S. A. KANNEWASSER ZN. Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE D&BBELMijiNN 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Donderdag 6 Juni 9.41 uur. Vrijdag 1 9.42 BUITENLAND. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Londen, 6 Juni. Van Windsor komt het bericht dat de Koning van Engeland een goeden nacht gehad heeft Een officieel bulletin behelst dat de Koning een gedeelte van den dag op kan zijn. De plaatselijke aandoening gaat lang zaam vooruit Het aftreden der regeering. Dinsdag is Baldwin afgetreden. Persstemmen. Bet besluit van Baldwin, om onmiddel lijk af te treden* wordt dioor een deel der conservatieve pers met gemengde gevoe lens begroet Alie bladen, die er voor standers van waren, 0111 het fbfj het in dienen van de troonrede op 25 Juni oip een nederlaag te laten aankomen, of, he ter nog, te trachten overeenstemming met de liberalen te bereiken, toonen zich ten zeerste over het thans genomen besluit teleurgesteld. De liberalen hebben voorloopig een afwachtende houding aangenomen, aan gezien het nieuwe kabinet geheel onaf hankelijk van hun steun zal worden ge vormd. Persoonlijke moeilijkheden zijn. daarbij niet te verwachten en voorloopig acht men het niet dringend, overeenstem ming omtrent eenige zakelijke pro grammapunten te verkrijgen. MacDonald geïnterviewd over de ontwapening. MacDonald, de komende kabinetsfor mateur, heeft Maandag correspondenten van de Berlijnsohe bladen te woord ge staan. Tot den vertegenwoordiger van het Berliner Tageblatt zeide hij: Het is de politiek der arbeiderspartij om naar sa menwerking tusschen de Europecsche staten te streven. In geen geval mag En geland partij voor een van de Europee- sche staten kiezen, laat staan het eene land tegen het 'andere uitspelen. Aan den correspondent van de sociaaL democratische Vorwarts deed MacDonald uitvoerige mededeelingen. Na onze overwinning héb ik, zeide hij, een stroom van telegrammen uit de ge- heele wereld gekregen. Alle landen zijn onder deze gelufcwenschen vertegenwoor digd', met uitzondering van Rusland. De verkiezing heeft vooral twee dingen dui delijk aangetoond: ten eerste wil het land een andere regeering en ten tweede wil het zijn belangen door de arbeiderspartij laten behartigen. Misschien zou men nog een derde gevolgtrekking uit den verkie zingsuitslag mogen maken, namelijk dat de natie elke derde partij ongewenscht acht. Bijna geprikkeld voegde MacDonald er aan toe, diat de liberalen hem niet interes eeerden, een bewering, die hij later nog FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENTTETM. 12) De laatste trein uit Londen moest aan komen om zes uur. Om acht uur was va der nog niet terug. Meer dan een uur te voren was een rijtuig met bagage, blijk baar dus van den trein komende, ons hek voorbij gereden, naar het Gele Huls. Alico was zoo wit als een doek, en begon zacht in zichzelf te schreien. „Morgen is er dienst, en niemand om te preeken," 'zuchtte zij. „Bij moet heel ziek zijn. Wat zullen wijl toch doen, Kate?" Wat zouden wij doen? Hoe kon ik dat W6t6Qi Hij had geen adres achtergelaten, waaraan wij konden schrijven, en voor zoover wij! wisten, had hij geen vrienden in Londen. Er was dus geen mogelijkheid om hem orp te sporen, geen enkele aan wijzing omtrent den aard van de bezig heid, die hem zoo onverwacht naar de stad had geroepen. Verondersteld zelfs, dat hij was gegaan, omi den heer Berdenstein bij diens aan komst te Londen te ontmoeten, dan was het nog hopeloos, om te bedenken, waar hij thans zou zijn. De heer Berdenstein had ontkend, dat hij hem gesproken