Ook Hr. Ms. „Hertog Hendrik" naar Cnrac&o Wat de pers er van zegt. Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. POLITIE. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Wieringen. Met den wenach, dat de „Kortenaer den naam van de Ned. Marine en de ><ed. vlag zal hooghouden en het uitbrengen van een driemaal hoera op het Koninklijk Huis, dat door de bemanning hartelijk, wordt overgenomen, eindigt spreker. Dan is het uur van vertrek aangebro ken. Nadat de „Drente" het schip heeft omgetrokken, vaart het langzaam de haven uit. Prachtig komen de sierlijke lijnen van den jager uit. Men hoort overal uitingen van bewondering. Uit duizenden kelen wordt een spontane groet gebracht. Op Wierhoofd speelt „Winnubst De klanken van de muziek gaan echter geheel verloren onder de donderende en dave rende hoera's van de duizenden. Het was een schoon en ontroerend ver trek. Wij wenschen de „Kortenaer' een goede reis en een behouden terugkomst in onze Nieuwedlepsche haven. Er. Ms. „Kortenaer" is hedenmorgen half 7 uit den Nieuwen Waterweg ver trokken. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", die tijdens het bezoek van de koninklijke familie te Amsterdam vertoefde, is gisterenmiddag eveneens in de haven van Nieuwediep teruggekeerd en zal met den meesten spoed voor het vertrek naar West-Indië worden klaar gemaakt. Vermoedelijk zal deze bodem Donderdag van hier ver trekken. Hr. Ms. „Heemskerk", die van Bordeaux onderweg, was naar Nieuwediep, heeft opdracht gekregen, met den meest mogelijken spoed naar hier terug te keeren. DE BLAMAGE VAN CURACAO. Het Hbl. schrijft d.d. gisteren Vandaag levert Nederland aan een zeer groot deel der wereld stof tot lachen. Het avontuur van den gouverneur van Guragao en den chef der militaire politie aldaar, die door Venezolaansche opstandelingen op een voor dit doel overmeesterd Ameri- kaanscb stoomschip (van de Red D. line) werden meegenomen naar de kust van Venezuela, kan stof leveren voor ope- rettescbrijvers en »talkie«-dichters. En wat veel erger isl van ons politiecorps in Willemstad hebben twee leden de ongelooflijke zorgeloosheid der Nederlandsche regeering met hun leven geboet. Want ongelooflijke zorgeloosheid der regeering is er. Daar liggen eilanden met duizenden vreemdelingen in dienst van groote internationale bedrijven in een politiek stormcentrum. Immers vlak bij een land, welks bevolking door een sterk bestuurder in bedwang werd gehouden en waar een zeer groot deel haakt naar de gelegen heid zich te bevrijden van het regime der Venezolanen uit de Andes, die door de meer beschaafde Centraal-Venezolanen evenzeer worden gehaat als verafschuwd. Alleen het ontbreken van wapens) is oorzaak, dat dit regime zich kan hand haven en de opstand van een deel der troepen in 't begin van 1928 dreigde daarom zoo gevaarlijk te worden, omdat de opstandelingen bijna in 't bezit van het arsenaal waren geweest. De Britsche autoriteiten doen wat in hun vermogen is, om het smokkelen van wapenen naar Venezuela te beletten. De Nederlandsche doen ook wel iets, maar in onbegrijpelijke zorgeloosheid heeft de Nederlandsche regeering, ondanks al de aansporingen van den vorigen gouver neur, uit marinekringen hier te lande en ook door enkele bladen het volstrekt onnoodig geacht afdoende te zorgen voor bewaking van het historisch bezit in de Caralbische Zee en de handhaving van de orde aldaar. Er was wellicht geen materiaal. Dat is, bij de manier, waarop marine- aangelegenheden bij ons behandeld wor den, zelfs waarschijnlijk. Maar dan is deze blamage