m t li» Radiografisch Weerbericht TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. PLUIMVEETEELT. Radlo-Rubrlek. Sport. VOETBAL. HELDERSCHE DAMCLUB. Koninklijk goedgekeurd dd. 11-11-1811. Klasse I. Visscherijberichten. Naam J. Stoll D. Dissel J. Wit S. Slort J. C. Kossen J. J. Amiabel D. v. El gesp. 10 10 9 9 gew. 7 5 4 4 2 2 2 rem. 2 4 2 verl. 1 1 3 7 4 6 pnt. 16 14 10 8 6 4 Klasse II. L. F. van Loo 15 10 A. A. Bremer 15 9 P. H. O. Groene- meijer 16 7 L. Simonse 14 7 M. Kwast 16 7 P. Kwast 14 7 P. Kramer 11 6 P. J. Arends 17 2 H. G. Fonteijn 15 1 A. J. Bezemer 17 8 2 8 22 4 2 22 5 4 19 4 3 18 2 7 16 2 5 16 1 4 13 6 9 10 5 9 7 1 18 7 Klasse III, J. Burger 12 7 2 3 16 D. Jongepier 12 5 4 3 14 P. Slort 9 4 2 3 10 J. do Waard 10 3 2 5 8 W. Agema 9 3 2 4 8 J. Baas 9 3 2 4 8 R. Dol 9 1 4 4 6 KI. cijfer beteekent aant. afgebr. partijen naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Juni Medegedeeld door het Kon. Ned'erlandsoh Meteorologisch Instituut; te De Bilt Hoogste stand 768.8 te La Coruna. Laagste stand 748.1 te Scydlsfjordl Verwachting: Meest (matige, tijdelijk toenemende Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt od! betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. :a/o ,tiV qo De Centrale Bond van Nederland ach Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel besloot In zijn jongste vergadering ons voortaan het om de 10 dagen verschijnend bondsorgaan te doen toekomen. Dientengevolge ontvingen wij thans het no. van 10 Juni, benevens een Gedenk album ter gelegenheid van het io-jarig bestaan van dezen Bond. Laatstgenoemd geschrift is een netjes uitgevoerd, rijk geïllustreerd Ge denkboek, dat een groot aantal bijdragen be vat, die wij niet alle kunnen releveerera. D. Stoffeis.de redacteur, schrijft de voorgeschie denis van het ontstaan van den C.B.P.T.T., C. Krabbendam over den Bondsraad, H. M. Roos draagt een propagandistische bijdrage bij „De organisatie roept", H. van Giessel ver telt de geschiedenis van de 10 jaren van het kaatswedstrijd, hippische wedstrijden in Gro ningen, Wageningen en Epsom (Engeland), een aantal overzichtsphotoa van de roeiwed- strijden der Koninklijke, Interessant zijn ook twee opnamen van een doorrit van Duitsche automobilisten door Zeist en op het Utrecht- sche Vreeburg. Van den tekst noemen' wij het wekelijksche hondenverhaal van1 Leo Lauer, het feuilleton, het voetbaloverzicht tegen PEC (Zwolle). Winnen de ie klassers, dan zullen beslissingswedstrijden op onzijdig terrein noodig zijn om uit te maken wie ie klasser wordt. Maar met een draw promo veert PEC; hun kansen staan dus prachtig. In Afd. IV (Zuiden) spelen voor den ie klasse-titel vier clubs. Voor morgen is vast gesteld: WilhelminaVlisslngen en De Valk Staatsmijn Emma. Laatstgenoemde heeft nog de leiding, maar wordt op den voet ge volgd door Wilhelmina, welke nog ongeslagen AFDEELING I. De Stad Amsterdam, 14 Jtmi. De titelplaat iè een zeer mooie photo van de vorstelijke famF* is en één wedstrijd minder gespeeld heeft, lie in het gala-rijtuig; koningin Emma staat overeind en wuift het publiek toe. Aan de ge restaureerde burgerzaal in het paleis op den Dam zijn voorts een tweetal pagina's gewijd met illustraties. Onder het gemengd nieuws vinden we het nieuwe Engelsche ministerie, het bezoek van koning Foead in Berlijn, ten Voor ién plaats in de ae klasse. RapiditasDWS. Deze match zal beslis sen wie de plaats van „Helder" zal innemen; de winnaar daarvan zal promoveeren. Zooals