmede gaarne gewaaid wordt. Bij dergelijke groote huurverschillen kan men niet meer van opschuiving spreken; een huur van 4. naar 4.25 bijv. is een opschuiving. In dien er woningen van 3.75 worden ge bouwd, zijn die toch voor den doorsnee' arbeider wel geschikt. Vroeger jaren golc wellicht het cijfer van 1/7 van het in komen, dat men verwonen kon, maai tegenwoordig zien we al cijfers van 1/5 o! zelfs 1/4. En als we bouwen voor 3.7t kunnen we de hulp uitstrekken over eer. grooter categorie. De heer De Nijs en spr. zijn het in der grond met elkander eens, maar onze ma nier van uitdrukken js eenigszins anders. De huizen der Woningstichting zijn in derdaad goedkoop, en werkelijk heeft de regeering destijds de huren opgedreven Spr. zet dit nader uiteen. Het is mogelijk, dat het Rijk hier gefaald heeft, maar de reactie hierop is er al en als de gemeen ten volhouden, komt er wel kentering in deze politiek. De heer De Nijs Het bestuur de Stichting heeft een nieuwe verhooging al kunnen tegenhouden. De heer De Graaff: Wat wil de heer De Boer constateeren? Het cijfer van 27 is aangenomen om het tekcrt aan te toonen. De woningbouw die thans voor gesteld wordt, is volstrekt niet riskant, men zal op die huizen aanvliegen. Een woningtelling, waarbij dan toch ook naar de huur moet worden geteld, loopt ten nadeele van den heer de Boer uit. Den heer Van Loo zegt spr., dat het met die krotwoninggeschiedenis inderdaad zonderling geloopen is. Gedeeltelijk heb ben die nieuwe woningen de rijksbijdrage gehad, gedeeltelijk niet. Het is erg jam mer, dat het zoo geloopen is. Maar in Pur- merend heeft de S.D.A.P. thans naar dit type woningen gebouwd. Burgerlijke stand van Den Helder van 30 en 81 Mei. GEHUWDA. O. Kuiken en A. G. Ybes; G. de Wit en G. Kramer; Sj. Graaff en ,H. C. Krijns; F. Augustijn en M. E. Oostendorp; J. A. Giezen en M. Wijnbeek; E. J. van der Neut en A. van der Veer; H. Schol en J. W. Thijssen BEVALLENM. Oosthoekvan Heu- zen, z.; P. J. Spits—Molenaar, z.; K. Slikker—Bijlsma, d.; T. Koorn—Schraa, d.; G. Westerbaan—Langhorst, d. OVERLEDENS. MeeldijkRaven, 28 j.; J. M. Bruin, 24 j. Jullanadorp. CONCERT ORANJE HARMONIE KAPEL. Woensdagavond J.1. werd door de Oranje-Harmoniekapel van Den Helder, onder directie van den heer A. Haanstra, alhier in de muziektent van de Vereeni ging „Kunstzin" in liet plantsoentje, een goed geslaagd concert gegeven. Het met zorg samengestelde programma werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd, zoodat de vele belangstellenden, die naar de muziek luisterden, na afloop voldaan huiswaarts togen. Nu de wedvluchten voor duiven weer zijn aangevangen, blijkt het, dat er O' nog al eens een vogel op de reis verdwaalt of door moeheid gedwongen wordt hier of daar neer te strijken. Dezer dagen nu werden duiven opgevangen bij S. Ba ker, C. Hollander, L. Kuit en C. Tromp, die allen vnn Belgische herkomst waren. De N.V. Stoomzuivelfabriek „De Voor uitgang" alhier behaalde over 1928 met het. hoogst aantal punten een len prijs op de kaaskeuringen, gehouden te Me- demblik, Hoorn en Alkmaar. Deze keurin gen, die jaarlijks worden gehouden, gaan uit van den Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland. Anna Paufowna. ALGEM. VERG. „HELPT ELKAAR". Donderdagavond 30 Mei hield de ver eeniging „Helpt Elkaar" een algemeene vergadering, in de zaal van den heer C Slikker. De voorzitter, de heer H. Pennekamp, heette de aanwezigen weikon., daaibij den wensch uitend, dat <le te houden besprekingen mochten zijn iu het belang der vereeniging. Daarna las de secretaris, de heer J. Terburg, de notulen, welke onveranderd onder dank werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental bij den aanvang van het ver- eenigingsjaar 123 bedroeg, 5 leden waren sedert