had. Ongetwijfeld zou hij zijn ontkenning volhouden, als ik tot ham ging. Zooals hij mij1 duidelijk genoeg KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING eens met groeten nadruk herhaalde. Met betrekking tot de ontwapenings- kwestie maakte de arbeidersleider eenige belangwekkende opmerkingen van poli tieke beteekenis. Hij maakte een princi pieel onderscheid tusschen kleine en groote naties. Zij verkeeren in een geheel verschillende situatie. „Er bestaat geen klein land, dat zich werkelijk kan verde digen. Wordt het aangevallen dan helpen 10,000 man en een pantserkruiser niets. Bet kleihe land kan zich noch militair noch politiek, tot op zekere hoogte* be schermen. „Een groote natie bevindt zich in eenigeiimate andere omstandigheden. Zij kan zich in politiek opzicht tot op zekere hoogte beschermen, maar een oorlog kan zij evenmin verhinderen. Haar militaire macht vormt voor haar een inzet, een ruggesteun als hulp 'bij onderhandelin gen. Derhalve heeft haar feitelijke ont wapening een internationale ontwape- ningsovereenkomst tot voorwaarde, zoodat haar politiek, wat de kwestie der ontwa pening betreft, gaat in de richting van het verkrijgen van zulk een internationale overeenkomst „Wat noodig is, is een algemeene geest van goeden wil, die de vraagstukken op moet lossen, onverschillig of zij uit angst en argwaan dan wel uit ©economische en objectieve moeilijkheden voortkomen. Suc ces kan echter slechts door wederkeerige overenstemming en afspraken bereikt overeenstemming en afspraken bereikt Mac-Donald over het ontwape- nlngsvraagstuk en over de rege ling der oorlogsschulden. De Petit Parisien geeft verslag van een gezegd had, steunden wij in tegenoverge stelde kampen, het zou dus vruchteloos zijn, van hem hulp te verwachten. Alioe, voor wie uiterlijke schijn en fatsoen hoven alles ging, maakte zioh vooral bezorgd' over het schandaal., dat niet uit kon blijven, als de kansel dien volgenden morgen ledig bleef. Wat mjj betreft, miijm angst had een diepere oor zaak. Het toeval had in mijn handen de draden gesteld van eert mysterie, welks ontwarring verschrikkelijke mogelijkhe den met zich bracht. Ik wist niet, wat het einde ervan wezen kon. Ik durfde er mijn geest nauwelijks mee bezighouden. Er was slechts één ding, dat een zweem van mogelijkheid aanbood om ons op bet spoor te brengen van zijn verblijf. Eén man wist het geheim van dien brief, die hem naar Londen gevoerd had. Naar dien man besloot ik te gaan. Maar toen ik mij gereed maakte, zag ik zijn lange gestalte het park door gaan naar het. Gele Huis. Nu aarzelde ik niet langer. Hem daar te spreken, zou gemakkelijker zijn, dan al leen tegenover hem te staan op de Court. Ik wierp een mantel om mijp schouders en ging blootshoofds de laan af. Ik liep snel het park en het plantsoen dioor naar het Gele Huis, en na een oogenblik stil gestaan te hebben om op adem te komen, schelde ik aan. Ik werd niet terstond opengedaan, en als ik niet door een reetje in de zware, dichtgeschoven gordijnen een lamp in de salon had zien branden, dan zou ik ge vreesd hebben, dat Adelalde Portress mis schien toch nog niet terug was. interview dat haar oorrespondent te Lon den met MacDonald gehad heeft. Hij verklaarde daarin: Wij zullen een praktische politiek van ontwapening en vrede verwezenlijken en rekenen daarbij vooral op de medewerking van Frankrijk. De journalist .opperde het denkbeeld van een driezijdige overeenkomst tus schen Engeland, Frankrijk en Duitsch- land. Hierop antwoordde MacDonald: Wij willen een geheel nieuw tijdvak van Euro- peesohe samenwerking