de club van „Pauwtje". bestaan van den Bond. Voorts vinden we nog nieuw type van Engelschen onderzeeër, Heht we ree(ja eer(jer schreven, hóuden wij het op bijdragen'van H. Frden, „Baant het spoorI", derde deel van de 1 - J P van Brink, „Onze tienjarige bengel", J. filmcoulissen wordt G. Pater, „Het P.T.T. bedrijf en de georgani- seerde ambtenaren", A. van der Baan, „Hoe wordt onze contributie besteed?", en nog meerdere Poëzie en zelfs muzikale bijdragen ontbreken in1 dit nummer niet. In .het Bondsorgaan zelf het nummer van 10 Juni is in het hoofdartikel een parallel getrokken tusschen het fascistische en het democratische stelsel. Geestig en goed ge schreven zijn de schetsjes van lan Smeder, dat van deze week behandelt „rationalisatie". Het Juni-nummer van „De Wandelaar", het prachtige fraai-geïllustreerde maandblad on der leiding van1 Rlnke Tolman, bevat een ar tikel van U. G. Dorhout over de schoonheid der z.g. „Streek" rondom Hoorn. Men spreekt veel over de bloeiende Betuwe, zoo zegt hij, maar dit deel van ons land kan daarmede worden vergeleken. Zeer mooie opnamen van bloeiende vruchtboomen illustreeren1 het. On der het vele andere, wat deze aflevering bevat, KLOEKEN MET KUIKENS, willen wij noemen een alleraardigst geschre ven artikel van A. Joman over Galwcspera. De zomer lokt als het ware tot kippen'hou- G. Wolda heeft een onderzoek ingesteld na- den uit. Van verschillende kennissen heeft mens de Vogelkundige Afdeeling van de Ne- men gehoord, die al zooveel eieren gehad en derlandsche Phaenologische Vereeniging, wier die zooveel; men heeft bij kennissen de eieren voorzitter hij ia, naar de wijze waarop onze j geproefd en, ja, de eieren waren toch nog lek- vogels den strengen wintertijd in den aanvang 1 kerder en wordt achter de plaats eens in van dit jaar hebben doorstaan. Hij heeft vooroogenschouw genomen, den wordt er wel een dat onderzoek zeer veel medewerking uit het plekje gevonden, waar best een kippenhok kan land ontvangen; er kwamen een kleine 250 staan. Men komt tot het besluit eenige kippen berichten in, verschillende met illustraties erte gaan houden voor huiselijk gebruik, want ervaringen achter de gêgeven, wederom met vele illustraties. Het middengedeelte is na tuurlijk gereserveerd voor het koninklijk be zoek, waarvan we dan ook een aantal tref fende opnamen vinden. De roeiwedstrijden van de Koninklijke op den Amstel brengen voort» nieuwe copy, terwijl voorts een pagina gewijd is aan het vertrek der oorlogsbodems naar Willemstad. bij. In dit nummer worden de meest typceren- de voorvallen weergegeven. De meeste ant woorden, zooals uit een bijgevoegd kaartje blijkt, uit het centrum vaini ons land, de om geving van den Haag, Rotterdam, verder Wal cheren, Limburg, Arnhem en verspreide ge vallen uit elke provincie. Uit Utrecht schrijft iemand: „Naast mij viel een waterhoentje diood uit een wilg"; uit Nijmegen: „Op de be sneeuwde wegen om de stad staan sporen van watervogels (ganzien), vooral bij de lantaarns. Tot in1 de stad". Een1 agent van politie uit Bolsward zag plotseling een spreeuw uit de lucht vallen, enz. Zoo zou er nog veel te ci- teeren zijn. Er zijn, ook onder die vogels, prachtige opnamen. „Het Tooneel", Juni, opent natuurlijk met het lachend portret van Crock, den clown, Frits Lapidoth schrijft over „De Overheid en ons Tooneel", Louis Schmidt, de regisseur van het Deensche gezelschap, dat in de hoofdstad gastvoorstdlingen heeft gegeven, vertelt als uiting