KONIJN'S VOLVETTE KAAS tweede en laatste blad. Stadsnieuws. EEN AANSLAG OP WILLEMSTAD. VAN DINSDAG 11 JUNI 1929 COLLECTE „VOLKSONDERWIJS". De speldjesverkoop van „V.O." op Za terdag 8 Juni j.L bracht 209.19 op. ALGEMEENE COÖPERATIE. Vrijdagavond 7 dezer hield de Alge- meene Coöperatie hier ter plaatse haar algemeene ledenvergadering. De op komst was uitstekend en de voorzitter kon met genoegen constate'eren dat de belang stelling in ons coöperatief leven steeds beter wordt De balans met resultatenrekening wer den na eenige besprekingen goedge keurd, waartoe trouwens de Raad van commissarissen had geadviseerd. Na eenige discussie werd besloten dat in het Tuindorp een filiaal zal worden gesticht. Eén der punten van de agenda, n.L het punt dat ter beschikking stond van de afdeeling den Helder van den Coöpera tieven Vrouwenbond moest er van wor den afgevoerd omdat tijd en gelegenheid had ontbroken bij die afdeeling om een en ander tijdig gereed te krijgen. Een voorstel van een zevental leden om te komen tot een verbod in onze vereeni- ging tot den verkoop van alcoholhouden de dranken in onze zaken werd tot de volgende algemeene vergadering aange houden omdat het bestuur geen voldoen de gelegenheid had gehad om deze aan gelegenheid, welke verstrekkende ge volgen met zich kan brengen, te over zien. Het bestuur stelt zich voor om later met het voorstel, dat dan van bestuurs zijde voldoende toegelicht wordt, bij de leden te komen en daarbij dan tevens zijn advies te geven. Als nieuw bestuurder werd gekozen de heer v. d. Mast in de plaats van den heer A. G. A. Verstegen die door zijne benoe ming tot burgemeester van Koog aan de Zaan zijn bestuursfunctie moest neerleg gen terwijl in de plaats van den heer Kottman, die wegens drukke bezigheden was afgetreden, tot lid van den Raad van Commissarissen benoemd werd de heer L. J. Melis. Na de gebruikelijke uitloting van obli gaties ditmaal 25 stuks van de drie leeningen werd deze vergadering, die inmiddels tot over twaalven had geduurd, gesloten. AFDEELING DEN HELDER „ROODE KRUIS". Alg. ledenvergadering. In een der zalen van café „Central" werd gisterenavond een algemeene leden vergadering gehouden van de Heldersche afdeeling „Roode Kruis", onder voorzit terschap van den heer J. Kamman. In zijn openingswoord deelde deze mede, dat re glementair wel periodieke algemeene ver gaderingen moeten worden gehouden, doch dat men, daar hiervoor nimmer groote belangstelling bestaat, het meestal maar met bestuursvergaderingen afdoet. Ditmaal wordt evenwel eene uitzondering gemaakt. Toename ledental. De afdeeling bevindt zich het laatste jaar in beter conditie dan daarvoor; be droeg het ledental de laatste jaren circa 50, dank zij een intensieve propaganda is dit het vorig jaar opgevoerd tot 230 leden, hetgeen alleszins bevredigend is, en tot dank stemt. In totaal wordt aan contri butie ontvangen 250. Roodé Kruisposten ln de stad. Op verschillende plaatsen in de stad zijn thans Roode Kruis-posten opgesteld. Zij zijn kenbaar aan het embleem der Vereeniging en bevatten al het noodige voor hulp-verleening. In samenwerking met het bestuur der IJsclub en het Zeebad Huisduinen is een gebouwtje tot stand gekomen, en thans op het strand opgesteld, waardoor mede onmiddellijke hulp beschikbaar is. Het wordt thans geheel door het Roode Kruis geëxploiteerd. Onze afdeeling is trotsch o p dit bezit, zegt spr., het zal tevens de ambitie voor het werk der afdeeling ver sterken. Tegemoetkoming slachtoffers Hoek van Holland. Ook op ander gebied heeft de afdeeling kunnen werken aan haar vredestaak; zij zond ee n bedrag van 510 naar de slacht offers van de ramp te Hoek van Holland. Dit werd haar mogelijk gemaakt door de groote welwillendheid van de directie van het Tivoll-theater, alsmede de Mandoline club „Con Amore", welke spr. daarvoor dank zegt. Van het Tivoli-theater werd ontvangen f 381; van de Mandolineclub 129.32. Burgemeester Drlessen eere voorzitter. Tenslotte deelt de voorzitter