RIJKSPOSTSPAARBANK. Raadsoverzicht. Ingezonden. Julianadorp. Wieringen. Schagen. medegedeeld door een vertegenwoordig ster der fabriek. Allereerst liet zij ons zien een practisch apparaat voor het uit koken van het sap, iets waarmede vele huisvrouwen nog wel eens zitten. Het is een steenen pot, waarin een vergiet ge plaatst wordt. Men legt de vruchten er maar in. en heeft er geen omkijken naar; het sap ontwikkelt vanzelf. Verder werd o.a. meegedeeld, dat wortelen op practi- sche manier kunnen worden schoonge maakt, door ze een oogenblikje in soda water te koken; dan laat het vliesje on middellijk los, en men kan het met de hand en verder met een borstel verwijde ren. Daarna natuurlijk goed uitwasschen en naspoelen. Alle groenten moeten voorts even worden voorgekookt alvorens iu het apparaat te gaan; rauwe groenten wecken is niet aan te bevelen. De onaan gename lucht van bloemkool, die vaak ontstaat tengevolge van de zware be mesting, die deze groente noodig heeft, kan worden tegengegaan door ze eenige malen af te wasschen in schoon water en ook, alvorens te wecken, eenige minuten in kokend water te laten liggen. De gummiringen moeten even worden uit gekookt en nat op de flesch komen. Spr. behandelde daarna de beide manieren van steriliseeren, die met den bekenden houder en met den draadbodem. Een com plete installatie met receptenboek is voor 10.— verkrijgbaar. OPENING VAN DE BANANEN- RLTPERIJ. Een aanwinst voor Den Helder. Belangstelling van B. en W. Reeds wekenlang heeft de aardige gevel van de bananenrijperij in de van Speykstraat de aandacht van die wande laars gevraagd en een ieder is het er zeker met zichzelf over eens geworden, dat dit stadsgedeelte, door dit gebouw, bizonder verfraaid is geworden. De archi- Leek, die het ontwerp er zijn, die de zwaarte van 80 K.G. halen. De openstelling van deze zaak is tevens oorzaak geweest, dat de bananen in prijs zijn gedaald, zoodat men ze op het oogen- blik reeds voor 26 cent per pond kan koopen, wat zeker tot gevolg zal hebben, dat deze zeer gezonde vrucht in grootere hoeveelheden geconsumeerd zal worden. De heer Wittebrood verhandelt dan nu ook reeds wekelijks 5000 K.G. bananen. Een tweede, niet te onderschatten voordeel is, dat de bananen van de bananenrijperij uitsluitend van eerste kwaliteit zijn. De directeur heeft n.1. niets anders dan Fijffes bananen, van welks overheerlijke kwali teit wij ons konden overtuigen. Voorheen kwamen de bananen, die in onze plaats werden verkocht, gerijpt van Amster dam. Men begrijpt dat de kwaliteit, door het vervoer er niet op vooruitging en het gevolg was dan ook dat men trossen, voor het oog weinig bekoorlijke, bananen zag. De vruchten die men nu koopt zijn versch en zien er friseh uit. Behalve bananen verkoopt de heer Wittebrood ook binnen- en buitenlandsch fruit Men begrijpt natuurlijk wel dat men niet voor een pond bananen of appelen naar de rijperjj kan gaan. De zaak levert uitsluitend engros. Enfin, men kan bin nenkort het inwendige van 't gebouw be zichtigen en dan zal de noodlge explicatie u wel wijzer maken. Wij: wenschen den heer Wittebrood in deze nieuwe zaak het meest mogelijke succes. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Mei werd de Leeszaal be zocht door 1399 mannen en 145 vrouwen, totaal 1544 personen. Uitgeleend werden: 484 studieboeken, 1573 romans en 1811 kinderboeken, totaal 3868 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Dehan: The Dop Doctor; Doorman: Sel tect, de heer v. d. feï" fiTdjfgew'! meTÏK SnS?rê; Lagerl6f; Gomwald: Om liet toie ge- bestemming, 'een. .toonder"» the hills; Löbel: Niet bang zijn!; London: vroeg, is zeer duidelijk. De gunstige lig-' "d*: lhe Jun8le book; id-: ging van het terrein droeg veel bij tol,Loon-* pleinbebouwing aanbeveling verdient den hoofdgevel naar het plein te richten, is hier, zeer terecht, een uitzondering op dezen regel toegepast. Met het aspect van de omgeving is rekening gehouden. De forsche, krachtige opzet spreekt voor zichzelf en drukt de bedoeling van het ontwerp zuiver uit. De lage achter- bouw is in logische verbinding gebracht met het geheel, terwijl toch de massa- indeeüng in proportie is gebleven. We zien bij: dezen bouw, dat juist „hoek"bebouwingen tot mooie architec tonische oplossingen kunnen lelden, iets dat in Den Helder nogal eens verwaar loosd wordt. Te betreuren is het zeer ze ker hoe sommige straateinden zijn „afge maakt". De benedenbouw van dit fraaie ge bouw is geheel bestemd voor het bedrijf zelf. Hierin zijn ondergebracht een kan toor, W.C., garageruimte en daarachter de cellen voor het rijpen der bananen, in het geheel acht. De cellen zijn rondom geïsoleerden voorzien van gasverwar- ming. Onder het gebouw bevindt zich een groote kelder, bestemd voor het bewaren het Westelijk front geen nieuws; id.: Im Westen nichts Neues; Robbers: De thuis reis; Roberts: Toen de aarde nog jong was; Roorda: Handboek der radio-tech niek; Schaly Pijper: Rietvlechten; Schouten: Patronenboekje voor het een voudig weefstoeltje; de Stoppelaar: Door zon en wind; Suchanow: De tocht van de „Krassin"; Temple Thurston: Traffic; id.: The city of beautiful nonsense; Tydeman- Verschoor: De recepten uit, in en om de keuken; Undset: Lente. Ten geschenke ontvangen: Banning: Het naaste en het einddoel; van Mierop: Geestelijk revolutionair; id.: Geestelijk en maatschappelijk leven; Om derzoek naar de prijsvorming in het krui- deniersbedrijf; Ortt: Het dure vleesch; id.: Prof. Buytendijk over vivisectie; id.: Mag de vivisectie langer geduld worden?; id.: De koepokinenting; Sponheimer: Het vegetarisme een economische noodzake lijkheid; Vachefi: Brothers; Verslag be treffende de werking en toepassing van de Schepenwet over 1928; Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen over 1928; Verslag van het hoofdbestuur van de Ned.-Zuid-Afri van fruit in dien zomer. De bovenbouw kaansche Vereeniging over 1928. Andries- bevat twee volledige bovenwoningen. Donderdagmiddag werd het gebouw officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester, de wethouders, de hoeren Bok, v. Breda en de Zwart, den gemeentesecretaris, den heer Kamman, den stationschef, den heer v. Emmerik, den architect, den heer v. d. Leek en den aannemer, dien heer C. Noort, benevens verschillende qollega's en familieleden van den directeur, den heer Wittebrood. In het kantoor waren ale aanwezige stoelen dicht naast elkaar geplaatst, on der de ondeugendle mededeeling van de dochter des heeren Wittebrood, dat veel makke schapen in een hok gingen. Het gebouw zag er, door verschillende bloem stukken, bij deze gelegenheid zeer fees telijk uit. De heer Wittehroodl heette in een kort speechje alle aanwezigen hartelijk wel kom en bracht een woord van dank aan den heer v. d. Leek, die, zooals wij hier boven reeds zeiden, dit gebouw ontwierp, den aannemer bracht hij dank voor de zeer goede uitvoering, alsmede den heer Mosch, onder wiens leiding de plannen uitgevoerd werden. Met den wensch dat zijn artikelen spoedig een goeden naam naar buiten zouden mogen krijgen, ein digdie de heer Wittebrood. Nadat de wijn was rondgediend, de heeren genoten van een rookertje en de darmes smulden in een gebakje, verzocht de burgemeester het woord). Namens het ooilege van B. en W. bracht de burgemeester dank voor de