van Willemstad toch wel een afdoend bewijs, van welke portée dit verzuim is, dat kan leiden tot groote wrijving met de Venezolaansche repu bliek en met de mogendheden wier be langen door Venezolaansche opstande lingen op Nederlandsoh grondgebied blijkens hetgeen nu geschied is, op ern stige wijze kunnen worden geschaad. Wij stellen aan den gouverneur van Curagao geen anderen eisch, dan dat hij der missie daar welgevallig is en wij laten hem zonder de noodige middelen om de orde te handhaven in een haven, waar reeds thans een grooter scheeps- beweging dan in Amsterdam is, dank zij de groote petroleumonderneming, op een eiland, waar duizenden en duizenden vreemdelingen te werk zijn gesteld in ondernemingen, waarbij een zeer groot deel der wereld belang heeft. Nu is daarbij nog gekomen de even snelle en Amerlkaansche ontwikkeling van Aroeba, waar behalve het concern der Koninklijke ,(de Mexican Eagle in dit geval) ook dat der Standard Oil (de Lagos in casu) belang heeft bij hand having der orde en bescherming van den eigendom. Indien er dus ooit en ergens voor eenig land aanleiding was een marinevaartuig met een landingsdivisie te stationeeren, dan was het in dat deel der woelige wereld. Alle raadgevingen van mannen die ter plaatse bekend zijn ten spijt, nog op 8 Aug. 1928 drong de Koloniale Raad er op aan heeft do regeering deze belangen onbeschermd gelaten. Nu, achteraf, stuurt men de »Korte- naer« met een landingsdlvislel De put wordt weer eens, nadat het kalf verdronken is. gedempt. Maar nu dient men ten minste te zor- Ïen, dat er geregelde aflossing ls voor e »Kortenaer« en de mariniers, soodat m behoorlijks bescherming ls voor de haven en de kostbare inrichtingen, die zich op de Nederlandsche eilanden heb ben gevestigd, dan zal de blamage van Cura$ao althans nog een goed effect kunnen hebben. GOUVERNEUR FRUYTIER EN DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. De Nw. Rott. Crt. schljft: Al zijn de gouverneur van Curagao, ir. L. A. Fruytier, en de garnizoens commandant, kap. A. F. Borren, weer te Willemstad teruggekeerd, deze overval van onze nederzetting door Venezolaan sche vrijbuiters is een misselijke ge- schiedenis. Curagao heeft in onze betrekkingen met Venezuela een groote rol gespeeld. In 1908 had president Castro's regeering verzet aangeteekend tegen den steun, dien de Venezolaansche opstandelingen van naar Curagao uitgeweken partij gangers ontvingen, hoewel de toenmalige gouverneur van het eiland aan den Nederlanschen minister van buitenland- sche zaken verklaarde, dat met nauwge zetheid werd toegezien, dat er geen wapenen werden uitgevoerd, en zooveel mogelijk, door de uitgeweken revolutio nairen geen geschriften werden gedrukt en uitgegeven of iets gedaan waardoor de opstand in Venezuela direct in de hand kon worden gewerkt. Nadere wrij vingen over aanhouding van Nederland sche schepen, belemmering van goederen vervoer van Cura^ao naar Venezuela, uitlatingen van den Nederlandschen minister-resident te Caracas, een be tooging van de bevolking te Willemstad tegen den Venezolaanschen consul aldaar enz. hebben geleld tot het afbreken van de betrekkingen tusschen de beide landen, welk geschil later weer is bijgelegd. Na den val van Castro is in 1918 door zijn aanhangers nog eens een expeditie van Cura$au uit ondernomen om ae regeering van president Gomez omver te werpen, maar volgens veler meening was deze revolutie door Gomez zelf op touw gezet om tot dictator uitgeroepen en weer voor 4 jaar tot president benoemd te worden. Er bestonden dus reeds