T VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG 15 JUNI 1929 Door de Arrondissements-Recht- bank te Alkmaar is beëedigd als make laar in onroerende goederen de heer F. Nijpels, Plantsoenstraat 8, den Helder. AANBESTEDINGEN. Bjj onderhandsche aanbesteding door den architect J. J. van der Leek is aan O. Bot, aannemer alhier, opgedragen het verbouwen van de Werkïiedenvereeni- ging, Koningstraat Bij onderhandsche aanbesteding door den architect J. J. van der Leek is aan G. Groot, aannemer alhier, opgedragen het bouwen van bergplaatsen met twee bovenwoningen aan de Molenstraat, voor rekening van de heeren Gebr. Pronk. GEMEENTERAAD. Het vervolg van den Gemeenteraad, waarvan een gedeelte was opgenomen in ons nummer van Donderdag, vindt men op pag. 2 van het 2de blad. 80-JARIG BESTAAN SPAARBANK „ST. ANTONIUS VAN PADUA". Donderdagavond vierde bovengenoem de Spaarbank in de met groen en bloe men versierde zaal van den R.-K. Volks bond haar 80-jarig bestaan. De zaal was geheel gevuld met inlegster en inleggers. Medewerking werd verleend door mej. Anny Hoogenbosch met het dames-zang koor, terwijl de pauzen werden aangevuld door muziek van een strijkje. Op de be stuurstafel prijkten bloemstukken van het Bestuur van den R.-K. Volksbond en van het Overljjdensfonds „St. Johannes de Deo". De voorzitter, de heer W. O. van Breda, heette allen namens het Bestuur hartelijk welkom. Het is wel een bijzonderheid, dat dit 80-jarig bestaan juist viel op den naamdag van den H. Antonius. Wij zijn hem zeker veel dank verschuldigd voor den bloei van onze spaarbank. Bijzonder werd welkom geheeten de Geestelijk ad viseur, kapelaan Groot, de pers en het dames zangkoor, dat bereid werd gevon den dezen avond op te luisteren. Onze spaarbank 'heeft weder een mijl paal afgelegd en spr. prijst zich gelukkig het woord te mogen voeren. Vanaf het begin is ze opgegroeid in een opgaande lijn. Zij heeft wel te kampen gehad met moeilijkheden, maar dat is natuurlijk. Het kostte bij de oprichting moeite, om het vertrouwen te winnen van de leden van den R.-K. Volksbond. Toch heeft het be stuur door noeste vlijt het zoover weten te brengen, dat de Spaarbank thans het volle vertrouwen geniet, wat wel blijkt uit het groote bedrag, dat thans op de Spaar bank staat. Ook heeft zij moeilijke tijden meegemaakt, vooral in de oorlogsjaren. Er werd toen een run gemaakt op de ban ken en de Spaarbank moest toen ook ge bruikmaken van art. 22 van het reglement en de bank sluiten. Binnen 14 dagen kon zij echter haar werkzaamheden weer her vatten, omdat de papieren goed gewaar borgd waren. Spreker wil de vergadering niet ver moeien met een massa cijfers voor te lezen, maar om den groei te demonstree- ren noemt hij de cijfers van ieder vijf jaar, en die zijn: Van 1 Juni 1899 tot 1904 werd ingelegd 40628.88, terugbetaald 28262.41°, uit gekeerd aan rente 1311.95, saldo tegoed 12366.47°, reserve 317.35°. Van 1 Jan. 190A-1 Jan. 1909 waren deze cijfers resp.: 76147.78, 53241.22, 8429.30, 86173.02° en 1304.87. Van 1909—'14: 194876.84, 172415.74°, 7307.93°, 58634.12 en 2793.74. Van 1914/'19: 213343.70°, 167806.38, 10879.86, 10417.44° en 4246.01°. Van 1919/'24: 2885002.52°, 278082,84, 20825.62°, 114641.68 en 6951.89. Van 1919/'24: 288502.52°, 278082,84, 80880.84, 178869.75 en 29567.45. In totaal werd in die 80 jaar ingelegd ƒ1.828.110.57 en terugbetaald ƒ1.118.117.72 en aan rente werd uitgekeerd 74084.51°. Tegoed op 1 Juni 1929 204992.85. Maar het Bestuur is nog niet tevreden en waarom? Wij hebben het volste ver trouwen; de Spaarbank kan den toets der soliditeit doorstaan en de rente is hoog. Wij hebben thans 641 inleggers, maar dat moest en dat kan 3 maal meer zijn. Wij weten, dat het beheer van de spaarbank weinig kosten met zich brengt. Nog nooit is door de Commissie van Verificateurs ook maar een aanmerking gemaakt op het beheer. Daarom hoopt spr., dat, als wij