uitnoodiging, waaraan gaarne gevolg ge geven was. In Den Helder zoo zeide de burgemeester zijn zoo goed als geen fabrieken en is de handel en nijver heid sohaarsch. Een instelling als deze, die haar toekomst nog voor zich ziet liggen, juiohen wij toe en wij hopen dat de zaak mag zijn in bet belang van Den Helder en van den ondernemer. Een kegelvriend van den heer Witte brood wenschte hem veel geluk en zegen in deze nieuwe zaak. Hierna had de bezichtiging plaats. Waar wij hierboven reeds een beschrij ving van het gebouw gaven, kunnen wij hierover zeer kort zijn, temeer waar de heer Wittebrood binnenkort het gebouw voor het publiek ter bezichtiging zal openstellen en men zioh dus met eigen oogen kan overtuigen van de keurige in richting. In een advertentie in dit blad zal dit nader worden bekend gemaakt. In die rijipcellen zagen wij zware tros ten bananen hangen, die een gemiddeld gewicht van 18 K.G. hebben en waarbij sen: Heide en veld; Anstey: Bleekneus en roodhuid; Van Balen: De wereld in; van Barfusz: In het land der Boeren; id.: De goudzoekers aan de Klondyke-rpüer; Everett. Green: Grootmoeders geschiede nis; Helm: Het kleine prinsesje; Henty: De jonge vaandrig; Juel-Hansen: De lot gevallen van een Hollandsche matroos; Ker: De witte olifant; Koopmans van Boe- keren: In de kooi; Marryat: De kaper uit de vorige eeuw; id.: Het Koningskind; Reicke Buffalo Bill; Schmid: Het beste erfdeel en andere verhalen; Stevenson: Goud-eiland; Spyri: Dori; de Vletter: In dagen van spai»ing; van Zobeltitz: Het gezonken goudschip „de Admiraal de Ruyter". NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Mei 1929. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand Ingelegd f 157.710,11 en terugbetaald f 88.501,59 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 69.208,52. Gedurende het tijdvak 1 Januari— 31 Mei 1929 werd In het geheel Ingelegd f 696.141,53 en terugbetaald f 473.048,54, zoodat in dit tijdvak meer werd inge legd dan terugbetaald f223.092,99. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Mei 139. In het tijdvak 1 Januari—31 Mei 1929 weyden totaal nieuw uitgegeven 626 spaar boekjes. De lediging in den loop van April van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 1920,40 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari—31 Mei 1929 werd totaal in de busjes f8.909,39 bespaard. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn wijkkantoor over de maand Mei 1929. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f81.716.73 en terug betaald f 86.956.12, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f5.239.39. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 40. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 2.850.— en afgeschreven f 2.750.—. Derhalve meer in- dan afge schreven f 100.—. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1.000. 8 De raadszitting van Dinsdag was nog een restantje van de vorige, waarop nog allerlei kwesties, welke op eene be slissing wachtten, moesten worden afge daan. Verreweg het meerendeel der voorstellen passeerde zonder noemens waardige discussie den voorzittershamer, en dat de Raad nochtans een ganschen avond besteedde aan de afwerking der agenda, komt doordat het geval Heeman de gemoederen nogal in vuur en vlam zette. Men kent het verloop der autobus regeling met Huisduinen; tot voor enkele jaren terug was er geene de minste regeling en in de seizoensdagen heersch te een ware chaos, waarbij elke autobus ondernemer trachtte zooveel mogelijk vrachtjes te halen. Daarin is, door ingrijpen der gemeente, regeling gebracht, althans dat is gepoogd. Verleden jaar hebben de heeren Heeman en