mede, dat in een der laatste bestuursvergaderingen de burgemeester benoemd is tot eere-voor- zitter der afdeeling, en dat Z.Edelachtbare deze benoeming heeft aangenomen. Flnantleel verslag. De penningmeester, de heer Ten Kloos ter, brengt nu finantieel verslag uit over i het boekjaar 1928. Wij ontleenen er aan: saldo 1927 103.28, saldo tegoed spaar bank 100, contributies f 271.75, totaal 47.6.03. Uitgaven: propagandist nieuwe leden 87.25, aanschaffing materiaal en electrisch licht 41.60, diverse onkosten (incasso,, reiskosten, drukwerk, onderhoud e. d.) totaal 73.59, totaal 202.44. zoodat in kas was aan het begin van '29 f 272.69. Cursus Eerste Hulp. Medegedeeld wordt, dat de vorige week aan 18 heeren en 9 dames 'het diploma, benevens het insigne voor eerste hulp b ongelukken werd uitgereikt. Onder deze 18 heeren zijn 11 politie-ambtenaren, die, met toestemming van burgemeester en commissaris van politie, ook gewonen dienst zullen doen aan het strand en elders. Alg. vergadering. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het hoofdbestuur, welke op 20 Juni te Middelburg wordt gehouden, is door het bestuur aangewezen de heer L. Bandsma, secretaris der afdeeling. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigt mevr. Dunk de aandacht op de slordige afwerking van het insigne Eerste Hulp voor vrouwen. Het verschil met dat van de heeren is groot. Waar wij veel prijs stellen op het bezit hiervan, zegt spr., verdient het over weging dit insigne van betere kwaliteit te maken. Zooals het nu is, kan het niet worden gedragen. De voorzitter is het geheel met de spr. eens en zegt, dat dit ook reeds de aandacht van het bestuur had getrokken. Er zal over deze zaak naar het hoofdbestuur worden gesohreven. Mevr. Dunk brengt vervolgens namens de gediplomeerde dames dank aan dr. jlienks voor de prettige wijze, waarop deze den cursus heeft geleid, en hoopt, dat dr. Rienks ook den volgenden cursus weer zal lelden. Daarna wordt de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD Vervolgagènda voor de hedenavond te houden vergadering van den Raad der gemeente. Ingekomen stukken. a. Verzoek van L. de Bruijn om ontslag als regent van het Algemeen Weeshuis met ingang van 1 Augustus 1929. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol en onder dankbetuiging te verleenen); b. Verzoek van L. de Bruijn om ontslag als hoofd van school 9. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol en onder dankbetuiging te verleenen <met ingang van een door Burgemeester en WTethouders te bepalen datum). Voorstel tot het verleenen van mede werking aan de vereeniging „Laat de Kinderkous tot Mij komen" voor de aan schaffing van nieuwe leerboeken, inge volge art. 72 e.v. der L. O.-wet 1920. Benoeming onderwljzer(es). Voorstel tot benoeming van een onder wijzer aan de U.L.O. school. De voordracht luidt: L B. P. Abbema, hoofd eener school te Texel; 2. H. G. Brusee, onderwijzer te Rotter dam; 3. K. Veuger, onderwijzer te Umuiden. Voorstel tot benoeming van een onder wijzeres aan school 11. De voordracht luidt: 1. Mej. E. W. Visser, onderwijzeres te Sohagen; 2. Mej. A. Reijers, onderwijzeres te 't Zand; 3. Mej. A. J. de Snaljer, tijd. onderwij zeres te Den Helder. Woningbouw Tuindorp. Medegedeeld wordt, dat in verband met 'sRaads beslissing van 30 Mei j.L inzake woningbouw de alstoen aangeboden con cept-raadsbesluiten moeten worden gewij zigd in dien zin, dat een voorschot zal worden verleend en gevraagd van 118.120 48 woningen worden gebouwd (abusief werd gemeend' 46/, de huurprijs der wo ningen, exclusief de waterleiding, komt op f 3.80 per week, de voor den bouw benoo- digde grond (ongeveer 11500 M2.), ponds pondsgewijs berekend, bedraagt 15.850 en dat de kosten van stratenaanleg enz, nu zullen bedragen pl.m. 15.000, waarvan de helft komt ten laste van het grondbe drijf en de andere helft ten laste der ge meente. LEERBOEKEN CHR. SCHOLEN. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen door het verstrekken der gel den voor de aanschaffing van nieuwe leer boeken ten behoeve van de bizondere school voor uitgebreid lager onderwijs aan den Kanaalweg. VERHOOGD SUBSIDIE CENTR. GENOOTSCHAP KINDERHERST. EN VACANTIEKOLONIES. B. en W. stellen voor het stubsidie aan bovengenoemd Genootschap met 250 te verhopgen en te brengen op 1000. Hier door zou de z.g. „koek-loterij" vervallen, tegen welke instelling het College be zwaren heeft, en waarvoor dus met de a.s. kermis geen standplaats meer zal worden toegewezen. Feitelijk zou, zeggen B. en W., het subsidie nog hooger moeten zijn, maar in verbahd met den toestand der fi- nantiën-»meenen B. en W. niet verder te mogen gaan. RECLAMES AANSLAGEN WEGENBELASTING. De Ontvanger der Registratie en Do meinen heeft bij den Raad reclames inge diend tegen verschillende aanslagen in de gemeentelijke wegenbelasting. B. en W. stellen voor deze reclames voor aoht per- ceelen toe te wijzen en voor de overige on gegrond te verklaren. De motiveering van dit voorstel is breedvoerig omschreven in Bijlage no. 76, waarnaar wij: belangheb benden verwijzen. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Vermoedelijk door revolutionairen uit Venezuela. De gouver neur en garnizoenscommandant als gijzelaars weggevoerd. Uit Willemstad opNederlandschCura^ao werd Zondag geseind, dat een bende uit Venezuela, die van La Vela uit (op Venezolaan&ch grondgebied gelegen) op Curaijao is geland, allereerst een Ame- rikaansch schip, de „Maracaibo", van de Atlantic Caribbean Stm. Nav. Co. (Red D. Line), in geregelden dienst tusschen Maracaibo en Willemstad, vermeesterde en daarna de gouvernementsgebouwen bezette. De gouverneur van Curagao, ir. L. A. Fruytier en de commandant van het gar nizoen (kap. A. F. Borren) werden, waar schijnlijk als gijzelaars, aan boord van het Amerikaansche stoomschip gebracht en weggevoerd. De bende van nationa listische flibustiers staat onder leiding van generaal Urbina en beheerscht den toestand volkomen. De bende overviel de stad van de zee zijde in den nacht van Zaterdag op Zon dag. Bij het gevecht zijn vele politie agenten gedood. De Nederlandsche gijzelaars z]Jn weer behouden te Willem stad teruggekeerd. De als gijzelaars meegevoerde gouver neur en garnizoenscommandant zijn aan de Venezolaansche kust, waar de bende eenige mijlen ten Noorden van La Vela landde, weer in vrijheid gesteld. De Ne- derlandsche ambtenaren zijn Zondagavond gezond en wel te Willemstad terugge keerd met het stoomschip „Maracaibo". De meening te Washington. In Amerikaansche offlcieele kringen is men van meening, dat de bende bestond uit revolutionairen, die den aanval hebben gedaan om in het bezit te komen van wapens en munitie voor gebruik bij de binnenlandsche onlusten in Venezuela. Deze veronderstelling berust uitsluitend op een onlangs ontvangen rapport over de rebellie in het bjnnenland van Vene zuela. Een communiqué van het ministerie van koloniën. Het ministerie van koloniën deelt het volgende mede: In den loop van den nacht van 8 op 9 dezer heeft een gewapende bende van naar schatting 500 Venezolanen, met blijkbaar tegen de Venezolaansche regee ring gerichte bedoelingen, de militaire politie-wacht te Willemstad overvallen. Ondanks den tegenstand der wacht werd deze door de overmacht der rebellen overmand. De sergeant-majoor V. werd hierbij gedood en de sergeant M. zoomede de brigadier van Z. zwaar en een aantal minderen licht gewond. De brigadier van Z. is volgens een nader bericht aan zijn wonden overleden. De bende plunderde het munitie-maga zijn der kazerne en wist daar den gezag voerder van een in de haven liggend stoomschip te dwingen hen naar Venezuela over te brengen. Zij slaagden er bovendien in den gouverneur en den commandant der politie-troepen bij verrassing op te lichten en met enkele militairen aan boord van den stoomer te brengen. De gouverneur, de troepen-commandant en de militairen zijn intusschen naar Willemstad terug gekeerd. Dezen geheelen nacht