afgeschreven, terwijl 7 nieuwe leden wam toegetreden, zoodat thans het ledental 125 bedroeg. Nadat de secretaris het jaarverslag had uitgebracht, deed de penningmeester, de heer C. Wujjs, rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 716.37, de uitgaven bedroegen f 810.38'/2, er is dus een na- deelig saldo van f 94.01'/2, terwijl op het oogenblik in kas is f 1042.27' 2. De bescheiden worden nagezien door de heeren C. Muntjewerf en P. Koning en volkomen in orde bevonden, waarop voorzitter de heeren dankt voor hun moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. Hierop is aan de orde bestuursverkie zing, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Pennekamp, J. Terburg en C. Slikker, terwijl een vacature is ont staan door het bedanken van den heer C. Tijsen. De aftredenden worden allen herkozen en nemen hun herbenoeming aan, terwijl in plaats van den heer Tijsen gekozen wordt de heer T. van IJzendoorn, die bericht van zijn benoeming zal ont vangen. Dan komt aan de orde: bespreking tot oprichting eener begrafenisvereeniging. Op uitnoodiging van het Bestuur was de heer Speets, van Wieringerwaard, zoo bereidwillig geweest, de inleiding van dit punt op zich te nemen. Uitvoerig en duidelijk zet spreker de wordingsgeschiedenis, inrichting en groei der begrafenisvereeniging te W.waard uiteen, waaruit blijkt, dat ook hier de stichting van een dergelijke vereeniging mogelijk is, en spr. mag dan ook de voldoening smaken, dat in beginsel tot de oprichting daarvan wordt besloten. Op verzoek der vergadering is het Be stuur van „Helpt Elkaar" bereid, de commissie van voorbereiding te vormen. Binnenkort zal deze commissie een cir culaire met aanhangstrook, waarop men zich als lid kan opgeven bij de menschen bezorgen, die daarvoor in aanmerking komen. Wij kunnen het genomen besluit niet anders dan toejuichen. Een begrafenis vereeniging toch is hier dringend noodig. Wij behoeven dit heusch niet nader uit een te zetten, doch slechts te herinneren aan zoo menige begrafenis, waaraan iedere plechtigheid totaal ontbrak. Mag dat zoo blijven? Wordt het niet meer dan tijd, dat daarin verandering komt? Op het oogenblik zijn wij in dit opzicht bij onze naaste omgeving schandelijk ten achter. Laat ons dus hopen, dat velen zich als lid zullen opgeven. Het Bestuur van „Helpt Elkaar" zal ongetwijfeld gaarne inlichtingen verstrekken. Men bedenke echter wel, de begrafenisveree niging zal een lichaam op zichzelf zijn, heeft met „Helpt Elkaar" verder niets te maken. „H. E." heeft alleen den stoot tot de oprichting willen geven. Wieringen. HOOG BEZOEK. Donderdag j.1. werd den Oever vereerd met het bezoek van de leden van den Raad van State, welke de Zuiderzeewerken om en nabij Wieringen in oogenschou kwa men nemen. „ALS HET MOEDERHART SPREEKT". Zondag 9 Juni a.s. zal in de Concertzaal „Concordia" van den heer Bruul te Hip- lolytushoef optreden „Het Groot Tooneel", directie Joh. Langenaken, van Amster dam. Opgevoerd wordt het drama „Als het moederhart spreekt", in 4 bedrijven. ZONDAGSRUST. Door een 15-tal winkeliers in verschil lende branches te Hippolytushoef is be sloten, des Zondags, vanaf 12 uur 's mid dags, hunne zaken voor het publiek te sluiten. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALC. HOUDENDE DRANKEN. Onder presidium van den voorzitter, de heer De Mazure, vergaderde in het café .van den heer N. Kok te Hippoly tushoef onze afd. der Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. Na opening volgde voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer P. J. Stein- metz, welke onveranderd werden goed gekeurd. Vervolgens enkele mededeelin- gen enz., waarvan wij vermelden: dat üe de in de blauwe week uitgegeven propa- ganda-courant een voordeel van f 30 opleverde en de verkoop van blauwe bloempjes bedroeg f 214dat het ledental is gestegen tot 48; dat wegens gebrek aan sprekers dezen zomer geen openbare vergaderingen tot propaganda voeren kunnen worden gehoudendat aan Burge meester en Wethouders een adres is ver zonden met verzoek aan den Raad te adviseeren afwijzend te willen beschikken op een verzoek van de caféhouders om, met het oog op den nieuwen tijd, hun sluitingsuur te stellen op li uur 's avonds, Verder werd besloten fietstochten te orga- niseeren; een kadercursus op te richten; een onderzoek te doen' instellen naarhet biermisbruik in de cantine-gebouwen der Zuiderzeewerken; met de a.s. kermis ter beteugeling van het drank- en biermisbruik in Hippolytushoef doeken en reclame platen op te hangen, waarop met opschrif ten op het gevaar en de ellende, welke voortspruit uit het misbruik van alcohol houdende dranken, wordt gewezen en ten slotte over te gaan tot oprichting van een jeugdbond. Een voorstel tot uitgave van een eigen maandblad werd om flnancieele redenen verworpen. ^Vervolgens werden uit de zangbundel der vereeniging eenige lie deren gezongen en door mevr. Hoogervorst een verhaal voorgelezen, waarna sluiting volgde. Op verzoek is aan den heer C. G. Post dóór Burgemeester en Wethouders eervol ontslag verleend als gemeentelijk deur waarder, ingaande 1 Juni 1929; in zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer C. Duinker. Van af 29 Mei is weder de gelegenheid tot zeegrasmaaien opengesteld. Door Burgemeester en Wethouders is aühaesie betuigd aan een adres van Stad- Hardenberg aan de Tweede Kamer, strek kende tot niet-goedkeuring van een wets ontwerp tot verhooging van hoofdstnk VII B der Staatsbegrooting 1929. omdat aanneming van dit ontwerp gevolgd ïou worden door opheffing van verschillende Rijksbelastingkantoren ten platteland». HERHALINGSOEFENINGEN. Opgeroepen voor herhalingsoefeningen zijn de dienstplichtigen: A. A. K. Blokland op 29 Augustus te Breda en Chr. Kuiper op 2 September te Amsterdam. OVERWERKVERGUNNINGEN. De volgende overwerk-vergunningen zijn alhier verleend: aan de N.V. Betonbouw, v.h. Kool ei Wildeboer te Hoogkerk ten behoeve van den bouw van een reinwaterkelder voer het P.E.N. aan Den Oever; aan de Amsterdamsche Ballast-Mast- schappij c.s. ten behoeve van het uit voeren van werkzaamheden binnen den omringdijk van den bouwput bij den Oever. GRONDWERKEN TE EINDHOVEN. Bij voornoemde grondwerken kunnen nog 10 grondwerkers worden geplaatst. Loon 'f 27.per week, plus f 1.35 laarzen- geld. Aanmelding Zaterdag 1 Juni, bij de arbeidsbeurs. EEN ONGELUKJE. Bij de Mij. „Trio" te den Oever kreig de metselaar Simon Vlaming, afkomstig van Texel, een bazaltsteen op zijn vent, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde, dat hij naar zijn kosthuis moest worcen vervoerd, en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. DE TURNDAG BEPAALD OP 1« Jl/NL Men meldt ons dat de door de gymna stiekvereniging „Wieringen" op 2 Juni a.s. uitgeschreven turndag met adsplran- ten-wedstrijden is uitgesteld en thans ls bepaald op 16 Juni a.s. De gewestelijke athletiekdag van de T. C. H. N. zal alhier gehouden vtirden op Zondag 80 Juni a.s. LANGERE OPENSTELLING VAJS CAFE'S GEVRAAGD. Door de gezamenlijke caféhouders >1" hier is aan den Gemeenteraad een ver zoekschrift gezonden om hun café'n me» het oog op den zomertijd, 's avonds ln plaats van tot 10 uur thans tot 11 uur te mogen openhouden. Schagen. Bij Kon. besluit van 29 Mei is aan J- Cornellissen op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend ulf zijn betrekking van kantonrechter-plaat» vervanger in het kanton Schagen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bf wezen diensten.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14