HELDE8SC1E EIHH^ NederlandschB Middenstandsbank VRIJSTELLING RIJWIELBELASTING 1929-1930 MELKONIAN GRATIS TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 13 JUNI 1929 KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten Rekening-Courant VERTREK HR. MS. „HERTOG HENDRIK". VERKIEZING TWEEDE KAMER. 6. Anti-Revolutionaire Partij. ZONNESTRAALDAG. AANBESTEDING. WECK-DEMONSTRATIE! OPENBARE VERKOOPING. KOOLMEESJESNEST IN DE P. H. LAAN. AANRIJDING. Langs de straat. HET DRAMA TE KERKRADE. DE MOORD TE GIESSEN- NIEUWKERK. De verdachten naar Amster dam overgebracht. POGING TOT DOODSLAG. De dader voortvluchtig. ONGELUK MET EEN REVOLVER. EEN GEMEENTE-SECRETARIS VOOR DE RECHTBANK. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Betaalt dit jaar Uw Rijwiel- belasting niet zelf, daar U een rijwielbelastingplaatje Deze buitengewone aanbieding is slechts geldig tot en met 14 Aug. 1929. ONGELUKKEN MET DE TRAM. DE MOORD OP DEN HEER LANS TE ROTTERDAM. Behandeling van de zaak voor de Rotterdamsche rechtbank. Ver dachte bekent de verduisteringen tot een bedrag van 11.000 gulden. Hij ontkent met dén moord Iets te maken te hebben. Het verhoor van verdachte. Het getuigenverhoor. De moordzaak. KANTOOR DEN HELDER Het vertrek van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" is opgenomen op pag. 4 van dit blad, De volgorde en nummers der' lijsten voor den Kieskring X (Den Helder) is vastgesteld als volgt: 1. Lijst Seymons. 2. Communistische Partij Holland (O. P. H.-Oentr. Comité, D. Wijnkoop). 4. Staatkundig Gereformeerde Partij (ds. G. H. Kersten). 7. Christ. Historische Unie. 8. R.-K. Staatspartij. 9. Middenpartij voor Stad en Land (Floris Vos). 10. Plattelandersbond (Braat). 11. Alg. Bond van Kleine Winkeliers en Middenstanders (M. Bouterse). 12. Communistische Partty Holland (sectie van de Comm. Intern., L. L. H. de Visser). 18. Christ. Dem. Unie. 16. Vrijz.-Democratische Bond. 20. Herv. Geref. Staatspartij (ds. G. A. Lingbeek). 23. S.D.A.P. 25. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond). 26. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Snee vliet). 29. Democratische Partij (Breebaart). 81. Vrijheidsbond. 82. Federatief Verbond van Midden- standsvereenigingen (H. J. ter Hall). 84. R.-K. Volkspartij (mr. P. M. Arts). Hedenavond zal door Dr. Van Lier, directeur-geneesheer van „Zonnestraal", een lezing worden gehouden voor den Hilversumschen zender, waarin hij uiteen zal zetten het doel en streven dezer Ver- eeniging. Tevens vestigen wij gaarne de aandacht op het feit, dat er nog zeer veel dames noodig zullen zijn om het „Zonnestraal"- embleem te verkoopen. Zaterdag 15 Juni kunnen zij zich den geheelen dag vervoegen in het Algemeen Tehuis voor Militairen, Spoorstraat. Leef tijd niet beneden 16 jaar. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Dinsdagmiddag werd ten kantore van den Intendant der Zeemacht, in het openbaar aanbesteed, de levering van: le Groenten bij aardappelen, Soep groenten en Uien ten behoeve van Hr. Ms, Zeemacht en het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord, ge durende het tijdvak 1 Juni1 Novem ber 1929. Ingeschreven werd hiervoor door: J. van Os 8131.20; J. van Amesfoort 8302 en C. v. Os Czn. 9192.80. Voor groenten Hospitaal, voor hetzelf de tijdperk, werd ingeschreven door: C. van Os Czn. 748.50 en J. v. Amesfoort 795.60. 