inwijden, waar in geen naijver meer ten voordeele of na- deele van sommigen zal heerschen, geen geheime diplomatie meer toegepast zal worden. MacDonald besloot: Wij zullen de vraag stukken van herstel en van oorlogsschul den gescheiden houden. De gedachten- wisselingen over deze laatste zullen op een nieuwe grondslag in samenwerking met Hoover hervat worden. DE NIEUWE ENGELSCHE REGEERING. Londen, 5 Juni MacDonald heeft het premierschap aanvaard. MacDonald bij den Koning. Bij zijn aankomst op het kasteel van Windsor is MacDonald1 gisterenochtend door den hofmaarschalk des konings ont vangen en om half twaalf naar de zieken kamer geleid. De Koning gaf hem de opdracht tot het vormen van een kabinet, welke opdracht door MacDonald werd aanvaard. Eenige minuten over twaalf verliet MacDonald de ziekenkamer weer. Het bestuur van de arbeiderspartij was reeds om tien uur te Londen bijeen ge komen en hield voorbereidende bespre kingen in afwachting van MacDonald's terugkeer van Windsor. MacDonald bracht daarna aan het hoofdbestuur van de partij en het bestuur van de Arbeiderspartij in het Lagerhuis rapport uit EEN MINISTERIE VOOR WERKVERSCHAFFING. Het meest interessante nieuws is, dat MacDonald heeft besloten d'e behandeling van het werkloosheidsvraagstuk aan een speciaal ministerie op te dragen. Er zou een nieuw ministerie voor werkverschaf fing worden ingesteld. De aftredende ministers zullen a.s. Vrijdag formeel hun ambtszegels te Windsor in handen van den Koning stellen en Zaterdag zullen de leden van de nieuwe regeering ze daar overnemen. v ratificaties van het verdrag van het La- teraan met de verschillende bijvoegsels. Deze uitwisseling zal geschieden door de zelfde gevolmachtigden, die het verdrag geteekend hebben, n.1. Mussolini voor den Italiaansohen staat en kardinaal Gasparrl voor den Paus. De Paus over de redevoeringen van Mussolini in Kamer en Senaat Scherpe crltlek. De Osservatore Romano publiceerde gis teravond een uitvoerigen brief van den Paus aan den kardinaal staatssecretaris GasparrL Daarin geeft de Paus zijn in drukken weer, die de redevoeringen van Mussolini in de Kamer en den Senaat en de daarop aansluitende debatten op hem hebben gemaakt. In de eerste plaats geeft de Paus uiting aan zijn leedwezen over de harde wijze waarop Mussolini zich heeft uitgedrukt Het is voor hem verder een bittere teleur stelling geweest over het wezen van het Christendom en den oorsprong daarvan, opvattingen te moeten hooren, die ket- tersch en meer dan kettersch zijn. Deze opvattingen heeft Mussolini in zijn tweede rede niet volkomen teruggenomen. De Paus kant zich vervolgens tegen deze opvattingen, die hij als protestant- sche en modernistische uitingen ken schetst en wraakt voorts in de genoemde rede de bewering dat de resultaten van het maatschappelijk werk der Italiaan- sche gerechtigheid slechts onbeduidend zijn. Met nadruk bestrijdt de Paus „de on juiste opvatting, dat in Italië de staat sou- verein is over de Katholieke Kerk", en verzekert dat „alleen de Paus souverein is over de Katholieke Kerk en dat hij al leen bevoeg<d> is de groote besluiten te nemen". Met grooten nadruk verklaart de Paus dat verzoening tusschen Kerk en Staat en het concordaat een onscheidbare eenheid vormen en dat zij met elkaar staan en val len. VEREENIODE STATEN. FRANKRIJK. SPIEGELBEELDEN VOOR OORLOGSSCHEPEN? Een bekend kunstenaar, Moreau- Vauthier, is te Toulon aangekomen om er de uitvoerbaarheid te bestudeer en van een plan, dat Leygues, de minister van oor log, heeft ontworpen. Het betreft de ver siering van den voorsteven