Moorman het monopolie voor dezen dienst gehad, een dienstregeling is ontworpen, en Heeman heeft zich, ook toen hij door zijn compagnon in den steek werd ge laten, trouw aan de overeenkomst ge houden en ook gereden als er geene of slechts enkele passagiers waren. Zooals door B. en W. in hun prae-advies wordt uiteengezet. Naar aanleiding daarvan had hij thans aan B. en W. gevraagd om eenige tege moetkoming hiervoor, omdat hij per slot van rekening de dupe was geworden van zijn compagnon Moorman. B. en W., ofschoon erkennend, dat Heeman zich trouw aan de overeenkomst heeft ge houden, meenden evenwel op grond daar van geen vrijheid te kunnen vinden met zoodanig voorstel te komen. Zij zeiden: dit is zuiveï een kwestie tusschen Heeman en Moorman, Heeman moet langs civiel- rechtelijken weg schadevergoeding zien te krijgen van zijn compagnon. Nu bleek uit de discussies in den Raad, dat aan Heeman bij het begin van het seizoen toezeggingen zijn gedaan. Geen positieve beloften evenwel; Heeman, die eigenlijk door B. en W. er bij gehaald was (want oorspronkelijk zou Moorman den dienst rijden, maar men had niet te veel vertrouwen in het nakomen daarvan en vroeg toen aan Heeman mede te willen werken), had er aanvankelijk weinig zin in. Immers, hij wist dat er veel te veel dagen zouden zijn, waarop de ontvangsten de uitgaven niet zouden kunnen dekken. Maar toen hem gezegd een strook grond gratis aan de gemeente aangeboden, mits deze zorgt voor bestra ting, Het aanbod werd gaarne aanvaarc waardoor de straat hier aanzienlijk kan worden verbreed en verfraaid. Een eigenaardige toestand heerscht blijkbaar in de 3de Emmadwarsstraat Deze straat is geheel privé eigendom der bewoners; de reiniging kornt er b.v ook niet. Zij vroegen nu vrijstelling van Wegenbelasting, hetgeen evenwel niet mogelijk is. De heer Eijlders, als woord voerder voor de belanghebbenden, had naar hij zeide, nu in overweging gegeven de straat aan de gemeente te schenken Het is nog de beste oplossing, dan krij gen de bewoners ook alle gemakken van de openbare diensten. Zonder slag of stoot, zonder een woord discussie, werd aangenomen een terrein aan den Ruijghweg in te richten voor lichamelijke oefening. Het is een lang gekoesterde wensch van den Raad en dat zal wel de oorzaak zijn, dat niemand zich vprzette, hoewel er een f 10000.mee gemoeid is, ongerekend andere uitgaven Bij de rondvraag kwamen nog verschil tende kwesties naar voren, waarvoor wi; naar het verslag verwijzen. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND MEI 192». Mannen. Aanvragen kwam in om: 8 bankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 1 badknecht, 1 boerenarbeider, 2 brood bakkers, 1 electricien, 10 grondwerkers, 1 huisknecht, 1 kellner, 1 kellnersleer- ling, 2 ketelmakersleerlingen ben. 18 jaar, 1 .koper- en blikslagersleerling ben. 18 jaar, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 25 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 8 metse laars, 2 opperlieden, 1 pijpfitter, 8 pak huisknechts, 1 schildersleerling ben. 18 jaar, 1 smid, 4 scheepmakersleerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinmansleerling, 50 transportarbeiders, 8 timmerlieden, timmerman-halfwas, 2 timmermansleer lingen ben. 18 jaar, 1 voeger, 1 winkel bediende. Totaal 185 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 badknecht, 11 bakschippers, 1 bank werker, 2 bankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 12 boerenarbeiders, 1 bakkersleer- ling ben 18 jaar, 1 buffetchef, 1 chauf- is: doe het nu maar, we kunnen dan later j feur, 1 fundeeringswerker, 37 grondwer- altijd nog zien, is hij gezwicht.l 1 