2e. 76000 K.G. klei-aardappelen of 76000 K.G. Geelvleezige Zandaardappelen ten behoeve van Hr. Ms. Zeemacht, het Marinehospitaal en het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord ge durende de maanden Juli en Augustus 1929. Ingeschreven werd hiervoor door: Koster, Anna Paulowna, resp. 5.33 klei-aardappelen, 5.33 zandaardappelen; Van Amesfoort, Den Helder, 6.25 en 6.25; O. v. Os, id., 6.19 en 6.95; J. A. Swaters, id., 6.85 en 6.85; J. v. Os, id., 6.91 en 6.90; P. J. Zoete, A. Paulowna, en 6.96; R. Bontekoe, Leeuwar den 6.97 en 6.97. Naar wij vernemen, komt Weck a.s. Vrijdagmiddag van half drie tot vijf' uur in Casino demonstreeren. Waar Weck, op 't gebied van wecken en limonade maken de meest bekende firma is, veronderstellen wij, dat menige huisvrouw gebruik zal maken van deze gratis uitnoodiging tot bijwoning dezer demonstratie. v Door notaris J. W. J. Sohreuder wer dén gisterenavond in „Musis Sacrum" publiek de volgende perceelen verkocht: Bet huis en erf aan de Kroonstraat No. 22, groot 40 centiaren;kooper K. Biersteker q.q. voor 1030. Het huis en erf aan de Kroonstraat No. 24, groot 40 centiaren; kooper W. Bakker q.q. voor 1050. Het huis en erf aan de Kroonstraat No. 26, groot 40 centiaren; kooper S. de Boer q.q. voor 1045. Het huis en erf aan de Kroonstraat No. 28, groot 40 centiaren; kooper J. W. London q.q. voor 1065. Het huis en erf aan de Kroonstraat No. 30, groot 40 centiaren; kooper W. Bakker q.q. voor 1245. Het huis en erf aan de Torenstraat No. 3, groot 86 centiaren; kooper S. Ph. W. Crone q.q. voor 2420. Het huis en erf aan de Koningstraat No. 77, groot 1 are 61 centiaren; kooper W. Lampers q.q. voor 3830. Het winkelhuis en erf aan den Kanaal- weg No. 157, groot 1 are 10 centiaren; het huis, ingericht tot café, en erf aan den Kanaalweg No. 158, groot 1 are 8 cen tiaren; hot huis en erf aan den Dijkweg No. 70, groot 70 centiaren, het huis en erf aan dén Dijkweg 71, groot 67 een, tiaren; kooper H. v. Pelt q.q. voor 7521. In een der boomen in de Prins Hen driklaan heeft een koolmeesrje zijn nest gemaakt, zóó laag, dat men er met de hand bij kan. Er zitten zes jongen in en mama heeft zich onder directe bescher ming gesteld van de politie, want bet is vlak tegenover het hoofdbureau van po litie, dat men de familie vinden kan. Maar de jongens en meisjes zullen de diertjes, ook zonder deze politie-bescherming, zeker wel met rust laten? Gisterenmiddag had nabiji de R.K. kerk op de Kerkgraoht eene aanrijding plaats tusschen een wielrijdster en een van elders komende auto, die gelukkig, behoudens eenige schadle aan den wagen, voor beide partijen goed afliep. Het fraaie zomerweer, alsmede het uur waarop deze botsing plaats had, waren oorzaak, dat een enorme menschenmenigte op de been was, zoodat bet hier in een oog wenk zwart van de menscben was. Maar het ongeluk zelf had niets om het lijf. Een brandje. Na een broeiend-warmen dag heeft de avond, en de opgestoken zuidenwind eenige verfrissching gebracht. Velen proflteeren ervan door een laatste wan deling vóór het naar bed gaan en levendig en druk is het in de stad. Zoo juist heeft hetHelder's Fanfarecorps met de S.D.A.P. een rondwandeling gemaakt en het schal len van het koper, en het waaien van de vaandels hebben honderden naar buiten gelokt. En nu wandelen we op de Kerkgracht, als plots een aantal voorbijgangers tezamen zijn gestroomd en naar een bepaald punt kijken. Aan den overkant, hoog in de dakkamer van een der woningen aan den Kanaalweg, flikkeren felle vlammen op. Het is duidelijk, er is brand, en een flinke