Klif CUE (IMOT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 6 JUNI 1929 GEMEENTERAAD Bij Kon. Besluit van 1 Juni is: lo. aan den directeur der Rijkswerven, directeur der Rijkswerf te Willemsoord, jhr. ir. H. Rappard, op zijn daartoe ge daan verzoek, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, onder dankzegging voor de vele en goede diensten, aan den Lande bewezen; 2o. de ingenieur der marine ir. A. L. Bijl, met ingang van 1 Juni bevorderd tot hoofdingenieur der marine. SPELDJESVERKOOP VOLKSONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie van Volksonderwijs betreffende den verkoop van1 een speldje op a.s. Za terdag. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders werd Dinsdag ten raadhuize aanbesteed het be straten en gedeeltelijk verbroeden van den Ruyghweg en een aansluitende zij straat. Ingeschreven was door de firma's F. D. Dienaar 40888.Gebr. Smit 41800.Starrenburg en Boerdijk 42180.—. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Van de bij de wet geschapen mogelijk heid zijn stem bij volmacht te kunnen uit brengen, ls, voor wat de verkiezingen van dit jaar betreft, in onze gemeente nog slechts een gering gebruik gemaakt. Slechts 9 aanvragers kwamen hierom trent in, doch hiervan maakten 4 aan vragers geen gebruik van de hen ver leende toestemming om een gemachtigde aan te stellen. Zoodat er dus slechts B overblijven, die bij volmacht zullen laten stemmen. Blijkbaar moet dit instituut nog inburgeren bij de kiezers. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein, die met post en pas sagiers in aansluiting op het m.s. „Chris- tiaan Huygens" van Genua vertrekt, zal Donderdagmorgen 6 Juni te 11.20 van daar vertrekken. Aankomst Vrijdagmor gen 7 Juni te 10.41 te Amsterdam (C.S.) UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. gehouden door Notaris A. M. Engelmann, gisterenavond te 7.80 uur, in „Casino". De volgende perceelen werden publiek verkocht: Huis en erf aan de le Vroonstraat No. 4, groot 49 centiaren en huis en erf aan de le Vroonstraat No. 6, groot 48 centi aren. Kooper de heer D. Bakker q.q. voor 2181. Huis en erf aan de Vischstraat No. 35, groot 48 centiaren, uit de hand verkocht. STAFMUZIEKKORPS KON. MARINE (Kapelmeester L. H. F. Leistikow.) Concert op Donderdag 6 Juni van 8 tot 10 uur voor de Marine-Club. Programma: 1. Vimy Ridge. March T. Bidgood. 2. Ouverure Die Zigeunerin F. Balje. 3. Valse de la Veuve Joyeuse. F. L.ehar. 4. Souvenir de Franz Schu'bert. B. J. A Rehl. Pauze. 5. Hurrah Boys. March. Jos. Lacalle. 6. La Muette de Portici. Ouverture. D. E. F. Auber. 7. Myosotis. Andante voor Clarinet L. H. F. Leistikow. 8. Der Fliegende Hollander. Fantasie. R. Wagner. MUZIEKSCHOOL LEE WENS. Jaarlljksche voordrachtsoefening. Eenendertig jaren heeft die heer Lee- wens nu al zijn jaarlijksohe voordrachts oefeningen gehouden, waarin de leerlin gen zijner muziekschool met het geleerde voor het voetlicht komen, en eenendertig maal hebben steeds weer nieuwe ouders met verrukte oogen en op mooi-vindten ingestelde ©oren deze prestaties hunner discipelen aanschouwd en aangehoord. Eenendertig maal is de aarde rondge draaid in den grooten kringloop In het heelal; d'e tien- en twaalfjarigen van 81 jaar terug zijn lang reeds vader of moe der geworden, maar d'e sonatines en sona ten, onsterfelijk als ze nu eenmaal zijn, bleven dezelfde. Tschaikowski en Cle- menti, Kuhlau en Beethoven, Mozart en Söhubert, Chopin en Haydn, we vinden ze weer bijeen op dit eenendertigste ge varieerde programma, en