lang verbin dingen tusschen de roerige elementen in Venezuela en hun partijgenooten op Curagao, op wier gedragingen door de Nederlandsche overheid nauwkeurig werd acht gegeven, zoodat er reeds eenigen tijd geleden sprake schijnt geweest te zijn van een versterking van de Neder landsche marinemacht op het eiland van het moederland uit. De veronderstelling te Washington, dat het de Venezolaan sche bende te doen is geweest om in het bezit te komen van wapens en munitie voor gebruik bij de binnenlandsche on lusten in Venezuela lijkt aannemelijk en is door een later door ons uit Willem stad ontvangen particulier telegram be vestigd. De gouverneur, het oud-Kamerlid Fruy tier, had in 1928 zijn ambt aanvaard. Het garnizoen bestond vroeger uit een compagnie infanterie, die echter door militaire politie is vervangen. In Suriname ligt nog een compagnie infanterie. De »Tel.« schrijft onder den titel DE LES VAN WILLEMSTAD. Op de hardste wijze is thans gebleken, welk een dwaasheid het is, om bij de veiligstelling van ons koloniaal bezit de ware verhoudingen uit het oog te ver liezen is gebleken, dat de millioenen die voor de vloot worden besteed, veel te veel in de verkeerde richting worden geleid, verblind als onze marineleiding is door de idee van groote-mogendheid- spelen, van de behoeften aan een »hoog- zeemacht*. Oneindig veel betei'ware het, dat gezorgd werd voor een systematischen, goed georganiseerden enkrachtigen poli tiedienst in Nederlandsche gewesten, die zoo ver buiten het direct bereik van onze zeemacht gelegen zijn.' Bij den opbouw van onze vloot en van haar bases wordt steeds meer rekening gehouden met strategische en politieke overwegingen, terwijl thans wreedelijk is gedemonstreerd, dat een kolonie, die tot dusver niets was dan een onwaarde vol bezit en plots opbloeide tot een economische eenheid met een structuur van industrieel gebied, open en bloot ligt voor de grijpvingers van de eerste de beste bende avonturiers. Onze marine- heeren zullen moeten leeren in de eerste plaats tot taak te stellen, zulke waarde- factoren politioneel tijdig en naar behoo- ren te beveiligenvoorop met het oog op binnenlandsche moeilijkheden, die steeds denkbaar zijn daar waar bezwaar lijk te schiften en te controleeren elemen ten worden samengebracht, en vervolgens ook met het oog op aanranding van buiten-af. Op onverantwoordelijke wijze is de positie, die Curagao met verbazende snelheid is gaan innemen, door Den Haag voorbijgezien. Deze positie berust niet alleen op het feit, dat de Koninklijke op het eiland een bij uitstek gewichtige petroleumbasis heeft gevestigd zij is ook in ander opzicht van eminent belang. Want op het nabijgelegen Aruba heeft op haar beurt de Standard Oil een olie basis ingericht, en mede ten aanzien van deze draagt ons bewind de verantwoor delijkheid voor de handhaving der orde en rust, die in het buitenland zóó weinig verzekerd worden geacht, dat de Ver- eenlgde Staten thans hun nabije strijd krachten ln de Caralbische Zee on de Kanaalzone van Panama naar ons eilanden- bezit dirigeeren. Dat ook een Nederlandsoh eskader intusschen herwaarts is gezonden, stemt zeker tot voldoening. En op een andere plaats laat zich het blad aldus uit: Het is voor de goede verhouding tus schen Venezuela en Nederland en de ontwikkeling der Nederlandsohe handels belangen in dien hoek van Amerika gelukkig, dat het Jongste incident te Willemstad van geringe politieke betee- kenis blijkt en niet tot oomplioatiea zal leiden. Tot een herhaling der gebeurte nissen van 1908 zal het