van dank van de Deensche medespelers aan Louis de Vries een en ander van het Betty Nansen-theater te Kopen hagen. Speciaal vergelijkt hij Louis de Vries met den Deen Johannes Poulsen in beider vertolking van den Shylock. Shylock, zooals de Vries hem ons liet zien, zoo zegt hij, was een slim, beheerscht diplomaat, iemand, die vooruit wil in1 de wereld. Precies het tegen overgestelde van wat Poulsen gaf, die de fi guur geeft in al, haar afzichtdijkheid, be lachelijkheid en ruwheid, zooals men die ten tijde van Shakespeare zelf vertolkte. Een an der artikel van Lapidoth behandelt den nood van de Toonedscbool, wier voortbestaan ern stig bedreigd1 wordt. Jack T. Grein schrijft in een Londenschen brief over de Music-hall, welke thans hoogtij viert en mr. H. M. Mer- ckelbach behandelt de actrice Wiily Haak. Er zijn weder mooie photos in dit nummer. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: het Juni-nummer van „Zonneschijn", tijdschrift voor de jeugd. Ida Heyermans openit dit nummer met een mooi verhaal, artistiek geïllustreerd door Toe- tie van der Zee o.a. met een gekleurde plaat: „Het donkere, groote Licht". O.M.H.? Baun vertelt een grappig meisjes- verhaal met kostelijke plaatjes van Jan Kraan verlucht. Dan volgt een fijn meisjesiverhaaltje van Felice Jehu: „Trouw Anneke." „Karei en Elegast" en „Sharta van1 de Wol ven" worden vervolgd. G. Blokhuis en Hetty Borel geven wat negerversjes met leuke plaatjes. Verder vinden we nog een verhaal van Twain, bewerkt door Amber en geestig geïllustreerd door Frédéric Reitmann, een „Liedje van den Schoenlapper", een „Brief van Dik en Ik", „De familie Neno" en raadsels en knutselwerkjes. Verschenen' bij C. J. van Houten en Zoon te Weesp: de Juni-aflevering van „Ons Eigen Tijdschrift". De bijlage, de reproductie van een schilderij van Leo Gestel behoort bij eeni artikel over dien kunstschilder door Van den Eeckhout. N. Tinbergen beschrijft het schoon' van de Ve- luwe, Wout van Slochteren geeft tentoonstel- lings-impressies: „Hellas en Rome". Joh. Lu- ger schrijft over „Schemeringen van. het na bije Oostten". Dan vinden we een heel aardig artikel: in twee pagina's samengevat een over- zicht^over „Het Verkeer door twintig Eeuwen heen" in tekst en illustraties. Noemen we ver der een Betuwsche schets van G. J. Peters: Bluuy-taid", een artinkel over „Amerikaanschê steden door Dr. S. J. Wellendijk en1 een schets van Bolhuis.. v Revue der Sporten, 11 Juni. P. J. Adrlan, voorzitter van de Ver. voor het bevorderen van het hardrijden op de schaats, zet uiteen, dat het doel dezer vereeniging geenszins is de souvereiniteit van den Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond aan te tasten. M. J. Adriani En gels bespreekt de herstelde vrede in den Ned. Biljartbond, H. het „Roeifestijn, door geen wanklank verstoord" van de Koninklijke. Voorts is er een beschouwing over den 'wed^ strijd Zweden'Nederland, over de Rotterdam- sche derby, over Philips, die bijna kampioen werd, over voor- en nadeelen van athletiek- training voor voetballers, over de nederlaag van Fijenoord, het K.N.G.V.