er is weer het groote verschil in aanslag, in tempera ment, in uitvoering, in techniek, dat de leerlingen kenmerkt. Wat ervan te zeggen? Als je een jongen van misschien vijftien, zestien jaar Grieg's Hochzeitstag auf Troldhaugen hoort ver tolken, met flinken aanslag, muzikaal en rhytmisoh goed, dan dwingt die prestatie bewondering af, voor wie weet, dat dit stuk technisch lang niet gemakkelijk is. Als je een kleine meid de Fantasie in d moll van Mozart hoort maar vooral: ziet spelen, dan krijg je zoo 't idee: 't is toch een mooi vak, dat van onderwijzer. De honderden krukken en stuntelaars, die er zijn en die de wanhoop uitmaken van den leeraar, worden door één zoo'n leer- lingetje weer goedgemaakt. De zeven of acht octaven van zoo'n vleugel waren voor het kinderliehaampje nog te omvang rijk om te kunnen worden behandeld, zooals de techniek dat voorschrijft: met de armen gesloten aan het lichaam, terwijl alleen de vingers spelen. Ze moest er voor heen en weer wiegen op het pianokrukje. Maar de Fantasie kwam er, en hoe! Mo zart zelf zou er vreugde aan hebben be leefd. Zoo zouden we door kunnen gaan; de dames Sok droegen ter opluistering een paar duetten bij, terwijl later nog meerdere leerlingen van de zangklasse optraden. Het was een genot de zusters te hooren. En de gebruikelijke cadeaux aan leeraren bleven wederom niet achter wege. R.-K. KIESVEREENIGING. Rede Ch. van de Bilt. Het bestuur der R.K. kiesvereeniging had voor gisterenavond een vergadering uitgeschreven, waar als sprekers optra den, de aftredende Kamerleden, de heeren Ch. van de Bilt en mr. dr. Kortenhorst. De vergadering werd gèhouden in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Molengracht. Te hajf negen heette de voorzitter, de heer D.'J. Snel, de aanwezigen welkom, en wees er op, dat de Heldersche kie zers, die hun best deden den heer van de -Bilt op no. 1 der lijst te plaatsen, daarmede duidelijk te kennen gaven, dat zij in hem nog altijd hun vertegen woordiger zien. De heer Kortenhorst is voor de eerste maal in Den Helder. Bin nenkort worden te Hoorn, Schagen, Zaan dam en Alkmaar katholieke landdagen gehouden. Spr. protesteerdejtegen de wijze waarop van s.d. zijde propaganda gemaakt wordt die niet door den beugel kan, n.1. betreffende do Ziektewet-behandeling in de Kamer. Opzettelijk en moedwillig wordt de zedelijkheid onzer kath. vrouwen en meisjes in het zuiden dés lands In een verkeerd daglicht gesteld, door de boc. dem. propaganda. Vóórdat het woord aan de sprekers gegeven werd, werden door eenige zan gers een paar zangnummers ten beste gegeven (strijdliederen). De heer van de Bilt wil aan zijn rede een persoonlijk woord doen vooraf gaan. Het zou ondankbaar zijn als spr. daarmede niet aanving. Het is de 4e maal, dat spr. is afgevaardigd naar het Binnen hof en dat is diep ingeslagen bij hem. Vooral nu hijj op deze, zoo welbekende plaats staat. Spr. is dankbaar voor de opkomst der kiezers; nergens in ons land is do opkomst zoo groot geweest als hier. «Noord-Holland wordt ons bol werk*, zeide een autoriteit in de politiek. Ik'hoop het. Het doet Iemand goed te weten, dat hij goede vrienden heeft. Spr. zal iets zeggen over de kath. een heid. Er is over de candidaatstelling een en ander te doen geweest, maar geen enkele partij heeft vrije zetels aangedurfd zoo als wij. Wij mogen tevreden zijn. Onze partij is geen horizontale; zij omvat alle lagen der bevolking, en dat 240000 stem men werden uitgebracht op vrije zetels, zóódanig, dat zij niet veel afweken van