kers, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, i Nu waren een aantal raadsleden, en de j koperalagersleerling ben. 18 jaar, 2 ketel heer Smits aan het hoofd, verstoord over bikkers, 1 kellner, 2 loopknechts, 49 losse- de halsstarrige houding, die het college werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, thans aannam, dat zich op het zuiver 1 opperman, 2 opperlieden hen. 18 jaar, formeele standpunt plaatste, waarbij 1 pakhuisknecht, 1 pijpfitter, 1 reiniger, weliswaar erkend werd, dat Heeman ten ji s.traatmaker, 1 smid-bankwerker, 1 sto- volle aan zijn verplichtingen had voldaan, maar waarbij ontkend werd, dat hij nog aanspraak zou kunnen maken op eenige schadevergoeding. Want de toezeggingen, gesteld, dat ze aldus waren gedaan, zijn in een na afloop van het seizoen gehouden i conferentie officieel te niet gedaan en dit is vastgelegd in de notulen van die vergadering. Hoe het zij men moet wel zeer goed de bijzonderheden van een en ander ken nen om zich in dezen een positief oordeel aan te matigen er ontstond een zeer onverkwikkelijke discussie. Men mag a priori niet aannemen, dat B. en W. zich trachten te onttrekken aan een gedane belofte, zij het dan ook, dat die gedaan werd door een vroeger college. Maar omgekeerd, gezien de felheid, waarmede de heeren Smits en Boogaard (de voor zitter der raadscommissie, die deze rege ling met kerjmachinist, 2 smeden, 3 -schilders, 1 schrijver, 3 scheepmakersleerlingen ben. 18 jaar, 1 slager, 1 tuinmansleerling, 7 timmerlieden, 1 thnmermansleerlinig ben. 18 jaar, 89 transportarbeiders, 1 verzeke ringsagent, 1 vliegtuigmaker. Totaal 249 personen. Geplaatst werden: 1 badknecht, 3 bankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 1 broodbakkersknecht, 12 boerenarbeiders, 1 electricien, 1 fundee- ringwerker, 10 grondwerkera, 1 huis knecht, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 ketelbikkers, 2 ketelmakersleerlingen ben. 18 jaar, 1 koper- en blikslagersleer ling ben. 18 jaar, 12 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 2 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 1 pijpfitter (voor uitzen ding naar Curagao), 1 straatmaker, 4 ben. 18 jaar, 4 Hppman nntwiprnl en anderen scbeepmakersleerlingen ben. 18 jaar, Heeman ontwierp) en anderen timmerlieden, 1 timmerman-halfwas, Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen Het punt betreffende den grondverkoop aan de firma gebrs. Spruit veroorzaakte mede eenige discussie. De heeren Spruit willen het brugwachtershuisje, h. West gracht, koopen en op die plaats een nieuw winkelpand oprichten en B. en W. gingen daar gaarne op in, temeer daar de heer Spruit toezegde, dat de brugwachter, in afwachting, dat een nieuwe woning voor hem is gevonden, daar gratis in mag wonen. Maar terecht vroeg de heer De Boer waarom in het prae-advies niet werd gesproken over het aanbod van den heer Verfaille, die eveneens dit pand wenschte te koopen om het bij de andere, daarnaast gelegen en hem toebehoorende panden, aan te trekken. Weliswaar werd een schrijven voorgelezen, waarbij de heer Verfaille dit aanbod introk, maar bij de opstelling van het prae-advies was dat schrijven er nog niet. In verband hier mede werd de mogelijkheid geopperd het bestaande café „De Grot", eveneens aan den heer Verfaille toebehoorend, te doen verdwijnen, waardoor men een beteren toegang kreeg naar de Spoorstraat. Maar door de intrekking van het aanbod moest ook dit plan vervallen en zoo werd dan het voorstel van B. en W. aangenomen. Gebrs. Smit, die thans in de Walvisch- straat een 5-tal peroeelen bouwen, hebben een schadevergoeding bepleitten, mag ^uin^^eerlW, wTr^^rtwbêidera1 