ook. Wij, aan den overkant, kunnen niets beginnen, wij moeten het lijdelijk toezien hoe daar over enkele oogenblikken de vlam zal uitslaan. Maar de voorbijgangers van den Ka naalweg treden actief op. We zien iemand ijlings naar het bedreigde perceel hollen, en aanbellen, anderen komen toeloopen, meerderen volgen. Zou de politie al ge waarschuwd zijn Het wordt angstig, want fel laait de vlam op in het zolderkamertje. Vóór de brandweer er is, zal het dak al in brand staan en dan, met dezen wind en droogte- je mag er niet aan denken 1 Maar ziet! even plotseling als de vlam ontstond, even zoo snel word zij gedoofd. Wé zien een paar gestalten in de be dreigde kamer, we zien iemand met een bluschapparaat, die iets in de vlammen werpt... de vlam verdwijnt, de gloed wordt minder, dan is het weer donker, de brand is gebluscht. Het betrof hier een gelukkig onbeteekenend brandje, dat was ontstaan tengevolge van het in brand vliegen van een vulcaniseer-apparaat bij tandarts Schreuder, en dat door den bewoner zelf werd gebluscht. Bij deze gelegenheid konden wij con- stateeren hoe uitstekend de slangenwagen der politie werkt. Slechts weinige minu ten na het constateeren van het brandje was de politie met haar wagen ten tooneele, en zeker zal, in werkelijk ernstige ge vallen, deze wagen zijn goede diensten bewijzen. Ditmaal behoefde hij gelukkig geen dienst te doen. Binnenland. Uit het langdurig onderzoek door den commissaris van jxditie te Kerkrade heefthet vermoeden postgevat, dat de dertig-jarige stiefdochter van J. W. te Kerkrade, J. B. geheeten, Zaterdagmid dag niet uit het raam is gevallen, of ge sprongen, doch door W. uit het raam is geworpen. W. maakte veel misbruik van drank en moet zijn stiefdochter herhaal delijk hebben mishandeld. Ook Zaterdag middag moet hij het meisje geslagen hebben. Hoewel W. tot nu toe alle schuld hardnekkig ontkent, zal hij ter beschik king van de justitie worden gesteld. Nu de Hooge Raad de tenuitvoerleg ging van het veroordeelend arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft geschorst en de zaak ter nieuwe berech ting heeft verwezen naar het gerechts hof te Amsterdam met bevel tot gevan genhouding van de veroordeelden, wor den T. en K. thans als verdachten be schouwd. In verband daarmee zijn bei den Dinsdagmiddag uit de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. Maandagnacht heeft op de Brouwers gracht te Amsterdam een poging tot doodslag door een man op een vrouw plaats gehad. De 24-jarige letterzetter B. N. O., vertoefde sinds eenigen tijd met een vrouw uit Nijmegen in de hoofdstad. Zij woonden in een hotelletje in het cen trum van de stad. Het schijnt evenwel, dat het geld op was, en dat de vrouw niets meer van den man wilde weten. Om streeks half een in den afgeloopen nacht kregen beiden, toen zij zich bevonden op de Brouwersgracht nabij de tram- remisie, ruzie. De man heeft toen met een scherp voorwerp de vrouw een twee tal steken in borst en buik toegebracht. Toen de vrouw om hulp riep, is de dader weggeloopen en sindsdien is hij voort vluchtig. Dinsdagmiddag, toen enkele Arnhem- sche kinderen uit school naar hun wo ning op Plattenburg terugkeerden, von den zij in de Huygenslaan een revolver. Eén van de jongens, die klappertjes bij zich had, wilde deze met de revolver pro- beeren. Het wapen, dat geladen bleek te zijn, ging af, en de 11-jarige B. D. werd door een kogel in de onderbuik getroffen. Voorbijgangers hebben den jongen naar het