-schandaal in den doofpot, een en ander met tal van illustraties. Sport in Beeld van 11 Juni heeft weer een aantal buitengewoon-mooie opnamen: van de athletuche wedstrijden te Hilversum, van een het is toch maar lekker als je niet op een eitje behoeft te zien. En werkelijk, dit besluit is goed, want het ei als delicatesse ten als voedingsmiddel wordt nog lang niet voldoende gewaardeerd. Men besluit dan om met een kloek met kuikentjes te beginnen. Zoo'n kloek met kuikentjes is zoo aardig, ze worden on gemerkt groot en zoo redeneert men, dan kom je goedkoop aan een stel kippen. Deze redeneering is echter glad' verkeerd. Men kan wel met een kloek met kuikentjes beginnen als het April of begin Mei is, maar tegen Heldersche kermis is het te laat om met kuikentjes te beginnen. De hennetjes uit zulk een broedsel zijn eerst met den winter legrijp, doch door de winterkoude wordt de leg nog wel 2 of meer maanden1 tegen gehou den, zoodat het Februari of Maart wordt eer de hennen met de leg beginnen. De dieren kosten dan, aan opvoedkosten te veel omdat in den winter toten de eieren duur waren, er geen eitje werd1 geraapt. Dat weten de kippenboeren en hoender parkhouders ook wel, daarom willen zij nu graag verkoopen. Men' kan nu kippen met kuikens koopen zooveel men maar wil. Wel moet men een goeden prijs betalen, maar men heeft maar te kiezen hoeveel kuikentjes men bij de kloek wil hebben, men kan er wel 20 of meer bij krijgen. Hoe meer kuikens men neemt des te grooter is de strop. Zijn het nü kuikentjes van I of 2 dagen oud, dan heeft men tenminste nog de kans een behoorlijk aantal hennetjes er bij te hebben, maar men wil u graag kuikentjes geven die al 14 dagen oud zijn, die al vleugeltjes hebbten, die zijn al door het kwaadste heen wordt er bij gezegd en de argelooze kooper vliegt er ln. De kippenhouder-vakman kan met vrij groote zekerheid op dien leeftijd het geslacht van de kuikentjes vaststellen en als men nu een kloek koopt met kuikentjes van 14 dagen of ouder, dan kan men er zeker van zijn, dat van de 10 stuks er minstens 9 haantjes zijn. De argelooze kooper heeft daar geen erg in en hoewel de diertjes na een maand al aar dige kammetjes hebben is hij nog steeds in twijfel over het aantal haantjes dat hij heeft. Het duurt soms 3 maand'en eer hij langzaam tot ontnuchtering komt en denkt het zeer slecht te hebben getroffen. De kosten van aankoop zijn hoog geweest, de voederkosten vormien een belangrijk bedrag, het resultaat is" zeer slecht en de liefhebberij is weg. Men zou zoo zeggen met schade en schande moet men leeren, maar dit is niet noodig. Een andere weg wordt d'en a.s. kippenhouder gewezen om schade te voorkomen. Indien het u ernst is eenige kippen te gaan houden koop dan henkuikentjes van 10 tot 13 weken oud. U kunt dan elk willekeurig getal krijgen, wat u wienscht en zelfs van het ras dat u wenscht. Koopt ze niet bij een scharrelaar, maar bij een vertrouwd persoon, die de hen netjes garandeert en wiaar gij verhaal op hebt. Trouwens al9 men eenig verstand er van heeft is op dien leeftijd vergissing uitgesloten. De prijs van deze hennetjes is naar den leeftijd 2,25 tot 3.— per stuk. Men zal misschien dezen prijs wat hoog vinden, doch goedkooper zijn ze niet te krijgen en het is in werkelijkheid niet duur, omdat er geen cent onnut aan wordt vervoed'end. Deze dieren zijn geheel door d'en babytijd heen en' de sterftekans is gering. Daarbij, deze dieren komen in Oct. aan den leg en Nov.—Dec„ als de eierten 12 14 cent kosten, heeft men volop eieren en zoo den heelen winter door. Werke lijk als u dezen zomer nog met kippen wilt beginnen koop dan geen kloek met kuikens, maar begin met 10-weeks hennetjes. AFDEELING II. Voor één plaats in de ie klasse. Xerxes1Excelsior. Deze match is van het hoogste belang en zal ongetwijfeld wel belangstelling trekken; Xer xes heeft daar tenminste op gerekend, daar op het Sparta-veld gespeeld zal worden. De eerste klassers zijn met eten gelijk spel reeds in veilige haven; de eerste ontmoeting werd door Exc. met 2—0 gewonnen. De kans is zeer groot, dat deze club haar ie klasse-schap behoudt. Voor één plaats in de ae klasse. HerculesVriendenschaar, LeonidasVDL. ae klasse A. OvermaasVOC. N.