I.V. Zeebad Huisduinen S. A. KANNEWASSER ZN. STER-TABAK NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA {Badpaviljoen CONCERT Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE Brandstoffen H.BOOXS™ STEENKOLEN HANDEL BUITENLAND. ZATERDAG 15 JUNI 1929 67ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. De overval te Curagao Zondag 16 Juni, van 3—6 uur n.m., Dirigent: H. HOPPENBROUWER FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEÈDING Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, De Schevenlngsche staking opgeheven. OP G, 1889 Buitenland. Engeland en Amerika. De Franschen In Marokko. NOORWEGEN. DRONTHEIM WORDT NIDAROS. De bevolking der stad verbitterd. Ingezonden Mededeellng, Zorg voor een genotvollen ouden dag! jaren. Velen voelen zich Jonger op 70-jari- gen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoor lijk zorg 'gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond''. En ouden van diagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urmestoornisaen, ischias, spit, rheuraati- sche pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bij zondere versterkende hulp van Foster» Rugpijn Nieren Pillen Door de opwekkende kraeht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakMng met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten h f 1.75 per Bacon. Hij zonk achterover in de armen van een dergenen, die op mijn vaders wenk hun plaatsen hadden verlaten. (Wordt vejwolgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f j. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr. p. p. 6 ct «Verschijnt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PostrGirorefceniog No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (g&lj&rd). Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advort. (gevraagd, te koop, te buur)v. 11lm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. ertra). Bewijsno. 4 d Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op: ond: v.m.: n.m.: z 16 14.12 1.56 4.37 21.22 4.58 5.23 M 17 15.25 2.08 4.37 21.23 6.04 6.33 D 18 16.39 2.20 4.37 21.23 7.00 7.26 W 19 17.53 233 4.37 21.23 7.51 8.15 D 20 19.06 2.50 4.37 21.23 8.37 8.57 V 21 20.17 3.10 4.37 21.23 9.16 9.35 z 22 21.22 3.38 4.38 21.23 9.53 10.10 TOBRALCO Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 15 Juni 9.51 uur. Zondag 16 9.52 Maandag 17 9.53 Binnenland. heeft den dagbladen deze week rijke stof gegeven en, was in dezen komkommertijd een dankbaar onderwerp voor commen taar. „Nederland heeft tegenover het buitenland een belachelijk figuur gesla gen," dat was de algemeene overtuiging en ongetwijfeld is deze overval voor onze koloniale reputatie, niet gunstig geweest, al zou het onbillijk zijn, een smet te wer pen op den goeden naam, dien Nederland in dit opzicht heeft. Want het koloniale werk in Oost-Indië blijft toch steeds de bewondering vragen van ieder onbevoor oordeeld beschouwer. Uit den mond van den Belgischen kroonprins, die pas van een verblijf van een half jaar is terugge keerd uit de Oost, is Nederland, voor het prachtige werk, dat het daar verricht heeft, weer eens welverdiende lof toege zwaaid, maar met dat al heeft onze regee ring te weinig aandacht besteed aan onze West-Indische bezittingen. Dat is niet een klacht van de laatste week, doch dat is een klaaglied dat al jaren lang wordt aangeheven, en niet ten onrechte. West-Indië is altijd stiefmoederlijk be deeld, de oorzaak, dat het ieder jaar han den vol geld vraagt, is daaraan natuur- m Is het meest geschikte en soltede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant lijk niet vreemd, maar zoolang het tot onze koloniale bezittingen behoort, heb ben wij er dezelfde zorg en aandacht aan te besteden, als aan onze Oost-Indische bezittingen. Niet onverwachts is deze overval geko men, in zooverre tenminste niet, wat de overval zelf betreft. Het tijdstip was na tuurlijk niet bekend, maar wel wist men in bevoegde kringen, dat er gevaar dreig de en de regeering is daar ook wel op gewezen, waardoor het verzuim, om niet voor voldoende bescherming te zorgen, ernstiger is. De poging van de