wat wij ons hadden voorgesteld, zegt nog al iets. Spr. haalt verschillende getuigenissen aan van R.K., die de gevoelens in die verschillende R.K. kringen vertolken, zooals de heer de Bruin, voorzitter R.K. werkliedenverbond, het orgaan van den RK, Middenstand, de kringen van dr. Kortenhorst (spr. moet dit tooh in zijn tegenwoordigheid zeggen), die op meester lijke wijze onze handelspolitiek verdedigt en in wien de tegenstanders een geharnast strijder vinden. Welke andere partij heeft het aan ge durfd zooveel verschillende denkrichtin gen in haar midden te dulden Bij de vorige verkiezing dreigde er scheuring te komen, alleen de R.K. volkspartij bleef afgescheiden. En wat zich afscheidt, gaat onder in verdeeling, dat bewees ook zij. Spr. cite.ert wat pater Borromeus hier omtrent opmerkt, die deze afscheiding sterk laakt. De kleine partijtjes kunnen niets uitrichten, dat zien we wel aan Braat. De vorige verkiezing waren er 32, nu 36. Het is hopeloos! De katho lieken achten zich gelukkig om liün een heid. Dat kan, omdat bij ons het uitgangs punt is de eenheid in het geloof. Lakschheid en onverschilligheid mag niet onder ons heerschen. Verbreking der katholieke eenheid leidt tot verbre king ook van den staatkundigen invloed. Wij moeten ons bewust zijn, dat wij moeten zorgen te behouden wat wij heb ben, of dat er met onze wenschen wordt rekening gehouden. Daarom moeten wij ons houden aan ons programma, dat rekening houdt met de wenschen, die leven in de breede lagen van ons volk. Het beste zou zijn een christelijk mi nisterie. Merkwaardig, zooals de chr. partijen, die thans geen verband meer hebben, in verschillend opzicht te-hoop worden gedreven. Een zakenkabinet is het minst wenschelijke. Alleen in uiterste noodzaak zal ook samenwerking met anderen kunnen geschieden. Voor ons komt het slechts op twee dingen aan: hoe groot we zijn en onze eenheid. Spr. behandelt nog in het kort het programma. Kan uit een rechtsche samenwerking iets goeds voortkomen? Onze sociale wetten zijn door rechtsche regeeringen gebracht. Onze Kamerfractie heeft steeds prak tische politiek gevoerd. Tenslotte behandelt spr. nog enkele andere stroomingen. Ten opzichte vari het communisme moeten wij voorzichtig zijn. Langzaam sijpelt het door. Geen reactie voortsmen zette de wijzers van de klok niet terug, doch men moet mee gaan met zijn tijd. Laat ons zorgen niet te verliezen, wat we bereikt hebben. Met eene opwekking tot strijd, eindigt spr. Het is mijn trots te weten, dat het land hoopvol naar dit deel van Noord- Holland opziet, in afwachting hoeveel stemmen er al weer bij zijn gekomen 1 Rede van dpn heer v. dL Vrlng. De Voorzitter van de propagandaclub, de heer v. d.. Vring, spreekt een enkel woord tot opwekking van meerdere pro paganda. Propagandisten hebben we noodig, de club is nog klein, slechts 7 menschen. 'De Voorzitter wijst er op, dat meerdere propaganda noodig is voor huisbezoek e.d. Maar we hebben altijd nog wel op een 40 50 menschen kunnen rekenen als het tegen de verkiezingen loopt. Rede van Mr. Dr. Kortenhorst. Daarna is het woord aan den tweeden spreker, inr. dr. Kortenhorst. Voor spr. was het aangenaam dat de heer van de Bilt voor spr. den weg geëffend ,heeft. Nu eenmaal de kwestie der zetels gere geld is, mag worden aangenomen, dat de kiezers er tevreden mee zijn dat ik no. 2 ben geworden. Ik moet nu nog uw ver trouwen winnen. Onze partij heeft een groote verantwoordelijkheid,en het spreekt vanzelf dat, al mogen er kleine afwijkin gen zijn, wij het in den