wel niet komen, zoolang in Venezuela het bestaande regime zijn gezag weet te doen gelden. SCHOOLFEEST. Op de lijsten voor het te houden school feest is geteekend voor een bedrag van 208.86, terwijl 21 personen zich bereid hebben verklaard hetzij met paard en wa gen, hetzij met auto de kinderen naar Bergen en Schoorl te vervoeren. Het reisje naar Amsterdam zal door onvoorziene om standigheden niet op 18 Juni, doch op 21 Juni plaats hebben. PROPAGANDATOCHT S.D.A.P. Was het weer op Zondag niet van dien aard, dat op druk strandbezoek kon wor den gerekend, toch was er in ons rustig dorp in den middag veel drukte. De fede ratie Den Helder der SjD.A.P. bezocht op haar propagandatocht voor de verkiezin gen ook Callantsoog. Fietsen en auto's voorzien van borden met verschillende op schriften deden bemerken, dat er iets 'bui tengewoons aan de hand was. Geen won der dat velen op onderzoek uitgingen en natuurlijk bleven wachten op de dingen, die komen zouden. De muziektent was een geschikte plaats voor de sprekers om hun toehoorders toe te spreken. Door de heeren De Zwart en Borkert van Den Helder werden de menschen opgewekt bij de aan staande verkiezingen hun stem uit te brengen op de S.D.A.P. Nadat op een gra- mophoon enkele strijdliederen waren ten gehoore gebracht, werd de terugreis naar Den Helder aanvaard. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van den heer K. L. Bakker te Den Helder, een coiffeurszaak op te richten aan den Koningsweg. De voordrachten ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de o.l. school I dezer gemeente, luiden als volgt: a. 1. Mej. A. J. de Snaijer te Den Hel der; 2. Mej. F. van Konijnenberg te Gronin gen; 3. Mej. F. Batting te Veendam. b. 1. Mej. F. van Konijnenberg te Gro ningen; 2. Mej. A. J. de Snaijer te Den Helder; 8. Mej. F. Batting te Veendam. durende den zomertijd het sluitingsuur voor alle dagen der week op elf uur te bepalen. Voorgesteld wordt op dit bezoek afwij zend te beschikken omdat voor inwilli ging geen aanleiding bestaat. Het café bezoek is zeer gering en terwijl door den Burgemeester van zijne bevoegdheid hem verleend krachtens art 62 der algem. politieverordening om in bijzondere om standigheden (vergaderingen e.d.) een later sluitingsuur toe te staan, een nogal ruim gebruik gemaakt wordt. 13. Verzoeken om mede te werken aan de poging om te voorkomen dat die kan toren der Rijksontvangers ten plattélande worden opgeheven. 14. Verzoek van de afdeeling Anna Paulowna van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, om van de kermis de kramen en tenten te weren, waarin alcoholhoudende drank wordt verkocht. 15. Rondvraag. Mededeelingen: a. de op 5 December 1928 vastgestelde suppletoire begrooting is door Gedepu teerde Staten goedgekeurd d.d. 17 April j.L, no. 125. b. bij beschikking van Z.E. den Minis ter van Financiën, d.d. 8 April j.1., no. 85, is een voorschot aan deze gemeente ver leend van 19175.ter uitbetaling aan zes landarbeiders ter bekominig van een plaatsje. c. Mej. P. J. Krispijn heeft hare benoe ming tot onderwijzeres aan de O.L school II aangenomen. d. bij Kon. besluit d.d. 9 Febr. 1929, no. 43, is de forensen aanslag opgelegd aan A. van der Voet te Sassenheim over het belastingjaar 1927/1929 vernietigd. e. van het onderwijzend personeel, het welk in den afgeloopen winter aan School II een cursus heeft gehouden voor de schoolvrije jeugd is een dankbetuiging ingekomen. f. het Polderbestuur heeft bericht ge zonden geen aanleiding te kunnen vinden tot het verleenen van medewerking om verbinding