van Fransche slagschepen en kruisers op de manier zooals dat in vroeger tijden geschiedde. ITALIË. HET VERDRAG VAN HET LATERAAN. De ratificaties worden Vrijdag uitgewisseld. Naar de Italiaansche bladen melden, zal Vrijdag de uitwisseling geschieden van de HET VLOOTPLAN. Naar Reuter uit Washington meldt, lis Hoover niet voornemens eenige wijziging to brengen in het plan van aanbouw van kruisers, althans niet, zoolang er geen overeenstemming inzake beperking van de strijdkrachten tusschen de voornaam ste mogendheden ter zee bereikt lsu In offiolaele kringen bespreekt men het gerucht dat Hoover's regeering twee maanden geleden aan de voornaamste zeemogendheden gevraagd zou hebben hun antwoord inzake beperking van de vloot mee te dleelen voordat de nieuwe Amerikaansche begroeting ontworpen werd. HOOVER'S NIEUWE VOORSTELLEN INZAKE DEN VLOOTBOUW. Omtrent den inhoud van de nieuwe vlootvoorstellen, die generaal Dawes, de nieuwe gezant van de Vereenigde Staten, de Engelsche regeering zal overhandigen, worden uit New-York nog nadere bijzon derheden gemeld. Engeland moet afzien van het uitvoeren van zijn plan tot het bouwen van zes nieuwe kruisers, het plan voor een anderen nieuw te bouwen krui ser moet het opgeven en eenige in dienst Maar binnen enkele minuten opende het aardige kleine dienstmeisje de deur en een vloed van licht stroomde naar buiten. Zij scheen verschrikt en verbaasd' mij daar te zien staan, en ongetwijfeld zag ik er ook wel wat spookachtiig uit met mijn doodsbleek gelaat en onbedekt hoofd. „Ik wilde mevrouw Portress spreken", zeide ik. „Is zij! thuis?" Het meisje aarzelde, doch haar stilzwij gen voor een bevestiging nemend, stapte ik het voorhuis in. Zij wendde zich naar de deur van de salon. Ik bleef vlak naast haar, en toen zij die deur opende, trad ik terstond over den drempel. Bruce Devillë was daar, gezeten in een lagen stoel. Tot mijn verwondering was hij in gekleede jas en had hij een boek in de hand. Toen ik binnentrad, sprong hij terstond overeind met een kleinen uitroep van ver wondering. Adelalde Fortress, die met den rug naar de deur gezeten had, draaide zioh snel om. Ook zij sprong op. Er werd een snelle blik gewisseld tusschen hen beiden, en dat ontging mij niet. „Miss Ffolliot!" riep zij uit. „Wel* scheelt er iets aan?" Ik deed eenige stappen verder de banier ,in. Hoe het kwam weet ik niet, maar ik kreeg een flauw vermoeden, dat hun hou ding tegenover mij, in zekeren zin vijan dig was. Ik keek de dame in de oogen, en ik wist niet, hoe ik het had Er was iets tusschen ons gekomen. Mis schien waren het mijn vaders booze woor den tegen haar, misschien was het een schaduw uit die vervlogen dagen, waarom CÉNT. RN&M&LK M&T nETAMK&R OP GOEDS ZBPaiMr. zijnde kruisers buiten gebruik stellen, en verder voortaan geen nieuwe schepen bouwen. Amerika zal dan afzien van den aanbouw van vijftien kruisers, die onlangs door het parlement is goedgekeurd. Een voorloopige overeenkomst tusschen de voornaamste vlootmogendhéden moet voor 1 Augustus a.& bereikt zijn, aangezien de kiellegging voor de eerste vijf kruisers van het Amerikaansche programma niet langer kan worden uitgesteld. In maritieme en diplomatieke kringen gelooft men evenwel niet, dat de bespre kingen tusschen generaal Dawes en de Engelsche regeering zoo vlot zullen ver- loopen, dat de bouw dier eerste vijf Ame rikaansche kruisers er door voorkomen zal kunnen worden. BUITBNLANDSOH NIEUWS. DE ARBEIDSDUUR DER HANDELS BEDIENDEN. Niet rijp voor Internationale regeling? Genese, 4 Juni Uit de algemieene dis cussie over den arbeidsduur