weer een lustrum vieren, alle katho lieken als spaarders zijn ingeschreven. Namens het Bestuur deelde de Voorzit ter nog mede, dat de Spaarbank een 1000- tal busje heeft besteld, om ook de kinde ren in de gelegenheid te stellen tot spa ren. De busjes zullen gratis aan de kin deren van inleggers beschikbaar worden gesteld en 2 maal per jaar worden ge opend om de gelden op een spaarboekje te zetten. Het sleuteltje blijft bij het Be stuur. Ook is opgericht een belastmgspaar- bank voor ambtenaren en werklieden van 's Rijkswerf, waarvoor reeds de medewer king van den Directeur van 's Rijkswerf is ontvangen. Men stort per week of per maand en de Spaarbank zorgt dan voor de betaling der belasting. Ook de ge meente-ambtenaren en werklieden, parti culieren en middenstanders kunnen, als zij den wensch daartoe te kennen geven, van deze &paargelegenheid gebruik ma ken. Rente wordt van het gestorte geld bijgeschreven. Alleen moet een verkla ring worden geteekend, dat het belasting geld niet voor andere doeleinden mag worden opgevraagd. Met den wensch, dat de aanwezigen hun vrienden en kennissen aansporen van de voordeelen van de Spaarbank ken nis te nemen, eindigt spr. zijn openings woord. Nadat het dames-zangkoor op verdien stelijke wijze „Fröhliche Spiele" en „Die Schneekönlgin" had ten gehoore ge bracht, was het woord aan den Geestelijk adviseur, kapelaan Groot, die zeide, dat hij geen propaganda behoefde te maken voor de Spaarbank, omdat het Bestuur daarvoor mans genoeg is. Spr. brengt het Bestuur hulde voor de toewijding en spreekt zijn waardeering uit bij het vie ren van dit 6e lustrum. Verder schetst spr. de groote zedelijke belangen, die van het sparen uitgaan. Onder sparen moet niet worden verstaan het schrapen en op potten van geld, om bij het sterven zoo veel mogelijk geld na te laten, maar on der sparen moet worden verstaan iets op te offeren, zich iets te ontzeggen. Vooral voor kinderen zit in het sparen een groot zedelijk goed. Kinderen moet men in alles hun zin niet geven; als zij een paar cen ten krijgen van oom of tante, mogen ze dat maar niet direct versnoepen. Want niet alleen, dat ze daardoor te egoïstisch worden, maar snoepers worden ook wel eens dieven. Het is niet de bedoeling om de ouders een les in opvoedkunde te ge ven, maar om het zedelijk werk van de Spaarbank naar voren te brengen. Spr. hoopt later deze zaak nog eens verder te ontwikkelen, thans laat de tijd dat niet toe. Hij besluit dat de spaarzin onder de katholieken zich hoe langer hoe meer zal ontwikkelen. Na een kleine pauze was er gelegen heid om het Bestuur te complimenteeren, waarvan gebruik werd gemaakt door den Voorzitter van den R.-K. Volksbond, den heer D. J. Snel, die de Spaarbank de voornaamste instelling noemt van den Volksbond en het doet hem genoegen, dat hij zijn gelukwenschen tot de Spaar bank mag richten. Memoreerde in het kort het begin van de oprichting, bracht hulde aan de eerste bestuurders. Verder sprak hij ook namens de Commissie van Verificateurs, en noemde daarbij met lof mannen als Zoetelief, Van Haaren en de eere-voorzitter Van de Bilt. De heer Wols feliciteerde namens Jo hannes de Deo en de heer Dijker namens het personeel in Overheidsdienst en als vertegenwoordiger van het Ziekenfonds St. Loyola". Ten laatste feliciteerde pastoor Van Veen het Bestuur, die in een geestig speechje zijn parochianen dank bracht voor hun spaarzaamheid, waarop hij straks een beroep hoopt te doen. Namens het Bestuur dankt de voorzit ter allen voor de hartelijke woorden. Rest ons nog te vermelden, dat door den heer en mej. Polak twee dansen wer den uitgevoerd uit den tijd toen „Groot vader grootmoeder nam" en een zigeu nerdans werd uitgevoerd door de jonge dames Nel Breeuwer en Dieuwe Beese- mer. Nadat het Dames-zangkoor zich nog eens had doen hooren, werd deze goed geslaagde feestavond met een woord van dank aan allen door