ziekenhuis gebracht, waar hij oogen- blikkelijk geopereerd moest worden. Zijn toestand is ernstig. Het is nog niet be kend, hoe de revolver ter plaatse is ge komen. Voor de rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag terecht gestaan K., gemeente secretaris van Wijchen, terzake dat hij in zijn functie een bedrag van 10 zou heb ben aangenomen voor het verstrekken van de vereischte formulieren voor een drankwetvergunning. Dit zou ongeveer vier jaar geleden gebeurd zijn. Het O.M. meende, ondanks het geringe bedrag en het feit, dat de zaak reeds zeer oud is, een gevangenisstraf te moeten eischen. Spr. requireerde veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte heeft eenigen tijd geleden reeds terechtgestaan, eveneens wegens het aannemen van gelden in zijn functie van gemeente-secretaris. De 16-jarige Dorus Koolmoes, die werk zaam was in de exportslachterij, ls Dins dag, toen hij in aanraking kwam met een electrische geleiding, met doodelijk ge volg door den stroom getroffen. kunt bekomen tegen inlevering van slechts 150 der Coupons, verpakt bij de bekende Egyptian Cigarettes De plaatjes kannen, bij verkrijgbaarstel ling, tegen inlevering der coupons persoon, lijk in ontvangst worden genomen te: Amsterdam, Reguliersdw.str. 58; Rotter dam, Ditmar's Kiosken; Den Haag, Segboeris Kioskenonderneming, Spui 231. Schriftelijke aanvragen moeten vergezeld gaan van 20 eta. aan postzegels voor porto en aanteekenrecht en kunnen sleohta geadresseerd worden aan: Fa. K. ét O. M BLKONIAN, Postbus 114, Amsterdam. K. G. MELKONIAN CAIRO BGYPT. Dinsdagavond omstreeks kwart over tien is een onbekend gebleven man in de Oranjestraat te Rotterdam door een mo torwagen van lijn 9 aangereden. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Dinsdagavond is de 21-jarige G. D. in de Jacob Catsstraat te Rotterdam door een tram aangereden. Met zware inwendige kneuzingen en een schedelfractuur is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. Dinsdagmiddag, toen een bewoner van de Geitenkamp te Arnhem per fiets ach ter een tramwagen om wilde rijden, reed hij tegen een tram die van den anderen kant op kwam. De man werd met een ernstige hoofdwonde naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij een hersen schudding had. Zijn toestand is ernstig. Zooals onze lezers zich nog zullen her inneren is op den avond van den 29sten November van het vorig jaar in het kan toor van de N.V. Adr. de Haas Jr. Borstel- fabriek, aan den Oostzeedijk 154 te Rot terdam, de directeur, de heer P. C. Lans, vermoord gevonden met ernstige verwon dingen aan het hoofd en een afgesneden keel. De politie heeft na den moord verschei dene bekende misdadigers gearresteerd, zelfs in de hoofdstad werd een verdachte aangehouden, maar zij allen werden spoe dig op vrije voeten gelaten. In den nacht van Dinsdag 4 op Woens dag 5 December is op last van de justitie in zijn woning te 's-Gravenhage de pro curatiehouder van de N.V. Adr. de Haas Jr. Handelmaatschappij gearresteerd, ver dacht van moord op den heer heer Lans. Nog op St. Nicolaasdag is de procuratie houder vrijgelaten, omdat het onderzoek niet dat resultaat had opgeleverd, dat men den man in bewaring kon houden. Den Zaterdag daarop heeft de politie in de Re sidentie den procuratiehouder echter op nieuw aangehouden, thans echter ver dacht van verduisteringen ten nadeele van de N.V. De Haas. Deze verduisterin gen waren bij onderzoek in de boeken aan het licht gekomen. In