had het ministerie ongestoorde draadlooze verbinding via het gouvernements-radiostation op Cura- Qao met de autoriteiten ter plaatse, die na enkele uren den toestand bleken te beheerschen. In den loop van den nacht kon de gouverneur rapporteeren, dat ter plaatse alles rustig was. De Cura?aosche Petroleum-Industrie-Maatschappij werkt door; op haar terreinen heeft geen rust verstoring plaats gehad. BIJ de „Koninklijke" geen schade en niemand gedeerd. Van de Koninklijke Petroleum Maat schappij vernam de Nw. Rott. Crt., dat aan haar raffinaderijen en andere eigen dommen op Curagao geen schade hoe genaamd is toegebracht en niemand van haar personeel gedeerd is. Het bedrijf heeft slechts één dag stilgestaan. Een onderhond met kenners van Curafao. Van andere zijde verneemt hetzelfde blad, dat inderdaad de geheele munitie- en wapenvoorraad op Curagao door de Venezolaansche bende is geroofd. Kenners van de Curagaosche toestanden verzekerden ons, dat men in Den Haag reeds eenigen tijd wist, dat er op Curagao en van den Venezolaanschen kant iets broeide. Ouragao telt vele uitgeweken Venezolaansche burgers zelfs Gastro heeft er in zijn jeugd gewoond die voortdurend relaties met hun vaderland onderhouden en de oproerige elementen aldaar op de hoogte stellen van de toe standen op Curagao, dat slechts op 3 4 uur stoomens afstand van de kust van Venezuela ligt. Dat men in Venezuela het op de Ne- derlandsche munitie voorzien zou kunnen hebben, althans Curagao zou gebruiken als basis (voor ondernemingen tegen de Venezolaansche regeering, was bij het departement van koloniën niet onbekend, zeide men ons. Er lag heel wat wapen en kruitvoorraad uit den tijd, dat er nog een garnizoen lag. Bewijs voor het feit, dat men in den Haag al meer voor de een of andere onbehoorlijkheid van Ve nezolanen gevreesd heeft, is het uitzenden van een torpedojager een paar jaar ge leden. En heeft ook niet anderhalf jaar geleden het plan bestaan een groot deta chement mariniers naar Curagao uit te zenden De groote fout van regecringswege ge maakt, achten deze zegslieden de vermin dering van het garnizoen op Cura^ao. In 1908, toen de „Gelderland" in de West- Indische wateren geweest is, lag er zelfs nog eenige artillerie. Voorts bestond het garnizoen uit een compagnie van ruim twee honderd man infanterie, die lang zamerhand was ingekrompen tot 150 man. Daarna is het garnizoen geheel opgeheven en vervangen door een detachement mili taire politie. Overdreven bezuiniging, zoo meenden de kenners van Curago, is de oorzaak geworden van dezen aanval, waar onder ons prestige weer ernstig heeft geleden. De toestand in Venezuela. Een correspondent van de „N. Rott. Ct/ in Venezuela deelt mede, dat de verkie zing van Perez, die zich altijd van den partijstrijd had onthouden en onlangs Gomez als president is opgevolgd, een einde had gemaakt aan den opstand in de provincie Zamorra, waar generaal Gal- badon een beweging leidde tegen het cen trale gezag van Caracas. Perez' definitieve proclamatie tot president der republiek, had zoo ontmoedigend op de opstande lingen gewerkt, dat de gouvernements troepen betrekkelijk zeer geringe moeite gehad hebben de rebellie den kop in te drukken. De regeeringstroepen stonden onder leiding van den afgetreden presi dent Gomez en waren ook beter uitgerust en bewapend. Gevreesd werd, dat de oproerige be weging zou overslaan naar de provincies Lara Poatuguesa en Trujillos. Voor die vrees bestond thans, naar men aannam, geen grond meer. BIJ den vertegenwoordiger van Venezuela. De heer Clemente, secretaris van het Venezolaansch gezantschap te 's-Graven- hage, die sinds eenigen tijd de leiding van het gezantschap waarneemt, is zoo vrien delijk geweest zijn indruk mede te deelen over de berichten uit Willemstad. Op de vraag naar de politieke beteekenis van het geval luidde onmiddellijk het ant woord, dat men hier te doen had met een bandietenonderneming, welke in geen enkel verband met eenige politiek kan ge bracht