den Voorzitter ge sloten. REDE VAN MR. J. E. W. DUYS. Voor de afd. der S.D.A.P. trad gisteren avond in Casino op mr. J. E. W. Duys, met het onderwerp «Christelijke theorie en Christelijke daad*. De zaal was flink bezet. Zooals steeds liet ook nu weer de zangvereeniging «Kunst aan 't Volk* zich vóór en na afloop der lezing, alsmede tijdens de pauzen hooren. De heer De Zwart, voorzitter der afd., heette de aanwezigen welkom en gaf spoedig het woord aan den spreker. De spr. begon met zijn blijdschap uit te spreken over de groote opkomst. Wij gaan den verkiezingsstrijd in met twee leuzenverzorging voor ouden van dagen en ontwapening. Het zijn niet de belangrijkste punten, maar ze zijn prac- tisch te verwezenlijken, óók in een kapitalistisch land als Nederland. Spr. geeft een uitvoerige definitie van het socialisme. Het is ongelooflijk zoo veel onkunde en misverstand, wanbegrip etc. nog bestaat ten opzichte van het socialisme. «Het menschelijk egoïsme is oorzaak, dat het niet verwezenlijkt wor den kan*, zoo zegt men. Maar meent men, dat aan de groote voorgangers, dit menschelijk egoïsme onbekend zou zijn Juist het bezigen van dit argument is een bewijs, dat men het abc van het socialisme niet kent. De soc.-dem. houdt rekening met de eigenschappen van den menscb, maar zij redeneert, dat de mensch een product is der omstandigheden, dat zich wijzigt met hen. De mensch van vandaag is een heel andere dan die van vroeger, en zoo zal de mensch der toe komst ook weer verschillen van ons. De mensch van thans is geen gemeenschaps- mensch, zelfs de soc.-dem. van nu niet. En wij zeggenbestudeer de wetten van den groei en de ontwikkeling der maat schappij eens. Allerlei verschillende technische tijd perken hebben wij gekend en de mensche- lijke geest hield daarmee gelijken tred. Op zeer aanschouwelijke wijze ontwikkelt Het vertrek van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Vice-Admiraal Quant spreekt officieren en bemanning toe bij het vertrek naar West-Indië. (Zie Held. Crt. van Donderdag 18 Juni). Laat Uw Schoenen iedere gewenschte kleur verven, volgens nieuw Spuitsysteem. Gegarandeerd beslist goed. NIEUW! NIEUW! Alléén bijCORN. C. DITO, Modernste Electr. Schoenmakerij, Schoenhandel, Brakkeveldweg l34rood, Tuindorp. spr. dit begrip nader. Het socialisme is de uitdrukking van het feit, dat de maat schappij bezig is zich in een andere richting te ontwikkelen. Dat wij materialistisch zijn, zooals de Ohr. beweren, is een platte leugenons historisch materialisme heeft met het philosoflsch materialisme absoluut niets te maken. En de geestelijke voorgangers der Christenen weten dat heel goed. Bovendien, de kerk heeft zich door de eeuwen heen altijd weten aan te passen aan de omstandigheden: als straks het socialisme verwezenlijkt is, past de kerk zich aan dezen nieuwen vorm aan. In het Socialisme zit niets wat met godsdienst in strijd is. Spr. kan het beoordeelen, daar hij een streng orthodoxe opvoeding heeft gehad. Het is precies anders om zelfs de ergste godloochenaar-socialist draagt God zelf in zijn hart. En mijn bezwaar tegen tweelingbroeders als v. d. Bilt en Kortenhorst, e. a. is niet, dat zij christenen zijn, maar dat zij het niet zijn. Zijn dat de volgers van Christus, die met gouden kragen en ridderorden behangen pralers? Van Christus, die geen steen had om zijn hoofd ter ruste te leggen? Er is geen sprake van eenig christendom in ons parlement. Dr. Kuyper is van 19011904 aan het bewind geweest, het ministerie Heems kerk van 1908—1913, dat van Ruys de Beerenbrouck van 1918—*1927, dat zijn rond 17 jaar. Laat de christenen, die hier zitten, mij nu één specifiek-christelijke daad noe men, iets, wat een liberaal of een ander dus niet kan. Dat kan niemand, wel kan ik 30, 40 onchristelijke daden noemen. De belastingpolitiek legde de lasten op de kleintjes,de gulden moest veilig gesteld, terwijl bleek dat