te krijgen vanaf de van Ewijoksiuis op den nieuwen weg naar Wieringen langs den Balgdijk. g. op 9 April ji. is als tijdelijk onder- I wijzer aan school EU benoemd; de heer K. Oudes, die op 1 Mei j.1. is opgevolgd door G. Rijpma. h. door Z.E. den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is goed gevonden de jaarwedde van een tweeden onderwijzer van bijstand aan School III voor Rijksvergoeding in aanmerking te brengen, voor zoolang het aantal leerlin gen ten minste 97 bedraagt. L door denzelfden minister is onthef fing verleend van d:e verplichting om in deze plaats een onderwijzer uit die lijst van wachtgelders te benoemen, j. gelijke ontheffing is verleend voor Door L. J. Riebot, te Breezand, is een aanvraag Ingediend ingevolge de landar- s vervulling van twee vacatures van on- beiderswet, ter bekoming van een plaatsje, derwïjzereg aan de ol school I. k. verslag van den toestand der ge- Naar wij vernemen komt de heer G. meente over 1928 en betreffend!© de Rijpma, tijdelijk onderwijzer aan Sohool volkshuisvesting in dat jaar. TTT, als no. 1 op de voordracht voor ter 1. Verslag van de Handelswintersohool benoeming van een onderwijzer aan ge- te Behagen over 1928. noemde school. j m. door den Directeur van den Rijks- Verloren: een bruin lederen portemon- naie met geldi. dienst voor werkeloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling is te rekenen van 1 Mei j.L deze gemeente gerangschikt in klasse O als bedoeld in de reglementen der werkloosheidskassen van de Land- arbeidersorganisatie'a n. procesverbaal van gehouden opne ming van boeken en kas bij den Ge meenteontvanger. GEQBOKEN: Elizabeth, d. v. J. O. van Grieken en van O. J. van der Pijl; Jacöba, d. v. j. A. de Ridder en van M. van Scheers. OiNDERTROUWD: Geene. I GETROUWD: Klaas Vearwer en Adri- Zaterdagmorgen vergaderde het be- aa'ntje Keuris; Marius Angevare en Catha- j stuur van den Anna Paulownapolder in POLDERVERGADERING. rina Maria Molenkamp. OVERLEDEN: Geene. GEMEENTERAAD. het polderhuis onder voorzitterschap van den dijkgraaf O. Wijdenes Spaans. Aanwezig waren alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en heet alle leden welkom. De notulen wor- Openbare vergadering van den Raadden gelezen en onveranderd! vastgesteld, der gemeente Anna Paulowna op Woens- Mededeelingen: dag den 12en Juni 1929 des namiddags Het besluit tot het geven van een per- te 3 uur ten Raadhuize. j eeel grond in erfpacht aan den heer O. De agenda bevat de volgende punten i Rezelman Piz. Is door Ged. Staten goed- ter 'behandeling: gekeurd. 1. Notulen. I Oe verpachting van het grasgewas aan 2.' Mededeelingen. i de zeedijken heeft opgebracht 819; 8. Verzoeken om ontheffing van aan-j eenige perceelen zijn niet vefrpacht. Aan slagen in het schoolgeld van A. Corne- dien opzichter is opgedragen te trachten goor, H. L. Pijnacker en P. Witsmeer, 4. Verzoeken om tegemoetkoming in reiskosten van leerplichtige kinderen, In gevolge art 18 der Lageronderwijswet 1920. 5. Voorstel tot vaststelling van oene ver ordening aanwijzende de tijdvakken, waarbinnen aan leerplichtige kinderen z.g. landbouwverlof kan worden verleend. 6. Verzoeken van de dames H. J. A. Lunshof en M. H. Moorman onx eervol ontslag als onderwijzeres aan de o.L school I met ingang van 1 Juli 1929. 7. Benoeming van twee onderwijzeres sen aan de o.l. school I en van onder wijzer aan de o.l. school III. De daarvoor opgemaakte voordrachten luiden: School I: 1. Mej. A. J. de Snaijer; 2. Mej. F. van Konijnenburg; 8. Mej. F. Batting. 