regeerihg, om haar houding goed te praten, met de bewering, dat de aanwezigheid van de „Kortenaer", in de West-Indische wate ren, bij zijn vertrek in Februari j.L, niet meer noodzakelijk werd geacht, is een mislukte, evenals het onjuist was, wat de minister beweerde, dat de torpedojager in Nieuwediep gereed werd gehouden, om i bij mogelijke verwikkelingen in West- Indië, direct naar Willemstad te worden uitgezonden. De „Kortenaer" was daarvoor niet ge reed, wij vernamen dat nog deze week uit zeer betrouwbaren bron en daarom ver wekt het temeer bewondering, dat de ja ger in den tijd van 24 uur geheel reis vaardig was, terwijl er nog verschillende veranderingen moesten plaats hebben. Z.Exc. Vice-admiraal Quant heeft er te- 16) door E. PHILLIPS OPPENHEIM. HOOFDSTUK IX. Een verschrikkelijke interruptie. Hoe het kwam wist ik niet, maar het nieuws had zich door het dorp verspreid, en een gemeente zoo ,groot als ik nog nooit gezien had, was bijeen in ons kleine kerk je, lang voor den gewonen tijd. In een donkeren hoek zag ik tot mijne verwondering Bruce Deville .met over elkander geslagen armen tegen een pilaar staan en op weg naar mijn bank ging ik Adelaïde Fortress voorbij, die een stoel had in het schip. Geen van beiden had ik ooit te voren in de kerk gezien, en waaroan zij er dit maal eigenlijk hoen gegaan waren, heb ik nooit recht begrepen. De Bisschop kwam vroeg en nam naast Lady Naselton plaats. Ik was zonderling zenuwachtig. Toen mijn vader den preekstoel be klom, moest ik toch onwillekeurig naar den hoogen geestelijke zien. Ik zag dat hij opkeek bij' het hooren van mijn va ders volle, muzikale stem. Bij het zingen van die gemeente, dat als altijd alleronge lukkigst was, fronste hij het voorhoofd, •n toen hij een rijdalingsdhen blik v*n Lady Naselton opving, glimlachte hij even. Eerst toen iDdJn vader opstond in den preekstoel en om zich heen zag in die enkele oogenblikken van geruisohlooze stilte, die het aflezen van den tekst voor afgaan, ontspanden zich de trekken van zijn gelaat en zette hij zich er toe, met bet langstelling te luisteren. Ik dacht aan de weinige, bijna on samenhangende woorden, waarmede het gehoor van mijn vader zich dien morgen had moeten tevreden stellen. recht op gewezen, dat de marine er trots op kon wezen, dat in zoo korten tijd de schepen gereed waren, dat de bemanning, zonder murmureeren, bereid werd gevon den, voor onbepaalden tijd, naar de West te vertrekken. Wij releveeren dat hier nog even, ook het feit, dat de marinewerf bij dit gereedmaken een zoo groot aan deel had. Dit alles heeft weer eens ge toond, dat de regeering in tijden van nood op haar personeel kan rekenen en dat kan niet anders dan ieder goed vader lander verheugen. Zeer waarschijnlijk is de gebeurtenis op Curagao voor de regeering nu wel een zeer duidelijke wenk om blijvend te Wil lemstad een oorlogsschip te stationnee- ren. Was er immers een oorlogsschip ter plaatse geweest, dan had het incident ze ker niet plaats gehad en was Nederland voor dit bespottelijke figuur verschoond gebleven. dat deze week gebracht is, heeft de ver knochtheid van het Amsterdamsche volk, aan ons Koningshuis, weer eens getoond. De spontane hulde, die het vorstelijk echtpaar, met hun dochter, maar bovenal aan H. M. de Koningin-Moeder gebracht werd, was wel een bewijs dat er nog lief de is in het hart van ons volk voor het Oranjehuis. In het bizonder de Koningin- Moeder is gehuldigd, en dat wel om het feit van haar jubileum, dat Amsterdam nu eerst vierde. Donderdag zijn H. M. de Koningin en Prinses Juliana uit Amsterdam vertrok ken. H. M. de Koningin-Moeder was Woensdagavond reeds uit de hoofdstad gegaan. Z. K. H. Prins Hendrik is daar nog gebleven. Moesten we de vorige week nog ver melden een verscherping van den strijd in het Schevenlngsche ,.lsschersbedrijf, doordat de conferenties op niets waren uitgeloopen en de strijd' aan beide kan ten niet werd opgegeven, deze week kun nen we het gelukkige feit mededeelen, dat de staking is opgeheven, dank zij een conferentie, die nog gehouden werd en waarin de visschers en reeders het eens