-H. V. B. Kampioenscompetitie ie klasse. BeverwijkOSV 2. De stand is momenteel: O.S,V. I 2 1 1 o O4 D.T.S. 1010 212 Beverwijk 1001 a4 Rauchbeker. QSC 1WFC 2, Meerman,; OSVZilver- meeuwen. (Uitslagen van Zondag j.1.: Uitgeest—QSC 15, OSVZaandijk, ZilvermeeuwenEVC en ZFC 2Hollandia 2, door de bezoekende vereenigingen gewonnen gegeven.) Gouden Kruis. VroneDTS. (Uitslagen van Zondag j.1.: BreezandDTS 22, OSV 2RCZ 1 21, Westziaan 1WFC 4 74.) Zomercompetitie. WieringerwaardBeezand, Dol; Schagen 2 Succes 2, Tichelaar; Anna Paulowna—JVC, De stand is: NEDERLAAGWEDSTRIJDEN M.S.V „ZEEMACHT". ZeemachtHelder III 3* Deze wedstrijd werd Dinsdagavond op het terrein Ankerpark gespeeld, onder leiding van. den heer C. D. Swart. De thuisclub begon direct zeer goed en daar ook H. met de beste voornemens bezield bleek, ontwikkelde zich ROOSTERKRING-DETECTIE OP PLAATKRING-GELIJRICHTING. Bij de meest gebruikelijke ontvangschake- lingen heeft men drie verschillende gedeelten, n.1. hoogfrequentversterking, detectie en laag- in den beginne een vlot over- en weergaand'frequientverstexking. Er zijn schema's zonder spel. Z. kreeg de eerste kansen om te sconen, hoogfrequent- en laagfrequentver9terking, ook doch Kampman miste jammerlijk voor open wej missen beide. De detector echter is steeds doel, om even later zijn fout goed te maken aanwezig. Zonder detector is geen ontvangst door uit een voorzet van Kapel te scoren. Deze I mogeijjk. De detector vervult een voorname goal werd echter terecht geannuleerd voor buitenspel. Zeemacht begon daarna de over hand te nemen en na eenige vergeefsche po gingen wist Kapel uit een hoekschop via een Helder-speler zijn club de leiding te geven. Voortdurend is nu het H.-doel in gevaar en Z. speelt best, hoewel het schot niet al te rol. Hij richt de in den antenmekring opge wekte wisselspanningen gelijk en maakt de signalen dus hoorbaar. Voorafgegaan door hoogfrequentversterking worden de in den antennekring opgewekte wisselspanningen eerst versterkt en' daarna zuiver is. Na een H.-uitval begaat Clemtenkoff, gelijkgericht Wat achter den detector ge- een der Z.-back9, hands en uit de penalty schiedt heeft geen invloed op de ontvangst, ontstond de gelijkmaker. Bijna hadden de gas- jj_p versterking en detectie bepalen die gevoe- Succes II Wieringerwaard Schagen II J.V.C. Breezand Anna Paulowna (Zondag j.1. werd' 3 O 1 17—9 6 2 O 0 7—2 4 I I 2 1214 a I I 3 12<22 3 I O O 7—2 2 I O 3 9—15 2 gespeeld: Schagen 2— H.R.C.-nieuw». H.R.C.BLOEMEND AAL. (Aanvang half drie). N. V. B. Overzicht van de wedstrijden voor Zondag. Kampioenschap van Nederland. VelocitasSparta. De beslissing voor het landskampioenschap zal morgen nog niet vallen, daar Sparta eerst nog bij Velocitas op bezoek moet, alvorens de Groningers naar Eindhoven trekken, alwaar de defintieve beslissing zal vallen. Sparta kan, daar zij technisch een betere partij speelt van Velo winnen, doch dan dient daar mede gepaard te gaan de noodige spirit. Vermelding verdient voorts dat de thuisclub juist tegen Oefenwedstrijd. Mr. Moore, Racing"» nieuwe trainer, zal morgenmiddag in de gelegenheid