grond eens zijn. Spr. behandelt de welvaartspolitiek. De kwestie is begrensd door het econo mische vraagstuk en spr. als welvaarts- candidaat neemt een aparte plaats in, in de Kamer. De Kamer is eigenaardig samengesteld uit menschen van allerlei beroepen, o.a. ook 9 dominés, en hun politiek die de coalitie in tweeën brak, is wel eigenaardig. Van de 100 leden zijn er 5 die min of meer als econoom kunnen worden be schouwd. En spr. is de eenige, die de belangen van handel en nijverheid be hartigt. We moeten die belangen niet te gering achten, al is het waar, «dat malai- 8en in handel en industrie langs politieken weg niet altijd kunnen worden opgelost, Spr. behandelt de politiek-Colijn, die, om het schip van staat te redden, veel ballast over boord wierp. Maar nu moeten we weer vooruit, de tijd van stopzetting van sociale maatregelen is voorbij. Hoe zal de staat dat kunnen Slechts een welvarend land kan goede politiek voeren. Ons land is dicht bevolkt, dank zij den uitnemenden gezondheidstoestand der be volking. Dat is geen toeval, maar vooral ook te danken aan de uitnemende hygië nische en sociale maatregelen. Ook in lengte gaan we vooruit, de langste'men schen wonen in Texel. De bevolkings toename is regelmatig, jaarlijks ongeveer 100 k 125.000 inwoners. Voor 100 jaar woonde */s op het platteland en 18 in de stedenthans is het half om half. Dit geeft tot eigenaardige toestanden aan leiding. Deze 100000 menschen jaarlijks behooron dus nrbeidsmogelijkheid te hebben. Van de 8 millioen Nederlanders zijn er maar 3 millioen, die maatschap pelijk productieven arbeid verrichten. Het is niet meer landbouw, scheepvaart etc. als voor 100 jaar, maar meer en meer de industrie die deze verdringt. Land- en tuinbouw worden eveneens meer geïndus trialiseerd, met als gevolg toename van werkeloosheid. En langzaam vormt Neder land zich om tot industrieland. Reeds de vólkstelling van 1920 wees dat aan, en dat zal zich in 1930 nog meer demon- Spr. geeft daarvan voorbeelden, Philips en de margarinefabrieken, de enorme kunstzijdefabrieken die alle vrijwel den wereldhandel beheerscJhen. Daarnaast nog tal van anderen. Onze mijnindustrie kan voorzien zoo noodig in de eigen con sumptie, we hebben een hoogovenbedrijf gekregen, enz. De volksaard leent zich buitengewoon voor industrie. Er is dus heel wat noodig voor we kunnen zeggen, een welvarend land te zijn.Er zijn voor dit alles natuurlijk enorme kapitalen noodig. Dank zij ons koloniaal bezit, behooren wij tot een rijk land, dat een belangrijke plaats inneemt in Europa. We hebben ook collectieve behoeften, die direct den Staat raken: woningbouw, e.d. Die uiten zich op elk terrein, er.is een corps ambtenaren voor noodig en het is van het allergrootste belang, dat hun belangen worden beschermd en hen weer gegeven wordt wat hen ontnomen is. De vraag wat de Staat met welvaart te maken heeft, is hierdoor beantwoord. De staat moet de bevolking voeden, en de middelen, die hem ten dienste staan zijn zeer beperkt. Wij zijn altijd in afwach ting van buitenlandsche maatregelen (in voerverbod voor bloembollen e- d.). Juist als klein land zijn wij zeer kwetsbaar op dit punt. Spr. behandelt nu het welvaartspro gramma der r.k. partij: handhaving van de stabilisatie onzer munt, annexatie van nieuwe gebieden (versneld tempo der Zuiderzeewerken, drooglegging plassen ontginning van terreinen, e. d.). Maar al lijkt die taak groot, zij is toch beperkt, want tenslotte zijn deze terreinen niet zoo groot. Een voornaam punt blijft onze handels