evenmin zonder meer worden vastgesteld, j dat deze leden ongelijk hadden. Tenslotte Totaal 114 personen, is men tot een compromis gekomen door opnieuw een raadscommissie te benoemen, welke deze zaak zal nagaan. Schijnbaar werd deze zaak daarmede opgelost, want j iü'om"; als straks deze raadscommissie tot een bevestigende conclusie komt enB. en W. en het ander gedeelte van den Raad blij ven op hun stuk staan, zijn we nog even ver en mogen we weer een dergeiijk onverkwikkelijk debat verwachten. Het best ware de zaak wellicht op te lossen, indien Heeman zijn verzoek om schade vergoeding introk. Dit werd Dinscl igavond ook reeds bepleit en Heeman kon dit te meer doen, daar hij, blijkens de notulen der conferentie, zich al had neergelegd bij het standpunt van B. en W. Bovendien heeft men hem, bij wijze van schadever goeding, vergund zijn tarieven te ver- hoogen en op f0.20 te brengen. 1 baker, 8 dagmeisjes ben. 18 jaar, 0 dagdienstboden, 5 dienstboden intern, 2 huisnaaisters, 1 noodhulp dienstbode, 1 tweede meisje, 23 werksters. Totaal 50 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 dagmeisjes ben. 18 jaar, 7 dienst boden intern, 1 dagdienstbode, 1 huis houdster, 1 hulp in de huishouding, 1 ka mermeisje, 1 naaister, 17 werksters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 84 personen. Geplaatst werden: 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 8 dienstboden intern, 1 huisnaaster, 1 tweede meisje, 16 werksters. Totaal 22 personen. DEN HELDER WERELDSTAD? Worden we dat langzamerhand? Men zou het haast zeggen, als men in de sta tionsrestauratie de beide bedienstertjes ziet met de stemmige uniformkleeding en de hagelwitte kap, zooals men die ook in de lunchrooms der groote steden wel kan aanschouwen. En de meisjes zijn wat trotsch op dat flatteuse pakje. Onlangs heeft het „Alzijdig Nationaal Comité ter verkrijging van een ver sterkte rechtspositie en van bij de Wet gewaarborgden volledigen steun voor mo bilisatie-invaliden en hunne nabestaan den" een manifest verspreid, waarin Ieder wordt opgewekt doel en streven van dit Comité te steunen. In navolging van Leeuwarden, waar een locaal Comité is tot stand gekomen, zal ook, naar wij vernemen, hier ter stede en in andere plaatsen der gemeente een der gelijk comité worden gevormd. HET SCHOOLFEEST. Met groot verlangen hadden zij reeds den dag verbeid om het jaarlijksche schoolfeest te vieren, en nu was dan Vrij dag j.1. als de dag bepaald, dat de kinderen van de jongste leerjaren, hiervan het hun toekomende deel zouden krijgen. Reeds vroeg in den morgen zag men ze netjes uitgedost, zich naar de verzamelplaats begeven, vanwaar uit de tocht zou aan vangen, want men ging eerst voor eenige uren naar Huisduinen, om zich aan het Strand en in den Speeltuin van „Dennen heuvel" te kunnen vermaken. Met een drietal autobussen werden zij daar heen vervoerd, en al dreigde zoo af en toe een donkere lucht en al was er misschien wat meer wind dan ge- wenscht was, dat kon aan de goede stem ming van de kinderen toch geen kwaad doen en naar hartelust werd er dus van alles genoten. Later kwam de zon wat meer door de wolken, hetwelk vanzelf sprekend de pret nog verhoogde. Op tijd werd weer naar de school terug gereden, want het programma was nog niet afgewerkt. Op een stuk land, vlak bij het dorp, werden thans diverse spel letjes uitgevoerd en daartusschen werd ook voor den inwendigen mensch gezorgd en nam ook dit nog eenige uren in be slag, besloten door de uitreiking der prijzen, 's Avonds was er in de zaal van den heer Beuneman bal met harmonica- muziek. Velen waren daarheen getrokken en het ging er gezellig toe. Een goed begin dus. Maandag a.s. gaan de hoogste klassen op reis naar het Gooi. DE OOIEVAAR EN HET KRENTEBROOD. Donderdagavond heeft het M. U. Z.