den loop van dit onderzoek zijn er aanwijzingen verkregen, waardoor het verband met den moord op den heer Lans in deze zaak niet werd losgelaten. Naar aanleiding van verschillende fei ten heeft de politie gemeend dat zij er ernstig rekening mee moest houden, dat er verband bestond tusschen de verduis teringen en den moord. Dinsdagmorgen heeft de procuratiehou der, de heer van Oudheusden, zich voor de Rotterdamsche rechtbank moeten ver antwoorden. De verdachte had zich te verantwoor den wegens verduistering en wegens moord op den heer Lans. Er bestond voor deze terechtzitting bui tengewone belangstelling. De president deelde aan het begin van de zitting mede, dat de rechtbank eerst de vermogens delicten zou behandelen. De president vroeg den verdachte, na voorlezing van de dagvaarding, hoe deze ten spijt van een behoorlijk inkomen (ruim 4000) voortdurend schulden heeft. Telkens heeft verdachte in 1923 reeds geld van zijn broer geleend; zelfs is er een schijncontract gemaakt met ver- dachte's schoonzuster. Verdachte zegt, dat alles aan de huishouding is opgegaan. Als de pres. er verdachte op wijst, dat hij in strijd met zijn eerste verklarin gen voor den rechter-commissaris zijn vrouw niet het geheele salaris afdroeg, blijft verdachte volhouden, dat het in het huishouden is opgegaan. Verdachte geeft toe, in totaal in vier jaar tijd ruim 11.000 te hebben verduisterd. Herhaaldelijk wijst de p resident op de onmogelijkheid, dat het geld niet aan bijzondere uitgaven zou zijn weggegaan. Verdachte kreeg zelfs afgedragen klee- ren van zijn schoonzuster. Hij kon de een voudigste rekeningen niet betalen. In spijt van zijn inkomen van bijna 5000 en het daarbij komend onrechtmatig in komen is verdachte voortdurend onder nul geweest. Verdachte blijft evenwel volhouden, dat alles aan de huishouding is uitgege ven. „De manier waarop u gestolen hebt," aldus de president, mr. Canes, „was toch niet die van iemand, die uit nood steelt. Het waren rustig-doordachte verduiste ringen. De heer Lans beheerde n.1. het giroboek en verdachte wachtte telkens met zijn verduisteringen (gefantaseerde posten) tot de heer Lans op reis was. Met behulp van in totaal veertien chèques heeft verdachte op de girorekening 7400 verduisterd. Ten slotte vroeg de president den verdachte nogmaals, hoe hij tot de feiten was gekomen en hierop antwoordde verdachte, dat het alles vanzelf gekomen is. Als eerste getuige hoort de rechtbank daarna den accountant J. Polak, die O. M. verklaart, dat er volgens zijn onderzoek in totaal 11.732 zijn verduisterd. De rechtbank hoorde voorts een schoon zuster van den verdachte. De getuige vond op haar girorekening herhaaldelijk bedragen van de N.V. De Haas geboekt, hoewel zij van deze firma niets had te vorderen. Getuige wist niet, wat dit te beteekenen had. Zij heeft er niets bij ge dacht. De president: „Had u er maar wèl aan gedacht, dan zou er eerder een eind aan zijn gekomen. .U moogt van geluk spreken, dat u niet wegens medeplichtig heid aan deze verduisteringen terecht staat". Getuige J. Kamerbeek, kantoorbedien de bij de firma Mees en Zoonen, weet dat verdachte als procuratiehouder gerech tigd was, chèques te innen en dat hij ver scheidene chèques aan verdachte heeft uitbetaald. Een gelijkluidende verklaring legde getuige J. La Roy af. De rechtbank ging daarna over tot de behandeling van de moordzaak. Eerst werd een aantal getuigen gehoord, waar onder de inspecteur van politie L. Her