gesteld wor den nader kennis te maken met het kunne» van de spelers (van het ie elftal) van de club, wier technische verzorging men aan hem heeft toevertrouwd. Hij zal dan overzichtelijk eenig inzicht verkrijgen wat zijn ploeg a's combinatie te 'beteekenen heeft. Individueel heeft hij daar reeds mee kennis gemaakt, doch in wedstrijdverband heeft hij hen nog niet aan het werk gezien. Vandaar deze wedstrijd; de tegenpartij is hier niet onbekend. Het vorig seizoen speelde Bloemendaai in 2 B en ein digde de competitie met 16 puniten (scort 4147)het is een tegenstander die algemeen gewaardeerd wordt om haar sympathiek en fair spel.. We hopen dat deze als oefening bedoelde ontmoeting onder de meest gunstige om standigheden gespeeld moge worden, zoodat de opzet tot haar recht zal komen en mr. Moore eenig idee zal krijgen wat zijn leerlin gen alzoo in hun mar9 hebben. Het eltfal is ons momenteel nog niet be kend, maar vast staat wel dat het niet met het competitie-elftal gespeeld zal worden. De E.C. zal eenige nieuwe krachten probeeren en ook een verandering in de formatie aanbren gen; nu Diedenhoven niet meer zal spelen, baart een goede bezetting van' de spilplaats wel eenige zorg. Wellicht dat men dat weet te ondervangen. De elftallen komen als volgt uit: HjRC: W. Goudswaardt; J. v. Til, P. Roo- bol; Stolk, P. Goudswaardt, Boon; Kaptein, Artz, Beneker, Sont, Prins. Re».: W. Schapenkotter, W. Prins, L. Boot, J. Kuiper. Bloemendaai: Lever; Bakker, IJfs; J. Cassee, Beyk, v. d. Mey; Kammeyer, A. Cassee, Im mer, Eysten, Par9on. Helder-nieuw». Een wedstrijd tegen vrij entrée. Morgenochtend 10 uur zal op het Bolweg- terrein een elftal Helder-veteranen een vrienidschappelijken wedstrijd spelen tegen eten Groenteboeren-combinatie. Het publiek wordt ten zeerste aanbevolen dezen wedstrijd bij te wonen, daar deze serieus opgevat is. De entrée is bovendien vrij, zoodat wat het finan- cieele gedeelte betreft, niemand eenig bezwaar kan hebben. De leiding berust bij den heer F. de Boer, terwijl dit de elftallen zijn: Veteranen: H. Kwast; K. Dtiinker, Heek- man; P. Bak, G. v. d. Wal, Zomer; Dorlijn, Schooneveld, Reitsma, Dol, Groote. Groenteboeren: Meijling; Bontes, C. van Os; G. van Os, Nak, Bakker; Lauman, Krij- nen, van Doorn, Swaters, Horneman. T.C.H. Morgen speelt de toerclub een thuiswed strijd tegen een WGW(Geel Wit)-combinatie. Zondag j.1. Is de toerclub op uitnoodiging voor een medadllewedstrijd' naar Excelsior I te Kleine Sluis geweest en heeft daar, met drie invallers spelende, gewonnen met 53, en is dus in 't bezit gekomen van de medaille. De toerclub komt morgen als volgt uit: P. Meijlink; W. Agema, J. Bak; P. de ten de leiding genomen, doch het scherpe schot van den rechtsbuiten werd verdienste lijk gestopt. Als Kapel eenmaal net over ae lat geschoten heeft, weten de Helder-mannen' zich aan den druk te onttrekken en dringen Z. gaandeweg op eigen helft terug; Clemen- koff redt' op het laatste momtent en daarna ontgaat H. een kans door off-side. Enkele ligheid van het toestel. Hoewel men nu zoowel voor hoogfrequerab- als voor laagfrequent-versterking diverse me- thode's toegepast ziet is de meest gebruike lijke detectie-methode die met roosterconden- sator en lekweerstand. De meeste luisteraars weten niet eens dat er nog een methode be- doorbraken van Z. hebben geen succes. Dank gtaati n_j_ me-t z,g. plaatkringgelijkrichting. zij eeni misverstand in de Z.