werden, tot beider genoegen. Het werk is reeds hervat en tal vap schepen zijn al weer uitgevaren. In Zaandam is de kans op een zoo be trekkelijk plotselinge bijlegging van het conflict, niet zoo gunstig. Daarvoor duurt de staking reeds te lang en zijn de ge moederen te veel verbitterd. Ook het feit, dat nog maar steeds meer personeel, nu ook veel technisch, wordt aangenomen, is een ongunstige factor voor de oplossing. Qls goud.zóö^goedL is onje goed qezeefdc en sicenvpije prima kwaliteit m liéeml een» proef ZJSi Bij een goede verstandhouding tus- schen Engeland en Amerika is de ge- heele wereld gebaat en naar men weet, liet deze, onder de vorige regeering, nog al wat te wenschen over. De mislukking van de ontwapeningsconferentie was daaraan natuurlijk niet vreemd. Voor Mac Donald, den nieuwen Engelschen pre mier, is het dus een eerste vereischte, met Amerika op goeden voet te komen. De Engelsche minister heeft het belang hiervan ingezien en heeft het voornemen te kennen gegeven, in het najaar per soonlijk naar Amerika te gaan en met den president, den heer Hoover, te con- fereeren, om zoo de grondslagen voor de nieuwe vlootovereenkomst te leggen. Dit besluit van Mao Donald kan niet anders dan toegejuicht worden en dat is het dan ook. Een persoonlijk contact is immers het beste om tot een gewenschte oplossing te komen en waar we hier boven reeds zeiden, dat de geheele we reld bij een goede verstandhouding niet anders dan gebaat is, heeft deze confe rentie, tusschen deze twee wereldfiguren, ook voor Europa belang. De Franschen hebben In Marokko deze week een nederlaag geleden, doordat een kolonne in het Atlas-gebergte in een hin derlaag is gevallen, die door oproerige stammen gelegd was en waarbij in oen tweedaagschen strijd ruim honderd man sneuvelden. Er zijn nu in allerijl verster kingen heengezonden en vliegtuigen zijn vertrokken naar de plaats waar de over val heeft plaats gehad, doch waar dit in een moeilijk terrein van het gebergte was, zullen de aanvallers zich wel hebben versoholen en zal van een afstraffing wel geen sprake meer kunnen zijn. Evenals den Venezolanen in Curagao, is vermoedelijk ook aan deze opstande lingen wapens en munitie in handen ge vallen, die zij nu tegen de Franschen kun nen gebruiken, zooals de overrompelaars in Willemstad ze gebruiken tegen hun eigen regeering in Venezuela. Er is waarlijk wel eenige overeenkomst tus schen beide gevallen. Het Noorsche Lagthing heeft zich Maandag met een meerderheid van twee stemmen vereenigd met het reeds in het Storting genomen besluit om den naam van de stad Drontheim van Januari af te veranderen in Nidaros. Dit besluit heeft groote verbittering verwekt onder de be volking van Drontheim, die zich met groote meerderheid voor het behoud van den tegenwoordigen naam had uitgespro ken. Om te protesteeren tegen het besluit van het parlement zou het plan bestaan de tegen 30 Juni aangekondigde groote her denkingsfeesten ter eere van den Heili gen'Olaf af te lasten. Bij den professor, die zich voor de verandering van den naam der stad had uitgesproken, werden alle ruiten ingeworpen. ROODE-STER THEOOORUS NIEMEIJER GRONINGEN llu/ fabcrJc Tegen zi. n gewoonte, stond! hij daar geheel zonder aantekeningen. Ik durfde nauwelijks hopen, dat hij thans zou kun nen toonen, wat hij kon. En toch, nauwelijks waren de eerste woorden van zijn tekst over zijn lippen, of een voorgevoel van hetgeen er komen zou, joeg mij een zonderlinge rilling door de leden. „Het loon van de zonde ls de dood." Geen woorden zouden een denkbeeld kunnen geven van de wonderbaarlijke plechtigheid nochtans geheel en al on gedwongen waarmede deze woorden over mijn vaders lippen kwamen. Nauwe lijks meer dan fluisterend geuit, drongen zij niettemin door tot de uiterste hoeken van de kleine kerk. Toen hij sprak beefde of haperde zijn stem niet. Zijn woorden, gloeiend van leven, geheel doordrongen van een ver borgen vuur, bereikten gemakkelijk de verste hoeken van het gebouw. „Het loon der zonde de eeuwige wroeging van een geweten dat nimmer insluimert, nimmer ruit!" Van die eerste woorden af, doordron