mans, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid, welke getuige verklaringen aflegde over het vinden van het lijk van den heer Lans. Getuige dr. E. O. van Rijssel, prosector- bacterioloog, gehoord als deskundige, leg de verklaringen af over den aard van de verwondingen, waaruit getuige meende te kunnen afleiden, dat hier sprake is ge weest van een plotselingen overval, waar na het slachtoffer geen gelegenheid zou hebben gehad zich te verdedigen. Na het hooren van den deskundige roept de president den verdachte voor de groene tafel. Deze zegt onschuldig te zijn. Hij is op geen enkele wijze met de zaak betrokken, hij staat er heelemaal buiten, al geeft hij toe, dat er meer dan één reden voor verdenking tegen hem bestaat. De president wijst den verdachte er dan op, dat omtrent zijn persoon rapporten zijn binnengekomen, waarvan de presi dent er een nader behandelt. Dit rapport is uitgebracht door een vriend van den verdachte, die schrijft: Verdachte heeft een zonderling, niet doorgrondelijk ka rakter en kan zelfs wreed zijn. Hij heeft hem zelfs eens hooren zeggen, toen een van zijn kinderen lastig was: „je moest zoo'n kind kunnen afmaken". Mr. Kokosky protesteert tegen het voor lezen van dit rapport, omdat de verdachte zich tegenover den man, die zich niet wil noemen, niet kan verdedigen. Verdachte ontkent de bewuste uitlating te hebben gedaan, welke uitlating volgens hem op pure fantasie berust. De president gaat daarop verder met het verhoor van den verdachte, waaruit dan blijkt, dat hij den geheelen dag, op den bewusten 29sten November, op kan toor is geweest. Hij heeft er koffie ge dronken en daarbij het mesje, dat thans ter terechtzitting aanwezig is, gebruikt. Als gewoonlijk heeft hij het mesje na ge bruik in het keukentje gelegd. Tot half zeven is verdachte op kantoor gebleven. Hij heeft den heer Lans gevraagd mee naar huis te gaan, maar deze bleef wer ken. Het kantoor heeft verdachte aan de voorzijde verlaten. Geregeld kwam ver dachte des avonds voor achten nog thuis, maar vooral Donderdags moest hij vroeg thuis zijn, omdat hij dan muziekles had. Ook dien avond heeft hij geprobeerd den trein van 7.02 te halen, hij is gaan wan delen, hetgeen hij langzaam heeft ge daan, omdat hij last heeft van een kwaal. De president: „Is het niet zonderling, dat u bent gaan wandelen, terwijl u toch haast had?" Verdachte: „Ik ging altijd wandelen, Ik deed dat expres, omdat ik den geheelen dag zat". De president: „U verklaart nu anders en beter, want voor den rechter-commis saris hebt u verklaard, dat u ging wan delen om een dubbeltje uit te sparen. Voorts hebt u wel erg langzaam gewan deld, hetgeen allerzonderlingst is voor iemand die haast heeft. Een agent van politie heeft denzelfden afstand heel kalm geloopen in 22 minuten en u hebt er 28 minuten over gedaan, terwijl u toch met het oog op de muziekles vroeg thuis wilde wezen". Verdachte: „Ik heb winkels loopen kijken". De president: „Ten spijt van uw les?" Verdachte: „Die interesseerde mij niet erg". De president: „Een les, die u betaalt? U is schuldenaar". De rechtbank hoorde daarop de oudste dochter van den verslagene, juffr. Ohr. G. W. Lans, die zei, dat de verdachte haar op den avond van den moord heeft ver klaard, dat hij vroeg was weggegaan, om half zes, hoewel hij anders geregeld met den heer Lans meeging. Verdachte ontkent een tijd te hebben genoemd tegen mej. Lans. Mej. Lans

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5