-achberhoede ge lukte het H. de leiding te nemen, met welken stand ook gedraaid werd. In de 2e helft is Helder meestal sterker ge weest, doch het prima werk van den Z.-keeper belette langen tijd doelpunten, totdat hij ver rast werd door een prachtschot van de Jong (1'3). Daarna voorkwam de Z.-keeper een vierde punt door tijdig uitloopen. Iets later wordt een der H.-spelers uit het veld gezon den 'en speelt deze club met 10 man verder, wat tot gevolg had dat Z. wat meer kreeg in te brengen, doch schoten van Veeninga en Gerards bleven zonder resultaat, totdat Kapel Voor roosterkringdetectie plaatst men tus schen het rooster van de detectorlamp en den bovenkant spoel in den roosterking eeni vasten condensator van ca. 300 c.M., verdter een weer stand van ca. 2 Megohm (twee miljoen Ohm) tusschen het rooster van dezelfde lamp en de pluspool van dien accu; men noemt deze lek weerstand. Ook wel plaatst men den lekweer stand parallel over den roostercondensator of verbindt hem tusschen het rooster van de de tectorlamp en aan het draaibare contact van een potentiemeter, welke over de gloeidraad- het beter deed (2—3). Helder kwam tegen het batterij geschakeld wordt. Het voordeel is dat einde weer in den aanval, maar de stand on- tnen de gevoeligheid bij ontvangst van zwakke derging geen verandering meer. Gelijk spel of verafgelegen stations iets vergroot, nadeel is de toevoeging van een extra regelknop. De theorie van deze detectiemethode zullen we buiten bespreking laten. Zij is de een/voudig- zou de juiste verhouding zijn geweest. Wieringen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN V.V.MP. Woensdagavond speelde VVMP haar eer sten nederlaagwedstrijd en wel tegen Bree zand' I. Ofschoon wij, zooals te begrijpen valt van dezen eersten wedstrijd niet al te veel verwachtingen hadden, is dat geheel anders uitgekomen. Zoowel Breezand als VVMP speelde een zeer goede partij voetbal, vooral bij VVMP waren het de achterhoede en haif- linie die uitblonken. In de voorhoede was de midvoor de gevaarlijkste man en werd hij der halve door Breezand steeds zorgvuldig be waakt. Aan spanning ontbrak het in dezen wedstrijd ook lang niet. Er werd1 aan beide kanten steeds vol vuur gespeeld, waardoor het spel zich zeer snel verplaatste en de aanvallen niet van de lucht waren. ste en verreweg beste methode, hoewel er ook wel eenige minder goede factoren ge noemd kunnen worden. Plaatkringdetectie geschiedt door het aan leggen van een variabele negatieve rooster- spanning tusschen rooster en gloeidraad. Men zou kunnen volstaan met een batterij tusschen aarde en minpool van dien accu, doch beter is het schakelen van een potentiometer over den accu en aan het draaibare contact de plus- pool van de batterij. De minpool wordt ver bonden met aarde. De minpool van dien accu ligt dus aan de aarde via de batterij en den potentiometer. En wat nu dë werking 'betreft, men mag plaatkringdetectie niet onder dezelfde om standigheden vergelijken met roosterkring- Eenige minuten voor .het einde was de stand detectie omdat de ontvangtechniek geheel in- nog 43 in het voordeel van VVMP, doch door een misverstand in de achterhoede wist Breezand den gelijkmaker te scoren. Een ieder dacht reeds dat het in eten gelijk spel zou eindigen al9 op het laatste nippertje de WMP-midvoor door zijn groote doorzet tingsvermogen het winnende puntje nog in het net wist te deponeeren, en het einde alzoo met een 54 overwinning voor WMP kwam. De leiding berustte tot ieders genoegen in han den van