1. Mej. F. van Konijnenburg; 2. A. J. de Snaijer; 8e. Mej. F. Batting. School III: 1. de heer G. Rijpma, alhier; 2. 8 8. Aanvragen om voorschot ingevolge de Landarbelderswet van Arle van der Stelt, Minne Ferwerda, Paulus Oompag- ne, Johannes Q. Molenkamp en H. Hij- man. 9. Voorstel tot onderhandsóhen verhuur aan het Rijk van het Postkantoor met Directeurswoning. 10. Voorstel tot nadere vaststelling van den pensioengrondslag van den dood graver. 11. Suppletoire begrootingen voor 1928 en 1929 en af- en overschrijvingen op de begrooting 1928. IA Adirss vu de eeféhnudem cm o* alsnog te onderhandelen met event. huur ders. De levering van grint is opgedragen aan O. Schippers voor 8.60 per M8. De huur van een auto met Blauwboer en Kossen is met een jaar verlengd. De boeken en kas zijn op 80 April ge controleerd en in orde bevonden. Voor rekening van den polder is aan gekocht een schilderstuk, voorstellende Koningin Anna Paulowna, naar wie de polder is genoemd. Alles voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen) is een verzoek van P. Dek ker Oz. en van P. Wilms om de door hen gepachte perceelen grasgewas, tegen de zelfde voorwaarden onderhands te mogen huren voor den tijd van 8 jaren. De voorzitter zegt, dat de verpachting in den herfst zal plaats vindeni Daar de verzoekers evenwel naar behooren hun perceelen verzorgen, stelt het Dag, Bes. voor de huren nu te verlengen voor resp. 170 en 210. Hiertoe wordt besloten. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan den Lotweg, groot 7,6 Aren, aan J. Jongejan tegen 0.08 p. M2. Deze grond ligt tegenover het peroeel, dat J. van Noorden zou koopen. Het is noodlg een strook te behouden nacr den molen van Keuris. Aldus wordt besloten. Voorstel tot hot aangaan van een over eenkomst met M. van den Berg, betref fende het leggen van rails over den Verl. Steenweg en met de N.V Human on van Oosten over den Molenvaartsweg. De voorzitter deelt mede, dat hiervoor toestemming moet worden verleend door Ged. Staten, Den verzoeken Ui medege deeld, dat lij den weg «neten beetraten over de geheel e breedte, welks bestrating ln onderhoud komt voor den polder en voorts, dat gestort moet woerden een be drag van 150. Goedgevonden. Voorstel tot het verleenen van eqn gra tificatie aan J. F. Pol et voor drukke werkzaamheden in 1928, als sluiswachter te Van Ewijcksluig, tot- een bedrag van 150. De voorz. deelt mede, dat de werkzaam heden zeer zijn toegenomen. Toegestaan. Benoeming commissie voor het nazien der rekening over 1928. Benoeïnd worden de nieuwe leden van Balen Blanken en Lovinck en volgens alfabetische volg orde J. O. Geerligs, terwijl de plaatsver vangers alfabetisch opvolgen. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 1 Juni gekozen hoofdingelanden. De h.h. Smit, van Balen en Stammes onderzoeken de geloofsbrieven en ad- viseeren bij monde van den heer Stam mes tot toelating. Vaststelling van het kohier van polder- lasten voor 1929. Het kohier wordt vastgesteld op 122085,10. De termijnen vervallen op 18 JulL 7 September en 26 October. Voorstel tot het aangaan van een over-t eenkomst met den polder "Wieringen waard ter vervanging van de in 1849 met dien polder gesloten overeenkomst. De voorzitter herinnert er aan, hoe getracht is te komen tot een voor beide partijen bevredigende oplossing door het stoomgemaal te verplaatsen. Om redenen van teohnischen en finantieelen aard moest hiervan worden afgezien. Nu is de volgende oplossing verkregen: de boe zem zal bij de bocht worden afgesloten, terwijl een verbinding zal worden ge maakt met het