die nooit in gevaar was (er zijn millioenen overschotten), de fietsen- en andere belasting, e. d. Is dat christelijke politiek? Op 1 pond suiker betaalt men 132 cent belasting. Het schandelijke is, dat deze belasting onevenredig drukt op kleine inkomens, omdat er geen progressie in is, en dat men er geen erg in heeft. Deze suikerbelasting brengt per jaar f 53.millioen in de schatkist, de tabaks belasting f 23 millioen, de rijwielbelas ting bijna f 3 millioen. Maar de vermo gensbelasting (en dat is de politiek der rechterzijde) slechts f12 millioen. Het argument van den klassenstrijd bestrijdt spr. voorts. Wij prediken dien klassenstrijd niet; wij constateeren hem alleen. Ook dit zet spr. op pakkende wijze uiteen. De maatschappij heeft zoowel het kapi taal als den arbeid noodig voor haar in- standblijven. Maar een van de elementen die we noodig 'hebben (het kapitaal) is niet in handen van de gemeenschap, maar in die van een groep menschen, die evenwel tengevolge van trusts e.d. steeds kleiner wordt. En steeds meerde ren worden bezitlooskleine midden standertjes, die tot voor kort nog een eigen zaakje hadden, worden verdrongen door de groote fabriekenzij worden zetbazen, enz. Men zegt nu dat wij den middenstand weg willen hebben. Neen, wij constateeren alleen den gang der feiten. Deze tegenstelling van belangen spitst zich hoe langer hoe meer toe. En op die tegenstelling berust het gevaar voor oorlog. De arbeidersklasse heeft die tegenstel ling van belangen niet en daarom is zij alleen in staat den vrede te waarborgen. Hoe is het anders te verklaren, dat bladen als „Handelsblad" en „N. Rott. Crt." verlangend en hoopvol opzien naar het nieuwe Engelsche ministerie De krotwoningen, de lange arbeids dagen. enz., van vroeger waren toch ook klassetegenstellingen? Dat het in 50 jaar veranderde, is te danken aan het ontwa ken der arbeidersklasse, en de soc.-dem. heeft haar getracht te leiden. De arbei dersklasse is de zendeling onder het chris telijke heidendom geweest. Wij hebben er juist de leer van Christus gebracht. Spr. behandelt nog het vraagstuk van de staatspensioneering en de ontwape ning. Die is gebaseerd op het beginsel „gij zult niet dooden"' Het geval Cur<jao pleit volstrekt niet tegen ontwapening. Ook de soc.-dem. wil een internationale politiemacht. Men zegt: men kan zich eenzijdig niet ontwapenen? Maar we zijn practisch toch ontwapend; de militaire autoriteiten gaven het toe in hun rap porten. Wij hebben duizenden millioenen uitgegeven voor....... ontwapening. Spr. geeft nog aanschouwelijke voor beelden van wat de oorlog aan menschen en geld gekost heeft, om te eindigen met een hartstochtelijken en vurigen oproep om zich aan te sluiten bij de S.D.A.P. Spr., die van 8 tot half 11 onafgebro ken aan het woord was, werd in adem- looze stilte aangehoord. De vele kwink slagen zorgden voor een aangename afwisseling. Van de gelegenheid voor debat werd geen gebruik gemaakt. NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN- VEREENIGING, Afd. Den Helder. Een lid van bovengen. Vereeniging schrijft ons: Een uitnoodiging van de beroemde Gérofabriek te Zeist was oorzaak, dat een 72-tal dames op Woensdagmorgen vroeg verzameld waren aan het station alhier om onder de bekwame leiding van hare voor zitster de reis te aanvaarden. Begunstigd door een vriendelijk zon netje werden de plaatsen in een gereser veerd gedeelte van den trein ingenomen en onder aangename kout werd via Am sterdam naar Hilversum gestoomd, alwaar door vriendelijke bemiddeling der Directie van de Gérofabrieken, de noodige auto cars gereed stonden om langs bijzonder mooie wegen het doel van de reis te be reiken. Bij aankomst aldaar werd door één van de heeren een uiteenzetting gegeven der fabricatie van het wereldberoemd procédé, waarna de auto's wederom werden beste gen om ons naar de „Hermitage" te bren gen, alwaar ons een lunch werd