worden. De z.g. generaal Urbina is trouwens een oude bekende van de po litie van Venezuela. Een goed jaar geleden heeft hij samen met een anderen generaal van dezelfde soort, het bandietenhoofd Fossi, een aanval gedaan op het douane bureau te La Vela. Die aanslag mislukte. Er vielen 5 of 6 dooden en de leiders wisten te ontkomen. Hoe deze rooverhoofdman aan het hoofd van zoo'n grooten troep kwam, werd den heer Clemente gevraagd. Het karakter van een rooveroverval verandert wel eenigs- zins, wanneer de bende verscheidene hon derden mannen telt. Hieromtrent kon de heer Clemente niets mededeelen. Wel was hij geneigd aan te nemen, dat de „Generaal" op Curagao zelf mannen geronseld had en wel onder de Venezolaansche arbeiders, die daar in groote olie-raffinaderijen werkzaam zijn. In verband1 met het samentreffen van deze grootscheepsche bandietenonderne ming en de belangrijke politieke gebeur tenissen, welke in de laatste dagen in Venezuela hebben plaats gehad, namelijk het aftreden van president Gomez en het aan het bewind komen van president Perez, verklaarde de heer Clemente na drukkelijk, dat deze heele onderneming volstrekt geen politiek karakter heeft. Vragen van dien heer H. CoI(Jn aan den minister van koloniën. Het Eerste Kamerlid Colljn heeft den minister van koloniën de volgendte vra gen gesteld: 1. Is de regeering bereid, zoo spoedig mogelijk meer uitvoerige mededeelingen te verschaffen aangaande de voor onze internationale reputatie zoo blameerende gebeurtenissen op het eiland Curagao? 2. Wil de regeering met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, dat een bende van 500 Venezolanen der mate gewapend kon zijn, dat de militaire politiemacht kon worden overmeesterd. 3. Kan er op worden gerekend, dat de regeering maatregelen van blijvenden aard nemen zal om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en inter nationale reputatie smadelijke gebeurte nissen te voorkomen? HR.~MS. „KORTENAER" NAAR CURACAO. Voor een Marineplaats als Den Helder is een overval, als te Curagao plaats had, nog iets anders dan een sensationeel nieuwtje, dat in den breede besproken wordt. Immers, de Marine, en met haar een groot deel van de Heldersche bevol king, is er direct bij betrokken. Toen Zondagavond het bericht kwam van de bezetting van Willemstad, werden oogen- blikkeljjk maatregelen getroffen om den alhier gestatlonneerden torpedojager „Kortenaer" zoo spoedig mogelijk voor het vertrek gereed te maken. Het personeel van de Marinewerf be wees hierbij zeer goede diensten. Een groot aantal werklieden werd oogenblik- kelijk van huis gehaald en was den gan- schen nacht in de weer om de noodige reparaties te verrichten. Er wae natuur lijk in geen enkel opzicht op een zoo spoe dig vertrek gerekend. Levensbehoeften moesten worden ingenomen, manschappen moesten worden overgeplaatst, hutten voor officieren moesten nog worden inge richt, torpedo's en gevechtsmateriaal aan boord genomen. Heel de Marine nam aan het gereedmaken actief deel. Het was den ganschen dag gisteren langs de Buiten haven een gejaag van Marineschepelin gen, karren reden af en aan, aan boord van de „Kortenaer" was geklop en geha mer, veel Jantjes waren in de weer om de groote voorraden levensmiddelen te ber gen, olie moest worden ingenomen en andere werkzaamheden moesten in groote haast worden verricht. Toch ging alles regelmatig en zoo kon heit dan ook ge beuren, dat de torpedojager gisterenavond om tien uur reeds klaar was voor het vertrek. Van de zijde van het publiek was er voor de werkzaamheden groote belang stelling. En dat kan ook niet anders. Moe ders en kinderen, nog in de war door het plotselinge bericht van hun man en vader, loopen langs den wal en kijken met span ning naar de drukte aan boord, zoeken tusschen de manschappen hun dierbaren. Matrozenmeiskes brengen hun vrijers lachend een laatsten groet en de Jantjes zelf hebben schik en overmoedig zwaait er een met zijn muts en roept geestdriftig: „we gaan vechten