der handels bedienden in de Internationale Arbedds- canferentie is geenszins gebleken, dat de meerderheid der regeeringen deze questle- rijp oordeelt voor internationale regeling De zienswijze der arbeiders en der piar troonsgedelegeerden is volkomen duide lijk, doch van de regeeringsgedelegeerden hebben maar enkele stelling genomen. Alleen die van Italië en Duitschland ston den onvoorwaardelijk aan de zijde der VRAAGT SPOOR1/ MOSTERD trent zij zeker in heimelijke verstandhou ding stonden. Maar wat de zaak ook wezen mocht, de verandering was er. De vrijmoedige sym pathie die op dien heerlijken namiddag tusschen ons scheen ontstaan te rijm was weg. Koud stond zij tegenover mij, met inge trokken lippen en onvriendelijk gelaat Maar op hetzelfde ootgenblik schoot mij een gedachte door het hoofd. Die koelheid was een masker. Om de een of andere reden wilde zij geen vriendelijkheid' too nen. Die reden was ongetwijfeld gelegen in mijn vaders optreden. „Ik wenschte den heer Deville te spre ken", zeide ik. ,Jk zag hem hierheen gaan, juist toen ik mjj naar zijn woning wilde begeven, en zoo ben ik hier ook gekomen. Ik zou hem een vraag willen doen* „Ik vrees, dat ik u niet kan helpen, Miss Ffolliot", zeide hij. „Ik kan mjj niet den ken, dat ik op eenigerlel wijze u van dienst zou kunnen zijn". „U kan mij helpen els u wil", viel ik hem in de rede, „dioor een enkele vraag te beantwoorden. U heeft Woensdagmorgen een brief uit uw zak laten vallen* en dien heb ik u teruggegeven. Zeg mij wiens handschrift dat waal" Ik hoorde een gerinkel op dien grond en een half geamoorden kreet Adelalde For tress had een chineesoh porceieinen. kopje op den grond laten vallen, dat zij: juist in handen had genomen. Zij wierp zelfs geen blik op de stukken aan haar voeten. Zij zat eenigszins naar mij toe gebogen* met half geopende lippen en bleeke wangen. Haar voorkomen fascineerde mij. Ik ver gat den heer Deville geheel en al» totdat het geluid van zijn stem de stilte verbrak. „Ik had toen verscheiden brieven in den1 zak, juffrouw Ffolliot", zedde hij lang zaam. „Ik weet mjj waarlijk niet precies te herinneren, welke u mij: terug gal Maar in elk geval, hoe kan het u belang inboe zemen, wie ze geschreven heeft? Wat heeft dat uitstaande met u?" „Dat zal ik u zoggen", antwoordde ik terstond. Dinsdagmorgen ontving mijn vader een brief, waarvan de Inhoud mij onbekend is, maar die hem stellig heeft bewogen, naar Londen te vertrekken. Hij zou gisteren teruggekomen zijn. Hij kwam' evenwel niet, en heeft ook geen tijding gezonden. En vandaag hebben wij den geheelen dag vruchteloos naar bericht van hem uitgezien. 'De laatste trein van Londien is reeds lang aan, en hij is er nog niet. Wij weten niet, waar hij is, of wat er van hem geworden ia Morgen moet er gepreekt worden, en er ls niemand om den dienst waar te nemen. Hij moet ziek zijn, of er is het een of endOr met hem ge beurd, dat is zeker, anders zou hij wel terug gekomen zijn. Wij maken ons vree»- seljjk ongerust". „Het spijt mij! zeer, dit alles te hooren, Mies Ffolliot", zeide hij. „Als ik u helpen kon, zou ik het gaarne dóen* maar ik zie niet recht in. Ik hief de oogen naar hem op en keek hem strak ln het gelaat De woorden schenen weg te sterven op zijn lippen. Hij was geen acteur genoeg, om zijn rol vol te houden. (Waadt wwtfgdO HELDERSCHE COURANT Licht op voor Auto's en Fietsen TOBRALCO Is het meest gesohlkte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op dan naam TOBRALCO op dan zelfkant LICHT VAN KLEUR EN FIJN VAN GEUR

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1