aangebo den, die onder de gezellige aanwezigheid van den chef, een welkome afleiding ver oorzaakte. Terugkeerende naar de fabriek, bezoch ten wij de diverse werkplaatsen, alwaar het bedrijf in vollen gang was en waarbij de grootte van het bedrijf (er werken 600 per sonen) ten duidelijkste naar voren kwam. Hier kregen wij te zien de vervaardiging van de diverse door de fabriek ten ver koop aan te bieden artikeffen. Daar wij weer ongeveer half vier uit Hilversum moesten vertrekken, werd, na dat de Voorzitster de Directie had bedankt voor het aangenaam en nuttig verblijf en voor de keurige ontvangst, de terugreis aanvaard, doch niet alvorens als souvenir, een keurig bewerkte Jamlepel, in ont vangst te hebben genomen, als gedachtenis aan het aangenaam bezoek aan die fabriek. Dat in de coupé's onder de terugreis het aangename, doch vooral ook het nuttige van dit bezoek werd besproken, kan ieder zich voorstellen en zeer voldaan bereik ten wij Amsterdam, alwaar het overig6 deel van den dag, tot aan den laatsten trein werd doorgebracht. Het was een heer lijke dag. Een woord van waardeering voor de dames, die de goede leiding hadden, mag hier niet achterwege blijven en een op wekking om lid te worden van de Huis vrouwen-Vereeniging is hier zeker op zijn plaats. ctfofel-éPension MENU van ZONDAG 16 JUNI, f 2.per couvert PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststrant). 's Morgens 10,30 uur, Ds. M. A. G. Vorstman, van Anna Paulowna. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar. Bediening H. Avondmaal. 's Middags 2.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Bediening H. Avondmaal. 's Avonds 6.00 uur, Ds. F. Tollenaar. Dankzegging H. Avondmaal. Hulpkerkdlenst. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. J. van der Leek, van Zalt-Bommel. 's Avonds 6 uur, Ds. J. v. d. Leek. Dankzegging H. Avondmaal. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.80 uur de heer Zwaan, van Opperdoes. Ohr. Geref. Kerk (Steengraeht). 's Morgens 10 uur, Ds. A. Gruppen, van Zwaagwesteinde. Bediening H. Avondmaal. 's Avonds 5 uur, Ds. A. Gruppen. Herst Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgerg. Doopsgezinde Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R. O. W. J. Hoek. Chr. Gemeente (Breewaterstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 8 uur, Vrije-Evangelisatie-samenkomst. Donderdagavond 8 uur, Vrije Evangeli satie-samenkomst. Leger des Heils. 'sMorgens 10 uur, Heiligingsdiensten 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst, HUISDUINEN. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: «Licht uit den Hemel*. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der HopeT. Zaterdagavond 8 uur, de heer Stam, uit Amerika. Zondagmorgen 10 uur, de heer Stam. 's Avonds 8 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de Heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. M. A. G. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.80 uur, Leesdienst. WIERINGEN. HIppolytushoeL Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.80 uur, Ds. van Beek. Ger. Kerk (Beltstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 8 uur, Cand. J. G. Jongbloed, van A'dam. Vóór- en namiddag busdiensten vanaf Den Oever. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Den Oever. Ned. Herv. Gem. 's Middags 2.80 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Kerk (Kapel). 's Morgens 10 uur, H. Boersma, Cand. t. d. H. Dienst. WECK-DEMONSTRATTE. De firma van Willigen hield Vrijdag middag in de kleine zaal van Casino een demonstratie met de bekende Weck- toestellen, die door vele hulsvrouwen be zocht was. Er werden omtrent de kunst van wecken vele wetenswaardigheden NIEUW! NIEUW! Vermicelllesoep Zalmsalade Kalfsoesters Bloemkool Abrikozencompdte Aardappelen IJs k la Marengo Fruit ZONDAG 16 JUNI

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 11