kanaal van Aartswoudl Dq boezem in dit nieuwe deel zal worden uitgebaggerd om als scheepvaartweg te dienen. De kade wordt opgehoogd en er worden twee losplaatsen gemaakt, een ter lengte van 66 M. voor Wleringer- waard' en een voor den polder. Na voorlezing van die bepalingen stelt de voorz. voor de overeenkomst aan te gaan. Dit geschiedt onder Instemming der vergadering. Het bestek voor de sluis en losplaats is reeds Maar. Daar het dJe laatste vergadering ls, welke de heer J. Smit Az. meemaakt, dankt de voorz. hem voor alles, wat hij in het belang van den polder heeft ge daan. Door het nieuwe reglement, het welk een grondbezit van 1 H.A. voor schrijft, is er kans, dat de heer Smit eens zal kunnen terugkeeren in het col lege. Instemming. De heer Smit dankt den voorz. voor zijn vriendljjke woorden en spreekt de beste wenschen uit voor dén polder. In stemming. Bij de rondvraag danken de heeren J. O. Geerligs en Langereis voor hun ver kiezing. De heer Nannes verzoekt jaarlijksche schouw over eenige doorbraken van het vorige jaar. De voorzitter verhaalt een staaltje van het ondoelmatig vernieuwen van een duiker en zegt, dat geen duikers mogen worden gemaakt, die niet van sohermschotten zijn voorzien. De schouw zal worden overwogen. Hierna volgt sluiting der openbare ver gadering en wordt overgegaan tot be sloten vergadering. ALS HET MOEDERHART SPREEKT. Voor een flink bezette zaal werd J.L Zondagavond door het Amsterdamsch Tooneelgezelschap, dir. Joh. Langenaken in de Concertzaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef opgevoerd „Als het moederhart spreekt", drama in 5 bedrij ven. De opvoering was magnifiek en de inhoud buitengewoon mooi, zoodat tot het einde toe 't spel aandachtig werd ge volgd en zeer in den smaak viel. Een daverend applaus viel dan ook de dames en heeren tooneelisten, na ieder bedrijf ten deeL Een gezellig bal besloot den avond. MUZIKALE RONDWANDELING. Zondagmiddag werd den Oever onver wachts uit haar Zondagsche rust opge schrikt doordat een muziekcorps met vol le muziek door de Oeversche straten trok. Het bleek n.1. dat het Heldersche fan farecorps hetwelk ter opluistering mede werkte aan de meeting der S.D.AJ?.. wel ke te Hippolytushoef gehouden werd, ook den Oever met een muzikale rondwande ling vereerde. Het behoeft geen betoog, dat een en ander zich in een groote belangstelling van het publiek mocht verheugen. MEETING S. D. A. P. Op Zondag 9 Juni werd te Hippolytus hoef, op het terrein van Jb. Bruul een meetin g gehouden, belegd door de S.D.A.P. afdeeling Wieringen. Als sprekers traden op M. A. Reinalda, van Haarlem en A. de Vries, van Zaan dam, terwijl het Heldersch Fanfarecorps, van Den Helder, voor afwisseling zorgde. Ruim 400 personen woonden deze mee ting bij. Als eerste spreker trad op Reinalda. Spr. zette op duidelijke wijze het stand punt der verschillende politieke partijen ten opzichte van het staatspensioen uiteen. Daarna werd door hem de geschiedenis, der Ziektewet nagegaan, waarbij hij spe ciaal de houding van den R.K. arbeidersaf gevaardigde Kuiper, die lijnrecht tegen de eischen van het Katholiek vakverbond handelde, hekelde. Tenslotte besprak spr. den eisch ontwapening en wekte de toe hoorders op hun stem den derden Juli vooral ln overeenstemming met hun ge weten uit te brengen. In de pauze werden een viertal num mers door het Heldersche Fanfarecorps gegeven, welke zeer de aandacht trokken. Na de pauze hield de Vries s|jn rede. Dess spr. sette uiteen hoe 1.1. het ver-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6