politiek. (In dit opzicht verschilt spr. met den heer Van de Bilt). Noodlijdende industrietakken moeten tijdelijk worden gesteund door den Staat. Spr. ontwikkelt deze stelling nader. Geen algemeen protectionistisch tarief, maar wel steun inzake moeilijkheden aan industrieën. In dit opzicht gaan soc.dem. met liberalen samen (vrijhandel). Voorts: overleg met andere landen inzake handelstractaten (slechting der tariefmuren). Nederland, de prodagandist van den vrijhandel, moet in deze het absolute échec constateeren van de vrij handelspolitiek van Genève. En Neder land zal in dezen partij moeten kiezen er moet samenwerking komen inzake economische politiek. Op elk terrein van productieve werkverschaffing is de kath. Staatspartij nimmer schriel geweest. Spr. wenscht een afzonderlijk Wel vaartsministerie. Na den oorlog zijn de problemen zoo ingewikkeld geworden, dat een minister van Arbeid het niet meer af kan. Spr. behandelt in het kort nog de kwestie der eenheid in de kath. partij. Het relletje van ds. Kersten c.s., die de coalitie verbraken, had geen ander doel dan' de eenheid te breken der kath. partij, hetgeen niet is gelukt. Van de gelegenheid vragen te stellen, werd geen gebruik gemaakt en met een woord van dank aan sprekers en pers de vergadering gesloten. WINKELNIEUWS. „De Kleine Winst", de zaak die de heer R. T. Oost al sedert 7 jaar in perceel Oost- slootstraat 20 drijft, is aan velen onzer lezers welbekend. De heer Oost, die spe ciaal in schoenen en kousen handelt, waar van vooral het eerste artikel nogal veel ruimte eischt, zag zich genoodzaakt, naar een ruimere zaak om te zien, daar de be staande winkel, den steeds grooter worden den voorraad, niet meer kon bergen. In de vroegere zaak van den heer Adriaanse, Koningstraat 86, vond de heer Oost juist wat hij begeerde, een ruime zaak, op goe den stand en 'na hier en daar wat veran dering en uitbreiding was de winkel ge schikt om betrokken te worden. Gisteren werd de nieuwe zaak geopend. Wij hebben er Dinsdag een kijkje ge nomen en hebben ons kunnen overtuigen van den grooten voorraad modern schoen werk, vooral voor de dames, in deze zaak aanwezig. In de etalagekast is trouwens een keurige uitstalling gemaakt, die een beeld geeft van hetgeen men binnen vindt. De trek naar „De Kleine Winst" zal zeker in de Koningstraat nog grooter zijn, dan in de Oostslootstraat. De winkel werd verbouwd! door de gebr. Boot, het schilderwerk werd verricht door den heer v. d. Wal en het electrisch licht aangelegd door den heer Puinbroek, SPAARBANK „HEILIGE ANTONIUS VAN PADUA". Af deeling: Den Helder. Opgericht 1899. Te goed op ultimo April. f 196.846.57 Ingebracht in Mei17.311.91 f 214.158.48 Terugbetaald Mei9.106.36 Te goed op ultimo Mei. f 204.993.12 Aantal boekjes in omloop 641. Hoogste rente uitkeering 4 Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 11 Juni 1929, des namiddags 8 u. ten Raadhuize. Agenda: Voorstel tot verkoop van grond aan de Gebr. Spruit. Voorstel tot overneming van een stuk grond om niet van de Gebr. Smit. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek van de bewoners der 3e Em- madwarsstraat in zake ontheffing van be taling der Wegenbelasting. Voorstel tot overplaatsing van den on derwijzer P. Uipkes van schooi 9 naar school 5. Voorstel tot goedkeuring van de be grooting van ontvangsten en uitgaven voor 1930 der Gezondheidscommissie. Voorstel tot het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van nieuwe leerboeken ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 door de stichting het R.K. Onderwijs te Den Heider. Voorstel tot het inrichten van een ter rein voor lichamelijke oefening aan den Ruyghweg. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan H. Minneboo, J. P. van Os, F. Blom en J. A. Guillioto. Voorstel tot verhuren van het voor malig „Sparta"-terrein aan en het tref fen van een schaderegeling inzake huur van land aan den Ruijghweg met W. Kaan. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van H. Heeman om schade vergoeding. Voorstel tot verkoop van grond aan den Ruyghweg aan de firma Gebr. Meijer. Voorstel tot toekenning van een schade vergoeding aan J. Agema. Voorstel tot verhuur van het gras gewas van een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, no. 111 (oud) aan A. van Zandwijk. Voorstel in zake de door den Ontvan- fer der Registratie en Domeinen inge- iende reclame tegen verschillende aan slagen van het Rijk in de Wegenbelas ting. Behandeling van een reclame in de wegenbelasting. Ter visie is gelegd een nota van den Wethouder De Zwart met bijbehoorend schrijven van huurders van woningen aan de Beukenkampstraat omtrent huur prijzen etc. Verkoop en pacht. B. en W. stellen voor ondershands te verkoopen aan J. B. F. en H. A. W. Meyer, firma Gebr. Meyer, een stuk grond aan den Ruyghweg, groot 96 M2., voor den prijs van 6.den M„ thans bij de aanvragers in erfpacht. Voorts stellen B. en W. voor aan A. van Zandwijk alhier ondershands te ver pachten het grasgewas van een aan den Brakkeveldweg gelegen perceel weiland, voor de som van 15.per jaar. Schadevergoeding J. Agema. Door de uitgifte van grond in erfpacht voor den bouw van woningen en door den daarmede gepaard gaanden straat- aanleg aan den Ruijghweg had de ge meente de beschikking noodig* over het bij J. Agema in huur zijnde huis aan de Sluisdijkstraat 139 (hoek Ruighweg) en den tuingrond, samen groot pl.m. DINGEN WAAROP MEN OP HET OOGENBLIK IN DEN TUIN TE LETTEN HEEFT. Het is eigenaardig, dat er in den land en tuinbouw nog zooveel in het oogloopen- de beschadigingen zijn, die bij vele prac tici niet of onvoldoende bekend zijn. Ves tigt men de aandacht op zulke dingen dan hoort men als regel „0, bedoelt u dat, ja, dat hebben we altijd wel gezien maar geen erg in gehad dat het zoo schadelijk zijn kon". Nemen we b.v. de vreten] van de erw- tenbladrandkever, die niet alleen bij erw ten te vinden is, zooals men uit den naam meenen zou, maar ook bij tuinboonen en gewone boonen. De schade uit zich niet direct, maar indirect, want, de beschadig de of aangevreten planten groeien den eersten tijd zeer slecht en dat vooral, om dat deze kevertjes, die slechts eenige milimeters lang zijn nogal van schraal droog weer schijnen te houden en met dat weer hebben de planten het toch reeds niet al te best. Dit jaar is de vreterij weef algemeen waar te nemen, maar veel wordt er zooals eigenlijk reeds gezégd is, niet tegen (gedaan. Toch zou het de moeite wel loonen te trachten eraf te komen door te spuiten met zeepspiritus b.v. of met Pa- rijsch-groen. Voor iemand met een klein tuintje is het afschudden van de kevertjes en docden wei te doen, maar men moet) eerst leeren ze te vinden, want ze hebben ongeveer dezelfde kleur ais droge aarde n.1. grijsachtig. Wat de beschadiging betreft, de naam zegt reeds veel, ze vreten dus aan den rand van het blad en dan vreten ze uit dien bladrand ongeveer halve cirkels, zoo dat het spoedig genoeg te zien is, als men maar opletten wil. Ook in dezen tijd van het jaar komen de frambozenkevertjes