den heer Dol van den Helder. Woensdagavond gaat WMP naar Dosko 1 in Oudesluis en geeft deze mooie prestatie te Breezand ons moed om op een overwinning te rekenlen. ATHLTETIEK. Bij de gehouden atletiekwedstrijden, uitge schreven door den A.A.B. (Amsterdamsche Athletiek Bond) op Zondag 2 Juni j.1. behaal den de leden van de Marine Sportvereeniging „Zeemacht de navolgende prijzen: 1500 M. hardloopen: 2e pr. J. Pleit 4 min. 58.9 sec. 3000 M. hardloopen: 2e pr. A. Mariens 10 min. 30 sec. Verspringen met aanloop: ie pr. A. A. Kar dol 5.65 M. Hoogspringen met aanloop: 3e pr. J. Spoel- stra 1.50 M. Een mooi succes voor „Zeemacht" A'dam. Wij deelen aan belanghebbenden mede dat het correspondentschap M-S^V. Zeemacht" Amsterdam door den serg.-majoor Kroese is overgegeven aan den serg. der mariniers G. J. de V09. ZEILEN. KONINKLIJKE MARINE JACHTCLUB. Uitslag van den 3en Periodieken Zeilwed strijd op 14 Juni 1929. Fantasiesloepen B I: 1, Luitenant ter zee 3e ld. L. Brouwer, Hr. Ms. Wachtschip. Modelsloepen B I: 1. Matroos Z.M. O. Duit, Marine-Kazerne. Modelsloepen B II: 1. Matroo» ie ld. J. C. Kuiper, Hr. M». Wachtschip. de Rottcrdamsche clubs (in Rotterdam!) haar Snaijer> 'M- WoIters, N. Been; W. Wieren, C. punten behaaLd heeft. Kelder, W. Mulder, K. Burger, B. de Boer. Reserve: P. Engelberts. In het Oosten speelt Enschedeiche Boys Aanvang 12 uur, Helder-terrein. 10 6 8 0 1 0 1 6 5 13 Juni. Aangebracht door korders: 3310 tongen p. st. 1080 kleine tongen 23 tarbotten 52 kisten schol I p. k. 42 kisten schol II ij kisten schar Door haring- en geepvisscher»: 30 tal haring p. tal 44 tal geep 14 Juni. Aangebracht door korders: 1280 tongen p. st. 505 kleine tongen 8 tarbotten Jt 20 kisten schol I p. k. 16 kisten schol II S kisten schar p. k. Door haring- en geepvisschers: 44 tal geep p. tal 10 tal geep 0.70—0.3» 0 IS0.08 7.003.00 8.S0—6.50 4.002.00 2.50— 1.7S 6.35—4.» 15.00—9.50 0.45—0.35 0.15—0.07 6.00400 8.00—5.50 3.001.70 2.251.50 6.75—5.40 u.50—7.50 H/AU Töb aï; [o<ff 'xno najj O O gesteld is op de laatstgenoemde detectieme thode. Inplaats van L.F. transformator-ver- sterking moet men liefst weerstandversterking toepassen, dit met het oog op den inwendigen weerstand van de lamp, die door negatieve roosterspaaning zooveel hooger wordt. Bovendien moet men den detector laten voorafgaan door H.F.-versterking omdat de gevoeligheid bij ontvangst van zwakkere sta tions zooveel minder is. Dit laatste ontmoet echter geen bezwaar, daar nagenoeg alle toe stellen voorzien zijn van H.F.-versterking. Waar de selectiviteit echter thans ook een voorname factor is ien deze bij-1 plaatkring detectie zooveel hooger wordt, vooral voor de krachtige stations, mag men aan deze detectie methode wel wat meer aandacht schenken. Een andere voorname factor Is de kwaliteit der weergave die bij toepassing van plaat kringdetectie aanmerkelijk beter is, vooral bij ontvangst van stations als Hilversum en Hui zen. Met roostercondensator en lekweerstand is de detector als regel' overbelast, vooral in de nabijheid van de stations eni in 't centrum van ons land. Er treedt merkbare vervor ming op. Het is dus alleszins de moeie waard om aan het systeem der plaatkringdetectie meer aan dacht te besteden dan tot nu toe het geval was. Selectiviteit era kwaliteit zijn. wel de meest begeerenswaardige eigenschappen bij radio-ontvangst en daarom neemt zelf eens de proef. sQ ÜIK av mv 1 11 M )A !)V

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14