- personeel haar zoo zachtjes aan traditio neel geworden «krentenbrood-bezorging* voortgezet. Ditmaal gold het de familie Snoyink, die met de geboorte van een dochter verblijd is geworden, en voor wie men dat feit ook niet onopgemerkt voorbij heeft laten gaan. Alleen was het anders eenige meters lange krentenbrood voor dezen keer veranderd in een bij uitstek groote tulband, gefabriceerd door de firma De Graaf uit Den Helder, welke door een viertal collega's gedragen werd op een draagbaar, terwijl de overigen zich daarachter aansloten, getooid met vele vlaggen, en de menschen door middel van scheepshoorns aankondiging van het groote «gebeuren* deden. Ten huize van de familie Snoyink werd natuurlijk weer flink op de «jonggeborene* gespeechd, terwijl de belangstelling van de zijde van het publiek als altijd weer even groot was. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Wij lezen wel eens in de couranten hoe veel menschen in een jaar in Britsch- Indië door wilde dieren om het leven komen. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika verzamelt men officieele opgaven van de schade, die in een jaar door wilde dieren aan de kudden wordt toegebracht. Door wolven en bergleeuwen wordt die schade per jaar op 2500 ge schat, de lynx en de coyate eene kleine wolvensoort, die in kudden in de prairiën woont, veroorzaakten eene schade van 250 per beest in het jaar, veedoodende beeren eischen een jaarlijksch onderhoud van 2500. Door dolle honden werden in Winnemaica, Nevada, Colorado en Texas duizenden runderen, meestal jonge, ge dood. In den laatsten staat doodden fcwee wolven in 14 dagen 72 schapen van 25 en in Nieuw-Mexico een wolf in twee maanden 25 runderen. Een wolf had in dezen staat voor voedsel 150 runderen ter waarde van 10.500 noodig gehad, van de enkele gevallen wordt geen melding ge maakt. Als het roofgedierte het al te erg maakt, houdt men er drijfjachten op. Dat is daar nu eenmaal de risico van den vee houder. MARKTO VER ZICHT van Donderdag 13 Juni 1920. De kalfkoeienhandel is wat vaster, de prijzen zijn verbeterd, er is meer animo om te koopen; de regen heeft het gras uit den grond doen schieten, er is meer eten voor de beesten en men durft het nu aan om wat bij te koopen. Eigenaardig, hoe snel alles zich weer herstelt. Was de alge- meene opinie in onze streek, dat men wel niet met Schager kermis zou hooien, daar het land veel van de vorst had te lijden gehad, de feiten zijn er nu, dat het wèl zoo zal zijn; hier en daar is men reeds jegonnen. Een en ander doet den land man weer hoopvol de toekomst tegemoet- zien. De kalfkoeien gingen tot 360, pinken tot 150.en geldekoeien 310. Eveneens vaster en beter prijzen voor de slachtkoeien, n.1. tot 485.—. Stieren evenzoo hooger prijzen, tot 400.—. De nuchtere kalveren vrijwel prijshou dend, het aanbod wordt wel minder, maar de vraag neemt ook af; tot 28.— werd gekocht. Wolvee prijhoudend, de lammeren- afzet gaat ook wat beter. De overhouders gaan meest weg voor Duitschland en ook België, en gingen tot 38.de lammeren tot 27. De vette varkens gingen tot 43 ct. per pond, toch zullen ze door het mooie weer wel gauw een aardige duw naar beneden krijgen, het wordt meer „sla met eieren"- weer. De magere varkens en biggen zijn duur, liever gezegd: blijven duur. Niet alleen dat er ambitie in mesten is geko men door de hoogere varkensprijzen dan we vorige jaar gewend waren, maar nu ook weer de ietc goedkooper wordende

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 12