voor Holland". En dat juist is de angst in het hart van de achter- blijvenden. „Vechten!", het woord alleen al doorhuivert 'hen en doet hen bang de toekomst inzien. De toestand is natuurlijk veel erger door den volksmond gemaakt dan hij in werkelijkheid is en dat hoeft de bezorgdheid doen toenemen. De „Kortenaer" zelf ligt rustig en niet zonder zelfgenoegzaamheid ln de haven. De prachtige lijnen van het schip teeke nen zich scherp af tegen den helderen achtergrond van een onbewolkten hemel. Men had niet kunnen denken, dat het schip reeds zoo spoedig tot „actieven" dienst geroepen zou worden, maar even als de 150 man, die het straks naar de „West" zal vervoeren, is het „paraat". Hoelang de torpedojager over de reis zal doen, is moeilijk te zeggen. Dat hangt van de verschillende omstandigheden af. Hedenmorgen is de jager, na het opr.emen van het detachement van 40 mariniers te Hoek van Holland, direct naar zee ver trokken om de reis voort te zetten On derweg zal nog olie moeten worden inge nomen te Ponte Delgada en St. Thomas. Etat-major Hr. Ms. „Kortenaer". Hieronder laten wij de état-major van Hr. Ms. „Kortenaer" volgen. Luit. ter zee le kl. J. Lagaaij, comman dant; luit. ter zee 2e kl. H. T. Hoffmann, oudste officier; luit. ter zee 2e kl. A. de Booij, J. E. A. Post Uiterweer, ld. 3e kl. J. F. van Duim,, off. M.S.D. le kl. C. van Leijden, id. 2e kl. G. W. J. Massa, id. 8e kl. L. Stam, off. v. admin. 2e kl. L. A. van Houte, off. v. gez. 2e kl. P. S. Walma van der Molen, «ie luit. d. mariniers P. J. van Gijn. Het vertrek van de „Kortenaer". Uitgeleide gedaan door een enthou siaste menigte. Nog nimmer hebben we bij een vertrek van een oorlogsbodem naar Ned. Qost- of West-Indië een zoo groote en geestdriftige menschenmenigte gezien. Den ganschen avond stroomde een schier onafzienbare menschenmassa naar de Buitenhaven, zelfs moeders met kinderwagens wilden op dit late uur nog getuige zijn van het vertrek. Tal van auto's van buiten snorden over de Binnenhaven. Op het Havenplein stonden er tientallen geparkeerd. Voor de „Kortenaer", die tot het uur van vertrek voor de kolenloodsen lag, stonden honder den menschen, op Wierhoofd, waar „Wln- nubst" stond opgesteld, waren duizenden en langs de geheele haven was het een golvende en deinende menschenzee. Aan boord van den torpedojager heersohte de beste stemming. De matrozen hingen lachend over de verschansing en hadden contact met de kennissen op den wal. „We zulle ze kielhalen, Jan!" „Hé, doe je de groete an me moeder, Koes!" „Besjoer, ouwe jongen!" Gevatte en gees tige woorden klinken heen en weer Een enkel moedertje, op den wal, ziet mot be zorgden blik naar haar jongen. Een zak doek frommelt ze tusschen d'r vingers. „Zou ie terugkomen?" „Ach, natuurlijk", vroolijkt een ander. „Denk je dat ze moe ten vechten? Wel nee, mensch, niks an ders dan wat schrik aanjagen. Let maar eens op mijn woorden. Er wordt geen schot gelost". „Gelukkig!" denkt het vrouwtje en ze kan niet nalaten even tegen haar jongen te lachen. Om kwart voor tien ongeveer begeven de chef van den staf, kolonel De Graaf, bene vens kapt. t. z. Louwerse en de off. M.S.D. le kl. Voetelink zich aan boord van de „Kortenaer". Namens den commandant der Marine, vlce-admiraal Quant, spreekt kolonel Louwerse een kort afscheidswoord tot officieren en bemanning, die op het achterschip staan aangetreden. Spr. wijst op de betreurenswaardige ge beurtenissen ln Curagao, waarvoor Neder land zich diep schaamt. De meesten uwer zoo zegt kol. Louwerse zullen wel gedacht hebben, was er maar een kleine oorlogsbodem geweest, dan zouden de in cidenten zeker niet hebben plaats gehad. Op de „Kortenaer" rust de taak om de orde weer te herstellen. Spr. wenscht den commandant veel beleid toe, en zegt er niet aan te twijfelen, dat, Indien er met kracht moet worden opgetreden, de com mandant gesteund zal worden door zijn officieren, onderofficieren en man schappen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5