gen als zij waren van dramatische kracht, doorgloeid van het vuur van ware wel sprekendheid!, dwaalde de aandacht der kleine gemeente geen enkel oogenblik af. Een blad hadJ men kruinen hooren vallen, het geritsel van een zakdoek die uit een zak werd gehaald, was een volkomen waarneembaar geluid. Er was iets persoonlijks, als de kreet van waarachtig doorleefd menschelijk leed in die langzame, hartstochtelijke ontboe zeming. Luisterden wij wellicht naar een beken tenis of een beschuldiging? Het was het alomtegenwoordige der zon de, waarover mijn vader sprak met zulk een hartroerende emphase. Plotseling ging zijn kalme welsprekend heid over in een hartstochtelijken toon. Zijn bleek gelaat straalde, en zijn oogen werden verhelderd door een innerlijk vuur. Verscheiden vrouwen zaten zacht te sohreien. Hartstochtelijker en hartstoch telijker werd hij. Hij pleitte voor wien? Wij: luisterden in stille bekoring. Man- neni bogen het hoofd. Bruce Deville stond in zijn hoek met de armen over elkander geslagen en het hoofd op de borst. Adelaï de Fortress keek aandachtig op naar die bleeke, geïnspireerde gestalte. Zelfs de Bisschop was diep bewogen en luisterde naar elk woord. Wat mij betreft, er scheen mij een brok in de keel te zitten. Het vermoeden van een of andere vreeselijke realiteit achter mijn vaders hartstochtelijke woorden had raijdoen verbleeken en beven. Toen hij «ven pauzeerde voor zijn duit- rede ontstond er iets ala een gemurmel onder de gemeente, opnieuw gevolgidl door ademlooze stilte. Te midden van die diepe stilte trok ©en zwak geluid mijn aandacht. Een iman stond te leunen tegen den deurpost een man in deerniswekkenden staat. Zijn kleeren waren ordeloos en ge scheurd en er was een groote vlek voor op zijn jas. Een zwak gekreun, nauwelijks meer dan een gefluister, kwam over de lippen van den vreemdeling. Hij stond daar, steunend tegen den muur om niet te vallen. Zijn ontdaan ge laat was naar mij toegekeerd en met een rilling van afschuw herkende ik hem. Ik stond half van mijn stoel op. De man was ziek of stervende. Het was of hij wanhopige signalen naar mij maakte. Voordat ik van mijn plaats kon opstaan, was de man door de deur de kerk in ge komen. Nu stond hij' te leunen op een ledi gen stoel, woest en ordeloos met bloed vlekken op zijn handen en kleeren, zijn donkere oogen rood en vurig onder de verwarde massa van zijn zwart haar. Zoo geboeid was de gemeente, dat be halve ik slechts een of twee menschen hem opgemerkt hadden. Hij stond' in de schaduw en alleen ik, die zijn profiel zag tegen den achtergrond' van de geopende deur, was in staat pp te merken, hoe ver schrikkelijk hij er uitzag.- En terwijl ik wachtte, als verlamd! door een namelooze vrees, weerklonk opnieuw de stem van den prediker door het ge bouw, mannen en vrouwen bogen het hoofd b]j de zachte nasale van zjjn lang zame, treurig» vooraan. Ouderdom la niet enkel een kwestie van En toen stierven mijn vaders woorden weg op zijn lippen en de geheele gemeen te zag, wat mij roedta zoo doodeljjk had be angst gemaakt. De man was naar het achtereinde van de zijbank gewankeld en het geluid van zijn schuifelende bewegingen, die verge zeld gingen van een zwaar gekreun, had veler aandacht getrokken, en een groot aantal oogen op hem doen vestigen. Het roodo bloed' droop uit zijn kleeren op den naakten steenen vloer, een schuim, als het schuim des doods, vertoonde zich op zijn lippen. De lichte blos, op mijn vaders wangen gekomen door de physleke kraohtlnspan- nlng van zijn hartstochtelijken redevoe- rlngi, stierf weg. Tot de lippen toe was hij zoo wit als het prlestergewaadl, dat hij droeg. Hij verloor evenwel geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Hij gaf een wenk aan Charlsworth, den koster, en aan beide kerkknechts. Zij' verlieten hun plaatsen en haastten zioh naar de ontzet ting wekkende verschijning. «luist toen zij' bij hem waren, weerklonk de kreet, die rijn lippen tot dit oogenblik niet haddien kunnen uiten, door de adem looze stilte. „Judas! jij Judas! 'O, mijn God!"

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1