voor den dag, die nog veel schadelijker zijn dan do eerstgenoem- den. Deze bepalen er zich niet toe aan het blad te vreten, maar hun schade is niet te overkomen, omdat ze de bloemhoofdj es aantasten, waarvan we later natuurlijk de vruchten verwachten. Nu, vruchten ko men er dan meestal nog wel, maar dan zijn die vruchten op dusdanige wijze aan gevreten, dat men ze niet meer lusten zou, maar dan komt er nog bij, dat de larve van het kevertje er in te vinden is; een minder smakelijke geschiedenis dus. Men kent allen wel die kleine vieze dingen in de frambozen, maar men doet er zelden iets aan. Nu willen we niet beweren, dat het zoo gemakkelijk is ze te bestrijden, maar alle beetjes helpen toch. Trouwens, hij frambozen is het afschudden b.v. in een grooten zak best te doen, wij hebben het ten minste zelf wel gedaan en heeft men de kevers, dan heeft men natuurlijk ook de eieren en de daaruit komende larven. Ze laten zich tamelijk gemakkelijk uit de planten vallen en dan kan men ze opvangen en men doet in een dag op die manier heel veel nuttig werk. Deze dingen blijken het beste 'als men bij wijze van proef een gedeelte doet en een ander ge deelte niet. Nu reeds kan men veel schade waarnemen omdat de hloemhoofdjes uit gevreten worden, en daar komt al vast niets meer van terecht. De kleur van dit kevertje is ook weer zoo, dat men ze op den grond niet gemak kelijk waarnemen kan, maar ze zitten meestal overdag in de knoppen, daar moet men dus wezen om ze te zoeken. Ze zijn ook maar ongeveer 3 m.M. lang en hebben geen langen snuit Treft men op de frambozen of op de aardbeien kleine, zwarte kevertjes aan met 'n langen snuit, dan heeft men te doen met de frambozenbloesemkever, die in de rijpe vruchten nooit in den vorm van larve te vinden is, maar die daarom niet minder radicaal te werk gaat als het ge wone frambozenkevertje, want, dit beest heeft de eigenaardige gewoonte, de bloe men of bloemknoppen bij den stengel af te vreten, daar kan dus heelemaal niets meer van terecht komen. Gelukkig is dit beestje bij frambozen zelden schadelijk, maar bij aardbeien kan de schade in som mige streken en in sommige jaren zeer groot -zijn. Overal ziet men dan de knop pen hangen, want, ze vreten de knoppen niet glad af, maar zoo, dat ze nog met een velletje blijven hangen. Dat doen ze wellicht, omdat ze in die knop eerst hun eitjes gedeponeerd hebben. Bij aardbeien wordt liet gebruik van Dalmatisch inseo- tenpoedër aanbevolen, maar bij frambo zen kan men ze indien noodig ook wel af schudden tegelijk met de gewone fram- bozenkevertjes, want, ze laten zich wel licht nog gemakkelijker vallen. Zooals ge zegd is de schade van dit kevertje bij frambozen zelden groot. Vragen op dit gebied1 aan de Redactie. Sint-Pancras. Van Herwijnen. 1669 M3, en wel met ingang van ingang van 4 Mei 1929, in verband waarmede opzegging van de huur plaats vond. Waar het te voorzien is dat de ge meente over het huis niet eerder de beschikking noodig heeft dan omstreeks 16 Juni a.s., is door B. en W. aan Agema toegestaan om het huis tot laatstgenoem den datum, of zooveel vroeger als even tueel noodig mocht blijken, gratis te blijven bewonen. zaad had gekocht, vraagt hiervoor schade vergoeding kwijtschelding der huur vanaf 1 Jan. 1929. B. en W. stellen, waar het zaad inmiddels voor f 20is verkocht, voor hem van 1 Jan. 4 Mei een gere- duceerden huurprijs van f25in rekening te brengen. Contractueel heeft Agema geen recht op sfchadevergoeding.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5